„Хемус" затапена през лятото. Тапи на автомагистрала "Хемус" заради ремонти очаква шофьорите по маршрута София - Варна през цялото лято. Критичните точки ще бъдат около тунела "Витиня" и виадукта "Елешница", където движението ще се осъществява двупосочно в едното платно. Това стана ясно от думите на строителния министър Лиляна Павлова.
"Всички пътуващи в това направление трябва да знаят, че до края на годината е необходимо да планират повече време за придвижване", обяви във Велико Търново Павлова. От Агенция "Пътна инфраструктура" уточниха, че ремонтът на виадукта "Елешница" ще засегне платното за Варна при 15-и км на автомагистралата, а трафикът ще преминава двупосочно в обновеното през миналата година платно за София. Затвореният участък е 2 километра. Ремонтите в района вече са започнали и ще продължат шест месеца.
До края на май ще стартират и ремонтите на тунелите "Витиня" и "Ечемишка" на "Хемус". Започва и възстановяването на виадукта при 41-ви километър на автомагистралата, между тунелите "Ечемишка" и "Топли дол", където бяха установени разрушения в активната лента преди празниците.
По отношение на АМ "Хемус" регионалният министър съобщи, че вече е готово препроектирането на участъка от Ябланица до Боаза за първите 10-11 км.
Другият сериозен участък в страната, където са стартирали ремонтни дейности, е маршрутът Димово - Видин.
"Там обхватът на рехабилитацията е голям. Пътят обаче е в много лошо състояние. В участъка край Димово заедно с пътната настилка се полага и водопровод, така че най-критичната точка ще бъде готова през юни и ще се облекчи трафикът", обясни Павлова.
Климатични аномалии застигат България. Климатичните промени, които носят със себе си екстремни явления като суша, наводнения и нетипични температури, застигат България. Страната ни попада в рисковите райони на света с най-голяма амплитуда на тези промени и я чакат изпитания, заяви пред „Труд" проф. Валентин Казанджиев, ръководител на секция „Агрометеорология" към НИМХ на БАН.
По думите му прогнозите на учените, които предвиждат удвояване на честота на екстремните метеорологични явления през периода 2020-2030 г., вече се случват. „Ние сме свидетели на продължителни засушавания, наводнения и екстремни температури през зимата, която е топла, мека, безснежна и на захлаждания тогава, когато трябва да е лято. Всичките тези климатични аномалии стават все по-често и по-често. Близо сме до границата 2020 г., представете си какво ще бъде през 2030 г.", посочи проф. Казанджиев.
По думите му фактът, че живеем в ХХI век означава, че трябва да си даваме сметка, че екстремните явление не само ще се удвоят, а след средата на века ще се утроят.
„Най-вероятно все по-продължителни ще стават зимата и лятото, а по-къси преходните пролет и есен. Видяхте, февруари беше топъл като май, април беше студен като февруари. Сега сме май, прохладата и влагата са такива, каквито трябваше да бъдат през април. Настъпва едно разбъркване и затова все по-неопределено става понятието прогноза за времето", посочи специалистът, но успокои, че страната ни въпреки всичко няма да промени климата си.
Дори към момента, когато количествата валежи, които са паднали до средата на май, са колкото месечната норма, опасност за реколтата няма. „Без районите, където има градушки, условията в настоящия момент са оптимални и ако времето е благосклонно, тоест малко да се намалят валежите и температурите се повишат леко, ще видите как всичко ще си дойде на мястото. Знаете поговорката - всяка капка дъжд през май е жълтица", каза ученият.
По думите му обаче трябва да бъде изготвен план за действие, който да отчита рисковете от климатичните промени. В него науката трябва да заема централно място. „Не може икономиката и секторите, които зависят от климатичните промени, да се развиват на самотек", категоричен бе проф. Казанджиев. Според него трябва да се направи актуално агроклиматично райониране, което да не позволява да отглеждаме една и съща култура навсякъде и това да не носи нужните добиви.
Никой няма интерес да купи "БДЖ - Товарни превози". Няма заявен абсолютно никакъв интерес от потенциални инвеститори за покупка на "БДЖ - Товарни превози". Това заяви министърът на транспорта Ивайло Московски след среща със синдикатите и ръководството на железопътния холдинг. Информацията Московски е получил от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, която от около година и половина прави проучвания дали ще бъде намерен желаещ да купи товарното поделение в нова процедура.
Липсата на кандидат ще задълбочи финансовите проблеми на компанията, тъй като продажбата на товарното поделение беше една от заложените мерки за оздравяване на целия холдинг и изчистване на задълженията му.
Това беше третият опит за приватизация. Моментът за продажба обаче е изпуснат отдавна, а пазарният дял на "БДЖ - Товарни превози" ще продължи да се свива. На пазара вече има сериозен брой частни играчи - най-големият клиент на БДЖ - мините, свързани с Христо Ковачки, вече имат собствена жп компания и въпреки всичко това оптимизациите в железницата остават все така плахи. Сега това, на което разчитат в железниците, е помощ от държавата и най-вече на концесията на летище София. Това може и да реши краткосрочно проблемите с кредиторите и да запази работните места на служителите. Изливането на финансова помощ обаче няма да доведе до повишаване на ефективността на компанията. Раздутият щат повишава себестойността на продукта й, компанията не може да се конкурира с частните играчи и дългосрочно е обречена на отпадане от пазара.
Трети провал
Първата процедура по приватизация от лятото на 2012 г. се провали, тъй като имаше само един кандидат, регистриран специално за целта в Кипър. Втората процедура беше удължавана няколко пъти. А несигурност за купувачите създаваше запорът на облигационерите върху дяловете на "БДЖ - Товарни превози" заради неизплатени и отдавна просрочени вземания от холдинга. При втората процедура кандидатите, закупили документация, бяха четирима, а българското и чуждото присъствие беше 50 на 50. Чуждите участници бяха румънската Grup Feroviar Roman и австрийската Donau Finanz. От местна страна кандидатите бяха фирми, близки до Първа инвестиционна банка и до собственика на "Български морски флот" Кирил Домусчиев.
Вторият опит за продажба на "БДЖ - Товарни превози" беше прекратен след идването на правителството на БСП и ДПС с официалния мотив, че има запор върху дялове на дружеството в процедура по приватизация. При приватизация на големи мастодонти другото отблъскващо кандидатите е огромният брой служители и колективните трудови договори. Сред очакванията за цената тогава неофициално се коментираха очаквания за максимум 250 млн. лв.
Социалната железница
Към момента на щат в "БДЖ - Товарни превози" са около 3500 души. Засега няма точни числа за брой служители, които ще бъдат освободени. Ясно е, че най-вероятно ще има прехвърляне на служители от БДЖ към Национална компания "Железопътна инфраструктура", въпреки че тя самата има огромен щат, нужда от оптимизация и финансови проблеми. От ръководството на БДЖ обясниха, че при прехвърлянето на фериботния терминал във Варна към НКЖИ ще преминат около 170 души. Отделно друга част от служителите на превозвача можело да заемат вакантни позиции в БДЖ. А 180 - 200 души били поискани от Христо Ковачки за работа в свързаната с него "ТБД - Товарни превози", 100% собственост на ТЕЦ "Бобов дол".
По думите на изпълнителния директор на холдинг БДЖ Владимир Владимиров товарното поделение можело да завърши годината с положителен финансов резултат, тъй като има свиване на размера на загубата. Отчетът към края на март показва, че тя е 1.2 млн. лв при 5.4 млн. лв. година по-рано. Работата на "БДЖ - Товарни превози" обаче също тепърва ще се свива, като сега от дружеството коментират, че все още те возят основната част от товарите на мините на Ковачки. Това обаче ще се промени и пазарният дял на компанията ще продължи да пада.
Финансовото състояние
Сега бъдещето на дружеството ще зависи от това дали Европейската комисия ще позволи да бъде отпусната държавна помощ на холдинга, като последната идея за оздравяване на компанията предвиждат да се погасят дълговете на железницата с пари от концесията на летище София. Общите задължения на холдинга към момента са 458 млн. лв. От тях 245 млн. лв. са към банки, като от тази сума 134 млн. лв. железницата дължи по втория облигационен заем взет през 2007 г. Преди години обаче държавното дружество започна да изпитва затруднения при покриването на плащанията си към кредиторите и се стигна до големи просрочия. Компанията не успя да се договори с кредиторите за разсрочване и на задълженията. В края на 2014 г. сумата по кредита бе обявена за предсрочно изискуема, а от лятото на 2015 г. банката довереник - Българската банка за развитие, започна продажбата на вагони, които са обезпечение по заема. В началото на тази година беше направен опит и за продажба на имот от частен съдебен изпълнител. Или обръчът около БДЖ се затваря все повече и повече.
100 компании са получили 90% от кредитите на КТБ. Едва 100 компании са получили 90% от кредитите на Корпоративна търговска банка, или 4.85 млрд. лв. Ако се добавят и следващите 50 фирми, отпуснатите заеми към тях формират 99% от портфейла, а по-голямата част от тях са свързани с бившия тандем Василев - Пеевски. Общата сума на раздадените кредити на първите сто фирми надвишава бюджета на България за образование или здравеопазване и голяма част от тези пари са инвестирани в активи, от които вече не може да има възвращаемост. Това показва задълбочен анализ по проекта "КТБ - какво се случи?" (ktbfiles.com) на Центъра за либерални стратегии, "Програма Достъп до информация" и асоциация "Прозрачност без граници". "КТБ топ 100" е проект, който се опитва да очертае измеренията на дупките в портфейла на банката, които продължават да зеят след фалита й", посочват авторите на доклада. В него са създадени профили на 100-те най-големи длъжници на банката към датата на затварянето й, като целта е да се покаже какво се случва с останките на КТБ, кои дружества умират и за кои активи зад тях се водят борби за овладяване.
Кой взима парите
В първата порция анализаторите на проекта са публикували 10 най-големи фирми със заеми от банката, като сред тях са "Партнер лизинг", "Глас индъстри", "Алфа кепитъл", "Евробилд 2003" и други. Сред тях тях са дружества, използвани да се финансира новата печатница за медиите на Делян Пеевски, придобиването и инвестициите в Сръбската фабрика за стъкло, покупката на "Петрол", сградата на централата на банката, както и кредити за дружества, за които има данни, че са служели за разпределение по различни направления - включително и за увеличения на капитала на самата КТБ.
Топ 100 се базира на публични източници - регистри, съдебни решения, доклади и т.н., като обобщението им за пореден път показва и че кредитополучателите в голямата си част са дружества без собствена дейност, през които милиони левове са насочени в различни посоки - най-вече за придобиване на активи и за покриване на лихви и задължения по вече отпуснати кредити. Голямата част от тях след затварянето на КТБ закономерно бързо стават необслужвани, много бързо са прехвърлени на подставени лица, немалка част вече са в различна фаза на несъстоятелност или със задействани принудителни продажби на активи, посочват авторите на анализа.
За много от дружествата и обвързаността им с Пеевски - Василев "Капитал" е писал години преди фалита на КТБ, но това не правеше впечатление нито на БНБ, нито на прокуратурата. Наскоро пък авторите на проекта показаха засекретен документ, от който личи, че ситуацията в КТБ далеч преди момента на затварянето й е била известна на регулатора в лицето на управление "Банков надзор" на БНБ.
В момента много от тези 100 компании са с висящи дела из цялата страна и всяка седмица картината се променя с нови обстоятелства. Много от тях са постоянен обект на интерес от различни държавни институции като НАП и КОНПИ, които налагат запори или с други действия се опитват да си подсигурят претендирaни вземания. А някои са обект и на частни интереси при опитите да се овладее някое поредно парче от някогашната империя на Василев и Пеевски - най-пресните примери са с военните заводи "Дунарит" и "Авионамс".
Събраната информация в топ 100 има потенциал да даде донякъде и представа какви шансове има в КТБ, а оттам и във Фонда за гарантиране на влоговете да се върнат суми, които да покрият поне частично изплатените от него 3.6 млрд. лв.
Затова и авторите на проекта възнамеряват да поддържат профилите максимално живи и в близките месеци да се попълват с допълнителна информация, да покажат взаимовръзките между тях, така че постепенно всеки профил да започне да води към други свързани компании, използвани при придобиването на същия актив.
Бизнесът алармира, че липсват кадри за 170 професии. Недостигът на кадри със средна квалификация за около 170 професии се задълбочава, поради което близо 65% от родния бизнес едва успява да си намери нужните служители. За това алармираха вчера работодатели след среща с просветния министър Меглена Кунева, на която представиха предложенията си за развитие на професионалното образование у нас.
Данните са от становище на БСК за проблемите и перспективите пред професионалното обучение. Според него професиите, за които все по-трудно се намират хора, са оператори на машини и съоръжения, техници, технолози, механици, монтьори, заварчици, стругари, шофьори, кранисти, готвачи и др. Дефицитът е най-осезателен в добивната, химическата, металургичната, дървопреработващата и хранително-вкусовата промишленост, машиностроенето, строителството, хотелиерството и др. Регионите пък, които страдат най-много от липса на кадри със средно професионално образование, са Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Ямбол и Благоевград.
От БСК смятат, че план-приемът на ученици в професионалните гимназии е неефективен, тъй като не е обвързан с потребностите от квалификации по места. Такава система, която да прогнозира нуждата от различни видове кадри, пък изобщо липсва. Затова оттам призовават приемът да се регулира, за да спре неоправданото увеличаване на паралелки в езиковите гимназии, както и закриването на професионални паралелки с развита материална база и с доказан капацитет за обучение по важни за индустрията професии. Друг проблем, според работодателската организация, е липсата на политики за ранно кариерно ориентиране с цел привличане към професионалното обучение на застрашените от отпадане ученици. "Няма адаптирана към потребностите на учениците информационна система с база данни за структуроопределящите предприятия в регионите", обобщават от БСК.
След срещата стана ясно, че МОН все още няма концепция какво точно да се промени в професионалното образование, за да стане то привлекателно за младежите и да отговори на потребностите на трудовия пазар. На въпрос на "Сега" какви конкретни промени ще има в сектора и кои идеи на бизнеса се подкрепят от ведомството й, Кунева отговори лаконично, че все още не се е събрала работната група, която да обсъди предложенията и да изготви големите промени в закона за професионалното образование. Засега от министерството са предложили малки поправки, синхронизиращи закона с новоприетия училищен закон.
Министърът обеща да изпълни дълго бавеното законово задължение за приемане на списък на защитените от държавата професии, без обаче да посочи кои ще са тези професии. Според шефа на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев вече имало съгласие, че освен защитени професии, трябва да има и държавни стипендии за дефицитните специалности като заварчици, оператори на машини и др. Кунева обаче препоръча да не се избързва със съгласията, тъй като все още не са обсъдени всички предложения от различните страни.
Застаряване
Задълбочава се тенденцията на "застаряване" и феминизиране на преподавателския състав в професионалното образование - за 15 г. броят на младите учители до 34 г. е намалял от 23% на около 8%, а в следващите 7-10 г. ще се пенсионират над 50% от учителите в професионалните гимназии, констатират от БСК. Оттам посочват, че базовата теоретична и практическа подготовка на преподавателите е остаряла и неактуализирана, липсват познания за нови техники и технологии. Няма и регламент за задължителна периодична квалификация на учителите, особено на тези по специални предмети.
Потребители и търговци засипаха с критики проектозакона за храните. Проектозаконът за храните предизвика остри критики още при публикуването си за обществено обсъждане вчера. Според потребители и търговци част от текстовете са неработещи, а идеите, които те са давали при предварителни обсъждания, изобщо не са взети предвид.
Проектът предвижда сериозен ръст на глобите за предлагането на опасни храни. Според текстовете техният размер се увеличава от два до шест пъти. Така например търговците, които предлагат опасни храни, пълни с оцветители над нормата, ще бъдат санкционирани с до 6000 лв. вместо досегашните 1000 лв. С толкова ще бъдат наказвани и тези, които пускат на пазара храни за бебета и малки деца, или пък хранителни добавки, без да са уведомили за това здравното министерство. Проблемът обаче не е в размера на санкциите, а в ниската им събираемост, смятат от сдружението за модерна търговия, в оето членуват големите вериги у нас.
С новия закон се въвеждат и изисквания към предлагането на охладено, замразено и размразявано месо. В магазина то трябва да се поставя на отделен щанд от прясното месо с изрично посочване, че е "охладено". Трябва да се отбележат страната на произход, датата на добив и срокът на годност. Превозните средства, които транспортират храни, ще бъдат регистрирани и маркирани със специални стикери. Те не могат да се използват за превоз на други стоки, ако има опасност храната да се замърси. Когато се превозват няколко различни хранителни продукта, те трябва да бъдат разделени. Сайтовете за продажба на храни също ще бъдат регистрирани от Агенцията по храните.
Новост са и промени, свързани с етикетирането на храните. Етикетите на български език, които се поставят върху вносните храни, вече няма да се лепят върху оригиналната маркировка, а до нея. Целта е и българския, и производствения етикет да са на разположение на клиента и той сам да решава кой от тях да прочете. Според Сдружението за модерна търговия обаче тази мярка е обречена на провал още отсега. Причината е, че има малки продукти, които не позволяват поставянето на два етикета едновременно и затова се налагало те да бъдат един върху друг. В същото време информацията на чужд език е безполезна за повечето потребители и би могла да се закрие от еквивалентна информация на български език, без да се ощетяват интересите им, изтъкват от сдружението.
Федерацията на потребителите и "Активни потребители" критикуват краткия срок за становища и запознаване с проектозакона. Той бе качен на страницата на Министерството на земеделието на 26 април, а срокът за мнения бе 14 дни, по-голямата част, от които почивни. Според експертите на федерацията проектът е опорочен, а разделът "Бутилирани минерални, изворни и трапезни води" е "направо осакатен", тъй като "няма нито една дума, текст или ред с изисквания и регламент към бутилирането на трапезни води". Темата е особено чувствителна, защото има множество сигнали за нарушения при бутилираните води, изтъкват от федерацията. Ако министерството игнорира възраженията, е възможно да бъде сезирана Европейската комисия.
Произход
Етикети, посочващи страната или мястото на произход, трябва да станат задължителни за всички видове мляко за пиене, както и за млечни и месни продукти, смята Европейският парламент. Обозначаването трябва да е задължително и за месото в преработените храни, се казва в незаконодателна резолюция, гласувана вчера. Тя бе приета с 422 гласа "за", 159 "против" и 68 "въздържал се". Подобни препоръки са приемани и преди, но засега Европейската комисия отказва да предложи съответни нормативни промени.
Общините ще получават паметници на културата, ако пустеят 5 години. Общините да имат право да поемат владението на запуснати къщи, да изземват от собствениците стари къщи, паметници на културата от местно значение, които са оставени да се разрушават. Да внесе законопроект за това, се ангажира народният представител от ГЕРБ Красимир Велчев на дискусията "Региони в растеж", която в. "24 часа" организира във Велико Търново.
Велчев обаче помоли кмета на Велико Търново и шеф на сдружението на общините Даниел Панов той и останалите кметове да подготвят законопроекта.
Идеята е изоставените за повече от 5 години сгради, на които не са плащани данъците, да бъдат владени от общините и те да ги управляват и поддържат от нарочен фонд. Ако впоследствие собственикът иска да се разпорежда с имота, ще трябва да плати на общината всички разходи по къщата.
"Старите сгради са превърнати в наркомански сборища, тоалетни, сметища и какво ли още не заради корупцията при паметниците на културата.
Това освен всичко друго е и нарушение на човешките права на съседите на такива имоти", коментира Велчев.
"Ако ми дадете законопроект за тези сгради, ще направя всичко за да го прокарам за гласуване", емоционално се обърна той към Даниел Панов. Депутатът уточни, че идеята му е за паметниците на културата от местно значение, а не за националните.
На дискусията, организирана от "24 часа" с помощта на СИБАНК, той представи своя законопроект за промени в Закона за културното наследство, които вече мина на първо четене.
"Велико Търново е много подходящо място да говоря по темата, защото тук проблемът е много задълбочен, а и Даниел Панов е председател на сдружението на общините", заяви Велчев. Шест сгради се срутиха тук във Велико Търново, припомни той, а в същото време градът бил най-желаната дестинация за културен туризъм.
От години съществува монопол на Националния институт за паметниците на културата, където 10 човека дават всички разрешителни за ремонти и в резултат старите къщи и паметниците на културата се рушат, обясни Велчев.
България да се раздели на 6 региона - София, Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново и Плевен. Да се създадат звена, които да разрешават ремонтите и възстановяването на паметниците на културата. Това предвижда проектът на Велчев, разказа той. В присъствието на кмета на Габрово Таня Христова той обясни, че свещеникът на централната градска църква искал 10 месеца разрешение от института за паметници на културата за ремонт на покрива, а влагата вътре съсипала стенописите. Успял да го получи след още 3 месеца чакане въпреки съдействието на Велчев и министъра на културата Вежди Рашидов. "А законовият срок е 2 месеца", обясни кратко депутатът.
"Корупцията в института е жестока, след влизането на този проект ще има подобрение. Всички скочиха за мълчаливото съгласие, защото то ще накара администрацията да работи и ще премахне корупцията", категоричен бе Велчев.
"Чувал съм, че когато дойде инвеститор да обнови сграда, общините проверяват в института и се получава, че не са паметници. Когато са хвърлени 200-300 хил. евро, се появява един господин с ксерокопие, че сградата е паметник, и предлага да продаде оригинала на инвеститора", разказа той.
Лиляна Павлова: От 2017 г. започва строежът на "Хемус". Първият участък от магистрала "Хемус" от Ябланица до Боаза вече е препроектиран и в началото на юни ще бъдат пуснати търговете за строителство. При препроектирането участъкът до Велико Търново се приближава на 15 км от града. Следващите участъци ще се проектират и от началото на следващата година трябва да започне тяхното строителство, надяваме се на активното сътрудничество на кметовете за отчужденията. Това обяви регионалният министър Лиляна Павлова на конференцията "Региони в растеж", която в. "24 часа" и СИБАНК организират във Велико Търново.
Магистралата ще е с нормален габарит и проектна скорост от 120 км в час, допълни тя.
Именно за продължението на "Хемус" бе един от първите въпроси, зададени на Павлова от бизнеса и кметовете на градовете от област Велико Търново.
"Надявам се следващата година да има още милиард лева кредитна линия в ББР за саниране на жилищни сгради", каза още Павлова на въпрос какво се случва, след като отделеният 1 млрд. лв. е усвоен.
Павлова накара и компанията "Пътни строежи" - Велико Търново, да обещае, че до 15 юни ще е завършен ремонтът на ул. "Магистрална". Обещанието бе дадено публично от Филип Маринов от компанията.
"Целта ни е да покажем как искаме да подкрепим регионите и техния растеж, каквото е и наименованието на оперативната програма", обясни Павлова участието си в инициативата на "24 часа".
Досега от старата оперативна програма в много градове постигнахме добри резултати - имаме над 1500 обекта, над 400 млн. лв. дадохме за модерна градска среда, половин милиард за градски транспорт, обясни Павлова и добави: "Много детски градини са изцяло обновени. 240 млн. бяха инвестирани в сектор "Здравеопазване".
В новата програма не работим на парче и инвестициите ще отиват за всички градове", обеща Павлова. Целта е да минимизираме миграцията към големите градове, като инвестираме в градовете балансьори, допълни тя.
214 млн. лв. са резервирани за Северен Централен район, в който попада и Велико Търново, за градски транспорт, градска среда, социална инфраструктура, енергийна ефективност.
"Много важна тема, която засяга бизнеса, е приоритетна ос 3 - за регионална образователна инфраструктура. В годините назад девалвира желанието на родителите към професионалните гимназии.
Именно тази част от средното образование произвежда кадрите на бизнеса. Инвестиция от 133 млн. лв. целенасочено за професионални гимназии, за Северен Централен са определени 19 училища", разказа Павлова.
"Не искаме просто да ремонтираме тези училища, а да произвеждат кадри за бизнеса, като направим лаборатории, зали за практически занятия. Надявам се МОН да са подбрали правилните профили", допълни тя.
"Подкрепяме и реформата в спешната помощ. 160 млн. лв. за развитие на спешните центрове, като ще бъдат създадени 170 малки спешни центъра в отдалечените места. Продължаваме инвестицията в пътища, защото осъзнаваме важността на Северна България. Всичко ще е в Северна България", разказа министърката на бизнеса и кметовете.
12,5% от програмата заделяме за финансов инженеринг в 5 фонда - за развитие на София, за Северна, за Южна, за туризма и един гаранционен фонд, съобщи Павлова. С тези пари ще се финансират проекти на бизнеса, които едновременно носят приходи и в същото време облагородяват градовете - пазари за цветя, но и училища и завод за авточасти, всеки проект може да е свързан с градско развитие и ще получи своята помощ за 5,10 или15 години и ще получи своята реализация, заяви Павлова.
Румънски и чешки полицаи на плажа. Румънски и чешки полицаи ще патрулират по родните курорти. Към тях се очаква да се присъединят и колеги от Полша. Това съобщи старши комисар Тодор Гребенаров, зам.-шеф на Националната полиция, по време на дискусията "Конкурентоспособност на българския туризъм", организирана от вестник "Стандарт" във Варна. Засилените мерки за сигурност, които да гарантират спокойствието на летовниците, бяха сред акцентите на форума. Румънските полицаи ще работят във Варна и Добрич. Колегите им от Чехия и Полша ще патрулират на територията на Бургас, обясни Гребенаров. Русия също е готова да прати свои служители на реда по родните плажове, съобщи консулът на Москва в морската ни столица Сергей Лукянчук. 732 полицаи от вътрешността на страната пък ще бъдат командировани на морето през юни.
Хотелиери искат евтини полети до курортите
ГЕРБ осигури подкрепа за Дончев в парламента. Вицепремиерът Томислав Дончев да поеме социалното министерство. На този вариант се е спрял премиерът Бойко Борисов, който възнамерява да предложи именно вицето си за освободения от Ивайло Калфин пост. Борисов дори заръчал на председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов да провери как другите партии зад правителството приемат кандидатурата на Дончев и да подсигури необходимите гласове. В изпълнение Цветанов събра вчера в парламента съпредседателите на Патриотичния фронт - Валери Симеонов и Красимир Каракачанов, както и Найден Зеленогорски от Реформаторския блок. А по-късно се срещна и с Българския демократичен център (БДЦ) и независимите депутати Гюнай Хюсмен и Муса Палев. Всичките са дали подкрепа и са уверили, че ще гласуват "За" номинацията му. Само от БДЦ са поставили условие - първо да се срещнат и разговарят с Томислав Дончев. "Всички заставаме единно зад една такава кандидатура", съобщи вчера Цветанов напомни, но обаче, че решаващата роля е както на премиера, който трябва да внесе предложението, така и на самия Дончев. "Томислав Дончев все още не е дал окончателното си решение", разкри зам.-шефът на ГЕРБ. Освен обещания за подкрепа, от ГЕРБ чуха и критики за намерението си да дадат министерство на Дончев. "Непотърсена подкрепа в политиката не се дава", заяви лидерът на ДСБ и съпредседател на ПГ на РБ Радан Кънев. Той разтълкува номинацията на Дончев като "твърде къса скамейка с кадри" от страна на ГЕРБ. "Ако министър Николина Ангелкова подаде оставка, премиерът Бойко Борисов ли ще поеме ресора й туризъм", се зачуди Кънев. "Ние говорим за устойчивост, а не за къса скамейка. Имаме доста дълга скамейка, но не смятам, че трябва да показваш многото играчи", му отговори Цветанов. БСП обаче ще натисне "против", ако се стигне до гласуване на Томислав Дончев за министър. "Явно г-н Борисов има универсални министри", коментира социалистът Жельо Бойчев. И припомни - "последния път, когато Томислав Дончев беше предлаган за министър на финансите, правителството падна. Нещо ми напомня, че сме в такава ситуация и сега". И ДПС няма да подкрепят каквато и да е персонална промяна в кабинета. "Томислав е чудесен", коментира и вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева. След като АБВ се оттегли от управлението и излъченият от тях вицепремиер и министър на социалната политика Ивайло Калфин подаде оставка, официално бе обявено, че причината е несъгласие с политиката, водена от ГЕРБ. Завъртяха се обаче и други версии, свързани с планове за нов ляв фронт на АБВ и БСП, който да стартира с обща кандидатура за президент именно в лицето на Калфин.
Да не прекаляват с играта на нерви, защото действително могат и да не ми издържат в един момент. С това предупреждение премиерът Бойко Борисов пък се обърна от Лондон към АБВ. Коментарът му остави въпросителен, тъй като бе в отговор на въпрос дали все пак не се готви за президент, след като дори Цветан Цветанов се пошегува, че преди време Румен Петков е направил Борисов премиер, а сега да не го направи президент.
Дупка в закона пълни жилищата ни с фантоми. Дупка в Закона за гражданската регистрация оставя фиктивни адресни регистрации да пълнят списъците с населението, а собственици да делят дома си с непознати, макар и само на книга.
Въпреки че от юли миналата година действа поправка, която по принцип дава възможност за служебно отписване от регистрите по сигнал на собственика или по инициатива на кмета, такова на практика трудно се извършва, да не кажем, че се оказва почти невъзможно, показа проверка на Агенция „Монитор".
Така, от една страна, граждани водят битка с администрацията, за да отпишат от своите адреси хора, които никога не са виждали или пък са отдавна изгонени наематели. От друга страна пък, и при желание, общински администрации се оказват с вързани с ръце, тъй като юристите им са категорични, че няма процедура, по която може да бъде направено служебно заличаване на лицата в заварено положение - т.е. регистрирани по реда на старите законови текстове, действали преди изменението.
Такъв се оказва масовият случай в София например, където има близо 300 „мравуняка" - т.е. адреси, на които са регистрирани повече от 10 души.
От справка, предоставена на Агенция „Монитор" от Столична община, става ясно, че точният брой на адресите е 293. В множеството от случаите обаче ставало въпрос за заварени регистрации по отменените вече законови текстове, които действаха до 2011 г. и даваха възможност хора да се вписват адресно в общината дори без знанието на собственика. В „мравуняци" се превръщат и апартаменти, в които са се регистрирали чужденци в процедура за получаване на българско гражданство. В същото време от Столична община посочиха, че в момента при писмен сигнал или по искане на собственик на имот кметът на общината или на района издава заповед за определяне на комисия, която да извърши проверка дали са спазени всички изисквания при регистрацията на съответното лице. При установяване на нарушение от страна на комисията адресната регистрация се заличава. „Не е налице обаче приложима процедура и ред за служебно заличаване на адресните регистрации в случаите, когато те са извършени по действащия към момента на регистрацията нормативен ред", сочи анализът на юридическия отдел на Столична община. Резултатът е, че при подадени общо 67 сигнала на собственици, че в дома им има регистрирани непознати, към момента няма заличено такова вписване. Уточнява се, че са направени проверките, които законът изисква, но в крайна сметка няма нито една дерегистрация.
Шефката на отдела за гражданска регистрация във Велико Търново твърди, че в старопрестолния град срещат същия проблем. Чиновниците там са категорични, че въпреки промените сегашните текстове на закона продължават да не им дават възможност за служебно отписване на бивш наемател например въпреки желанието на собственика. Наш читател от Русе също се оплака, че е отпратен от общината, когато поискал да заличи доскорошен квартирант в новозакупено от него жилище. Човекът не желае да дели апартамента си по документи с непознат, но от местната администрация вдигнали рамене и обяснили, че няма какво да направят.
В същото време, докато в някои случаи чиновниците се оказват с вързани ръце заради закона, то другаде - най вече в по-малките общини, има и кметове, които пречат на изчистването на мъртвите души и фиктивните адресни регистрации, обясни пред „Монитор" шефът на правната комисия в НС Данаил Кирилов. Ставало въпрос за места, в които такива неразбории в списъците могат да помогнат на кмета да запази поста си по време на избори. Колежката му Цвета Караянчева от ГЕРБ също неведнъж е изтъквала ролята на самите кметове по избори при извършването на фиктивни регистрации.
Кашата с неработещите текстове се засилва и от въведената през 2011 г. декларация на собственика при регистриране на наемател, че е съгласен на адреса на имота му да се впише съответният човек и че заличаването му след това не може да стане служебно. Документът бе въведен, за да се спрат масовите злоупотреби преди това за регистриране на куп хора на адрес дори без знанието на стопанина, но в момента именно той играе лоша шега при искане за служебно отписване.
Липсата на достатъчна категоричност в закона, която наистина да задължи местните власти да извършат служебна дерегистрация на фиктивни адреси, а не само да даде възможност за това, принуди депутатите да търсят нови решения за изход от ситуацията. До момента обаче резултат няма, като решението е ограничено само до прочистване на избирателните списъци от фантоми, които биха се ползвали за машинации на вота. Така по предложение на Данаил Кирилов от ГЕРБ с последните промени в Изборния кодекс бе разписано указание до кметовете и областните управители да извършат проверка на всички адресни регистрации, но извършени само в период от година и половина преди местни избори. Това означава, че такава ревизия ще се направи едва за следващия кметски вот през 2019 г., при това за ограничен брой регистрации. Така излиза, че старите вписвания, които са превърнали множество адреси в страната в своеобразни „мравуняци", няма да минат през ситото.
Мъж живее с емигрирали още през войната евреи
Столичанин дели жилището си по документи със седем евреи, напуснали България още през 40-те години на миналия век. Въпреки желанието си да се отърве от мнимите си съквартиранти, решение на казуса няма. За куриозния случай съобщава омбудсманът Мая Манолова в доклада за дейността на институцията през миналата година. Човекът потърсил съдействие от обществения защитник, след като останал недоволен от местната администрация. Той писал заявление до кмета на район „Възраждане", че на адреса на собственото му жилище са регистрирани лица, които не живеят там и той не познава. В отговор обаче бил информиран, че не може да му се предоставят конкретни данни за тези лица, както и че няма правна възможност за служебно заличаване на адресната им регистрация. Последвалата проверка показала, че неговият адрес е бил посочен от въпросните евреи след 1990 г. в рамките на процедурата по установяване на наличие на българско гражданство. Адресната им регистрация е била извършена при спазване на действащите тогава изисквания и макар да не живеят там, не могат да бъдат отписани. Случаят останал без последствие, тъй като сигналът бил подаден преди юли миналата година, когато бе разписана поне възможността за служебно заличаване.
Друг куриозен случай, стигнал до омбудсмана, е за столичанин, който искал да регистрира свои близки в дома си, но му било отказано, защото се оказало, че на адреса вече е пълно с хора. В закона действа лимит на броя лица, които могат да се регистрират на квадратен метър жилище, според това дали са родственици или не. В случая летвата била надхвърлена, без собственикът да знае за подобен брой регистрирани лица на своя адрес.
Студентските квартири гъмжат от мними наематели
Практиката показва, че най-голям брой лица, регистрирани на един адрес, има в общежития за студенти, ученици или бежанци. Това посочват пред „Монитор" от Главна дирекция „Гражданска регистрация", като уточняват, че по принцип има законов лимит при вписванията. Той обаче невинаги се спазва и в студентските квартири се влачат множество стари регистрации. Немалко такива случаи има и във Велико Търново, където младежи наемат апартаменти и къщи, докато следват в местните висши училища, а след като ги напуснат, не се дерегистрират. Общо 175 лица пък са вписани на улица „Ивайло" №12 в Кюстендил. Репортер на място не можа да открие никой на посочения адрес, но бройката е определено завидна. „Вземаме постоянно мерки при подобни случаи и се извършват проверки", увериха от местната администрация, но без да съобщават за заличени регистрации. В ромските гета също е пълно с множество лица на един адрес. При премахването на незаконно издигнати постройки миналата година в варненския квартал „Максуда" стана ясно, че на един адрес там е имало регистрирани и по 80 души.
Стопани се страхуват от ЧСИ-та и фирми бушони
Основните притеснения на собственици на имоти, в които са регистрирани адресно непознати за тях лица, са, че може да си имат разправии с данъчни или частни съдебни изпълнители. Такива казуси е имало немалко. Преди време от полицията във Велико Търново съобщиха, че регистрирането на чужд адрес бил любим трик и на ДДС измамниците. След вписването на адреса се открива фирма бушон, с която извършват източването на хиляди, а често и на милиони левове и която след това фалират и прехвърлят на окъсан ром или социално слаб пенсионер. Когато започне разплитането на измамата, разследващите удрят на камък, защото се оказва, че лицето, извършило престъплението, на практика никога не е живяло на този адрес. Той отрича да се е регистрирал там сам и твърди, че самоличността му е била открадната и някой друг е извършил с нея икономическото престъпление. Отделно от това в погранични райони процъфтява и бизнесът с даване на „подслон" на чужденци. Мизата за един човек варира от 60 до 80 евро. „Преди време разбрах, че на моя адрес има регистрирани македонци, как е станало това не зная, но постоянно получавам писма от различни служби", коментира кюстендилец, пожелал анонимност.
Наливат 2 млн. лева за централизирана база данни
Общо 2 млн. лв. ще се вложат за създаване на Централизирани автоматизирани информационни системи „Гражданска регистрация" и „Адресен регистър". Това е заложено в Пътна карта за изпълнение на Стратегията за развитие на електронното управление в Република България за периода 2016-2020 г. Средствата обаче няма да дойдат от държавния бюджет, а от еврофондовете по програма „Добро управление". Регистрите в момента се поддържат от ГРАО под формата на национален класификатор с населени места и адреси. Информацията обаче е в локални бази данни на общинско ниво и се консолидира периодично. Това не позволява обслужването на големи обеми автоматизирани заявки в реално време, нито възможности за абонамент за настъпили промени. Така се стига не само до многократно въвеждане на една и съща информация, но и до много грешки, невалидни адреси и невъзможност за машинна обработка на адресната информация, се посочва в документа като мотив за изграждане на централизираните системи.
112 ще "разбира" и хора с говорни дефекти и увреден слух. С пълно единодушие парламентът прие на първо четене законопроект, според който Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 ще бъде променена с цел да бъде пригодна за хората с говорни дефекти и увреден слух. Идеята е да чрез софтуерно приложение тези хора да могат да се възползват от помощта, която 112 по закон трябва да предоставя на всеки гражданин. „Проектът ще струва около 150 хил. лева - не е много. 100 хил. нямат достъп до 112. Държавата е длъжница на тези хора. Те имат по-голяма нужда от телефона, отколкото другите.". С тези думи Георги Гьоков от БСП убеди колегите си в пленарната зала.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |