Блокада към Гърция за Великден. Български камиони блокират границата с Гърция за предстоящите празници. Всички контролно-пропускателни пунктове към южната ни съседка ще бъдат затворени в 10 часа на 29 април, съобщи пред „Труд" Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи. Блокадата ще продължи през всичките празнични дни до 8 май.
Той уточни, че ще има часови зони, през които ще се пропускат превозни средства. Предварителният план е 4 часа да бъдат затворени граничните пунктове, 2 часа да бъдат отворени, но точните часове ще станат ясни до края на седмицата. Няма да бъдат спирани единствено автомобили, превозващи болни хора и живи животни.
„Протестът ни е в отговор на 40-дневната гръцка блокада през месеците януари-февруари, когато превозвачите ни бяха поставени в нечовешки условия. Трябва да отговорим на гръцките фермери, както сме обещали, защото това, което правят ежегодно, не може да се повтаря и няма да допуснем да се повтаря", коментира той.
От браншовата организация ще се обърнат с искане към съответните общини за разрешение за протеста. За него ще бъдат уведомени и МВР и министерство на транспорта.
Очакваме българските граждани да ни разберат и подкрепят, допълни Арабаджиев.
Ако границата ни с Гърция бъде затворена наистина, това ще повлия негативно на пътуванията до Гърция, коментира за „Труд" Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
Заемът на НЕК влиза в цената на тока. Комисията за енергийно и водно регулиране ще признае за разход на НЕК заема, който компанията взима, за да се разплати с американските централи - AES Гълъбово и КонтурГлобал. Това заяви председателят на регулатора Иван Иванов.
Става въпрос за 650 милиона евро кредит, за който Българският енергиен холдинг трябва да подпише договор до дни. Всеки гражданин, всяко дружество, което получава кредит, се разплаща. Разбира се, ние ще признаваме тези разходи, обяви Иван Иванов.
Заемът е един от аргументите, посочени от НЕК, в искането за по-висока цена на тока от 1 юли. В заявлението им се посочва, че за новия ценови период разходите само за лихви по този кредит ще бъдат в рамките на 68 млн. лева годишно.
Затова компанията предлага добавката "задължение към обществото", която влиза в крайната цена на електроенергията за бита, да бъде увеличена от 36.83 на 47.41 лв. за мегаватчас.
И трите електроразпределителни дружества вече поискаха поскъпване на тока от 1 юли, като най-драстично увеличение предлагат от ЧЕЗ - с 21%.
От Енерго-Про настояват за ръст от 2,92% на дневната и над 10% на нощната тарифа. EVN предлага дневният ток да поскъпне с 2,3%, а нощният - с 3,5%.
Председателят на КЕВР увери, че много детайлно и критично анализират заявленията. Окончателното решение за цената на тока ще стане ясно до 30 юни.
С колко поскъпва водата в София регулаторът ще обяви на 28 април.
Рано или късно цената на водата трябва да се повиши заради заложените цели пред ВиК операторите. Днес просто се покриват текущите разходи на операторите и се замазва положението, но това не може да продължава вечно, коментира Иванов.
Германските инвеститори: Топ проблемите на България са корупцията и образованието. Бизнес климатът в България остава лош, като по-много показатели страната е зад Албания, Косово, Македония. Най-слабите места са корупцията и неприлагането на законите. Това показват резултатите от новата годишна анкета на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК). Тя се прави всяка година в 16 държави от Централна и Източна Европа, като сега са анкетирани общо 1311 компании. За България мнението на тази група е важно, защото те притежават едни от най-големите производствени предприятия в страната.
Второто слабо звено на нашата държава е образованието - и висшето, и професионалното. Новост е последната позиция на страната при обществените поръчки. С администрацията продължава да се работи трудно, констатират инвеститорите.
Единствената положителна новина в сравнение с миналата година е, че през 2015 г. германските инвестиции в България са се увеличили до 176 млн. евро (предходната година те бяха отрицателни - минус 276 млн. евро), а търговският стокообмен между двете страни е достигнал рекордните 6.3 млрд. евро. Въпреки това по-голямата част от германските компании не планират да инвестират или да увеличават служителите си тук през тази година.
Плюс са ниските данъци и цената на труда
Германският бизнес като цяло е сдържано оптимистичен за България като място за бизнес, но ситуацията е по-различна, когато се стигне до оценка на конкретни фактори на бизнес средата. Привлекателността на страната ни като инвестиционна дестинация за германските фирми се ограничава до два основни фактора: ниската данъчна ставка върху печалбата и доходите от 10% и евтината работна ръка. По тези показатели България е на първа позиция в целия регион. Почти 84% от германските инвеститори не съжаляват за избора си да стъпят в страната именно заради тези две условия. Главният управител на камарата д-р Митко Василев допълни, че германските компании в България като цяло плащат на работниците си малко над средната работна заплата в страната.
Допълнително предимство на държавата ни е членството в ЕС. България успява да се изкачи от 14-о до 10-о място за една година по политическа и социална стабилност, но все още остава под средната за Централна и Източна Европа стойност.
Положително влияние за възвръщането на германските инвестиции в България през миналата година е имало разрешаването на отдавна затлачен инвестиционен спор (казусът "Кльостерс - Цемеко"). В резултат Германия стана вторият най-голям инвеститор в България през изминалата година. По данни на камарата около 1500 германски фирми присъстват на българския пазар и са създали общо около 65 хиляди работни места.
За последните десет години търговският обмен между двете страни е скочил над седем пъти. Въпреки това от организацията посочват, че положителната тенденция в стокооборота има своите лимити - германският пазар е заситен и българските компании "не трябва да търсят ниши, а да пробиват на пазара със силни конкурентоспособни продукти".
Многото минуси
Над половината от германските компании не предвиждат нито нови инвестиции, нито разкриване на нови работни места през тази година в България. По-голямата част от тях (57%) оценяват настоящата икономическа обстановка в страната като задоволителна, 29% смятат, че е лоша, и едва 14% отговарят, че е добра. Проблемните сфери в България са добре известни още от предишните проучвания: администрация, образование, правосъдна система, корупция, липса на квалифицирана работна ръка и на прозрачност при обществените поръчки. Точно това са и пречките, които анкетираните определят като изискващи неотложни мерки. Германските предприятия се оплакват често не само от непрозрачното даване на обществени поръчки, но и от разпределението на европейски субсидии. По този повод Василев доуточни, че по принцип законите в България не са лоши, но не се спазват.
Проблем за конкурентоспособността ни спрямо съседните страни се оказва и липсата на добре подготвени кадри. България е оценена като последна и предпоследна по качество на професионалното и академичното образование. ГБИТК работи за въвеждането на елементи от германската система за дуално професионално обучение в България, но Василев обяви, че българският бизнес не е склонен да инвестира в образованието на служителите си.
Още един минус за страната ни е недостатъчно развитата инфраструктура. Дори и по тази показател и въпреки членството си в ЕС България остава изпреварена от страни като Косово и Македония. Така на практика резултатите от проучването на камарата не се различават почти по никакъв начин от тези в предходните години. А това е сигнал, че въпреки постоянното посочване от страна на бизнеса на едни и същи проблеми от години България не ги решава, а предпочита да разчита предимно на ниските си данъци и заплащане на труда за привличане на инвестиции.
Делян Пеевски излиза и от "Юрий Гагарин". След като преди месец депутатът от ДПС Делян Пеевски прехвърли участието си в "Булгартабак холдинг" на дубайското TGI Middle East FZE, той е продал и своите 18% в пловдивската фабрика за цигарени опаковки и гилзи "Юрий Гагарин". Това става ясно от съобщение за извънборсова сделка на сайта на инвестиционния посредник "Капман", през който минаха и предишните сделки. Прехвърлянето е станало на 20 април при цена 38 лв. на акция, или общо 6.87 млн. лв. Страните по сделката не са посочени, но бройката прехвърлени книжа - 180 703, съответства напълно на пакета на Пеевски. Купувачът засега не е известен, но тъй като се прехвърлят над 5% от капитала на публично дружество, името му трябва да стане ясно от бюлетина на Централния депозитар следващата седмица.
Така депутатът, който през миналата година осветли част от притежанията си, продължава анонсираното от самия него публично излизане от бизнеса в България. През седмицата тази тема беше зачекната и от премиера Бойко Борисов, който в интервю за bTV каза: "Пеевски си отиде, Пеевски напуска страната и много скоро вече няма да е дъвка."
Краткосрочна инвестиция
Политикът придоби дела си в пловдивската фабрика през декември 2015 г. чрез "НСН инвестмънт", в което той притежава 90%, а майка му Ирена Кръстева - 10%. Тогава цената на покупката не стана ясна, тъй като не бяха прехвърлени самите акции на "Юрий Гагарин", а на дружеството акционер - "Комсо табако", което допреди това беше притежание на сейшелската офшорка Desentia Limited. Така не е възможно да се прецени дали депутатът е реализирал печалба от сделката. Доста вероятно е обаче такава той да е извлякъл от неизгодна имотна сделка за пловдивското дружество през февруари, за която "Капитал" писа. Цената на акциите на "Юрий Гагарин" е паднала от нива около 43 лв. при покупката на 35.5 лв. по последни котировки.
Най-големият акционер в "Юрий Гагарин" с 49% е "Баранко", в което от пролетта на 2015 г. контрол има "Булгартабак холдинг". Тогава дъщерните му фабрики "София БТ" и "Благоевград БТ" придобиха съответно 34% и 31% от офшорката от Белиз Droslian Limited. Тя остана като миноритарен акционер, а в дружеството не последваха ръководни промени, което затвърждава тезата, че няма смяна на контрола и зад веригата офшорни собственици и в цигарения холдинг, и в пловдивската компания стои Пеевски.
При продажбата на миноритарния пакет в "Булгартабак" от март на TGI Middle East FZE също се приемаше, че сделката е по-скоро фасадна, тъй като дружеството и преди се появявало в собствеността на мажоритарния акционер в холдинга BT Invest.
Крачка навън, крачка навътре
Дали има реално или псевдооттегляне на Делян Пеевски от бизнеса и политиката се превърна в отворен за различни тълкования въпрос. Досега в изпълнение на прокламираното си излизане от бизнеса той продаде преките си участия в цигарения бизнес, отказа се от придобиването на активите на фалиралия "Химко" и от телевизионния "Канал 3". Същевременно обаче "НСН инвестмънт" финализира покупката на мажоритарния пакет от "Техномаркет България". За да се осигури оборотно финансиране на веригата магазини за техника дори като съдлъжник влезе "Балканска медийна компания", чрез която Пеевски и Кръстева държат вестникарския си холдинг "Нова българска медийна група". Засега няма индикации и за излизане от медиите.
Пенсионната вноска ще расте с по 1 пункт през 2017 и 2018 г. Вноската за пенсия ще расте с по 1 пункт през следващите две години и през 2018 г. вече ще е 19.8%. Това потвърди вчера кабинетът с приемането на средносрочната бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г. Увеличаването на осигурителната тежест бе записано в социалния кодекс преди година покрай пенсионната реформа с цел "да се намали недостигът от средства по бюджета на държавното обществено осигуряване и субсидирането му от държавния бюджет". Според прогнозите това ще струва на бизнеса и гражданите малко над 716 млн. лв. за двете години.
Увеличението на осигуровката за НОИ е за сметка на планираното с предишната пенсионна реформа плавно нарастване на вноската за втора пенсия, която от 5% трябваше да стане 7%. Така вместо частните фондове да заемат все по-съществен дял в осигуряването, то остава ориентирано главно към нуждите на държавния фонд. Здравната осигуровка остава 8% до 2019 г.
Според бюджетната прогноза на кабинета догодина пенсиите ще бъдат увеличени съвсем минимално - с 1.6%, при 2.6% този юли. Увеличението догодина ще стане не по швейцарското правило, както е сега, а чрез увеличаване на тежестта на всяка година осигурителен стаж във формулата за изчисление на пенсията. В момента този коефициент е 1.1, а през 2017 г. се планира да стане 1.118. През 2018 г. ръстът на пенсиите ще е с 3.1% при увеличение на тежестта на всяка година осигурителен стаж от 1.118 на 1.153. През 2019 г. е планирано увеличение на този коефициент на 1.186, което ще доведе до 2.9% ръст на пенсиите. Според социалния кодекс целта е коефициентът да стигне 1.5, но не е посочено кога.
В осигурителната система се запазва максималният осигурителен доход на 2600 лв. за целия период. Съответно и таванът на пенсиите остава 910 лв. до 2018 г. включително, но през 2019 г. ще се вдигне на 1040 лв., тъй като вече ще е 40% от максималния осигурителен доход вместо 35%, както е сега. Едва от 2019 г. отпада таванът само за новоотпуснатите пенсии.
Разходите за пенсии ще се увеличат с 229 млн. лв. догодина, сочи прогнозата. Тази година в ДОО са планирани над 8.7 млрд. лв. само за пенсии. През 2018 г. допускането е, че разходите за пенсиите ще се увеличат с още 231 млн. лв., а през 2019 г. - с още 341 млн. лв.
Доход
Минималната заплата ще расте и догодина - предвидено е тя да се увеличи с още 40 лв. до 460 лв. от 2017 г. За следващите две години кабинетът не предвижда увеличение на минималната заплата. Не е ясно как тази прогноза кореспондира с настояването на Брюксел кабинетът да приеме обективен механизъм за определяне на минималното възнаграждение. Социалното министерство би трябвало да подготвя критериите, но все още не ги е оповестило. Очаква се те да влязат в сила чак от 2018 г.
Депутатите пуснаха 300 млн. лева заем за "безплатното" саниране. Парламентът разреши вчера държавата да е гарант по 300 млн. лева заем, с който трябва да се финансира програмата за т.нар. "безплатно" саниране на стари панелни блокове. Програмата е за 1 млрд. лева, които всъщност се осигуряват чрез кредити и ще се връщат с лихвите от бюджета - т.е. от българските данъкоплатци. Одобреният вчера заем е от Банката за развитие на Съвета на Европа - за 150 млн. евро. Другите кредитори са Европейската инвестиционна банка - с 250 млн. евро, и немската банка KfW - със 100 млн. евро. Трите общо правят 1 млрд. лева - сумата, с която ще бъдат обновени 2000 блока. Това е едва 10% от всички плачещи за саниране вехти панелки.
В последните дни премиерът Бойко Борисов няколко пъти повтори пред различна публика, че благодарение на правителствената програма всяко българско семейство с реновирано жилище получава "подарък" от 8000 лв. от държавата. Но както става ясно, безплатни ремонти и подаръци няма, има финансиране с държавно гарантирани заеми, които идват от чуждестранни банки и минават през Българската банка за развитие, която се явява разпределител на ресурса.
Одобреният вчера заем е 10-годишен, с тригодишен гратисен период. Срокът за усвояването му е до 30 юни 2017 г., като парите се отпускат на траншове, първият от които е 45 млн. евро. Не е ясно какви са лихвите.
Според информацията на Министерството на регионалното развитие, което отговаря за санирането, догодина ревизия на подписаните договори и на размера на остатъчния ресурс ще покаже реално колко точно са санираните сгради. Предвижда се от 2017 г. тези, които не са успели да влязат в програмата, да плащат част от обновяването на жилището си със собствени пари. От самото начало програмата търпи критики, защото ще бъдат похарчени 1 млрд. лева само за 2000 от общо 20 000 нуждаещи се блока и защото на практика всички данъкоплатци ще плащат за "безплатното" саниране на малка група българи.
#Panama Papers: Мистериозни до 3,5 млн. евро към жената и балдъзата на Брендо. Мистериозна офшорка, регистрирана през октомври 2005 г. в Панама, е решила да отпусне до 3,5 млн. евро на двете си български дружества през март 2007 г.
Управителки на българските фирми по онова време са Моника Добринова - бивша съпруга на Евелин Банев-Брендо и сестра ѝ Десислава Дишлиева. Парите според решение на директорите на офшорката Mountfield Properties е трябвало да бъдат за "погасяване на дългове към кредитори".
Кой стои зад офшорката благодетел, обаче остава тайна. Не е ясно и дали парите са пристигнали в България. "24 часа" потърси за коментар управителките на българските фирми по онова време.
"Г-жа Дишлиева предпочита да не обсъжда тези въпроси", каза адвокатката на Десислава Дишлиева Ина Лулчева. Коментар отказа и другата управителка на българските фирми по онова време - Моника Добринова.
Според "Документите от Панама" офшорната компания Mountfield Properties е регистрирана на 3 октомври 2005 г.
Акциите са безименни, а за номинални директори са назначени Джордж Алън, Ивет Роджърс и Кармен Уонг, които са директори в десетки други офшорни фирми.
На 11 май 2006 г. тримата директори се събират и решават в България да бъдат учредени две еднолични дружества с ограничена отговорност - "Дрийм Стоунс" и "Гранд Компликасион". Едноличен собственик и на двете трябва да бъде Mauntfield Properties, а за управители според решението трябва да бъдат назначени сестрите Моника Добринова и Десислава Дишлиева. Като адрес за регистрация на "Дрийм Стоунс" и "Гранд Компликасион" е предложен бул. "Витоша" 21 в София. На същия адрес сега се намира бутиковият хотел Les Fleurs, който е на фирмата "Б.М.А. Трейдинг" ЕООД, еднолична собственост на Моника Добринова.
Решението на директорите на Mountfield Properties е изпълнено и дъщерните дружества са регистрирани в България.
Скоро след регистрацията на българските дружества директорите на Mountfield Properties вземат решение на 27 ноември 2006 г. да отпуснат без лихва 50 000 евро на едното българско дружество "Дрийм Стоунс".
Няколко месеца по-късно - на 25 март 2007 г., директорите на Mountfiled Properties вземат ново решение - да отпуснат на българското си дружество "Дрийм стоунс" еднократно до 1 млн. евро без лихва, за да се разплати с кредитори от Швейцария, Великобритания, Ирландия, Франция, Люксембург, Лихтенщайн, Италия, Гърция и България.
На същата дата съветът на директорите решава да отпусне други до 2,5 млн. евро на "Гранд Компикасион" със същата цел. Документите са заверени нотариално в Женева на 12 април 2007 г.
Загадка остава дали и колко от парите, гласувани от Mountfield, са стигнали да българските дружества, когато техни управители са били Моника Добринова и Десислава Дишлиева.
Дни след решението за отпускането на средствата бордът на директорите освобождава от длъжност и отговорност управителите на "Гран Компликасион" и "Дрийм стоунс" в България - Моника Добринова и Десислава Дишлиева и ги заменя с нов управител.
Решението на Mountfield Properties за отпускането на паричните суми на българските си дружества в размер на до 3,5 млн. евро почти съвпада с няколко други събития, които стават в София по онова време и за които "24 часа" писа преди време.
След това мистериозната офшорка Mountfield Properties заживява нов живот. На 8 април 2008 г. номиналните директори са сменени с 3 компании, регистрирани в Кипър. Кой стои и зад новите компании - Atlas Alpha Services, Totalserve Management и Potassa Holdings, както и зад самата Mountfield Properties, отново остава загадка.
Двете български фирми на офшорката Mountfield Properties сменят собствеността си през август 2012 г., показва справка в българските фирмени регистри. Тогава са продадени на друга офшорка - "Каренин Лимитид", от Британските Вирджински острови. "Каренин лимитид" прехвърля "Гранд Компликасион" на бизнесмена Димитър Миров през ноември 2012 г. Същото се случва с "Дрийм Стоунс", но през 2013 Миров я ликвидира.
Арестуваха шеф на фонд и служителите му, крали от парите за болни деца. Директорът на фонда за лечение на деца Павел Александров и всичките му подчинени бяха арестувани в сряда при акция на спецпрокуратурата и ГДБОП. Разследва се организирана престъпна група за корупционни престъпления, съобщи прокуратурата.
Сигналът за подкупи е приет от министър Петър Москов преди няколко месеца. Той го предал на премиера Борисов, който разпоредил на службите да работят по него.
СРС са използвани срещу директора Александров, счетоводителите и експертите от фонда. Според данните средства от фонда за лечение на деца са били отклонявани към лични сметки, научи "24 часа".
Павел Александров бе уволнен от здравния министър Петър Москов след акцията на ГДБОП във фонда за лечение на деца.
Красивата главна счетоводителка на фонда Велислава Гинчева също е задържана заедно с шефа си Павел Александров, както и останалите 6 чиновници.
Шефът на фонда Александров е уличен, че е вземал подкупи от родители на болни деца, които са му носени на ръка. При акцията в кабинета му са открити пликове с пари. Директорът злоупотребявал и с настаняването на болни деца в чужбина.
Когато те били изпращани във Франция, трябвало да отсядат в апартаменти на негови близки, а в същото време прибирал парите, които държавата плаща за тази цел. Освен Александров за 24 часа в ареста са и главната счетоводителка Велислава Гинчева, колежката ѝ Янка Пешева, експертите Катерина Котева, Станислава Горанова и Милен Данков. Всички те са на щат във фонда.
Акцията на МВР и прокуратурата бе проведена преди заседание на обществения съвет към фонда, който е трябвало да вземе решение за лечението на 70 деца. Лекари и журналисти не бяха допуснати от ГДБОП до сградата в центъра по хигиена, където са офисите на фонда. В сряда следобед все още не бе ясно кои от арестуваните служители ще бъдат обвинени и кои ще станат свидетели по делото.
"Това, което ме притеснява, са децата, които спешно се нуждаят от лечение. Ще събера обществения съвет, за да говорим с Министерството на здравеопазването", каза за "24 часа" шефката на Държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева, която е и председател на съвета. Тя допълни, че няма кой да организира изпращането - оферти от болници и самолетни билети, ако хората от офиса на фонда ги няма.
"Ние само вземаме решение кое лечение е подходящо и в какви срокове на база на експертните решения и офертите. Други функции общественият съвет няма", уточни Жечева.
"Свидетели сме на поредния управленски произвол, маскиран с нелепи обвинения за злоупотреби. Всички досегашни проверки, включително и приключилата преди месец на прокуратурата, завършиха с мнение, че няма данни за каквито и да е закононарушения", съобщиха от фондацията "Спаси, дари на", които също имат представител в обществения съвет на фонда.
Според благотворителната организация арестите целят смяната на директора Павел Александров с удобен за министерството чиновник.
В сайта на фонда за лечение на деца има дори секция с подадени сигнали за корупция. В нея обаче пише, че досега не е постъпила информация за искане на подкупи и злоупотреби. 13,5 млн. лв. са приходите във фонда за 2015 г., като 13,3 млн. лв. са от републиканския бюджет.
Александров бе уволнен и през 2013 година
Уволненият в сряда директор на фонда за лечение на деца Павел Александров е гонен от поста и от правителството "Орешарски" през октомври 2013 г. През август 2014 г. е възстановен от служебния здравен министър д-р Мирослав Ненков. Той аргументира решението си така: "При управлението на Александров "фондът е работил по релси". С неговото управление се свързва понижаването на цените на лечението на българчета в клиники в Европа.
Последният шумен скандал с фонда е от ноември 2015 г., когато общественият съвет предупреди, че здравното министерство бави плащания за операции на деца в чужбина. Тогава 1,7 млн. лв. бяха преведени на фонда за 2 дни, а зам. здравният министър д-р Бойко Пенков обясни, че забавянето било заради задържани протоколи от администрацията на фонда.
Преди дни излезе решение на съда в Пловдив по дело, заведено от семейството на починало от левкемия 4-годишно момиченце, с което МЗ и фондът са осъдени да платят 100 000 лв. Причината е, че семейството е било обект на дискриминация чрез отказана трансплантация в чужбина на болното дете.
Семейство от Русе също обвини фонда в забавяне на решение, което трябва да разреши спешна операция в чужбина на 4-месечно бебе с тумор в гръбнака.
"Фондът работи с едни от най-реномираните клиники в Германия, Франция, Англия, Австрия и ми се струва смехотворно обвинението, че чужди клиники биха се занимавали с прием на наши деца срещу даване и връщане на пари", коментира директорът на Български дарителски форум и член на обществения съвет на фонда Красимира Величкова. Тя отрече до някои от членовете на обществения съвет да са стигали сигнали от родители за искане на подкуп.
Бившият зам. здравен министър, сега шеф на Центъра за защита правата в здравеопазването, д-р Стойчо Кацаров каза, че е шокиран от новината за арестите в администрацията на фонда. Според него фондът и комисията за лечение в чужбина трябва да бъдат закрити. Лечението в чужбина трябва да се осигурява изцяло по механизмите на здравното осигуряване, каза д-р Кацаров.
Проф. Пилософ е новият шеф на фонда
Здравният министър д-р Петър Москов назначи за директор на Център Фонд за лечение на деца" проф. Владимир Пилософ. Доайенът на българската педиатрия прие поста на среща с премиера Бойко Борисов и министър Москов, съобщиха от здравното министерство.
Професорът обещал, че ще вземе всички мерки за ефективно и спокойно продължаване на изключително важната дейност на фонда. Във връзка с необходимостта да се вземат спешни решения за нуждаещи се деца проф. Пилософ свиква заседание на обществения съвет в петък.
До момента проф. Пилософ бе в Изпълнителната агенция за медицински одит. Бил е директор на Националната кардиологична болница, където работи от 1970 до 2015 г. Основал е отделението за следоперативно и интензивно лечение на деца със сърдечносъдови заболявания, първото и единствено у нас. Има специалности по детски болести, детска кардиология и социална медицина и здравен мениджмънт.
Правят регистър на концесиите. Правителството ще трябва да направи Национален концесионен регистър (НКР). Това предвижда проект на нов закон за концесиите, пуснат за обсъждане на правителствения сайт strategy.bg. В регистъра ще се качват всички процедури за отдаване на концесия по новия закон, както и всички вече сключени договори за концесия. По партидата за всяка концесия ще трябва да се качи оригиналът на концесионния договор, в който е заличена поверителната информация. Длъжностно лице, което не изпълни задължение за публикуване на документ в регистъра, ще се наказва с глоба от 1000 до 2000 лв.
Концесии за строителство, услуга или ползване на държавна или общинска собственост, ще може да се дава чрез три различни процедури. Те са открита процедура, състезателна процедура с договаряне и състезателен диалог. Откритата процедура е на един етап, като в нея всеки може да подаде оферта. А останалите процедури ще минават през няколко етапа.
Възлагането на концесия може да се инициира от министър или община, както и от компания, която има интерес към определен обект или услуга. След като бъде сключен, концесионният договор ще може да се променя, когато това е предвидено в документацията по процедурата, или когато промяната е под 10% от стойността на концесията, предвижда проектът.
Министърът на културата ще възлага на концесии недвижими културни ценности, които са държавна собственост, а не както досега - Министерски съвет, гласи проектът. Общинските недвижими културни ценности ще може да се дават на концесия от кметовете. При концесия за недвижима културна ценност може да се извършва строителство на техническа инфраструктура, сгради или съоръжения върху концесионната територия и поддържащата зона, гласи проектът.
С 5 лв. на мегаватчас скача токът заради НЕК. С близо 5 лв. на мегаватчас ще поскъпне токът от 1 юли само заради заема от 650 млн. евро, който Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще изтегли на 25 април за НЕК. КЕВР ще признае разходите на НЕК по обслужването на заема, който ще й бъде предоставен от БЕХ, за да се разплати с двата американски ТЕЦ-а в енергийния комплекс "Марица-изток". Това обясни председателят на регулатора Иван Иванов. Това означава, че лихвите по заема ще влязат в цената на тока. КЕВР определя само цените за регулирания пазар, който е в рамките на 14 млн. МВтч годишно. Лихвите по кредита, който БЕХ ще вземе от банков консорциум, ще бъдат в рамките на 68 млн. лева годишно. За да намали дисбалансите си, НЕК вече внесе в КЕВР предложение за вдигане на добавката "Задължения към обществото" с над 28% до 47,41 лв. за мегаватчас.
290 млн. лв. ще бъде бюджетът на Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕЕС) за 2016 г., реши Министерски съвет вчера. Със средствата от ФСЕЕС се компенсират разликите между пазарните и преференциалните цени на електроенергията. ФСЕЕС ще позволи сключването на т.нар. договори за разлики, с които двата американските ТЕЦ и ВЕИ-та ще продават част от енергията си на свободния пазар без загуба.
Продават тон дрехи менте на ден по морето. По тон дрехи менте се продават дневно в черноморските ни курорти през активния летен сезон. Това показва справка на „Монитор" за заловените фалшиви стоки през миналия летен сезон. Част от артикулите са били спипани по време на кампанийни акции през 2015 година, при сигнали от собствениците на истинските марки или при случайни проверки. Смята се обаче, че количествата, които са били на пазара, са по-големи. Така общото тегло на пласираните ментета се доближава до тон на ден. Щетите са за милиони. Точни данни за наложени санкции все още няма, тъй като се водят дела от притежателите на марките. Най-големият иск, който се разглежда от съда в момента, е за 2,7 млн. лева. Той е срещу трима души от Пловдив, които пласирали фалшиви маратонки. При задържането им са открити близо 20 хил. чифта.
Болниците на кръстосани проверки, пускат легла за платени пациенти.
Болниците ще бъдат подлагани на кръстосани проверки, стана ясно на семинар на националната здравна каса в Пловдив. Така например лечебница в Плевен ще може да бъде инспектирана от контрольори от РЗОК - Бургас. Занапред клиниките ще сключват договори със здравната каса след класиране. В случай че пациентът бъде приет и заеме легло, за което болницата няма договореност с фонда, той ще заплаща от джоба си лечението, съобщиха още експертите.
По-строгите проверки
на болниците се налагат, от една страна, за да се избегнат злоупотреби, а от друга - заради липсата на достатъчно медици в някои области, които би трябвало да контролират работата на клиниките. „Липсата на такива служители възпрепятстваше възможността за качествен контрол", отбеляза подуправителят на НЗОК Иванка Кръстева. Тя допълни, че в цели 14 районни каси у нас няма лекари по дентална медицина, което е усложнило и проверките на стоматолозите. Затова и занапред ще може да се пращат медици от един град в друг. „Имаме например жалба от пациент от Плевен и там ще може да бъде изпратен контрольор от Бургас", поясни Кръстева.
Болниците ще сключват договори с НЗОК след класиране на база критерии, стана още ясно на семинара. Основен сред тях ще е броят легла, залегнали в националната здравна карта. „До момента нямаше изискване леглата да бъдат записвани в разрешителните за осъществяване на болнична помощ и те можеха да я променят по всяко време", посочи Кръстева. Често това се е случвало по време на проверките на касата, изтъкна тя и даде за пример вписани легла от отделение по гастроентерология в такова по ортопедия заради повече приети пациенти във второто. След влизането на картата в сила НЗОК ще сключва договор за определен брой легла с всяко отделно лечебно заведение. Болниците ще могат да поддържат допълнителна леглова база, но не и да разчитат на средства за нея от касата, обясниха експертите. Това означава, че ако приемат болен на легло, което е извън броя, определен по договора, пациентът ще трябва да плаща лечението от джоба си. Колко точно, ще определя всяка отделна клиника.
Разкарвали пациент, докато умре
Пациент е бил разкарван по пет болници в София, докато е издъхнал, съобщи още Кръстева. Случаят е от 8 март и при него болен мъж е прехвърлян от едно лечебно заведение на друго, без да бъде хоспитализиран. „На два пъти е бил връщан у дома, след като му е била бита инжекция", отбеляза подуправителката на НЗОК, коментирайки, че става въпрос за скандално поведение на големи болници. По случая е подадена жалба от съпругата на починалия и е сезирана агенция „Медицински одит".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |