Всички са в шок от промените на Горанов за втората пенсия. Финансовият министър Владислав Горанов за втори път успява да шокира всички с радикалните си идеи за пенсионна реформа. След като преди година разклати системата с идеята парите от универсалните фондове да могат да се прехвърлят в НОИ, сега министърът отново предлага отнемане на осигурителни права - този път чрез създаването на общ пул, в който да отидат парите от индивидуалните партиди на осигурените след навършването на пенсионна възраст, както и с отпадането на възможността неизползваната част от втората пенсия да се наследява. Затова не е изненадващо, че всички експерти, работодатели и пенсионните дружества се обявиха против прибързаната промяна, която Горанов се опитва да наложи.
Както "Сега" писа, късно в петък Министерството на финансите обяви пакет от промени в Кодекса за социално осигуряване, които уреждат начина на изплащане на пенсия от частните пенсионни фондове след 2022 г. Според тях при настъпване на пенсионирането индивидуалните партиди на хората се закриват, а парите се вливат в обща сметка, от която ще им се плаща втората пенсия. Право на избор няма, няма и наследяване на неизползваната част от индивидуалната партида след пенсиониране. Ако натрупаното е твърде малко - втората пенсия е под 40% от социалната (46 лв. в момента), човек може да го поиска накуп или разсрочено. Ако пък втората пенсия е над социалната (115 лв. в момента), част от натрупаното в партидата може да се запази. В останалите случаи всичко отива в общия пул. Отделно има много текстове, които вероятно ще прекроят пазара, тъй като въвеждат нови изисквания към фондовете, прелицензиране и допускането на застрахователни дружества в изплащането на пенсиите.
От частните пенсионни фондове обявиха, че "тази тайна разработка" не е обсъждана с тях, и заплашиха да сезират Европейската комисия заради честите промени в нормативната уредба. Много експерти предупредиха, че отново се предлага фундаментално преобръщане на системата без разчети, финансова обосновка и оценка на въздействието. Социалният министър Ивайло Калфин също заяви, че не е запознат с предложенията на Горанов и не ги е коментирал по същество. Работодатели поискаха отлагането на проекта, докато не станат ясни резултатите от стрес тестовете на пенсионните фондове. Те трябваше да са ясни през август, но Комисията за финансов надзор ги отложи с три месеца. Бившият социален министър Иван Нейков коментира пред "Сега", че това е промяна на модела на осигурителната система у нас. "Това е някакъв опит да се премахне заинтересоваността на хората от собствените им пари. Това е някакъв опит да превърнем втория стълб във втори поред първи стълб. Не е коректно да направиш толкова дълбоки изменения, без да направиш предварителна оценка. Как си сигурен, че защитаваш интересите на осигурените лица по този начин? Защо не вземат да обявят една национализация и да мирясаме най-после", коментира още Нейков.
"Ако не се промени сега законът, може да се стигне до ситуация, в която пенсионер е изчерпал натрупаните средства по индивидуалната си партида и тогава ще трябва неговите синове и дъщери да му плащат пенсията", коментира вчера финансовият министър. "Проблемът с недостига на средства по индивидуалните партиди при по-дълъг от актюерски разчетения период на изплащането на пенсиите стои. Това, което сме предложили, е едно решение, но не е единственото възможно. Ако аргументите "против" надделеят, няма да внеса проекта в правителството. Но проблемът ще остане", коментира Горанов пред "Медиапул".
Спестяванията на домакинствата намаляват за първи път от банковата криза. Влоговете на домакинствата в банките изненадващо се свиват през март. В края на първото тримесечие те са били 42.820 млрд. лв. - с 82 млн. лв. по-малко в сравнение с февруари, сочат оповестени вчера данни на БНБ. Това се случва за първи път след банковата криза през юни 2014 г., когато от КТБ и Първа инвестиционна банка бяха изтеглени над 1 млрд. лв. Половината от тях бяха спестявания на домакинствата. Още през следващите месеци обаче повечето от тях бяха пренасочени към други банки, а през 2015 г. ежемесечно в банките се влагаха свежи пари.
Общо вложенията в банките у нас през март са намалели с 598 млн. лв. до 63.249 млрд. лв. Най-голям спад има при влоговете на финансовите институции като застрахователни дружества и пенсионни фондове - с 284 млн. лв. до 2.996 млрд. лв. За втори път през първите 3 месеца на тази година намаляват и фирмените спестявания - с 231 млн. лв. до 17.434 млрд. лв. Според експерти е възможно част от изтеглените пари да са вложени в нови проекти, но може да са отишли и за запълване на дупки заради спрени обществени поръчки и забавянето на еврофондовете.
В същото време през март заемите на гражданите растат с 81 млн. лв. до 17.949 млрд. лв. Най-сериозно - с 49 млн. лв., са се увеличили потребителските кредити. Изтеглените жилищни заеми са със 15 млн. повече, отколкото през февруари.
За черни дни
Само 23% от българските домакинства успяват да пестят всеки месец, сочи проучване на "Профи Кредит". В Полша да спестяват успяват 35% от домакинствата, в Словакия - 50%, а в Чехия - 53%. Средната сума, която българите отделят "за черни дни", е 146 лв. месечно. Над 1/3 от спестяващите домакинства заделят между 50 и 100 лв., 25% икономисват над 200 лв. месечно, 24% - под 50 лв., а 15% - между 101 и 200 лв. Средната сума, с която българските домакинства разполагат за свободно харчене, след като от семейния бюджет се извадят разходите за храна, потребление, детски и транспортни разходи, е 185 лв., или 94 евро. По този показател поляците разполагат със 103 евро на месец, чехите - със 119 евро, а словаците - със 123 евро.
И "Мобилтел" вече предлага бърз интернет. И телекомът с най-много клиенти на мобилни услуги - "Мобилтел", вече предлага бърз интернет - 4G (LTE). Норвежкият конкурент "Теленор" предложи технологията в края на миналата година. От БТК официално заявиха, че ще пуснат услугата до средата на годината, но из София вече има реклами, така че вероятно дебютът ще е до дни. Така българските оператори, макар и по-късно от другите европейски държави, вече предлагат бърз интернет и сега ще се състезават за най-платежоспособните си клиенти чрез качеството на новите си мрежи и тарифите си.
Състезание по скорост
Според компанията максималната скорост, която може да бъде достигната в момента, е 86 Mbps, която е двойно по-висока от досегашната 3G мрежа. Скоростта трябва да достигне максимум 130 Mbps, след като "Мобилтел" получи от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) необходимите честоти, което трябва да стане до две седмици най-късно, заявиха от телекома. Първият оператор, който започна да предлага 4G услуга от 1 декември - "Теленор", обяви, че скоростта на мрежата му в момента е 75 Mbps, а с добавянето на нови честоти ще достигне 100 Mbps. Тестовете на "Капитал" на мрежите и на двата оператора в София показаха, че скоростта драстично варира в зависимост от местоположението, близостта до клетка на съответния оператор, натовареността на мрежата, къде се намирате в сградата и т.н.
Мрежата от четвърто поколение в момента покрива 75% от населението, като до края на годината обхватът ще нарасне до 80%, обяви главният директор "Технологии" в "Мобилтел" Деян Кастелиц. Клиентите на оператора ще имат достъп до нея в метрото, както и в курортите. Всеки сегашен потребител на мобилен интернет от оператора може да се възползва от новата услуга безплатно през следващите три месеца. За това той трябва да разполага с телефон или таблет, който поддържа технологията, както и с подходяща SIM карта. Според последния годишен финансов отчет на компанията майка Telekom Austria за 2015 г. "Мобилтел" има 4.24 млн. абонати, от които 82.5% са на договор (т.е. 3.5 млн.). Малко над 319 000 клиенти ползват мобилен интернет в края на 2015 г. От "Мобилтел" обявиха, че 81% от тези абонати на мобилен интернет на компанията имат съвместима 4G карта. През следващите три месеца "Мобилтел" ще подменя безплатно несъвместими SIM карти на потребителите. Всеки може да провери дали се нуждае от такава смяна с безплатен SMS на номер 1444.
Кастелиц съобщи, че все още не може да съобщи какви ще са търговските предложения за 4G услуги след този тримесечен период, но уточни, че със сигурност ще има планове с по-голям трафик за досегашни и нови клиенти, за да отговорят на търсенето на пазара. Ползващите предплатени карти на "Мобилтел" също ще получат 4G оферти. "Теленор" също предложи на абонатите си да тестват 4G мрежата за два месеца след пускането й, след което те продължиха да ползват тези услуги без допълнително заплащане. Норвежкият телеком обяви през април, че LTE мрежата на компанията вече покрива 75% от населението, както и част от услугата в роуминг. Кастелиц също заяви, че "Мобилтел" ще предлага 4G в роуминг и вече са договорени партньорства с 15 европейски оператора от групата на Telekom Austria и Vodafone.
По време на представянето на новите услуги от "Мобилтел" демонстрираха на живо и възможностите на бъдеща 4.5G мрежа. Деян Кастелиц показа, че в наличния честотен спектър скоростта на такава мрежа може да достигне 170 Mbps. Въвеждането на такива услуги обаче се очаква след няколко години.
Все още само от БТК не са обявили точната дата за старта на 4G, като според източници от пазара това се очаква по-късно през тази или следващата седмица. От компанията заявиха пред "Капитал", че до средата на годината ще започнат предлагането и вече подменят SIM карти на клиенти.
200 млн. лв инвестиции
Кастелиц съобщи, че през тази година "Мобилтел" ще инвестира 200 млн. лв. в инфраструктурата, като основната част от тях ще бъдат в развитието на 4G. Той добави, че в 25% от мрежата от четвърто поколение скоростите ще достигат 260 Mbps, което ще бъде възможно чрез технологията 4x4 MIMO (Multiple Input Multuple Output). До края на годината телекомът ще пусне на пазара устройства, които могат да се възползват от нея.
От телекома не обявиха колко точно е инвестирано в 4G мрежата. Оборудването е купено от две европейски компании, но имената им не бяха обявени. "Теленор" също не уточнява колко е инвестицията в мрежата. Още преди две години операторът избра китайската Huawei за подмяна на мрежата си.
Продължава и интеграцията на кабелния оператор "Близу". Според Кастелиц "Мобилтел" вече има 583 000 абонати на фиксирани услуги. От тях 418 000 са потребители на фиксиран интернет (което й отрежда първо място) и 450 000 абонати на телевизионни услуги (номер две в сектора след "Булсатком"). "Все още не предлагаме комбинирани оферти между "Мобилтел" и "Близу", но работим по такива", съобщи Кастелиц.
56 млн. лв. от честоти за бюджета
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) успя да освободи радиоспектъра в 1800 MHz, нужен на телекомите за развитие на 4G мрежите, като отне лиценза на дружеството "4Джи ком" в края на миналата година. Регулаторът трябва до две седмици да предостави нужните честоти на петте мобилни оператора - "Мобилтел", "Теленор", БТК, "Макс телеком" и "Булсатком". Компаниите трябва да платят на държавата общо 56 млн. лв., като за всеки сумата ще е различна. Еднократната такса се изчислява на база на цена за MHz, както и на оставащите години в лиценза на съответната компания. Наскоро "Мобилтел" и БТК подновиха своите разрешителни и те изтичат през 2024 г., докато на останалите трима - през 2021 г. Затова според източници на "Капитал" и приблизителни изчисления "Мобилтел" и БТК ще трябва да платят по около 12 млн. лева, "Теленор" - около 7-8 млн. лева, "Макс телеком" - малко над 8 млн. лева, а "Булсатком" - над 16 млн. лева, защото са заявили двойно повече допълнителни честоти. Годишните такси са по 1 млн. лева за всеки, без последния, който ще плаща по 2 млн. лева.
Резултатите на държавната енергетика се подобряват. Резултатите на държавните енергийни фирми - част от Българския енергиен холдинг, за 2015 г. се подобряват. Едно от големите постижения, които Петкова изтъкна, е намалението на загубата на Националната електрическа компания с 66% вследствие на проведените законодателни промени и реформи в сектора.
От останалите дружества с най-добри резултати е "Булгартрансгаз", която увеличава печалбата си спрямо 2014 г. с 23%. Основните приходи на компанията са от таксите от транзита на руски природен газ към съседните на България страни. АЕЦ "Козлодуй" също подобрява резултатите си спрямо 2014 г., като според Петкова това се дължи най-вече на по-големите количества, които централата реализира на свободния пазар заради все по-голямото свиване на квотата му за регулирания сегмент. Другият голям печеливш е Електроенергийният системен оператор (ЕСО), който има увеличение на печалбата си от 221%. Единственото обяснение за тази огромна разлика обаче Петкова даде с намаляването на административните разходи и по-добрия мениджмънт на дружеството.
Сериозно увеличение на печалбата има и "Булгаргаз" - близо четири пъти. Според Петкова тези резултати се дължат най-вече на по-добрата събираемост на дружеството. Държавните мини също са макар и на минимална печалба от 2.6 млн. лв. въпреки затрудненото си финансово положение заради несъбраните вземания от страна на въглищните централи.
Единственото дружество в групата, което реализира сериозно увеличение на загубата от малко над два пъти спрямо 2014 г., е ТЕЦ "Марица-изток 2". Според Петкова основната причина за този финансов резултат са разходите на централата за квоти за вредни емисии, които през миналата година са достигнали 120 млн. лв. По думите й тепърва ще се търсят варианти за оздравяването на дружеството.
На фона на резултатите на дружествата консолидираният отчет на БЕХ също излиза на плюс от 29.5 млн. лв., което е сериозно подобрение спрямо 2014 г. На индивидуално ниво обаче холдингът бележи спад на печалбата от над два пъти. Изпълнителният директор на БЕХ Петьо Иванов обясни това намаление с отписването на задължения на "Топлофикация София" в края на 2014 г., което е повлияло на резултата на холдинга.
Варна ще е силната контратежест на София. Банките може да удвоят 370-те милиона лева за градовете, а бизнесът да ползва нисколихвени и дългосрочни кредити.
Това са финансовите инструменти на програмата "Региони в растеж" и Фонда на фондовете.
За първи път публично-частното партньорство получава подкрепа с европейски пари. Това обяви министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова пред 200 бизнесмени и общинската власт на 4-те области в Североизтока.
Първият форум "Региони в растеж" стартира от Варна в обща инициатива на "24 часа" и СИБАНК.
"Варна трябва да се превърне в силна контратежест на София", призова вицепремиерът Томислав Дончев. Той се аргументира, че икономиката не трябва да се развива само около столицата.
Пет са фондовете, насочени за градско развитие, в новосъздадения Фонд на фондовете, съобщи още Лиляна Павлова. За първи път бизнесът видя във Варна и изпълнителния му директор Валери Белчев.
Единият фонд ще е специално за София, по един фонд ще има за Северна и Южна България. Останалите два са гаранционен и за туристическа инфраструктура.
Сърби и македонци ни цакат с агнешко за 4,50 лева. Нашенци от Югозападна България масово поръчват агнешко от фирми в Сърбия и Македония на дъмпингови цени, съобщи в. "Монитор". Причината е, че месото в Босилеградско например се продава за 250-280 динара за килограм живо тегло, или по 4,20- 4,50 лева.
В македонския град Крива паланка пък килограм агнешко се предлага в магазините по 9 лева. Българското агне върви с 2-3 лева повече - по 6-7 лв. за килограм живо тегло и до 15 лв. на килограм на щандовете. В опит да финтират митниците нашенците си разделяли цяло агне от Сърбия или Македония на четири.
Двама изгарят в „Арсенал", четирима на косъм. Двама души загинаха при пожар във военния завод „Арсенал" в Казанлък. Инцидентът става малко след 10,20 ч. вчера сутринта при настройка на оборудване за производство на барут, обясни за „Труд" шефът на предприятието Николай Ибушев.
Като причина за трагедията се разследва и версията за човешка грешка. В цеха по това време са шестима души. Двама от тях се оказват непосредствено до възникнала искра и обгарят до смърт.
Това са специалистът по взривове и зам.-директор на „Завод 3" инж. Върбан Пешков, на 53 г., и монтьорът Румен Райчев на 41 г.
„Няма взривове. Има запалване на един от цеховете, когато обгарят двамата. Останалите четирима успяват да избягат. Ако е имало взрив, едва ли някой от тях щеше да се спаси", уточни Ибушев.
Пожарът е потушен веднага и във военния комплекс влизат пожарна, полиция и линейка. „Направихме три замервания през полови час. Няма никаква опасност за населението", успокои от мястото на трагедията шефът на пожарната в Стара Загора Антон Колев пред „Труд".
По думите му работна група е започнала оглед за причините за инцидента. Случаят вече е поет от окръжната прокуратура в Стара Загора, която работи по версия за неспазване на технологичния процес.
Това е поредният инцидент в „Арсенал", където работят около 6000 души. През 2007 и 2014 г. също там загиват двама души. Взривове без загинали има през 2012, 2011 и 2009 г.
През последните години общо 19 човека намират смъртта си при инциденти във военни заводи у нас. Броят на загиналите при трудови злополуки у нас само за изминалата година е 85, посочи зам. социалният министър Гълъб Донев.
Автомобили тръгват сами до няколко години. Конкуренцията във високите технологии на автомобилната индустрия ще докара нови реалности, автомобили от съвсем друго ниво, компании, които ще са екзистенциална опасност за традиционните производители. Тези опасности не идват от General Motors или Daimler Benz, а от компании като Google и Amazon и носят характеристиките на breakthrough technologies (технологии, които ще променят света - б.а.). Това обяви за „Труд" д-р Кен Габриел, считан за основател на микроелектромеханичните системи (MEMC) и президент на The Charles Stark Drapper labiratory, Inc. Габриел, заедно близо 350 предприемачи, преподаватели и експерти от различни области от цял свят участва в бизнес форум на Европейския институт за иновации и технологии (EIT) в Будапеща.
Американският бизнесмен Марк Фийлд, президент на Ford Motors обяви, че има някои нови нетрадиционни конкуренти, които сериозно се вглеждат в автомобилната индустрия и дават сигнали, че искат да участват в този сегмент. Той очаква до 4 години реално да се появят на пазара т.нар selfdriving cars - автомобили, в които пътниците няма нужда да поемат контрол над пътя.
„Гледаме на високите технологии като възможности и самите ние разработваме все по-голяма част от тях, за да задоволим клиентите си. Правим иновационни проучвания за това какво се очаква на пазара. Дали Apple ще направят собствена кола? Нямам идея, но знам, че колите от ниво 4, както ги наричаме, са все по-близо - с вградена 3D карта и навигация. Вярваме, че до края на това десетилетие някои от индустрията може да има кола от ниво 4 и ние също работим здраво върху това", заяви пред CNN Фийлд.
Ново начало
„Имаме контракти с иновационни компании (като Google - б.а.). Знаем, че те работят над новите си продукти от дълго време. Виждал съм някои от демонстрациите на развитието на подобни технологични системи. Това, което в един момент ще видите, е вариант на напълно иновативна кола и всички технологични компоненти, които сега имаме, ще бъдат поставени в едно ново начало. Обогатен круиз контрол, свръх компютърна защита, нова система от камери, нов софтуер - всички тези компоненти, ще покажат на хоризонта съвсем нова кола", разясни пред „Труд" д-р Кен Габриел.
Връщат 100 млн. на индустрията. 100 млн. лв. ще трябва да върне държавата на индустрията в близките седмици. Това стана ясно на Осмата национална дискусия "Да! На българската икономика", организирана от в. "Стандарт". Парите ще компенсират предприятията за увеличените им разходи за ток заради скока на "зелената" енергия в добавката "Задължения към обществото" от 1 август 2015 г. Очаква се в близките дни Брюксел да пусне наредбата за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от ВЕИ, обяви на дискусията енергийният министър Теменужка Петкова. Проблемът беше поставен за първи път на първия форум на "Стандарт" на 7 април 2015 г. Година по-късно се стигна до желаната развръзка, която дава възможност на индустрията да ползва до 85% намаление от "зелената" добавка в таксата "Задължения към обществото".
Горанов: Преговори за еврото от 2017 г. Преговори за влизане на България в еврозоната може да започнат от 2017 г., след като приключат стрестестовете на банките в края на тази година. Поканата за това обаче трябва да дойде от нашите европейските ни партньори, заяви министърът на финансите Владислав Горанов на осмата дискусия от националната кампания "Да! На българската икономика", организирана от в. "Стандарт". Ние сме готови да отговорим на всички критерии. Но кризата в ЕС с бежанците, както и неудачите в Гърция, правят нашите европейски партньори доста консервативни по отношение темата разширяване на еврозоната, обясни Горанов в отговор на въпрос на Димитър Бранков, зам.-председател на БСК. Според финансовия министър влизането в еврозоната е политически процес, както и влизането в Шенген. Всички действия на правителството са с нужната степен на координация с Централната банка. Но аз не бих се ангажирал с конкретна дата, това няма да ни помогне в диалога с нашите партньори, посочи Горанов. И заяви, че колкото по-бързо влезем в еврозоната, толкова по-добре за всички български граждани и за българския бизнес.
Около 900 млн. лв. повече са събрани в бюджета от началото на годината до 21 април, спрямо същия период на миналата година, каза още министър Горанов. "Това е над 1% от БВП и е доста сериозно нарастване, което до голяма степен идва от ограничаване укриването на данъци. Не може да не се отчете и растежът", каза министърът. Според него за първи път от доста време очакванията в индустрията изпреварват тези в другите сектори на икономиката, което потвърждава, че кризата е преструктурирала икономиката по един доста по-здравословен за устойчив растеж начин.
Той посочи още, че заложената в бюджета за 2016 г. прогноза от 2,1% ръст на икономиката е консервативна и има потенциал за повече инвестиции. Най-големият резерв, който обаче не може с магическа пръчка да бъде раздвижен, е вътрешното крайно потребление. За истински икономически растеж - 3% и над 3%, е необходима дългосрочна стабилност, която да даде перспектива на хората, за да могат спокойно да потребяват и да се развива икономическият цикъл, както е в Стара Европа. "Хората харчат днес толкова, колкото очакват да изкарат утре", обясни министърът. Рисковете в настоящата година са свързани с инвентаризацията на финансовата ни система. "Надявам се, че след лятото и в края на годината, когато завърши инвентаризацията, ние ще сме в същата структура на финансова система и финансовият бизнес у нас ще се развива по ясни европейски правила", каза той. Финансовият министър обясни, че в момента при ниските нива на кредитиране, успяваме да постигнем задоволителен растеж, а ако нивото на кредитиране стигне нормални европейски нива, това ще даде възможност да мислим за доста по-сериозен растеж в икономиката. Горанов пое ангажимента пред представителите на бизнеса, че данъчната система няма да бъде променяна, за да има сигурна среда за предприемачите. Както и че към всички данъкоплатци ще се прилагат еднакви стандарти. "Остава нашата задача правителството да започне да харчи толкова, колкото изкарва", каза още той.
Камен Колчев, главен изпълнителен директор на "ЕЛАНА Финансов Холдинг", обясни, че трябва вътрешните капиталови пазари да започват да се развиват, за да влезе още ресурс в българската икономика. "Капиталовият пазар е срамно малък, от което трябва да се притесняваме и срамуваме", каза той. Министър Горанов обясни, че ако няма компании, които да се листват на българската борса, трябва да се види дали има проблеми в регулатора или в нормативната уредба. На въпрос за приватизацията на БФБ Горатов отговори, че в Европа тече процес на консолидация на играчите и интересът към нашата борса е пренебрежимо малък.
И учителите проверяват за въшки. И учителите да се включват в проверките за въшки на децата в училище. Такава препоръка е спусната до столичните школа заради „епидемията" от паразити.
Причината е, че медицинските сестри невинаги могат да смогнат да проверят достатъчно ефективно и обективно всички деца, затова е препоръчително и преподавателите да се включват. Това обясни за „Монитор" началникът на отдел „Паразитология" в Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ) Цезарина Илиева.
Участието на учителите всъщност е стара практика, която преди дори е била регламентирана с документ, който обаче е бил отменен. Затова и в момента е спусната такава препоръка. В 119-о СОУ тя се спазва. Така например при подозрителни обстоятелства учителите помагали на медицинските сестри в битката с паразитите, обясни директорът на училището Симеон Ангелов. Те дори алармирали родителите във Фейсбук група, когато установят, че има нови деца с въшки. Идеята е майките профилактично също да проверяват хлапетата си у дома.
По данни на СРЗИ до момента са проверени 174 школа, като в 112 от тях е установено опаразитяване. В 77 от учебните заведения в косичките на децата са намерени гниди, а в 25 живи въшки. Препоръчва се още медицинските сестри да регистрират дечицата с паразите в косите и хлапетата да се връщат в класните стаи чак след проверка, която установява, че вече са напълно изчистени. Според Цезарина Илиева при едно отговорно подхождане към проблема, детето може да бъде обезпаразитено в рамките на 3-4 дни. Тя обърна внимание, че в борбата с въшките трябва да се използват лосиони с химични вещества. Някои от майките залагали на препаратите на билкова основа, за да щадят главичките на децата си. Те обаче не били достатъчно ефективни при справянето с въшките. Очаква се СРЗИ скоро да публикува на сайта обобщени данни и резултати от акцията си.
За бумът на паразитите алармираха и от Министерството на образованието и науката. Заместник-министър Диян Стаматов призова родителите към отговорно отношение, да пускат децата си обратно в класните стаи чак след като са напълно изчистени. Освен в София бум на въшки има и в Пловдив.
Борисов иска ревизиране на задължителния вот и гласуването в чужбина. Приетите вече поправки в Изборния кодекс, касаещи въвеждането на задължителното гласуване и решението да се забрани разкриването на секции извън мисиите ни зад граница трябва да бъдат подложени на обсъждане. Тази позиция защити премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, който пристигна на среща на кампанийните мениджъри на ЕНП, която се провежда в София. Според него депутатите са приели на практика проформа на задължителния вот. Борисов отчете също така, че промените във връзка с гласуването в чужбина ощетяват ГЕРБ, тъй като партията е получила 26 000 от гласовете зад граница на последните парламентарни избори. Във връзка с утрешната среща на партиите, подкрепящи кабинета - ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ заради търканията и намеците за оттегляне от управлението след измененията в Избирателния кодекс, премиерът подчерта, че тя трябва да бъде протоколирана, за да не излизат след нея противоречиви информации. "Започна да ми омръзва ГЕРБ да поема цялата тежест и да стоим на течението", каза Борисов. По думите му "не може заради една бълха да изгаряме целия юрган".
Борисов уточни, че утре ще предупреди партньорите си, че не вижда до кога ще може да понася за всяко тяхно предложение после ГЕРБ да се обяснява. „Не е честно и правилно към нас. Всяка партия трябва да си поеме ангажимента. На мен ми омръзна - ако това не станело, АБВ щели да напуснат, ако друго не станело - РБ, ако трето - патриотите", описа ситуацията премиерът. И подчерта отново, че на практика болшинството от техните предложенията за промени в Изборния кодекс противоречат изцяло на неговите разбирания, но били одобрени от ГЕРБ, за да се запази стабилността и коалицията.
„Не само съм склонен да препоръчам ревизия, но ако беше само правителство на ГЕРБ, въобще нямаше да ги приема", подчерта Борисов. В същото време побърза да посочи, че не иска да предпоставя утрешните решения, затова сега само поставя въпросите на масата. „И ако ги гласуваме и носим тежест от пасивите, носим всички", постави условието си премиерът.
Иначе той разкритикува и идеята на патриотите да няма социологически проучвания в рамките на цялата кампания. „Защо да няма? Какво ни пречи, аз не ги чета. Да не се крият зад „Генерала", или „Пътят към Драгалевци" и с други такива трикове", коментира премиерът.
Борисов определи както популистки и някои от въпросите, заложени в референдума, иницииран от Слави Трифонов. „Де се премахнат субсидиите, да се намали броят на депутатите - това звучи добре и всички биха го приели. Но всъщност, ако се премахнат субсидиите, партиите след това стават подвластни на бизнеса и бизнесът ще е този, който ще определя политиките", анализира Борисов.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |