Краденият ток поскъпва три пъти. Краденият ток да струва 20 ст. и да бъде 3 пъти по-скъп от тарифата, по която досега плащат заловените, че крадат електроенергия.
Около тази теза се обединиха министри, депутати и енергийни експерти по време на дебата на в. "24 часа" "Да спрем кражбите на ток и съоръжения".
Новината за бъдещите цени прогнозира министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя обясни, че заедно с КЕВР се обсъжда краденият ток да се събира 6 месеца назад, а не 3 , както е сега. В дебата участваха още председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов, комисарят Евгения Харитонова, които дойдоха направо от летището, председателите на енергийната и на правната комисия в парламента Делян Добрев и Данаил Кирилов, регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Карел Крал, главният изпълнителен директор на "Енерго-Про Варна" Момчил Андреев и изпълнителният директор Стефан Абаджиев, председателят на УС на "ЕВН България" Робърт Дик, представители на ЕСО и на потребителски организации.
Ако домакинство или фирма бъдат заловени с манипулирани електромери или че директно са закачили мрежа към кабелите на енергото, санкцията да бъде по цена за недостиг, която е най-високата у нас, предлагат от електроразпределителните дружества.
В момента излиза по-евтино да те хванат да крадеш ток, отколкото да си лоялен клиент, мотивираха се те.
Национален спорт ли е кражбата на ток? Оказва се, че случаите са много, увеличават се и стават все по-драстични. Трябват бързи мерки, каза Венелина Гочева, издател на "24 часа", която водеше дебата. За осемте месеца на 2016 г. от ЧЕЗ са хванали краден ток за 24 млн. квтч. Нелоялните потребители платили за него 2,547 млн. лв. Ако енергодружеството го бе продало на честни клиенти, би получило 4 млн. лв., каза Карел Крал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България.
От "Енерго-Про" съобщиха, че за 8-те месеца на годината имат 1460 кражби, за които е дотаксуван ток за 1,431 млн. лв. По редовните цени на КЕВР той би струвал 2,296 млн. лв. Така компанията е ощетена с 865 хил. лв.
Председателят на УС на ЕВН Робърт Дик заяви, че за 5 г. са разкрити кражби на 64 млн. квтч, което е равно на потреблението на Бургас за месец и половина.
Сега е модерно да се краде масло от трафопостовете, каза гл. комисар Илко Илиев, началник на Криминална полиция. От един развален трафопост крадците изкарват 400 лева. Пряката загуба е над 15 000 лв. 80% от кражбите на тока се извършвали от бивши служители на електроразпределителни дружества, каза още Илиев.
На дебата министър Петкова пое инициативата да бъде създадена работна група в Министерство на енергетиката, която ще обсъди законодателни промени, за да се намалят кражбите на електроенергия. Тя припомни, че в края на годината предстоят промени в Закона за енергетиката, свързани с пълната либерализация на електроенергийния пазар у нас.
Бихме могли да изготвим и текстове, с които да се разреши проблемът с посегателства срещу енергийни обекти. Кражбите да се разглеждат по-бързо производство, предложи още министър Петкова.
Теменужка Петкова, министър на енергетиката: Всички плащаме сметката
Имаме воля заедно с КЕВР да решим проблема "Кражбата на електроенергия е в Наказателния кодекс, но трябва да направим така, че тази разпоредба да работи, включително предвидената санкция за затвор." Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова при откриването на дебата на "24 часа" за кражбите на ток.
Тя подчерта, че наказанието може да включва и затвор, но не се прилага. "Налагането на наказания ще има превантивен ефект и към други, ако решат да посягат",каза Петкова.
"Когато има посегателства върху електропреносната мрежа, страдат всички", посочи енергийният министър. Всички плащаме сметката. Темата е важна и от гледна точка на енергийната сигурност. Всички ние - с общи усилия да намерим пътя с този много сериозен проблем. Милиони левове са щетите".
След като изслуша данните от електроразпределителните дружества за увеличението на случаите на кражба на ток, министър Петкова сподели пред журналистите, че "заедно с Комисията за енергийно и водно регулиране имаме воля цената на електроенергията, която ще плащат хората, хванати да крадат ток, да се повиши на 20 стотинки на киловатчас".
В момента дори и при доказана кражба тези хора плащат 6 стотинки на киловатчас. Така своеобразната "глоба" ще се вдигне над три пъти, допълни министърката и уточни, че това трябва да стане с решение на КЕВР, която да промени правилата за ценообразуване при кражби на ток.
Иван Иванов, председател на КЕВР: Да запишем в закон правата на КЕВР за крадения ток
Председателят на КЕВР Иван Иванов заяви, че правилата за измерване на електроенергията, приети от друг състав на комисията, в които е записано как се таксува краденият ток, се обжалват пред петчленен състав на ВАС. Тричленен състав е постановил, че комисията няма право да казва каква да е цената на крадения ток, както и за какъв период назад да се плаща. Петчленният състав ще се произнесе на 6 октомври.
Ако бъде потвърдено решението на тричленния състав, комисията е в правото си само да напише констативен протокол за неизряден електромер. Иванов предложи на депутатите да се запишат в закона права на регулатора да определя цени за краден ток.
Робърт Дик, председател на УС на "ЕВН България": Крадците на ток да не плащат наполовина
От януари до август 2016 г. има 130 посегателства върху електрическата инфраструктура в Югоизточна България, откраднати са 10 хил. м кабелни линии, щетата е за 92 000 лв. 32 трафопоста са разбити, загубите са за 24 800 лв., 6000 клиенти са засегнати, заяви Робърт Дик, председател на УС на "ЕВН България".
Когато има прекъсване на доставките, се уврежда интересът на клиентите, напрежението се променя, може да повреди уреди. От последните 5 кражби имахме 287 жалби, което ни донесе щета от 112 400 лв., каза Дик. Направихме редица инспекции, установихме множество манипулации на електромерите. От системата са източени за 5 г. 8,5 гигаватчаса електроенергия за 775 хил. лева. Това стига за потреблението на град като Бургас за месец.
Профилът на крадците се променя - свидетели сме на организирана форма на престъпност, което означава, че хора печелят, увреждайки интересите на цялото общество. Робърт Дик призова да се работи в сътрудничество с институциите.
Извършителите на този тип престъпления не се преследват с цялата строгост на закона, нужно е единно тълкуване на законите и по- строго прилагане, заяви Робърт Дик.
Гл. комисар Илко Илиев, шеф на Криминална полиция: Разкриваме 58%
58% е разкриваемостта на престъпленията по линия на кражбите на кабели, незаконните включвания в мрежата за електроразпределение и манипулацията на електромери. Това каза шефът на Криминална полиция главен комисар Илко Илиев на дебата на "24 часа" за кражбите на ток.
749 кражби на кабели са станали от началото на годината до края на август т.г. Миналата година са били с 49% повече, или 1448. При манипулирането също има спад - 727 при 797 през миналата година. 80% от кражбите на ток се извършват от бивши или настоящи служители на електроразпределителните дружества, каза Илиев.
При кражбите на кабели обаче работи т. нар. контингент - хора, осъждани за други кражби, грабежи и хулиганство, посочи комисарят. Много е модерно да се краде масло от трафопостовете, каза криминалист №1.
Данаил Кирилов, председател на правната комисия в парламента: 113 присъди в 1/3 от държавата е успех
Вече са внесени някои от исканите от бизнеса законопроекти, конкретно и изменението на НК за кражбата на съоръжения, посочи председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов.
Този текст вече се обсъжда в парламента, каза той. "За пореден път сме готови да създадем един специален състав и понасяме критики от експерти в наказателното право. 113 присъди за година в една трета от територията на България е сериозен успех за правосъдието, коментира още Кирилов.
Друг е въпросът, че само 19 от тези присъди са ефективно лишаване от свобода, каза още той. Председателят на правната комисия в парламента обаче посочи, че кражбата на ток не е от най-тежките престъпления.
"Щетата, която се причинява е огромна, но се вижда че ЕРП-та си изпълняват качествено задълженията. В други държави има партньорство между разследващите органи и доставчиците, защото тези престъпления са изключително трудно доказуеми", каза още шефът на правната комисия.
Делян Добрев, председател на енергийната комисия в Народното събрание: Не е нормално дотаксуването да е 3 месеца
От примерите за останалите държави виждам, че само ние начисляваме крадения ток за 3 месеца, в останалите държави в ЕС е за 6 месеца. Бих чул регулатора какво може да се предприеме. Изненада ме обаче нещо друго - спомена се, че най-често кражбите се извършват през софтуерно манипулиране. Това ме изненадва, защото когато изградиш умна мрежа, сложиш умен електромер, става много по-лесно да засечеш кражбата.
Дори технически да е по-лесно да манипулираш този електромер, би трябвало да е още по-лесно да го засечеш и в момента, в който този някой се опита да го манипулира, да вземеш мерки и да хванеш кражбата.
Ректор взема 8937 лв. месечно, повече от Борисов и Плевнелиев, лети 417 дни. Одитен доклад от 64 страници, който анализира финансовите разходи в Медицинския университет в София от 1 януари 2014 до 30 юни 2016 отива в ДАНС и прокуратурата. Това обяви министърът на образованието и науката Меглена Кунева днес.
Става дума за незаконосъобразни договори за обучение в чужбина. Министърът нареди незабавно да се прекрати изнесеното обучение на студенти в Швейцария, Германия, както и образователният франчайз Кипър.
Одиторите са установили, че акад. Ваньо Митев, който бе ректор до 15 април т.г., е изразходвал 250 000 лв. за 417 дни зад граница. Основанията за командировките му в Лондон, Малага, Куала Лумпур, о. Бали са свързани с личното му обучение по счетоводно приключване и данъчно облагане. Химикът е търсил студенти за медицинския университет от всички краища на света - Рим, Перуджа, Дубай, Сантяго, о. Сал - Кабо Верде, както и промотирал България в Куба, Доминикана, два пъти във Виетнам, два пъти в Оман.
Одиторите не намират обяснение на заплатата, която ректорът е формирал за себе си. Тя е 8937 лв. месечно - повече от президентската и премиерската. Проф. Митев е вземал допълнителни възнаграждения, които са включени в неговата брутна заплата, освен за стаж, за научна степен доктор на науките веднъж и втори път за научна степен само доктор, получавал е възнаграждения като член на научни журита, вземал е бонуси в чест на международния ден на здравето 7 април, за деня на българската просвета 24 май, като е за деня на народните будители 1 ноември.
Пред "24 часа" проф. Митев заяви, че е оставил университета на плюс 100 млн. лв., а сега го изкарвали престъпник. По повод командировките той коментира: "Не е имало случай да се върна от командировка без да докарам студент. Одитът е едно заяждане, нищо повече."
Първият български борсово търгуван фонд (ETF) дебютира при силен интерес. Първият борсово търгуван фонд (ETF) на БФБ - София, започна да се търгува във вторник при висок интерес. Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (тикър BGX) ще инвестира във всички емисии от индекса SOFIX, като ще следва движенията и съответно доходността им - т.е. доходността му ще зависи от представянето на основния борсов индекс. Създател на фонда е финансовата група "Експат капитал". Българският ETF е един от малкото в Централна и Източна Европа и единственият от този мащаб извън големите капиталови пазари на Русия, Полша и Турция.
Пускането му определено е събитие за българския капиталов пазар, който вече осма година страда от липса на ликвидност, нови инвеститори и малко емитенти, а цените на акциите са там, където паднаха през 2008 г. Новият председател на Комисията за финансов надзор (КФН) Карина Караиванова определи пускането му като стъпка към изпълнението на обещанията за развиване на капиталовия пазар у нас чрез предоставяне на нови инструменти. В първия ден от търговията на борсата минаха над 150 хил. акции от фонда, като цената им беше между 1.039 и 1.065 лв. за брой. Tова беше и позицията с най-голям обем изтъргувани акции на борсата за деня.
Структурата на фонда
Пасивният мениджмънт ще бъде в основата на управлението на активите, което означава, че управляващото дружество няма да избира в кои емисии да инвестира на база доходността им. Въпреки това фондът ще може да влага максимум 40% от средствата си в позиции, с тегло над 5% и до 20% за всички останали.
Фондът ще трябва да държи 5% от средствата си кеш. Expat Bulgaria Sofix UCITS ETF е успял да изпълни тези условия още преди пускането си на пазара, като 87.3% от предварително набраните 470 хил. лв. са били инвестирани в акции от SOFIX, коментира един от управляващите партньори в "Експат капитал" - Николай Василев.
ETF-ът ще бъде отворен, като ще изкупува обратно акциите си по всяко време. Като причина за това Василев посочи улесняването на инвеститорите, което да привлече и повече чуждестранни институционални акционери. Според него за тях е важно да имат инструмент, който за минимално време и разходи да могат да влязат на пазара. Той също така не изключи листването на фонда и на други пазари, ако се докаже като успешен на българския пазар. Като приходи "Експат капитал" ще удържа 1% от нетната стойност на активите на годишна база, а разходите първоначално се очаква да достигнат 1.5%.
С набирането на средства се очаква тези проценти да спадат, докато достигнат типичните за този вид инвестиция такси от 0.2% - 0.5%. Управляващият партньор Никола Янков очаква средствата във фонда да достигнат 10 млн. лв. в следващата календарна година. Фондът набира активи чрез първична продажба на дялове в офисите на "Експат", като те са за по-големи клиенти. На борсата може да се купят вторично книжа, като там минималната вложена сума е 2500 лв.
Интерес за участие
"За да има ETF, трябва да има маркетмейкъри", коментира Николай Василев. В това отношение фондът е успял да си осигури ликвидна подкрепа. Освен "Бенчмарк финанс", който беше първият посредник, договорил включване, в последните дни се присъединиха още два. В началото на седмицата стана ясно, че "Първа финансова брокерска къща" и "Елана трейдинг" ще станат маркетмейкъри. Последната изпълнява тази роля и в търговията с акциите на "Сирма груп холдинг".
Задачата и на трите страни е да поддържат оферти "купува" и "продава" с минимален обем от 2500 лв. при максимален спред от 5% в двете посоки. Въпреки това и трите дружества обявиха, че освен по-малък спред ще предлагат по-често и по-големи пакети на инвеститорите.
Една от целите на фонда е да стане най търгуваната позиция на БФБ с най-голям дневен оборот и брой сделки, заяви Николай Василев. Освен това със съдействието на маркетмейкърите ще се търси възможно най-тесен спред. "Експат капитал" също ще изкупува пакети акции от SOFIX в замяна за книжа от ETF-а.
Защо SOFIX?
Освен най-разпознаваем за местните и чуждестранните инвеститори SOFIX също така даде повод за оптимизъм. Индексът обърна движението си в последните месеци. След като удари най-ниската си точка в края на април, SOFIX е нараснал с 12.33%. За последната календарна година 12 от 15-те емисии в състава му са поскъпнали, а 9 от тях са изпреварили индекса, който на годишна база се покачва с 6.03%.
Перспективите пред пазара обаче не са приключили. Ръководителят на отдел "Финансови пазари" в "Елана трейдинг" Димитър Георгиев коментира за "Капитал", че очаква SOFIX да продължи да се покачва до края на годината. Според него не е изключено индексът да атакува 500 пункта.
"АЛД аутомотив" купи по-малкия си конкурент "МКБ - аутопарк". Компанията за лизинг и управление на автомобилни паркове "АЛД аутомотив" е придобила по-малкия си конкурент "МКБ - аутопарк". Сделката е част от постигнатото в края на миналата година споразумение между собствениците на двете компании, според което базираната във Франция ALD Automotive ще купи унгарската MKB - Euroleasing Autopark и българското й дружество. Промяната в собствеността на "МКБ - аутопарк" е вписана в Търговския регистър в началото на август, а цената е близо 1.7 млн. евро. Сделката ще увеличи автопарка на "АЛД аутомотив" с 1700 автомобила и ще засили позициите й на пазара на оперативен лизинг, който има значителен потенциал за развитие.
Вливане
Договорът за продажбата на българското дружество е подписан преди два месеца. Според него, считано от 31 юли MKB - Euroleasing Autopark прехвърля всичките си дялове в "МКБ - аутопарк" на "АЛД аутомотив" за сумата от 1.655 млн. евро. Според договора за преобразуване чрез вливане купувачът придобива цялото имущество (права и задължения) на "МКБ - аутопарк", което се прекратява без ликвидация.
Изпълнителният директор на "АЛД аутомотив" Клаудия Часар Торкар не коментира сделката. По данни от началото на тази година, когато официално беше обявено споразумението между двете чуждестранни компании, в България дружеството управлява 2200 превозни средства за 85 клиенти. Към тях сега се прибавят 1700 автомобила на "МКБ - аутопарк".
"Пазарът на оперативен лизинг с включено пълно обслужване в България все още не е толкова зрял, колкото в по-развитите икономики и поради тази причина крие реални възможности за развитие", коментираха от ALD Automotive през януари. Прогнозите на компанията бяха, че българският пазар ще нарасне с около 15% през 2016 г. до около 19 200 автомобила, а догодина темповете дори ще се ускорят.
За момента липсва информация дали унгарската сделка също е приключена. Придобиването беше одобрено от антимонополното ведомство в Будапеща в края на юни. С покупката на MKB - Euroleasing Autopark се очакваше ALD Automotive да разшири парка си със 7700 автомобила в Унгария.
Купувач и продавач
"АЛД аутомотив" е собственост на Сосиете женерал Експресбанк (49%) и на германската ALD International Group Holdilng (51%). По брой управлявани автомобили дружеството заема водеща позиция на българския пазар с дял от 12%. Френската ALD Automotive е част от групата на Societe Generale и предлага услуги по управление на автомобилни паркове и решения за дългосрочен лизинг на автомобили в 41 държави. Тя е сред най-големите компании в сектора, като към края на 2015 г. управлява 1.2 млн. автомобила (ръст от 9% на годишна база) и има над 5200 служители. Активите й се увеличават с над 11% до 15.7 млрд. евро.
"МКБ - аутопарк" е създадена през 2005 г. като "Плюс автопарк". През 2008 г. унгарската MKB - Euroleasing Autopark придобива 70% от дружеството и то сменя името си. През лятото на 2012 г. унгарската компания купува и останалите 30% от "Пеща-2007" и става едноличен собственик. Освен централен офис в София "МКБ - аутопарк" има клонове във Варна, Бургас и Пловдив. Към края на 2015 г. в него работят 23 души. От отчета на дружеството става ясно, че към края на миналата година то е имало 1747 активни договора (ръст с 30 броя), включително 1309 по оперативен лизинг, както и 56 договора за управление на автопарк.
Унгарската MKB - Euroleasing Autopark е собственост на MKB Bank и на Letét - компания майка на застрахователния брокер Eurorisk и на веригата от представителства на някои от най-известните автомобилни производители Carnet.
Съживен пазар
През последните няколко години се наблюдава съживяване на лизинговия пазар в страната като цяло. По данни на БНБ за второто тримесечие на 2016 г. компаниите в сектора са сключили нови договори за близо 400 млн. лв. (увеличение от 1.6% на годишна база). Общият размер на пазара бележи ръст заради увеличение при оперативния лизинг и в края на първото полугодие достига 3.251 млрд. лв., като нараства с 4.3% на тримесечна и с 0.1% на годишна база.
Осъдени и следствени влизат в най-екзотичната битка за президент. Хора с присъди и разследвани за различни престъпления са получили регистрация от ЦИК и ще се включат в кандидатпрезидентската надпревара. Това показва справка с биографията на претендентите за държавен глава, излъчени от 15 инициативни комитета, 12 партии и 5 коалиции. Срокът за регистрацията изтече в понеделник. Сред играчите в битката на 6 ноември са ген. Румен Радев, издигнат от комитет и подкрепен от БСП, Татяна Дончева - излъчена от коалиция между "Движение 21" и НДСВ, Трайчо Трайков от Реформаторския блок, Ивайло Калфин, издигнат също от коалиция, доминирана от АБВ, бившият премиер Пламен Орешарски, чиято номинация бе внесена в ЦИК в последния момент от инициативен комитет, Красимир Каракачанов - кандидат на ВМРО, НФСБ и "Атака" и пр. Най-голямата политическа сила ГЕРБ ще обяви своя кандидат на 2 октомври.
Претендентите, които са се сблъсквали със съдебната система, са издигнати от инициативни комитети. Срещата им с правосъдието обаче не влиза в колизия с конституцията, тъй като няма изискване към кандидат-президентите да не са осъждани. Те трябва само да не са поставени под запрещение и да не изтърпяват наказание лишаване от свобода.
Инициативен комитет, председателстван от сина му Виторио, е издигнал кандидатурата за президент на Бисер Миланов, известен като Петното. Името на Бисер Миланов нашумя покрай протестите и контрапротестите срещу кабинета "Орешарски". Тогава той няколко пъти бе задържан в полицията за провокации и призиви за насилие. През 2014 г. създателят на движение "Свобода" лежа известно време в ареста заради заплаха за убийство, но по това дело той бе оправдан. През тази година пак бе вкаран в ареста по друго обвинение, но по-късно бе освободен срещу парична гаранция. При гледане на едно от делата срещу Миланов прокуратурата обяви, че той има стари присъди. Миналата година русенецът се кандидатира за общински съветник и получи само 175 гласа. Тази година обаче синът му е събрал поне 2500 валидни подписа, за да регистрира комитет.
С условна тригодишна присъда за педофилия е издигнатият от инициативен комитет бивш депутат от "Атака" Владимир Кузов. На 6 ноември той ще се яви в двойка с друг бивш атакист с отнет имунитет - Борислав Ноев. За разлика от Кузов, който загуби защитата си при разследване за педофилия, срещу Ноев вървя проверка за шофиране в нетрезво състояние.
В изборите на 6 ноември ще участва и независимият кандидат за президент Камен Попов. Навръх кметския вот през м.г. пред НАТФИЗ той удари лидера на "Атака" Волен Сидеров. След инцидента Попов също бе задържан и срещу него започна предварително съдебно производство. Засега няма данни то да е завършило. Попов е съучредител и председател на Национален форум "Обединение", създаден по време на февруарските протести през 2013 г. Председател на инициативния комитет в негова подкрепа на този вот е Валери Венков - бивш зам.-председател на общинския съвет в Костинброд.
Вземане-даване с правосъдието имаше и още един кандидат за президент, издигнат от инициативен комитет - бизнесменът Веселин Марешки. През юли 2013 г. съдът във Варна окончателно реши, че Марешки не трябва да бута единия от етажите на фитнес клуба си на плажа "Кабакум". Преди това общината бе издала заповед за демонтиране на второто ниво на преместваемия обект, разположен върху изключителна държавна собственост. Съдиите прецениха, че "съществува вътрешна нелогичност и противоречивост на основанието за издаване на заповедта" и че "съдът е поставен в невъзможност да извърши надлежен контрол за законосъобразност".
Преди дни ЦИК отказа регистрация на друг комитет, издигнал осъждан за президент. Комисията не вписа сдружението в подкрепа на Атанас Йорданов. Това е името по паспорт на стария познат на правораздавателната система Али Юзеиров. Инициативният комитет, издигнал Али, е оглавяван от неговия брат - Юзеир Юзеиров, вписан с името си по паспорт Росен Йорданов. През март варненският съд потвърди окончателно иска срещу двамата на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество. Обвинението бе за пране на пари. На братята бе конфискувано имущество за 1.022 млн. лв. През 2010 г. Юзеир Юзеиров бе осъден на година условно и на глоба от 4000 лв. и за опит за създаване на партия на религиозна основа с името "Отоман" и за провеждане на нерегламентиран митинг в с. Славяново. Срещу Юзеир имаше разследване и в Белгия за нарушаване на трудовото законодателство и за трафик на хора.
Лежерно
От кандидат-президентите не се изисква свидетелство за съдимост, искано при постъпване на работа почти навсякъде, или като членове на управителен или контролен съвет. Държавният глава е и върховен главнокомандващ и работи задължително със секретна информация, но не се проучва предварително, каквато е обичайната практика. Същото важи и за премиера, министрите, председателя на парламента, депутатите, членовете на ВСС, конституционните съдии.
България вероятно ще доплаща за реакторите за "Белене". България не само ще плати за произведеното досега оборудване за двата реактора на АЕЦ "Белене", но вероятно ще трябва и да доплати, ако иска да ги придобие изцяло. НЕК бе осъдена в средата на юли да плати 628 милиона евро на "Атомстройекспорт" заради поръчаните, но неплатени реактори. "Присъдата на Арбитражния съд в Женева е за произведеното към тази дата оборудване", обясни министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Част от него не е довършена и съответно сумата за него още не е влязла в крайната сметка. По информации на енергийното министерство първият от реакторите е готов изцяло, но вторият е изработен на 90%. Каква ще е сумата обаче, все още не е ясно
Вчера министърът на енергетиката Теменужка Петкова участва в заседанието на бюджетната комисия в Народното събрание, която одобри на второ четене безлихвения заем, с който НЕК ще се разплати за реакторите. Опозицията разкритикува мнозинството, че с гласувания заем за НЕК на практика разписва "празен чек", тъй като в законопроекта не са записани нито сумата, нито погасителният план. Предложението на БСП заемът да бъде в размер на 1.2 млрд. лв. за срок от 15 години обаче не бе прието.
"Чекът е ясен - в арбитражното дело е записана и главницата, и лихвите, които трябва да плащаме", заяви шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ. Въпреки това обаче сума в исканата нотификация за заем пред ЕК няма. Според заместника й - Румен Гечев от БСП - сума трябва да бъде записана. "Здравият финансов разум ни кара да направим такова предложение. Ако се наложи сумата да бъде увеличена, то няма проблем това да мине през Народното събрание", опонира той. Гечев поиска правителството да изпрати експерти, които на място да се уверят какви реактори сме на път да купим. "Като си даваме колата да ни сменят накладките, стоим там и гледаме, а какво остава за реактори", възмути се той.
Страната ни на два пъти е поискала от руската страна да види оборудването, но и двете запитвания са останали без отговор, обясни министър Петкова. Тя е получила уверение от ръководството на "Росатом", че дъщерната й компания "Атомстройекспорт" ще отговори някога на запитванията. Към момента разполагаме единствено със сертификати за произведеното оборудване. На място обаче все още никой не е видял какво си купува България.
Какво е направила България по задълженията на НЕК към "Атомстройекспорт" е доложил вчера премиерът Бойко Борисов в разговор с руския президент Владимир Путин. Двамата са обсъдили въпроси от "двустранните търговско-икономически отношения", като акцент е била темата за Втора атомна. Премиерът уведомил Путин, че правителството е направило конкретни стъпки за изплащане на задълженията, макар че към момента България все още няма "да" от Брюксел.
Борисов е заявил, че България настоява за преразглеждане на лихвите, присъдени на "Атомстройекспорт". "Целта ни е да бъдат изчистени проблемите между двете дружества и да се постави стабилна основа за бъдещи съвместни енергийни проекти", е подчертал министър-председателят. Двамата с Путин са обсъдили и темата за газовия хъб и са се договорили експерти на "Булгартрансгаз" да запознаят руската страна с разработения бизнес модел на проекта. Разговор е имало и по темата "туризъм" - тази година руските туристи у нас са повече с 40%.
Пазар
Към момента продажбата на реакторите на трета страна не стои на дневен ред, защото не е изгодно, каза вчера министър Петкова. Според нея най-работещият вариант е приватизацията. "Аз съм оптимист, че ако тръгнем към бъдеща приватизация на проекта, първо плащането на оборудването, обособяването на площадката и на всички разрешителни по проекта в отделна проектна компания, мисля, че ще има инвеститорски интерес. Това ще даде възможност на НЕК в максимално кратък срок да се разплати", коментира министърът.
Няма да сме буфер между Турция и Европа. Няма да се съглася и България да е буфер между Турция и Европа. Много е удобно да кажеш, че ще върнеш мигрантите, откъдето са дошли, но не си представям как на летище София ще приемем десетките хиляди, които ни връщат. Това каза премиерът Бойко Борисов по време на съвместния брифинг с турския си колега Бинали Йълдъръм. Близо час и половина продължи срещата между двамата премиери, която се проведе в работния офис на Йълдъръм в Истанбул.
След нея стана ясно, че Турция иска от ЕС изпълнение на споразумението от февруари за либерализация на европейските визи за нейни граждани. Борисов даде ясен знак, че ще отнесе посланието до Берлин още тази вечер. Веднага след като кацна в София премиерът замина с правителствения „Фалкон" за Германия, където днес ще участва в Берлинските преговори с канцлера Ангела Меркел.
Борисов благодари на своя колега за уверенията, че Турция ще направи всичко възможно да намали напрежението от преселническата вълна по границата. Премиерът ни показа подробен списък с всички конфликтни точки по браздата. Той обясни, че ако гласовете в Европейския съвет против приетото през февруари споразумение надделеят, не знае колко време Турция ще удържи на мигрантския натиск.
„Надявам се с воля от ЕС и Турция да намерим изход от този застой. Лошо, хубаво, това споразумение в пъти намали миграционния натиск над Европа", каза още Борисов.
Премиерът обяви, че се надява и дипломатите да намерят решение, защото „добра война няма". А не се ли реши по дипломатически път този конфликт, тя била „неизбежна".
„Проблемът с мигрантите не бива да е за сметка на Турция. Убеден съм, че Европа и Турция заедно ще дадат много по-голяма стабилност", допълни Борисов.
Съседите приютили 3 млн. преселници
Бинали Йълдъръм нарече премиера Борисов „моя ценен приятел". Той припомни, че Турция е приютила над 3 млн. мигранти, „Посрещаме всички техни нужди, защото това е в нашата традиция. Този проблем е не само регионален, но и глобален. Искаме нашите европейски приятели да разберат, че е време да поемат повече отговорност по границите.
Жизненоважно решение е в края на октомври да влезе в сила споразумението за либерализиране на визовия режим. Ако споразуменията за реадмисия и либерализиране на визовия режим не влязат в сила, това ще постави Европа пред голям риск. Разказах всичко това пред моя приятел Борисов и вярвам, че той ще го предаде на Европа", каза Йълдъръм.
Анкара и Брюксел да търсят заедно изход от кризата
„Вярвам, че заедно - с воля от ЕС и Турция, ще намерим изход за решаване на мигрантската криза", заяви Борисов по време на срещата си с турския президент Реджеп Ердоган. Двамата разговаряха в двореца Долмабахче малко след като нашият министър-председател бе при колегата си Бинали Йълдъръм.
Според Борисов предстоят изключително трудни месеци на преговори в търсене на правилните решения.
„Подходът, според който всяка държава се спасява поединично, е неправилен, тъй като противоречи на европейските принципи", каза Борисов.
От своя страна Ердоган изказа благодарност за позицията на страната ни след опита за преврат в Турция.
София предупреждава за нова вълна
Има опасност от бежанска вълна, ако се провали споразумението от март между ЕС и Турция.
Предупреждението е на Бойко Борисов в интервю пред Михаел Мартенс, кореспондент на немския вестник „Фарнкфуртер алгемайне цйтунг" за Югоизточна Европа.
„Страхувам се от това, което става в Турция", казва Борисов. Според него сред някои политици било модерно да се представят като герои, които влизат във война с танкове и самолети. „Но който непрестанно дрънка оръжие, той все някога ще го използва", смята Борисов.
По отношение на Ердоган и споразумението за бежанците премиерът добавя, че който заплашва да наводни Европа с мигранти, то той ще го направи, ако ЕС не спази договорката. Турция обаче била длъжна да знае, че „не разчитаме единствено на нея".
Мръсен въздух мори българите. България е на второ място по брой смъртни случаи на глава от население заради мръсен въздух. Това показва най-новото изследване на Световната здравна организация (СЗО) по проблема със замърсяването с фини прахови частици.
Със 118 смъртни случая на 100 хиляди държавата ни е на втора позиция, веднага след Украйна - със 120/100 хиляди души. На трето място е Беларус със 110, а на четвърто Русия с 98.
Общо 8634 смъртни случая от мръсен въздух са регистрирани в България през 2012 г., сочат данните на СЗО.
Тежката индустрия е основната причина за замърсяването на въздуха в Украйна, България, Беларус и Русия, пише британският вестник „Гардиън".
България от години е със завишени нива на наличието на фини прахови частици във въздуха. Най-мръсният въздух у нас дишат в Димитровград и Монтана, както и около Пловдив, показва публикуваната интерактивна карта от СЗО, която очертава опасни региони и посочва градовете, където са надвишени определените от организацията допустими нива на замърсяване на въздуха. Данните за България са от 2013 г.
Над 3 милиона души всяка година умират от замърсен с фини прахови частици въздух. В световен мащаб 92% от населението живее в държави с мръсен въздух, замърсен над допустимите, зададени от СЗО нива и стандарти с фини прахови частици.
Най-лошо е положението в трите най-населени страни от общо 184 проучвани държави. В Китай през 2012 г. над 1 милион души са починали от мръсен въздух. На 100 000 души смъртността е 76, което отрежда на най-многолюдната страна 10-а позиция по този показател. През 2012 г. в Индия жертви на мръсния въздух са станали около 600 000 души, а в Русия - над 140 000.
Мръсният въздух може да доведе до сърдечно-съдови заболявания, удар, белодробно заболяване и рак на белия дроб. Освен това той увеличава и рисковете от остри респираторни инфекции.
Замърсяването на въздуха идва основно от автомобилите, от работещи на въглища заводи и от изгаряне на отпадъци, сочат данните на СЗО.
Най-чист въздух дишат в Исландия, Финландия и Канада, където е отчетена и най-ниска смъртност, сочат данните на СЗО.
Шофьори и секретарки с професорски заплати. ДАНС и прокурори ще влезнат в Медицинския университет. Документът за одит на учебното заведение вече е пратен на Прокуратурата, ДАНС и Агенцията за държавна финансова инспекция. "Констатациите са много притеснителни, ще следим внимателно за изразходването на публични средства", закани се вицепремиерът и образователен министър Меглена Кунева. Проверката обхваща периода от 1 януари 2014 г. до средата на 2016 г. По думите на министъра одиторите са констатирали "липса на прозрачност и незащитени интереси на университета чрез сключени договори за рекламиране на обучението и изплащане на комисиони, както и при провеждане на обществени поръчки. Става дума за незаконосъобразно сключвани договори за обучение в чужбина и ръководството на МУ - София, незабавно трябва да прекрати изнесеното обучение на студенти в центрове в Швейцария и Германия, както и за образователен франчайз в Кипър, допълват от пресцентъра на просветното министерство. Установен е и прием и обучение на чуждестранни студенти срещу заплащане в несъответствие със законовата уредба, също и нарушения при реда за командировки в чужбина, както и при определяне на трудовите възнаграждения в университета. В одита се посочва например, че за ректора на университета проф. Ваньо Митев са изразходвани бюджетни средства за командировки в чужбина с "екзотични дестинации", "без да има реална възвръщаемост за университета". Сключвани са граждански договори за извършване на дейности, които имат постоянен характер като "прикрити трудови договори" и също договори със служители на университета за възлагане на дейности, които съвпадат със задълженията им по длъжностни характеристики.
Проверени са три проведени процедури за закупуване на автомобили за одитирания период и експертната оценка установява, че и в трите случая има "техническите спецификации", които поставят "ограничаващи изисквания" - "не са дали възможност за равен достъп на кандидатите или участниците за участие в процедурата и са създали необосновани пречки пред конкуренцията". Също така според доклада липсва обосновка за необходимостта от закупуването на високопроходим спортен джип на стойност 177 108 лв.
Трасето на "Струма" към София ще бъде с 3 ленти. Участъкът на магистрала "Струма" в Кресненското дефиле, за който се реши да е с т.нар. двойно преминаване - еднопосочно по съществуващия път към Кулата и по ново трасе източно от дефилето в посока към София, може да бъде завършен до края на 2020 г. Това каза председателят на Агенцията "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров на пресконференция в Камарата на строителите в България, на която беше представен проектът. Лазаров обясни, че в момента се подготвя оценката за въздействие върху околната среда на проекта. Очакванията му са през октомври докладът да бъде внесен в Министерството на околната среда и през ноември да бъде одобрен. След това ще се възложи идейното проектиране, а след него ще бъде обявена процедура за инженеринг - т.е. изготвяне на технически проект и строителство на новата отсечка.
Оптимистичната прогноза, при бързо решаване на обжалванията, е строителството да започне още през 2017 г., каза Лазаров. Когато новото трасе бъде готово, движението временно ще бъде двупосочно по него, за да се ремонтира съществуващият път през дефилето. Реконструкцията ще отнеме по-малко от година, допълни той. За цена на новия проект още не може да се говори, защото не са направени количествени сметки, каза още Лазаров.
По новото трасе източно от Кресненското дефиле се предвижда да има 5 тунела - два с дължина около 350 м и три с дължина по около 1,5 км, каза още Лазаров. Виадуктите ще са 14, от които 10 ще са с височина 30-50 м, а 7 - с около 100 м. Останалите ще са по-малки мостови съоръжения. За високите виадукти ще се мисли за друг тип конструкция заради спецификата на терена, допълни Лазаров. За новото трасе се предвижда да се изгради и трета лента за бавно движещи се превозни средства, тъй като някои участъци ще са с наклони, допълни той. Това ще позволи и двупосочното му използване, докато се ремонтира съществуващият път в дефилето.
Петима ранени при паднал асансьор в София. Асансьор пропадна в жилищна сграда в столицата. Инцидентът е станал в квартал „Свобода", съобщиха за БЛИЦ хора, които живеят в кооперацията, която в близо до местната поликлиника.По техни данни в асансьора е имало мъж и малко дете. Веднага са повикани полицаи и линейка, който пътуват към мястото на инцидента. Чакат се специалисти, които да ги измъкнат.
„Страшно е. Мъжът не спира да крещи от болка, а детето да плаче. Май бащата има счупен крак", споделят читателите ни.
„Сигналът за инцидента е постъпил в МВР в 19,10 часа. Аварийни екипи пътуват към мястото, все още обаче нямаме официална информация дали има пострадали", потвърдиха от МВР.
Забавачки събират по 9000 лева от родители. Около 9000 лева се събират във всяка детска градина по време на първите родителските срещи. Всяко семейство с малко детенце трябва да задели между 50 и 100 лева на година за мокри кърпи, вода и помагала и ремонти, установи проверка на „Монитор". Така при средно 150 дечица в сграда и 60 лева такса излиза, че родителите отделят и събират средно по 9000 лева. Тези такси обаче се оказват извън закона, защото кметовете масово са издали заповеди до директорите да не събират пари от родителите. Такъв документ от години има в София, Варна и Велико Търново, а в началото на учебната година това разпоредиха и градоначалниците на Бургас, Благоевград и Плевен.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |