Свалят номерата на колите на пияни шофьори. КАТ ще смъква регистрационните номера на коли, ако собствениците ги управляват с над 0,5 промила алкохол, ако са употребили наркотици или друго упойващо вещество, както и при отказ да бъдат проверени. Автомобилите ще бъдат спирани от движение за срок от шест месеца до една година. Това решиха депутатите от транспортната комисия, като приеха пакет промени в Закона за движение по пътищата.
"Човек може да е собственик на автомобил, но да няма книжка. Ако шофьор, който не е собственик, кара колата, тя ще бъде спирана от движение за до един месец. Ще става с отнемане на част втора от свидетелството за регистрация", каза пред "24 часа" комисар Бойко Рановски, началник на Пътна полиция.
Ако собственикът допусне или предостави колата си на шофьор с над 0,5 промила или под влияние на упойващи вещества, регистрацията също ще се отнема. Без право да шофира от половин до една година ще остават и водачите на регистрирани коли без табели или ако регистрацията не е по надлежния ред. Глобата в този случай започва от 200 и стига до 500 лв. При повторно нарушение книжката ще се отнема от една до две години, а санкциите ще са между 600 и 1500 лв.
"Ние отнемаме документите и табелите и тази кола за нас вече не е регистрирана и няма право да се движи по пътя", каза Рановски. Депутатите приеха и друга важна промяна, свързана със зимни гуми. Първоначално бе предложено те да станат задължителни от ноември до 1 април. Окончателно обаче бе гласувано, когато има сняг или лед на пътя и климатичните условия го изискват, колите да се движат със зимни гуми или с вериги.
Ако водачите нарушат това задължение, санкцията е като тази при износени или разкъсани гуми - 50 лв. "В отделните части на България температурите се различават. Може да вали сняг и през октомври или април. Затова решихме периодът да отпадне", обясни Иван Вълков от ГЕРБ.
Шефът на транспортната комисия Настимир Ананиев обясни, че е променена и процедурата, след като шофьорът е хванат без книжка. До момента ги спираха, глобяваха ги и ги пускаха. Сега трябва да дойде правоспособен водач.
Всяка седмица има между 500 и 600 водачи, които са неправоспособни. Те ще търпят сериозни санкции, недопустимо е бройката да е толкова голяма. След употреба на алкохол трябват и високи санкции, каза комисар Рановски.
Той обясни, че в някои държави отнемат автомобили, но засега този модел няма да се прилага у нас.
Борисов си поиска от Юнкер Шенген, еврозона и край на мониторинга. Искане да продължи работата между българското правителство и Европейската комисия по приемането на България в шенгенското пространство и еврозоната и да отпадне механизма за наблюдение на правосъдната ни система е отправил премиерът Бойко Борисов до президента на ЕК жан-Клод Юнкер.
Това е станало с писмо от сряда, 12 октомври, с което в. "24 часа" разполага. "Зная, че ще продължим да работим по механизма за сътрудничество и проверка, приемането на България в Шенгенското споразумение и по течащите вече преговори за присъединяване към Еврозоната. Само, когато приключим тези три процеса, българските граждани ще могат да се радват на всички ползи, но и да споделят всички отговорности на членството в ЕС", пише Борисов в последния абзац от писмото си.
Преди това българският премиер се обръща към Юнкер със "Скъпи Жан-Клод" и му припомня, че е поел лична отговорност за добрата охрана на външните граници на ЕС.
Борисов изразява надежда, че ще има скорошни дискусии по трите повдигнати въпроса и споменава срещата на европейските лидери на 20 и 21 октомври в Брюксел.
Председателят на европейската комисия пое ангажимент да бъде прекратен мониторинга върху правосъдната система на България през февруари 2016 г. В началото на следващата година предстои пореден доклад за напредъка, в който българското правителство се надява да има препоръка, че механизмът може да бъде прекратен и и за напредък в борбата с корупцията.
Преди срещата в Братислава миналия месец пък Борисов направи искане България да бъде приета в чакалнята на еврозоната и да започне двегодишния период на проверка за приемане на еврото като валута.
Според българското правителство и ЕК България е изпълнила и техническите критерии за приемане в Шенген още пред 2011 г., а страната ни настоява за падане на граничите от началото на следващата година. Официалният повод за писмото на Борисов до Юнкер е да поднесе благодарности, че стартът на новата европейска гранична охрана бе даден в България на 6 октомври. Има благодарности и за отпускането на финансова помощ за охрана на границите на България.
Поредно местно състезание за отсечка от "Хемус" за 130 млн. лв. Най-скъпата поръчка за магистрална отсечка с прогнозна стойност от 133 млн. лв. без ДДС - тази за продължението на "Хемус" към Търговище, предизвика умерен интерес. Кандидатите са осем, основно големи местни строители и малко италианско и испанско участие за цвят. Любопитен детайл е, че по-евтината част от "Хемус" - 80 млн. лв. за 10 км до Боаза, привлече 11 оферти. А скъпият тунел "Железница" на "Струма" - цели 17. Краткото обяснение за слабото участие е, че в района има малко кариери, и те дават предимство на шепа кандидати и че вече традиционно чуждестранният интерес е убит, защото всички търгове се печелят от местни строители.
Детайлите по поръчката
Осем оферти са постъпили в търга за изработване на технически проект и строителство на 16.3 км от автомагистрала "Хемус", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Става въпрос за участъка между пътните възли "Белокопитово" и "Буховци" в посока Търговище.
Индикативната стойност на поръчката за 16-те км между Белокопитово и Буховци е 133 млн. лв. без ДДС, или около 8 млн. лв. на километър за проектиране и строителство. Срокът за изпълнение е 910 дни - почти 2 години и половина след подписване на договора. Така отсечката ще бъде открита най-рано в края на 2019 г. Останалите части от "Хемус" тепърва се проектират, така че следващи поръчки няма да има в близките година-две.
Обичайните кандидати
Както и при търга за десетте километра от Ябланица до Боаза, и в този участват предимно български кандидати (6 от 8 кандидата са преобладаващо местни), редовно печелещи поръчки за инфраструктура. Някои от тях се явяват в обединение с чуждестранни компании от Италия и Испания. Най-вероятно те осигуряват референция за оборот или опит срещу процент от стойността на договора, без реално да участват в строителството. Два са чуждестранните участника - италианските "Асталди Ес Пи Ай" и "Инч". Те участват и в търга за тунел "Железница" на магистрала "Струма" за 250 млн. лв.
В търга за "Хемус" са се явили повечето големи пътностроителни компании - "Трейс груп холд", "Геострой" и "Пътстрой 92" (от групата на "Геотехмин"), "ПСТ груп" (свързвана в сектора с Първа инвестиционна банка), "Агромах" и "Пътища Пловдив" (от групата на благоевградската "Агромах"), "Джи Пи груп" (свързвана с Валентин Златев) в обединение с испанската "Асигния" и др. "Автомагистрали Черно море", която изгради магистрала "Хемус" от Шумен до Белокопитово, включително пътен възел "Белокопитово", участва в изцяло българско обединение заедно с проектантската "Трансконсулт-22" и "Инфра експерт" (свързана с "Хидрострой", която през юни купи "Водстрой 98") и "Пътинженерингстрой-Т".
Впечатление прави отсъствието на другите големи играчи в сектора - "Главболгарстрой", "Водстрой 98", "Щрабаг" и др. Те са подали оферти в търга за първия търг за "Хемус" - от Ябланица до Боаза, но не и в този. Според представители на сектора причината за слабия интерес е, че отсечката до "Боаза" - макар и по-къса и по-евтина, е била по-атрактивна, тъй като е близо до София, следователно близо до разнообразни източници на ресурси и доставчици на материали, а Белокопитово е далеч и наличните кариери и асфалтови бази са малко.
Втората причина за ограничения брой кандидати е валидна за повечето поръчки - големите чуждестранни компании рядко гледат към България, защото от години търговете тук традиционно се печелят от местните фирми.
Продължението на "Хемус"
Отсечката "Белокопитово" - "Буховци" ще бъде с по две ленти за движение в посока, две ленти за спиране, средна разделителна ивица, водещи ивици и банкети. Предвидено е изграждането на 6 виадукта, на пътен възел за връзка с път III-5102 Мировец - Певец, на нова връзка с път I-4 Шумен - Търговище при п.в. "Белокопитово", на мост и 11 пресичания със селскостопански пътища.
Това е втори търг за доизграждането на "Хемус" през тази година след прекратяване на голямата поръчка за 60 км. Първият е за участък между Ябланица и Боаза в посока Велико Търново. Той е с дължина близо 10 км и прогнозна стойност 80 млн. лв. В състезанието взеха участие 11 кандидата, предимно български, сред които големите строителни фирми "ПСТ груп", "Трейс груп холд", "Агромах", "Геострой", "Хидрострой" и т.н. Техническите оферти бяха подадени преди около месец и половина, но все още са на етап преглед и оценка.
На 20 септември бяха отворени и офертите в поръчката за проектиране на 50 км от "Хемус" в участъка от Боаза до връзката с път II-35 Плевен - Ловеч. Там също няма избрани изпълнители. Очаква се новите проекти да са факт след 2 години, тоест строежът на магистралата след Боаза няма да започне скоро.
Данъчните промени получиха първо одобрение в парламента. Една от най-спорните поправки в данъчните закони за следващата година - задължението да се подават данъчни декларации на починали роднини, влиза в парламента с лека корекция. Ако наследниците не подадат документи, няма да бъдат глобявани, но данъчните може да издадат акт за установяване на задължението. В този случай роднините ще трябва да решат дали да платят дължимото, или да обжалват в 14-дневен срок. Данъчните пък ще могат да започнат и ревизия.
Това стана ясно при обсъждането на проектопромените на първо четене в парламентарната бюджетна комисия. Депутатите се събраха на извънредно заседание в сряда заради изненадващата предизборна ваканция на парламента. Едномесечната почивка на народните представители ще забави придвижването на законопроекта, който среща принципното одобрение на повечето бизнес и неправителствени организации. Те обаче правят уговорка, че има доста текстове, които трябва да бъдат прецизирани и изгладени между двете четения, защото в този вариант ще създадат проблеми на бизнеса.
Данъци и след смъртта
Първоначалният вариант на Министерството на финансите предвиждаше глоба за наследниците, ако при смърт на човек, който получава доход, различен от този по трудов договор, не са подали данъчна декларация и не са платили дължимия данък на държавата. Промените са в Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), но са претърпели корекция, преди да бъдат внесени в парламента. Сега те предвиждат роднините да изберат дали да подадат декларация и да платят дължимото по нея, или да изчакат дали данъчните ще намерят задължения. Според консултанти това е по-неблагоприятният вариант, защото приходната администрация може да напише каквото реши в акта и дори да започне ревизия. От друга страна, роднините няма как да знаят откъде идват доходите и колко са били, затова стои рискът да се декларира нещо невярно.
От финансовото министерство неофициално твърдят, че става въпрос за около 4000 случая годишно, основно с еднолични търговци. Консултанти обаче поясниха, че при ЕТ-тата най-често наследството се приема, затова няма никакви неплатени задължения към държавата.
ДДС капан за лизинга
Друг спорен момент е свързан с текстовете в Закона за ДДС, които уреждат кога се дължи косвеният данък при договор за финансов лизинг. Сега има вариант за плащане на части заедно с вноските, а според представители на сектора промяната изисква внасяне накуп в началото на договора.
"Така написани, текстовете ще създадат проблеми на цялата икономика. В момента 97% от лизинговите договори в страната са за финансов лизинг, а 95% от тях са с опция за разсрочване на плащанията, съответно и внасяне на ДДС на части. Ако бъдат приети промените, ще трябва да изземем наведнъж около 540 млн. лв. от бизнеса", коментира Борислав Тодоров, съпредседател на Българската асоциация за лизинг. По думите му в момента около 25% от договорите за лизинг са за леки и лекотоварни автомобили, останалите са за машини, съоръжения и тежкотоварни коли. "Рискът е да се наруши нормалното счетоводно планиране на много бизнеси. Едно е да им начисляваме ДДС при всяка вноска, друго - да им поискаме цялата сума наведнъж", допълва Тодоров. При обсъждането на промените на бюджетна комисия стана ясно, че Министерството на финансите е склонно на преговори по темата.
"Мога да уверя всички неправителствени и бизнес организации, че ще водим диалог кое от исканията им може да се приеме и кое не", заяви и председателят на бюджетна комисия Менда Стоянова.
Какво още
- Връща се старият начин на изчисление на акцизите, според който цигарите ще поскъпват плавно с 20-30 ст. до 2018 г. През тази година действаше формула, която беше в полза на българските производители, тъй като с най-малко се облагаха най-евтините цигари, а там са най-силните им пазарни позиции.
- Декларациите по Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) ще се подават само онлайн от догодина. А за доходите на физическите лица - от 2018 г.
- Компаниите ще да могат да реагират сами, ако намерят счетоводна или друга грешка в документите, които подават пред данъчните. Те ще могат да подадат нова декларация с коректните данни до 30 септември на съответната година. Същите разпоредби ще важат и за физическите лица.
- Българските туроператори ще могат отново да прилагат специалния режим на облагане на туристическите услуги, когато се извършват доставки между два туроператора, т.е. няма да се налага да се регистрират по ДДС в чужбина.
- От следващата година хората, които са закупили имот с цел да го ползват и за фирмени, и за лични нужди, вече няма да могат да си възстановяват целия данъчен кредит. Платеният ДДС ще може да се възстанови пропорционално на степента на използване на имота за икономическа дейност.
- Физическите лица ще могат да ползват данъчно облекчение, ако плащат своите покупки с карта. Условието е поне 80% от доходите им (които също трябва са получени само по банков път) да са използвани за разходи, платени по банков път.
- Извършването на непарични вноски в търговски дружества може да се облагат с данък при определени условия.
- Уреждат се плащанията по ДДС за консорциумите (неперсоницифираните дружества), като се дават още правила за разпределение на косвения данък.
- Доходите, които се получават от викторини или пък като награден фонд, ще се облагат.
Горанов: Скоро ще имаме нов модел за такса смет
"Има воля да затворим темата за това как се определя такса смет. След като бъде приет бюджет 2017 г., ще се захванем с промените в Закона за местните данъци и такси", заяви финансовият министър Владислав Горанов. В края на април Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проект на изменение на Закона за местните данъци и такси, чиято цел е да промени сегашната методология, така че да се плаща за реално количество отпадък. В момента се използва данъчната оценка на имота, което натоварва фирмите за сметка на домакинствата. Общините обаче поискаха между 5 и 10 години преходен период за въвеждането на новия метод за определяне на такса смет, защото ще се свият приходите им и ще се натоварят избирателите им. Сега финансовият министър допълни, че ще се съобразят с това искане, като точният период подлежи на дискусии. "Проблемът е това пребалансиране на тежестите между бизнес и домакинства, но ще предложим на Народното събрание да затвори тази тема", допълни Горанов.
Вотът "Срещу всички" може да доведе до оспорване на изборите. Опасността изборите да бъдат касирани заради противоречията в Изборния кодекс с конституцията става все по-голяма. Вместо да оправят кашата, която сами забъркаха, депутатите вчера абдикираха от дебата по проблемите и Народното събрание се разпусна до вота. Така тежкият правен казус около квадратчето "Не подкрепям никого" в бюлетината за президентските избори остана висящ.
Според конституцията изборните резултати се определят след преброяване на действителните гласове и чл. 278 (2) т. 9 на Изборния кодекс определя бюлетините с "Не подкрепям никого" точно за действителни. Методиката за определяне на резултатите от гласуването при изборите за президент и вицепрезидент, която всъщност е приложение № 2 към чл. 312 от ИК, обаче изключва бюлетините "Не подкрепям никого" при броенето на резултатите, което е директно нарушение на конституцията. Така се появява възможност кандидат да бъде избран на първи тур с под 50% от действителните гласове.
Избори в България се касират от Конституционния съд, който може да бъде сезиран от президента, МС, ВКС, ВАС, главния прокурор, 1/5 от депутатите, омбудсмана, но не и от пряко заинтересуваните - участниците в изборите. Самото искане може да стане само след обявяване на резултатите, и то в 15-дневен срок. До момента цялостно касиране на избори у нас не е имало, но е имало случаи на частична касация - и на избрани депутати, и на изборни резултати. Последното искане за касиране на избори, което бе отхвърлено от КС, бе от август 2013 г. - тогава ГЕРБ искаше да бъдат отменени изборните резултати заради агитацията в деня за размисъл, случая "Костинброд", нарушения при гласуването в Турция и др. КС отхвърли всички искания.
ЦИК е наясно с проблема. Много юристи призоваха комисията да пренебрегне ИК и да приложи директно конституцията. Източник на "Сега" от ЦИК обясни, че комисията е наясно, че конституцията има пряко действия и е над закона, но досега никога тази постановка не е задействана, обикновено при подобен спор се пита КС. Затова ЦИК няма да пренебрегне кодекса и ще продължи процеса, независимо че рискува целите избори.
Сегашният правен казус с въвеждането на квадратчето "Не подкрепям никого" бе забъркан по време на заседанията на парламентарната правна комисия през април при гледането на промените в Изборния кодекс. За да бъде омекотен спорният текст за задължителното гласуване, депутатите решиха да дадат опция "Против всички". "Това е много по-добрият вариант, отколкото гласоподавателят да вземе бюлетината, да не гласува за никого или да шари и да я направи недействителна. Тогава тя отива в купчината "400 хиляди недействителни", където пък това отношение на избирателя по никакъв начин не се зачита", коментира шефът на комисията Данаил Кирилов (ГЕРБ). Изкарването на бюлетините "Не подкрепям никого" от кръга на бюлетините, които определят изборните резултати, бе осъществено с активната помощ на депутати от Реформаторския блок.
Вчера Кирилов отказа да коментира темата. Колегата му в правната комисия Димитър Делчев от РБ обаче бе категоричен, че начинът, по който е написана методиката, действително я сблъсква с конституцията. Според него обаче топката сега е в полето на ЦИК, а не на депутатите. Аргументът му е, че при противоречие между два нормативни акта органът по прилагането им - в случая ЦИК, трябва да се опре на акта с по-висша юридическа сила - конституцията. "Не знам защо експертите не са видели противоречие при приемането. Но смятам, че въвеждането му беше правилно, защото хората трябваше да имат начин да изразят протестния си вот", заключи Делчев.
Христиан Митев от ПФ обаче не вижда нищо нередно, защото това бил един компромисен вариант. "Тези гласове са действителни, но не влияят върху гласовете за определен кандидат", успокоително коментира той.
Зам.-шефът на правната комисия Четин Казак от ДПС оцени възможността за оспорване на изборите на това основание като съвсем правдоподобна. Според него проблемът е бил заложен в самия Изборен кодекс, когато е било записано, че квадратчето ще се брои за действителен глас при определяне на избирателната активност, но не и при изчисляването на резултатите от гласуването. "Не може един глас да се отчита за валиден при една хипотеза, а при друга - за невалиден", категоричен бе юристът от ДПС.
"Това квадратче е една голяма глупост и още когато се обсъждаха промените в кодекса, ние гласувахме "против". Излиза, че човек ще бъде задължен да гласува, но бюлетините с квадратчето "не гласувам за никого" ще се хвърлят в коша. Управляващите се опитваха да тушират протестния вот", заяви Филип Попов от БСП. Според него към този момент няма да се стигне до сезиране на КС, който социалистите чакали да се произнесе по задължителния вот. Но си остави вратичка, че "при един сериозен анализ може да се стигне и до това".
Според изборния експерт проф. Михаил Константинов не става дума за действителни гласове. "Все едно зачертавате повече от един кандидат. Но се водите гласувал. Действителен глас е, когато гласуваш за определен кандидат", посочи той.
"Сега" потърси мнението и на омбудсмана Мая Манолова, която като депутат в предния парламент стана основната движеща сила при изработването на настоящия кодекс. От администрацията й посочиха само, че ако някой подаде искане към Манолова да отправи конституционна жалба по казуса, тя ще бъде разгледана от нейния консултативен конституционен съвет.
Мнения
Грета Ганева, адвокат в САК:
Несистемният играч при предстоящите избори ще се окаже новото квадратче "Не подкрепям никого". На път е да разтърси системата. Законодателят се е опитал чрез него да се освободи от досадните гласове, но е пропуснал, че същите тези гласове са на български граждани, реализирали правото си да избират. Всеки действителен глас формира представителността на властта, поради което не може да бъде отделян. ЦИК ще трябва да приложи непосредствено конституционния текст. Ако не стори това и определи победител въз основа на опорочената методика, резултатът ще е неправилен, а решението за определяне на победител ще подлежи на оспорване.
Милена Алексиева, адвокат в САК:
Промените в Изборния кодекс са заложили "бомба" в отчитане на изборните резултати във връзка с гласуването с квадратчето "Не подкрепям никого". Това са действителни гласове - безспорно. Този текст на въпросната методиката е в пряко противоречие с разпоредбата на чл. 93, ал. 3 от конституцията, според който: "Избран е кандидатът, получил повече от половината действителни гласове, ако в гласуването са участвали повече от половината избиратели". Т.е. според методиката изчисленията се правят при изключване на част от действителните гласове, а конституционният текст е ясен - всички действителни гласове участват в изчислението.
КЗК ще проверява за картел вериги, аптеки и банки. В дните преди изборите Комисията за защита на конкуренция (КЗК) обяви, че ще търси картел и договорки в цените при хранителните вериги, фармацевтичния бизнес и банките. Заканата дойде дни след като в понеделник от КЗК съобщиха, че имат доказателства за картел на пазара на горива, и директно обвиниха шест петролни компании в договаряне на цени. Санкциите за тях обаче останаха за след изборите, тъй като в момента тече 30-дневен срок за запознаване с документите по обвинението.
Пред комисията по икономика в парламента при вял интерес председателят на КЗК Юлия Ненкова вчера съобщи, че започват проверки на място, които ще бъдат последвани от секторни анализи, свързани с евентуалните нарушения. Ще се търсят съгласувани практики и договаряне на цени. "Фирмите се крият и не си пишат, за да не ги хващаме", обясни Ненкова пред депутатите. В областта на фармацията ще бъдат проверявани не само аптеки, но и производители, търговци и дистрибутори. Банките също нямало да бъдат пожалени, а хранителните вериги традиционно биват проверявани по различни причини.
Още през май старото ръководство на комисията обяви, че започва разследване на големите търговски вериги заради съмнения за картел. Повод станаха т.нар. собствени марки, които са по-евтини от останалите. Сред заподозрените попаднаха "Кауфланд България", "Билла България", "Лидл България" и "Метро Кеш енд Кери България". Тези марки съществуват от години, а комисията се ограничи единствено до няколко търговски вериги, макар тази практика да е масова. От веригите се възмутиха, а един от участниците на пазара директно запита защо обект на проверка са само чуждестранните търговци. Впоследствие обхватът на проучването бе разширен.
Сред приоритетите в работата на КЗК Юлия Ненкова изтъкна даването на консултации, сътрудничеството и обмена на добри практики. "Хубаво е, че имате приоритети, но не чух в кои области ще се повишава компетенцията. Всяка година КЗК си повишава компетенциите и вече се питам експертите космонавти ли ще стават", запита риторично зам.-председателят на комисията по икономика в НС Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт.
Под индиго
Байрактаров коментира, че отчетите на КЗК за 2014 г. и за 2015 г. почти не се различават като съдържание, и запита какво е вършила комисията в този период. "Имам чувството, че отчетът стои като проект на компютъра на някой чиновник, който попълва данните като статистика", коментира депутатът.
Наш математик абсолютен шампион. Българският отбор направи топпредставянето си на 19-ата международна олимпиада по астрономия за младежи. 16-годишният Бойко Красимиров Борисов от 10 "г" клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски" постави тотален рекорд с най-високия резултат от всички участници. Младежът спечели златен медал и максимален резултат сред 78-те участници от цял свят, сред които Китай и Русия, които са най-силната конкуренция.
От 8 души отбор българските момичета и момчета донесоха 7 медала - златния на Бойко, 2 сребърни и 4 бронзови.
Това е най-доброто представяне на страната ни, откакто участва в престижната Международната олимпиада от 19 години насам.
България е една от страните, които се представиха най-добре и спечели най-много медали наред със суперотборите от Русия и Корея, както и отборите на Румъния и Италия.
За втори път нашата страна спечели абсолютно първо място в Международната астрономическа олимпиада, обяви Никола Каравасилев от СУ "Климент Охридски", един от хората, които подготвят българския отбор по астрономия. Миналата година това направи Стефан Иванов от Бургас, който сега е със сребро, тази година абсолютният ни първенец е Бойко Борисов от София.
Надявам се това да постави една добра традиция България винаги да показва такъв добър резултат, каза още един от треньорите на нашите млади астрономи.
"Постигнах резултата като начало с подготовка, но мисля, че преди всичко е талант, защото знам че има хора, които са се готвили повече от мене, а не взеха по-добро място от мен. Привлича ме астрономията, харесва ми логическото мислене.
За участието си на тази олимпиада се готвих може би около месец, аз не се готвя постоянно, а от време на време", скромно обясни тоталният златен медалист и не скри изненадата си, че е спечелил рекордния брой точки, особено на фона на суперсилите, каквито са били някои от отборите.
Сребърни медалисти са Стефан Иванов от ПМГ "Акад. Никола Обрешков" в Бургас /със златен медал от миналогодишната олимпиада/ и Борис Панайотов от СМГ "Паисий Хилендарски" в София.
Бронзови медали получиха Калина Георгиева - МГ "Д-р Петър Берон" - Варна, Владимира Иринчева от ПЧМГ в София, Петър Димитров Димитров от ПЧМГ-София и Георги Александров от СМГ "Паисий Хилендарски" в София.
Диплом за участие получи Атанас Стефанов от МГ "Акад. Кирил Попов" в Пловдив, който се състезава в младша възраст.
Чакаме 5% ръст на зимния туризъм. 5-6% ръст през зимния сезон ще отчете туризмът ни. Това прогнозират експерти от бранша. Записванията вървят с добри темпове. По-голям ще бъде ръстът на гостите от Балканите и Русия, заяви Константин Занков от Института за анализи и оценки в туризма пред Bulgaria On Air.
Страната ни е била отличник по ръст на броя на реализираните туристически нощувки и през миналия зимен сезон, показват данните на европейската статистическа служба Евростат. България е в топ 6 на страните от ЕС по ръст на туристическите нощувки. Но изоставаме по този показател от Сърбия и Македония, които Евростат включва в статистиката, като страни кандидати за присъединяване в общността. Те се нареждат съответно на 2-ра и трета позиция след Словакия и така България остава на 8-ма позиция, вместо на 6-та в списъка, който би изключил съседите.
От бранша припомнят, че ръстът у нас в голяма степен се дължи на геополитическата ситуация, а не на положените усилия за реклама на страната ни и налагането ни като дестинация. Въпреки това от сектора са оптимисти, че догодина ръстът дори може да е още по-голям, тъй като международните туроператори ни имат предвид за чартърните си програми.
Дали тенденцията ще се усети толкова мащабно още през тази зима обаче, все още не е ясно. Факт е, че по-добрите и изгодни хотели в зимните ни курорти вече са сключили договори с партньори за стаите си. Дали обаче те ще се напълнят и с туристи, все още не е напълно ясно, въпреки че интерес към ски ваканции у нас не липсва, особено от съседните страни като Сърбия.
През изминалата зима ръстът на нощувките обаче не е довел до 100%-ва заетост на леглата през зимния сезон. По този параметър страната ни е на дъното в класацията в ЕС според данните на Евростат. Средната заетост на леглата в хотелите в България през зимния сезон е била 24,9%. Ръстът на нощувките през предходния сезон е бил 9% в сравнение със зима 2014/2015 г. Така броят на нощувките е достигнал близо 4,2 милиона.
Повечето от тях са реализирани от българи. В същото време обаче нощувките на чужденците в ски курортите ни растат с по-бързи темпове, показват данните на Евростат. Все пак делът на чуждите туристи в зимните комплекси е около 38%, като те са реализирали 1,6 милиона от всички нощувки. Броят на чуждестранните туристи у нас през предходния зимен сезон отчита ръст от над 10 на сто, а на българските - с малко над 7%.
Половината шосета без осеви линии. Половината от републиканските пътища в страната са без осеви линии преди зимата, това става ясно от справка на Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ), предоставена на Агенция „Монитор".
По данни на ведомството от началото на годината досега е обновена хоризонталната маркировка на около 3000 км. До края на декември се планира при добри метеорологични условия да бъдат маркирани още 2500 км или общо дължината им ще бъде 5500 км. Всички държавни шосета в страната са общо почти 20 000 км, но част от тях са бившите селски пътища, за които не се изисква хоризонтална маркировка. От АПИ отчитат, че в най-лошо състояние остава маркировката именно по третокласната пътна мрежа.
На много места в страната проблем е не само липсата на маркировка, а качеството й. Случва се осеви линии, маркирани през пролетта, особено по общинските пътища, да не издържат до зимата. Отделно по-голяма част от родните пътища осевите линии, изчертани с обикновената акрилатна боя при по-силен дъжд трудно се вижда от водачите и денем, а нощем или в мъгла съвсем изчезват от полезрението им.
Според шефа на пътната агенция инж. Лазара Лазаров, обикновената маркировка издържа едва по година, защото през зимата се използват луга и пясък за поддръжка на пътищата.
Всеки асансьор с договор към телеком. Телефоните, играещи ролята на аварийни алармени устройства, които трябва да бъдат монтирани до края на годината във всички асансьори в страната, ще работят със СИМ карти с договори към телекоми. Това съобщи за Агенция „Монитор" председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) Александър Манолев.
„СИМ картите ще са специални и ще позволяват обаждания само към 3 номера. Всички мобилни оператори вече предлагат подобни карти, а таксата е 3 лева на месец", поясни председателят.
Според последните изменения на Наредбата за безопасна експлоатация и технически надзор на асансьорите, приети през 2014 г., до края на тази година всеки асансьор у нас трябва да разполага с подобна телефонна уредба, която при авария с натискането на един бутон да свързва заседналите с техниците. Новите разговорни устройства трябва да бъдат монтирани от фирмата, която поддържа асансьора на сградата. Ако обаче след Нова година липсва подобна уредба в кабината, асансьорът ще бъде спиран и живущите няма да могат да го използват.
Вчера сутринта Националният браншови съюз „Надзор и поддръжка на асансьори, подемници и ескалатори" (НПАПЕ) даде пресконференция, на която алармира, че фирмите и гражданите нямат готовност да изпълнят изискването и няма как наредбата да бъде приведена в действие от всички към края на 2016 г., тъй като само 10-15% от асансьорите били изрядни в момента. Като причини председателят на съюза Калин Петров изтъкна първо цената на устройството, която е около 100-200 лева, а с монтажа отива на над 300 лева, както и изискване всеки асансьор да бъде обвързан с договор към телеком.
Оказва се, че има неяснота от чие име трябва да се сключи контрактът - дали от фирмата, поддържаща асансьора, или от етажната собственост. Именно затова според Манолев трябвали промени в наредбата, за да бъдат задължени собствениците на апартаменти, а не техниците, да сключват договора. Както и да отпаднат текстове, които затруднявали работата на бранша. Експертите поясниха още, че освен устройството са необходими и допълнителни елементи с цел да се избегнат фалшиви обаждания от деца и недоброжелатели.
Според шефа на ДАМТН обаче промяна в наредбата не трябва да има, защото е въпрос на договорка от чие име да бъде сключен договорът с мобилния оператор. По думите на Манолев ако все пак контрактът бъде подписан между съответния телеком и фирмата, поддържаща асансьора, месечната такса от 3 лева, дължима за картата, просто ще бъде добавена към сумата, дължима от етажната собственост на техниците.
„Ние не предвиждаме проверки за установяване дали са монтирани разговорните устройства", каза още председателят на държавния надзор. Ако по време на годишните технически прегледи на съоръжението, които се извършват от надзорните фирми бъде установено, че няма монтирани такива, би следвало по закон асансьорът да бъде спрян от експлоатация. „Това кога ще бъде проверен асансьорът зависи от това кога е бил предишният преглед. Може да бъде и в началото и в края на годината. Това не означава, че „абсолютно всички асансьори на 1 януари ще бъдат проверени от надзорните фирми за наличието на разговорно устройство", допълни още Александър Манолев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899050 |
GBP | 2.356620 |
CHF | 2.089120 |