1347 българи са укрили данъци за 80 милиона лева. Контролът на НАП за укрити данъци и осигуровки разкрива, че доста българи имат сериозни задължения към хазната. За първите 6 месеца на годината данъчните са ревизирали 1347 физически лица, включително 615 еднолични търговци. При ревизиите са установени близо 80 млн. лв. допълнителни задължения за данъци и осигуровки, показа изискана от "Сега" справка от приходната агенция. Това прави средно по 58 627 лв. на ревизирано лице - сума, която надхвърля драстично прага за данъчни задължения в особено големи размери (12 000 лв.). Както е известно, укриването на налози в по-значителни мащаби се третира като престъпление по Наказателния кодекс и води до затвора. Интересен детайл е, че голяма част от физическите лица, съдени за данъчни престъпления, плащат в хода на производствата и така се разминават само с глоби.
Физическите лица, които са ревизирани, са избрани след анализ на риска и активно следене на имущественото състояние по сигнали на правоохранителните органи и по сигнали на граждани. Данъчните са установили най-сериозен обем неплатени задължения при подоходния данък. Допълнителните плащания към хазната са за 56.6 млн. лв. Сериозни са и неплатените задължения по линия на Закона за ДДС - 19.2 млн. лв. Тези задължения са установени както при еднолични търговци, регистрирани по ДДС, така и при физически лица, които развиват независима икономическа дейност и имат над 50 000 лв. годишен оборот.
Установените допълнителни задължения за социални осигуровки възлизат на 2 мл. лв., допълнителните плащания за здраве при ревизираните лица са за 1 млн. лв.
Към момента няма изчерпателна статистика при каква част от тези ревизирани данъкоплатци има и данни за извършени престъпления. От НАП обявиха, че на прокуратурата са пратени 10 от ревизираните лица, при които неплащането на задължения покрива съставите за данъчни престъпления по Наказателния кодекс. Очаква се на по-късен етап НАП да предостави данни за всички 1347 ревизирани лица. От приходната агенция уточниха, че годишно подават към прокуратурата около 700-800 случая с данни за извършени данъчни престъпления.
Голяма част от тези дела, особено делата по линия на ДДС, се връщат от съда и се точат с години. Според годишния доклад на прокуратурата за 2015 г. върнатите дела за данъчни престъпления са с висок относителен дял, като особено проблемни са делата за източване на ДДС. През миналата година наблюдаваните от прокуратурата дела с предмет ДДС са били 907. На този фон в съда са внесени само 78 прокурорски акта. За данъчни престъпления през 2015 г. са осъдени 1092 лица, като при 888 от тях присъдата е условно лишаване от свобода, а на 212 са наложени глоби. Ефективно лишени от свобода са 88 души. В доклада на прокуратурата се изтъква, че немалка част от осъжданите за данъчни престъпления лица продължават да бъдат с нисък статус. Те позволяват ползване на личните им данни срещу минимално заплащане. Изводът е, че делата трябва да се водят по-мащабно, с обхващане в пълнота на изградените вериги, без страх от големия обем на делата. Като цяло НАП установява космически допълнителни задължения при извършваните ревизии - и на физически, и на юридически лица. Сумата за 2015 г. е 1.7 млрд. лв., но няма данни за събираемостта им.
Отказали се да почиват в Турция могат да си върнат парите. Българите, които са платили за почивки и екскурзии в Турция, но заради опита за преврат пътуването им се е провалило, имат право да поискат парите си обратно или да се договорят с туристическата агенция за друга екскурзия. В договорите, които подписват клиентите и туроператорите, има специални клаузи за извънредни, форсмажорни обстоятелства и всяка фирма е описала какво следва в такива случаи, обясни министърът на туризма Николина Ангелкова. Според председателя на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов при форсмажор клиентът решава какво предпочита. "Ако човек не иска да пътува другаде или по друго време, просто трябва да си поиска обратно парите", коментира той пред в. "Телеграф".
И след неуспелия метеж в южната ни съседка остава напрегнато. От Комисията за защита на потребителите съобщиха пред в. "Сега", че имат обаждания от граждани, които са се интересували могат ли да се откажат от почивката си в Турция и да си върнат парите обратно. Според Закона за туризма, ако потребителят се откаже от пътуване по свои съображения, туроператорът може да върне част от парите, но с удържане на неустойка, която би трябвало да бъде уточнена като размер в конкретния договор.
От Института за анализи и оценки в туризма отрекоха да има отказали се българи от почивки в Турция. Председателят на института Румен Драганов коментира, че обстановката по курортите е спокойна и хората не са притеснени от събитията в Истанбул и Анкара. "Не очаквам да има отлив на туристи. Записванията за почивки са обичайните за този период", каза той.
Веднага след неуспелия метеж в Турция десетки български туристи се прибраха с автобуси, а други се завърнаха с чартърни полети. "Със самолет са се завърнали 258 български туристи и три бебета. Някои българи на собствена отговорност са решили да продължат почивката си на Егейско море", коментира министърът на туризма. Тя бе категорична, че тези, които са избрали да останат, трябва стриктно да спазват указанията на външното ни министерство, "за да не се изпада в рискови ситуации".
Прогноза
Събитията в Турция едва ли ще доведат до спад на туристите от Турция, смятат от Министерството на туризма. Според Ангелкова прогнозният ръст от 10% на турски туристи в България ще се изпълни. Основание за тази оптимистична прогноза давали и данните за изтеклия зимен сезон - турците, дошли на почивка у нас през студените месеци, са били с около 15% повече. "Надявам се да успеем да ги задържим и следващата година този интерес, който се прояви към страната, да бъде по-устойчив", коментира Николина Ангелкова.
Сладоледената фабрика на "Нестле" във Варна ще е наполовина британска. Най-големият производител на сладолед в страната - фабриката на "Нестле България" във Варна, скоро ще е наполовина британска. Промяната в собствеността ще е резултат от постигнатото споразумение между швейцарската Nestle и британската R&R да обединят бизнеса си със сладолед. Новото дружество ще се казва Froneri и в него двете компании ще държат равни дялове. Сделката се очаква да бъде завършена до октомври, но трябва да мине и през регулаторно одобрение.
Промяната не е неочаквана, тъй като двете компании водят преговори още от есента на миналата година, а европейският бизнес на Nestle беше част от сделката. Предстоящото включване на варненската фабрика в пакета се вижда от отчета на българското дружество за 2015 г., където сладоледените активи са преквалифицирани в "държани за продажба". Стойността им е 35.4 млн. лв.
Бизнесът в България
"Нестле" работи на българския пазар от 1994 г., когато придоби бившия завод "Малчика" в София, където в момента се произвеждат шоколад, захарни изделия и бисквити. През 2006 г. швейцарската компания купи и сладоледената фабрика във Варна, която има годишен капацитет 20 млн. литра. Тя е лидер на българския пазар с дял от около 40% според миналогодишно проучване на Nielsen.
От отчета на "Нестле България" за 2015 г. става ясно, че от бизнеса със сладолед компанията отчита загуба за последните години. Приходите от варненската фабрика са нараснали леко (с 0.7%) през миналата година до малко под 42 млн. лв. Разходите са се свили по-значително, в резултат на което бизнесът намалява загубата си до 772 хил. лв. спрямо 4.3 млн. лв. за предходната година.
В същото време компанията като цяло в България расте, като за 2015 г. общите приходи за първи път надвишават 300 млн. лв. и достигат 305.3 млн. лв. С това компанията се изкачва от четвърта до трета позиция в сектора на храните и напитките, изпреварвайки "Амилум България", показва класацията К100 на "Капитал". Печалбата нараства с 39% и достига 20.1 млн. лв.
Във връзка с предстоящата сделка компанията е дала и отделно резултатите от софийското производство (т.нар. продължаващи дейности), от които става ясно, че приходите се увеличават с 8% до 259.7 млн. лв. Печалбата само от продължаващите дейности е 20.7 млн. лв. (ръст от 11%).
Около 70% от производството на шоколадови изделия на "Нестле България" е предназначено за износ в повече от 35 страни - в Европа, в Канада и Австралия. Зад граница - предимно за Балканския регион, заминава и около 30% от сладоледа, произведен във Варна с марката на компанията.
Сделка след сезона
През октомври миналата година швейцарската Nestle обяви, че е в напреднали преговори с базираната във Великобритания R&R за сливане на международния бизнес със сладолед. Съвместното предприятие ще се контролира поравно от двете компании. Сделката включва бизнеса със сладолед на Nestle в Европа, Египет, Филипините, Бразилия и Аржентина, както и част от европейския бизнес със замразени храни (без този в Италия). В новото предприятие ще влезе целият бизнес на R&R, която се контролира от френския частен инвестиционен фонд PAI. Според информация на Reuters стойността на обединения бизнес се оценява на 3 млрд. евро.
През пролетта Nestle съобщи, че сделката ще бъде финализирана през октомври тази година. Новото дружество ще се казва Froneri, а централата му ще бъде във Великобритания. Общите продажби на обединената компания са в размер на 2.7 млрд. швейцарски франка, а пазарите й включват повече от 20 страни. Заетите във Froneri са около 15 хил. души. От компанията не дадоха финансови подробности за сделката.
R&R Ice Cream е третият по големина производител на сладолед в Европа и пети в света през 2015 г. според данни на Euromonitor. Приходите за миналата година са почти 1 млрд. евро, показва отчетът на британската компания. Основните пазари са Великобритания, Австралия, Германия, Франция и Италия. Според Reuters и след сделката Nestle ще запази втората си позиция на световния сладоледен пазар (заради бизнеса си в Азия и Северна и Южна Америка, където лидер е Unilever (в България е втори, като преди 5 години купи "Дарко"). Froneri ще е трети.
"Нестле" наема 100 души до края на годината
Над 100 нови работни места ще бъдат разкрити във фабриката на "Нестле България" в София, съобщиха от компанията. От началото на годината вече са наети повече от 60 нови служители в производството. Във фабриката се работи на трисменен режим на пълен работен ден. Позициите са подходящи както за натрупване на първоначален производствен опит, така и за професионалисти в областта, обясняват от "Нестле България". До редакционното приключване на броя от компанията не дадоха допълнителни подробности, но по неофициална информация новите позиции не са свързани с разширяване на производството. По данни от регистъра КАПИ в компанията работят над 1500 души.
Поредно странно назначение в мениджмънта на "София тех парк". Държавното дружество "София тех парк", което е натоварено със задачата да движи проекта за първия високотехнологичен парк в България, продължава да прави странни рокади в мениджмънта. Новото попълнение в съвета на директорите на компанията е Кирил Гератлиев - изпълнителен директор, а от около година и почти собственик на свързано с Делян Пеевски тържище край Пазарджик и бивш директор на главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност". Гератлиев е назначен официално на 11 юли, сочи протокол от събранието на акционерите на "София тех парк". Самият той коментира пред "Капитал", че влизането му в съвета е по покана от Министерството на икономиката. Какви точно ще бъдат задълженията му още не е ясно нито за него, нито за министерството. "Трябва да мине следващият борд", коментира Гератлиев.
Чакането на следващото заседание на борда за вземането на решения от всякакъв тип е обичайната стратегия за действие на новото ръководство на "София тех парк". По тази причина и "иновационният потенциал на българската икономика" вече месеци наред буксува. Предприемането на всякакви, дори най-прости действия - например изготвяне на план за прием на компании в инкубатора или лабораториите, се спъва тъкмо заради чиновническия подход и отлагането. В същото време на повърхността често излизат PR съобщения за това как техпаркът е пуснал студенти да изпробват лаборатории и започва най-сетне да строи незавършения пешеходен мост над "Цариградско шосе".
Нов герой, стари съмнения
Новият член на борда на директорите буди интерес. Между 2003 и 2009 г. Гератлиев заема различни дейности в Министерството на регионалното развитие и благоустройството - от експерт до началник дирекция ФАР. По-късно, след идването на Делян Добрев в икономическото министерство, Гератлиев поема европейската програма там. Освободен е от първото служебно правителство.
"Видимо от приложената автобиография на г-н Гератлиев неговият опит има пряко отношение към дейността на "София тех парк" и определяща роля за успешното развитие на проекта", коментират от Министерството на икономиката (MИ). Действително именно по времето, когато Гератлиев отговаря за европрограмата на МИ, стартира проектът на "София тех парк" и са отпуснати първите 50 млн. евро (въпреки че според запознати самият Гератлиев е бил доста разколебан в началото за идеята и смисъла на проекта).
Малко след като е освободен, се преквалифицира в изпълнителен директор на акционерното дружество "Пазар на производителя - Пазарджик".
То стопанисва тържището в пазарджишкото село Огняново. До миналата година фирма "Ниамар", свързана индиректно с Делян Пеевски, има мажоритарен дял в тържището (виж карето). После делът е изкупен от нова фирма на Гератлиев. Пред "Капитал" той категорично отрече да познава и да се виждал с Пеевски. Сделката става с "опция за изкупуване, която трябва да се реализира тази година", обясни Гератлиев. "Ниамар" излязоха от пазара отдавна", каза той и отказа повече подробности.
Стъпка напред, две назад
Засега заветната цел да се изпълни техпаркът със съдържание - т.е. бизнес и реална развойна дейност, си остава някъде в някое следващо заседание на борда. Хаосът продължава да цари там - в средата на делничен ден алеите на струващия вече около 80 млн. лв. "София тех парк" продължават да пустеят, а в сградите около тях няма и помен от развойна дейност. И до момента там има твърде малко офиси - този на фонда Eleven заедно с някои от компаниите от портфолиото му и този на "Джуниър ачийвмънт". Скоро ще има още, казват от парка. Единственото фукнциониращо звено е центърът за събития.
На този фон е странен стремежът на Министерството на икономиката да запълни борда на "София тех парк" с директори. Доскоро в ръководството беше свързаната със злоупотреби по програмата за европейски финансиране ФАР Цветомира Лачева, но тя беше освободена през май и на нейно място дойде Кирил Гератлиев. От няколко месеца в същия този борд заседава и Пламен Накев, бивш счетоводител на някогашната държавна авиокомпания "Балкан" и временен изпълнителен директор на държавното "Академика 2011" по времето на кабинета "Орешарски".
Пазарджишки връзки
От директор Гератлиев се издига до собственик на тържището в Огняново
От ноември 2013 г. до момента Кирил Гератлиев е изпълнителен директор на "Пазар на производителя - Пазарджик", което държи тържище в пазараджишкото село Огняново. Миналата година "Булвег трейд" - дружество, на което той е едноличен собственик, придобива мажоритарния дял в пазар, при това в деня на учредяването му.
През 2013 г. новосъздаденото тогава акционерно дружество "Ниамар" изкупува от община Пазарджик (откъдето е избран Пеевски) мажоритарния дял от "Пазар на производителя" за 1.6 млн. лв. Главният акционер в купувача е Калина Карабобалиева, която от 2010 г. работи в друга добре известна компания - "Водстрой 98". Самото "Ниамар" е учредено през 2013 г. и почти веднага отпуска необезпечен заем за 1.49 млн. лв. на "Лодис инвест", бъдещия собственик на "Лакрима" и на производителя на млечни продукти "Фреско" - Копривщица. Другата компания, която отпуска такъв заем на "Лодис", е вече споменатият "Водстрой 98".
През 2014 г. заемите се поемат от собственика на "Лодис" - "Тера линд", като цената на цесията в първия случай е 1.45 млн. лв., а прехвърлените задължения се трансформират в непарична вноска в капитала на "Лодис инвест". "Капитал" писа за това през април 2015 г. Интересен факт е, че три месеца след публикуването на информация за връзката с Пеевски следва поредна смяна. Мажоритарният дял в тържището е изкупен от дружество, собственост на Гератлиев. "Булвег трейд" е регистрирано на 17 юли 2015 г. и в същия ден откупува дела от 77.99%, който "Ниамар" държи. След промяната ръководството остава почти непроменено. Цената на сделката не е публикувана, но предвид милионната приватизационна сделка стои въпросът откъде многогодишен държавен чиновник има средства за такава покупка.
Пазарджишкото тържище ползва финансиране от държавната ББР, откъдето заеми взеха и други компании от орбитата на Пеевски - "Булгартабак холдинг", "Водстрой 98", "Лодис". В случая с
"Пазар на производителя - Пазарджик" кредитът е взет по същото време с "Водстрой" - лятото на 2014 г., когато КТБ затвори и депутатът се преориентира към държавната банка. Въпреки скромния си оборот от 837 хил. лв. за 2014 г. и 1.4 млн. лв. за миналата и отчитаната загуба заемите са общо 2.8 млн. лв. към ББР, показва отчетът за 2015 г., като има и по-старо малко задължение и към ОББ.
Над 772 млн. лв. просрочени задължения събра НАП София. ТД на Националната агенция по приходите София събра над 772 млн. лева просрочени задължения (данъци и осигуровки) от 1 януари до 30 юни 2016 г. Сума е с над 40 млн. лева повече в сравнение със същия период на 2015 г, съобщиха от НАП.
Положителна е тенденцията все повече задължени лица да плащат доброволно дължимите суми, които са в просрочие. Регистриран е ръст от 18,4 % на доброволно събраните суми от просрочени задължения спрямо 2015 г. Над 684 млн. лв. са събрани като доброволно изпълнение на закъснелите плащания към ТД на НАП София.
Принудително събраните суми чрез продажби и запориране на банкови сметки са под 13% от общата стойност на събраните просрочени задължения.
ТД на НАП София полага целенасочени усилия за насърчаване на доброволното изпълнение на задълженията от страна на добросъвестните лица, допуснали грешки или пропуснали крайните срокове. Активно се прилагат различни мерки, като обаждане по телефона, изпращане на електронни съобщения и провеждане на срещи с длъжници, които стимулират доброволно плащане на просрочени задължения. Целта е избягване прилагането на принудителни мерки.
На 545 предприятия е разрешено да изплащат дължимите суми и лихви на части, след предоставяне на необходимите обезпечения. На разположение на дружествата остават активите, нужни за извършване на основната дейност на предприятието и оборотни средства, за да продължат да работят активно и да генерира приходи.
Този подход дава възможност на бизнеса да продължи своята работа и да се запазят работни места, като се гарантират приходите в бюджета заедно с дължимите лихви.
Спрямо лицата, които не спазват законоустановените срокове, публичните изпълнители на ТД на НАП София предприемат действия за принудително събиране на задълженията.
Ципрас при Борисов с всички министри. Цялото гръцко правителство ще доведе в София премиерът на южната ни съседка Алексис Ципрас в началото на август, съобщиха за "24 часа" източници от българското правителство.
Гръцкият кабинет идва в България по покана на премиера Бойко Борисов за съвместно заседание на двете правителства.
Гръцкият премиер отдавна има покана да посети България, за да се координират политиките на двете държави по отношение на бежанската криза и газовите проекти на Балканите. За последно негово посещение бе очаквано в началото на юни и дори бе обявено от премиера Борисов, но не се състоя.
За последно правителствата на България и Гърция заседаваха съвместно през 2012 г. в Атина. Тогава премиер на България бе Бойко Борисов, а на южната ни съседка - Андонис Самарас.
Две ще са темите на предстоящото съвместно правителствено заседание в София. Едната е участието на България в изграждането на терминал за втечнен природен газ в Александруполис и на междусистемна газова връзка между двете държави. Терминалът е важен за страната ни, защото ще позволи доставките на втечнен газ от страни като Иран и Азербайджан, освен това терминалът трябва да доставя газ и за хъб "Балкан".
Втората тема ще е овладяването на бежанската криза, както и какви са потенциалните опасности от нова мигрантска вълна след неуспешния опит за преврат в Турция.
Над 1 млрд. евро инвестиции "на зелено" очакват в "Тракия икономическа зона". Над 1 милиард евро инвестиции "на зелено" се очаква да бъдат привлечени през следващите 10 години в "Тракия икономическа зона" (ТИЗ) край Пловдив - както в разширяване на съществуващите, така и в нови предприятия, съобщи Стефан Стоянов, зам.-кмет по бизнес развитие, европейски политики и международно сътрудничество.
В ТИЗ се предвижда и разкриването на 30 000 нови работни места, като целта е поне 1/3 от тях да са за инженери и специалисти висшисти. През последните 18 месеца в ТИЗ са привлечени над 100 млн. евро инвестиции, наситеността на откриване на работни места е изключително висока, а безработицата в региона непрекъснато намалява. "Тракия Икономическа зона", която обединява 6 индустриални зони и 9 общини в Пловдивска област, се е превърнала в запазената марка на новата индустрия на региона с над 100 компании (80% чуждестранни), над 17 000 работни места и 1,1 млрд. евро инвестиции "на зелено" до момента, допълва зам.-кметът Стоянов.
В ТИЗ в момента са останали около 7000 дка свободни индустриални площи. Перспективите за в бъдеще са насочени към интензивно развитие на сектори като машиностроенето и автомобилната индустрия. "Очаква се до 10 години в Пловдивско да бъде привлечена и известна автомобилна марка и да има завод, който да асемблира коли. Това е напълно реалистична задача, въпреки че към днешна дата изглежда малко абстрактна. Пловдив е най-високо индустриализираният регион в страната в момента. Дори в София има по-малко индустрия отколкото тук, а във Варна и Бургас, взети заедно, обемите са по-малки - и като наети хора, и като брутен вътрешен продукт", категоричен е зам-кметът на Пловдив, който е племенник на бившия президент на България Петър Стоянов.
Агенция „Митници" запечата колонка на Марешки. На 16 юни инспектори са установили, че хората на Марешки са залепили върху стикера на държавния контролен орган друга своя бележка, че колонката не работела по технически причини.
Вече два месеца една колонка за дизел на бензиностанцията на Веселин Марешки в Габрово е „ под особен надзор" от две държавни институции. Тя беше запечатана най-напред от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор/ ДАМТН/ заради некачествено гориво, а само седмица по-късно, след излъчено разследване на предаването „Открито с Валя Ахчиева" на БНТ, същата колонка беше запечатана втори път и от Агенция „Митници".
Няма практика досега Агенция „Митници" да запечатва горива на бензиностанции. Но, ето, че този път се случи с колонката на Марешки.
Явно, митниците са били силно провокирани от разследването на Ахчиева за произхода на горивата, които се продават у нас.
След като предаването „Открито" показа, как ДАМТН е запечатала една колонка с дизел на бензиностанцията на Марешки в Габрово заради некачествено гориво, зрителите видяха и това, как хората на Марешки са залепили върху стикера на държавния контролен орган друга своя бележка, че колонката не работела по технически причини.
Лабораторните изследвания на ДАМТН са установили, че дизелът, който се продава на тази колонка, е със завишено количество на сярата - 70 процента над нормата. По данни на агенцията става въпрос за 18 159 литра дизелово гориво.
Според специалисти, цитирани в разследването, това можело да бъде или корабно гориво, или гориво, пристигнало от Близкия изток.
Експерти обясниха пред „Труд", че такова голямо количество сяра в горивото може да доведе до повреда на двигателя на автомобили, произведени след 2005 г.
В шумния скандал около този случай, анализатори припомниха и едно друго разследване на Валя Ахчиева - за пътя на танкерите в Черно море, които разтоварват дизел на българския бряг. Според документите горивото пристигало от гръцкото пристанище Елевсис и се разтоварва във Варна на пристанището ПЧМВ. Но електронната система за управление на морския трафик показва, че всички танкери, преди да отидат на гръцкото пристанище, преди това са били в турски пристанища. След като разтоварят във Варна, отиват в Турция, на турско-сирийската граница, стоят ден-два, после отиват в Гърция, в Елевсис, отново за ден-два и след това, през Босфора - разтоварват във Варна.
Месец по-късно „Труд" в своя статия от 1 март т.г. разкри, че сателитни снимки на американски и руски специални служби доказват, че танкери разтоварват гориво в България от „Ислямска държава".
Държавните власти тогава нито потвърдиха, нито отрекоха това. Но много европейски и руски сайтове разпространиха статията на вестник „Труд".
И ако българските компетентни органи нямат конкретни разследвания за това, пристига ли в България дизел от „Ислямска държава", то съвсем логично звучи въпросът, който Ахчиева отправи към държавните органи:
Ако в България по документи влизат горива с перфектно качество, то защо на бензиностанциите контролните органи откриват горива с влошени качества? От къде пристигат те?
В европейските данъчни складове има строги правила за изследване на горивото по показатели. Ако в България то пристига от там, няма съмнение в качеството му. Но рафинериите в Близкия изток са нискотехнологични. И ако пристига гориво от там, то трябва да се преработва допълнително в наши рафинерии, за да бъде пуснато за крайния потребител на бензиностанциите.
Но, ако някой много бърза да реализира такова гориво от трети страни, може и да пропусне допреработката му.
Затова единственият начин да се пресече пътят на некачествените горива е техният контрол.
И сега вече два месеца наблюдаваме, как стои запечатана от две институции една колонка на габровската бензиностанция на Марешки.
Най-парадоксалното е поведението на хората на Марешки. Те отказват да изтеглят горивото от колонката и тя да продължи да работи. Марешки не е поискал и арбитражно изследване, което да определи, има ли сяра над нормата? Напоследък тези арбитражни изследвания в частни лаборатории са начин „да падат" лабораторните изследвания в държавната лаборатория на ДАМТН и констативните актове за некачествено гориво. И това е начин горивото извън нормите отново да отиде при потребителите. Изпълнителният директор на ДАМТН инж. Стефан Цанков е информирал главния прокурор за тази схема.
Експертите са наясно защо Марешки не иска арбитражно изследване. Защото в предаването „Открито" беше разкрита схемата, по която един бивш висш държавен служител обещава да помогне „да падне" лабораторното изследване на ДАМТН за горивото на Марешки.
Но експертите се питат, защо Марешки не си изтегля горивото от колонката? Защо е готов да понася загуби от една неработеща колонка на бензиностанция, вместо да източи некачественото гориво?И колонката да продължи да работи.
От какво се страхува Веселин Марешки?
Може би от закъснялото разследване на Агенция „ Митници" по случая?
А според наши източници митниците са взели проба и са запечатали колонката, защото разследват произхода точно на това гориво.
Ще стигнат ли до края разследващите митничари, на които новите промени в закона за митниците дадоха особено големи правомощия?
Или истината отново ще потъне в пълната колонка с некачествен дизел?
Данъчните ще следят в реално време сделките. Данъчните ще следят сделките и движението на стоките в реално време. Това ще стане възможно чрез въвеждане на нова система на електронно фактуриране. Предвижда се използването на тази система от фирмите да бъде напълно доброволно. Но за регистрираните по ДДС компании, които изберат да я ползват, може да има бонуси като по-бързо възстановяване на ДДС. Системата за електронно фактуриране ще бъде разработена от НАП и ще бъде предоставена за ползване от фирмите. Идеята е тя да замени настоящите дневници за покупките и продажбите, които всички регистрирани по ДДС фирми са длъжни да подават в НАП до 14-о число на следващия месец. Така, ако сделката се направи на 1 юли, сега в НАП получават информация за нея близо месец и половина по-късно. С въвеждането на електронната система данните за сделките ще се получават в НАП в реално време - веднага след като се издаде електронната фактура. Това ще даде възможност за много по-бързо реагиране при сделки, за които има съмнение, че целта им е укриването на налози. От въвеждането на електронните фактури ще има още един плюс за НАП - чрез тях ще се получава по-детайлна информация за продадената стока спрямо данните, които сега се подават чрез дневниците за покупките и продажбите. Така ще може да се следи реалното движение на стоките в страната и контролът за плащането не само на ДДС, но и на корпоративните данъци ще бъде много по-ефективен.
Пенсионните фондове носят доход от 1,7%. Универсалните пенсионни фондове са постигнали средна годишна доходност на натрупаните в тях пари за старини от 1,77% за периода 30 юни 2014 г. - 30 юни 2016 г., сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН). Най-високата достигната доходност на дружество е 4,19%, а най-ниската е минус 0,13%. Оказва се, че някои фондове постигат отлични резултати, като се има предвид, че банковите депозити паднаха под 1%. Но други фондове не могат да се похвалят със същото. От КФН определиха минимална годишна доходност в размер на минус 1,23%, при управлението на активите на универсалните пенсионни фондове (УПФ) за посочения двугодишен период. Професионалните пенсионни фондове (ППФ), в които се осигуряват работещите в първа и втора категория труд, постигат средна годишна доходност от 2,08% от юни 2014 г. до юни 2016 г. 4,68% е най-високата доходност, постигната от професионален пенсионен фонд, а най-ниската е минус 0,19%. Минималната доходност на ППФ на годишна база е определена от КФН на минус 0,92%. От КФН посочват, че всички фондове за допълнително задължително пенсионно осигуряване (т.нар. втори стълб на пенсионното осигуряване) са постигнали доходност за посочения 24-месечен период над определеното минимално равнище. При доброволните пенсионни фондове постигнатата средна доходност е по-висока и за двугодишния период е 2,43%. Като най-добрият отчетен резултат от доброволен фонд е доходност от 4,22%, а най-слабият е 0,76%.
Баба инвалид лети с 200 км/час към морето. Баба, която била почти напълно парализирана, летяла с 200 км/час към морето. Възрастната жена била засечена в почти чисто нов автомобил от немска марка на няколко километра преди Пловдив. Там има стационарна камера за превишена скорост. Когато катаджиите преглеждали записа, свалили номера на джигита, който бил с абсолютно еднакви 4 цифри. При справката се оказало, че возилото се води на името на 70-годишна жена, която имала и последна степен на инвалидност, научи Агенция "Монитор". На пътните полицаи им било ясно, че едва ли бабата ще е била зад волана, но изпратили електронния фиш на адреса й. Най-голямата им изненада била, когато на гишето се наредила едва седящата на двата си крака старица. Тя била придружена от внука си. Носела и шофьорската си книжка, което още повече стъписало катаджиите. Те били сигурни, че зад волана е седял внукът й, най-малкото защото на снимката се виждало лицето на младото момче. Според закона обаче ако собственикът на автомобила не оспори, че той е карал, то тогава глобата се пише на него. Така бабата останала без книжката си за 6 месеца и се наложило да плати солената санкция. Внукът категорично отрекъл да е бил зад волана. Не се разпознавал и на снимката.
Подобни случаи има в цялата страна. Масово младежи регистрират колите си на името на родителите си или на своите баби и дядовци, така чe да не носят отговорност за нарушения, в които са били заснети.
„Това е масова практика. Случвало ни се е 90-годишни старци да идват, за да ги глобим за превишена скорост или за неправилно паркиране в София. Имахме и акция за каране в бус лентите в столицата. Тогава се оказа, че нарушителите са предимно над 60-годишни", коментираха катаджии. Те нямат инструментариум, с който да залавят истинските нарушители. Разчитат само на това на чие име е регистрирана колата. Тогава собственикът само отговаря пред закона.
„Всеки ден снимаме по над 1000 нарушители, които карат с превишена скорост. Наскоро имахме и пик. Над 2200 души бяха засечени от мобилните камери, че летят с повече от допустимите километри", обясниха от Пътна полиция. Рекордът е бил поставен в рамките на международната акция на TISPOL за контрол на скоростта. Катаджии обаче обясниха, че дори да няма международна операция, те пак залавят приблизително същия брой нарушители всеки ден. В летните месеци дори се наблюдавало увеличение на джигитите.
Колата наполовина по-евтина с орташки рентакар. Колата под наем може да ни излезе от 30 до 50 на сто по-евтино от традиционния рентакар, ако я вземем от друго частно лице, а не от фирма.Новата услуга се очаква да тръгне у нас до месец, след като преди дни заработи платформа, чрез която може да се сдобием с возило за известно време, пише „Монитор". Срокът за наемането на автомобил с „орташки рентакар" е от 6 часа до 60 дни, а цената на наема ще се определя от собственика на колата. Само за дни има над 200 регистрирани потенциални наематели и повече от 60 автомобили на хора, готови да ги карат с ортаци срещу заплащане. В момента фирмите, които предлагат рентакар у нас, искат от 40 до 200 евро на ден за возило под наем. Според създателите на платформата интерес към такова отдаване на коли ще имат предимно градски потребители. Това са хора, които притежават шофьорски книжки, но нямат лични автомобили. Те имат интерес да наемат возила за пазар, транспорт на стоки или екскурзии извън градовете в почивните дни. Потенциални потребители още са туристите, както и бизнесът.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |