Обувки по левче се харчат за 100. Звеното за фискален контрол на НАП денонощно следи по границите на страната целия стоков поток на китайските и турски карго товари, съобщиха от приходната агенция. Всяка доставка се проверява от приходното ведомство, като в рисковите случаи камионите се пломбират и стоката се разтоварва в присъствието на данъчен.
След това ревизори на НАП проследяват цялата верига на препродажби на стоките, с което се гарантира, че се плащат дължимите данъци за разликата между обявяваната при вноса минимална стойност - често под 1 лв. за чифт обувки, до реалната цена на пазара, която в повечето случаи е над 100 лв.
Екипи на Националната агенция за приходите и МВР, под ръководството на Междуведомствения координационен център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари на ГДБОП, разследват софийска фирма по подозрения за съпричастност към схема за злоупотреба с ДДС. Близо 80 000 чифта обувки, със занижена митническа стойност и произход Китай, са внесени в страната под специфичен митнически режим 42, оформен в Гърция.
Този режим позволява в случаите, в които стока, произведена извън ЕС, влиза на територията на съюза в една държава членка, но е предназначена за друга страна от общността, ДДС да се внесе в държавата, където стоките ще се потребяват. Тази възможност се използва често за данъчни злоупотреби в последните години, съобщават от НАП.
Преди седмица столичната фирма е внесла с 4 тира стоки от Китай през Гърция. За стоката търговецът е декларирал, че е изнесена за Унгария с два автомобила, регистрирани в Македония. След извършена проверка от македонските партньорски служби за едното превозно средство е установено, че е лек автомобил, а вторият регистрационен номер не съществува.
Данъчната администрация в Унгария не потвърждава сочената фирма получател изобщо да има отношения с български търговци. Счетоводните и превозни документи също не удостоверяват тази версия, като разследващите предполагат, че обувките са продадени без фактури на търговци на дребно в България. На дружеството е възложена пълна данъчна ревизия за последния 5-годишен период. Предстои доклад на материалите по случая в прокуратурата.
От месец юли МВР, НАП, ДАНС и Агенция "Митници", под ръководството на Междуведомствения координационен център на ГДБОП, изпълняват съвместни мероприятия и осъществяват засилен контрол на стоки, допуснати за митнически режим 42, съобщиха от приходната агенция.
Махат ДДС за дарени храни. Няма да се начислява ДДС върху дарени храни, които са предоставени на социално слаби граждани в последните 30 дни от срока им на годност. Това гласят промени в Закона за ДДС, които прие бюджетната комисия към парламента на второ четене. За да се ползва облекчението, тези дарения за една календарна година трябва да са до 0,5% от оборота на дарителя. След време е възможно границата да стане 1%, ако нещата се развиват добре, каза депутатът Мартин Димитров от Реформаторския блок.
За да се ползва облекчението, храните трябва да се дарят в полза на юридически лица с нестопанска цел, които извършват хранително банкиране. Те пък ще разпределят храната на нуждаещите се.
Разрешения за оператори на хранителни банки ще получават юридически лица, които разполагат със собствени или наети обекти или площи за извършване на хранително банкиране в поне 20% от областите на страната, решиха депутатите. Първоначално предложението беше обектите да са в поне 30% от областите. Но Мартин Димитров, обясни, че не трябва да се залагат прекалено завишени изисквания, за да може да се включат повече юридически лица.
В мотивите към проекта е записано, че у нас годишно се унищожават над 670 млн. кг храни. Причината е, че в момента данъчното третиране на дарените храни е по-тежко от унищожаването им и за търговците и производителите е по-лесно да ги бракуват. В същото време 21,2% от българите, или 1,54 млн. души, живеят в бедност.
Производителите на авточасти: Растем и ще инвестираме още. Растящи приходи, още служители и нови инвестиции. Това е прогнозата за 2016 г. на производителите на авточасти в България. Индустрията напоследък е сред най-растящите: за миналата година 50-те фирми с фокус само върху автокомпанентите са имали приходи от 3 млрд. лв.
Тенденцията е през следващите години секторът да продължи да се засилва, за което обаче ключови ще са обучението на кадрите и развитието на инфраструктурата. Това показва първото проучване за нагласите на компаниите в бранша, изготвено от Аутомотив клъстер България и Colliers International.
Силна 2016 г.
По-голяма част от компаниите в сектора (59%) очакват икономиката на страната да нарасне през 2016 г., но още по-висок е делът на тези, които прогнозират увеличение на своите приходи за годината (64%). "Това е много важен сигнал от фирми, които произвеждат 3.5% от брутния вътрешен продукт", коментира Георги Киров, директор инвестиции и оценки в Colliers.
Инвестиционните планове на предприятията са свързани основно с купуване на нови машини, като 59% от тях смятат да увеличат сумите за оборудване. По-малък е делът на тези, които планират по-големи инвестиции в недвижим имот (27%).
В средносрочен план повечето предприятия планират да разширят производството си в страната, а 41% смятат да увеличат персонала си. Тъй като недостигът на квалифицирани специалисти е един от основните проблеми за компаниите в сектора, преобладаващата част от тях намират решение в организирането на вътрешни обучения.
Важен тренд е, че компаниите, които навлизат в страната, все по-често предпочитат проекти на зелено - било то собствено строителство или изграждане на предприятия по тяхна поръчка, които те после наемат дългосрочно. По думите на Киров това обикновено се случва в по-технологичните производства.
Сектор в разцвет
През последните години производството на автомобилни компоненти се превърна в един от основните двигатели на икономиката и заетостта в страната. В сектора в момента работят приблизително 100 компании, като половината от тях са с фокус изцяло в автомобилната индустрия, а другите имат комбинирано производство. На практика част от предприятията със смесен профил добавиха автомобилните части към портфейла си заради търсенето и добрите възможности за този бизнес в страната. Такъв например е случаят с гръцката "Етем", която допреди няколко години произвеждаше само алуминиева дограма и фасадни решения, а вече прави и алуминиеви компоненти за шасита, врати, брони и т.н.
"Общо компаниите, които работят за автомобилната индустрия, имат почти 55 хил. служители, а брутното им производство е почти 6% от БВП", каза Киров.
Предприятията в България, които изцяло са насочени към автомобилните компоненти, са около 50 на брой и осигуряват работа на 33 хил. души. Класическите производители са доставчици на световни автомобилни компании, а само една фирма има асемблираща фабрика (Great Wall).
Компонентите, които се правят в България, са в много широк спектър. Това включва всичко от седалки и тапицерии (ALC, Grammer) през инструментални табла и климатични системи (Visteon, Behr-Hella) до микроелектроника и сензори (Melexis, Festo). За 2015 г. общите приходи на фирмите, които правят само автокомпоненти, са били в размер на 1.55 млрд. евро (3.5% от БВП). В страната почти няма регион, в който да не работи поне една такава компания. Все пак повечето от тях са концентрирани в Южна България (около две трети).
Данните от проучването показват още, че компаниите в сектора не са малки - около 40% от тях са с персонал над 250 души, т.е. те са средни или големи предприятия. Близо половината от предприятията имат натоварване на капацитета над 75%.
Защо България
Очаквано основен аргумент на компаниите да изберат България за новата си производствена база са ниските разходи за труд, показват резултатите от проучването, което е проведено сред 50-те фирми, които се занимават само с авточасти. В сравнение с другите страни разходите за труд тук са между 10 и 15 пъти по-ниски от Западна Европа и 30 до 50% по-ниски от Централна и Източна Европа.
"Тази голяма разлика показва, че компаниите ще имат години напред възможност да увеличават заплатите и да наемат още хора", коментира Киров. По данни на Colliers средната брутна годишна заплата в сегмента в България е 5.1 хил. евро, т.е. около 830 лв. на месец. "Това е над средното ниво за страната, но в контекста на България това не е ниско платена работна ръка", добави той.
За инвеститорите проблем е недостатъчната квалификация на работната ръка, което означава допълнителни разходи за обучение на персонала. Членството в ЕС също е важно предимство, най-вече защото за привличане на инвеститори в сектора България се конкурира със Сърбия, която все още не се е присъединила към съюза.
Страната е конкурентна и по отношение на разходите за строеж и цената на електроенергията. Макар тези параметри да са съпоставими със страните в Централна и Източна Европа, спрямо Западна Европа предимството е значително.
Българската "Булпрос" е сред най-динамичните IT компании в Централна и Източна Европа. Една българска компания се нареди сред 25-те най-бързо растящи IT фирми в Централна и Източна Европа в класацията на Deloitte Fast 50 за 2016 г. "Булпрос" заема 24-о място в основното подреждане.
Класацията определя технологичните дружества с най-голям растеж на приходите за последните пет години. Основното изискване, освен фирмите да са регистрирани преди този период, е и да отчитат минимум 50 хил. евро годишни постъпления. Ръстовете през годините се изчисляват в местна валута, а финансовите данни се подават от самите компании, като след това се сравняват с финансовите им отчети за съответните периоди.
Дружествата кандидатстват сами, като попълват онлайн бланки през уеб сайта на консултантската компания Deloitte. Кандидатите трябва да предлагат технологични решения или продукти в сферите софтуер, хардуер, комуникации, медии, екологични технологии и естествени науки.
Няколко интересни факта за компаниите, класирали се сред 50-те най-динамични в технологичния сектор тази година: по-голямата част са основани през 2011 г. и се занимават с IT и разработка на софтуерни решения, средният ръст в оборотите им е 1057%. Тази година отличник в класацията на Deloitte е Полша с общо 17 присъстващи компании. Класацията обаче няма размера на приходите, а само ръста им.
Предишните две години имаше по-голямо българско представителство - за 2014 г. на 48-о място беше "Мнемоника", а "Империя онлайн" беше четвърта при изгряващите звезди, а през 2015 г. влезе на престижното 14-о място.
Местни успехи
Основаната през 2010 г. софтуерна компания "Булпрос" попада за втора поредна година в Deloitte Fast 50. Миналата година дружеството със своите 764% ръст беше на 12-о място. Разработчикът е сред най-динамичните и на местно ниво - не само като ръст, но и съизмерено в нови положителни новини и разширяване на портфолиото.
Само за 2016 г. "Булпрос" обяви, че основава нова компания за внедряване на бизнес софтуер - ERP, CRM и BI продукти на базата на Microsoft, и планове да увеличи екипа си до над 1500 служители в следващите четири години. За последните няколко месеца "Булпрос", в чиято група влизат общо пет компании в различни IT направления, привлече общо 3.5 млн. евро вложения - от двата фонда BlackPeak и NEVEQ II, както и от един частен германски инвеститор.
По-нагоре в класацията
Класиралата се на първа позиция полска компания Codewise попада за пръв път в Deloitte Fast 50, но влиза с летящ старт и ръст в приходите от 13 000%. Тя е основана през 2011 г. и разработва решения за рекламния бизнес. За краткото си съществуване Codewise вече има офиси извън страната - един в Лондон и предстоящо откриване на локация в САЩ. Миналата година същата компания взе наградата за изгряваща звезда на региона. Съизмерено с ръста, екипът на компанията е скромен - малко над 90 служители.
На второ място също откриваме полска компания, основана през 2011 г. - CodiLime. Създадена от няколко специалисти в компютърните науки и математици, CodiLime разработва решения в няколко направления - мрежи, киберсигурност, машинно обучение и големи масиви данни. Екипът на компанията се състои от 200 внимателно подбрани инженери и специалисти в работата с данни.
Трета позиция заема чешката DataSpring, която разработва различни системи за управление на бизнеса и анализ на данни. Компанията със своя екип от 90 служители специализира в развиването на индивидуални решения според нуждите на клиентите си.
Нови дейности
За пръв път за 17 години съществуване в класацията попадат компании от два нови сектора - зелена енергия и биотехнологии (Clean Tech&Bio Тech) и нано- и медицински технологии (Nanotech&Medtech). С тази промяна, от една страна, разширяваме хоризонта си, от друга, отразяваме невероятния прогрес, който тези компании имат в региона", коментира Магдалена Бурнат-Микош, партньор в "Deloitte Полша".
Тази година Deloitte Fast 50 обявяват и още една награда - Most Disruptive Innovation (MDI), която позволява да бъде наградена компания, която може и да не е постигнала огромните финансови ръстове на останалите в класацията, но е пионер в областта си. Отличието отива при полската HiProMine, която използва технология, базирана на биологията на насекомите в области като управление на отпадъци и производство на храни.
Кабинетът е прекроил близо 1300 пъти бюджет 2015. През 2015 г. държавният бюджет е претърпял умопомрачителен брой корекции - 1274. Разместването на приходи и разходи е било не само ежедневно, но и масово - засяга цели 36 ведомства. Тези числа означават, че вторият кабинет на Бойко Борисов продължава утвърдилата се в България порочна практика министри да преправят годишния финансов план на държавата, който се гласува от Народното събрание и има статут на закон. Нещо повече - сегашното правителство поставя нови печални рекорди.
Стряскащата статистика е от одит на Сметната палата, който обхваща изпълнението на бюджета през миналата година. От събраните данни излиза, че през 2015 г. правителството е прекроявало сметките на хазната горе-долу по 3-4 пъти дневно, а ако извадим празничните и почивните дни - още по-често. На практика със стотици свои решения "на парче" правителството на Борисов е "пренаписало" бюджета, като е направило промени в разходите за близо 1 млрд. лева (над 960 млн. лева). По принцип е нормално да има някакви промени в течение на годината, налагащи отпускане на допълнителни пари или пък спестяване на харчове, но 1300 корекции вече говорят за лоша финансова дисциплина.
Според Закона за бюджета всяка институция има годишен лимит на разходите, но през 2015 г. осем институции са "счупили тавана", разкрива одитният доклад. Сред нарушителите са омбудсманът, военното, енергийното министерство. Общественият защитник например е превишил разходите си с 32% - заради неправилно осчетоводен наем за сградата, която обитава. КОНПИ - Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, е излязла на червено, защото нейни "клиенти" са я осъдили и се е наложило да ги обезщетява. Транспортното министерство се е оказало в преразход заради издръжката на администрацията и противопожарната охрана на летище Пловдив, а военното - заради стари договори, основно за лекарства и медицински изделия за ВМА.
Поправките са ставали по три различни начина. 323 са валидирани с решения и постановления на Министерския съвет. Такъв е например случаят с допълнителните близо 56 млн. лева, които МС реши да отпусне в средата на миналата година за оградата по границата с Турция (същото се случва и сега).
Най-много са поправките с подпис на министъра на финансите - 704. 247 са вътрешноведомствените размествания на разходи, когато промените стават в рамките на бюджета на съответното министерство, агенция, комисия. Те са и най-безобидни, защото не водят до наливане или до отнемане на пари на друга институция.
Рекордьор по "кръпки" за 2015 г. е планът на просветното министерство - 151. Над 100 пъти е коригиран бюджетът на Министерството на регионалното развитие. Още 4 министерства се открояват с повече от 80 ревизии на разходи - транспортното, военното, на културата и на земеделието.
Одиторите изтъкват, че почти половината от промените в бюджет 2015 са правени към края на годината. Сметките на Министерството на отбраната например са претърпели 33 поправки в последните два месеца, а поводите са били най-различни: отбелязване на национални годишнини, непредвидени и неотложни разходи заради бедствия, плащания за Военномедицинска академия и др. По бюджета на МРРБ са направени 102 корекции, от които 50 са одобрени през ноември и декември. И тук допълнителните харчове са в широк спектър - за магистрала "Хемус", за шосета, за саниране на жилища, за общински устройствени планове и т.н.
"Харченето на значителни по обем средства в края на годината крие рискове за тяхната ефективност и законосъобразност", отбелязва Сметната палата. Има и друга сериозна критика към правителството и най-вече към министъра на финансите: "Възможността за извършване на промени по бюджетите в течение на годината не стимулира разпоредителите с бюджетни ресурси да планират с необходимата отговорност и стремеж към точно определяне на видовете и размерите на разходите".
Сметната палата дава на министъра на финансите срок от 7 месеца да реагира на забележките и да вземе мерки.
Много шум... и нищо
Темата за бюджетите "хамелеони" - Народното събрание приема един план за приходите и разходите, а правителството изпълнява съвсем друг, който се мени непрекъснато, е вече "изтъркана". Тя се повдига от години и от Сметната палата, и от опозицията, и от независими експерти. През 2010 г. например палатата пак разбуни духовете с одит на бюджета за 2008 г. Тогава инспекторите бяха установили, че с подписа си като министър на финансите Пламен Орешарски е направил рекордните 700 поправки в разходите на държавата. Но ето че сега Владислав Горанов е на път да го засенчи. Липсата на бюджетна дисциплина не е учудваща, при положение че санкции за "шев и кройка" по сметките няма. В Закона за публичните финанси глоби са предвидени само ако някое ведомство е било длъжно да публикува в интернет данни или документи, а не го е сторило. Глобата за виновния чиновник е от 100 до 500 лева, а при второ нарушение - до 1000 лева. Но за други нарушения, далеч по-опасни за парите на данъкоплатците, наказания не са предвидени. Законът за финансовото управление и контрол в публичния сектор също е беззъб. И там единствените санкции са за "неосигуряване на достъп и непредставяне на документи и информация". Тук наказанията за виновните длъжностни лица са малко по-солени и стигат до 2000 лева.
Цените на жилища "на зелено" вече надхвърлят стойността на готовите. Цените на жилища, купувани "на зелено", още преди да са завършени, в големите градове на страната вече надхвърлят цената на готови имоти. Това сочи анализ на пазара на жилища у нас, разпространен вчера от Инвестор. Едновременно с това се отчита сериозен ръст на ипотеките, сочат данни на Агенцията по вписванията.
В периода юли - септември тази година вписаните в регистрите на агенцията ипотеки са с близо 30% повече в сравнение със същия период на миналата година. Засилената активност на ипотечния пазар според наблюдатели са дължи основно на рефинансирането на стари заеми. Само през третото тримесечие новите ипотеки са над 12 700. На годишна база увеличението е с 29%. Общо за първите девет месеца на годината вписаните ипотеки са над 35 хил. - с 22% повече в сравнение с първите девет месеца на миналата година.
Сделките с апартаменти в строеж, които от дълго време бяха замрели, от своя страна, явно изместват покупко-продажбите на готови жилища, които от години стоят празни и чакат своите собственици. Причината за това според брокери е във факта, че търсенето е ориентирано към по-качествени имоти - като изпълнение, строителни материали, разпределение, транспортни комуникации. За сметка на това "застоялата стока" - жилища в блокове, проектирани и изграждани във времето на имотния бум и довършвани в годините на кризата на имотния пазар, не се продават. Сделките "на зелено" обаче не се отразяват в данните на Агенцията по вписванията, тъй като предварителните договори между купувачи и строителни компании не се вписват в никакви регистри. Те ще бъдат вписани в момента на предаване на имота във владение на купувачите - т.е. през следващите 2-3 години, когато сградите бъдат готови и въведени в експлоатация, допълва Инвестор.
Общият брой на сделките през третото тримесечие е 59 162. За деветмесечието общият брой на сделките е над 158 300, което е с 2% по-малко в сравнение с деветмесечието на 2015 г.
Пазарът на жилища продължава да е активен в големите градове и най-вече в София и Пловдив, следвани от Варна и Бургас. Ваканционните имоти в по-малките курорти по морето към момента обаче не са интересни за купувачите. В София сделките за третото тримесечие са около 6000. Те намаляват спрямо второто тримесечие, но са с 9.5% повече спрямо третото тримесечие на миналата година. По традиция имотният пазар през лятото бележи спад, а сделките се увеличават в последните месеци на годината. В Пловдив тенденцията на жилищния пазар е подобна - сделките през третото тримесечие намаляват с почти 10 на сто спрямо второто, но се увеличават с 6.6% на годишна база до близо 4000. Варна отчита ръстове по всички показатели - за периода юли - септември сделките се увеличават с 8%, докато пазарът в Бургас забавя темпове през последните тримесечия.
Забраняват износ на лекарства, обявяват лекарите лобисти. Изпълнителната агенция по лекарствата ще има вече възможност да забранява износа на медикамент, ако има опасност в България да възникне дефицит. Това предвиждат промени в Закона за лекарствените продукти, които предлага здравният министър Петър Москов. Забраната ще може да се налага за всеки медикамент.
Освен това вносителите ще трябва да поддържат наличен запас от всяко лекарство в размер на 10% от шестмесечното му потребление. Въвежда се и задължение да могат да осигурят лекарството за 1 година.
При криза за медикаменти държавата ще има правото да внася от друга страна в ЕС или от държава извън съюза с международно споразумение. Промените в закона регламентират и създаването на държавен вносител на лекарства, който бе планиран от Петър Москов, за да покрива вноса на дефицитни медикаменти.
Същевременно срокът за издаване на разрешение за паралелен внос се намалява от 45 на 14 дни. Освен това, ако лекарството се плаща от касите на поне 5 държави в ЕС, няма да се прави оценка на технологиите.
Фармацевтичните компании вече ще са задължени да публикуват списъците на лекарите и болниците, които подпомагат финансово. Така трябва да се изсветлят лобистите на индустрията сред медиците.
Фармацевтът в аптеката вече ще има право да подменя изписаните от лекаря медикаменти с генерични продукти, които са по-евтини. Той ще информира пациента за алтернативите.
Промените в закона предвиждат и облекчен режим за разкриване на аптеки в села и градове, в които има дефицит на такива обекти.
Предвидено е разкриването на т.нар. втори адрес на аптека. Той ще работи два дни седмично по 4 часа и ще се регистрира от фармацевт, който вече има действаща аптека.
При липса на денонощни аптеки в населено място пък е предвидено районната здравна инспекция да въвежда дежурства между съществуващите обекти. В същото време обаче се увеличава изискването за стаж на фармацевтите, които ръководят аптеки. Досега той бе една година, вече ще е две години.
Жената на Таки си купи мол. 11 млн. печалба за месец изкарва Боряна Шехтова. Приятелката на Христофорос Аманатидис-Таки е станала съсобственик в пловдивския мол "Марково тепе", показа проверка на "България Днес". Манекенката Боряна Шехтова, която преди години роди дете на Таки, държи десет процента от акциите на търговския център, оценяван на близо 100 млн. лева. За тях Шехтова плаща скромните 293 хиляди лева вместо полагащите се около 10 млн., сочат документите за сделката.
Феноменалният си удар Шехтова прави в края на април тази година. Дотогава търговският център е собственост на група чуждестранни бизнесмени. Неговото строителство започва през 2008 г. с кредит от 45 млн. евро от австрийска банка. Заради различни скандали и неуредици с общината огромната сграда така и не е завършена. В резултат вноските по заема няма как да се обслужват. След като трезорът си иска парите миналата година, кредитът е откупен от бизнесмена Георги Василев, който е женен за сестрата на Боряна Шехтова Анна.
Последвалият търг за продажбата на мола е спечелен от едноименната фирма "Марково Тепе мол". Условието е да се плати заемът от 45 млн. евро и натрупаните лихви заедно със задължение да се инвестират още 12,5 млн. евро за дострояването на търговския център.
По време на сделката купувача "Марково Тепе мол" е собственост на офшорката "Атиумко лимитид". В края на април 2016 г. на нейно място влизат нови акционери. Регистрираните на Британските Вирджински острови офшорки "Термиа Асет Холдингс Лимитид" и „Ливия Трейдинг лимитид" придобиват 90 процента от дяловете. Техните собственици остават неясни.
По неофициална информация зад първата стоят капитали на Таки, който използва анонимното дружество, защото трудно може да докаже законния произход на десетките милиони левове инвестиции. Пълномощник на втората офшорка е бизнесменът Георги Василев, съпруг на сестрата на Шехтова - Анна. По неофициална информация Василев е и собственик в сянка на анонимната фирма.
Веднага след смяната на собствеността работата по строителството на търговския център отново е възобновена. Според последното съобщение молът трябва да бъде открит в края на месеца.
Останалите 10 процента от акциите стават собственик на жената на Таки Боряна Шехтова. За тях бившата манекенка дава скромните 293 хиляди лева. Платената от Шехтова цена е многократно по-ниска от реалната и при добро желание би могла да предизвика интерес от данъчните, обясняват експерти.
Децата ни първи по прием на анаболи в Европа. Българските гимназисти са първенци по употреба на анаболи в Европа. Това показва проучване от 2015 г., обхванало 96 000 ученици на възраст 15-16 г. в 35 страни на Стария континент.
У нас 10% от момчетата и 2% от момичетата употребяват субстанциите, докато средният процент за останалите страни е 1 на сто.
Това обясни Антония Банчева, старши експерт в Националния фокусен център по наркотици и наркомании по време на Десетата национална конференция по проблемите на превенцията на употребата на наркотици във Варна.
Според Банчева тепърва предстои анализ на причините за тази опасна тенденция, както и за влечението към хазарт, което за първи път е влязло в обхвата на ежегодните изследвания. Резултатите сочат, че учениците предпочитат онлайн залозите. У нас 30% от момчетата и 7% от момичетата играят хазарт поне веднъж годишно. По този показател сме шести, а първа е Гърция.
България обаче е сред малкото евродържави, в които през последните 16 г. има двоен ръст на употребяващите дрога деца.От 14% през 1999 г. те са се увеличили до 30%, или близо 22 000 през 2015 г. Навсякъде в Европа най-предпочитан от гимназистите е канабисът, който според децата се намирал доста лесно.
8 на сто са опитвали дизайнерски дроги и опасния друсан чай - смес от билки и синтетика, заместващ традиционните наркотици.
„Процентът е двойно по-висок от средния за Европа. Често самите деца не знаят какво точно пушат, защото непрекъснато се появяват нови психоактивни вещества, повечето от които са силно токсични", поясни Банчева.
Всеки четвърти пуши
Въпреки отчетения за 15 г. спад с 14% всеки четвърти български ученик на 16 г. пуши, докато средно в Европа децата тютюнджии са двойно по-малко.
За 15 г. употребата на алкохол сред подрастващите у нас се е запазила на едни и същи нива - 59% пият поне веднъж месечно, а 46% от тях са изгълтали по 5 питиета наведнъж. Надминават ги само връстниците им от Австрия и Дания, показва проучването на Европейския училищен изследователски проект за алкохол и други наркотици.
Д-р Александър Канчелов:Ужасяващо е мускулите да заменят културата
Некритичното подражание на модерни образи е характерно за възрастта между 14 и 16 години, обясни пред „Труд" психиатърът д-р Александър Канчелов.
„Унищожаването и сриването на ценностите е опустошителен феномен за нацията и държавата ни. На този фон, когато ценностите липсват, е много лесно да се примитивизира подражателството. Вместо то да е със здрави и успешни модели, да е изкривено и много незряло", уточни специалистът по лечение на зависимости и посочи, че е ужасяващо, ако мускулатурата замени интелекта и културата.
„Когато някой ти обещае, че много бързо ще постигнеш нещо с външни магически субстанции и с успех, това е на границата на нетипичното мислене, на наркоманията", посочи той.
Военните променили решение на парламента за безмоторните изтребители. Промените в условията за закупуване на нови изтребители предизвика скандал в комисията по отбрана. „За съжаление, опасенията ни, че критериите са преработвани, се оказаха основателни", коментира пред „Труд" Атанас Зафиров от БСП, който е член на комисията. Той обясни, че тихомълком бордът за управление на проекта е променил и параметрите, които бяха гласувани от НС в началото на юни. Тогава депутатите дадоха зелена светлина за купуване на многоцелеви изтребители.
Решението бе да могат да изпълняват пълния спектър от задачи, а остатъчният им живот да не е под 20 години. От представените вчера нови условия става ясно, че изтребителите трябва да изпълняват пакет от опции, а на първо време единствената задължителна опция е „въздух - въздух". Обяснението на заместник-министъра на отбраната Атанас Запрянов бе, че допълнителни опции можело да се набавят на по-късен етап, а промените в условието щели да позволят да се купят на първия етап не осем, а 10 изтребителя. Втората изненада за комисията по отбрана се оказа занижаването на условието за остатъчен живот на 15 години.
„Промените в критериите засилват опасенията ни, че целта е да купим стари изтребители", коментира Зафиров.
Пред членовете на комисията по отбрана бе прочетен докладът на командира на ВВС Цанко Стойков, от който стана ясно, че са правени две корекции на критериите за избор на нов изтребител. Първият вариант на условия бе изработен през 2012 г. Той е бил преработен най-напред през юни 2016 г., а след това и в края на септември. „Критериите са променени първо от предишния командир на ВВС Румен Радев", коментира заместник-председателят на комисията по отбрана Валентин Радев от ГЕРБ. Той обясни, че контекстът бил да клонят към „Грипен".
Споровете по проекта ще продължат с изслушването на всички замесени в промените на критериите.
Борисов: България би подкрепила санкции срещу Русия заради Сирия. България би подкрепила санкции срещу Русия за Сирия, ако това би върнало всички на масата на преговорите. Това заяви премиерът Бойко Борисов преди срещата на европейските лидери в Брюксел. В момента това, което се случва в Алепо, е недопустимо и трябва да бъде прекъснато от страна на Русия", заяви Борисов. Очаква се по време на срещата лидерите на страните членки да разгледат "всички възможности, включително допълнителни санкции срещу поддръжниците на режима в Сирия, каквато е и Русия.
"Знам какво си причинявам, тъй като водим преговори за наследството, което получихме в енергетиката, но по-важното са ценностите, ще ги защитим докрай", добави Борисов. Той обясни, че санкциите вредят на "бизнеса, икономиката, селското стопанство - на всичко".
"Има нещо по-важно от печалбата, бизнеса, икономическия интерес. Това е човешкият живот, ценностите, които ЕС и всички ние изповядваме", отбеляза премиерът. „Изказвал съм се и срещу САЩ, Франция, Англия, когато са умирали хора вследствие от бомбардировки. В случая това, което се случва в Алепо, е недопустимо", добави премиерът. Той обясни, че е бил от хората, които са смятали, че през тази година санкциите срещу Русия трябва да паднат заради Крим. С"лагали сме изричното уточнение, че след като се спазят споразуменията от Минск. Аплодирам вчерашната среща (за изпълнението на тези споразумения), дано този диалог е ежедневен, да се спазят минските споразумения, да спре незабавно войната в Сирия. Няма оправдание, когато се атакуват болници, училища, жилищни сгради", коментира Борисов. Той е категоричен, че ценностите за хуманността, правата на човека, за живота, започват да се бият с икономическия интерес на някои от държавите.
Борисов коментара и върнатите в последните дни турски граждани, чиито близки твърдят, че са поискали убежище в България и подчерта, че трябва да се доверяваме на службите. „Ако бях главен секретар, щях да ви отговоря. Има политическо ръководство, има експерти, които много добре знаят какво правят и кой какъв е. Знам че правим всичко възможно да връщаме обратно, въпреки че нямаме споразумение за реадмисия с Турция, хора, които се крият в камиони и напускат границата", заяви премиерът. Той обясни, че бежанските ни лагери са препълнени.
„На кого да угодим сега - на тези, които казват, че всеки, влязъл нелегално, трябва веднага да отиде от другата страна на границата, или да кажем и ние: „Добре дошли, елате всички при нас" и да ги разселим в България!? Да престанат да се правят внушения от хора, които изобщо не разбират от тази работа, хора с големи амбиции, които много лично приемат всичко!", отсече Борисов.
Според него е много лесно на някои да се правят на големи демократи или специалисти. По-голям демократ от мен няма и полагам огромни усилия да запазя целостта на България и спокойствието на хората", заяви премиерът.
Всеки четвърти чужд студент идва от Гърция. 11 400 са чуждите студенти, които са се записали да следват висше в българските университети по данни за учебната 2015 - 2016 учебна година. Това става ясно от Доклада за изпълнението през 2015 година на Националната стратегия за учене през целия живот за периода 2014 -2020 година.
От общия брой чуждестранни студенти най-голям е относителният дял на студентите от Гърция - 26,8% или приблизително всеки четвърти идва от южната ни съседка.
На второ място по численост пък са курсистите от Турция - 21%, на трето от Обединеното кралство - 7,6%, а на четвърто от Германия - 6,1%.
„Наблюдава се постепенно нарастване на броя на студентите от Гърция - от 1,9 хил. през 2011/2012 година на 3 хил. през настоящата учебна година или 1,6 пъти. Същевременно намаляват студентите от Турция - с 800 (24,7%) в сравнение с предходната учебна година", пише в доклада. Една от вероятните причини за спада на турски курсисти е скандалът през 2012 година, когато с страната обяви, че няма да признава дипломи от български университети.
Общо 248 300 студентите са се обучавали в университетите и специализираните висши училища през учебната 2015/2016. От тях 34 600 или 13,9% са записани в частни вузове, като броят им намалява с 2,6% в сравнение с предходната учебна година.
От доклада става ясно, че България не се движи с необходимия темп към набелязаната стратегическа цел за 2020 година - 5% участие на населението на възраст 25-64 години във формално или неформално образование или обучение. Според данни от документа през миналата година дори се отчита понижаване на дела на лицата, които влизат в тази група до 2%.
И все пак най-активни са младите от 25 години до 34 години, като делът на хората на тази възраст, участващи в „Учене през целия живот" нараства непрекъснато, макар и незначително. Тревожно е обаче, че активността на лицата на 45 години е много ниска. Именно те имат най-голяма потребност от обучение, което да актуализира или повиши техните знания и умения в динамичната и развиваща се икономическа среда, в която навлизат все по-нови технологии с по-кратък цикъл на живот, сочи докладът.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895000 |
GBP | 2.353080 |
CHF | 2.087110 |