Парламентът приема стахановски калпави закони. Депутатите ударно пишат и приемат закони, които са необмислени, без икономическа обосновка и без обществено обсъждане. Затова нормативните актове бързо дават дефекти и трябва да бъдат многократно поправяни. За последните 5 г. в парламента са внесени 1628 законопроекта, като средно годишно са приемани по 132. Т.е. по един на ден, тъй като депутатите работят 130 дни. За сравнение във Великобритания са приети 4401 закона за последните 215 г.
От стахановския труд обаче качеството на законите не се е подобрило, тъкмо напротив. Често те се превръщат в "законодателен брак" - такива са 51%, или 836. Други 23% въобще не са стигнали до обсъждане. Това означава, че над половината законодателни инициативи "умират" някъде по пътя, което е признак за ниска ефективност при разходването на ресурсите на НС.
Тежките констатации са записани в анализ на законотворческата дейност на Народното събрание в периода 2010-2015 г. на Българската стопанска камара и Центъра за оценки и законодателни инициативи.
По-голямата част от законите - 889, са рожба на депутатите. Правителството се е представило със 739, или 45%. Данните показват още, че вероятността внесен от кабинета законопроект да не бъде приет е почти нулева, докато същото не може да се каже за проектите, вкарани от депутати. На практика всяко пето (22%) предложение се отхвърля.
Своеобразен пик на законодателната активност е отбелязан през миналата година, когато са внесени 348 проекта - т.е. по 3 на всеки работен ден. Най-много са приетите проекти в областта на правосъдието, сигурността и обществения ред (101 броя) и финансовото и данъчното законодателство (88 броя). А най-малко те са в сферата на културата (едва 4). Класацията по най-много изменения води законодателството, свързано с труда и осигуряването. Законът за здравното осигуряване е променен 38 пъти, Кодексът на труда - 37 пъти, а Кодексът за социално осигуряване цели 45 пъти. На второ място по брой промени се нареждат данъчните закони, като основните от тях са коригирани над 20 пъти. Въпреки че заради влизането на България в ЕС беше приет нов Закон за ДДС и че основната ставка не е пипана повече от 10 г., от 2010 г. насам актът е променян 22 пъти, сочи анализът на БСК. Още по-драматично е положението със закона за плоския данък по личните доходи, който е изменен внушителните 28 пъти. Над 20 пъти са пипани също Данъчно-осигурителният процесуален кодекс и Законът за корпоративното подоходно облагане. Законът за местните данъци и такси пък има шанс да ги догони с 19 корекции. На непрекъсната редакция подлежат и законите за енергетиката - 26 пъти, за обществените поръчки - 23 пъти, за съдебната власт - 25, за МВР - 23, Наказателният кодекс - 19 пъти.
Прави впечатление, че повечето поправки се правят посредством преходните и заключителните разпоредби на други закони - практика, която юристите принципно не одобряват. Депутатите обаче са я ползвали средно в 72% от случаите.
Другият голям недостатък е хаотичността и отсъствието на системност в процеса. Това показва липсва на обвързаност между заявените цели от законодателите и нормативните актове, които приемат, смятат изследователите. Забелязва се и силно разминаване между политическия и обществения дневен ред, доколкото законотворците не обръщат достатъчно внимание на демографията, здравеопазването и образованието - сферите, които най-много интересуват хората. Анализът показва, че законодателството почти никога не се основава на дългосрочна визия. Като пример за това в анализа се сочи разпоредбата за правото на наследствена пенсия, която е променяна два пъти в рамките на месец. Масова практика е законите да не минават на обществено обсъждане и за оценка на въздействието. Затова авторите на изследването настояват да се предвидят санкции.
Преписвачи
Не са малко примерите на буквално преписване и дори завишаване на европейски изисквания, без съобразяване с националните особености и състоянието на икономиката, а това прави законодателството неприложимо и е генератор на корупционни практики. Резултатът от липсата на системен подход е прекалено честото и противоречиво въвеждане, изменение, допълване или отмяна на едни и същи разпоредби в кратък интервал от време.
Такситата крият от бюджета по 100 млн. лева годишно. Таксиметровият бранш укрива годишно близо 100 млн. лв. данъци и осигуровки. Укритото е близо 10 пъти повече от внесеното в хазната. За 2015 година сумата, платена от този сектор, е била 9.6 млн. лв.
Това става ясно от писмен отговор на финансовото министерство до депутата от Реформаторския блок Гроздан Караджов, който поиска данни за оборотите и платените задължения на такситата.
Направеният от МФ анализ на риска показва, че укриването на данъци и осигуровки е масово разпространено в тази гилдия. По оцени на НАП едва 11% от таксиметровите услуги са на светло - с редовно отчитани обороти и коректно плащани вноски в бюджета. Останалите 89% остават в сивия сектор, които избягват отчетността, не внасят ДДС, крият корпоративен данък. Анализите на НАП показват, че 94% от таксиметровите шофьори се изкушават да заобикалят хазната.
Според източници на "Сега" общата щета от тези практики на година възлиза на около 100 млн. лв. А постъпленията, които работещите на светло такси фирми и водачи внасят, са многократно по-ниски - за миналата година са едва 9.6 млн. лв. От тази сума 6.3 млн. лева са осигурителни вноски, 3.2 млн. е платеният ДДС, а внесеният корпоративен данък е направо символичен - 225.5 хиляди лв. Това означава, че целият таксиметров бранш е "признал" едва за 2.25 млн. лв. печалба за миналата година.
Любопитни в справката са данните за 2013 година. Тогава цялата армия от жълти коли в България е внесла само 82 хиляди лева данък печалба. При осигуровките и ДДС срив не се наблюдава - внесени са съответно 6.7 млн. лв. осигуровки и 2.1 млн. лв. ДДС. За периода 2011-2015 г. постъпленията в хазната от таксиметровия бранш са били най-високи през 2014 г. - 10 млн. лв.
Заради огромното криене на данъци периодично се променят правилата за облагане на бранша. Последният "ремонт" бе преди дни, когато парламентът даде възможност на шофьорите от 2017 г. да плащат алтернативен, патентен данък, като всяка община трябва да реши какъв да е размерът на налога на нейна територия, като се вмести в диапазона от 400 до 1000 лв.
Друга новост е, че кметовете ще могат да отказват да издават разрешителни за таксиметрова дейност при неплатени данъци и осигуровки. Отказ ще може да се прави както при неплатени задължения от страна на превозвачите, така и при неплатени данъци и осигуровки от водачи, извършващи превози от името на съответната фирма, но за своя сметка. Очаква се новите мерки да доведат до изсветляване и да повишат приходите от облагане на таксиметровите превози.
Взрив от търгове за над 1.4 млрд. лв. заради края на старите правила. Рекордните над хиляда обществени поръчки за почти 1.4 млрд. лева се изсипаха миналата седмица. Напливът има обяснение - от петък, 15 април, в сила влезе изцяло нов Закон за обществените поръчки (ЗОП).
Пусканите търгове сега са между пет и десет пъти повече от обичайните за една седмица. Надбягването с времето има две обяснения - че се бърза, защото процедурите са познати, или че се прави опит да се хване последния шанс за прилагане на познатите трикове за нагласяне.
Масовото пускане противоречи на заявката на премиера Бойко Борисов, че търговете ще се проведат по новите по-прозрачни правила. Вече поне дузина от спрените от него поръчки са рестартирани почти без промяна и то по стария закон - това е валидно за всички прекратени процедури във Варна, няколко в София, една в Бургас. Освен това Брюксел също настояваше поръчките да стават по европейската директива, която сега е въведена в новия закон.
Случаят не е прецедент - нещо подобно се случи и преди две години, когато правителството на Пламен Орешарски прие няколко доста съществени промени в закона - например поддържането на електронни досиета на поръчките, съдържащи всичко от обявлението, през протоколите на тръжните комисии, до информация за извършените плащания по договорите. Дори и тогава обаче броят на обявленията не достигна рекордния обем от миналата седмица.
Кой бърза
Министерства, държавни агенции, общини, болници и дружества за публични услуги побързаха да изсипят всички обявления, подготвени по старите правила, в противен случай трябва да пренаписват и съгласуват документацията.
Най-много са поръчките на доставка на лекарства и медицински консумативи, следват тези за безплатното саниране, за инфраструктура, както и процедури на Министерство на отбраната и дружества от енергийния сектор. Само десетте най-големи търга са за над 300 млн. лв. (виж таблицата).
Защо бързането е проблем
Преди две години в опит да си спестят пренаписване на документацията общини и ведомства откриха процедури, за които нямаше осигурено финансиране - например за магистралата София - Калотина и др. Някои от стотиците изсипани набързо поръчки пък бяха със силно ограничителни условия или прекалено детайлни описания - най-вече тези за доставка на автомобили, офис техника, за избор на мобилен оператор, фирма за охрана и др. Няма никаква гаранция, че сега няма повторение на вече изпробваното.
При сегашния наплив има още един проблем - някои от откритите търгове - за воден цикъл на Добрич, за нови жп прелези в участъка Септември - Пловдив, за ремонт на улица "Крайезерна" в Бургас, всяка за над 14 млн. лв., са с европейско финансиране. Една от препоръките на Европейската комисия преди одобрението на новите оперативни програми беше търговете да се провеждат по новия Закон за обществените поръчки.
По старите правила бяха обявени и някои от прекратените по нареждане на премиера Бойко Борисов процедури - за спортен комплекс в Бургас, за ремонт на улици във Варна, за пречиствателна станция в Златни пясъци и др. Сред мотивите за спирането им през февруари беше изтъкнат новия ЗОП. Процедурите обаче бяха рестартирани по стария и то с минимални редакции на условията.
Причината за рекордния брой поръчки е, че документацията е подготвяна по стария закон, а за някои от търговете е плащано на консултанти, коментира пред "Капитал" Емил Савов, зам.председател на Националното сдружение на общините в България. Това обаче важи основно за поръчките на местните власти и най-вече тези за саниране.
Новите правила
Новият ЗОП въвежда т.нар. Единен електронен документ за обществени поръчки. Това е нещо като декларация - досие на участниците, които ще я попълват вместо да подават един куп документи. В декларацията е указано в кои държавни регистри е исканата от кандидата информация. Това със сигурност е облекчение за бизнеса.
Други промени предвиждат засилен контрол от страна на Агенция за обществени поръчки. Предварителната проверка ще обхваща не само критериите за подбор (за наличие на опит, финансови възможности, сертификати и др.), но и техническите спецификации, които в момента са един от механизмите да се нагласят поръчките за определен кандидат. Досега предварителният контрол обхващаше само големите търгове с европейско финансиране, но от петък той ще се извършва на случаен принцип за абсолютно всички обявления.
Съществена промяна е и свалянето на таксите за обжалване като новите тарифи влизат в сила веднага. Новите такси, дължими пред Комисия за защита на конкуренцията са: 1000 лв. за поръчки до 1 млн. лв.; 3000 лв за поръчки от 1 до 5 млн. лв. и 5000 лв. за поръчки над 5 млн. лв. Участникът с възражения дължи още 10% от таксата, ако иска да обжалва на втора инстанция, но не по-малко от 100 лв.
Новото строителство движи жилищния пазар в София. Продажбите на ново строителство са основният двигател на пазара на жилищни имоти в София през първото тримесечие на 2016 г., показват наблюденията на агенцията Bulgarian Properties. От компанията отчитат запазване на наблюдаваната през последните тримесечия тенденция към растеж в цените на имотите и увеличаващ се интерес към новостроящите се обекти.
По-нови и по-скъпи
Данните на Bulgarian Properties показват, че през първото тримесечие средната цена на продадените в столицата апартаменти се е повишила с 8.4% спрямо година по-рано и достига 835 евро/кв.м, като по този начин се затвърждават достигнатите през последното тримесечие на миналата година равнища от над 800 евро/кв.м. Поскъпването спрямо края на 2015 г. е с 2.5%.
Средната стойност на имотите в новостроящи се сгради пък е с около 100 евро/кв.м по-висока спрямо средната общо за пазара цена - около 950 евро/кв.м. На фона на по-скъпите оферти от агенцията все пак отчитат засилено търсене именно на новопостроени жилища, в това число и на такива, които все още не са завършени, като според наблюденията им 50% от продажбите за тримесечието в столицата са били именно на такива имоти.
"Купувачите вече са много по-уверени в закупуване на жилища и "на зелено", твърди изпълнителният директор на Bulgarian Properties Полина Стойкова. "Често ставаме свидетели на висок процент реализация на площите в жилищни проекти дори преди започване на самото строителство", допълва тя.
Статистиката за средната обща цена на придобиваните имоти също илюстрира този интерес - общо за пазара тя е била 79.8 хил. евро в началото на 2016 г. в сравнение с 90 хил. евро само за новопостроените жилища.
Същевременно от компанията отчитат и известно разминаване в предпочитанията на клиентите с тези на продавачите. "Купувачите като че ли изостават от пазарните тенденции, тъй като все още голяма част от търсенето е за апартаменти до 50 хил. евро, а предлагането на такива имоти е силно ограничено особено в предпочитаните квартали и в сградите ново строителство", обяснява Стойкова.
Като цяло анализът на пазара за изминалото тримесечие показва, че търсенето остава съсредоточено най-вече към двустайните и тристайните апартаменти, като средната площ на закупените от началото на годината жилища нараства леко спрямо края на 2015 г. и достига 90 кв. м.
Географски предпочитания
От агенцията наблюдават нарастване на интереса към кварталите в близост до Южния парк и особено "Хладилника" и "Кръстова вада". "Този район става все по-привлекателен за купувачите заради наличието на удобства, търговски обекти, изграждането на метрото, подобряващата се инфраструктура и близостта до Витоша", обясняват от дружеството.
Сред предпочитаните от клиентите квартали са и Студентски град и "Витоша", които са на челни позиции по закупени жилища и през тази година, като фактори за това са както наличието на ново строителство, така и добрите цени на имотите - средно около 730 евро/кв. м, отбелязват от агенцията. Най-високи остават цените в "Лозенец" и центъра, където средната покупна цена за изминалите месеци е била между 1200 и 1500 евро/кв.м.
Ако дариш краденото на църква или болен - без конфискация. Държавата да може да конфискува имоти и на роднини на уличени в корупция висши политици и чиновници, включително и тези по сватовство. Това е предвидено в окончателния вариант на проектозакона за борба с корупцията на вицепремиера Меглена Кунева.
Отнемането на имуществото на престъпно забогателите минава към Националното бюро за борба с корупцията, предвиждат финалните текстове, които правителството е внесло в Народното събрание.
Министерският съвет одобри проекта на Кунева още на 30 март, но след това се наложиха редакции заради многото забележки главно от министри на ГЕРБ. Всяко имущество, за което не може да се докаже източник на средства за придобиването му, ще се води незаконно и ще подлежи на отнемане, предвижда законът. Има обаче давност - имотът, който държавата иска да конфискува, да е придобит в последните 10 години.
Според проекта не държавата трябва да доказва, че имотите и парите са незаконни, а политиците, че са им законни. На конфискация ще подлежи както личното имущество на корумпираните властници, така и на техните съпрузи или постоянни гаджета, както и на ненавършилите пълнолетие деца.
Може да бъде отнето имущество и на бивш съпруг, всички роднини по права линия до първи братовчед по съребрена, както и до втора линия по сватовство - тъщи, свекърви, сватове, снахи, баджанаци, балдъзи и пр.
Това ще става при положение, че имуществото, които иска да отнеме държавата, е било прехвърлено от уличения в корупция властник на съответния роднина. Ще бъдат конфискувани и имоти и пари, вкарани във фирма, дори и тази фирма впоследствие да е била преобразувана или пререгистрирана.
Единствената възможност незаконно придобитото имущество да не бъде конфискувано е, то да е било дарено безвъзмездно на религиозна общност, за животоспасяващо лечение или за предотвратяване последиците от бедствия и аварии.
Конфискациите ще се извършват от Националното бюро за борба с корупцията, а с взетите от името на държавата имоти и пари щесе разпорежда специален съвет към МС. Той пък ще дава имотите на НАП, за да бъдат продадени на публични търгове.
Освен от бюджета бюрото за борба с корупцията ще се издържа и от събраните глоби, предвижда проектозаконът на Кунева.
Само за неподадена декларация за имотно състояние властниците ще дължат до 3000 лв. глоба, пише още в него. Санкциите обаче могат да достигнат и до 20 000 лв.
Всяко министерство, държавна или общинска болница, община и специалните служби ще трябва да уведомяват бюрото за борба с корупцията за всяко назначение или уволнение на служител, който попада в обхвата на закона.
Въпреки многобройните възражения в проектозакона е останала възможността бюрото да започва проверка и след анонимни сигнали. В тях обаче трябва да е описано името на заподозрения в корупция, механизма или конкретен случай и да са приложени документи или други материали, които потвърждават твърденията в сигнала.
Според допълнителните разпоредби на проекта приложените доказателства трябва да потвърждават, че конкретният човек има над 120 000 лв. повече, отколкото са официалните му доходи, или пък да е документирана корупция.
Вали по Цветница и Великден, циклони носят облаци и студ. След хубавото време през отминалия уикенд облаци и валежи се очакват още от вторник. Температурите ще паднат чувствително.
Времето у нас ще е динамично, защото през следващите дни Балканският полуостров ще е притегателен център на средиземноморски циклони.
Това съобщи шефът на синоптичната фирма TV-MET Петър Янков.
Във вторник срещу сряда ще има гръмотевична буря в Дунавската равнина. Ще падне и градушка.
Сряда ще започне с облаци и валежи в Северна и Източна България. Следобед от запад на изток облаците ще се разкъсват и слънцето ще се показва. В сряда температурите ще варират от 13-14 градуса в Добруджа до 20-21 в югозападните райони.
В четвъртък ще е студено за средата на април с максимални температури между 15 и 20 градуса. По-значителна облачност и кратки превалявания ще има над Добруджа и по Черноморието. Над останалата част от страната облачността ще е разкъсана, намаляваща до слънчево.
В петък утрото ще е студено с минимални температури между 3 и 8 градуса.
Има условия за слаби слани в Добруджа и по високите западни полета. През деня обаче ще е слънчево и чувствително ще се затопли. Максималните темперлатури в петък ще са между 18 и 23 градуса.
На Лазаровден и Цветница отново ще има заоблачавания и условия за краткотрайни валежи и гръмотевици главно в следобедните часове. Максималните температури ще са между 18 и 23 градуса. Динамично ще остане времето и в началото на следващата седмица с чести превалявания особено във вторник.
Повече слънце и повишение на температурите ще има в периода от 27 до 30 април.
Следващият валежен период е на Великден. Очакваните валежи са между 20 и 40 литра на квадратен метър.
30 април е най-подходящ за туризъм по високите части на планините. Там ще вали по-малко и ще е сравнително топло. На височина 1500 метра температурите ще са 12-13 градуса.
По великденските празници най-сухо ще е по Черноморието. Дъждове се очакват на 2 май. Все още морската вода е твърде студена за къпане - едва 11-13 градуса. Вълнението ще бъде слабо.
Тези, които решат да прекарат почивните дни в Гърция, ще се радват на хубаво време.
От началото на април имаше много слънчеви и топли дни, в които софиянци използваха да се разходят и да си починат в Борисовата градина.
Интензивни валежи се очакват в района на Солун само на 2 май. Времето ще е идеално в Турция -топло и без валежи. Температурите ще достигат 32-34 градуса.
Май като цяло ще е по-хладен и с повече дъждове. На 3, 4 и 5 май повече ще вали в западните и централните райони на страната. Тогава има условия и за силни гръмотевични бури.
Около Гергьовден обаче времето ще е прекрасно - слънчево и с по-високи температури - между 22 и 28 градуса.
Според дългосрочната прогноза на TV-MET първата половина на лятото ще е с повече валежи заради активизиране на средиземноморските циклони, което през последните години се случва често заради глобалното затопляне. Засилват се условията за валежи в летния сезон. Август и септември пък ще са по-сухи и по-топли.
София избра архитект от Плевен. Здравко Здравков е новият главен архитект на София. Той е изкарал обща оценка от 52,83. Конкурентът му Влади Калинов остана на второ място с 52,59, научи „Труд".
Комисията ще предложи кандидатурата на Здравков на столичния кмет Йорданка Фандъкова, която до 14 дни трябва да издаде акт за назначаването му. Решението на журито може да се обжалва в 7-дневен срок, а ако кметът счете, че възраженията са основателни, тя може да прекрати конкурсната процедура и да насрочи нова.
„Честно казано, не очаквах да победя. Имах положителна нагласа, но конкуренцията беше сериозна - от администрацията, от преподаватели във УАСГ", призна пред „Труд" новият архитект на София , който тъкмо пристигаше на летището в Барселона.
Здравков е роден през 1972 г. в Плевен, но от 10 години живее в София. През 1997 г. завършва архитектура в УАСГ. Бил е шеф на отдел „Градоустройство" в Плевен, а в продължение на 4 години и главен архитект на Червен бряг. От 2004 г. работи в частния сектор. В момента ръководи архитектурно бюро "Квадра-04", което има офиси в Плевен и София.
Концепцията на Здравков за столицата включва развиване на различни видове градски транспорт. „Възнамерявам да направя София град на хората, а не на автомобилите", каза той след финалното интервю с журито.
Здравков предлага да се създадат три нови отдела - „Анализ и развитие на транспорта", „Жилищни територии", „Недвижимо културно наследство" в направление „Архитектура и градоустройство" (НАГ). Според него е нужен интернет портал - вътрешен за координация, както и външен, в който ще има и електронни услуги.
Борисов писа 4,50 на правителството. Длъжен съм да вярвам на всички министри, докато не ме разочароват. Сега се стараят да работят добре. До момента оценката ми за това правителство е 4,50, заяви премиерът Бойко Борисов в предаването "Лице в лице" в ефира на Би Ти Ви. В продължение на един час министър-председателят отговаря на зрителски въпроси.
Той бе категоричен, че няма да уволнява транспортния министър Ивайло Московски, защото е съдействал за разкриването на корупционната схема в ДАИ.
Борисов за пореден път похвали борбата на службите срещу контрабандата, като обясни, че благодарение на нея приходите в хазната са се повишили с 3 милиарда лева.
След това премиерът похвали и здравния министър Петър Москов.
"Стоя зад Москов, защото неговите хора от ДСБ го изоставиха. Уплашиха се, че реформата е трудна", каза Борисов. Той обяви, е досега не е имало по-смел здравен министър. Премиерът говори и за депутата от ДПС Делян Пеевски". "Пеевски си отиде, напуска страната. Чудя се сега с коя дъвка ще се занимават медиите, когато го няма", каза Борисов.
Относно президентските избори наесен премиерът обясни, че ще говори за кандидатура на ГЕРБ след юли.
"Искам Росен Плевнелиев да доизкара комфортно мандата си. С него работихме прекрасно, когато беше министър и фантастично като президент. Голям приятел ми е и се надявам да остане близък до ГЕРБ", каза Борисов.
Разстрел след табла. Спор за жена и пари приключи с убийство в Несебър. Жестоката драма се разигра късно вечерта в понеделник в ресторанта "Принц Кирил" в Несебър. Собственикът на заведението 60-годишният Киро Принца се спречкал с 63-годишния Кольо Дългия, който му е главен готвач. Преди това двамата обсъждали откриването на сезона и седнали да се почерпят с алкохол. След като пийнали порядъчно, започнали да се карат. Според запознати, двамата са се спречкали за жена, а също и за пари, които готвачът поискал да му бъдат изплатени за предходния сезон. Киро е застрелял Кольо в гърдите, докато седят в автомобила му. Свидетел на екшъна станал футболният бос Пламен Копчев, който е бивш собственик на местния ФК "Несебър". Той е привикан да дава показания. Копчев е близък приятел и на собственика, и на готвача. Изстрелът е произведен от боен пистолет 9х19 калибър, уточниха от полицията. Извършителят и жертвата са приятели от дълги години. Във фаталната вечер, заедно с още няколко души, са играели на табла във видимо нетрезво състояние. После тръгнали да се разотиват и тогава се развихрил скандалът. Полицията работи и по версия, че убийството е възможно да е станало неволно при инцидент с оръжието. Другата версия е пиянски скандал, свързан с жена и пари. По информация на местните жители Киро и друг път е стрелял с оръжие на обществени места. Той е собственик на ресторанти и няколко хотела в Несебър.
Плащаме за смет с покупка на торби. Гражданите и фирмите ще плащат такса смет, като купуват от общината специални торби за боклук или според броя на членовете в домакинството. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, които са пуснати за обществено обсъждане от Министерството на финансите. Целта е размерът на такса смет да се определя от количеството изхвърлени боклуци, а не както в момента - от данъчната оценка на имотите. Общините сами ще определят критериите, по които необходимите разходи за поддържане на чистотата ще бъдат разпределяни между всички жители. Но в проекта са посочени няколко варианта, от които общините ще могат за избират. Размерът на таксата за услугата по събиране и транспортиране на битови отпадъци, както и за тяхното третиране в депата, ще може да се определя по три начина. Първият е чрез индивидуално измерено количество отпадъци за имота, включително чрез торби с определена вместимост и товароносимост. Вторият начин е съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове за събиране на отпадъци и определената честота за тяхното извозване. А третият - според броя на хората, които живеят в имота. За услугата по поддържане на чистотата в населените места размерът на таксата може да се определя от броя ползватели на услугата в имота (еднаква сума за всеки жител на общината по постоянен/настоящ адрес), или според данъчна оценка или отчетна стойност на имота. Общинският съвет може да приема различни критерии за определяне на таксата за отделните населени места, части от тях или за селищните образувания. Ако се избере вариантът за определяне на таксата според броя на торбите с определена вместимост, общинският съвет може да определи минимален брой торби, които да бъдат закупени от задължено лице за календарна година. Ако за критерий се вземе брой на жителите, може да се искат различни суми според вида на имота, неговото предназначение или извършваната в него икономическа дейност.
Вадим 80 лв. от джоба за великденска трапеза. Поне 80 лв. ще изхарчим за приготвяне на великденската трапеза, сочи проверка на „Монитор".
Само за 2,5-3 кг агнешкото месо за четиричленно семейство отиват от 32 до 40 лв. За гарнитурата към него трябва да добавим 7-8 лв. за ориз, дробчета и картофи, както и олиото и различните подправки за цялото готвене и салатите.
Поне по една кора (30 яйца) се боядисват във всяко домакинство. Това заедно с боята и украсите по яйцата ще ни струва 8-10 лв. Поне още толкова пари трябва да сме готови да похарчим, ако децата ни са малки, за да им купим и шоколадови великденски лакомства - яйца, зайчета и украшения за трапезата, както и лепенки и кристали по боядисаните яйца, които да ги радват. За поне 2 великденски козунака ще ни отидат към 10 кинта. Така излиза, че наред с месото сладкишите са с най-голям принос в харчовете за приготвяне на великденския обяд.
За празничната салата от маруля, домати, краставици, зелен лук и някои плод ще отидат поне още 5-6 лв. Добавим ли и сирене, за да стане салатата шопска или и маслини, то тя ще поскъпне с още лев-два.
С 20% ще се увеличат кредитите за нов дом. С 20% ще се увеличат новоизтеглените кредити за покупка на жилище до края на годината. Това прогнозира Тихомир Тошев, изп.- директор на „Кредитцентър".
„Активният пазар на жилищните имоти и ниските лихви мотивират много хора да излязат на пазара", обясни той.
Според Тихомир Тошев лихвените нива са доста добри в сравнение с преди кризата, като се наблюдава и засилено увеличение на продажбите на „зелено".
Тошев обясни, че българите все по-често търсят големи и хубави апартаменти. Преди кризата търсенето е било предимно към двустайни жилища, а днес тристайните се предпочитат повече.
Средната сума, от която се нуждаем при покупка на апартамент, е около 80 хил. лв., а в столицата парите скачат на над 100 бона.
По отношение на потребителските заеми директорът поясни, че основно най-често българите теглят подобни кредити, за да обединят няколко по-малки заема или за да си платят задълженията към „Топлофикация" или други комунални услуги.
Теглим пари от трезорите и когато решим да санираме жилището си или да сменим старата дограма, както и за ново обзавеждане. А сумата, от която се нуждаят родните домакинства, е между 5 и 15 хил. лв.
„В последната една година се увеличава тегленето на потребителски кредити за покупка на имоти или за доплащане сумата за ново жилище", допълни Тошев.
Според него сегментът от потребителските кредити пострадал страшно много от кризата, особено в периода от 2009 до 2014 г.
През миналата година обаче интересът на нашенците към подобен вид заеми се е увеличил заради по-добрата икономическа обстановка в страната, както и поради спада на лихвените проценти.
В момента банките отпускат кредити срещу лихви между 6,5 и 9%, коментира експертът.
Стрес тестовете и прегледът на активите на банките обаче няма да окажат влияние върху търсенето на заеми, тъй като хората не са засегнати пряко. Проверките могат да се отразят само при обслужването или при одобрението на кандидатстващите. Мъжете по-често прибягвали до теглене на пари за покупка на по-модерен автомобил, а тъй като жените обръщали повече внимание на финансовото състояние на дома, най-често се нуждаели от средства за ремонт и обзавеждане.
Над 95 на сто от ипотечните кредити се теглят в левове, а само 5% са в евро. При потребителските заеми съотношението е по-различно - 85% са в левове, а 15 на сто са в евро, допълни още експертът.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |