АЕЦ „Белене" отново в играта. БСП поиска рестарт на проекта АЕЦ „Белене". Червените внесоха проект за отмяна на решението на НС от 29 март 2012 г. за прекратяване на изграждането на централата. „Настояваме да започнат незабавни консултации между управляващи и опозиция като необходима предпоставка за намиране на стратегически инвеститор", заяви пред журналисти депутатът от левицата Таско Ерменков.
„Чистият вариант е обособяване на предприятието „Белене" в отделно дъщерно дружество и пълната му приватизация чрез Агенцията по приватизация", коментира идеите на БСП бившият енергиен министър и настоящ шеф на енергийната комисия в НС Делян Добрев. Той припомни, че още миналата седмица премиерът Бойко Борисов оповести, че има три варианта за „Белене" - да продадем произведеното оборудване, приватизация или да търсим пари да построим централата.
Идеята на БСП за рестарт на „Белене" е обсъждана и на вчерашното заседание на Министерския съвет. Това става ясно от стенограмата. Вицепремиерът Томислав Дончев информира премиера за внесеното предложение от левицата. „С голямо внимание ще разгледаме предложенията на БСП, защото те за мен са нещо ново - от 2006 до 2009 г. те са можели да строят. 2013-2014 г. министър беше Драгомир Стойнев (тогава само ГЕРБ беше опозиция), те имаха пълно мнозинство в парламента - можеше да вземат решение да падне този мораториум и да започнат да строят", коментира Борисов. Той припомня, че аргументите за спирането на проекта „Белене" „бяха липсата на финансиране и къде ще продадем този ток». Премиерът уверява, че в момента правителството се опитва да намери икономически най-реалистичния сценарий, който е с най-малко щети за държавата. „Спорът в момента не е между България и Русия, а е между две компании, да, държавни - НЕК и „Атомстройекспорт". Ние не желаем това да се вдига на междудържавно ниво», казва още Борисов.
Запалиха девет микробуса пред кино. Девет нови микробуса, използвани за превоз на ученици от частно училище, бяха изпепелени вчера призори. Пламъците лумнали към 5,30 ч на неохраняем паркинг пред кино "Арена" в столичния кв. "Младост 4".
Най-вероятно става дума за умишлен палеж, каза шефът на СДВР Младен Маринов. Сигналът за горящите микробуси бил подаден от охранител в киното. Според очевидци преди пожара се чул силен шум като от взрив и пламъците много бързо се разраснали. Возилата "Рено" били паркирани в редица едно до друго. Предполага се, че неизвестните бандити залели с леснозапалима течност предните части на бусовете и драснали клечката. Пристигналите пожарникари успели да изгасят огъня, преди той да се пренесе върху паркирани в съседство автомобили.
По време на първоначалните разпити собственикът на бусовете обяснил, че няма спорове с конкурентни, не дължи пари и не е получавал заплахи. Не могъл да се сети и за личен мотив в палежа. 44-годишният мъж има две фирми за транспортна дейност. Дружествата са с регистрация в "Младост 4" и неплатеният паркинг е използван от около два месеца за пренощуване на бусовете. Затова се проверява и версията, че палежът може да е свързан със заетите паркоместа. Освен с превоз на ученици взетата на прицел транспортна фирма се занимава и с даване под наем на лимузини и луксозни микробуси за превоз на ВИП клиенти. Возила на фирмата са били използвани и в кадри на български сериали. С тях били извозвани и световни кинозвезди, които са снимали филми у нас.
Криминалисти са започнали издирването на подпалвачите.
Топ 50 на компаниите в Пловдив. Средни по размер, но осезаемо по-бързи по растеж. Развитието на най-големите 50 дружества в Пловдив и региона през миналата година нагледно илюстрира някои от основните тенденции в икономиката на страната за последните 12 месеца. Почти всички производители, които са почти половината от състава на подреждането, увеличават бизнеса си, като често темповете на растеж са двуцифрени, търговците и на дребно, и на едро записват силна година, а представителите на строителния сектор, макар и по-малобройни, са сред най-динамично разширилите дейността си.
Високо нагоре
Измерено в числа, пловдивското постижение е почти 15% ръст на приходите на водещите 50 компании в региона. Или над пет пъти по-силен растеж от отчетените 3.3% ръст от най-големите 100 дружества в България, подредени в представената в края на юни годишна класация "Капитал 100" на корпоративните гиганти в страната. И дори малко повече над постигнатия растеж на икономиката с 3% за миналата година. Причината е, че в подреждането има много машиностроители, няколко строителни компании (които имат рекордни приходи заради еврофондовете), а представителите на сектор горива, където сривът в приходите на национално ниво е най-голям, почти отсъстват от подреждането (с изключение на две компании от групата "Инса"). Видима е и втора група производители - на храни и напитки, които обаче са насочени към местния пазар и затова не растат бурно.
Силната година за пловдивския бизнес се чете и в това, че едва седем от водещите компании в региона са отчели спад на приходите си през изминалите 12 месеца. Най-осезаемо е свиването в бизнеса на дистрибутора на цигари "Макслогистик", който продаваше продукцията на "КТ интернешънъл" ("Кингс табако") - оборотът му пада с над 65%. От миналата година свързаният с част от собствениците на "Винпром Пещера" производител избра за свой ексклузивен партньор в разпространението свързваната с Делян Пеевски "Експрес логистика и дистрибуция", който има приходи от почти 1 млрд. лв. Групата на растящите е огромна, като над половината компании в класацията (28) имат двуцифрен ръст.
При финансовите резултати картината е доста по-разнообразна, но все пак средно за топ 50 печалбите растат с внушителните 221%. Зад този забележителен растеж стоят най-вече държавният производител на оръжие "Вазовски машиностроителни заводи", който увеличава печалбата си от скромните 265 хил. лв. до близо 25 млн. лв. Само четири дружества са на загуба.
В основната си част компаниите в Пловдив са средни по-размер и тези от тях, които попадат в челната петдесетица на най-едрия бизнес в страната, се броят на пръсти. Девет имат приходи над 200 млн. лв., а нито едно дружество няма оборот над 1 млрд. лв. Въпреки това в националната класация след София Пловдив има най-много представители заедно с Варна - по седем дружества.
Сред националните и регионалните гиганти е новият лидер в машиностроителния сектор в България - производителят на хладилници "Либхер Хаусгерете Марица". В подреждането е и местният шампион в транспорта в България - ПИМК. В регионалното подреждане попада и вицешампионът в сектор текстил - "Булсафил", който редовно е подгласник на лидера "Миролио".
Шампионското трио
Начело на подреждането в региона е търговецът на електроенергия "ЕВН България Електроснабдяване" с приходи от 705 млн. лв., а разпределителното дружество на австрийската група е шесто по големина с оборот от 301 млн. лв., в класацията е и притежаваната от австрийската фирма топлофикация.
Втората позиция е за местния металургичен гигант КЦМ, който след направените през последните няколко години големи инвестиции в модернизиране и разширяване на производството си отчита нарастване на продажбите си с 4.4% до 615 млн. лв. Челната тройка с приходи от 582 млн. лв. допълва търговецът на едро с тютюневи изделия "Табако трейд", който продава цигарите на "Бритиш американ табако".
Тръгна процедурата за избор на нов председател на КФН. В съкратени срокове, но по начин, подобен на този, при който бяха направени други ключови назначения в регулатори, ще протече изборът на нов председател на Комисията за финансов надзор (КФН). Целта е Стоян Мавродиев, чийто мандат изтече преди месец, да бъде сменен още преди депутатите да излязат във ваканция през август. Така в сряда, при напрегнати обстоятелства, комисията по бюджет и финанси в парламента успя да стартира процедурата, като прие правилата, по които ще протече изборът. Те трябва в петък да бъдат одобрени и в пленарна зала, с което ще започне да тече и времето за излъчване на номинации. Срокът е 5-дневен, което означава, че още в средата на следващата седмица трябва да са ясни имената на кандидатите.
Кой може да стане надзорник
Предложения за това кой да оглави КФН ще се приемат както от парламентарните групи, така и от отделни народни представители, които могат самосиндикално да издигнат нечия кандидатура. Номинациите трябва да се подадат до сряда, 20 юли, и да отговарят на няколко основни критерия, които преповтарят заложените в Закона за КФН - висше юридическо или икономическо образование и стаж по специалността не по-малко от 5 години в сферата на правото, икономиката или финансите през последните 10 години. Кандидатите ще бъдат проверени дали не са били сътрудници на бившата Държавна сигурност или разузнавателните служби на Българската народна армия.
"Тези 5 години икономически стаж за мен нищо не означават, защото всяка една счетоводителка, която подава нулеви декларации на някоя фирма, защото няма дейност, отговаря на условието. Исках критериите да са тясно професионални и да отсяват кандидатите, за да не се получи както при избора на КЗК, където 10 години стаж в Столичната община бе счетено за достатъчен опит в областта на защита на конкуренцията", каза независимият депутат Георги Кадиев. "Другото са сроковете, които са скъсени дотолкова, че ще бъде трудно на един кандидат да си извади необходимите удостоверения. Аз, ако имам диплома от Харвард, как ще си извадя заверено копие за два дни? Или не съм от София и трябва да си извадя за три дни свидетелство за съдимост от районния съд в Поморие? На мен това ми прилича на умишлено скъсена процедура, правена за един човек, за да няма кандидати и да няма време за мислене", обясни той.
След като имената бъдат подадени към комисията по бюджет и финанси и тя ги публикува, ще бъде насрочено изслушване на кандидатите. Три дни преди провеждането му неправителствени организации и медии ще могат да изпратят въпроси към кандидатите. Самото изслушване ще се излъчва на живо по интернет, като всеки от участниците ще има 20 минути, за да представи концепцията си като ръководител на КФН, и после още 10 минути за отговори на зададените въпроси. Такава бе процедурата и при избора на управител и подуправители на Българската народна банка (БНБ) миналото лято. Ако някой от кандидатите откаже да участва в изслушването, процедурата по избор няма да се прекратява.
След като мине изслушването и комисията подготви становище, съдържащо предложение за избор, процедурата ще влезе в пленарна зала за окончателно гласуване от депутатите. За избран ще се счита онзи от кандидатите, който получи повече от половината гласове на присъстващите в залата народни представители. Ако няколко кандидати минат летвата, победител ще е този, който има най-много гласове "за". Ако никой не вземе половината от гласовете, ще има второ гласуване и ако и то пропадне, ще се открие нова процедура, която вече ще остане за есента.
Промяната се случва в особено напрегнат момент, когато регулаторът влиза в безпрецедентни за него проверки на застрахователния и пенсионноосигурителния сектор от 15 юли. Освен Мавродиев и един от заместниците му, пряко отговарящ за един от проверяваните сектори, е с изтекъл мандат от над две години, а друг от постовете е вакантен от година и половина.
Голямото бързане притеснява депутатите
Макар да е задвижена, процедурата не се очаква да протече гладко. Признаците за това се видяха още при гласуването на правилата за избора. Те бяха приети в бюджетната комисия с 9 гласа "за", 3 "против", а двама се въздържаха. Приемането на правилата се случи благодарение на депутатите от ДПС и БДЦ, които напуснаха залата точно преди гласуването без видимо основание. Така кворумът падна от 10 на 8 гласа "за". Ако те не бяха направили това, а бяха останали и гласували въздържал се или против, процедурата нямаше да бъде приета. С това тяхно действие те дадоха шанс приемането да стане само с гласовете на ГЕРБ и Реформаторския блок, а на тях не им се наложи да подкрепят или да не подкрепят процедурата.
Открито против процедурата се обявиха от БСП, чийто единствен довод беше твърде краткият срок, който се дава за предложения на кандидатура и за задаване на въпроси. Според приетите правила се дава срок от 5 дни, през които да се предлагат кандидати. "Много отдавна трябваше да се одобри процедурата и да се избере нов председател. Недопустимо е обаче да се нарушават правилата и изборът на толкова важен орган да става за няколко дни", каза Румен Гечев от БСП. От Патриотичния фронт се въздържаха при гласуването.
Според Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия и депутат от ГЕРБ, няма почти никаква разлика между сега приетите правила и тези, които бяха използвани за избора на членове на други важни органи (КЗК и БНБ). "Не виждам юридическа пречка да се приемат тези правила. Освен това вече месец и половина се знае, че ще има процедура, и трябва да сте подготвени с въпроси", обърна се тя към Румен Гечев.
Макар да няма официално обявени имена, вече в медиите като най-вероятен кандидат на управляващата ГЕРБ беше посочена зам.-министърът на финансите Карина Караиванова.
Управляващите въвеждат със задна дата нов данък за бизнеса. Управляващите са на път да вземат скандално решение и да въведат нов данък за фирмите със задна дата, при преполовена бюджетна година. От 1 януари 2016 г. фирмите ще бъдат задължени да начисляват 10% данък върху разходи, свързани с ползване на фирмени активи за лични нужди на собственика и работниците. За вече изминалите месеци на годината фирмите ще трябва да осчетоводят съответните разходи постфактум. Това предвиждат промени в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), внесени в парламента от депутати от ГЕРБ, РБ и ПФ. Целта им е да се запушат част от пробойните около вече наложеното с шумни скандали облагане на личното ползване на фирмени активи с ДДС.
Поредният налог се въвежда, защото ползването на активи на фирмата за лични нужди се приема за непаричен доход за собствениците и работниците. Той трябва да се облага с данък върху доходите и отделно с осигуровки. Нищо от това не бе ясно при приемането на промените в закона за ДДС, с които задоконодателят задължи фирмите да връщат ДДС в хазната, ако ползват фирмените активи и за бизнес, и за лични нужди. В резултат фирмите масово отказаха да обявяват лично ползване по линия на ДДС заради опасения, че ще бъдат санкционирани.
Сега законодателят предлага две възможности. Фирмите ще имат право да избират дали да начисляват 10% данък върху разходите по реда на корпоративното облагане, или личното ползване да се облага с данък върху доходите и осигуровките. Вторият режим е по-скъп от първия, защото делът на работодателя за осигуровки надхвърля 10% и в момента е 17.8%. Вторият режим обаче ще е по-изгоден за фирмите, в случай че съответният служител получава доходи над максималния осигурителен праг. Така осигуровки за допълнителния непаричен доход няма да се дължат, а тежестта по данъка ще падне върху служителя вместо върху фирмата. Компаниите ще избират начин на облагане за текущата година в годишните си декларации по ЗКПО, подавани за предходната година.
Данъкът от 10% ще се дължи само при разходи за ползване на активи за собствени нужди и няма да се начислява за платени от работодателя стоки и услуги, предоставени от трето лице. Така например покриването от работодателя на сметка за телефон или ток няма да се облага по този ред, за да не се стигне до масово плащане на възнаграждения в натура и избягване на осигуровките, обясниха счетоводители.
При всички активи, освен леки коли и имоти, данъчната основа ще се определя на базата на фиксиран дял на личното ползване - 20%. Така фирмите ще дължат 10% данък върху 20% от съответния разход, освен ако не защитят аргументирано различен дял. Целта на фиксирания процент е да опрости режима. При колите и имотите е предвиден ред за изчисляване на дела на лично ползване. Той ще зависи от съотношението на изминатите километри или ползваната жилищна площ за лични нужди спрямо общото ползване или от броя на дните, в които активът е бил на разположение на собственика или работника. Ако фирмите не искат да поддържат сложна отчетност за автомобилите с пътни листове, могат да ползват опростен режим - с прилагане на фиксиран дял на лично ползване от 50%.
С въвеждането на новия данък върху личното ползване на фирмени активи отпада друг, съществувал до момента налог - 10-те процента данък върху разходите, плащани от фирмите за експлоатация на превозни средства за управленска дейност. В момента се облагат всички отчетени разходи в предприятията за горива, консумативи, резервни части, ремонти и др., свързани с експлоатация на превозни средства, използвани за управленска дейност.
Противно на очакванията, внасянето на законопроекта насред годината не среща несъгласието на работодателите и на счетоводните предприятия. На заседание на бюджетната комисия вчера се разбра, че те подкрепят проекта, който е готвен след съгласуване с тях. Цената на този компромис е серия от отстъпки - първоначално размерът на налога, който щеше да се въвежда, бе 17%. Не бе предвидено и отпадане на алтернативния данък за автомобилите за управленска дейност. От института на дипломираните експерт-счетоводители все пак ще настояват делът на лично ползване при активи, различни от коли и имоти, да се намали на 10%.
Промяната на данъци насред годината обаче предизвика остри критики от опозицията. "Какви приходи се очакват от тези промени? Сега ли е момента да ги обсъждаме, след като след два месеца предстои внасяне на целия пакет с данъчни закони? Защо се допуска прилагане на закона със задна дата", коментира депутатът от ДПС Алиосман Имамов.
Според вносителя на проекта Менда Стоянова (ГРЕБ) обаче няма никакъв проблем със задната дата, защото данъкът се начислява на база годишен разход и се внася еднократно до края на 31 март, тоест догодина. Вносителите не приемат и твърдението, че се въвежда нов налог, а считат текстовете за административно облекчение. В същото време законът за публичните финанси е категоричен, че подобни промени в данъците не могат да се правят в хода на годината. "Промени на данъците и на задължителните осигурителни вноски във всичките им елементи не трябва да се предвижда да влизат в сила по-рано от влизането в сила на Закона за държавния бюджет и/или законите за бюджетите на Националната здравноосигурителна каса и на държавното обществено осигуряване за съответната година или от тяхното изменение и допълнение без актуализация на държавния бюджет", пише в закона.
И ЧЕЗ ще съди България заради цените на тока. Чешката компания ЧЕЗ е подала арбитражен иск срещу България. Причината е невъзможност на компанията да защити инвестициите си. Искът е заведен в Международния център за уреждане на инвестиционни спорове към Световната банка, информира вчера говорителят на фирмата Барбора Пулпанова. Точната сума не е спомената, но ставало дума за "стотици милиони евро".
До решението се е стигнало след "множество действия на българските власти", които са в ущърб на дружеството, предаде БНР. В последно време компанията на няколко пъти настояваше за шоково увеличение на цените на тока. Тази година ЧЕЗ поиска поскъпване от 20%, но получи 0. Миналата година чешкото дружество заложи на увеличение на нощната тарифа с 25.39%, а на дневната - с 9.38 на сто, което също не беше прието от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Това е третият арбитражен иск срещу България от електроразпределител. Другите две ЕРП-та: ЕВН и "Енерго-Про", също водят арбитражни дела, като отново се позовават на цените, определени от КЕВР. През лятото на 2013 г. при кабинета "Орешарски" цената на тока падна с 5%. Новите цени съвпаднаха с прогнозите на правителството и това породи силни съмнения за синхрон въпреки "независимостта" на КЕВР. Така цената падна за втори път в рамките на няколко месеца, главно за сметка на ЕРП-тата - тяхната рентабилност бе орязана средно от 12 на 7%. Пред в. "Сега" шефът на "Енерго-Про" Пламен Стефанов коментира, че това ще доведе до годишни загуби от 12 млн. лв. "Намалението ни изправя пред "трилема" - трябва или съвсем да спрем да инвестираме, или да се лишим от ремонти и да рискуваме мрежата, или да орежем фонд "Работна заплата", обясни Стефанов.
Веднага след това, през лятото на 2014 г. австрийската ЕВН, която доставя ток в Югоизточна България, заведе първия иск с претенция за над 1 милиард лева заради претърпени щети от определяните от енергийния регулатор цени за бита, както и за дължими от НЕК суми за задължителното изкупуване от електроразпределителното дружество на енергията от възобновяеми източници. Жалбата на "Енерго-Про", обслужваща Североизточна България, е внесена през юни 2015 г. и е за 54 млн. евро компенсации от ценови решения в периода 2012-2014 г.
"Ситуацията в енергийния сектор е критична и особено що се отнася до ценовите решения на местния регулатор, които в дългосрочен план не отговарят на очакванията при момента на приватизацията", заявиха вчера от ЧЕЗ. "Готови сме да защитим нашите инвестиции по всякакъв начин и арбитражният съд е логичната стъпка", заяви Иво Хлавач, който отговаря за външните връзки на чешката компания. ЧЕЗ обслужва София и Западна България и има най-голям брой абонати - около два милиона.
Държавата ще има анти-хакери запасняци. Държавата да си създаде специален резерв от компютърни специалисти, подобен на военните резервисти. Това предвижда приета от правителството в сряда стратегия за киберсигурността.
Анти-хакерите резервисти ще се ползват за отразяване на кибератаки срещу България или определени онлайн услуги.
Към Министерския съвет да бъде създаден специален съвет по киберустойчивост, който да следи тенденциите в заплахите за националната сигурност по интернет и новите методи за отразяване на атаки, гласи документът. Той ще внася предложения за развитие на киберсигурността в Съвета по сигурност към премиера.
Като едни от най-уязвимите на кибератаки системи в правителствената стратегия се посочват електронните разплащания и публичните услуги на администрацията, които се осъществяват онлайн.
Да бъде повишена хигиената на българските граждани при ползването на интернет, предвижда друга от включените в стратегията цели. Това трябвало да се случи чрез поредица от просветителски кампании.
Сред основните заплахи за киберсигурността на България е пиратският софтуер, който ползват граждани и малки фирми. Нелегалният софтуер бил възможен канал за пробиване на киберсигурността както на бизнеса, така и на държавата.
Социалните мрежи като фейсбук, туитър и пр. са добри канали за шпионаж срещу България. Освен това в тях се разпространяват и дезинформации, констатира правителственият документ.
Продават "Белене" като цял проект, очакват 1,5 млрд. лв. 1,5 млрд. лв. биха се взели от приватизацията на целия проект "Белене", ако изчисленията на председателя на енергийната комисия в парламента Делян Добрев се осъществят.
В сряда той лансира идеята да се продадат не само реакторите, но проектът като цяло.
Депутатът напомни, че тази идея преди дни я обяви като един от трите варианта за реакторите премиерът Бойко Борисов. Другите два варианта са да се търси продавач в трета страна със съгласието на руснаците - възможно е това да е Иран или Индия. Третият е Народното събрание да гласува да се тегли заем, да се платят реакторите и да ги приберем на склад. Трети вариант всъщност няма, трябва да си върнем парите, каза Добрев.
Той развива схемата, че АЕЦ "Белене" може да се отдели като дъщерно дружество на НЕК и в него да се приберат както активите, така и пасивите на проекта. След това тази компания да се обяви за приватизация, но не от БЕХ или НЕК, защото щяло да стане като с "Южен поток".
"Дава се на Агенцията за приватизация, която да го приватизира на 100%, тя има процедури, правила. В надзорния ѝ съвет са представители на политически партии, така че няма скрито-покрито", заяви той.
Според Добрев един път ще могат да се възвърнат разходите на НЕК, които са 1,5 млрд. лв. И втори път - купувачът да поеме разходите по решението на арбитража. Тоест - да плати 550 млн. евро за двата реактора, които са изработени, както и натрупаните лихви. Така бъдещият собственик получава реакторите, площадката, проекта, лицензите, разрешенията, дори блоковете, в които да живеят работниците.
Бъдещото изграждане на втората атомна централа би било изцяло частен проект.
Държавата няма да поема гаранции, няма да има дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията. Нали от БСП казват, че това е най-печелившият проект. Тогава би трябвало да има опашка от кандидати, каза Добрев.
При продажбата само на реакторите в Иран или където и да е другаде по света ще бъдат икономисани парите, които са "фактурирани" от арбитража. Това заяви преди ден в Иран и министърът на енергетиката Теменужка Петкова, но няма да бъдат възстановени похарчените от НЕК средства за "Белене".
Всички разходи, които националната компания е направила, ще бъдат отписани.
При успешна приватизация на "Белене" НЕК ще намали задълженията си към доставчици, банки, БЕХ почти наполовина. Не на последно място, след като държавата не носи риска, това е инвестиция, развива идеята си Добрев.
Борисов: БСП е можела да строи "Белене", защо не го е направила?
Що се отнася до предложенията на БСП (да отпадне мораториумът върху строителството на АЕЦ "Белене"), ние с голямо внимание ще ги разгледаме, защото те за мен са нещо ново. Това заявява на заседанието на правителството в сряда премиерът Бойко Борисов, след като вицепремиерът Томислав Дончев му съобщава новината от парламента.
"От 2006 до 2009 г. те са можели да строят", коментира премиерът. През 2013-2014 г. министър беше Драгомир Стойнев (тогава само ГЕРБ беше опозиция), те имаха пълно мнозинство в парламента - можеше да вземат решение да падне този мораториум и да започнат да строят, припомни той и видя в това предложение популизъм и активност, свързана с последните им конгреси.
Те не са толкова много вариантите за този или тези реактори, възложил съм на госпожа Петкова (министъра на енергетиката - б.р.), както и на НЕК да проучват и разработват.
Премиерът напомня, че аргументите за спирането на централата са били липсата на финансиране и къде ще се продава този ток.
Затова ние подготвяме и в момента сме, както се казва, по средата на много решения. И тук може, Дончев, да успокоим БСП, че аз съм поел ангажимент и когато имаме решение след проведени разговори с руската страна, с всички останали, ще отидем в парламента и ще предложим възможни решения, обещава министър-председателят.
Борисов се възмущава, че когато сега се водят преговори с руски компании и с други по света, за да се търси вариант да си върнем парите, БСП излизат с това предложение. "Не стига, че са виновни, че са подписвали такива договори, без да има в тях цени и ескалации и някак си произволно се говори колко биха стрували, какви хипотетични работни места и всичко останало....То цялата им политика е такава", казва Борисов и припомня, че Драгомир Стойнев е говорил за един или два реактора на "Уестингхаус", "които да построят по време на тяхното управление", без да се мисли откъде ще се вземат парите.
Вицепремиерът Томислав Дончев пък заявява: При условие че в момента се опитваме да намерим икономически най-реалистичния сценарий, който е с най-малко щети за държавата, ако може и с ползи, не виждам как да предопределяме точно какво ще се случи, защото във въпросното предложение няма нито едно изчисление. Да предопределяме, че ще се строи ядреното съоръжение без яснота на източника на финансиране - това би ни затруднило категорично във всичките ни действия и всички преговори, които водим към момента.
БСП иска рестарт на "Белене"
Да се отмени решението на парламента, с което беше прекратено изграждането на ядрената централа на площадката "Белене". Това искане внесоха депутати от БСП в парламента в сряда.
Те искат правителството да осигури реализацията на проекта, а министърът на енергетиката да информира депутатите за напредъка.
Според Таско Ерменков от БСП имало вариант централата да бъде довършена от инвеститор при запазване на контролен пакет за България и разбирателство с Русия.
Можело да се направи и съвместен проект с апортиране на собствеността на НЕК върху реактора и площадката. Според Ерменков проблемът трябвало да се реши на българска територия.
Германия най-желана от младите българи. Германия е най-желана от младите българи, които стягат куфари за чужбина. Там заминават да учат или работят 25 на сто от нашенците, които напускат родината. През миналата година са емигрирали близо 30 000 българи, сочат данните на Института за изследване на населението и човека при БАН. 17 на сто от избралите еднопосочен билет са под 20 години, а между 20 и 39 г. са 43.6%. Една четвърт са избрали Германия, а Великобритания и Испания са приютили по 14% от емигрантите ни.
В същото време заселилите се у нас чужденци са около 25 000, предимно мъже на възраст под 39 години. Една четвърт са дошли от Турция, 15 на сто от Сирия и около 14 на сто са от Русия. Останалите са от други страни, включително и от ЕС, обясни доц. Елица Димитрова от БАН.
Компания наема 1085 IT специалисти. 1085 нови работни места за висококвалифицирани IT специалисти ще открие "Булпрос Консултинг" с разширяване на дейността си. Общата стойност на планираната инвестиция е 3,054 млн. лв.
Министърът на икономиката Божидар Лукарски вчера връчи сертификат за инвестиция клас "А" на компанията. "Стимулирането на високотехнологичните сектори е приоритет в работата ни, а амбициозните проекти на редица инвеститори са знак, че усилията ни имат принос към изграждането на добра среда за тяхното развитие", каза министърът. "Предимствата за инвестиции в България се оценяват както от международни, така и от български компании", допълни той.
"Булпрос Консултинг" заема 12-а позиция в ранкинга на "Делойт" за 50-те най-бързо растящи компании в Централна Европа за 2015 г. "Избрахме България, защото тук има достатъчно подготвени кадри и добра икономическа среда за развитие на този бизнес", каза Йордан Гинев, управляващ съдружник на "Булпрос Консултинг".
Предвижда се компанията да разшири дейността си в две основни насоки - разработване на софтуер и проектиране и разработване на потребителски мрежи и системи, както и кол-центрове.
За първите шест месеца на 2016 г. сертифицираните проекти са на стойност 108 млн. лв. Очаква се проектите да разкрият над 2000 работни места, което е със 700 повече от предвидените с проектите, сертифицирани през цялата 2015 г.
700 висшисти ни грабят и обират. Всяко трето престъпление е извършено от неграмотен бандит. Делът на висшистите, които грабят и обират, е малко над 700 души. Това показва статистиката на МВР, предоставена специално за агенция „Монитор". Според цифрите общият брой на регистрираните и разкрити престъпления са 48 592 за 2015 година. От тях близо 18 хил. са извършени от неграмотни. От МВР признават, че голяма част от тези хора са роми. Най-големият брой престъпления е против собствеността, или иначе казано - кражби. Те са всяко второ престъпление, което МВР е регистрирало през изминалата година. Всеки десети пък е крал, докато е бил пиян, сочат още данните на вътрешното ведомство. Според цифрите много от престъпленията са т.нар. маловажни или такива, чиято стойност на щетите е под минималната работна заплата. Те заемат голям дял според МВР, но много от тях не са регистрирани, тъй като пострадалите рядко подават жалби.
От полицията разказаха за агенция „Монитор" за 26-годишен крадец, който обаче вече е в затвора, тъй като е рецидивист. Той успял да задигне на няколко пъти по 10 буркана с месо и компоти в тетевенско село. Всеки път е бил залавян, но след последната кражба съдът е постановил затвор от 2 години, тъй като тя се явявала десетата само за година. Преди това той се разминавал само с кратък арест.
Екшън в Столипиново, бутат къщи. С рев, опит за бунт и много струпана полиция две незаконни къщи бяха съборени в пловдивския квартал "Столипиново". Заповедите за бутането им са били издадени още през 2008 година. Обитателите им са получили предупреждение, че ще ги съборят в петък миналата седмица. Хората, които живеят в къщите, остават на практика без дом. Това са малки деца, бременни жени, възрастни хора.
По-младите пробваха съпротива с чукове, тесли, летви, но набързо се отказаха, след като с тях поговори общинския съветник Айри Мурад. Той предотврати саморазправата. На мястото, на ул. „Калина" бяха шефът на РДВР-Пловдив старши комисар Христо Разсолков, представители на РДНСК, кметът на район „Източен" Николай Чунчуков и други властимащи.
Всички те уверяват ромите, че ако отговарят на общинските изисквания ще им бъдат дадени жилища под наем. На място пристигна и екип на жандармерията. В квартала са се събрали стотици роми, които недоволстват от бутането. Причината за събарянето е фактът, че къщите са разположени върху частен имот от седем декара, собственичката на който си го иска обратно.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899050 |
GBP | 2.356620 |
CHF | 2.089120 |