Бюджетът е миниран от скрити разходи и липсващи реформи. Прогнозата на правителството за развитието на икономиката до 2019 г. и свързаните с нея разчети за приходите и разходите на бюджета страдат от сериозни недостатъци. Анализите на финансовото министерство не оценяват в достатъчна степен външните рискове. Планираните приходи не са амбициозни, а сериозна част от разходите са нереалистично ниски. Кабинетът не залага на структурни реформи за подобряване на публичните финанси, а разчита на номиналния ръст на икономиката. С тези остри критики излезе в първото си публично становище новият орган за независим контрол на публичните финанси - фискалният съвет (www.fiscalcouncil.bg). Съветът вчера представи анализ на конвергентната програма за следващите 3 г., която страната ни представи тази пролет пред Брюксел.
Конвергентната програма за пред Брюксел е с видимо по-добро качество от средносрочната прогноза, която е за вътрешно ползване, и това е недопустимо, изтъкна бившият зам.-министър на финансите и член на съвета Любомир Дацов. Предвижданията в нея обаче не са подкрепени с достатъчно задълбочен анализ. Според експертите правителството е подценило външните рискове - като забавяне на растежа в ключови държави, динамика при цените на горивата и др., а във вътрешен план е надценило отделни показатели. "Кабинетът залага растежът на икономиката да се ускори до 2.5% за 2017 г. и до 2.7% за периода 2018-2019 г. благодарение на частното потребление. Данните за 2015 г. не оправдават този оптимизъм", считат експертите.
Заради недобрата бизнес среда съветът няма големи очаквания и за ръст на частните инвестиции, който да компенсира намалението на публичните инвестиции заради бавния старт на новите оперативни програми. Тук оценката съвпада с тази на правителството, но фискалният съвет се чуди защо в програмата за реформи няма мерки за привличане на инвестиции. "Съвкупните инвестиции в момента са под нивото от 1996 г.", изтъкна Дацов.
Още по-остри са критиките около очакваните приходи и разходи. Правителството разчита на растежа на икономиката за свиване на дефицита, а не на провеждането на реформи, изтъква съветът. Според доклада заложените приходи за следващите 3 г. са подценени, като пред приходните агенции са поставени неамбициозни цели. Като пример се сочи ревизираната надолу оценка за ефекта от фискалния контрол на рискови стоки (от 80 на 30 млн. лв. ) и за подобряването на събираемостта за 2016 г. (от 108 на 54 млн. лв.). "В приходната част не се вижда и ефектът на отделни положителни тенденции като например спада на безработицата или заложения ръст на потреблението", посочи Дора Андреева. Според анализа приходите от осигуровки и данък върху доходите следва да са по-високи на фона на ръста на заетостта и планираното увеличение на вноската за пенсия.
В разходната част предвиденото намаление на харчовете в отделни сектори е нереалистично и даже противоречи на обявени от кабинета намерения. Пример за това е отбраната, където се залагат допълнителни годишни разходи за въоръжаване от порядъка на 300-350 млн. лв., а в същото време делът на финансиране е планиран да намалее от 1.4% от БВП през 2014 г. на 1.2% от БВП през 2019 г. По същия начин не е логично да намалеят и разходите за здравеопазване (от 5.5 на 4.8% от БВП) и образование (от 4.1 на 3.2% от БВП), изтъкна Дацов. Това са сектори, в които разходи по традиция трудно се намаляват, а реформите, особено в частта здравеопазване, са неясни и с лоша обосновка, смятат от съвета. Тези нереалистични разходи вероятно ще бъдат надвишени и могат да станат източник на допълнителен дефицит, коментираха от съвета.
Съветът оценява положително запазването на ниски данъчни ставки и данъчната структура, както и стремежа към свиване на бюджета и излизане на балансирано салдо. Дългът на България продължава да е нисък в сравнителен план, но наистина има притеснителна динамика, смятат обаче експертите. Според тях е тревожен резкият ръст на дългосрочните дългови книжа, които прехвърлят тежестта за плащане на тези дългове върху бъдещи поколения. Въпреки критиките съветът споделя оценката на ЕК за нисък риск пред фискалната стабилност в краткосрочен план.
До 100 000 лева ще е глобата за продавачи на негодни храни. Глоба от 2000 до 5000 лв. ще плащат продавачи на хранителни стоки, които не пускат инспектори да влязат в обекта на проверка. При повторно нарушение наказанието ще се удвоява. Това предвижда новият Закон за управление на хранителната верига, който правителството внесе в Народното събрание. Идеята е да се затегне контролът на всички фази - от фермата до магазина, като се обхванат широк спектър стоки за трапезата - храни, вино, оцет, спиртни напитки, а също и фуражи, семена, препарати за растителна защита и опаковки.
Глоби са предвидени и за търговци, които не съдействат на проверяващите, крият документи и не дават разяснения - за такива случаи наказанията са от 500 до 2000 лв.
Сериозни санкции се залагат за цехове, складове и магазини, които си позволяват да работят, след като инспектори са си затворили очите заради нарушения. За по-безобидните случаи глобата ще е до 10 000 лева, но ако контролните органи преценят, че пренебрегването на забраната подлага на риск здравето на потребителите или води до сериозни икономически загуби, наказанието може да достигне 100 000 лева.
Производители и търговци, които работят нелегално - като са пропуснали да се регистрират по Закона за храните - ще бъдат глобявани с до 10 000 лева.
Продавачите на царевица, сладолед, сандвичи и др. по плажа също са на мушка в новия проектозакон. "На плажовете ние проверяваме дали тези подвижни обекти имат удостоверение за регистрация и в тази връзка бих препоръчала на потребителите да не пазаруват от случайни продавачи, да не пазаруват от казани, в които има варена царевица, а за тази цел има специално изработени колички, които отговарят на хигиенните изисквания, които ние регистрираме", коментира пред "Фокус" Райна Иванова от дирекция "Контрол на храните" в Агенцията по храните.
Връзки
Законът, който предстои да бъде одобрен от Народното събрание, трябва да създаде обща правна рамка, тъй като в момента 10 отделни нормативни акта уреждат брънките на хранителната верига - законите за храните, за фуражите, за защита на животните, за ветеринарномедицинската дейност, за защита на растенията и др., пише в мотивите на проекта.
Министърът на земеделието Десислава Танева съобщи, че ще бъде въведена единна информационна система, която ще позволи да се правят справки за всички видове обекти, регистрирани по Закона за храните - от фермерите до хипермаркетите и ресторантите. Кога ще заработи системата, Танева не обясни.
България е в световния топ 3 при износа на десет стоки. Малка България е в световния топ 3 на износителите при десет вида стоки. Страната е и в глобалното трио при три от 20-те най-едри като стойност групи продукти, които имат външен пазар. Това показва традиционният анализ на Българската стопанска камара (БСК).
През 2015 г. страната е излязла на първо място по продажби на брашна от маслодайни растения и е запазила силните си позиции при нерафинирана мед, патешки меса и временно консервирани череши. България е вече на второ място и при нефтените масла. Лошата новина е, че тези продукти са почти непреработени и е можело да бъдат изнесени и преди век. Добрата е, че България се движи напред в класацията при някои специфични авточасти и електроника, което вече са продукти с повече добавена стойност.
Като цяло страната е подобрила представянето си в световната класация на износителите, като се е изкачила от 65-о на 64-то място сред над 200 държави. В доларово изражение обаче експортът през миналата година се е свил с 12%. Основната причина е поевтиняването на европейската валута, но това се отразява на всички икономики, обвързани с еврото, уточняват от БСК. Анализаторите стигат до извода, че нарасналата конкурентоспособност се дължи основно на международните компании в България и по-малко на местните фирми.
Нови и стари ниши
Данните показват някои значителни размествания сред най-добре представящите се български стоки в световен план. Добрите новини са, че през миналата година страната е била номер едно при износа на брашна от маслодайни семена, различни от соево и синапено. Това е и стоката, с която България държи най-голям пазарен дял - 21.8% от световния износ, макар обемът на продажбите по принцип да не е голям (малко над 40 млн. долара). Нов продукт сред най-добре представящите се са нефтените масла, където страната излиза на втора позиция след САЩ.
Други нови стоки, с които България влиза в топ 3 по износ, са различните видове тръбопроводи от каучук. От БСК посочват, че това е резултат от чуждестранни инвестиции. През 2015 г. турската Teklas откри официално третия си завод за уплътнителни системи за автомобили в България. От фабриките си край Кърджали компанията доставя за Меrcedes, BMW, Аudi, Volkswagen и др., а вече планира и четвърти завод.
Страната обаче пада от втора на трета позиция по продажби на маслодаен слънчоглед. Най-забележимо е отстъплението в категорията "зърна, сплескани на люспи", чийто износ от първо място в света отива на седмо и вече не попада в таблицата на стоките ни с най-високо място в световния износ. Друг отстъпващ позиции продукт са семената от кориандър. След като над 10 години България беше втора в света, през 2015 г. вече е на 4-то място.
Традиционни стоки
Вече няколко години България остава втора в света по износ на анодна (нерафинирана) мед, като за миналата година обемът на продажбите навън е бил близо 761 млн. долара. Този резултат изцяло се дължи на "Аурубис България". Заводът в Пирдоп, който е част от германската група Aurubis, отчете оборот от 4.2 млрд. лв. и износ за 3.9 млрд. лв. през 2015 г. Предприятието произвежда също рафинирана мед и сярна киселина, а основните му пазари са Китай, Германия, Турция, Белгия, Сингапур и др. Пак благодарение на него водещата експортна стока в парично изражение е рафинираната (катодната) мед. През миналата година износът е бил за 1.172 млрд. долара, с което България се е наредила на 14-о място в света.
Други традиционно добре изнасяни български продукти са патешките меса и временно консервираните череши, които нареждат страната на второ място в света. Те са и сред продуктите с най-голям пазарен дял (съответно 17.1% и 19.2%).
Още две стоки - седалки за тоалетни чинии (които се произвеждат от германската Hamberger в Севлиево) и медна ламарина, са на трето място. С големи обеми на четвърто място са руди и концентрати от благородни метали, калцинирана сода, тютюн на листа, санитарна керамика, рапица.
Чуждестранен двигател
Общият износ на страната за периода 2011 - 2015 г., измерен в долари, като цяло намалява средногодишно с 1%, а през 2015 г. намалението е с цели 12% до 25.8 млрд. долара. Като се има предвид, че световният внос през миналата година се е свил с 13% обаче, България дори се представя малко по-добре от повечето основни търговски партньори, посочват от БСК. Освен поевтиняването на еврото, чиято стойност спадна с 20% спрямо долара през 2015 г., други причини за по-слабия износ могат да се търсят в колебанията на цените на суровините. Например водещият продукт в експортната ни листа - катодна мед, макар да има 6% ръст в количеството, поради спад с близо 19% на цената, бележи стойностно намаление през 2015 г. спрямо 2014 г. с почти 14%.
Като стокови групи горивата и електричеството отново оглавяват експортната класация на България с принос от 2.7 млрд. долара. През миналата година износът на електричество е нараснал с 14%, въпреки че световният внос е намалял с 8%. Това нарежда България на 14-о място в света по износ на електроенергия.
Добрата новина е, че през последните години се наблюдава ръст в износа на стоки с по-висока добавена стойност като медикаменти, електрически и електронни изделия, машини, детайли и възли за автомобили. Основните пазари за тях са Германия, Италия и Франция.
Странни сделки със Сингапур и ОАЕ
Нефтените масла присъстват по-забележимо в експортната ни листа едва от 2014 г., но вече са на 8-о място в нея, а България се е изкачила до втори доставчик на световните пазари след САЩ, посочват от БСК. От гледна точка на пазара притеснения буди фактът, че нефтените масла се изнасят почти единствено за Сингапур, а Сингапур не отчита внос от България. Нещо повече, целият внос на Сингапур на тази стока е 15 пъти по-малък от декларирания от България износ.
Основен пазар за българските цигари продължават да са арабските държави, като Обединените арабски емирства (ОАЕ) държат 72%. Интересно е да се отбележи, че ОАЕ декларират доста по-голям внос от България, отколкото е декларираният български износ и в стойностно, и в количествено изражение, се казва в анализа.
Износни стоки с по-голяма добавена стойност
- Компоненти за автомобилостроене и машиностроене като хидравлика, машинни възли, акумулатори, лагери, кабели, електротехнически и електронни изделия, електрически ръчни инструменти;
- Хладилници (където България е пети в света износител), фризери и санитарен фаянс; изчислителни машини;
- Някои фармацевтични и медицински изделия;
- Оптични изделия, сензори;
- Някои софтуерни продукти за управление на процеси, игри;
- Любителска радиотехника, сноуборд, велосипеди.
Фискалният съвет: Моделът на свиване на дефицита крие рискове. Моделът на свиване на дефицита в бюджета до 2019 г. крие рискове, защото е базиран на номинални изменения, а не на структурни реформи. За това предупредиха членовете на Фискалния съвет към парламента, който беше избран през есента на миналата година. От него се очаква да е независим коректив на бюджетната политика на правителството, въпреки че при гласуването му се появиха съмнения за партийни договорки за някои от кандидатите. Сега членовете му представиха анализ на средносрочната бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г. и на Конвергентната програма за 2016-2019 г.
Според Любомир Дацов, който е член на съвета и е бивш зам. финансов министър, заложеното от Министерство на финансите свиване на дупката в бюджета се дължи основно на по-малко капиталови разходи на правителството през следващите няколко години. В същото време без структурни реформи, които да премахнат генерирането на дисбаланси дългосрочно, една такава консолидация би била неустойчива. В момента цялостната структура на разходите е с ниска степен на гъвкавост, което носи специфичен и труден за управление риск. Например делът на средствата, които държавата заделя за социално осигуряване и здравеопазване, е приблизително 60% от всички нелихвени разходи. При шок за икономиката и риск от неизпълнение на бюджета парите за тези системи трудно могат да се свият изведнъж.
Подценяване на рисковете
В пролетната си макроикономическа прогноза Министерството на финансите е подценило рисковете, които носи забавянето на световната икономика, "особено с оглед големия дял на износа при формирането на резултатите на растежа и заетостта за 2015 и 2016 г.", според членовете на Фискалния съвет. "Предизвикателството е двойно - спад на азиатските пазари и забавяне на растежа на еврозоната", обясни Дацов. Той допълни, че един процент спад на икономиката на Китай веднага рефлектира върху ЕС, тъй като азиатската държава е основен контрагент на страните от еврозоната. Например при Германия се отразява с между 0.2 и 0.7 пр. пункта намаление на БВП. Според Фискалния съвет прогнозата на правителството (2.1% ръст на БВП за 2016 г.) се базира на импулса в икономиката, който се получи вследствие на благоприятните външни фактори през 2015 г., но според тях рисковете в средносрочен план са недооценени. Прогнозата на съвета за растежа през тази година варира между 1.8 и 2.5% в зависимост от различните сценарии. Според тях липсата на частни инвестиции в България забавя потенциала за растеж до 2.5%.
Според Дацов има два варианта да бъдат отчетени външните рискове при изготвянето на бюджет 2017 г. - да бъдат преоценени макропрогнозите или да се вградят буфери в бюджета - като се постави по-амбициозна цел за свиване на дефицита и като се създаде ясен и прозрачен резерв.
И в момента почти всеки министър на финансите си залага буфери в т.нар. централен бюджет, като през последните години те са за около милиард. Въпросът е, че това се прави непрозрачно, по същия начин след това се харчат и заделените средства.
Разходната част на бюджета според Дацов може да се оптимизира чрез реформи - като се приватизират публични услуги или чрез по-висока ефективност на институциите.
Планирането - чиста формалност
От Фискалния съвет обръщат внимание и на още един проблем - начина, по който се изготвят ключови документи, свързани с бюджетирането. В някои случаи се подхожда чисто формално, прогнозите за основни макропоказатели също често се разминават с реалността. Според експертите описанието на бюджетните политики е формално и не носи съществена полза за предвидимостта и прозрачността на такъв вид документи.
Например предвиденото намаление на разходите за отбрана, здравеопазване, образование според тях са нереалистични на фона на заявените политически намерения и спрямо реалното ниво на тези системи. Сравнително оскъдните анализи в макропрогнозите пък не са достатъчно убедителни, "особено от гледна точка на очакваното развитие на икономиката на база вътрешно потребление. Това се отнася с пълна сила за устойчивостта на растежа".
Според Фискалният съвет един от документите със значителни слабости е Средносрочната бюджетна прогноза за 2017-2019 г. Според тях има резерви при данъчните приходи спрямо прогнозата за 2019 г. общо от 0.3-0.5% от БВП. През последните години планираните приходи по данъци са на едно и също ниво като % от БВП, въпреки че се променят макропоказателите, които им влияят. "Например в следващите години се очаква увеличение на някои акцизни ставки, но това не е отразено като повишение на приходите. От друга страна, липсва достатъчно информация, за да се направи по-детайлен анализ", заяви Дора Андреева, член на съвета. Като цяло според експертите тазгодишната бюджетна прогноза формално съдържа всичко, което се изисква от подобен тип документ. Липсват обаче задълбочени анализи, подкрепящи прогнозата - данъчни проходи, разходи, политика спрямо бюджетното салдо, секторни политики.
Хулигани пребиха момче, докато търси покемони. Левскари от фракцията "Синя хунта" пребиха момче на 17 г., докато то играеше на улица в София на най-популярната напоследък игра - приложението за смартфони Pokemon go.
Християн Тодоров е нападнат на метри от Първо РУП към 19 ч в понеделник. Час и половина по-късно футболната банда налетяла с брадви още един младеж на 17 г. Двамата са в "Пирогов".
Покемоните са хит сред младежите и за разлика от другите игри за телефон човек трябва да се разхожда из улиците, за да напредва.
Именно за да лови джобните чудовища, Християн излязъл с приятели близо до Първо РУП и мол "Галакси". Около 18,50 ч до компанията се приближили футболни фенове и извикали "Само ЦСКА".
"Само ЦСКА", повторило момчето, за да избегне конфликт, макар че било левскар. Именно това обаче отключило агресията на футболните хулигани, които просто си търсели кого да пребият и умишлено провокирали младежа, казаха разследващи.
"Синът ми е стоял с двама негови приятели и играл някаква игра с покемони. Както са стояли, около 20 човека с качулки, с лопати, с бухалки, с тръби са започнали да ги бият. В гръб са го ударили. Разцепена му е цялата глава. Всичките сухожилия на ръката са сериозно увредени", заяви пред Нова тв майката на Християн Ивелина Вескова. Момчето е футболист, сред звездите на юношите на "Септември". Той е в болница.
След като пребили Християн, нападателите духнали.
Час и половина по-късно близо до мола на бул. "Стамболийски" обаче друго момче на 17 години било нападнато със същия претекст. Заради това разследващите смятат, че побойниците са едни и същи.
Атанас Велинов вървял с 16-годишен приятел в междублоковото пространство до мола. Побойниците се разминали с тях и повторили схемата с вика "Само ЦСКА". Аверът на Атанас викнал одобрително, а хулиганите започнали да ги гонят.
По-малкото момче успяло да избяга, но Велинов бил хванат на кръстовището на бул. "Стамболийски" и ул. "Одрин".
Момчето е било пребито жестоко, налагано е с юмруци и ритници, обясни Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор Сотир Цацаров.
Двама от хулиганите дори го налагали с брадви, които са открити след задържането на петима, заподозрени за двата боя. Те още нямат обвинения, защото не е ясно кой каква роля е имал.
"По намерените брадви има засъхнала кръв", каза Арнаудова и добави, че е назначена експертиза, която да установи дали тя е на Атанас.
Момчето е откарано в "Пирогов" с две прорезни рани на гърдите и счупена дясна ръка. То е оперирано и остава в болницата без опастност за живота.
Веднага след като полицаите получили сигнала, задържали 5-има души. Те ще бъдат обвинени в опит за убийство по хулигански подбуди, което се наказва с доживотен затвор. Късно във вторник приятелят на Атанас е бил извикан в районното, за да разпознае нападателите. Чакат се показанията и на Велинов, за да може да се разбере кой точно го е бил и с какво, обясни Арнаудова. Той не бе разпитан вчера заради тежкото си състояние.
От петимата арестувани, все тийнейджъри, само един не е с кримидосие, посочи шефът на СДВР Младен Маринов. Младежите са регистрирани за кражби, грабежи, побои, притежание на наркотици и увреждане на чуждо имущество, каза полицай №1 в София. Били са задържани и за боя в района на "Батанова воденица" преди десетина дни.
Един от нападателите дори задигнал мобилен телефон 4 часа преди да пребият Атанас. Той е открит у него след задържането му.
Полицията е почти сигурна, че двете нападения са дело на една и съща банда. Заради разликата във времето е напълно възможно те да са се придвижили, обясни Маринов и каза, че се чакат разпитите на няколко свидетели, за да се потвърди версията.
Издирва се и още един младеж, за когото е сигурно, че е участвал в побоя над Атанас.
"Личи наистина една изключителна жестокост при нанасяне на побоя. Не се е мислело какви последствия ще има за пострадалото лице", каза Маринов. Той допълни, че, за съжаление, агресията сред футболните фенове се увеличава.
"Ние осъждаме подобни актове - дали са извършени от фенове на "Левски", ЦСКА, Формула 1, или от фенове на премиера например. Няма значение. Ние сме твърдо против подобни неща и Националният клуб на привържениците работи доста усилено в посока превенция на футболното хулиганство", каза пред "Дарик" шефът на фенклуба на "Левски" Степан Хиндлиян.
Всяка сграда над 250 кв. м със сертификат колко енергия харчи. Всички сгради с разгъната застроена площ над 250 кв. м, които се ползват, подлежат на задължително енергийно обследване и сертифициране. Това предвиждат промени в Закона за енергийната ефективност, които Министерството на енергетиката публикува за обществено обсъждане.
В сега действащия закон такова изискване за блокове и къщи няма, то е само за сгради за обществено ползване.
Новият текст означава, че дори и къщите над тази площ ще трябва да имат енергиен сертификат.
Документът трябва да е поставен на видно място. Нова сграда ще си вади такъв не по-рано от 3 и не по-късно от 6 г. от датата на въвеждането в експлоатация. Досега това важеше само за обществените сгради.
Държавата и публичните институции могат да купуват или наемат сгради, но само ако те отговарят на минималните изисквания за енергийни характеристики и имат сертификат. Изключение се прави, ако сградата ще бъде санирана или разрушена, ще бъде препродавана или има особена архитектурна или историческа стойност.
Промените в закона предвиждат още да се правят обществени поръчки при купуване на продукти, свързани с потребление на енергия, които са на стойност над 264 032 лв. Това е свързано със санирането на обществените сгради. Продуктите трябва да принадлежат към най-високия енергиен клас.
С преходните и заключителни разпоредби се променя Законът за енергетиката. Те са най-вече в частта за издаване на сертификати за произход на еленергията, произведена от топлофикации и заводски централи. Дава се право на КЕВР не само да издава, но и да отменя сертификати за произход.
Кунева спъва кандидат-студенти за чужбина. Преместването на държавните зрелостни изпити в края на месец май ще затрудни кандидатстването на български студенти в университети в чужбина, основно в Германия и някои места в Австрия. Заради отлагането на матурите, издаването на дипломите, преводът и легализацията им, както и придвижването на документи ще е почти невъзможно в срок. Така кандидатите са заплашени да изпуснат цял семестър, обясни пред „Труд" Ели Тончева от консултантска фирма за обучение в чужбина „Едуанта".
„В Германия крайният срок за получаване на документите в университета е 15 юли, като се изисква копие на хартиения вариант на дипломата. И досега сроковете бяха доста кратки и докато се проверят матурите, издадат, легализират и придвижат дипломите, кандидатите хващаха последните дни. При наличие на грешки или необходимост от корекции, зрелостниците изпускаха зимния семестър", разказа Тончева. По думите й, ако матурите се преместят в края на май ще бъде много трудно кандидатите да спазят крайния срок.
„Тези 10 дни отлагане ще бъдат фатални за много хора. В Германия за разлика от държави като Великобритания, Дания или Холандия не може да се кандидатства с академична справка и документът да бъде представен по-късно, изисква се самата диплома", поясни Тончева. Тя подчерта още, че хиляди български студенти всяка година избират Германия, за да продължат образованието си и нашенците са на второ място по брой кандидати в университетите там.
Туроператорите ни губят до 100 млн. евро заради Турция. Оператори вече предлагат алтернативни дестинации на Турция, обяви Байко Байков, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.
Между 80 и 100 млн. евро ще загубят българските туроператори заради отлива на родни туристи след размириците в Турция. Всички оператори от бранша са преустановили пакетните програми към южната ни съседка в краткосрочен план, обяви пред "Труд" Байко Байков, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) По думите му, след като компаниите са анулирали групови екскурзии, те ще трябва да възстановят немалко пари на стотици българи. Не така стоят нещата обаче с индивидуалните почивки, които са с друг статус.
При тях форсмажорните обстоятелства не задължават оператора да връща пари и в тези случаи ще се търсят други варианти, като заместване на екскурзиите с други дестинации, обясни още Байков. Оператори вече предлагат алтернативни дестинации на Турция в замяна, на първо място Гърция, съседни балкански страни, Испания, Италия и други.
650 000 българи са посетили Турция през 2015 г., като преди опита за военен преврат в Анкара и Истанбул разчетите в сектора били за подобна цифра и през 2016 година. Въпреки че все още не са смятали данните от туроператорските фирми за първото полугодие на 2016 година, от АБТТА пресмятат, че едва 30-35% от потенциалните 650 000 родни туристи са изкарали почивка в Турция от началото на годината. Според Байков летният сезон в Турция ще завърши катастрофално като цяло и много от българите ще продължават да се отказват от пътуванията си до там. На въпрос какво ще стане с парите на тези родни туристи, които са договорили почивки в южната ни съседка без участието на туроператор, по интернет или чрез директни връзки с хотели, Байков коментира, че "всеки случай е индивидуален и с различни условия", но посъветва туристите винаги да четат старателно договорите, за да знаят при какви условия могат да бъдат обезщетени. По думите му и българският туризъм ще пострада от ситуацията, най-вече входящият туризъм от Турция към България за зимния сезон, защото спадът при нагласите и договарянето вече е факт.
Пием бира повече от англичаните. Поне в едно нещо бием британците. По пиене на бира на калпак поданиците на кралицата могат само завистливо да ни броят халбите. Българинът обръща средно по 73,5 литра годишно, сочат данните на Съюза на пивоварите. Така страната ни се нарежда до Белгия и Холандия, като вече е задминала Великобритания, съобщи изпълнителният директор на съюза Ивана Радомирова. Все още обаче сме далече от чехите и германците, които годишно изпиват по 144 л и 107 л.
Най-често към халбата посягат русенци - 13 пъти месечно. След тях се нареждат монтанци, плевенчани и бургазлии. Мъжете пият бира 12 пъти месечно, а жените само 5 пъти.
За последните пет години членовете на Съюза на пивоварите са пуснали на пазара над 42 нови марки и разновидности бира и над 102 нови опаковки. Все повече българи предпочитат да се наслаждават на пиво от стъклени бутилки.
Консумацията на бира в България през 2015 г. се повишава до 73,5 литра на човек. Това съобщи изпълнителният директор на Съюза на пивоварите Ивана Радомирова на пресконференция по случай 25 години от създаването на Съюза и 135 години от българската пивоварна индустрия. Употребата на бира през последните пет години е била средно 72 литра на човек годишно.
Радомирова посочи, е през последните пет години членовете на Съюза на пивоварите са пуснали на пазара над 42 нови марки и разновидности бира и над 102 нови опаковки. През последната година на пазара е навлязло непастьоризираното или нефилтрираното пиво.
Лек спад от 1-2% през последните година и половина - две се наблюдава в продажбите на най-масовите опаковки в страната - пластмасовите. По думите на Радомирова това е добра тенденция, тъй като стъклото е класиката на бирената култура. За сметка на по-малката консумация на била в пластмасови бутилки, при стъклените опаковки има ръст от 23%, при кеновете - 11%, а при наливното пиво - 5,5%. Отчетен е ръст от 22% в дела на консумацията на бира в заведения.
През 2015 г. пивоварите отчитат ръст на пазара на бира в страната от 2% спрямо предходната година.
Фалитите намаляват. Фалитите на фирми в България намаляват за втора поредна година, сочи проучване на Кофас за несъстоятелността в страните от Централна и Източна Европа през 2015 г. След като за сравнително дълъг период от време несъстоятелността отбелязваше ръст не само у нас, но и в региона, от 2014 г. тенденцията се обърна. През 2014 г. в България затвориха врати с 23% по-малко фирми в сравнение с предишната година. През 2015 г. спадът е 8,1%, а за тази година очакванията са за намаление с още 2,3 на сто. Делът на затворените компании възлиза на 0,15% от общия им брой в страната и това е един от най-ниските показатели в региона. Причините за добрите резултати безспорно са по-благоприятните икономически условия, смята Милена Виденова, управител на Кофас за България. Според нея в отчетите за миналата година се откроява фалитът на Корпоративна търговска банка и това доминира годишните резултати. Най-много фалити през 2015 г. са регистрирани в търговията на едро, откъдето е всяка пета банкрутирала компания. На второ място са дребните търговци, които са 15 на сто от всички фалирали, следвани от строителството и търговията с недвижимости, които заедно формират 16 процента от фалитите. В България най-често причините за банкрутите са високата задлъжнялост, която вдига риска от несъстоятелност, секторната цикличност и не на последно място лошото управление на фирмите, посочи Милена Виденова. Сред отличниците с най-малко процедури по несъстоятелност са дружествата от IT индустрията, фармацевтичната промишленост, производството на машини и оборудване. Българските компании са силно задлъжнели в сравнение с тези от ЦИЕ като кредитите за частния бизнес са най-високи, посочват анализаторите от Кофас.
Няма пространство за повече кредитиране, категорични са от компанията за изследване на риска. Това в комбинация със спада на брутния вътрешен продукт в глобален мащаб, натискът върху долар, евро и британски паунд, както и отливът на капитали не дават основания за особен оптимизъм за следващите една-две години.
15 лева за литър кърма на черно. След кръвта и кърмата се оказа част от процъфтяващ пазар на черно. Между 10 и 15 лева върви литър от нея в интернет. Това показа проверка на „Монитор" в офертите в мрежата. Стойността е 7 пъти по-голяма от легалната цена, а в мнозинството от случаите млякото изобщо не е минавало каквито и да било изследвания. Въпреки това желаещи да се възползват от услугите на майките, предлагащи млякото си, не липсват. Причината е, че Банката за майчина кърма е само една и е в София. За справка там стойността на безценната за бебетата течност е 1,80 лева за литър, ако хлапето е здраво и е напълно безплатна, ако малкото има някакви здравословни проблеми. От институцията, която е към Столична община, обаче не предлагат транспорт към други населени места. Основната причина е, че трябва да се спазват редица условия, които те няма как да гарантират.
Министрите в почивка на ротация. Министерският съвет ще работи ударно и през летните месеци. Няма да има седмици без заседания, обясниха за „Монитор" от „Дондуков" 1. Непрестанната работа на кабинета ще бъде подсигурена чрез ротация при почивките на министрите.
Самият премиер Бойко Борисов вече обяви, че няма да излиза в дълъг отпуск, а ще използва някой от горещите уикенди само да отскочи до правителствената резиденция „Евксиноград" и любимото му Слънчево бунгало. Останалите щял да използва за откриване на вдигнати из страната обекти.
Този железен работен режим обаче няма да важи за самите министри. Премиерът им е дал свободата да си починат през летния сезон, като не е спуснал строги ограничения за отпуските. Единственото изискване, което е поставил на министрите си Борисов, е да осигуряват кворум за заседанията на МС. Така членовете на кабинета ще излизат на ротационен принцип, като ще стиковат помежду си почивките, за да има необходимото присъствие на „Дондуков" 1. Правилникът за работа на МС разписва изискване около масата за заседания да присъстват повече от половината от министрите. При 19 членове на кабинета заедно с премиера, това означава, че е необходим кворум от поне 10 души. При отсъствие с изричното разрешение на Борисов може да се праща и някой от заместниците, но според правилника те не се броят при определяне на кворума.
За разлика от министрите обаче, депутатите вече си гласуваха дълга 32-дневна ваканция, която им е гарантирана и в правилника за работа. Така, целият август остава свободен за народните представители да приготвят багажа за близки и далечни дестинации. Доста от тях явно също са избрали да натопят крака във водите до „Евксиноград", тъй като резиденцията вече е запълнена до краен предел. На правителствения сайт за базите на властта изрично пише, че в стопанството няма никакви свободни места нито за юли, нито за август.
Почти същото е положението и в представителната база в Шабла, където все пак от втората половина на август може да се намери легло и за външни посетители. Луксозна стая там в този период върви по 90 лв. на вечер. По-тънки цени и повече възможности за резервации предлага почивната станция в Слънчев бряг. Стая за двама там може да се запази и за 50 лв. на нощ през втората половина на август.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882600 |
GBP | 2.358750 |
CHF | 2.078020 |