Завършената Западна дъга на София свърза "Тракия", "Хемус" и "Струма". Западната дъга на Софийския околовръстен път бе пусната за движение на автомобили предсрочно в сряда. Така вече са изцяло са свързани трите магистрали - "Тракия", "Хемус" и "Струма". Последният завършен участък е с дължина 5.5 км, започва при моста над р. Какач и свършва с вливане в Северната скоростна тангента. Преди две години това беше един провален, зачеркнат от Брюксел проект, каза премиерът Борисов на церемонията. И посочи, че са положени огромни усилия за спасяването му, за да се стигне до днешния ден, в който "от Благоевград до Бургас ще се кара само по магистрала". Регионалният министър Павлова похвали изпълнителя - консорциум между "Джи Пи груп", "Автомагистрали-Черно море" и "Пътстройинженеринг", за предсрочното завършване на обекта, който бил реализиран за 9 месеца вместо за две години.
Международната банка за възстановяване и развитие ще консултира екоминистерството за подобряването на качеството на атмосферния въздух в страната. Това предвижда одобрен от правителството проект на споразумение между ведомството и финансовата институция. Целта на споразумението е МОСВ да получи съдействие за разработването на национална програма за качество на атмосферния въздух и национална програма за намаляване на общите годишни емисии на серен диоксид, азотни оксиди, летливи органични съединения, фини прахови частици и амоняк. Консултантските услуги ще се финансират със средства по програма "Околна среда".
22 млн.лв. похарчила БНБ за заплати и бонуси през 2015 г. 22,3 млн.лв. през 2015 г. са стрували на БНБ възнагражденията на УС и на служителите на БНБ. От тях за бонуси са отишли 6 млн.лв. Това е установил одит на Сметната палата, обявен във вторник. До юли 2015 г. управител на централната банка бе Иван Искров, а от юли 2015 г. - Димитър Радев. Към края на миналата година в БНБ са работили 843 души, което означава, че средната месечна издръжка е 2200 лв. на човек. Общият бюджет на БНБ е 90 млн. лв., от които около 10 млн. лв. за инвестиционната програма. Ръководството на БНБ не е обявило 9 обществени поръчки, установили одиторите. 50 860 лв. са платени без търг за абонамент за система за сетълмент на ДЦК. Близо 2 пъти повече - 104 599 лв., са платени на "Технологика" ЕООД за абонамент за система за отчитане, контрол и управление движението на наличните пари. Също без конкурс 707 545 лв. са похарчени за поддръжка на международен сетълмент, а 614 380 лв. са платени на "Трема Европа АБ", за да поддържа специализиран софтуер. Няма обявявани поръчки и за доставки на гориво за служебните автомобили, за което са платени 304 161 лв. на ОМВ и "Петрол" след безсрочни договори с тях от 2004 г. Липсват данни да са обявявани търгове за мобилни телефонни услуги, резервни части и ремонт на служебните автомобили. Доставка на комуникационно оборудване и софтуер, включително и поддръжка по 4 - годишен договор с комуникационна компания от 2011 г. е струвало 10,5 млн.лв., вместо първоначално планираните 1,2 млн. лв. Причината, според одиторите е, че в поръчката не са били договорени количества и цена. 1,4 млн. лв. е похарчила централната банка за стопански дейности, като най-голямото перо - 1,17 млн. лв., са платени за пренасяне на принтери, компютри, маси, столове, шкафове, каси, машини, дивани, фотьойли, пластмасови бутилки с вода от 19,2 литра, кашони, пакети, кутии и други подобни, става ясно още от одита на Сметната палата.
Вече се работи по 87 мерки за по-бърз ръст на икономиката. Минимални осигурителни прагове трябва да има, не може да се разчита на добросъвестността на работодателите с оглед високото ниво на сивата икономика. Това коментира финансовият министър Владислав Горанов. "Ако не се стигне до споразумение между работодателите и синдикатите, в бюджета за следващата година ще бъдат заложени настоящите осигурителни прагове. Не трябва да разваляме социалния диалог.", каза той. Напредък в изпълнението на плана с мерки за подобряване на условията за бизнес отчете кабинетът. Пакетът, предложен от финансовия министър Владислав Горанов, включва 118 мерки. Към 15 август 7 са изцяло изпълнени, по 80 изпълнението е в ход, а по 31 работата още не е започнала. За всяка от тях, по която съществува риск от забавяне или неизпълнение, решението е да бъдат подложени на мониторинг от МС. Министрите одобриха и отчет за изпълнението на приходите по консолидираната фискална програма за първото полугодие. Хазната е на плюс с 3 млрд. лв. Превишението на приходите над разходите към края на юли т.г. означава, че бюджетната позиция на страната се подобрява номинално с 2, 1 млрд. лв., или с 2,4% спрямо същия период на предходната година. Министър Горанов отчита пред колегите си, че излишъкът за първата половина на годината се дължи основно на събираемостта на приходите и на отлагането на част от капиталовите разходи за края на годината.
Вносът на плодове и зеленчуци достига 40%. До 40% достига вносът в България при някои видове плодове и зеленчуци, заяви в Русе зам.-министърът на земеделието Васил Грудев. По думите му през последните две години се наблюдава сериозен ръст в отглеждането на плодове и зеленчуци, както и в животновъдството.
Според председателя на Съюза на дунавските овощари Николай Колев добивът през тази година от плодовете е два пъти по-малък от миналата. Той даде пример с черешите, с кайсиите, при които на много места е имало нулева реколта, а прасковите са измръзнали. При ябълките и крушите положението било същото.
Едва 70% от фактурите у нас се плащат в срок. Едва 72% от фактурите у нас се плащат в срок, докато през 2015 г. редовните плащания на фирми са били 74%, при 76% средно за цяла Европа. Това показва проучване на EOS „Навици на плащане в Европа" за 2016 г., извършено съвместно с TNS Infratest.
Забавата, с която фирмите се разплащат у нас, е 28 дни след падежа на фактурата, като единствено Гърция ни изпреварва като отчитат забава с 29 дни. За отпусканият срок за отложено плащане - българските компании вече дават средно 36 дни на клиентите си за плащане на фактурите, с 3 дни повече в сравнение с 2015 г.
Данните по сектори в България показват съществени разлики. Подобрение при бизнес клиентите се отчита единствено в сферата на търговията - 27% просрочени и отписани вземания при 28% година по-рано. В същото време секторите услуги и промишленост отбелязват влошаване - съответно с 30% в сектора на услугите при 27% година по-рано и 32% при промишлеността спрямо 30% през 2015 г.
Обжалваме лихвите за АЕЦ "Белене". България е подала иск в арбитражния съд в Женева за преразглеждане на размера на лихвата по делото с "Атомстройекспорт" за произведеното оборудването за АЕЦ "Белене". Това съобщи енергийният министър Теменужка Петкова по време на 4-ия европейски минен форум в София. Има техническа грешка, като е начислена лихва върху лихвата, или сложна лихва, което не е допустимо по българското законодателство, обясни тя. При всички случаи мисля, че ще има намаление на лихвата с оглед на нашите мотиви, но арбитражът ще трябва да прецени какъв ще е размерът й, коментира министър Петкова. Според решението на арбитража от юни 2016 г., размерът на лихвата е 167 хил. евро на ден. Именно размерът на главницата и лихвата по иска бяха обсъдени на среща на нашата и руската страна, на която присъства и енергийният министър Петкова. Както беше обявено в края на юни, арбитражът в Женева отсъди НЕК да заплати на руската страна произведеното за АЕЦ "Белене" оборудване, като от наша страна беше съобщена сумата 550 млн. евро, а от руска - 620 млн. евро. Според експерти причина за разликата между двете не е размерът на лихвата, а на съдебните разходи, които са около 70 млн. евро. По време на срещата от наша страна е бил повдигнат въпросът и за инспекция на произведеното в Русия оборудване, припомни министър Петкова. България няма да направи никакво плащане, преди да се увери, че действително оборудването е произведено, категорична беше тя. Петкова допълни, че от руска страна са уверили, че вече и 90% от втория реактор за АЕЦ "Белене" е готов.
Търсят се начини за намирането на дължимата сума за изплащането на дълга към руската страна, заяви още министър Петкова. Що се отнася до издаването на държавна гаранция за теглене на заем за целта, тя обясни, че такова решение може да вземат само Министерският съвет, а след това и Народното събрание, тъй като "то ще засегне поколения напред".
Министър Теменужка Петкова приветства участниците в минния форум. Тя припомни важността на минния сектор. В него работят над 300 компании с над 25 хил. души, които произвеждат 5% от БВП. Само инвестициите за опазването на околната среда в и около мините от 2000 г. до 2013 г. са 420 млн. лв.
ЕС прави фонд срещу кризи. В ЕС може да бъде формиран специален фонд за трудни икономически периоди. Това е била една от темите, които са разисквани на неформалното заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), проведено на 9 и 10 септември в Братислава. Министрите на финансите и управителите на централни банки са обсъдили условията за изграждането на общ европейски фискален капацитет. Сред обсъдените теми са били възможните форми на инструмента като общ инвестиционен фонд, фонд за трудни икономически периоди и Европейска схема за обезщетение при безработица. Представители на мозъчния тръст "Брюгел", Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ), МВФ и Центъра за европейски политически науки оформиха рамката на дискусията.
Българската позиция, изразена на заседанието е, че изграждането на общ фискален капацитет, който да бъде използван в случай на големи макроикономически шокове, би донесъл неоспорими ползи за страните от ЕС. Но първо всяка страна трябва сама да се опита да се справи с проблемите си и ако не успее, да прибегне до използването на помощ от ЕС. Според позицията на България трябва да бъде постигнато споразумение между страните от ЕС за установяването на обща европейска политика за отбрана и осигуряване на вътрешната сигурност в ЕС.
Рапица на 140 хил. декара сеят в Добричко. 40 хил. декара са засети с рапица в Добричкия регион, като за сеитба са подготвени над 140 хил. декара полета, посочват от областната дирекция. Кампанията е започнала във всички общини без крайморската Шабла, съобщиха от областната дирекция „Земеделие".
Очаква се интересът на земеделските стопани към отглеждането на етеричномаслената култура да нараства с откриването на дестилерия в Добрич през това лято на американски инвеститор за добив на масла.
През отминаващата стопанска година в Добричка област бяха произведени 51 496 тона рапично семе. Площите с културата достигнаха около 169 хил. декара. Рапичното масло намира широко приложение в хранително-вкусовата промишленост и козметиката, преработва се и за биогориво, допълват от ведомството.
Продават третата верига супери в Италия Esselunga. Основателят на третата по големина верига супермаркети в Италия Esselunga Бернардо Капроти обмисля да продаде фирмата и е наел Citigroup да проучи заинтересоваността на инвестиционните фондове към подобна сделка, съобщава Reuters. По непотвърдена информация засега интерес са проявили от CVC Capital Partners и Blackstone. От Citi и Esselunga засега отказват да коментират слуховете за продажба. Преди немного време се появиха съобщения, че Капроти отхвърлил предложения за покупка на веригата му от Tesco и Wal-Mart.
Esselunga е създадена през 1957 г. Според публикация в италианския La Repubblica, пазарната стойност на търговската верига се оценява на 4-6 млрд. евро. Приходите й за миналата година са били 7,3 млрд. евро.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |