Заселват Странджа с бежанци, местните готови за протест. Нов бежански център ще има в елховското село Бояново, научи „Труд" от депутати. Новината бе потвърдена и от кмета на селото Кръстьо Драганов. Очаква се в още странджански села да бъдат построени лагери за преселниците. Военни припомниха, че в годините на социализма военните поделения в Елхово, Грудово (днешен Средец) и Звездец бяха наричани "триъгълникът на смъртта" и да те разпределят войник в тях бе смятано за наказание.
В Бояново намеренията на управляващите са да направят бежански център в едно от трите бивши поделения на селото - на сапьорния батальон. Площта на трите казарми е общо 700 дка, а на сапьорното около 150 дка, обясни пред "Труд" Драганов. Той призна, че от съселяните си научил, че миналия петък областният управител на Ямбол заедно със специалисти по ВиК и електрификация огледали терена. "Никой не ме е търсил, нито е разговарял с мен по темата за бъдещ бежански център", призна Драганов. Той разказа, че местните обаче знаят за намерението на управляващите да докарат преселници в селото. Засега не било ясно само дали бъдещият център ще е от отворен или от затворен тип.
В Бояново живеят около 730 души. Бившите поделения отдавна са изтърбушени - отнесени са прозорците им, токът и водата са спрени. Кметът Кръстьо Драганов каза, че подочул, че центърът няма да е в сградите, а на палатки или фургони.
"Хората не искат бежанци тук. Ще направим общоселско събрание и ако решат, ще протестираме", обясни Драганов.
"Хората в района са много притеснени. На практика се превръщаме в буферна зона. Това ли е гениалната политика на правителството за справяне с бежанците и това ли са подаръците на Европа за страната ни?", коментира пред "Труд" депутатът от БСП Атанас Мерджанов, чийто избирателен район е Ямбол.
БДЖ закъснява в цялата България. По всички линии на българската железница пътническите влакове се движат със закъснения, сигнализираха читатели на „Труд". Проверка на наш екип установи, че проблемът е най-малко от десетина дни, а треновете вървят със забавяне от 15-20 до 70 минути.
Основна причина е липсата на локомотиви. Годните машини, с които в момента разполага БДЖ, са по-малко от броя на всекидневните курсове, извършвани в страната, обясниха пред „Труд" служители на железницата. Влаковете, заминаващи от начални гари - София, Пловдив, Варна и др., са принудени да чакат да пристигне композиция, от която да се разкачи работеща машина, да бъде закачена на съответния влак и той да може да отпътува с клиентите на БДЖ.
Екипи от поддръжката на инфраструктурата на превозвача заявиха, че този процес отнема време, машинистите тръгват със закъснение, а ефектът е верижен и по останалите направления, тъй като на междинни гари влакове за по-малки населени места трябва да изчакват машините от основните направления, за да се прехвърлят пътниците.
Извън локомотивите, които са в движение, в депата на БДЖ отлежават такива, които са за основен ремонт. Поправката им е скъпа, а частите често са втора употреба, но превозвачът ги взема на баснословни цени заради предварително уредени тръжни процедури, разказаха служители на железницата, пожелали анонимност.
Заради недобре обезпечена железопътна инфраструктура е издадена заповед влаковете да се движат с големи ограничения в редица участъци, а в други вдигат максимум до 100 км/ч. По този начин наваксването на закъснения, каквато практика имаше доскоро, става невъзможно.
"Спиди груп" планира да купи логистичната база на СОМАТ в Горубляне, част от която и сега е наета от българската куриерска компания. Сделката е разделена на две - придобива се целият имот, който обитава "Спиди", а за останалите сгради в парка се създава смесено дружество, в което контролният пакет от 76% ще е на "Спиди груп". Активът на транспортната компания се предлагаше за продажба и преди време, но явно сега собственикът и купувачът са постигнали споразумение. Цената не е известна, но според отчета на компанията продавач активът е оценен на 63.5 млн. лв. Това е една от най-големите имотни сделки на годината, тъй като се продават сгради с площ над 40 хил. кв.м.
За промяната в собствеността се разбира от уведомление за намерението за концентрация, изпратено до Комисията за защита на конкуренцията. Според съобщението компанията, която е мажоритарен собственик на куриерската компания "Спиди", иска да придобие контрол върху активи на "Виена реал естейт" - дружество, управляващо имотите в България на германската група Willi Betz, която е една от големите в сферата на автомобилния транспорт и логистиката. В страната освен като собственик на някогашния държавен гигант в превозите СОМАТ е известна и като генерален вносител на Mercedes чрез "Балкан стар аутомотив". Транспортният бизнес обаче се сви в пъти през последните години и вероятно това е сред мотивите за продажбата.
Детайли, че става дума за базата в Горубляне, идват от покана за общо събрание на облигационерите на "Виена реал естейт". От "Спиди груп" обясниха, че ще дадат повече подробности около сделката и бъдещите си планове относно придобиването на логистичния парк на по-късен етап след приключването на сделката. Придобиването на базата обаче ще бъде ново начинание за компанията - за инвестиция в имоти, които да управлява не само за собствени цели. "Спиди груп" не разполага с актив от такъв тип, а компанията куриер Speedy към момента е наемател в около 40 депа в страната. "Ще продължим да развиваме базата такава, каквато е. Тя е заета почти 90%", коментира Данаил Данаилов, член на борда на директорите на "Спиди".
Кой и какво продава
От документите, представени в Търговския регистър и до борсата от "Виена реал естейт", става ясно, че предстои да бъде създадено ново дружество, в капитала на което ще бъде апортирана базата в Горубляне, която е обезпечение по облигационния заем. Той първоначално е сключен през 2012 г. и за сума 12 млн. евро, като по план трябва да се изплати до 2020 г. Според последните отчети към средата на 2016 г. са останали за издължаване още 7 млн. евро. Освен това компанията има и още около 47 млн. лв. задължения към една швейцарска и три български банки (Инвестбанк, "Пиреос" и Райфайзенбанк), както и още 58 млн. лв. задължения към свързани лица. Любопитно е, че паралелно с обявеното намерение за продажба на базата за пръв път компанията пропуска да направи в срок лихвено плащане по емисията си облигации. В отчетите се говори и за просрочени плащания по лихви и главници към компании от групата.
По план 76% от капитала на това ново дружество ще бъде прехвърлен на "Спиди груп", но за каква сума не става ясно. Базата в Горубляне е най-големият актив на компанията, като по баланс стойността му е общо 63.5 млн. лв. - земята е оценена на 21.4 млн. лв., сградите (шест по-големи и няколко малки) на 40.2 млн. лв., а оборудването на под 2 млн. лв. Не е ясно доколко тези числа отговарят на пазарните реалности, но при всеки случай при апорта ще трябва да се направи нова оценка. Другият по-съществен като стойност актив е базата в столичния квартал "Хаджи Димитър".
"Виена реал естейт" е учредена през 2000 г. и е собственост на "ВХО холдинг", Австрия. Капиталът й е 20 млн. лв., а активите й са 233 млн. лв. според последния отчет на компанията (виж таблицата). От тях голямата част от близо 181.6 млн. лв. са инвестиционни имоти, а останалото са основно участия в дъщерни предприятия и вземания от свързани лица - основно СОМАТ. Тя разполага и с имоти върху 15 площадки, като върху 4 от тях все още няма строителство. Приходите от продажби на компанията за 2015 г. са 15.3 млн. лв., а печалбата й е 3.6 млн. лв. За първото полугодие на 2016 г. постъпленията са 7.8 млн. лв. с печалба над 3.5 млн. лв. На консолидирано ниво приходите са чувствително по-големи - над 77 млн. лв., тъй като отскоро в него са прехвърлени 87.5% от "Балкан стар ритейл".
Нова порция разширяване
Акционери в дружеството купувач "Спиди груп" са Валери Мектупчиян с 67.13%, Георги Гогов с 24.87% и Славчо Панталеев с останалите 8%. Чрез него те контролират над 66% от публичната куриерска компания "Спиди". В нея 25% има френската GeoPost, която в края на 2014 г. влезе чрез увеличаване на капитала, а в сложната сделка "Спиди" придоби 100% от капитала на "Геопост България" и румънската DPD.
Това позволи на дружеството динамична експанзия в региона. Според отчета на "Спиди" тя има 68.3 млн. лв. консолидирани приходи за шестмесечието на 2016 г. при 56.7 година по-рано, което е 20.5% ръст. Печалбата обаче се свива от 4.86 на 3.13 млн. лв. (-35.6%).
Компанията майка "Спиди груп" има и други участия, но основната част от активите и приходите са куриерската компания, чийто адрес за кореспонденция е в базата в Горубляне, а официалната регистрация е в съседния офис център "Боила". Покупката вероятно ще се финансира със заемни средства, тъй като към края на 2015 г. компанията не разполага с налични парични средства за такава покупка. Това обаче едва ли ще е проблем. На индивидуално ниво "Спиди груп" практически няма задължения.
Регулаторът предлага газът да поскъпне с 1.97%. Цената на природния газ да се увеличи с 1.97% през четвъртото тримесечие на годината, предлага Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това означава увеличение с 5.52 лв. за 1000 куб. метра, или цена от 286.6 лв. без акциз и ДДС. Към тази цена трябва да се добави и 7.72 лв. за такса пренос, която остава непроменена.
Предложеното увеличение е по-малко от поисканото от "Булгаргаз" поскъпване с 3.27%. То идва след дълга серия от намаления, т.е. в началото на отоплителния сезон цената ще е по-ниска от миналогодишната.
Мотивите на комисията
Една от причините за разминаването на процентите вероятно идва от начина на определяне на цените на алтернативните горива, които са определящи за цената на газа. Според доклад на КЕВР от "Булгаргаз" са посочили, че цената на мазута се е увеличила с 85.27% спрямо януари, а на газьола с 44.63%. За определянето на цената на газа обаче се взимат осреднените стойности спрямо 9 месеца назад, които според КЕВР са се увеличили съответно с 10 и 1.6%. От КЕВР не бяха открити за коментар, но на 27 септември предложението трябва да бъде подложено на обществено обсъждане, на което аргументите трябва да станат ясни.
От доклада на регулатора се вижда, че увеличението на доставните цени на газа за четвъртото тримесечие на годината ще бъде с 4.5%. Друга причина за поскъпването е калоричността на газа, която ще е по-висока през следващите три месеца. Влияние оказва и курсът на лева към щатския долар, по който се плаща на "Газпром", който също се увеличава с 1.31%.
От "Булгаргаз" посочват, че за последните две години доставната цена на газа е намаляла с 65.20%, а тази, по която продава на потребителите в страната - с 53.42%. На този фон очакваното поскъпване изглежда незначително.
Пазарни условия
Изискването на ЕК към румънския газов оператор "Трансгаз" да провежда търгове за капацитет на входната точка към българската газоразпределителна мрежа също ще увеличи разходите на "Булгаргаз". Досега българският държавен търговец плащаше този капацитет по цени, определени в договор от 2005 г., който обаче изтече в края на септември. Според новите условия "Булагаргаз" вече ще трябва да си купува капацитет на въпросните търгове.
Първият такъв беше направен в началото на септември, като цените, постигнати на него, са с 36% по-високи от досегашните. На практика компанията ще плаща с близо 9 млн. лв. повече на година, което също ще има някакво отражение върху цената на газа за потребителите.
Повече консуматори
Традиционно през зимните месеци консумацията на газ значително се увеличава, което се дължи най-вече на топлофикациите. През четвъртото тримесечие от "Булгаргаз" са заявили, че ще доставят близо 900 млн. куб. метра газ, което е с 325 млн. повече в сравнение с летните месеци. 62 млн. куб. метра ще бъдат добити и от подземното газово хранилище "Чирен".
Дългове
Задълженията на "Булгаргаз" към края на юли са 84.7 млн. лв. От тях 10 млн. лв. са към Българския енергиен холдинг за получен краткосрочен заем, а за данъци - 18.9 млн. лв. Останалите дългове на компанията са към "Булгартрансгаз" и са натрупани от такси за пренос и съхранение.
Печалбата на компанията е 35.4 млн. лв. при загуба от 34.4 млн. лв. година по-рано.
Фондът за лечение на деца се разпада. Обществената легитимност на работата на фонда за лечение на деца е под въпрос, след като вчера още двама членове на обществения съвет подадоха оставки. Директорът на Българския дарителски форум Красимира Величкова и представителят на частните медии в ОС Милена Златкова от радио "Витоша" посочиха същия мотив да се оттеглят, както и вече напусналите доц. Анелия Буева и Десислава Хурмузова от инициативата "Спаси, дари на...", че новото ръководство на фонда опорочава работата на структурата, не осигурява нужната информация за вземане на решения за лечението на конкретните случаи и дори си позволява да подменя решенията на обществения съвет. Възможно е от съвета да се оттегли и Нели Логофетова, представител на Националната асоциация на децата с диабет.
Тези оставки няма да блокират работата на фонда, но сериозно ще затруднят заседанията на обществения съвет, без чиято санкция не може да се взема решение за лечение на деца. Общо в ОС членуват 17 души. Кворум има, когато на заседанието присъстват поне половината от тях, а за решение са нужни поне 8 гласа. По правилник в съвета членуват 6-има лекари, по един представител на Министерството на здравеопазването, на Държавната агенция за закрила на детето, на Агенцията за социално подпомагане и на БЧК. Двама са представителите на неправителствените организации, занимаващи се с дарителство, двама - на пациентски организации, и трима - на медиите.
"От април след публичните арести на целия екип на фонда и промяната на неговото ръководство, правилник и начин на функциониране изцяло се подмени смисълът от съществуването на този фонд. В момента общественият съвет е безгласен орган, който не може да изпълнява своята основна функция - да пази и защитава интересите на нуждаещите се от лечение деца. Общественият съвет е поставен в ситуация да взима неинформирани решения, да преглъща подмяната на своя вот от ръководството на фонда, да потвърждава административно взети решения, с които не е съгласен", мотивира оставката си Красимира Величкова.
Тя припомня, че от 2007 г. за Български дарителски форум е приоритет инвестирането на усилия и средства за подпомагането на деца със здравословни проблеми. "Тези усилия доведоха до промяната на структурата, работата и ефективността на център "Фонд за лечение на деца" през 2010 година, откогато съм и доброволен член на обществения съвет към фонда. През тези 10 години сме преминали през много трудности и конфронтации с Министерството на здравеопазването, но винаги е имало опит за конструктивен диалог. В резултат на тези общи усилия за този период фондът подпомогна над 5200 деца", пише Величкова. "Ето защо за мен и за Българския дарителски форум участието в обществения съвет в настоящата ситуация е без смисъл, още повече нашето присъствие очевидно легитимира промени, с които не сме съгласни и които не са в интерес на децата. В допълнение, тъй като мандатът на обществения съвет изтича в края на октомври 2016 г., Българският дарителски форум няма да номинира свой представител за него, докато ръководството на министерството и ръководството на фонда поддържат вече предприетата политика", допълва тя.
"Присъствах на достатъчно вулгарни ситуации, в заседания, които бяха плашещи със своята реалност. Цинична реалност. Отдавна "разредих" участието си. И официално ставам част от хората, нежелаещи да подкрепят "опороченото добро", написа във "Фейсбук" пък Милена Златкова, която също напуска фонда.
Членовете на обществения съвет обясняват, че често получават за обсъждане заявления без становища от експертите дали лечението е за чужбина или за България, без оферти колко ще струва терапия зад граница, дори без диагнози. Около половината от решенията, гласувани от ОС, след това се оказват различни в протоколите от заседанията, които се правят от администрацията на фонда.
"Не взимам еднолично решения. Аз с обществения съвет общувам абсолютно нормално. В смисъл, че когато трябва, им пращам информация, а това, че те по този начин общуват, е техен проблем. И това е само за част от колегите от обществения съвет. Той е от 17 човека", коментира пред Zdrave.net директорът на фонда Владимир Пилософ. "Всичко е било дадено предварително за разглеждане, преди да бъде подписано. Който е имал някакво възражение, да го е направил. Само един от членовете на обществения съвет го е направил. Като се има предвид, че се разглеждат по 80-90, а понякога и 100 деца, като има нещо, да дойдат да го обсъдим, какво точно е сбъркано. Такова нещо няма, че имало подменени протоколи. Нали затова им се пращат предварително всичките протоколи, ако има някаква грешка, която установят, да го напишат. А те вместо това да направят, съобщават на медиите", коментира той обвиненията за подмяна на протоколи.
Според Пилософ от 21 април досега са разгледани над 850 заявления. "Всички деца, които е трябвало да заминат за чужбина, са заминали. И как така хем заминават, хем получават помощта, хем се сложи ред в плащането на България, хем не работи. Няма никакви аргументи. Това, че някъде може да има грешка, естествено, че може. Какво като навредят на Пилософ, а децата, които са подали заявления? Какво правим, ако няма кворум? Пак Пилософ виновен, нали? Тук става въпрос за една организирана акция, не в името на децата. Или съветът ще работи, или ще бъде назначен скоропостижно нов", отсече Пилософ.
Протест
В началото на октомври се подготвя протест на родители срещу новите тромави процедури на фонда и лошата комуникация с администрацията му. Те са против разпадането на институцията, която до април поддържаше добра комуникация със семействата и осигуряваше навременни решения и логистика за престоя на родителите и болните деца в чужбина. Някои от родителите на деца, на които е отказано лечение, подготвят съдебни дела срещу фонда.
БДЖ отмени крайградски влакове заради липса на локомотиви. Авария на локомотиви отмени вчера два влака от София за Банкя и стана причина за сериозни закъснения на бързите влакове от столицата за Бургас и Варна. За това алармираха читатели на в. "Сега", които се оплакаха, че не е имало никакво предупреждение, нито пък е бил осигурен алтернативен транспорт за пътниците на Централна гара. От "БДЖ холдинг" потвърдиха, че има проблеми и разписанията не са спазени.
"Няма локомотиви. Въпреки ремонтите машините аварират, защото са стари. Не са правени комплексни ремонти, а само отстраняване на дребни повреди", обясниха още от националния превозвач. Вчера действително са се развалили няколко локомотива и отмяната на влаковете е била непредвидима. Затова промени в разписанията няма, но подобни неприятни изненади вероятно няма да са рядкост и в бъдеще. Проблемите се решават в движение и затова се насочват с предимство машини за изпълнение на международните линии.
През лятото железниците въведоха временни промени в движението на 15 пътнически линии с обяснението, че се налагат неотложни ремонти на локомотиви. Вчера от там допълниха, че повредите са били отстранявани в депата, така че да се подсигури движението ми. В тези участъци временно се движеха автобуси вместо влакове, но официално редовният график беше върнат от 14 септември.
Доцентка издирва сина си с обяви. Вече 2 месеца преподавателката по математика доц. Димитринка Владева издирва без резултат 28-годишния си син Светлозар. Той изчезва безследно от болницата в Нови Искър.
В опит да открие детето си жената публикува обява. Снимки на Светлозар са залепени около психиатрията в Нови Искър. Досега напразно. Владева научава, че синът ѝ е изчезнал на 28 юли в Софийския районен съд. Там трябвало да се гледа дело по закона за здравето за удължаване на лечението му в Нови Искър.
Владева се чуди кому е било нужно, след като той подписал съгласие да се лекува. Светлозар, който е завършил информатика, а в момента учи математика, попада в болницата 2 седмици преди да изчезне. Причината е, че направил опит за самоубийство на спирката на метрото на Софийския университет.
Майка му подозира, че отивал в Богословския факултет, защото се увличал от религия. В метрото му прилошало, вероятно от силните лекарства, които пиел. Той страдал от депресия от 10 г.
Светлозар скочил на релсите, но го извадили невредим. Бил адекватен. Оттам математикът бил откаран в Нови Искър. Майка му ходела при него всеки ден. Позволявали ѝ да го види за минута-две, колкото да го прегърне и да му даде сандвич и вода.
"Възмутена съм от бездушието в тази болница", казва тя. Щом не го довели в съда, майката позвънила в болницата.
"Някои медсестри твърдяха, че е избягъл на 24 юли, други, че го изписали на 27 юли", казва майката. Дали ѝ само личната му карта. Дни и нощи Владева обикаляла горите около Нови Искър. Натъкнала се на труп и повикала полиция.
Униформени твърдели, че тялото е престояло 6 месеца. Съдебният лекар обаче казал, че това е синът ѝ. ДНК анализът цял месец не е готов, защото нямало реактиви. "Той е единственото ми дете", изплака Владева.
Банките ще дават извлечение за всички удържани такси. Всички банкови клиенти ще получават веднъж годишно писмено извлечение за всички събирани от него през съответната година такси - за теглене от банкомат, за плащане на данъци, за внасяне или теглене от гише или за банков превод.
Това предвиждат нови изисквания в наредба на БНБ, наложени от промяна в Закона за платежните услуги. До 1 октомври тази година всички банки трябва да въведат "приемливи такси" за основни услуги.
Очакването е това да намали сумите за откриване и закриване на сметки, преводи на заплата, пенсия и социални плащания. До 15 октомври БНБ, чийто шеф е Димитър Радев, ще изчисли и обяви на сайта си средния размер на таксите за всяка услуга.
Банките са задължени да прилагат по-ниските такси не по-късно от 1 февруари 2017 г. Всяка банка ще уведомява клиента си при откриване на сметка за всяка сума, с която ще го таксува.
Замъкът "Влюбен във вятъра" представя България в Монако. Замъкът "Влюбен във вятъра" ще представи българския туристически продукт на 77-то издание на Skal International World Congress в Монако. Заедно с атракциона предимствата си като туристическа дестинация ще представи и община Созопол. Това ще бъде единствената презентация на туристическа дестинация, която ще бъде направена по време на конгреса. Skal International е международна организация за устойчив туризъм към ООН. Замъкът е член на организацията, което го определя като значима атракция, отговаряща на международните стандарти за туристическо обслужване и на изискванията за опазване на околната среда.
На 77-ия международен конгрес на Skal в качеството на делегати ще присъстват собственикът на Замъка Георги Тумпалов, управителят на Замъка Янко Кръстев и кметът на Созопол Панайот Рейзи. Форумът ще се проведе от 29 октомври до 2 ноември. Програмата му включва и инициативата "От бизнес за бизнес", в която освен близо 500-те делегати на конгреса, ще присъстват и други представители на туристическия бизнес от различни страни. В рамките на тази инициатива е предвидено едночасово представяне на "Влюбен във вятъра" и българския туризъм. Мултимедийна презентация ще привлече вниманието към единствения новопостроен замък в Европа, а на самостоятелен щанд ще бъдат показани характерни вина и мезета от региона, както и рекламни материали за Община Созопол и България.
Многобройните отличия, които през последната година Замъкът получи на различни международни конкурси, увеличиха популярността на Община Созопол и привлякоха вниманието на авторитетни туристически организации. След като конкурсът за архитектура и дизайн "AТ Design Award" присъди на "Влюбен във вятъра" двете първи награди и го обяви за "архитектурно чудо", а класацията на European Best Destinations (EDEN) го нареди на четвърто сред най-добрите замъци в Европа, Община Созопол също беше номинирана за най-добра европейска дестинация и ще се включи в класацията на EDEN за 2017 г. Официално номинацията ще бъде анонсирана пред международната туристическа общност в Монако на Skal International World Congress.
Черен трюфел в плантации ще отглеждат в България. В България ще се отглежда черен летен трюфел в плантации. Досега у нас гъбата се събира само в горски територии, а страната ни е най-големият износител на този вид. Според Цветозар Мичевски, собственик на най-голямата в България фирма, която изкупува и изнася трюфели, от 2017 г. отглеждането на черен летен трюфел в плантации ще бъде реализирано, тъй като започва внасяне на фиданки, заразени с гъбата.
"Нашите партньори вече имат добиви в Италия, което ни води на мисълта, че това може да се случи и в България. Правени са и друг път опити, но те не са били успешни. Сега ние гарантираме, че ще имат успех, защото сме се насочили към вида трюфел, който расте навсякъде в България", заяви Мичевски.
По думите му черният летен трюфел ще може да се отглежда в цяла България, като задължително условие е наблизо да има вода. Най-важното е обработката на плантацията след залесяването, посочи Мичевски. Той добави, че у нас най-много черен летен трюфел има в Лудогорието, но гъбата се събира в цялата страна, среща се дори в парковете и градинките.
За много хора това се е превърнало от хоби в бизнес и препитание. В страната над 10 хил. души събират трюфели, а броят им расте. В момента един килограм трюфели се изкупува за 300 лв. за първо качество и за 60 лв. за второ. 99% от черния трюфел се изнася и се използва предимно за подправка. Годишният експорт от България е около 150-200 тона.
97 на съд за секс с малолетна. Общо 97 души са предадени на съд за секс с малолетни момичета през 2015 г. и първото шестмесечие на тази година, съобщиха за „Монитор" от Върховна касационна прокуратура. Всички тези случаи са за т.нар. доброволен акт и не включват изнасилване, обясняват от държавното обвинение.
Според експерти много малка част от случаите на малолетни, които са правили секс, стигат въобще до институциите у нас. Най-често това са казуси, при които социалните са проверявали семейната среда и са установили сериозни нарушения. От тези проверки пък съвсем малко се изпращат в прокуратурата, като най-често при тях са констатирани други нарушения или съмнения за извършено престъпление - като например т.нар. продажба на булки в ромските фамилии.
Според статистиката на държавното обвинение 66 лица, правили секс с малолетни момичета са изправени на подсъдимата скамейка миналата година и 31 през първите 6 месеца на тази година. През 2015 г. държавното обвинение е образувало 133 досъдебни производства, а до края на юни 2016 г. - 47. 35-има от подведените под отговорност за секс с малко момиче са непълнолетни, т.е. под 18 години. 27 от тях са дадени на съд през 2015 г. и 8 през първите шест месеца на тази година.
Практиката сочи, че присъдите за секс с малолетна не са високи.
Прокуратурата прати в съда такса "Разкопаване". Административният съд подхваща по искане на прокуратурата такса "Разкопаване" на тротоар, която по-голямата част от общините у нас събират. От държавното обвинение съобщиха, че 122 текста от общински наредби в цялата страна вече се обжалват пред Темида заради незаконосъобразност.
До това се е стигнало, след като Върховната административна прокуратура е извършила проверка на т.нар. разрешения за разкопаване/прокопаване на улични и тротоарни настилки и вътрешноквартални пространства. Според представителите на държавното обвинение повечето общини незаконно са въвели такса за тези разрешителни, която е в разрез със законодателството у нас. В момента, ако някой реши да си прекара вода или интернет и за целта е нужно да бъде разкопан тротоарът пред дома му, плаща такса общината да му издаде разрешително.
Тази сума обаче не включва разноските по възстановяването на пътя или тротоара, нито отменя парите, които се плащат за съгласуване на проекта с общината и огледа на експерти преди и след ремонта. Заради това от прокуратурата смятат, че събирането на такса за издаване на разрешително за пробиване на тротоар или път не са основателни. С тези аргументи от държавното обвинение са завели над 30 дела в съответните административни съдилища с искане от наредбите на общините текстовете, съдържащи тази такса, да бъдат отменени. В Бургас и Варна магистратите вече са уважили искането на прокуратурата. Според бургаските съдии наредбата на общината противоречи на Закона за местните данъци и такси, тъй като в него подобна такса не е заложена. Освен това наредбата е в противоречие и със Закона за устройство на територията.
„Според този текст „работите, свързани с разкопаване на улични и тротоарни настилки и вътрешноквартални пространства, се извършват въз основа на разрешение за строеж". Анализът на цитираната норма обоснова извод, че за разкопаването на улични и тротоарни настилки не се изисква специално разрешение, а е необходимо и достатъчно само разрешение за строеж. Не съществува законово основание за издаване на индивидуален административен акт - разрешение за разкопаване", пишат в решението си бургаските магистрати.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |