Такса смет ще е по-справедлива от догодина. Такса смет ще спре да е втори данък сгради и от догодина общините ще трябва да го изчисляват на принципа кой колко боклук е произвел. Задължението е записано в Закона за местните данъци и такси, публикуван от Министерството на финансите за обществено обсъждане. Решението ще срещне съпротива сред кметовете, защото много вероятно е таксата да порасне за гражданите. Но пък ще облекчи компаниите, които от години плащат необосновано големи суми. В момента от фирмите се събират 2/3 от сумите, макар те да произвеждат едва 30% от отпадъците. Години наред държава и общини отлагаха промяната. Сега управляващите не дават един механизъм за изчисляване на показателя "количество боклук", а предлагат всяка местна власт сама да избере между три варианта: брой ползватели на имота, "скъпи" торбички за отпадъци и брой кофи в региона и честотата им на изхвърляне.
Действието се предприема, защото България го е обещала на Брюксел и ако не извърши реформата, има риск за еврофондовете. От друга страна, справедливостта ще доведе до повече разходи за някои домакинства, могат да последват протести и затова идеята среща съпротива на кметовете.
Малко по-честно
Компаниите плащат около 2/3 от общите постъпления от таксата по данни на Българската стопанска камара (БСК). През 2014 г. сумата, постъпила в бюджетите на общините от този вид такса, е над 500 млн. лв. Само в София-град събраното е 175 млн. лв. Заради много ниските данъчни оценки на имотите в страната физическите лица плащат символична такса. Друг проблем е, че общините не събират 1/3 от начислената такса смет, показа неотдавнашна статистика на финансовото министерство.
По данни на Дончо Барбалов, зам-кмет на Столичната община, в столицата бизнесът плаща 70% от цялата сума, но всъщност произвежда 30% от боклука. "С промените се цели да се намали делът на бизнеса за сметка на групата на гражданите", каза Барбалов.
От БСК, която също е участвала в работната група, обявиха, че законопроектът е стъпка в правилната посока, но има неща, които трябва да бъдат оправени. Един от проблемите според организацията е, че на практика се отнема възможността частни фирми сами да организират и заплащат директно извозването на боклука си. "Имахме предложение фирмите, които са предпочели да наемат частна компания да им извозва боклука, да бъдат освободени от такса смет. Това обаче е отпаднало, въпреки че присъства в нашето становище", коментира Илиана Павлова, директор "Индустрия и околна среда" при БСК. В момента опцията съществува, но отделно от нея компаниите са длъжни да плащат високи суми за поддръжка на обществените пространства (т.нар. такса градинки и алеи), като тя зависи от стойността на имота. "Говорим за свобода на избор, който сега не се дава", добавя Павлова.
В началото на април финансовият министър Владислав Горанов обяви, че вече две години действа работна група, в която участват представители на общините, бизнес организациите и др., но предложенията на отделните членове си противоречат. Още тогава той обяви, че до края на април финансовото министерство ще публикува за обсъждане законопроект. "В подготвения проект са отразени различни предложения, които не удовлетворяват всички страни по казуса, но той ще бъде внесен в Министерския съвет", каза тогава Горанов.
"Една от причините законопроектът да се бави толкова е, че общините все още нямат готовност", коментира Илиана Павлова. В проекта е записано, че общинските съвети ще имат около девет месеца, в които да решат кой механизъм ще използват за изчисляване на таксата. До шест месеца от приемането на законовите промени трябва да бъде готова наредбата за изготвяне на план-сметката с необходимите разходи за дейностите и за видовете основи, които служат за определяне размера на таксата за битови отпадъци. След това се дават три месеца за изчисляване на конкретните суми.
Трите варианта
Според промените в закона общините ще носят отговорност за методиката, по която да определят основата на облагане. Задължението е принципът да е индивидуално измерено количество битови отпадъци за имота. Първият вариант е това да става чрез торби с определена вместимост и товароносимост, които се закупуват. Втората възможност е на база броя и вместимостта на необходимите съдове за събиране на битовите отпадъци и определената честота за тяхното транспортиране. Третият вариант е да се отчита броят на ползвателите на услугата в имота, т.е. колко човека живеят в жилището или колко работят в офиса или фабриката.
За таксата градинки и алеи са дадени две възможности. Едната е на база брой ползватели на услугата в имота - еднаква сума за всеки жител на общината по постоянен/настоящ адрес, като така определената такса се отнася към партидата на собствениците на имотите. Другата - данъчна оценка или отчетна стойност на недвижимия имот, т.е. запазване на статуквото. Тук очакванията са кметствата масово да изберат стария вариант, защото им гарантира много постъпления и отново да се облагат компаниите със скъпи имоти.
Според Барбалов използването на съдове е добър вариант при еднофамилните сгради. При блоковете, особено в големите градове като София, ще има проблеми. "При многофамилните е най-добре да се използва вариантът с броя на живеещите, но тук идва проблемът с адресната регистрация. Има голям брой хора, които живеят в София, но нямат регистрация по постоянен или настоящ адрес", обясни зам.-кметът.
Във вариант, обсъждан преди година, имаше още две опции: площ на имота или плащана сметка за ток, вода или друго. Сега те отсъстват от предложението на финансовото министерство вероятно защото нямат никаква връзка с принципа количество боклук. Първият вариант с площта беше масово харесван от общини, защото не изискваше допълнително усилие по изчисляване и контрол.
Консорциум на "Евро - финанс" иска да купи ТБ "Виктория". Трети кандидат се включи в конкурса за продажба на Търговска банка "Виктория". Това е британската консултантска компания Hanson Asset Management, която играе в консорциум с инвестиционния посредник "Евро - финанс", част от групата на "Еврохолд България". Това потвърдиха пред "Капитал" от българския партньор след изтичането на допълнителния срок за деклариране на интерес към конкурса. Двата консорциума, които заявиха участие още при първата процедура, са препотвърдили желанието си да купят банката, но най-вероятно ще има трето набиране на оферти, тъй като резултатът продължава да е разочароващ за продавачите - синдиците на КТБ и Фонда за гарантиране на влоговете.
Още от същото
До 14 ч. на 18 април, когато изтече срокът за подаване на писма за интерес при консултанта по продажбата, одиторската компания АФА, е постъпило още едно предложение, а тези на консорциумите с участници "Лев инс" и Инвестбанк са били препотвърдени, научи "Капитал" от свои източници. По непотвърдена информация има и четвърта заявка от чуждестранно лице, но не е ясно дали тя ще бъде приета за валидна.
Новият сигурен трети играч отново е консорциум от чужд партньор и българска финансова компания. Hanson участват през люксембургското си поделение Hanson Holdings Lux SARL, което е холдинг за активи, консултирани от компанията. Българският партньор "Евро - финанс" има миноритарно участие от 25% в обединението, уточни Васил Стефанов, член на борда на директорите на посредника. Той каза, че партньорството с Hanson не е ново, а взаимният интерес в този проект е продиктуван от възможността "Виктория" да бъде развивана като инвестиционна банка, предлагаща услуги на територията на Европейския съюз. "На нас не ни трябва развит ритейл, защото при него има много разходи по поддръжката на клонове. Ние няма да правим традиционен тип банкиране, а активно инвестиционно банкиране, което се издържа от такси и комисиони", обясни Стефанов и допълни, че една банка би могла да подкрепи застрахователния бизнес на групата "Евроинс" в региона. Вероятно обаче оздравителната програма на ключовото поделение на "Евроинс" в Румъния ще е в тежест на офертата на консорциума.
Възможността през банковия лиценз в България да се покрива пазарът в целия Европейски съюз е привлекателна и за партньорите от Hanson, които неотдавна са опитали да купят банка в Люксембург, но са преценили, че в България това би им било по-изгодно, обясни Стефанов. Той не коментира цената, която са готови да платят за банката, и уточни, че на този етап информацията е твърде оскъдна и едва след запознаване с информационния меморандум ще може да се направи конкретна оферта.
Завръщане към банкирането
Hanson е компания, основана като семеен бизнес в средата на XIX в., но след поредица разделяния сега има фигурират различни останки от някогашния конгломерат. Конкретно Hanson Asset Management предлага инвестиционни консултации и управление на активи на заможни клиенти. "Евро - финанс" пък е един от най-старите инвестиционни посредници в България, член като на БФБ, така и на Deutsche Boerse. Той е част от групата на "Еврохолд България", в структурата на който имаше банка в края на 90-те години, но за кратко. Това бе Евробанк, притежавана съвместно със словашки партньор. Тя бе продадена първо на "Петрол холдинг", а през 2005 г. отново на гръцката Piraeus, която я сля с българското си поделение и днес неин наследник е Пиреос банк - България.
Една от причините да има втори опит за продажба на ТБ "Виктория" е, че привлечените с първата процедура кандидат-купувачи трудно биха получили одобрението на Българската народна банка (БНБ), от която зависи да има сделка въобще. През миналата година регулаторът развали сделката за Токуда банк, за да не се допуска включването на банки в сложни холдингови бизнеси на местни бизнесмени или за да няма прикриване на реалните собственици зад фиктивни лица.
Според експерти от институциите консорциумът с участието на Инвестбанк не би издържал пред БНБ заради слабата капиталова позиция на банката, чиито отчети от няколко години се заверяват с резерви от одиторите. Освен това по информация на "Капитал" зад офертата на Инвестбанк стои не толкова Петя Славова, колкото депутатът от ДПС Делян Пеевски. Другият участник - австрийският Kerbler Holding, който играе заедно с "Лев инс", също не би получил одобрение от регулатора заради разследванията срещу неформалния собственик на застрахователя Алексей Петров.
Без фанфари
За липсата на ентусиазъм около привлечените резултати въпреки по-широката разгласа на конкурса, включително чрез публикация във Financial Times, говори липсата на официална информация по процедурата и прехвърлянето на топката между институциите. Пресаташето на синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ), която е собственик на ТБ "Виктория", препрати въпросите на "Капитал" към консултанта АФА. Оттам пък посочиха, че нямат политика да комуникират с медии резултатите от проектите си и че публичното представяне на информация по темата ще бъде направено по установения вече ред. От Фонда за гарантиране на влоговете също не дадоха информация.
Надеждите на кредиторите на КТБ са през този актив да бъдат събрани колкото се може повече от 115 млн. лв. - задълженията на "Виктория" към сегашния й собственик.
При това развитие на нещата най-вероятно ще се търси вариант за поредно удължаване на срока за оферти, още повече че, след като 30 млн. лв. подчинен срочен дълг на КТБ беше трансформиран в капитал, банката разполага с време за търсене на подходящ купувач. Преди операцията от февруари капиталът на банката беше паднал под регулаторните изисквания на БНБ и регулаторът щеше да е принуден да й отнеме лиценза. Не е ясно обаче с какво нова процедура би предизвикала по-голям интерес.
Депутатите измислиха 1001 начина да откажат гражданите от изборите. Изборният кодекс все по-отчетливо добива уродливи и откровено абсурдни форми. При второто четене на закона в правната комисия на парламента депутатите гласуваха куп идеи, чиято цел е не да улесни, а максимално да затрудни участието на гражданите в изборите. Хората, които не упражнят гражданския си дълг и не гласуват в национални избори, ще бъдат наказани сурово с автоматично изваждане от изборните списъци. За да си възстановят правата, те ще трябва да минат през нелепа процедура - най-късно 30 дни преди изборния ден трябва да подадат нотариално заверено писмено заявление до съответната община. Към него ще трябва да прикрепят документ, с който да докажат уважителни причини за своето отсъствие от предния вот: инцидентно отсъствие от страната, заболяване, учебна или служебна заетост или други непредвидени обстоятелства. Не е ясно какво ще се случва с гражданите, които не представят подобни документи.
Излизането от забранителния списък след 30-дневния срок все пак ще може да става и по общия ред. Избирателят ще може да оспори включването в "черния списък" пред ЦИК, да подаде заявление до съответния орган да бъде изваден или ако в изборния ден представи удостоверение, че е отпаднало основанието, да бъде изваден от него. Всички откази на неговите молби могат да се обжалват според ситуацията пред ЦИК или пред ВАС.
На последните парламентарни избори - на 5.10.2014, гласуваха само 48.66% от имащите право на глас. Ако бъде приета промяната в кодекса и ако се запази тази активност, то след следващите избори мнозинството от българите ще се окажат без избирателни права.
Депутатите не се вслушаха в предупрежденията, че това посегателство върху избирателните права ще стане причина за сезиране на Конституционния съд. Те отхвърлиха и възраженията на представители на граждански организации, че дерегистрацията силно ще засегне най-слабо информираните - гласуващите за пръв път и малцинствените групи.
За да смекчат укорите, управляващите приеха в бюлетината да има квадратче "Не подкрепям никого" - едно от малкото положителни промени в Изборния кодекс. На практика обаче подобен вот няма да влияе върху изборните резултати. Въпросните бюлетини ще се броят отделно от избирателните комисии, няма да се водят невалидни, няма да се водят и недействителни, просто ще се вземат за сведение и статистика. "Така ще получим представа за корпуса на гласуващите, негласуващите и индиферентните", обобщи шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ). Така дори 90% от гласувалите да отбележат "Не подкрепям никого", изборите ще са валидни, а избраните управляващи - легитимни.
С гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП бе приета поправка, с която се обезсмислят преференции и се бетонира водачът на листата при парламентарните избори - всеки глас, подаден без преференции, ще е вот за водача на листата. Петър Славов от РБ предупреди, че промяната е противоконституционна, но никой не го чу. Митхат Метин от ДПС обаче възкликна: "Защо водачът на листата да е наказан за това, че е водач?"
Подкрепа срещна и друга абсурдна промяна, предложена от Валери Симеонов и Християн Митев от ПФ и Данаил Кирилов от ГЕРБ. С нея се забранява огласяването на социологически проучвания по време на предизборна кампания с безумния аргумент да не се вкара в заблуда гласоподавателят. "Ако информираният избор на гражданите се определя от проучвания, то изобщо да не правим избори, а само проучвания", обясни Митев. "Лишавате ни от информация, за да ни спасите от самите нас, това е абсурдно", контраатакува Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда. Тя предупреди, че ако мярката се приеме окончателно, българската общественост ще бъде залята от социологически проучвания под всевъзможни форми и от всякакви източници, без изобщо да е ясно кой ги е поръчал, по каква методика са били направени и без потвърждение на данните. Стреснат, Данаил Кирилов обяви, че оттегля подписа си от поправката. Но даде да се разбере, че споделя представата за това как социолозите могат да подведат избирателя.
Депутатите направиха положителна крачка, като одобриха създаването на многомандатен избирателен район "Извън страната". Българите в чужбина ще могат да избират до 4-ма депутати за обикновено НС и до 7 за ВНС, т.е. колкото най-малките изборни райони в страната. Конкретният брой на мандатите ще бъде определен от ЦИК според броя на гласувалите на предните избори. "Даваме минимума, защото това е първи опит. Ако се окаже непропорционално, ще има преразглеждане", зарече се Данаил Кирилов. Негови колеги пък обясниха името на района като начин да не се затруднява администрацията. Поправката пряко удря по ДПС и депутатите от движението се възмутиха, че новосъздаденият район ще придобие мандати за сметка на вече съществуващите. "Ще се появят партии на българите в Европа и в Америка, ще им възникне илюзията, че могат да влязат в парламента, няма да прескочат 4-процентната бариера и гласувалите за тях ще останат непредставени", мрачно предсказа съпредседателят на ДПС Четин Казак.
ГЕРБ и ДПС се сблъскаха и заради одобреното предложение да отпадне разпоредбата, че броят на мандатите в един изборен район не може да е по-малък от 4. Според Данаил Кирилов така ще се реши проблемът, при който мандати от един изборен район се разпределят към друг. От ДПС обаче смятат, че така ГЕРБ си гарантира хегемония в по-малките райони.
Вчера правната комисия реши да спести глобите за неучастие в задължителното гласуване и обяви, че няма да има томбола с награди като стръв за привличане на гражданите. Но едновременно с това записа, че правителството ще раздава на съзнателните българи неуточнени "материални стимули". Предложението дойде от Реформаторския блок. Засега е ясно само, че в тази група няма да влязат данъчни отстъпки, както настояваше десницата.
В суматохата самата предизборна кампания бе намалена на 21 дни.
Междуградските автобуси ще са с нови разписания. Нови разписания ще имат междуградските автобусни линии до 3 месеца. За това са се договорили ресорният министър Ивайло Московски и Националното сдружение на превозвачите, което твърди, че транспортната схема от години е неефективна и трябва да се подобри.
Идеята е да се направи бърз преглед на разписанията в страната, както и по области и общини, защото имало големи интервали от време без транспорт за определени дестинации, за други в един и същи час тръгвали няколко рейса, а някои направления били дори без превоз. Чест абсурд е автобуси да се движат празни само защото трябва да изпълнят безполезното разписание по договора с общината, а при неизпълнение можело да бъдат санкционирани от агенция "Автомобилна администрация". Заедно с прегледа на линиите ще се проверят спирките и автогарите като част от цялата транспортна схема. Работата по новата организация започва идната седмица, като е предвидено маршрутите да се съобразят по-добре и с графиците на БДЖ.
"Очакваме поне 10% от превозите да отпаднат при въвеждането на новата схема, защото са неефективни. Става дума за дублиращи се линии, които потеглят в един и същ или много близък час. До Благоевград пътуват всеки ден 90 автобуса, идеята е да не са на 10 минути, а например на 15 или на 30 минути. Това няма да затрудни пътниците, напротив, ще им предложим по-гъвкави разписания", обясни шефът на сдружението Галя Топалова. Московски пък отсече, че не може да се слушат само кметовете, както е сега, защото наставал хаос. "Затова ние ще изготвим нова схема, ще я съгласуваме и ще я спуснем на общините", обясни той.
Ивайло Московски обеща също в срок до 3 месеца да се внесе за одобрение от правителството наредба за автогарите и цените, по които те таксуват превозвачите. Преди седмица те алармираха, че във Варна за влизане или излизане на един автобус плащат по 30 лв. и настояха за ясен регламент. В големи западноевропейски градове тарифата била между 5 и 10 евро.
Дилема
Сдружението на превозвачите още не е взело решение дали да се откаже, или да проведе протестното шествие, което бе планирано за 26 април преди срещата с Московски. Част от проблемите на бранша остават - например въвеждането на тол такси, за което предстоят разговори с регионалния министър Лиляна Павлова.
На избори вече може да се гласува срещу всички. Революционно нововъведение в избирателната бюлетина - отговор "Не подкрепям никого", прие правната комисия на Народното събрание, като утвърди и на второ четене Законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс.
С това се търсят два ефекта - допълнително увеличение на активността и редуциране на дела на невалидните бюлетини, обясни след заседанието секретарят на парламентарната група на РБ Димитър Делчев (ДБГ).
Забранява се огласяването на социологически проучвания по време на цялата кампания преди всякакъв вид избори, прие изненадващо комисията по предложение на Патриотичния фронт и ГЕРБ. До момента съобщаването на резултати от социологически сондажи бе забранено само в деня за размисъл.
Кампанията се съкращава с една седмица - на 3 седмици вместо месец. Така се предотвратявало изпадането в апатия на избирателите, разясни шефът на комисията Данаил Кирилов от ГЕРБ. От друга страна, се щадял по-скромният бюджет на малките партии. Във Франция кампаниите са 14 дни, в Чехия - 16, даде пример Кирилов.
По негово предложение парламентаристите осигуриха с час повече сън за гласоподавателите и за членовете на секционните комисии, като изместиха началото и края на изборния ден с часа - от 7 до 21 ч вместо от 6 до 20 ч. В ГЕРБ били склонни и на по-ранно приключване - още в 19 или 20 ч.
Както първи "24 часа" писа, управляващите залагат задължително гласуване и дерегистрация от избирателните списъци на хората, неупражнили правото си. Така ако пожелаят да участват в следващ вот, ще трябва да заявяват желание да бъдат възстановени до 30 дни преди датата на провеждането му.
В цялата страна партиите ще се явяват на вота с единна номерация по жребий, теглен от ЦИК.
От есента българите в чужбина ще си имат свой многомандатен избирателен райони - 32-и, който ще вкарва до 4-ма депутати в парламента.
ГЕРБ предлага електронното гласуване да е експериментално до редовния парламентарен вот през 2018 г. Това е един от въпросите, по които партията на Бойко Борисов влиза в сблъсък с РБ. От блока го искат незабавно. Освен това настояват за машинно гласуване и броене, което бе отхвърлено, както и за запазване на сегашния принцип на преференциите.
Забраняват се местните коалиции, реши мнозинството по предложение на ПФ. В отделните избирателни райони ще се регистрират само инициативни комитети, а не коалиции от партии. Те могат да издигат само по 1 съветник. Коалициите ще се регистрират само на национално ниво в ЦИК.
За да довършат всички текстове от кодекса, от комисията ще работят до късно тази нощ (вторник срещу сряда - б.а.). Целта е още в четвъртък правилата да влязат за окончателно приемане от пленарната зала.
Студенти от СУ отличници в света по търговско право. За втора поредна година отборът на Софийския университет бе отличен сред най-добрите университети в света на престижното международно състезание по търговско право и арбитраж Willem C. Vis, съобщиха от висшето училище. По време на устната фаза те са премерили сили с колеги от САЩ, Сингапур, Великобритания и Индия.
В подготовката си студентите бяха ръководени от адвокатите Дафина Атанасова, Олег Темников, Милеслава Богданова, Анастас Пунев и Пламен Йотов.
В тазгодишното издание наградата бе присъдена за писмената защита, изготвена от студенти за позицията на ищеца.
Състезанието Willem C. Vis е най-големият форум за студенти с интерес в областта на международното търговско право и арбитраж. 23 години форматът събира студенти от стотици университети из целия свят.
Тази година 311 отбора от над 67 държави преминаха писмената фаза на състезанието, като изготвиха своите защити в подкрепа както на ищеца, така и на ответника в спора. Финалът на състезанието беше в края на месец март във Виена, когато се проведоха елиминационните устни кръгове, които тази година се състояха от рекордния брой 622 общи рунда и 63 елиминационни рунда.
Изненадахме ЦРУ с по-висока смъртност. България изненада ЦРУ с данни за по-висока смъртност. Американската разузнавателна агенция постави страната на трето място в света по този показател измежду 225 държави, а от НСИ обявиха, че цифрите са още по-стряскащи. Според прогнозата на ЦРУ за 2015 г. за България на 1000 души ще починат 14,44. В класацията на Световната книга на фактите на ЦРУ по този показател ни изпреварват само африканската държава Лесото с 14,89 промила и Украйна с 14,46 промила.
Родната статистика обаче сочи, че смъртността за миналата година е 15,3 промила, което според специалистите ни прави абсолютни шампиони по изчезване. За сравнение в класацията на ЦРУ за 2014-а страната бе поставена на 6-о място, а през 2007 сме били на 19-о.
"България отдавна е умряла и спасение няма", коментира данните пред "Труд" акад. Петър Иванов, директор на Научния институт по демография към БАНИ. Ако се водим от данните на НСИ обаче, според които смъртността у нас е 15,3 промила, страната ни отдавна е оглавила световната класация, посочи той. "С 15,3 промила смъртност и 220-и в света по раждаемост сме шампиони по изчезване. Страни, които се борят с войни и болести, са далеч пред нас. Една от причините е здравеопазването", каза още акад. Иванов, сравнявайки данните.
В дъното на класацията сме и по застаряване, поставени на 210-о място. Раждаемостта ни според ЦРУ пък е 8,92 промила, като българката ражда средно 1,45 деца. Според ЦРУ населението на страната ни е 7 186 893. Последните данни на НСИ показват, че в края на 2015-а българите са с 33 хиляди по-малко.
Бъчварова очаква срив и на системата за паспортите. В случай на възникнали технически или софтуерни проблеми МВР да не изпълнява експресни или бързи поръчки за лични карти, паспорти и шофьорски книжки. Заявките ще се правят по обикновената процедура за 30 дни. За такава поправка в Правилника за издаване на българските лични документи настоява вътрешният министър Румяна Бъчварова. Тя е подготвила проект за постановление, което трябва да бъде разгледано от Министерския съвет.
В мотивите си МВР шефката сочи, че срокът за следгаранционно поддържане на системата за издаване на документи е изтекъл на 13 април. През март ведомството е обявило обществена поръчка за 20,6 млн. лв. за още една година, но търгът се бави. Поправката цели да гарантира издаването, докато бъде избран изпълнител.
Както писа „Труд", технически и софтуерни проблеми блокират и системата за телефон 112 на МВР. При личните документи сривът може да се окаже и по-голям. През февруари бе отменена обществената поръчка за изцяло нова система за 480 млн. лв.. Тя бе обявена като 4,5 пъти по-скъпа от сега действащата, пусната през 2010 г. МВР обаче трябва да побърза, ако иска каквато и да е нова система преди 2019 г. Тогава започва да изтича 10-годишният срок на милиони лични карти, издавани в периода 2010-2012 г.
Строят магистрали на концесия. Магистрали ще може да се строят и на концесия. Това ще стане с приемането на изцяло нов закон за концесиите, който е пуснат за обсъждане на правителствения сайт strategy.bg. Той ще отмени действащите сега Закон за концесиите и Закон за публично-частното партньорство. С новия закон ще може да се дават концесии за строителство, за услуги, както и за ползване на държавна и общинска собственост. И старият закон позволява да се дават концесии за строителство. Досега обаче не е предоставена нито една концесия за строителство за значим инфраструктурен обект, се посочва в мотивите към проекта. А с новия закон се очаква това да се промени. Концесия за строителство или за услуги ще може да се възложи винаги, когато има възможност концесионерът да поеме риска от управление на обекта или предоставяне на услугата, се посочва в проекта. Концесията ще може да се използва за задоволяване на нужди на хората от редица инфраструктурни, образователни, културни, спортно-туристически, рекреационни, здравни, охранителни и др. обществени услуги, които не могат да се предоставят от държавата или общините поради липса на достатъчен финансов ресурс, пише в мотивите към проекта. Като при концесията за услуга или строителство частният оператор се задължава да предоставя определена услуга или да построи обект, срещу което получава приходите от тях. А ако за услугата се събират общински такси, те може да се плащат от хората на концесионера. Приходите на концесионера се формират от плащания от потребителите или от плащания на министерството или общината, възложили концесията, предвижда проектът. За концесиите за строителство и услуги в закона не е посочен максимален срок. Но концесиите за ползване на държавна и общинска собственост ще може да са със срок до 25 години. Контролът по изпълнение на договорите за концесия ще може да се възлага на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Концесии на стойност над 5,225 млн. евро (всички приходи на концесионера за срока на договора) ще трябва да се обявяват и в "Официален вестник" на ЕС.
С новия закон ще се променят и текстове в 30 закона, свързани с концесиите. Например ще отпаднат ограничения в Закона за държавната собственост и в Закона за общинската собственост. С промените се дава възможност държавата и общините, както и дружества с над 50% държавно/общинско участие да учредяват или да участват в търговски дружества, чийто капитал не е изцяло тяхна собственост, без да се провежда процедура за обществена поръчка. Това ще става с решение на Министерския съвет или на общинския съвет. Като ще може да се създават и публично-частни дружества, които да поемат определен обект или услуга на концесия.
От 2 до 10 лева за козунак за Великден. Козунаците за Великден ще са на цени между 2 лв. и 10 лв. за 400 г, каза за "Стандарт" Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. По думите й козуначено изделие с атрактивно ниска цена няма как да има състава на истинския козунак. "Трябва да е ясно, че козунакът не е евтин продукт. Съставът му е много богат и затова не е възможно да има атрактивно ниска цена. Добре е да се хапва по малко, но качествено", каза Кукушева.
"Козунакът трябва да е пакетиран и да са посочени съставът и производителят. Сивата икономика се простира в непакетирани храни и особено в кампанията за козунаци, тъй като опаковката струва пари, а слагането на етикет води до проследимост. Затова апелът ми към потребителите е: Купете си пакетиран козунак!", каза Кукушева. Тя посочи, че при избора на козунак трябва да обърнем внимание на етикета и състава му, като търсим в него бяло пшеничено брашно, яйца, захар, яйчен меланж, което е яйца на прах, ядки, стафиди, фрукти, мармалад, включително шоколадова плънка или локум.
"Това са елементите на качествения козунак. Изключително е важно потребителите да знаят, че козунакът е с много фина текстура, с голям обем, а леко тегло. Освен това той е на конци, които личат още преди разчупването му. Конците са резултат от двуфазното замесване на козунака и неколкократните изчаквания да втаса. Самият състав допринася за този ефект на структурата, благодарение на който при вкусването на козунака имаме усещането за захарен памук", обясни Кукушева. Тя е категорична, че козунакът не бива да има наситеножълт цвят, защото това е сигнал за злоупотреба с оцветител.
"Козунаците с цвят на минзухар няма как да не съдържат оцветители, всички домакини знаят, че яйцата обагрят леко текстурата, но не създават траен и наситен цвят", посочи Кукушева. По думите й технологичният процес на българските козунаци позволява те да имат нормална трайност в рамките на месец - месец и половина. "Оттам нататък всичко е обогатено с консерванти, които не вредят на здравето, но създават по-голяма трайност", каза Кукушева. Според нея добра новина е, че родните потребители вече са изцяло ориентирани към потребление на козунаци, произведени у нас, независимо от лъскавите опаковки на такъв тип изделия, направени в ЕС.
"По време на всяка кампания в търговската мрежа и най-вече в малките магазини се появяват изделия без етикет, без посочен състав и производител. Ще има продажба на козунаци на нерегламентирани места, от превозни средства - отваря се микробус и започва продажбата по спирки, пазари и тържища. Но потребителят вече е грамотен и не разчитам да има голям успех за сивия сектор", каза Кукушева. Тя уточни, че традиционният български козунак е със стафиди, ядки, локум и фрукти - лимонови и портокалови корички. Но някои предпочитат и чистия козунак, без примеси. "Ароматът на козунака задължително е с цитрусов или ванилов привкус, а традиционният козунак ухае на лимон", каза Кукушева.
Вдигат колите пред храмовете за Великден. Колите, които са спрели в близост до църковните храмове в София на Великден, ще бъдат принудително вдигани. Това съобщиха от столичната пожарна пред „Монитор". Шефът на огнеборците в София старши комисар Веселин Гетов вече е провел среща с представители на Столичната община и СДВР, откъдето са начертали мерки, за да протече църковният празник без произшествия. Работната група е взела решение всички коли, които могат да възпрепятстват пристигането на пожарна кола при евентуален инцидент, да бъдат вдигнати с паяк предварително.
„Правим всичко възможно всяка година, за да изолираме до минимум вероятността от възникване на инцидент. Храмовете се проверяват още от началото на януари. Правим го дори по два пъти. При първата проверка издаваме предписания за нередностите, които сме констатирали, а при втората гледаме дали те са били отстранени, обясни старши комисар Гетов.
Разрешиха такса „дете" в ресторант. Такса „дете" в ресторантите не е незаконна и не представлява дискриминация. Това реши Комисията за защита от дискриминация, която разгледа случай на по-високи цени в менюто за деца в старозагорска кръчма.
Според комисията няма дискриминация, ако в меню на ресторант или друго заведение за обществено хранене има друга, по-висока цена за консумация относно родители, които са отишли там с децата си. Повод за решението стана жалба от старозагорка, която през пролетта на м.г. установила, че в местно заведение таксуват с 50 на сто по-скъпо консумация на родители с невръстните им потомци.
На 9 май м.г. Живка Александрова отишла с трите си деца - на възраст 8, 10 и 12 години, в Bizar bar, където прочела в поднесеното й меню, че поради липса на детска площадка консумацията й ще бъде таксувана с 50 на сто по-скъпо (минимум с 20 лв.) от сервитьорите.
Възмутената жена поискала по казуса да се произнесат юристите от КЗД, които уведомила с писмена жалба от 17 юни с.г.
9 месеца по-късно с решение от 15 март от комисията й отговорили обстоятелствено, че в конкретния случай няма данни за дискриминация по признака за „семейно положение".
Решението е на Пети специализиран състав с председател Златина Дукова. От текста на решението става ясно, че спецсъставът на комисията е възприел „надценката" като своего рода предупреждение към родителите да пазят децата си.
С особено мнение по казуса излиза обаче членът на състава Атанас Мусорлиев, който категорично не споделя вижданията на другите си двама колеги. Той настоява, че самото наличие на предупредителния текст за по-висока цена при детска игра е достатъчно условие да се предположи неравно третиране на клиента с дискриминационен характер.
„Начинът, по който е описана и обоснована „надценката", представлява обективно мнение на отговорност без значение има ли или не някакви обстоятелства, сочещи виновно поведение на третата страна или дори на самото заведение", се казва в особеното мнение на Мусорлиев.
На финала той подчертава, че в производството е установено нарушение на забраната за дискриминация, извършено от собственика на заведението, в менюто на което е включен процесният текст. Мусорлиев настоява, че с решението на състава е трябвало нарушителят да бъде санкциониран.
Иницииралата производството старозагорка е категорична, че ще продължи битката си за истината, като вече е обжалвала решението на КЗС пред административния съд.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |