Кристалина Георгиева e новият български кандидат за ООН. След седмици на недомлъвки и слухове, правителството официално издигна кандидатурата на настоящия еврокомисар по бюджет и човешки ресурси Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН. Новината за тази смяна в последната минута обяви Бойко Борисов в сряда, преди заседанието на кабинета. Тя идва броени дни преди първото гласуване с цветни бюлетини - на 5 октомври в Съвета за сигурност. Това е моментът, когато си проличава дали някоя от петте държави с право на вето предупреждава кандидат, че при окончателното гласуване може да го спре.
Промяната не е неочаквана. В подкрепа на Георгиева има силни международни настроения (Унгария, Латвия и постоянния член на СС Великобритания са три от страните, които са потвърдили подкрепата си за нея), докато шансовете на досегашния кандидат Ирина Бокова продължават да изглеждат слаби. Преди две седмици премиерът постави условието тя да се класира сред първите две места, за да запази подкрепата на България. На последното неформално гласуване в Съвета за сигурност на организацията в понеделник обаче, Бокова не само не успя да се изкачи в класирането, но и влоши резултатите си и остана 6-та.
В същото време обаче България изпада в некомфортна международна позиция. Кабинетът няма да оттегля подкрепата си за номинацията на Бокова, защото такава процедура не съществува, обясни външният министър Даниел Митов. По думите му тя сама трябва да реши ще остане ли в състезанието занапред или ще се оттегли. Самата Бокова през туитъра на официалната си кампания, обяви че няма да направи това. "Напълно посветена съм да продължа", пише там.
Решението на правителството вбеси лявата опозиция в лицето на БСП и АБВ, които реагираха много остро и с искания за вот на недоверие и оставки. Против се обяви и ДСП. Очаквано подкрепа за смяната дойде и от ГЕРБ и Реформаторския блок, както и от президента.
Смяна на коня
Премиерът коментира, че след решението на правителството може да се очакват тежки компроматни войни."Тиражират се много лъжи, но мисля, че това решение е правилно", каза той. И отбеляза, че след гласуването в понеделник директорът на ЮНЕСКО е паднала с една позиция спрямо последния вот, като я изпреварват много други кандидати "включително жени".
"Заради негласните нагласи, които има, е хубаво кандидатът да е жена и от Източна Европа. Считаме, че Георгиева ще е по-успешна кандидатура", обоснова се той.
Първия си официален коментар направи и самата Георгиева, която досега предпочиташе да мълчи по темата. "За мен е огромна чест да бъда номинирана от българското правителство за Генерален секретар на ООН. Приемам номинацията с пълното съзнание колко отговорна е тази позиция. И колко важна е тя за това светът да бъде по-сигурен, по-силен, по-справедлив и по-богат за настоящите и бъдещи поколения", написа във "Фейсбук" българският еврокомисар. Тя ще излезе в неплатен отпуск за месец, а като следваща стъпка възнамерява да представи кандидатурата и визията си за ролята на генералния секретар на ООН на страните от организацията, се допълва в изявление, разпространено от пресслужбата на ЕК.
Външният министър Даниел Митов поясни, че сега България ще търси подкрепата за нея от държавите от Източна Европа. Такава веднага дойде още в сряда от външния министър на Латвия в "Туитър". Преди седмици унгарският премиер Виктор Орбан също декларира, че страната му ще подкрепи Георгиева, ако бъде издигната. Великобритания е дала няколко пъти неофициално такъв сигнал към София, потвърди "Капитал" през два независими източника.
Часове след обявяването на решението, Ирина Бокова не бе направила коментар ще продължи ли участието си. В интервю за 24 часа ден по-рано председателят на ЮНЕСКО заяви, че не вижда основателна причина да се откаже от надпреварата. "Състезанието не е приключило, тепърва предстои сериозната битка", каза тя. И допълва, че има сериозни позиции, а успешният й старт не се е харесал на кръгове в България и извън нея, които са започнали негативна кампания.
Борисов под атака
Новината силно развълнува опозицията. От БСП обявиха, че започват разговори с други политически сили за искане на вот на недоверие в правителството заради провал във външната политика. Лидерът Корнелия Нинова заяви от трибуната на парламента, че БСП оценява смяната на кандидатурата като "тежко предателство за България и подчинение на чужди интереси". АБВ пък поиска оставката на външния министър Даниел Митов.
"Това е смешно и жалко. Оттук нататък никой няма да гледа сериозно на българската дипломация и на наша кандидатура за какъвто и да било пост няма да се погледне сериозно", заяви лидерът на АБВ Георги Първанов. Според него отговорността на Бойко Борисов за това е изключително висока. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ от своя страна определи като "много несериозен ход" решението на правителството. "Поне достойнството и авторитета на страната си можехме да съхраним", заяви той.
Логично подкрепата дойде от ГЕРБ и РБ. Според шефа на външната комисия в парламента Джема Грозданова (ГЕРБ) с новата кандидатура "шансовете са големи". Смятам, че начело на ООН трябва да застане десен човек, с дясно мислене", заяви депутатът от Реформаторския блок Димитър Делчев.
Президентът Росен Плевнелиев призова всички български политици да подходят отговорно към новата българска кандидатура за генерален секретар на ООН, да надмогнат партийните си интереси и лични пристрастия и да се обединят в усилията си за успех в надпреварата за поста.
Шансовете
Информации за възможна смяна на българския кандидат в последния момент циркулират от много време, но зачестиха в последните месеци месеца. Различни западни издания дори лансираха тезата и че Георгиева може да бъде издигната от група от източноевропейски държави. Но през изминалите месеци на тиха дипломация и политически ходове единствено Русия потвърди, че за еврокомисаря е водена кампания. Москва, която подкрепя Ирина Бокова, обяви, че германският канцлер Ангела Меркел е поискала подкрепа от президента Владимир Путин за нова кандидатура, но не я е получила.
Именно силната подкрепа на Русия е сред притесненията на някои държави по отношение на Бокова, твърдят западни медии. Като проблем за номинацията на Бокова се посочваше и спирането на американското финансиране на ЮНЕСКО, след като през 2011 г. организацията призна автономията на Палестина. Това обаче не решение, за което тя е отговорна, тъй като е взето от страните-членки, а тя е длъжна да го изпълни. Лондон пък дискретно подаде сигнал към София, че няма да одобри Бокова още преди номинацията, заради неудовлетворение от начина, по който тя управлява ЮНЕСКО.
Георгиева ще има фронт от няколко източноевропейски държави зад себе си, както и с опита си на хуманитарен деятел. Това ще я изправи лице в лице с досегашния водач - бившият португалски премиер Антонио Гутереш, който също е известен с дейността си като хуманитарен експерт.
До края на октомври би трябвало ООН да има нов избран лидер, а на 1 януари 2017г. новият генерален секретар трябва да заеме поста си с подготвен екип.
Облигациите по българския дълг са с исторически ниска доходност. Облигациите по държавния дълг на България се търгуват на исторически ниски нива. В момента бондовете в левове с падеж юли 2026 са с доходност 2%, а в два дни през септември беше и по-ниска. Книжата по външния дълг в евро и с падеж март 2027 г. се котират при 1.86%, показват данни на Reuters. Така българският дълг следва световната тенденция на понижена доходност - последната пада, когато расте цената на облигацията, и обратно.
Нулевите лихви на централните банки и отрицателните по бондовете на развитите държави правят книжата на държави като България атрактивни. Силният интерес към тях обаче свива все повече печалбите за инвеститорите и от тях, но това е добре за емитентите. За сравнение - в края на 2008 г., в разгара на финансовата криза, доходността на българските 10-годишни левови книжа беше почти 9%. Ниската доходност може да се приеме и като признание на чуждите инвеститори за нисък риск в българската икономика.
Какви са причините
На вътрешния пазар обаче действат специфични фактори, които не зависят от международното положение. Котировките по 10-годишните ДЦК в момента са от порядъка на 1.95%/1.75% (купува/продава). Пред "Капитал" Мартин Търпанов, старши дилър отдел "Финансови пазари" в SG Експресбанк, посочва няколко причини за състоянието на вътрешния пазар: "Огромна ликвидност във финансовата система и в частност в търговските банки. Въпреки рекордно ниските лихви по депозитите само през август новопривлеченият ресурс достигна близо 780 млн. лева. Все още ниският ръст на кредитирането и липсата на инвестиционни алтернативи за банките правят ДЦК-тата основен пристан за тях", посочва той и допълва:
"Липсата на предлагане на ДЦК, по-доброто изпълнение на приходната част на бюджета и отпадането на нуждата от рефинансиране на търговски банки след добрите резултати на стрес тестовете практически доведоха до липсата на необходимост от вътрешно финансиране. Очакванията на първичните дилъри са, че и до края на тази година няма да има аукциони за ДЦК." Финансовият министър Владислав Горанов пък вече заяви, че правителството планира лимитът за нов дълг в бюджета за 2017 г. да бъде нула.
Усещане за нисък риск
В момента България има седем емисии облигации с падеж между 2017 и 2035 г. С най-близък до 10-годишния матуритет е тази от 2027 г. Доходността по нея е около 1.87%. "Рекордно ниските лихвени равнища на международните дългови пазари - продължаващите политики на водещите централни банки на количествени улеснения (накратко изкупуване на активи) и отказът на този етап на Фед да вдигне основната лихва в САЩ, са изключително благоприятни фактори за продължителен период на ниски лихви и доходности на бондовия пазар. За това допринасят и незадоволителният ръст на икономиките и недостатъчната инфлация от двете страни на океана", коментира Търпанов.
Какви са очакванията
В подобна ситуация най-много печелят инвеститорите, които са купили облигации по време на аукциона им. За държавата и данъкоплатците реален ефект няма, тъй като правителството плаща фиксирани лихви, а и не излиза на външния пазар, аукционите на вътрешния също са силно ограничени, което не позволява да постигне реално ниски лихви.
В глобален мащаб ниските лихви през тази година например са спестили на правителства и компании 500 млрд. долара, а новите емисии са близо 4.9 трлн. долара. В момента пък облигации за над 12 трлн. долара се търгуват с отрицателна доходност. "Като цяло спад на доходността се наблюдава по целия матуритетен сегмент с почти еднакви темпове. Ликвидността на вътрешния пазар за съжаление е доста ниска в момента, като за това способства и липсата на предлагане от страна на емитента.
Интересът е предимно от местни играчи - банки в късия и средния край на кривата и застрахователни компании и асет мениджъри в дългия край", коментира Търпанов и прогнозира: "В средносрочен план очакваме задържане на доходностите на текущите ниски нива и дори леко допълнително понижение, като се имат предвид нулевото предлагане и огромното търсене на вътрешния пазар. Евентуален непредвиден външен шок и ударно покачване на външните лихви би могло да допринесе за обръщане на тази тенденция", завършва той.
Пенсиите ще се увеличат с 2.4% догодина. Всички пенсии от 1 юли догодина ще се увеличат с 2.4%. Този ръст залага Националният осигурителен институт в бюджета на Държавното обществено осигуряване. Увеличението ще струва около 120 млн. лв. за половин година, съобщи пред "Сега" управителят на институцията Бисер Петков.
2017-а ще е първата година, в която ще се прилага нов метод за повишение на пенсиите. Парите на старите хора няма вече да се осъвременяват по швейцарското правило, а със същия процент от него ще се увеличава коефициентът за всяка година стаж. В момента този коефициент е 1.1. С ръста от 2.4 на сто тежестта на всяка година стаж ще стане 1.126. На практика разлика между стария и новия вариант на увеличение няма да има. Ще го усетят след 10 г. новите пенсионери. Чак тогава една нова пенсия ще е с около 40% по-висока от отпуснатата тази година например. Това означава, че ножицата между старите и новите пенсии ще се разтваря все повече.
Заради тази разлика пенсионерски организации отново поискаха преизчисляване на всички стари пенсии със сегашния среден осигурителен доход. На вчерашното заседание на парламентарната комисия представителите на пенсионерите бяха поканени на дискусия за възможностите за увеличаване на парите им. Дискусия нямаше, защото нито един депутат не взе думата, и не е ясно дали някоя партия би предложила наистина да се преизчислят пенсиите. Управителят на НОИ съобщи на депутатите, че ако старите пенсии (отпреди 2008 г.) бъдат преизчислени със средния осигурителен доход от 2015 г., те биха се увеличили с 40%, но това би струвало по около 140 млн. лв. на месец, или около 1.7 млрд. лв. на година. "Въпросът е дали е поносимо", коментира Петков. Във финансовата обосновка на НОИ все пак е записано, че би могло да се предложи поне частично преизчисление за старите пенсии.
Петков посочи, че наистина има сериозно изоставане на старите пенсии, и даде пример, че при равни други условия една пенсия, отпусната миналата година, е с 82% по-висока от отпуснатата през 2008 г. Това се дължи на факта, че преди 8 години средният осигурителен доход е бил 398 лв., а миналата година - 726 лв. Подобна мярка, каквато искат пенсионерите, е правена веднъж през октомври 2008 г., когато всички стари пенсии бяха преизчислени по тогавашния среден осигурителен доход (от 2007 г.). Това струваше 20 млн. лв. повече на месец.
От КНСБ ще настояват да се заложи по-висок процент от 2.4 на сто за ръст на пенсиите, съобщи Ася Гонева.
За догодина разходите за всички видове пенсии ще са почти 9 млрд. лв. Промяна в обезщетенията не са заложени - втората година на майчинството остава 340 лв., минималното обезщетение за безработица - 7.20 лв. на ден. Максималният осигурителен доход остава 2600 лв., а таванът на пенсиите - 910 лв. Вноската за пенсия обаче се увеличава от 17.8% на 18.8%, което според разчетите на НОИ ще донесе допълнителни около 200 млн. лв.
Три нови бежански лагера ще има по южната граница. Три нови центъра за нелегални мигранти ще бъдат изградени до една година на територията на страната. Това предвиждат плановете на правителството за справяне с бежанската вълна. Новите лагери няма да са постоянни, а ще се използват само ако има сериозен бежански натиск. Те ще представляват площадки с ток и вода, които ще са обградени с ограда и ще са от затворен тип. Това означава, че настанените вътре чужденци няма да могат да излизат извън лагера.
Плановете на правителството бяха представени вчера от вътрешния министър Румяна Бълчарова, която призова да се спрат политическите спекулации по темата. Тя беше категорична, че тук не става дума за заливане на страната с бежанци, а за опциите за реагиране при сериозен наплив на мигранти. "Ние не създаваме нови центрове, за да приемаме повече бежанци, ние създаваме условия за изграждане на площадки и необходимата инфраструктура към тях. Така, ако се засили мигранският поток, можем да реагираме в спешен порядък и да настаняваме хората там във фургони. Тези центрове могат да бъдат развръщани за определен период, след което да бъдат закривани, с което няма да променим ситуацията в населените места. Търсим места, които да бъдат най-подходящи", каза тя, но отказа предварително да каже къде ще са центровете.
Бъчварова беше категорична, че ситуацията в момента е много сериозна, тъй като всички центрове на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) и на дирекция "Миграция" са препълнени. Затова се предвижда въвеждане и на по-строги мерки за сигурност в поделенията на ДАБ, изваждане на част от хората в тях на външен адрес и изнасяне на един от центровете извън София. Най-вероятно става дума за този във "Военна рампа", където са настанени афганистанци и пакистанци. Те нямат шанс да получат бежански статут и чакат да бъдат екстрадирани. В същото време най-много проблеми се създават именно в този лагер. Преместването ще струва 5 млн. лв. и ще се финансира от ЕС. Другата причина е, че този лагер е много близо до центъра на столицата.
Бъчварова даде да се разбере, че вероятно голяма част от поделенията на ДАБ ще станат от затворен тип, каквито са тези на дирекция "Миграция". "Да сте чули да е имало някакъв проблем в центъра в Елхово, който е към дирекцията?", попита вътрешният министър. "Съзнавайки този факт и детайлите от ежедневието на тези хора, както пребивават в центровете, напрежението, което изпитват, невъзможността да стигнат там, където те биха желали, се опитваме да реорганизираме нашата работа. Тя се изразява в това, че подготвяме част от отворените центрове на ДАБ да бъдат реорганизирани като центрове от затворен тип", посочи Бъчварова.
За изграждането на новите центрове ще се използват 15 млн. от отпуснатите 160 млн. евро от ЕС. Бъчварова даде подробен разчет как ще се харчат парите. 80% от тях - 124 милиона евро са предвидени за мерки за подобряване охраната на границата ни. Други 20 милиона евро, или около 12% ще отидат за мерки, свързани с бежанци и нелегални мигранти, които вече са в България. 15 милиона лева, или до 9% от сумата ще отиде, за да е подготвена България да се справи дори и с по-голям евентуален бъдещ бежански натиск. Сред по-големите разходи за охрана на границата, които ще се финансират, са покупка на 420 автомобила с висока проходимост, ще има възможност да се купи и един хеликоптер системи за наблюдение на границата. 2 млн. евро за доброволно връщане на 1000 бежанци в страните им на произход и тяхната издръжка за 4 месеца. С част от парите ще се стимулират чужденците да се върнат в страните си. За целта те получават по неколкостотин евро. България вече е прилагала в единични случаи тази практика.
Кристалина вместо/с Ирина - това вече не е наша игра, играят големите в света. Правителството взе решение да издигне Кристалина Георгиева като втори български кандидат за шеф на ООН. Ирина Бокова, която до 20 часа не коментираше, обяви, че остава в играта, което е прецедент. Досега е имало само една държава с двама кандидати за високия пост.
Това решение възбуди отново спекулациите, че всъщност е сигурно, че Кристалина Георгиева ще спечели, защото нейният избор е бил договорен на срещата на Г-20 край Източното езеро в китайския град Ханчжоу. Това бил жест към Германия, която като победена държава във Втората световна война не е постоянен член на Съвета за сигурност и настоява да получи подобаващото ѝ се влияние в ООН.
Като жена и източноевропейка от страна, която е била съюзник на Германия във Втората световна война, Георгиева е подходящата номинация. Неслучайно е подкрепяна и от Унгария и Латвия, също победени държави.
Авторитетният сайт "Политико" твърди, че Георгиева се е съгласила да бъде издигната, след като получила подкрепа на страни от региона и уверения, че нито една страна - постоянен член на ООН, няма да ѝ наложи вето.
Петте постоянни членове на световната организация са САЩ, Русия, Великобритания, Франция и Китай. За да бъде избрана, тя трябва да получи поне още четири гласа от непостоянните членки на Съвета за сигурност. Кристалина се възприема и като общоевропейски кандидат освен като български, немски и унгарски. Ирина Бокова пусна в туитър съобщение, че не се отказва от битката.
Така това ще е вторият случай в историята след Норвегия през 1947 г. една страна да има двама кандидати. Интересното е, че Норвегия тогава печели и Трюгве Ли става първият генерален секретар на световната организация.
Агенцията по храните проверява за оцет менте. Стартира тематична проверка в обектите за производство и предлагане на оцет и заместителите му, съобщиха от агенцията по храните. Целта е да се установи дали те се продават в съответствие с изискванията на действащото законодателство.
Засилените проверки на тези продукти са заради масовото им търсене през есента за приготвянето на зимнина. Инспекциите ще обхванат обектите, които произвеждат и бутилират оцет или заместители на оцет, складове за търговия на едро с храни, магазините за хранителни стоки и супермаркетите към търговските вериги на територията на цялата страна.
В производствените обекти ще се следи за произход и качество на използваните суровини, технологична документация и доказателства за спазването ѝ. Продуктите, които са означени като "Винен оцет", трябва да са получени изключително чрез оцетно - кисела ферментация на виното, което трябва да е видно от технологичната документация. "Ябълков оцет" и "Плодов оцет" пък следва да са получени чрез бактериална ферментация на съответната плодова смес.
Киселинното съдържание на винения оцет е минимум 6% (съдържание на оцетна киселина - 60 г/л), а на плодовите - поне 4,5%. Имитациите, които са произведени чрез разреждане на оцетна киселина (Е 260), са заместители и разрешените добавки в тях са съгласно европейското законодателство, твърдят от агенцията.
При инспекциите ще се изискват документите за произход на продуктите и правилното обявяване на киселинността - в процентно изражение, а не в алкохолни градуси. Ще се обърне особено внимание за заблуждаващи наименования, текстове, описания, картинни изображения и други, подвеждащи потребителите за състава и естеството на продукта.
По време на проверките ще бъдат взети проби по официален контрол от търговската мрежа. Проверката на агенцията по храните идва, след като асоциация "Активни потребители" сезира министъра на земеделието Десислава Танева и ресорните агенции за оцетните имитации.
Изследване на асоциацията, за което "24 часа" писа, установи различни практики за подвеждане на потребителите. Сред най-честите нелоялни търговски практики са слагането на думата "консервиране" и зеленчуци в етикета на имитиращия продукт, използване на надпис "оцет" върху етикетите с цените и подреждането на ментето и оригиналите на един и същ ред, което заблуждава, че са продукти с еднакво добро качество.
Оцетните имитаци и са създадени по химичен път и са субпродукт на петролната промишленост. Най-големите производители на синтетична оцетна киселина са гигантите "Бритиш Петролеум кемикълс" и "Селаниз".
Бием Гърция по корупция. България е по-корумпирана от Гърция, показва последният доклад на Световния икономически форум.
По показателя „неправомерни плащания и подкупи" страната ни се класира на 87-о място от общо 138 държави в света. За сравнение Гърция е на 69-а позиция.
В изследването се посочва, че основната пречка за развитието на бизнес у нас е именно корупцията. Следват недостатъчна квалификация на работната ръка, неефективна инфраструктура, затруднен достъп до финансиране и неефективна държавна администрация.
Според Доклада за глобалната конкурентоспособност 2016-2017 България прави сериозна крачка напред - за една година тя се измества от 54-то на 50-о място.
Институциите ни работят по-зле от тези в Турция и Кения
Страната ни изпреварва редица страни от Европейския съюз като Словения (56), Румъния (62), Словакия (65), Унгария (69), Хърватия (74).
В световен мащаб най-конкурентоспособни остават Швейцария, Сингапур и САЩ. Глобалният индекс за конкурентоспособност се формира на базата на 12 фактора, които обхващат цялостното икономическо и социално развитие на страните.
Факторите, които влияят в най-голяма степен за доброто позициониране на България, са технологичната готовност (38-о място), макроикономическата стабилност (42-ро място), пазарът на труда (54-то място), степента на развитие на бизнеса (79-о място) и иновативността на бизнеса (65-о място).
Изпреварихме Румъния по конкурентоспособност
Факторът, който дърпа страната назад в класирането, е състоянието на институциите. По него се нареждаме на 97-о място, като оставаме след държави като Кения (86-а позиция) и Турция (86-а позиция). Факторът „Институции" се определя от много показатели, сред които и „липса на прозрачност в правителствената политика", където България е на 111-а позиция, „плащане на подкупи" (87-а) и „престъпност" (118-а).
Сред факторите, които определят добрите позиции на страната ни, на първо място е технологичната готовност. България има добри резултати и по отношение на макроикономическата стабилност, като се придвижва от 53-то на 42-ро място.
НСИ: 15,3% ръст на пътуванията в чужбина. Българите пътуват все повече в чужбина, показват данните на националната статистика за август. Над 590 000 са били зад граница през месеца, което е ръст от 15,3% в сравнение със същия период на 2015-а, според НСИ.
Статистиката регистрира увеличение във всички видове пътувания - за почивка, екскурзия или по работа. Сериозно повишение е регистрирано в посока Обединеното кралство (+40,5%), Македония (+38,1%), Италия -(+35,4%), Гърция (+34,1%), Германия (+29,3%), Франция (+21,5%) и Сърбия (+11.2%). Намаляват пътуванията към Турция (-16,7%) и Австрия (-11,7%).
През август чужденците, посетили страната, са 1,917 милиона, което е с 10,9% повече в сравнение с година по-рано. Обичайно делът на посетителите от Европейския съюз е най-висок - 60,8% или с 16,5% повече в сравнение със същия месец на предходната година. Увеличават се гостите от Дания (+57%), Полша (+35,2%), Германия (27,2%), Белгия (26.3%) и Чехия (+21.9%).
Увеличават се и посещенията на чужденци от страни извън ЕС, като най-видим е ръстът при руснаците - 20,2% на годишна база.
Посещенията с цел почивка и екскурзия формират 98.6% от всички посещения на гости от Израел, 96,6% от Словакия и 95,6% от Руската федерация.
Прехвърляме третата си пенсия без такса. Парите за трета пенсия, натрупани в частните доброволни фондове, ще може да се прехвърлят от един фонд към друг, без да се плаща такса от 20 лв. Това гласят промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), които Министерският съвет одобри днес. Премахването на таксата за прехвърляне на средствата важи само за третия стълб на пенсионната система - доброволното осигуряване, а не касае универсалните и професионалните фондове, където за работниците се правят задължителни вноски. Измененията предвиждат още да се въведе забрана за използване на пола като актюерски фактор при определяне на размера на пожизнената пенсия за старост, отпускана на осигурените в универсален пенсионен фонд. Така ще изпълним европейска директива за равното третиране на мъжете и жените.
По отношение на инвестициите, с предложените промени в КСО, се разширява кръга на финансовите инструменти, в които пенсионните фондове могат да инвестират натрупаните пари на осигурените. Предложено е фондовете да могат да инвестират директно в първоначални публични предлагания, разрешават се и инвестиции в дългови ценни книжа, издадени или гарантирани от международни финансови институции. В същото време обаче се забраняват вложенията в инвестиционни имоти, като срокът да се освободят от наличните в момента е 10 г. Това са налага, защото Комисията за финансов надзор (КФН) е установила много проблеми в практиката по директно инвестиране на средства на пенсионните фондове в инвестиционни имоти. В мотивите е записано, че пазарите на недвижими имоти не се отличават с достатъчна прозрачност и ликвидност. С цел да се предотврати конфликт на интереси и да се ограничат възможностите за сделки със свързани лица, се предлага забрана за инвестиране във финансови инструменти, издадени от пенсионноосигурителното дружество и свързани с него лица. Въвежда се и забрана за инвестиране във финансови инструменти, издадени от лица, които са част от група, в която пенсионноосигурителното дружество е дъщерно.
Масаж с люти чушки в СПА центровете. Български традиционни ритуали стават все по-търсени в родните СПА центрове. Това обясниха от най-голямата родна компания, която изработва специализирана козметика и процедури за индустрията по време на третия годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА (БУБСПА), който се проведе във Варна.
Сред най-интересните терапии е антицелулитен ритуал, който съчетава славянски масаж с дървени лъжици и чудодейните свойства на олио с екстракт от люти чушки. Освен че премахва портокаловата кожа, ритуалът извежда и токсините от тялото. Лъжиците се използват на принципа на вендузите, а типични движения допълват терапията.
Друг български СПА ритуал съчетава почистване на тялото с тоник от розов цвят и масаж с родопски керемиди, които заместват популярните вулканични камъни. Терапията продължава с билкови бохчи, събрали традиционни за страната ни ухания като роза, розмарин, липа и лайка. Трябва да бъдете уникални, за да успеете да се наложите на пазара и да гледате предимно към клиенти от съседните страни, за да успеете. Това бе категорична и Чила Мезьоши от Управителния съвет на Европейската СПА асоциация.
Тя заяви, че винаги би предпочела да опита традиционен български масаж с типични продукти, вместо популярните и еднакви по цял свят терапии. Германци и руснаци са основните туристи, които идват у нас на балнеолечение, а французи и белгийци предпочитат СПА терапиите, обясни по време на конгреса д-р Огнян Софтов, който има 35-годишен стаж в индустрията.
Стар асфалт оставя колите без спирачки. Старият асфалт по много от родните шосета, макар и здрав, не може да осигури добро сцепление с гумите на колите и удължава значително спирачния им път.
„Причината е, че в старата настилка съдържанието на битума е много по-малко и на повърхността са останали повече от твърдите фракции", обяснява Николай Иванов от браншовата асоциация „Пътна безопасност".
„Затова на 7 или най-много 10 години трябва да се преасфалтира. Такава е технологията. Подменя се най-горният, износващият слой, който е около 4 см, което повишава безопасността на пътуване", добави експертът.
Според проф. Петър Стефанов от катедра „Пътища" на УАСГ рискове на пътя крият и множеството кръпки с нов асфалт на мястото на дупките в стария. „Кръпките са по-малкото зло, но върху тях гумите на автомобилите имат по-добро сцепление с платното", обяснява той. „По-голяма е опасността, когато дясната половина на автомобила върви по едната част на настилката с нова кръпка, а лявата - по стария асфалт. Тогава при рязко спиране може колата да се завърти.
Качествената лютеница за износ, евтината у нас - с нишесте. Масово ядем лютеница с картофено нишесте, а качествената без допълнителни примеси се изнася в чужбина. Това съобщи за „Монитор" Павлина Параскова, директор на Института за консервна промишленост в Пловдив. „Консервите, които са за износ са с много високо качество. Това, което обаче остава за вътрешния пазар е съобразено с покупателната способност на българина", бе категорична тя.
По думите й всички производители се съобразят с финансовите възможности на хората, тъй като евтините лютеници са масово предпочитан продукт сред потребителите.
Лютениците, които съдържат нишесте обикновено са на цени от 1 до 2 лева в разфасовки по 270-375 г, обясни Параскова. „В нашата лаборатория все по-малко хващаме фирми, които слагат нишесте.
Основно това са продукти от ниския клас фино смляна лютеница. Количествата, които установяваме са в рамките на браншовия стандарт на Съюза на производителите и преработвателите на плодове и зеленчуци", допълни директорът на института.
Експертът поясни също, че досега са проверени около 12-13 фирми и само в една от пробите е открито нишесте и то в рамките на допустимите количества, които са в рамките на 1,5-2%.
Параскова обърна внимание, че нишестето не е субстанция, която е вредна за здравето на потребителите. „Това количество, което поглъщаме, е много по-малко от това на една порция пържени картофи", каза тя.
Фактически обаче има елемент на измама, тъй като на на опаковката пише едно, а съдържанието се оказва различно. Основно нишестето се слагало за да се стабилизира продуктът. Другата причина била, че така разрядката се сгъстявала по-бързо и се намалявал разходът на енергия. „Има и някои производители, които използват и модифицирани скорбяли, но са рядкост", обясни експертът.
Основно родните производители се снабдявали с подобно нишесте от Разград, но „пазарът е свободен и повечето търсят и по-евтини суровини". Някои предприятия купували и от Турция.
По отношение на изискванията на Българския държавен стандарт (БДС) Павлина Параскова обясни, че в някои рецептури се допуска да се поставят картофи, но не е директно написано да се използва картофено нишесте.
„БДС не е задължителен за сега. Нашите производители на този етап са се организирани и са направили този стандарт. Хубав или лош, в момента той е валиден", бе категорична тя.
От бранша казаха, че едросмляната лютеница е напълно натурална, без допълнителни примеси и нишесте. „Продуктът е изключително качествен и го препоръчваме за деца, защото е с много високи биологични показатели", призна Параскова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |