НОИ пак отчете рекордни разходи за болнични. Разходите на Националния осигурителен институт за болничните продължават да нарастват и през тази година, като само за първите три месеца те са близо 107.5 млн. лв. Освен че сумата е рекордна за последните години, ръстът също е най-сериозен от 2013 г. насам. За първите три месеца са платени 15.5 млн. лв. повече спрямо март миналата година, сочи справката на НОИ, изготвена за "Сега". Това се дължи както на по-високото обезщетение, така и на повечето хора, ползвали болничен.
НОИ поема болничния след третия ден. Първите три дни са за сметка на работодателя. За първото тримесечие на годината работодателите са платили 144 хил. листа за общо заболяване. В последните години болничните, платени от фирмите, също растат. За първите три месеца най-често се ползва болничен за три дни - от всички обезщетения близо 87 хил. са за три дни, а над 39 хил. - за два. Няма данни колко струват тези дни на бизнеса.
Тенденцията за увеличаване на разходите на бизнеса и на държавата продължава за поредна година въпреки електронното подаване на болнични, което трябваше да ги ограничи. От миналата година лекарите подават данните в НОИ само по електронен път, а от началото на тази година и работодателите с над десет работници подават онлайн. Това обаче не води до спад на обезщетенията за общо заболяване.
До спад трябваше да доведе и друга мярка - за плащането на първите три дни от работодателите. Тя бе въведена през 2009 г., за да се ограничат злоупотребите и да се завиши контролът при харченето на държавните пари. Мярката обаче не дава очаквания резултат - ефектът за поредна година е точно обратен - и държавното осигуряване, и бизнесът плащат все повече за болнични. Всъщност само през първите две години мярката имаше ефект - през 2010 и 2011 г. Тогава разходите на НОИ намаляха. След това обаче всяка поредна година харчовете по това перо растат, а миналата година дори надминаха предкризисните нива от 2009 г.
Според последните данни на осигурителния институт към март тази година на 468 хил. работещи е платено обезщетение за общо заболяване. Това са 4.1 млн. загубени работни дни. За сравнение - през първите три месеца на 2015 г. 441 хил. българи са ползвали обезщетението, а загубените работни дни са били под 3.7 млн. лв. Освен броя на хората, които излизат в дълъг болничен, се увеличава и средният брой на дните, които те отсъстват от работа - от 8 дни средно на човек през м.г. на 9 дни за началото на тази година.
Освен близо 108-те млн. лв. за болнични НОИ е платил и около 4.5 млн. лв. за гледане на болен член от семейството, което прави общо 112 млн. лв. за обезщетения за общо заболяване. Това е с 16 млн. лв. повече от миналата година. Средното обезщетение е близо 168 лв. Миналата година към същия период средната сума, плащана от НОИ, е почти 157 лв. В бюджета на НОИ за цялата година са заложени близо 417 млн. лв. за обезщетенията за общо заболяване - с 11% повече от 2015 г. Към тримесечието НОИ е в лек преразход по това перо.
Още
Обезщетенията за бременност и раждане също се увеличават през тази година. За първите три месеца са платени малко над 85.1 млн. лв. по това перо, като ръстът спрямо миналогодишното тримесечие е от 7 млн. лв. Средното обезщетение е 478 лв. Увеличението на годишна база е с 23 лв.
Еврофондовете доведоха до скок на регистрираните фирми. Роенето на фирми с цел усвояване на еврофондовете продължава, независимо от уверенията на управляващите, че българският бизнес не се крепи предимно на европейското финансиране. Фирмите от Югозапада са се увеличили рекордно, откакто България има достъп до средствата. Нещо повече - районът регистрира ръст от 197% повече предприятия, показват данните на модела "Сибила", който оценява ефектите на еврофинансирането за периода 2007-2014 г.
Най-бедният район в България, а и в Европа - Северозападният, също се е насочил към финансирането от ЕС. Броят на фирмите в региона се увеличава със 185%, като тенденцията за нарастване на техния брой вероятно ще се запази и дори ще се ускори. Причината за това е, че в новия програмен период фирмите от Северозападна България, които кандидатстват например по новата програма "Конкурентоспособност" ще получават допълнителни точки при оценката на проектите си. Целта е да се насърчат предприемачите, които работят в бедни общини. По данните на министерството на икономиката проектите от Северозапада в предишния програмен период са били едва 6.17% от всички, докато само за първата процедура по "Конкурентоспособност" от настоящия програмен период те вече са над 18 на сто. За развитието на Северозапада специална инвестиционна стратегия подготви и правителството.
Нарастването на броя на фирмите обаче - особено в Северозападния район, не е довело до съществено подобрение в начина на живот на хората. Въпреки че според "Сибила" обемът на продукцията е нараснал три пъти, а разходите за възнаграждения - седем пъти, районът остава най-бедният в ЕС. В региона брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението е 8200 евро годишно, или около 30% от средното ниво в ЕС. Средният размер на БВП на човек в ЕС е 27 500 евро, докато в България е 12800 евро.
Моделът "Сибила" не показва в каква сфера се развиват новите фирми, както и по какви проекти са кандидатствали. Все пак е ясно, че европарите са били най-полезни за предприятията от туризма, търговията, земеделието и селското стопанство.
Чуждите инвестиции към май са 517 млн. евро. Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в България за първите пет месеца на годината са 517 млн. евро, а спадът спрямо същия период на 2015 г. е с 34%. Това показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ), които предстоят да бъда ревизирани няколко пъти, обикновено в посока нагоре. Вижда се обаче, че дори при сравнение между неревизирани числа има спад около 16.2%. Това подсказва, че и след коригирането на данните те вероятно ще са по-слаби спрямо година по-рано.
Разбивката по вид на инвестицията показва, че с най-голям дял са заемите на компаниите майки към местните дружества (близо 200 млн. евро). Около 180 млн. евро са вложени в придобиването или създаването на капитал, както и в строителство. Останалите около 140 млн. евро са реинвестирана печалба.
В какво се инвестира
На пръв поглед данните не изглеждат добри, след като статистиката отчита 270 млн. евро по-малко чужди капитали през първите пет месеца на годината. Това изоставане обаче се дължи основно на предходните четири месеца. То дори може да бъде определено като нормално, тъй като между януари и април 2015 г. все още отражение оказваше огромната инвестиция на "Лукойл Нефтохим" в модернизирането на производството.
През май този ефект би трябвало да отсъства изцяло, а данните показват, че през този месец от чужбина са постъпили 88.4 млн. евро. За сравнение, през същия месец на миналата година потокът е оценен на едва 6.4 млн. евро.
Регистрираното 14-кратно увеличение през май определено е добра новина и подсказва за увеличен инвеститорски интерес. Този интерес обаче изглежда, че не е дългосрочен. Едва 1/6 от направените инвестиции през последния отчетен месец са в дялов капитал (инвестиции на чужди лица в капитала на български дружества, както и покупката на недвижими имоти). Когато чужди физически или юридически лица влагат своите средства за създаване или придобиване на капитал, тяхното намерение може да се счита за дългосрочно. Излизането от подобна инвестиция отнема повече време.
Останалите над 74 млн. евро са под формата на дългови инструменти (средства, предоставени от компаниите майки в чужбина). Те, разбира се, също са от значение, тъй като биха могли да се дадат за разширяване или модернизиране на производства. Могат обаче и да се дадат за покриване на текущи разходи.
Данните с натрупване (януари - май) също показват, че заемите са водещият тип инвестиции през тази година. Те обаче намаляват двойно спрямо предходната година. От друга страна, инвестициите в дялов капитал по това време на миналата година почти липсваха, а сега те са близо 25 пъти повече.
Кой инвестира
Най-големият инвеститор в България за първите пет месеца на годината отново е Холандия (виж графиката). Това може да се обясни с либералния данъчен режим и възможностите за данъчни облекчения, които предоставя държавата. Доста от собствениците на български фирми са регистрирани като компании с ограничена отговорност под т.нар. форма B.V., които на практика са офшорни.
На второ място се нарежда Германия (98.2 млн. евро), следвана от Белгия (65.8 млн. евро). От Австрия са дошли 50.4 млн. евро, а това е държавата с най-много инвестиции в дялов капитал за тази година (90 млн. евро). Австрийските фирми в България обаче са върнали близо 40 млн. евро на своите майки. Най-много капитали изтичат в посока Кипър (57.1 млн. евро).
ВАС отмени поскъпването на винетките. С два на един гласа тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отмени постановлението на Министерския съвет, с което беше приета нова тарифа за винетните стикери.
Съдът приема, че при решението за тарифата е бил нарушен Законът за нормативните актове - не са спазени правилата за обществено обсъждане, а освен това не е била мотивирана и необходимостта от поскъпване. Решението на съда не е окончателно.
Тарифата бе атакувана от няколко неправителствени организации, като след това и прокуратурата също изрази мнение, че в жалбите срещу по-високите цени има основание, тъй като с тарифата не са спазени разпоредби от Закона за нормативните актове.
Държавата: Ще обжалваме
От Агенция "Пътна инфраструктура" обявиха, че цените остават в сила, тъй като решението не е окончателно. След като се запознае с мотивите и диспозитива на съдебния акт, Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще обжалва решението пред петчленен състав в законовия срок, съобщи пресцентърът на ведомството.
Пред агенция "Фокус" и министър Лиляна Павлова също обясни, че тарифата за винетните такси остава в сила и че министерството ще обжалва решението.
Въпрос на процедура
Аргументите на мнозинството от съдебния състав са, че от представените по делото разпечатки - скрийншот (моментна снимка) на публикуваната в сайта на регионалното министерство тарифа за новите цени на винетките и мотивите към нея, не се разбира датата на публикацията. Датата е от значение за 14-дневния срок, в който заинтересованите страни могат да изразят мнение по проекта. Освен това проектът не е публикуван в раздел "Проекти на нормативни актове", а в "Документи".
Председателят на състава - Йордан Константинов, е подписал решението с особено мнение, след като не е съгласен с някои от доводите на колегите си. Според него обнародването на акта в сайта на МРРБ в раздел "Документи" не съставлява съществено нарушение на Закона за нормативните актове, тъй като в него не е посочено къде на интернет страницата трябва да бъде публикуван проектът за мнения и становища от заинтересованите лица. Нормата, която изисква проектът да бъде публикуван в портала за обществени консултации, ще влезе в сила в началото на ноември 2016 г., аргументира се още Константинов.
Според съдебния състав нарушение е фактът, че министърът, вносител на проекта, не го е изпратил за съгласуване до органите, чиито правомощия са свързани с неговия предмет или те са задължени да го прилагат. В случая адресат е Агенция "Пътна инфраструктура", която обаче е страна по делото и нейното становище е, че жалбите срещу новите цени на винетките са неоснователни.
Поради това нарушението не може да се приеме за съществено според Константинов. Той изтъква още, че към проекта е изготвен доклад, който съдържа причини и аргументи за увеличаване на цените. "Дали тези мотиви са кратки или обстойно мотивирани е обстоятелство, което не е включено като изискване в закона", отбелязва още той.
Посланик Нейнски изчезна? Външно й забрани да говори за Турция. Къде е Надежда Нейнски? Защо посланикът ни в Турция не дава изявления за преврата? Кой ръководи извеждането на сънародниците ни, озовали се в петък през нощта под дулата на военни в различни градове на южната ни съседка?
Тези въпроси задават вече 48 часа журналисти и обикновени българи. Дори близки приятели на бившата ни външна министърка, която сега е посланик в Турция, бяха притеснени от внезаното й изчезване. Нейните два мобилни телефони с български номера са изключени.
Вчера, след извънредната среща при премиера Бойко Борисов за ситуацията след опита за преврат, високопоставен източник от правителството обясни, че от външно министерство обявили пред участниците, че Надежда Нейнски е в отпуск и се намира в курорта Анталия.
Преди час посланикът ни в Турция върна позвъняване на "24 часа" . На въпроса Защо мълчите, госпожа Нейнски, тя отговори така: "Спазвам указанията на моето министерство и се съобразявам с тях. В първите минути след началото на преврата лично министър Даниел Митов ме помоли настойчиво да не давам каквито и да е било изявления за случващото се в Турция".
Посланикът ни не е в отпуск и вероятно слухът, че това е причината за нейното изчезване, е вътрешно-ведомствена интрига на чиновници от българското външно министерство.
В петък Надежда Нейнски е пътувала за Анталия на отдавна планирано благотворително събитие на фондацията на легендарния футболист Самуел Ето'о, на което трябваше да бъде и Лионел Меси, но той отложи пътуването си. Организацията на успелите български изселници е била един от спонсорите на събитието, в което е трябвало да участва и турският президент Ердоган. Михайлова е имала и планирана среща с кмета на Анталия, за да лобира за предоставяне на помещения, които да се използват за дейността на нашата изселническа организация. В началото на събитието, докато всички чакали президента Ердоган, настъпило неочаквано оживление, домакини и охрани оживено говорили по телефоните. "Нещо страшно става!" се чувало сред десетките официални гости.
От първите минути на преврата Нейнски ръководи връзката с българите в Турция и извеждането им. Почти 48 часа тя координира работата на консулите ни в Истанбул и Одрин, както и препращането на грамите Към българското Външно министерство. Още в петък през нощта на автобуси с наши туристи им е било осигурена възможност да стигнат българската граница преди затварянето от турска страна на всички гранични пунктове. Туристически агенции и членове на екипа на български евродепутат са търсили посланика ни за съвети как да реагират в подобна ситуация. Най-емоционална е била ситуацията с българка в САЩ, чиито две деца на 10 и 16 години по време на преврата са били на летището в Истанбул. Разплаканата жена е молила да проверят дали са невредими деца й. Консулът в Истанбул е успял да влезе в контакт с малките пътници.
"24 часа" ще търси и министър Митов за коментар на забраната към посланика в Анкара, защото в дигиталния свят и ерата на социалните мрежи, когато всичко се случва и предава на живо, е повече от абсурдно да не се чува официалният глас на българската държава в Турция - посланик Надежда Нейнски.
Посланикът на България в Турция Надежда Нейнски има забрана от министър Даниел Митов да дава каквито и да било изявления във връзка с проваления опит за военен преврат. Това обясниха пред "24 часа" от министерството на външните работи във връзка със спекулациите, че Нейнски мълчи.
Посланикът ни обаче през цялото време е на поста си. Още от нощта на преврата тя денонощно следи ситуацията, подава информация към министерството и е на разположение за всички сънародници, в случай, че имат проблем в Турция.
Цялата информация по повод събитията в съседната държава се събира в МвНР и се подава на премиера. Бойко Борисов е и единственият, който коментира темата, е решението на властта у нас.
Над 1000 лв. за топла вода без водомер. Какво се случва, ако не допуснете фирмата за дялово разпределение да ви отчете топлата вода? Шокиращи сметки.
С промените в Наредбата за топлоснабдяване, които са в сила от 9 юни 2015 г., при неосигурен достъп за отчет на водомери на имота се начислява служебен разход до 280 л на ден на човек. На месец това означава до 8 куб. м или годишно до 100 куб. м вода. Всъщност това е първият сезон и първите изравнителни сметки, в които се начисляват наказателни мерки за домакинства без отчетен водомер.
Вземаме две изравнителни сметки на жилища с приблизително еднаква квадратура - три стаи, баня и кухня, и един и същ брой на обитателите - по двама.
В единия случай домакинството е пропуснало датите за отчет и не е повикало топлинния счетоводител. В изравнителната му сметка за топлата вода са начислени 1062,61 лв. за година (от 1 май 2015 до 30 април 2016 г.). А за отопление дължимите пари са 579,73 лв. Заради неосигурения достъп до уредите върху радиаторите и до водомера е начислен максимален разход на енергия.
Втората сметка е на клиент с дистанционен годишен отчет на уреди и водомери, като доплащането (165 лв.) идва от факта, че през този отоплителен сезон домакинството е отоплявало една стая в повече спрямо предходния. То има начислена сума за топла вода 257,69 лв. за цялата година и 606,21 лв. за парно за сезона.
Преди дни на пресконференция Милена Стоянова от фирмата за дялово разпределение "Техем" показа изравнителна сметка с дължими пари за топла вода 1800 лв.
Втората наказателна мярка е: ако има разлика между общия водомер и сбора на показанията на индивидуалните, то тя се разделя между домакинствата, които не са осигурили достъп.
Такъв е случаят с домакинството със сметка за топла вода от 1800 лв. При него се получава две в едно - един път начислен максимум за топлата вода и втори път - получава "бонус" от разликата между общия и индивидуалните водомери.
А ако общият водомер показва по-малко ползвана вода от данните на индивидуалните, тоест се получава излишък, то разликата в парите се разпределя само в полза на собствениците, които имат уреди.
Същите наказателни мерки, които ще доведат до шокиращи суми за плащане, са и за клиенти, чиито жилища нямат водомери за топла вода или пък уредите им са стари и не са минали през метрологичен надзор, както и при нарушена пломба.
Наредбата предвижда в случаите, когато разликата между общия водомер и индивидуалните надвишава 30%, да се извърши задължително проверка от топлинния счетоводител, топлофикацията и представител на етажната собственост. След това се съставя констативен протокол с коригиращи мерки. Първо се прави проверка на всички индивидуални водомери за топла вода. Инспектира се как са монтирани, целостта на оловни и холендрови пломби, срокът на валидност на периодичната проверка. Проверяват се и имотите, в които няма водомери, уточнява се броят на обитателите им. Проверката се извършва в срок до един месец след съставяне на констативния протокол.
Прави се извънредна метрологична проверка и на общия водомер.Тя е за сметка на топлопреносното предприятие и се извършва също в срок до един месец след съставяне на протокола.
Ако се установи, че общият водомер не е изправен, за времето, когато е бил повреден или е липсвал, общото количество гореща вода се смята на база на данните от индивидуалните водомери плюс количествата, начислени за жилища без такива уреди.
Миналият отоплителен сезон е бил по-къс с 15 дни и средно с 1 градус по-топъл. В сравнение със сезон 2014-2015 г. цените на парното са били с 20% по-ниски. Така, логично е и сметките да се по-ниски.
Данните на "Техем" показват, че за имот до 70 кв. м отоплението и топлата вода за сезона са средно 455 лв., като сумата за водата е за 1 г.
Парното и топлата вода за гарсониера до 50 кв. м е 339 лв., а за големите апартаменти - над 100 кв. м - 579 лв.
Данните на "Нелбо" са, че 45% от клиентите им са с по-ниски сметки. 47% от софиянци ще имат да доплащат, 8% са платили това, което са консумирали. 14% ще доплащат суми между 10 и 50 лв., 9% - между 51 и 100 лв., и 5% между 101 и 150 лв.
МВР крие корупция на границата с Турция. Корупционен скандал тресе Гранична полиция, а от МВР отказват информация и коментар.
По сигнал, че гранични полицаи покровителстват канали за трафик на мигранти, е започнало претърсване на жилищата на заподозрените. "Труд" научи, че в домовете на гранични полицаи от Средец са открити огромни суми, чийто произход се изяснява. Както и произходът на парите за лъскави автомобили. Проверяваните граничари били излезли в отпуск или болнични.
"Възможно е да има акция на отдел "Вътрешна сигурност" в Елхово", обясниха вчера от МВР.
Висшестоящ служител от министерството обясни, че всеки сигнал за замесен граничен полицай в бизнес с мигранти се проверява изключително строго. "Всеки има глава на раменете си да мисли какво прави. Но във всяко стадо има мърша", коментира източникът ни.
По неофициални данни от два или три месеца тече проверка, която гледа под лупа сигнали за замесени граничари в трафика на мигранти. Проверката била факт в три региона - Хасковски, Елховски, град Средец и околните села. "Знам, че има такава проверка, лично аз съм подал сигнала. Вече има и конкретни хора, спрямо които са взети мерки", коментира пред "Труд" съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов. Той обясни, че в трафика е замесен граничен полицай от ромски произход от Средец. Той редял нарядите и гледал в тях да няма външни, т.е. от командированите полицаи.
Известно е, че Гранична полиция трябва да има постове по северния склон на Странджа - Босна и при Тагаревското ханче. Именно по това трасе нелегалните мигранти стигали до Петолъчката, а оттам по Подбалканския път стигали до София.
В момента се проверява как за няколко месеца роми от Средец, които извозвали с колите си бежанци, вече имат автомобилни паркове с по 15-20 лъскави лимузини. Както и срещу какво заплащане граничните полицаи са се правели на разсеяни.
Морето нечувано опасно това лято. Морето е опасно отново. Флагът е червен и има мъртво вълнение. Това лято вълните и подводните течения не са спрели да бушуват. От началото на сезона, който бе открит официално през юни, има едва няколко дни, през които морските спасители са били спокойни- със зелен флаг и без напрежение. Сега, през последния уикенд е имало случаи на удавени летовници, и на десетки спасени, заради "мъртвака".
Плажът в Бургас също бе място на инциденти, за щастие с щастлив край. Две рускини са влезли да плуват на жълт флаг и стигнали до шамандурата, когато внезапно били повлечени от подводни ями. Започнали да махат за помощ и спасителите ги извадили бързо на пясъка, разказаха морските. Туристките не спирали да им благодарят "от цялото си сърце" за това, че спасили живота им.
На всичко отгоре, летен вирус е повалил доста от морските, които дежурят на вишките. "Работим с малък ресурс. Някои от нас не са почивали вече 20 дни. Често оставаме по един човек на вишка", разказаха морските спасители.
Те са на нокти и поради факта, че в сряда- 20- ти юли, е Илинден. Народното поверие гласи, че в този ден морето взема жертви и затова спасителите са особено внимателни.
"Това лято всеки ден за нас е Илинден", отсичат те и посочват, че миналата година мъртвото вълнение се е появило около този ден, а сега почти не е спирало от началото на лятото.
На Илинден, много туристи, от суеверие не ходят на плаж, а остават край басейните на хотелите. Спасителите предупреждават всички летовници да бъдат изключително внимателни.
Изнесоха с 21% повече зърно през порт Варна. Над 4,3 млн. тона товари са обработени в терминалите на Пристанище Варна от началото на годината до 4 юли. Държавното дружество отчита сериозен ръст - над 21%, на зърнените товари, в сравнение със същия период на 2015 г. В порт Варна са обработени около 1,1 млн. тона зърно. Терминал "Варна Запад" отчита 89% ръст на претовареното зърно - 130 хил. тона. В същия терминал са обработени и около 930 хил. тона контейнеризирани товари (около 68 хил. контейнера 20-футов еквивалент).
"Пристанище Варна" ЕАД продължава обновяването на машинния си парк, с което цели повишаване на производителността и подобряване условията на труд. В началото на април започна доставка на нови товарни платформи, които ще се обслужват от нови терминални влекачи. На 18 май, когато бе отбелязана 110-ата годишнина от създаването на пристанището, бе доставен нов 144-тонен мобилен пристанищен кран. Техническата модернизация на порт Варна включва и нови челни и телескопични товарачи. Инвестиционната програма на дружеството за тази година надхвърля 10 млн. лв. Планираните инвестиции за подобряване на инфраструктурата са около 4 млн. лв., а с останалите средства ще продължи техническото преоборудване в терминалите на пристанището.
Очакванията са тази година да бъде увеличен обемът на транзитните товари през порта. През 2015 г. само по един азиатски проект са обработени над 30 хил. т скъпоструващо оборудване, което бе доставяно във Варна със специализирани тежковози и превозвано до Азербайджан с малки кораби тип река-море.
Възможностите за привличане на товари по Транскаспийския международен транспортен коридор бяха обсъдени наскоро на работна среща в "Пристанище Варна". В нея участваха директорът на терминал "Варна-Запад" Костадин Димитров, ръководителят на отдел "Анализи, стратегии и ИСУ" доц. д-р Коста Донев и над 20 представители на транспортния бизнес в Азербайджан, Грузия, Казахстан, Румъния и Украйна. Гостите бяха запознати с възможностите за обработка на товари в терминалите на пристанището, разположено на няколко ключови за Черно море транспортни коридори, както и отличната свързаност с прилежащата жп инфраструктура на страната. Изпълнителният директор на базираното в Казахстан акционерно дружество "КТЖ Експресс" Сергей Анашкин подчерта, че "Пристанище Варна" ЕАД е желан партньор, изтъквайки ключовото му значение за националната транспортна инфраструктура и икономика.
Баровци се качиха на по-евтини автомобили. Заради масираните проверки на НАП, митниците и МВР на морето баровци се качиха на по-евтини автомобили. По крайбрежните улици вече трудно може да се види "Бентли" или "Ферари". Доскоро Kakao Бийч в Слънчев бряг се превръщаше в парад на луксозните автомобили, но вече не е така. Причината е, че в рамките на затегнатия контрол на морето данъчните проверяват кой е собственикът на скъпарските коли и дали официалните му доходи позволяват да си купи такъв автомобил. 1,1 млн. лв. допълнителни задължения са установени от приключилите досега 31 ревизии на доходи на собственици на луксозни автомобили. Това означава, че те са укрили доходи в размер на близо 11 млн. лв. За да не попадат под прицела на данъчните, много баровци прибраха скъпите си чисто нови коли и се качиха на малко по-стари, които не бият толкова много на очи.
30 000 проверки ще бъдат извършени от инспекторите на НАП до края на летния сезон по Черноморското крайбрежие, обявиха вчера от приходната агенция. Освен познатите контролни покупки, открити наблюдения, инвентаризации на налични стоки, за пръв път през тази година в курортите по крайбрежието ще патрулират съвместни екипи на НАП и МВР, облечени с униформено облекло (вж. снимка). Ролята на тези екипи е да наблюдават търговската дейност, да следят за нелегални обекти и да съдействат на туристите при нужда. Патрулните двойки ще подпомагат и екипите, ангажирани с дистанционното наблюдение на касовите апарати чрез компютърната система на НАП.
2016 г. е първата, в която се използват обозначени с униформено облекло екипи на НАП. От приходната агенция обясняват, че целта им не е толкова откриване на нарушения и налагане на санкции, колкото промяна в поведението на търговците по Черноморието. Независими от новия подход проверяващи инспектори от НАП без униформи ще продължат да правят контролни покупки и открити наблюдения в рамките на дни или седмици в обекти, определени като рискови.
С 200 млн. лв. се е повишил оборотът след началото на съвместните акции на НАП, МВР и Агенция "Митници" по цялото Черноморие.
Отнемат лекарски права само на доктори с присъди. Лекарските права на доктори се отнемат само след влизане в сила на присъда. Това е обичайната практика у нас въпреки, че за това няма изрично изискване в Закона за съсловните организации, показа репортерска проверка на „Монитор".
За последните пет години само на седем лекари е забранено да практикуват. Правата им са отнети за срок от три месеца до две години, както е разписано в Закона за съсловните организации, поясни д-р Петко Загорчев - председател на Централната етична комисия на Българския лекарски съюз (БЛС).
Същевременно подадените сигнали, в които граждани и техните близки предполагат, че става въпрос за лекарска грешка са близо 200.
Оказва се, че Централната етична комисия на съсловната организация няма правомощия нито да наказва, още по-малко да отнема лекарски права.
Регионалните етични комисии пък трудно склоняват да се занимават с колеги. В провинцията е почти невъзможно да се намери лекар, който да се произнесе срещу колега дори при очебийна и доказана вина, и да поиска отнемането на правата му, коментира адвокат Пламен Таушанов, който е и председател на Българската асоциация за закрила на пациентите.
Според Закона за съсловните организации това могат да правят само регионалните колегии и етичните комисии към тях.
Софиянци отнесли глоби за над половин милион. Софиянци са отнесли глоби за над 487 525 лева за зарязана на тротоара кола, хвърлени боклуци в тревата или нерегистрирано куче. Това сочи годишният финансов отчет на Столичния инспекторат. Парите са само от санкции, наложени от инспекторите с квитанции или фиш. Отделно са санкционирани 45 937 човека с констативен протокол, а на 5254-ма са написани актове. Столичани доброволно са платили едва 13 612 лева по глоби и имуществени санкции по наказателни постановления.
Най-много глоби с квитанции до 10 лева са написани в столичния район „Триадица". Там сумата е за 58 000 лева. Двойно по-малко пък са нарушителите в „Младост" и „Средец", където инспекторите са установили нарушения на правилата за над 23 000 лева. С фишове до 50 лева пък са олекнали най-много жителите на район „Красно село". Там инспекторите са успели да ги санкционират за 24 210 лева. Топ 3 на нарушителите се допълва от „Лозенец" и „Красна поляна".
През миналата година пък единственият паяк, които въдворява ред в парковете, е успял да премахне 1495 коли. На наглите шофьори е съставен и акт от 50 до 200 лева, че са зарязали автомобилите си в градинките. Изоставените таратайки по софийските улици до миналата година са били над 7000. Данните се обновяват ежемесечно от инспектората, като официално за излезли от употреба се считат автомобилите, които не са минавали технически преглед от повече от 2 години, както и тези със свалени регистрационни номера. Проверки за такива бракми по различните райони на София правят съвместно служители на инспектората и КАТ. Когато бъде открита подобна кола, те залепват стикер, предупреждаващ собственика да я премести доброволно в срок до 3 месеца. До миналата година това са направили общо 856 собственици, които са платили по 60 лева глоба плюс 16 лева такса за всеки ден престой. А 555 коли са отишли за скрап за старо желязо.
Точно 115 694-ма човека са подали сигнали или жалби до инспекторите. Малко над 11 000 човека са се оплаквали от чистотата или препълнени контейнери. 1916 пък са подадените сигнали за ями по пътя, а от бездомни кучета са пропищели над 600 човека. За неправилно спрян автомобил пък са сигнализирали 3086 души. Столичани могат да подават сигнали и до неспешния телефон на Столичния инспекторат 02/987 55 55. Той е денонощен, но операторите не обработват анонимни оплаквания.
Инспекторите в акция за сергии на открито
Акция „Незаконна сергия" провеждат столичните инспектори от началото на годината. До май те са успели да напишат глоби за над 12 900 лева и са съставили над 100 акта. Това са предимно мобилни съоръжения със сладолед, царевица, цветя и зеленчуци. Продажбата на хранителни продукти с неясен срок на годност и ниво на хигиена при приготвянето са сериозен причинител на хранителни натравяния. Това е причината Столичният инспекторат да води ежегодно битки с нерегламентираните търговци на открито, като през миналата година те са отнесли глоби с квитанция за 203 790 лева.
Най-честото нарушение при търговията на открито с дини и пъпеши е превишаването на заплатената предварително площ, на която да се разположи стоката. Спирките до пазарите пък са „горещи точки" за търговията на открито. Те са известни на проверяващите, но голяма част от нарушителите са лесно подвижни и това затруднява, а често прави и невъзможно тяхното санкциониране. Ако това са книги или друг вид промишлени стоки, инспекторите могат да ги конфискуват, докато не се платят глобите за нарушенията. Актът, който ще отнесете, ако сте търговец на промишлени стоки, може да бъде от 300 до 1500 лева. В тези граници е и глобата за хранителните продукти като мляко, яйца и сирене.
От барчета и маси на открито общината пък е спечелила точно 2 065 105 лева през миналата година. Според инспекторите кръчмарите вече били по-дисциплинирани и предпочитали да не шмекеруват за по-голяма площ. Все пак през тази година е имало и тарикати, които вадели повече столове след 20 ч. Те са олекнали с 6350 лева и са отнесли 15 акта от началото на годината до май.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |