Заплата и половина за работещите майки. Бонус в размера на половината обезщетение за майчинството ще получават майки, които са се върнали на работа, преди бебето им да навърши една година. Такава промяна в Кодекса за социално осигуряване подготвя социалното министерство, обяви във вторник министър Зорница Русинова.
Бонусът ще се плаща от Националния осигурителен институт. До навършването на 1 г. от детето той ще е в размер на 1/2 от отпуснатото обезщетение за майчинство. "Ако обезщетението е 800 лв., при връщането на работа освен заплатата си майката ще получава и 400 лв. от НОИ", обясни Русинова. През първата година от майчинството обезщетението е равно на 90% от заплатата, но тъй като върху него не се дължат данъци и осигуровки, реално сумата е по-голяма от нетната заплата.
Бонусът ще се получава, ако майката се върне на работа след изтичане на отпуска за бременност и раждане, който приключва на 3-ия месец на бебето, и преди то да е навършило годинка.
През втората година от майчинството бонусът ще е равен на половината от обезщетението за отглеждане на малко дете - 340 лв. на месец. Това допълнително обезщетение се плаща и в момента, ако майка се върне на работа след първата година.
2 млн. лв. за изграждане на детски градини към институции и ведомства, както и на рампи за инвалиди в публични сгради ще бъдат разпределени по проект "Красива България".
Детските занимални ще приемат деца на служители до 11-годишна възраст, което ще позволи на чиновниците да съвместяват по-добре личния и професионалния си живот. Проектите на институциите за ведомствени забавачки ще бъдат финансирани със суми между 20 000 и 70 000 лв. "Това е тема, която е много важна за всички работещи родители", подчерта Русинова.
Между 30 и 170 хил. лв. на проект пък ще бъде финансирането за създаване на достъпна среда за хора с увреждания в институциите. Общините обаче ще трябва да осигурят 5% съфинансиране. По-скъпите проекти могат да включват и външен асансьор, обясни социалната министърка.
200 лв. на месец ще е помощта за плащане на наем, детска градина или ясла и интернет, която ще получават безработни, намерили си работа в град на повече от 50 км от този, в който живеят. Помощта ще се получава в продължение на година. Според социалния министър Зорница Русинова от тази помощ годишно ще се възползват около 1000 безработни.
Тази промяна трябва да стимулира безработните да са мобилни, обясни министърката. Към момента в бюрата по труда са регистрирани 274 000 души. Около 40% от тях не могат да си намерят работа повече от година, показват данните на социалното министерство.
Държавата с 4 въпроса към Божков и Ганчев за дълговете на ЦСКА. Оздравителни планове за ЦСКА във финансовото министерство са внесени и от юристите на Васил Божков чрез синдик Дора Милева, и от юристите на Гриша Ганчев, научи "24 часа".
Финансовият министър Владислав Горанов е препратил и двата документа към Националната агенция за приходите като институция по компетентност. Причините за това са, че министър Горанов настоява да бъдат 100% защитени интересите на фиска.
Изискването на съда и към двата плана пък е било да представят писмено съгласие от министъра на финансите за предлаганото от тях намаляване, отсрочване и разсрочване на публичните вземания, съобразно изискването на чл. 189, ал. 1 от ДОПК.
Запознати твърдят, че шефът на НАП Бойко Атанасов е върнал плановете с въпроси, на които да бъде отговорено. Препоръчително е също отговорите да бъдат придружени със съответните финансови и юридически обосновки и с нотариално заверени копия от актове за собственост, както и евентуални бордера за банкови гаранции.
Въпросите са и към двамата "претенденти" и сред тях са и следните:
1. Какви са сроковете за плащане на дълговете на ЦСКА при различни варианти за евентуално разсрочване и отсрочване?
2. Каква отговорност ще бъде поета и какви са гаранциите, че кредиторите ще си получат парите и че дружеството ще бъде оздравено?
3. Каква готовност имат за евентуални банкови гаранции и за каква част от дължимите към държавата суми?
4. Какви активи според тях могат да бъдат запорирани и впоследствие продадени на търг, в случай че титулярят по оздравителния план бъде затруднен да плаща отсрочените вземания?
Отделно трябва да бъде взето решение и от надзора на НОИ, защото в сумата на натрупаните дългове има и осигуровки.
Миналата седмица съдия Райковска върна плановете на Васил Божков и на Гриша Ганчев заради липсващ подпис на министър Горанов за отсрочване на дълговете.
В определението си съдията даде 7-дневен срок за оправяне на плановете. Той изтече във вторник. Според юристи обаче все още и двете страни не са получили определението по надлежния ред. Това трябвало да се удостовери с подписа им, какъвто все още нямало.
При положение че няма одобрен оздравителен план, то пред ЦСКА остава само фалитът. Подобно решение може да се вземе още на 20 юли от общото събрание на кредиторите. Съдът отказа да промени датата му и тя остава в сила.
НАП се явява най-сериозният кредитор в ЦСКА, като има дял и в петте вида кредитори, които са предвидени в закона. Дълговете до момента са 23 598 943,20 лева, като държавата има 55,47% от тях, или 13 094 028,44 лв. Това обаче е без установителните искове, които са на стойност от още 12 милиона и трябва да бъдат обезпечени при евентуално оздравяване на дружеството. Право на такъв иск пък имат всички кредитори, които не са включени в окончателния списък от съда.
Срещу клуба има и отделно дело, което НАП води по реда на Данъчно-осигурителния и процесуален кодекс, заради дълговете към държавата. Заради тях, в полза на държавата е запорирана и марката ЦСКА, но до момента, въпреки проведената серия от търгове, няма интерес. Може да се направи нов опит. Така този, който вземе марката, придобива и историческата свързаност със старото дружество.
Синдик Дора Милева остава да изпълнява длъжността си. "Съдът, като взе предвид, че не се твърди конкретно нарушение от синдика ("вземането на страна" по предложения от нея самата оздравителен план очевидно не представлява конкретно нарушение), както и че не се прави конкретно искане до съда, оставя без разглеждане писменото изявление, депозирано по електронната поща от Любослав Ванков", бе вписано в книгата по делото.
Дора Милева бе единственият юрист, който реши да стане синдик на ЦСКА, след като повечето такива от София отказаха.
В същото време се оказа, че и футболистът Сивард Спрокел води дело срещу "червените" във ФИФА и вероятно ще го спечели. Заради това световната федерация е поискала становище от клуба. Спрокел е представляван от адвокат Ивайло Ивков, който е българският представител в апелативната комисия на УЕФА.
Според юристи срещу ЦСКА ще има още дела, които ще бъдат заведени за сериозни суми от играчи, които не са си получили заплатите по времето на "Титан" и Александър Томов. Така дълговете ще нараснат още и извън установителните искове. Процесът е без определени срокове, защото от ФИФА действат доста забавено по подобни решения.
Базите са с договор за 20 г. и дългове от 1 млн. лева
Базите на ЦСКА - стадион "Българска армия" и Панчарево, са отдадени с договори за 20 години. Те са подписани на 28 март 2012 г.
"ПФК ЦСКА АД е поел задължение да извърши в спортните обекти през периода на действие на договорите инвестиции, както и да поеме за своя сметка всички разходи по поддръжка и експлоатация (текущи и основни ремонти, поправка, консумативи и др.) на предоставения за ползване обект за периода на действие на договорите, всички глоби, наложени във връзка с ползването на обекта, както и публичните вземания, дължими за обекта или с други думи данък сгради и такса смет", пише в документа.
Според делото за несъстоятелност по договорите вече са се натрупали близо 1 милион дългове, като това може да доведе до прекратяването му по всяко време.
Точно около базите е последният скандал, след който се заговори за оттеглянето на Гриша Ганчев. За 23 юни бе планирано представянето на отбора срещу елитния италиански тим "Удинезе". По същото време синдикът на ЦСКА е планирал пък проверка на юношите на Адалберт Зафиров срещу самоковския "Рилски спортист".
Това би довело до сериозни сблъсъци в Борисовата градина.
Запалянковци планират за сряда в 19 часа протест пред сградата на министерството на спорта, като единственото им искане ще бъде скоростно решаване на проблемите със стадиона.
Те обаче не могат да бъдат решени преди 20 юли, когато има събрание на кредиторите и ще има евентуална яснота около оздравителните планове.
Новото дружество, което се появи на мястото на "Литекс", е заявило стадион "Васил Левски" за началото на първенството. ЦСКА играе в първия кръг в столично дерби със "Славия".
10% нов данък покрай "данък уикенд". Управляващите са готови с нов ред за облагане, свързан с "данък уикенд". От началото на годината влязоха неясни текстове, според които компаниите трябва да отчитат колко се ползват фирмени коли, имоти или телефони за лични цели и да връщат част от ДДС-то на държавата. След протести управляващите обещаха бързо да разпишат по-точни правила, които да не водят до бюрокрация и да не позволяват данъчен произвол. Сега част от обещанието се изпълнява. Според промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, внесени от Менда Стоянова и група народни представители от ГЕРБ, полученият в натура доход от служителя или мениджъра - например от ползването на фирмен автомобил или телефон, ще се облага с "плоска" ставка от 10%, вместо върху сумата да се дължи и данък общ доход, и осигуровки. Данъкът ще се плаща изцяло от работодателя и служителят няма да дължи нищо.
Заради липсата на този обещан още през февруари ред много компании отлагаха декларирането, че фирмени активи се ползват и за лични нужди. По тази причина в бюджета през първите месеци влязоха минимални суми ДДС от този "данък уикенд". Макар да е неизгодно, много фирми през последните месеци директно продадоха луксозните си джипове на собственика или мениджъра, за да избегнат бюрокрацията.
10% вместо много повече
Еднократната ставка за работодателите ще е 10% върху отчетените разходи (например гориво, амортизации, ремонт, паркинг и други) по лично ползвани фирмени активи. Промените ще бъдат разгледани на заседание на бюджетната комисия в сряда. Данъкът ще е окончателен и подлежи на деклариране и внасяне веднъж годишно - в срок до 31 март на следващата календарна година. Промените ще влязат със задна дата - от 1 януари 2016 г.
Първоначалната идея на управляващите беше този данък да бъде 17%. В интервю за "Капитал" финансовият министър Владислав Горанов обясни, че така ще се уреди както корпоративното облагане, така и казусът с осигуровките върху нефинансовия доход за служителя. Пред "Капитал" председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обясни, че се е стигнало до решение данъкът да бъде 10% след широко обсъждане с работодателите и останалите засегнати страни.
Право на избор
В законопроекта е посочено, че работодателят има право на избор. Или да плаща окончателен данък върху разходите по използването на активите (автомобили, недвижими имоти и др.), или на служителя да му бъдат удържани данък общ доход и осигуровки. Тъй като разходите се считат за доход в натура за служителя. При упражнено право на избор от страна на работодателя получените от физическото лице непарични доходи под формата на разход, свързан с използването на активите, няма да се облагат с данък по реда на ЗДДФЛ. За тези доходи няма да се дължат и пенсионни и здравни осигуровки. След обнародването на закона ще бъдат направени необходимите промени в съответните подзаконови нормативни актове, пише в мотивите.
Според проекта новият данък върху "разходите в натура" трябва да е ползван от служител на компанията и да е свързани с употребата на собствени, наети или предоставени за ползване активи.
Окончателният данък е по-изгодният вариант, тъй като чрез него се улесняват отчитането и администрирането на облагането и ставката е по-ниска от алтернативата - данък общ доход и осигуровки.
"Това е начин, чрез който поне малко да облекчим работодателите, когато фирмените активи се използват и за лични цели", коментира председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Според нея процесът на изчисляване на точния размер на разхода, представляващ приход за юридическото лице, е сложен. "Трябва да се определи пазарната цена на дохода в натура, а това е труден и сложен процес, който е и предпоставка за спорно законоприлагане", смята Стоянова.
Все пак ще има фирми, които ще предпочетат да подходят по стандартния начин и да облагат с данък физическите лица и да си делят осигуровките с тях.
Как ще се облагат коли, имоти, телефони
При различните видове активи ще се използва различен подход за определяне на данъчната основа по новия данък. При автомобилите ще бъде използвано изминатото разстояние или времето. Алтернативата е като при поисканата дерогация за "данък уикенд" - 50% лично, 50% фирмено ползване. При недвижимите имоти ще се използва площ или време на използване. При всички останали случаи (например сметки за телефон, интернет, лаптопи и т.н.) компаниите ще могат автоматично да отчитат 20% от разходите за ползване за лични цели. Освен ако данъчно задълженото лице не обоснове документално друг размер на основата.
Данъчно задължени лица по силата на този закон са всички работодатели или възложители по договори за управление и контрол, както и юридически лица, чиито съдружници и акционери упражняват личен труд, когато техните доходи са приравнени на доход от трудови правоотношения за целите на данъчното облагане.
IT холдингът "Алтерко" ще дебютира на борсата през септември. Съвсем скоро втора голяма българска IT компания (след "Сирма груп") ще дебютира на БФБ - София. Комисията за финансов надзор е потвърдила проспекта на разработчика на софтуер за телекоми и умни контролери "Алтерко" на заседание в края на миналата седмица. Дружеството внесе документите за разглеждане през март, но в началото на юни те бяха върнати за корекции, а посредник по емисията е "Карол".
Условия по емисията
Първичното публично предлагане ще се проведе в средата на септември 2016 г., като все още не са уточнени конкретни данни. Таванът на търсената от компанията сума е 3.3 млн. лв., а минималната очаквана от "Алтерко" е 825 хил. лв. Предмет на предлагането ще бъдат 1 500 000 броя акции с номинал 1 лв., с които ще бъде увеличен капиталът на дружеството от сегашните 13.5 млн. лв. на 15 млн., ако бъдат записани всички книжа. Емисионната стойност ще е в интервала 1.10 лв. - 2.20 лв., съобщиха от дружеството. Увеличението ще се счита за успешно, ако бъдат записани поне половината от емитираните акции. Ако бъдат записани всички акции при максимална цена, капитализацията на компанията ще е 33 млн. лв.
Кой е новият емитент
"Алтерко" е холдингова компания, в чиято група влизат различни технологични дружества. Тя е и един от българските участници на големите международни изложения Consumers Electronics Show (CES) в Лас Вегас и Световния мобилен конгрес (MWC). Основната й дейност е в сферата на мобилните технологии и услуги.
Консолидираните приходи на групата за миналата година съвсем леко са се повишили, а печалбата се е свила, показва отчетът в Търговския регистър. Нейни офиси има в София, Сингапур, Куала Лумпур, Лас Вегас, Букурещ, Белград и Скопие. Основни акционери с по 43.39% в компанията са Димитър Димитров, който е главен изпълнителен директор, и Светлин Тодоров. Останалите акции са у няколко физически лица и едно юридическо.
"Теравойс" е най-голямата компания в групата. Тя обслужва половината от пазара на SMS игрите у нас, като работи с големите телекоми. В тази насока групата също предоставя услугите си и на корпорации като Shell, Metro, Milka, Nestle и др. Чрез останалите компании водещи позиции холдингът има при мобилните разплащания в Централна и Източна Европа, както и в създаването на съдържание за преносими устройства.
В доста по-различна насока оперира "Алтерко роботикс", която развива платформата за интелигентни сгради She. Тя цели да осигури управлението на дома от разстояние, както и да дава актуална картина за състоянието му във всеки един момент. She също така създава и връзка между различните видове електроуреди, като консолидира управлението им в приложение за мобилен телефон.
Друга разработка на компанията е и часовникът MyKi. Той осигурява постоянна връзка на родителите с техните деца, като за целта е оборудван с микрофон, говорител и GPS. Умният часовник работи чрез мрежата на мобилните оператори, като към него могат да се пращат текстови и гласови съобщения или да бъдат провеждани директно телефонни разговори.
Набраните чрез емисията средства ще се използват именно за производството, реализацията на She и MyKi. В допълнение ще бъде създаден и център за разработка на нови технологии и умни устройства в сегмента "Интернет на нещата". Концепция цели да свърже с интернет вещите, които използваме ежедневно.
Технологичните компании и борсата
Предстоящото технологично IPO ще е пореден тест за капиталовия пазар в България и за интереса на инвеститорите.
При излизането на "Сирма груп холдинг" на борсата през ноември 2015 г. компанията успя да набере 11.5 млн. лв. Въпреки това от първичното публично предлагане насам акциите изгубиха 18.36% от стойността си.
Дългосрочните стратегии за разширяване на дейността, които целят увеличаване на приходите и завземане на пазарен дял, се отличават на пазара на акции у нас, който е доминиран от желанието за дивидент.
Същевременно именно тази стратегия е причината за успеха на технологичните компании в световен мащаб - обещанията за двуцифрен ръст в приходите и капиталовата печалба от държането на акциите им. Остава и с повече IPO-та на технологични компании в България да дойде и апетитът на инвеститорите към тях.
Работещите майки ще вземат 50% от обезщетението за дете до 1 г. Майките, които се върнат на работа, преди детето им да е навършило една година, ще получават към заплатата си и половината от обезщетението си за бременност и раждане от НОИ. Такава промяна в Кодекса за социално осигуряване ще предложи министерството на труда. Мярката трябва да започне да действа от януари с новия бюджет на държавното обществено осигуряване. Целта й е да насърчи работещите майки да се върнат на работа и да им помогне да съвместяват личния и професионалния живот, коментира министърът на труда Зорница Русинова.
В момента, ако жена се върне на работа, преди детето й да навърши годинка, НОИ спира обезщетението, което е в размер на 90% от заплатата. Но ако жената се върне на работа във втората година - когато детето е между една и две години, получава половината от нископлатеното майчинство, полагащо се за този период, тоест взема по 170 лв. месечно. "Ако една жена получава 800 лв. месечно обезщетение и се върне на работа, тя би получавала допълнително 400 лв. към заплатата си, докато детето стане на 12 месеца", даде пример министърът. Става дума за периода след 135-те дни след раждането, защото обезщетението дотогава се отпуска с болничен, тоест мярката ще важи след третия месец на детето.
Според последните данни на НОИ към март т.г. близо 171 хил. жени получават обезщетение за бременност и раждане. Средната сума за страната е 484 лв., а за София то е 652 лв. Няма данни колко жени са се върнали на работа още в първата година от майчинството си, нито разчети колко евентуално би спестило общественото осигуряване от това, че за част от майките ще плаща само 50% от обезщетението.
И друга мярка има за цел да насърчи майките да се върнат на работа. Общини, областни управи и държавни институции ще могат да кандидатстват с проекти за финансиране на детски кътове и занимални, които ще са само за децата на работещите в тях родители. Според изискванията кътовете ще са за деца между 3 и 6 г. и от 7 до 11 г. Проектите могат да са за между 20 хил. и 70 хил. лв., но институциите, които предложат по-голямо съфинансиране, ще са с предимство. Общините трябва да платят поне 10% от проекта. За тази мярка ще се дадат 2 млн. лв. от националния план за заетост за тази година. Кандидатстването ще е само един месец, за да се усвоят парите по плана до края на годината. Агенцията по заетостта ще субсидира и наемането на персонала за една година. Публикуваните изисквания за помещенията на сайта на проекта "Красива България" са минимални - препоръчително е бъдещите занимални да са със самостоятелен вход, да са в "непосредствена близост" до водопроводна връзка, да се обособи самостоятелен санитарен възел, включващ "преддверие с мивка и 1 бр. WC клетка". Не е ясно обаче каква грижа ще се полага за децата там и за по колко часа дневно. Здравните и образователните изисквания например за детските градини са високи - за квалификация на персонала, за храната и помещенията за спане.
Догодина
Другата промяна за догодина е свързана с плащането на разходите за квартира, детска градина и интернет на безработните, които си намерят работа в друго населено място на над 50 км. Вчера Русинова посочи, че министерството ще плаща до 200 лв. месечно до една година. Малко над 274 000 безработни са регистрирани в бюрата по труда, като от тях 40% са продължително без работа, тоест над една година. С тази мярка министърът се надява да ги насърчи да си търсят другаде работа. Имало предварителен интерес от около 1000 души, посочи Русинова. Условието е мястото да не е сезонно, а да става дума за постоянна заетост. В момента АЗ плаща транспортните разходи на хора, които работят на до 50 км от дома си. Парите за годината са едва 30 хил. лв., а министърът посочи, че над 1000 души са се възползвали от нея.
Жилищата в България са поскъпнали с 4.5% за година. Жилищата в България са поскъпнали с 4.5% през първите месеци на тази година спрямо същия период на 2015 г. Това сочат данните на Евростат за цените от януари до март. Според наблюденията ръстът на цените на имотите дори леко изпреварва средното ниво за целия Европейски съюз, което на годишна база е 4%. За страните в еврозоната пък поскъпването на апартаменти и къщи е 3%.
Данните на европейската статистическа служба за България показват умерени темпове на растеж в унисон с тенденциите в Евросъюза. В ЕС като цяло цените започват да се възстановяват сред драстичните сривове от времето на кризата през 2007-2008 г. В сравнение с последното тримесечие на миналата година обаче увеличението на цените у нас се забавя - то е 1.1 на сто спрямо 3.1% за периода октомври-декември, докато за ЕС е било около 3 на сто.
Най-сериозен годишен ръст на цените в ЕС отчита Унгария - 15.2%, в Австрия е 13.4%, а в Швеция - 12.5%. Спад от 1.2% се наблюдава в Италия и Кипър. Плавно забавяне на ръста на цените има и на пазарите в Дания, Германия, Естония, Полша.
В началото на лятото от бранша на недвижимите имоти и строителството заявиха далеч по-оптимистични очаквания за ръст на цените на имотите през тази година в рамките на 6 до 10%. Още тогава анализатори обявиха, че това е поредна "спекулация на брокерите" и желание за ново надуване на имотния балон.
В България най-динамичен е пазарът на имоти в София, показват наблюденията на офертите в сайта за недвижими имоти imot.bg. В столицата през първото полугодие на 2015 г. увеличението е било 6-7% в няколко квартала, а през първите шест месеца на тази година има повишение до 11-12% - също в няколко района като "Мусагеница", "Оборище", "Дружба", "Толстой" и "Яворов". Средното поскъпване на жилищата в София през първото полугодие на 2015 г. беше 4-5%, а сега се отчита ръст от 7-8%. В повечето от останалите региони обаче пазарът остава замрял.
Най-висока за столицата е цената в района на Докторския паметник - 1826 евро/кв. м. Най-евтините имоти се предлагат в "Малинова долина", където в строителния пик вървеше усилено строителство. Там средната цена е 546 евро/кв. м. По 600-700 евро/кв. м се предлагат апартаментите в "Люлин", "Надежда" и "Княжево".
Летен грип тръшна стотици. Летен грип тръшна 281 души само за 5 дни в София, става ясно от данни на Столичната здравна инспекция. Става въпрос предимно за ентероколити, съобщи главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Клиничната картина на щамовете е много близка. Почти при всички има висока температура, силна отпадналост, болки в мускулите, повръщане, има различни прояви на ентероколити, уточни специалистът.
Заблуда е, че когато ходим на море, ни тръшка повръщане и разстройство от мръсната морска вода, тъй като причинител е летният вирус, който върлува със същата сила и във вътрешността на страната.
"Много от боледуващите са по морските ни курорти, но морската вода не е причина за заразяването. Всички плажове, които се използват за къпане, са под строг контрол и се изследват многократно през всеки летен месец. Дори когато има леко замърсяване, температурата и солеността на водата не са благоприятни за развитието на бактерии", разкри д-р Кунчев.
Специалистът препоръчва да се избягва употребата на антибиотици.
"Когато говорим за деца на 4-5 години, е по-добре да търсим лекарска помощ, същото се отнася и за хора с хронични заболявания като диабет, сърдечно-съдови заболявания, хора, които имат вече някаква увреда на имунитета, за тях е препоръчително. Останалите наистина могат да го изкарат в ежедневието на крака, както се и случва, в рамките на 2-3 дни", поясни главният здравен инспектор.
Традиционно хората без усложнения изкарват лятното неразположение само с хапчета срещу температурата, обезводняването и за спиране на диарията.
Д-р Кунчев препоръчва да не се купуват дюнери и бургери от пътя, тъй като не е ясно колко часа храната се е пекла на слънцето.
Българинът се връща на село. Нова тенденция прави впечатление при вътрешната миграция на страната за 2015 г. - над 37% от хората се местят да живеят от града на село по данни на Института за изследване на населението и човека при БАН. Общо 119 202 лица са се преместили от едно населено място в друго.
Близо 30 000 българи, повечето млади и трудоспособни, са емигрирали от страната миналата година. В същото време над 25 000 чужденци са се установили да живеят у нас. Половината от тях са граждани на Турция (25% от дошлите), Сирия (15%) и Русия (14%). Сред пристигналите да живеят в страната ни 35,4% са във възрастовата група 20-39 години, 29,9% са на възраст 40-59 години, 17,5% са по-възрастни от 60 години. Под 20 години са 17,2%.
17,5% от напускащите България са на възраст под 20 години. Трите най-предпочитани от емигрантите ни държави са Германия, Обединеното кралство и Испания.
От всички напуснали България през 2015 г. 52% са мъже. На възраст 20-39 години са 43,6% от емигрантите. Във възрастовата група 40-59 години относителният им дял е 25,3%. Най-младите емигранти (под 20 години) са 17,5%. Три дестинации са най-предпочитани. От всички емигрирали 25 на сто са избрали Германия, 14 процента - Великобритания и Испания.
За Иран сме врата към Европа. Обемът на търговски оборот между България и Иран показва значително нарастване през последните години. Според българската статистика за 10-годишен период от 2004 г. до 2014 г. стокообменът между двете държави нараства над 10 пъти от 14.3 млн. щ.д. на 166.2 млн. Износът на България се увеличава от 11.9 млн. щ.д. през 2004 г. на 123.9 млн. щ.д. през 2014 г., а вносът от Иран от 2.4 млн. щ.д. за 2004 г. на 42.3 млн. щ.д. през 2014 г. През 2015 г. двустранният търговски оборот достигна 155.2 млн. щ.д., от които български износ за 139.6 млн. щ.д. и внос от Иран за 15.6 млн. щ.д.
Иран видя България като врата за развитие на икономическите си отношения с държавите от Европа. Това стана ясно след срещата на премиера Бойко Борисов с председателя на Ислямското консултативно събрание на Иран д-р Али Лариджани. В последния ден от официалното си посещение в Техеран Борисов и Лариджани си обещаха да работят за рестарт на българо-иранските икономически отношения и набелязаха конкретни цели.
"След постигането на историческото споразумение по въпроса за иранската ядрена програма и последвалия засилен диалог между ЕС и Техеран, се създава благоприятен климат за рестартиране на българо-иранските икономически отношения", отбеляза премиерът. В разговора си с председателя на иранския парламент той напомни, че България е била традиционният партньор на Иран в източноевропейския регион през 80-те години. Тогава стокообменът ни с персите е надхвърлял 500 млн. щатски долара на година.
Сега икономическите ни отношения се равняват на около 160 млн. "Нивата от 80-те години могат да бъдат постигнати отново", убеден е Борисов. Министър-председателят обобщи посещението си като основа за рестарт на икономическите ни отношения. "Вярваме, че като член на ЕС страната ни представлява интерес за Иран с разположението си на пътя на транзита на ирански стоки за Европа и евентуално - на нови енергийни проекти", отбеляза Борисов. Думите му потвърди и самият Лариджани. "Гледаме на България като на врата към Европейския съюз, за да развием икономическите си отношения с държавите от Европа", разкри председателят на иранския парламент. И посочи сферата на икономиката, туризма, енергетика и културата като възможни за задълбочаване на отношенията с България.
Като за финал на срещата Борисов покани Лариджани да гостува на председателя на нашия парламент Цецка Цачева. Според председателя на Ислямското консултативно събрание добрите контакти с България в миналото са предимство за страната ни след излизането на Иран от изолацията. В разговора между Борисов и Лариджани бе отбелязано, че България е пример за толерантност между различните религии. Премиерът посочи, че българският народ е миролюбив и християни и мюсюлмани у нас живеят заедно и напълно равноправно участват в политическия и социалния живот.
62% от взаимните фондове са с отрицателен доход. Близо 62% от българските взаимни фондове имат отрицателна доходност. От 100 взаимни фонда, които редовно публикуват данни за доходността си, точно 62 отчитат отрицателна доходност за последните 12 месеца, показа проверка на в. "Стандарт". При някои от фондовете загубата за година е минимална - минус 0,1-0,2%. Но един от фондовете отчита отрицателна доходност от минус 26,23%.
Взаимните фондове по принцип са алтернатива на банковите влогове, тъй като са задължени ежедневно да дават котировки за изкупуване на акциите или дяловете си. По този начин, ако човек инвестира в тях, има гаранция, че бързо и лесно може да обърне вложението си в налични пари. Но падането на акциите на Българската фондова борса, поевтиняването на петрола и редица суровини, както и понижението на лихвите по държавните ценни книжа в Европа доведоха до намаляване на доходността на редица взаимни фондове.
Разбира се, някои отчита много добри резултати. Най-високата обявена доходност от български договорен фонд за последните 12 месеца е 9,32%. Това е 8-9 пъти повече от лихвите по банковите депозити. Този фонд отчита добри резултати, защото инвестиционният му фокус са акции и облигации на АДСИЦ в страната и чужбина, инвестиращи предимно в земеделска земя, офисни и логистични площи. Фондът купува и акции на компании от аграрния сектор и от хранително-вкусовата промишленост.
Оказва се, че от взаимните фондове може и да се печели добре, но има доста голям риск от загуба, за разлика от традиционните банкови депозити, където лихвите са гарантирани. Затова, ако искате да вложите парите си във взаимен фонд, първо проверете в какви активи инвестира набраните средства и дали се очаква те да поскъпват, съветват финансисти.
Каси пирамиди въртят половин милиард на година. Нов вид финансови пирамиди никнат у нас като гъби, като по данни на разследващите оборотите им за година достигат до над половин милиард годишно. Т.нар. популярни каси се обявяват пред обществото като малки банки и обещават грандиозни лихви от 15% годишно, но само за последните няколко дни две от тях обявиха банкрут. Вложителите им пък се наредиха на опашки, с надеждата да успеят да изтеглят вложените в тях суми. Депозитите на хората са между 2 хил. до 200 хил. лв., сочат данните на разследващите.
Проверка на „Монитор" показва, че в страната вече има регистрирани близо 60 от т.нар. популярни каси. Всички те обаче не се водят финансови учреждения, а кооперации, като най-често дори са вписани в търговските регистри като земеделски търговци. Целта е дейността им да не се регулира от БНБ и останалите регулатори у нас. Така на практика няма държавен орган, който да може да контролира дейността на тези минибанки. По закон БНБ или Комисията за финансов надзор (КФН) следят дейността само на регистрирани кредитни и финансови институции, като за да получи лиценз подобно дружество, то минава през сериозни проверки и е длъжно да представи гаранции за дейността си. Такива изисквания обаче няма към кооперациите и затова тази юридическа форма е избрана от създателите на популярните каси.
Освен това по закон банковите учреждения, в които се събират влогове, са длъжни да внасят сериозна сума всяка година във Фонда за гарантиране на влоговете на банките. Тази вноска обаче гарантира, че депозантите ще получат вложените от тях пари до прага от 196 000 лв. в случай на фалит на дружеството, обясниха кредитни експерти пред „Монитор".
Парите, които членовете на една каса внасят, са заеми, а не влогове, както много хора погрешно смятат, допълват още специалистите. Именно тази тънка разлика е използвана от собствениците на популярните каси, за да залъгват вложителите си, показва разследването на дейността им до момента. Така например повечето от хора, оставили на съхранение парите си в подобни кооперации, не видели, че в договорите им не е посочено, че са вложители, а кооператори. Именно заради тази разлика сега, когато първите две каси в Сливен и Дупница фалираха, нито един от вложителите не може да получи обратно парите си, подчертават финансистите.Тези странни "финансови институции", които не подлежат на държавен контрол, най-често са регистрирани по Закона за кооперациите. Те са затворени структури, които нямат право публично да привличат средства, категорични са експерти.
Прокуратурата ще свърши своята работа, след като бе сезирана от граждани, загубили спестяванията си в две т. нар. популярни каси, каза междувременно пред Нова ТВ главният прокурор Сотир Цацаров. Той обаче уточни, че действията на обвинителите ще обхванат само последиците от случилото се.
Рестарт на търга за тунел "Железница" на "Струма". Агенцията „Пътна инфраструктура" (АПИ) поднови процедурата за проектиране и строителство на тунела „Железница" от лот 3 на магистрала „Струма", съобщават от ведомството.
Обществената поръчка се поема от пътната агенция, след като правителството реши да закрие Националната компания „Стратегически инфраструктурни проекти" и да влее дейностите ѝ в агенцията малко след спирането на злополучната първа поръчка за доизграждането на магистрала „Хемус".
Срокът за подаване на документи за участие в търга за тунела се удължава до 15 август, посочват от Агенция „Пътна инфраструктура".
Търгът за тунела „Железница" беше обявен в края на миналата година от закритата национална компания. Той беше спрян като част от серията „замразени" обществени поръчки за допълнителни проверки по искане на премиера. Отделно се обжалваха пред Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд текстове от документацията.
Предметът на поръчката е за изграждане на 4,46-километров участък от магистрала „Струма" между км 366+000 и км 370+460, който включва тунел „Железница", уточняват от пътната агенция. Съоръжението ще е с дължина 2 километра, т.е. ще бъде най-дългото в страната.
Тунел „Железница" е част от отсечката Благоевград - Крупник на магистралата. Поръчката включва и 2 мостови съоръжения с обща дължина около 700 м. Едното от тях преминава над жп линията София - Кулата и над път I-1 Симитли - Благоевград.
Индикативната стойност на поръчката е 250 млн. лв. без ДДС. Срокът за изграждането им е 1 400 дни. Проектът се финансира със средства от оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014 - 2020 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899050 |
GBP | 2.356620 |
CHF | 2.089120 |