Дълги почивни дни, само ако се падат през уикенда. Дълги уикенди вече да се отпускат само ако националният празник се пада в събота или неделя. Тогава неработен ще е и следващият ги понеделник. Тази промяна в Кодекса на труда подготвя социалното министерство, научи "24 часа".
Това става след настояването на бизнеса да се премахнат дългите почивки и отработването в събота, Засега предложението още е само работно, уточниха експерти, които работят по промените. Но министър Зорница Русинова вече обяви, че търси варианти да се съобрази с исканията на бизнеса.
При новата система допълнителните неработни понеделници няма да бъдат отработвани, както това става в момента. С промяната в Кодекса на труда (КТ) ще отпадне правото на Министерския съвет да отпуска допълнителни почивни дни, за да се образуват т.нар. дълги уикенди, когато празничният ден се пада близо до съботния и неделния.
Когато празникът е през седмицата, неработен ден ще е само той, предвижда предложението за промени в трудовия кодекс. Допълнителният почивен понеделник няма да се прилага за великденските празници. По КТ тогава се почива от петък до понеделник включително.
Да се сложи край на сливанията на почивните дни, както и на отработването в събота, поиска и шефът на парламентарната комисия по икономика Петър Кънев. Той съобщи, че в две от комисиите на НС - икономическата и правната, е получено писмо от 4-те основни работодателски организации срещу тази практика.
Това пречи на бизнеса, бе категоричен Кънев и цитира проучване, според което едва 8% от работодателите имали положително становище, вероятно от туристическия бранш, а над 60% смятат, че тази практика е вредна и пагубна.
Според бизнеса загубите от дългите почивки били от 400 до 600 млн. лева на година. Кънев даде за пример "уникалния" май тази година - с 18 работни и 13 почивни дни. Той определи като абсурдна практиката за отработването, която освен у нас съществувала само в Румъния и Естония. Никой не трябва да дава право на правителството да определя работното време на частния сектор, категоричен е депутатът.
Изчезнаха управители на фирми за точене на ДДС. Управителите на две фирми, участващи във вериги за източване на ДДС при търговия с горива, са изчезнали. Става въпрос за Веселина Стоичкова от Хасково и Милен Маринов от Видин. По документи те се водят управители съответно на "В.М. контракт" и "КЕМ 2010", които за няколко месеца са издали фактури за сделки за няколкостотин хиляди лева.
Но от лятото никой не е виждал Веселина и Марин, твърдят съседи и хората, с които двамата са живеели заедно допреди няколко месеца, стана ясно от последното предаване "Открито" по БНТ. Маринов живее в блок във Видин в жилището на стоматолога Валентин Иванов. Той му бил приятел и го приютил. Иванов твърди, че Маринов бил заминал за Чехия, но един месец нямал връзка с него и липсвала информация къде точно се намира.
Зъболекарят е учуден, че приятелят му Милен сключва сделки за големи суми, защото не притежавал нищо - нито пари, нито жилище. Поради това и Иванов му направил адресна регистрация в своя апартамент. Справка в Търговския регистър обаче показва, че на името на Милен Маринов има регистрирани 210 фирми.
Подобен е и случаят с Веселина Стоичкова. На посочения от нея адрес в Хасково съседите обясняват, че в началото на лятото идвали данъчни да я разпитват за бизнеса, който има. Оттогава никой не я бил виждал. С нея контакт нямал и Красимир - мъжът, с когото живее на семейни начала.
Двамата обитават таванско помещение на блок в Хасково. Красимир казва, че Веселина е извън града, но не знае къде точно и няма връзка с нея. А пред полицаите и данъчните тя заявила, че ходела от време на време в София да подписва някакви документи. Това, което прави впечатление, е, че и при Веселина и при Марин обстоятелствата са едни и същи - изчезват по едно и също време, нямат близки, нито пари или имоти. И двамата са с адресна регистрация в чужди жилища.
Друго, което свързва двамата, е фирма "Ен Би центрум". Тя има бизнес отношения с дружествата, които управляват Веселина и Марин - "В.М. контракт" и "КЕМ 2010". Последната фирма по документи е купила стоки за 255 000 лева от "Ен Би центрум". "В. М. контракт" пък продава на "Ен Би центрум" три проекта за реконструкця в петролна база във Велинград. Цената им е 320 000 лева.
В документите за тях е посочено, че са изготвени от инженер Георги Петков. Самият той твърди, че не е правил никакви проекти през последните 5 години и не е чувал за фирма "В. М. контракт".
Оказва се, че "КЕМ 2010" и "В. М. контракт" се обслужват счетоводно от една и съща фирма. Документите към НАП за сделките се подават от фирма "ММ хаус консулт". Нейното седалище се оказва в павилион в столичния квартал "Дружба". "Ен Би центрум" обаче не е краен получател при сделките. Стоките и трите проекта са препродадени на фирма "Супериор ауто съплайс". Тя вместо да плати ДДС, заявява пред НАП, че дължимите суми за данъка трябва да се приспаднат от сделките с "Ен Би центрум".
Последната фирма е в списъка на данъчните за рискови компании, свързани с източване на ДДС. Не по-малко интересна е фирмата "Супериор ауто съплайс", която доскоро бе един от доставчиците на горива за Веселин Марешки - бизнесмен и кандидат за президент. Бензиностанциите му с марка "ВМ петролиум" са собственост на "Трейд нет Варна".
Проверка на агенцията по метрология преди няколко месеца показа, че дизел със сяра извън нормата се продава на бензиностанция на Марешки в Габрово. Горивото било доставено от вече запечатаната база във Велинград. Преди да стигнат до нея, бензинът и дизелът минават през няколко компании. Тръгват от производителя "Лукойл Нефтохим Бургас" и се карат в данъчен склад в Благоевград. Оттам се купуват от "Литекс" и отиват в данъчен склад в Разлог, собственост на "Глобал петролиум сървис". След това ги взема "Супериор ауто съплайс" и ги доставя във Варна в бензиностанциите на Марешки. Преди това обаче горивата отивали в петролна база във Велинград, а само документите били оформяни от склада в Разлог.
Какво се случва във Велинград, не е ясно, тъй като там няма измервателни уреди. Дългата обиколка - над 1000 км, вместо директна доставка от бургаската рафинерия до Варна и участието на рискови фирми във веригата станаха причина през юни да започне проверка на НАП, митниците и Икономическа полиция в бензиностанциите на Марешки. Складът в Разлог бе запечатан, а прокуратурата разпореди на ДАНС, НАП, митниците и агенцията по метрология да направят проверка на базата във Велинград.
По данни на митниците има издадени 87 акта на склада в Разлог и на базата във Велинград за недоказан произход на горивата и несъответствия в декларираните количества. От Софийската градска прокуратура заявиха в понеделник, че проверката продължава и още няма образувано досъдебно производство.
Дори такова да има скоро, проблем може да се окаже изчезването на Веселина Стоичкова и Милен Маринов. Те трябва да бъдат разпитани като свидетели, но сега ще се наложи да бъдат издирвани. Има и друг проблем - по Закона за електронните съобщения операторите и доставчиците на услуги са длъжни да пазят данни за кореспонденция в срок от 6 месеца. Което означава, че след 2 месеца информацията за издаваните документи от "ММ хаус консулт" ще бъде изтрита от архива и трудно ще се докаже какви документи от чие име са били подавани към НАП.
Измамите с данъка при сделки с бензин и дизел изместиха контрабандата Източването на ДДС при сделките с горива набира скорост, след като мерките на правителството свиха рязко каналите за контрабанда.
Според анализ на НАП щетите за бюджета от укрит ДДС при продажбата на горива са били 55 млн. лв. за 2013 г. През следващата година се вдигат на 99 млн. лв., а през 2015 г. стигат 109 млн. Неофициално се твърди, че за първите 9 месеца на тази година сумата е към над 150 млн. За измамите се използват четири схеми. Едната е чрез регистрация на фирми, които извършват фиктивна дейност и трупат фиктивни обороти чрез доставка на значителни обеми гориво. След сделката не могат да бъдат открити, тъй като или фирмата е закрита, или продадена на социално слаб или на циганин.
При втората схема фирма купува горива и завежда сделката с фалшиви азходооправдателни документи, издадени от фиктивни доставчици. Тези покупки се регистрират в счетоводните документи, като крайната цел е да приспаднат данъчен кредит, като отчитат разходи в по-голям размер.
Третата схема е с регистрация на множество фирми, зад които стоят едни и същи или свързани лица. Извършват се серия документални доставки на горива, като целта е да се приспада данъчен кредит. На всеки 2 години веригата се подновява с нови компании и закриване на фирми бушони.
Четвъртата измама е чрез фактуриране на количества, по-малки от наистина придобитите, за да се намали размерът на акциза и ДДС.
Предизборно КЗК откри картел при продажбите на горива. Новоизбраната Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) откри картел при горивата. Точно преди изборите. Регулаторът се занимава със сектора от над година и през февруари излезе с анализ, който откри синхрон в ценообразуването при големите вериги. Темата е чувствителна за всички потребители и през годините е имало основания за подозрения, че пазарът не е перфектен. Твърдението за картел обаче идва в подходящ за ГЕРБ момент.
Определението на КЗК не е публично, така че не може да се направи извод дали този път действията на регулатора са били дълбоки или са популистки. От комисията обясниха, че законът им забранява да разпространят документа на този етап, и ще дадат пресконференция в четвъртък. Без да е променян законът в предишни случаи регулаторът е публикувал твърденията си за картели.
КЗК: Веригите си обменят информация за цени и количества
В понеделник комисията излезе със съобщение, че предявява на шестте най-големи търговци на дребно твърдение, че имат забранено споразумение и/или съгласувана практика за обмен на ценова информация. Освен това провеждат обща ценова политика и обменят данни за реализирани обеми продажби и друга пазарна информация за целите на ценовото сътрудничество. Според КЗК това поведение има за цел "предотвратяване, ограничаване и нарушаване на конкуренцията на пазара на търговия на дребно с бензиново и дизелово гориво в страната".
Шестте дружества са "Лукойл България", "Еко България", "Шел България", "ОМВ България", "Нис Петрол" и "Петрол". Над половината от горивата в бензиностанциите са с произход бургаската рафинерия на "Лукойл", се установи в анализа на комисията.
КЗК започна секторен анализ през август 2015 г. по искане на премиера Бойко Борисов. През февруари тази година комисията съобщи, че забелязва, че цените на дребно на "Лукойл България", "Петрол", "ОМВ България", "Шел България", "Еко България", "Ромпетрол България" и "НИС Петрол" в определени периоди през 2013 г. и 2015 г. не следват цената на производителя и цените на едро. Тоест последните две се движат в синхрон, но ножицата между цените на едро и цените на дребно се разтваря - докато тези на едро падат, тези, които плаща крайният потребител, задържат нивата си. Тогава беше образувано и производството.
От настоящото съобщение излиза, че обвиненията са отпаднали по отношение на "Ромпетрол България". На теория има шанс компанията да е разкрила данни за картела и затова да не е в списъка, но това звучи почти невероятно. Тя е средно голяма като бизнес - има приходи от 418 млн. лв., но със сигурност е над последно влязлата на пазара "НИС Петрол".
Един несъвършен пазар
Тъй като конкретният анализ на комисията е достъпен само за страните по него, не става ясно как компаниите биха могли да крият цените си на дребно една от друга, като те са видими за абсолютно всички в специализирани сайтове като Fuelo например, където може да се проследи всеки ден на какви цени продава всяка една бензиностанция в страната.
Цените на горивата обаче предизвикват непрестанни въпроси от типа, защото падането на цената на петрола се усеща толкова бавно по бензиностанциите, а движенията му нагоре имат бързо отражение на колонките. От няколко години участниците на пазара обаче не крият, че печалбите се правят не на пазара на едро, а на пазара на дребно. Това се видя и от доклада на комисията от февруари, като тя установи, че докато през 2013 г. по-голям дял от надценката в крайната цена се пада на търговците на едро, през 2014 г. тя вече се пада на търговците на дребно.
Рекордното падане на цената на петрола допълнително благоприятства търговците на дребно. Предишен анализ на цените на "Капитал" показа, че маржът на дистрибуторите спрямо цените на едро на "Лукойл България" за последните четири години е около 15%. Големите отклонения настъпват в последните месеци на миналата година, като надценката при бензините скача на 37%, а ножицата в цените между ЕС и България се отваря още повече.
Пазар под наблюдение
"Установяването на сътрудничество и единодействие между посочените дружества води до елиминиране на конкуренцията, което премахва естествените механизми на свободния пазар и въздейства неблагоприятно върху икономическата среда и интересите на обществото", се казва още в съобщението на КЗК.
От там допълват, че определението не подлежи на обжалване. Ответните страни имат право на достъп до материалите по преписката и право в срок от 30 дни да представят писмени възражения и да поискат да бъдат изслушани от КЗК в открито заседание. След това следва окончателното решение на комисията и ако то е открило нарушения, с него се определя размерът за глобите за фирмите. На теория, ако КЗК успее да докаже пред съда картел, максималната глоба, която може да бъде наложена на компаниите, е 10% от оборота на всяка. За миналата година общо продажбите им възлизат на малко над 6 млрд. лв. Последната стъпка е Върховният административен съд, пред който дружествата ще могат да обжалват въпросното решение на КЗК.
Компания от списъка с шестте каза за "Капитал", че все още не са получили определението.
Без решение за рафинерията на "Лукойл"
Другото, което комисията декларира, че ще провери, е дали бургаската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" злоупотребява с господстващото си положение, като пак през февруари тя съобщи, че компанията продава продуктите си за износ на по-ниски цени, отколкото на вътрешния пазар. Окончателните констатации по този въпрос обаче явно още не са готови.
Това е третият път, в който комисията проверява пазара на горива. В средата на 2009 г. тя излезе с решение на база изследване на пазара от началото на 2005 г. до средата на 2008 г. Според него крайните цени по бензиностанциите са много сходни, което може да говори за съгласувани практики, но и за много висока прозрачност на пазара и за адаптация на участниците към нея. В крайна сметка КЗК не доказа забранени действия. Комисията установи също господстващо положение на "Лукойл Нефтохим Бургас", но не и злоупотреба с него.
Следващият секторен анализ на КЗК приключи през 2011 г. Тогава тя потвърди изводите в предишния, като в резултат се забрани на "Лукойл България" да публикува цените си на едро.
Португалската BA Vidro купува "Дружба Стъкларски заводи". Вторият по големина производител на стъкло в страната "Дружба стъкларски заводи" скоро ще смени собственика си. Дружеството е част от гръцката група Yioula, която в понеделник уведоми чрез борсово съобщение, че е сключила договор за продажба на съществена част от бизнеса със стъклени бутилки и буркани с португалската компания BA Vidro. От съобщението не става ясно каква част от предприятието ще бъде придобита, но се посочва, че приключването на сделката се очаква да завърши до края на 2016 г.
Намерението на гръцката Yioula да се раздели с част от бизнеса си е от поне година. Причината според консултанти е, че фамилната група има дългове и търси преструктуриране, а иначе българският актив е здрав и атрактивен за инвеститорите. "Дружба стъкларски заводи" има оборот от над 220 млн. лв. и е втори по големина в сектора след стъкларските заводи на турската SiseCam в Търговище.
До редакционното приключване на броя потенциалният купувач и продавачът не бяха открити за коментар, такъв отказаха и от българския офис на "Дружба стъкларски заводи". В Комисията за защита на конкуренцията все още няма внесено искане за одобрение на сделката, а процедурата отнема поне месец.
Българското производство
"Дружба стъкларски заводи" е голям производител на амбалажни стъклени опаковки - бутилки и буркани за консервната, винената и бирената промишленост, като 70% от продукцията му се изнасят в Гърция, Италия и Сърбия. Компанията има две производствени звена - в София и Пловдив. През последните години "Дружба" приключи няколко инвестиционни проекта, с които реконструира пещта си в София и инсталира нова производствена линия в предприятието в Пловдив. За миналата година се планираше нова реконструкция за 15 млн. евро в Пловдив, която да увеличи производствения капацитет на компанията с 15% от 2016 г. Целта на инвестицията беше и да подобри ефективността на производството, като намали разходите за природен газ.
По размер на приходите си "Дружба стъкларски заводи" е една от най-големите компании на борсата в България. Капитализацията й е 235 млн. лв., но компанията е една от слабо ликвидните. Акциите извън основния й гръцки собственик са едва 0.76% според доклада за дейността към края на 2015 г. С тях се случват и доста рядко сделки.
През тази година дружеството разпредели 16 млн. лв. от миналогодишната и стари печалби. Фирмата е доста последователна в дивидентната си политика, като за последните години само през 2005 и 2007 г. не е разпределяла печалбата си. Натрупаните печалби към края на 2015 г. са над 80 млн. лв. (виж таблицата). Към края на юни пък печалбата е 8.7 млн. лв.
Според отчета към края на 2015 г. дружеството има над 1150 служители в страната.
Софийският завод "Стинд" и пловдивският "Дружба" бяха купени от гръцката Yioula чрез кипърските фирми "Гласинвест" и "Барек овърсийз", съответно през 1997 г. и 1998 г. Цената на сделката за софийския "Стинд" беше 4.05 млн. долара, а пловдивската фирма беше продадена за "космическите" тогава 20 млн. долара - цена, която не бе достигната за нито едно дружество от бранша.
В Португалия преди 100 години
Потенциалният купувач на завода е португалската компания BA Vidro, която произвежда и продава стъклени бутилки и буркани. Фирмата е основана през далечната 1912 г. През август тази година BA Vidro обяви придобиването и на немската компания за производство на стъкло HNG Global. Така към момента BA Group се състои от общо осем фабрики - в Португалия, Испания, Полша и Германия. Групата произвежда повече от 6 млрд. стъклени контейнера в десет цвята. Според отчета на компанията през 2015 г. оборотът й е достигнал 580.9 млн. евро, a оперативната печалба е 126.2 млн. евро. Служителите на компанията са 2400.
Към края на миналата година дружеството е собственост на Карлос Морейра да Силва, който пряко държи 47.4%, а през Teak Capital (притежавана отново от Карлос да Силва) - още 26.3%. Останалите 26.3% са на Atanagoras, притежавана от фамилия Силва Домингес.
От публикация в romaniajournal.ro става ясно, и че тамошната компания за производство на стъкло Stirom glassmaker, също част от гръцката група Yioula, ще бъде купена от BA Vidro. Цената отново не е обявена, като и там сделката се очаква да бъде приключена до края на годината.
С придобиването на "Дружба стъкларски заводи" португалската компания ще заеме позиции в цяла Европа. Още в отчета за 2015 г. е записано, че предстои да добави още държави и региони към групата и да разнообрази произвежданите изделия.
Най-ниските заплати в здравния сектор скачат с до 40%. Между 15 и 38 на сто ще е увеличението на минималните заплати за различните специалисти в здравния сектор, предвижда подписаният вчера Колективен трудов договор между синдикатите, работодателите и здравното министерство. "Най-голям ще е скокът при бачкаторите - редовите лекари и сестри", обясни д-р Камен Данов, шеф на медицинската федерация на "Подкрепа".
Споразумението, което се подписва за пръв път от 2013 г. насам, касае само най-ниските заплати, под които не може да се пада. Затова то ще се отрази при възнагражденията предимно в общинските болници, детските ясли и градини и училищните здравни кабинети и в част от големите болници, където заплатите ще скочат, поясниха още от синдикатите. В много от болниците - частни и държавни, възнагражденията са надскочили отдавна новите минимални заплати и затова споразумението там няма да се отрази, допълни здравният министър Петър Москов.
В бъдеще най-ниските заплати при професионалистите по здравни грижи - сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори в ясли, градини, здравни кабинети, социални домове, "Спешна помощ", ще са 700 лв., при 520 лв. досега. В болниците колегите им ще получават поне 750 лв. Ръстът при лекарите с една специалност ще е 21%, а възнаграждението им ще е поне 850 лв. в бюджетните организации, например "Спешна помощ" и 980 лв. в болниците. При току-що завършилите лекари ръстът е между 28 и 38 на сто в зависимост дали е нает в бюджетна организация или в търговско дружество, а целта е те да бъдат мотивирани да останат в България. Шефовете на клиники в болниците вече ще трябва да вземат минимум 1150 лв.
Цени
Остойностяването на лечението по 100 клинични пътеки е вече готово, обяви Петър Москов. В момента МЗ смята разходите на болниците по лечението по всяка една пътека - колко пари са нужни за лекарства, консумативи, режийни и т.н., но без труда на персонала. Целта е да се знае кое колко струва, за да е ясно, че над изчислените разходи всичко останало е за заплащане на труда на лекари и сестри, допълни той. "Можем да бъдем изненадани от тежките диспропорции на места, където се получават твърде ниски или високи заплати спрямо разходите за лечението и цените на пътеките", допълни той. За готовите 100 пътеки се оказало, че средно само 30% от плащаното от НЗОК е нужно за покриване на разходите по лечение, а останалите 70 на сто остават за възнаграждения, обяви министърът. Очаква се догодина бюджетът на болниците да се прави и на база на остойностяването и цените на някои пътеки да се променят нагоре или надолу.
Втори одит не откри нарушение със сметките на летище София. Втори независим одит, поръчан от Министерството на транспорта, не откри проблем със сметките на летище София. Това става ясно от отговор на министър Ивайло Московски на въпрос на депутата Слави Бинев, публикуван на сайта на парламента.
Преди няколко месеца, през юли, Европейската комисия (ЕК) изпрати мотивирано становище, че България не трябва да допуска кръстосано субсидиране, т.е. сметките на самото летище и наземния оператор да не са ясно отделни, защото това вреди на конкуренцията. Летището е и лицензиран оператор на наземни услуги - поддръжка, зареждане с гориво и обработка на товари, регистрация, кетъринг, обработка на багажите и превоз в рамките на летището. Във Враждебна освен българския оператор работят още "Суиспорт" и "Голдеър". Ако държавата не гарантира разделянето на сметките на управляващия орган на столичното летище в съответствие с директивата за наземните услуги в летищата на ЕС, ни грози наказателна процедура, категорични бяха от ЕК.
Брюксел поиска нов независим одит, който е бил назначен и вече е приключил, става ясно от отговора на Московски. Според констатациите от проверката "сметките за дейността по наземно обслужване са отделени от сметките за другите дейности и отсъства преливане на финансови потоци". Затова от транспортното ведомство са убедени, че нарушения няма, и това е доказано. Становището е изпратено през миналия месец, а каква ще е позицията на ЕК, ще стане ясно в бъдеще.
Междувременно данни на Евростат за въздушния транспорт за миналата година сочат, че у нас увеличението на пътниците е най-ниското сред 28-те страни в ЕС. Превозените към България и отлетелите от страната са над 7.6 млн. души, или едва 1.2% повече спрямо 2014 г. Най-голям ръст на авиопътниците е регистриран в Словакия (16.3%) и Румъния (15.3%), следвани от Унгария (13%), Полша (12.4%), Ирландия (12.3%), Литва (11.3%) и Португалия (10.6%). Най-натоварените летища в Европа са лондонското "Хийтроу", "Шарл дьо Гол" в Париж и "Майн" във Франкфурт, докато летище София заема 87-а позиция.
В очакване
Над половината от пътниците в България са преминали през най-голямото - софийското летище. В момента тече процедура за отдаването му на концесия. Поради инвеститорския интерес срокът за събиране на оферти беше удължен от 20 октомври до 18 ноември, а отварянето им ще е на 21 ноември.
32% по-скъпа вода от януари в София. Цените на ВиК услугите в страната може да поскъпнат драстично след Нова година. Причината - голяма част от водните оператори са заложили в своите бизнес планове увеличение на тарифите от 3 до 32%. Много от тях вече са внесли документите в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), а държавният регулатор трябва да излезе със свое решение до края на годината.
Концесионерът „Софийска вода" настоява услугата доставяне, отвеждане на отпадъчни води и пречистване за битови абонати да поскъпне с близо 32% от 1 януари 2017 г. - от сегашните 1,82 лв. за кубик столичани да плащат 2,41 лева с ДДС. Това се вижда от петгодишния бизнес план на компанията. Мотивите на ВиК оператора са, че качеството на водата трябва да се подобрява, загубите да се намаляват, а разходите за поддръжка, ремонти и амортизации се увеличават.
„ВиК мрежата на София - водопровод и канализация, е дълга над 6000 километра и се нуждае от сериозна поддръжка и обновяване, а на много места, особено в крайните квартали, е необходимо и изграждането на нови съоръжения", обявиха пред „Труд" от оператора.
Позицията на КЕВР - „регулаторът оценява изключително стриктно ценовите предложения на ВиК дружествата в разработените от тях бизнес планове" и до края на годината на свои заседания ще се вземе окончателно решение.
Оператор на ВиК услугите в Пловдив е „Водоснабдяване и канализация" ЕООД- Пловдив. В момента цената за кубик вода в града под тепетата е 1,81 лева, а дружеството настоява тя да стигне до 2,35 лв. за кубик с ДДС догодина.
ВиК мрежата във Варна се поддържа от „ВиК-Варна" ООД. В момента цената на кубик вода в морската столица е 2,54 лв. с ДДС, а бизнес планът на дружеството предвижда поскъпване на комплексната услуга до 2,93 лв. за кубик.
Подобно на други години регулаторът КЕВР най-вероятно няма да уважи в пълен процент предлаганите увеличения по области и отново ще има недоволство от страна дружествата, прогнозират експерти. Освен напрежението около цените на услугата в момента в сектора е „горещо" и заради протичащата водна реформа, която цели окрупняване на ВиК дружества в рамките на една област, така че там да остане да работи само едно водно дружество.
Според данни на КЕВР към момента общо 51 дружества имат обособени територии по смисъла на Закона за водите - от тях 29 дружества с преобладаващо държавно участие, 21 общински дружества и „Софийска вода" АД, оперираща съгласно договор за концесия. В 12 области на България споровете между държава, общини и ВиК дружества нарастват и там продължават да оперират по един регионален оператор и едно или повече общински дружества.
Всяко четвърто българче с наднормено тегло. България е на пето място в Европа по детско затлъстяване от 32 държави в 53-членния регион на Световната здравна организация в Европа. В Европа 22 милиона деца под 5-годишна възраст с наднормено тегло, а около 5 милиона са със затлъстяване. Разпространението на затлъстяването сред децата и юношите се увеличава по целия свят.
Затлъстяването имат отрицателно въздействие върху непосредственото и дългосрочното здраве на детето, образователното равнище и качество на живот. По данни на световната асоциация за изследване на затлъстяването в България има 224 898 деца в училищна възраст, които са с наднормено тегло. 58 370 са децата със затлъстяване. Това означава, че 26.20% от българските деца на възраст между 5 и 18 години са с наднормено тегло.
Според прогнозите през 2025 година този процент би бил 26.85% или 235 459 деца, информират от Българското сдружение за изследване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания. България е сред държавите, чиито деца в училищна възраст прекарват най-много време пред компютри или телевизори. За една седмица едно българско дете прекарва пред екрана повече от цяла денонощие - 25,7 часа. В Белгия например децата в училищна възраст са пред компютри и телевизори не повече от 14,5 часа, а в Холандия по 14,5 часа. Близо 20 часа пред мониторите прекарват децата във Франция.
Националното проучване за хранене на населението над 1-годишна възраст показа значително нарастване на затлъстяването сред момчетата до 5-годишна възраст 7.1% през 2014 г. в сравнение с 3.3% през 2004 г. При момичетата в същата възрастова категория се забелязва положителна тенденция за леко намаление на честотата на разпространение на затлъстяването 2.7% през 2014 г. в сравнение с 5.4% през 2004 г.
Според същото проучване се наблюдават следните негативни тенденции в храненето на децата в България: увеличена консумация на захарни изделия и напитки (сокове, газирани и енергийни напитки); висока консумация на мазнини; висока консумация на готварска сол; ранна консумация на алкохол, честа и висока консумация на алкохолни напитки сред учениците над 14-годишна възраст; ниска консумация на кисело мляко, на риба и на плодове и зеленчуци. На 11 октомври ще отбележим Световния ден за борба със затлъстяването, създаден през 2015 г. с цел стимулиране и подкрепа на практически действия, които да помогнат на хората да постигнат и да поддържат здравословно тегло и да намалят глобалната криза на затлъстяването. Темата на тазгодишния Световен ден на затлъстяването е „Край затлъстяването при децата".
Започват проверки за данък "уикенд". Проверки и ревизии за плащането от бизнеса на данък "уикенд" започва Националната агенция за приходи, научи "Стандарт". Наскоро бяха приети промени в данъчните закони, според които разходите за служебните коли и имоти, които се ползват и за лични нужди от шефове и служители на компанията, се облагат с окончателен данък от 10%. Данъчните закони вече са приети, и ако бизнесът доброволно не започне да начислява данък "уикенд", от НАП ще бъдат принудени да започнат репресивни действия. Това заяви директорът на дирекция „Комуникации" в приходната агенция Росен Бъчваров пред Канал 3.
Тази година събираемостта на приходите в държавния бюджет ще бъде най-високата откакто съществува данъчната администрация, каза Росен Бъчваров. Затова според нето политическият въпрос ще бъде не в събирането на приходите, а в начина на харчене на парите. Три са основните причини за тези рекордни приходи, посочи Бъчваров. Първата причина е доверието в приходната агенция. Наскоро социологическо изследване е показало, че държавният орган с най-голямо доверие от обществото е именно НАП. Втората причина е стабилността на политическата среда, която се оценява високо от бизнеса. А третата причина е отношението на НАП към коректните платци и качеството на контрола.
По повод фалшивия e-mail от името на НАП, който беше разпространен миналата седмица, Росен Бъчваров посочи, че от ГД БОП и специализираното звено за информационна сигурност в НАП стесняват кръга около извършителите. А следите водят извън България. НАП никога не изисква по e-mail информация за банкови сметки. Ако от името на някой държавен орган се иска чувствителна финансова информация по e-mail, най-вероятно става въпрос за измама, обясни Бъчваров. С фалшивия e-mail от името на НАП, всъщност се е направил опит за заразяване на компютрите на потребителите с вирус като се изпрати файл с разширение .rar. Този вирус не е безобиден. Той извлича данни от компютрите за кредитните карти и финансовите транзакции, каза Росен Бъчваров. Ако някой е отворил този файл, веднага трябва да стартира антивирусната си програма, обясниха компютърни специалисти.
Качват по-лесно фирми на борсата. Ще се изработи цялостна стратегия и пътна карта за развитие на капиталовия пазар в средносрочен и дългосрочен план. Това стана ясно при подписването на меморандум за създаване на Съвет за развитие на капиталовия пазар, по инициатива на Комисията за финансов надзор (КФН), Централния депозитар, народния представител от ГЕРБ Делян Добрев и в партньорство с бизнеса и неправителствени организации.
Сред основните приоритети са още повишаване на пазарната капитализация и обемите на търговия на регулиран пазар, усъвършенстване на нормативната уредба в областта на финансовите пазари, създаване на условия за финансиране на малкия и среден бизнес чрез капиталови пазари, въвеждане за търговия на нови инструменти на регулиран пазар и др. Председателят на КФН Карина Караиванова обясни, че ще се подготвят инициативи, които да насърчават бизнеса, който проявява интерес към капиталовия пазар.
"Факт е, че в България бизнесът все още се финансира предимно чрез банки. Компаниите много рядко набират капитал през Фондовата борса, а там липсват интересни съвременни инструменти, които да привлекат българския и чуждестранния инвеститор", каза тя. Съветът ще разработи стратегия, която ще съдържа пакет мерки, които ще се изпълнят за определено време. "Намираме се на най-ниската точка, откакто капиталовия пазар съществува в България. Надявам се този Съвет да успее да ни постави поне на средно място в ЕС по отношение развитие на капиталовия пазар, тъй като сега сме на едно от последните места", коментира Делян Добрев.
Това е най-правилният начин за съвместна работа в посока изграждане на ефективен и работещ небанков сектор, посочи изпълнителният директор на Централен депозитар Васил Големански.
Първото заседание на Съвета ще бъде следващата седмица и тогава ще се обсъждат практически решения за проблемите на капиталовия пазар.
Болници стават факли за 15 минути, заради липса на отдушници. Болници стават факли за 15 минути заради редица пропуски в строителството, сред които и липса на отдушници. Това са показали анализите на противопожарни експерти на голяма част от лечебните заведения в цялата страна. Според публикувано проучване в повечето болници съществуват строителни дадености, които оказват неблагоприятно отражение върху развитието на пожара, като липсата на противопожарни и противодимни сектори в хоризонтална и вертикална посока. При такива случаи димните газове се разпространяват неконтролируемо в цялата сграда за извънредно кратко време.
Практиката показва, че 10 - 15 минути свободно развитие на пожар в първия етаж са напълно достатъчни за задимяване на всички етажи над него и създаване на опасност и дори фатален изход за болните, които често са упоени, обездвижени или дори не са в съзнание, се казва в анализа. Според сигнал на майка, лежала в болница в Бургас пък, дори при наличието на подобни отдушници те не били ефективни, тъй като били пълни с фасове и кутии от цигари.
Липсват и стаи със специално оборудване, което поддържа по-високо налягане от това в секторите, където се е разразил пожарът. В тези помещения според изискванията би трябвало да се скрият хората. Според строители обаче дори да има подобно изискване за новите сгради, то изпълнението на подобни стаи е прекалено скъпо заради компресорите, които трябва да се поставят там.
Друг проблем, който се посочва, са гъсто населените помещения. В много от болниците дори в коридорите имало поставени легла.
Опасност криело и особено интензивното използване на площта по ширина и височина, както и бутилките с кислород, медикаменти и лесно запалими течности. Откритите стълбища и дългите коридори също спомагали за бързото разрастване на пожара. Междувременно при проверките на пожарникарите, които се извършват по специални наредби, пък не констатирали големи нарушения. В повечето случаи те издавали предписания, които от болницата бързо спазвали и отстранявали нередностите. Много често обаче архитектурните характеристики на сградите, които били строени преди десетилетия, не позволявали нещо да се промени, тъй като се касаело за цялостни изменения в постройката.
„Правим постоянно проверки. Ние следим да има изготвен евакуационен план, той да е разлепен на видимо място, да са проведени инструктажи на персонала, да има годни пожарогасители, както и изходите да не са препречени от някакви предмети", обясниха пред „Монитор" от пожарната. От там поясниха, че стриктно следят за спазването на всички разпоредби.
Психиатричната болница „Свети Иван Рилски" в Курило също няма отдушници, нито вертикални и хоризонтални допълнителни системи за извеждане от сградата на въглероден двуокис при пожар и обновяване с кислород. Лечебното заведение не разполага и със собствено скривалище. Това съобщи неговата директорка д-р Цветеслава Гълъбова. Болницата е една от най-старите и не разполага с новите и модерни системи за аварийна безопасност, които се изискват в последните години, не скри тя.
Ако обаче се наложи болните да бъдат евакуирани заради извънредна ситуация, се оказва, че това става твърде трудно, защото няма приспособено скривалище или сграда в близост, обзаведена за нужди при непредвидени обстоятелства.
Повечето общински болници в провинцията, макар и с добре поддържани аварийни изходи, нямат специална вентилационна система за снабдяване с кислород при извънредни ситуации и херметически стаи, ако например има химическо заразяване.
Големите лечебни заведения в столицата и университетските болници обаче, са с пълен набор оборудване за работа в извънредни условия, обясниха от Асоциацията на университетските лечебни заведения.
Имаме всички изисквани съоръжения за подаване на кислород, достатъчни количества от лекарства, консумативи и храни за два дни работа на пълни обороти по спешност без да се налага да отваряне запасите, заделени за такива случаи. Това обясни директорът на Университетската болница „Света Анна" д-р Славчо Близнаков.
Гласуваме с бюлетина за 18 стотинки. Около 18 стотинки ще струва всяка от бюлетините за вота за президент, насрочен за 6 ноември. Това показа проверка на „Монитор" в документацията за обществената поръчка за отпечатването и доставката им. ЦИК и Печатницата на БНБ са водели преговори до късно вечерта в петък за свалянето на цената. От БНБ първоначално са предложили сума от малко над 19 стотинки.
За сравнение на изборите през 2014 година една бюлетина излезе на държавата 17 стотинки, а на вота година по-рано - около 10 стотинки. Тогава от ЦИК обясниха, че скокът се дължи на допълнителните защити, които са въведени, за да се гарантира тайната на вота.
Сред техническите изисквания е заложено всяка бюлетина да има уникален номер, да тежи 120 грама, а хартията да бъде непрозрачна.
Близо 1,43 млн. лв. ще бъдат отделени за изработката и доставката на бюлетините. В протокола от разговорите е записано, че за страната ще бъдат отпечатани над 7,5 млн. бюлетини. За чужбина пък са предвидени около 350 000 броя. Бюлетините трябва да бъдат доставени най-късно на 4 ноември, а за секциите зад граница крайният срок е 23 октомври. Първоначално се предвиждаше БНБ да достави нужните книжа на областните управи в страната до 1 ноември. Печатницата ще дължи неустойка за всеки ден закъснение от 0,1 % от общата сума, което е около 1400 лв. на ден.
БНБ ще разчита на две фирми подизпълнители, но те ще са заети с изграждането на уеб базирана система за контрол на предпечата и утвърждаването на бюлетините.
ЦИК от своя страна ще контролира изцяло отпечатването. С друго свое решение от комисията регламентираха, че може по всяко време да извършват проверка, както на място в печатницата, така и при подизпълнителите. Подобни проверки ще може да има и в етапите на предаване и транспортиране на изборните книжа. Унищожаването на технологичния брак също ще става след проверка от представител на ЦИК и под контрола на финансовото министерство.
Междувременно ЦИК прецизира условията за ползване на медийните пакети. Освен националните телевизии и вестници, в тази практика вече ще участват всички електронни медии. Това се наложи заради решението на ВАС от края на миналата седмица, с което се премахва ограничението наложено от ЦИК регионалните медии и малките сайтове да бъдат изключени от списъка.
Според Изборния кодекс медийни пакети се дават на партиите и Инициативните комитети, които не взимат държавна субсидия, като за целта те получават по 40 000 лв. за агитация и отразяване.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |