Moody's е оптимист за икономиката на България. Най-консервативната към България рейтингова агенция от голямата тройка - Moody's, излезе със силно положителен анализ за показателите на страната. В него не се прави ревизия или потвърждение на рейтинга, оценяван за последно през юни, а се изтъкват фактори, които го поддържат на равнището Baa2, което е една степен под границата на инвестиционния клас. Сред тях е "поставянето на дневен ред на намерения за широкообхватна реформа", което според авторите на анализа връща политическата стабилност в България. Нарастването на държавния дълг и по-слабото от очакваното досега подобрение в страните, за които изнасят българските производители, не е причина за негативни очаквания, считат от Moody's. Другите две агенции, на които държавата като емитент на облигации заплаща за проследяване на кредитоспособността й - S&P и Fitch, скоро не са актуализирали оценките си.
Стабилност над всичко
Силната фискална позиция, устойчивостта на икономиката и поставянето на дневен ред на намерения за широкообхватна реформа поддържат рейтинга на България от Baa2 по Moody's, а перспективата за него остава стабилна, се посочва в годишен анализ на агенцията, публикуван в петък. Един от съавторите му, Марко Занинели, който е и помощник-вицепрезидент на Moody's, коментира в прессъобщение на агенцията: "Рейтингът на България е поддържан от параметрите на държавния дълг, които са по-добри от тези на сравними държави, както и от стабилизирането на външната позиция на страната."
Фискалната консолидация ще продължи през тази и следващата година, прогнозират анализаторите. Очакванията са фискалният дефицит да се изглади от 1.3% от БВП през 2016 г. на 0.9% през 2017 г. Съотношението на дълга към БВП ще расте през 2016, преди да се стабилизира през 2017 г. От 2018 г. нататък прогнозата е то да започне да намалява. Според основния сценарий равнището на дълга ще достигне пикова стойност от над 26.5% от БВП.
Реалният растеж на икономиката на страната, изчистен от инфлацията, според Moody's ще се забави слабо до 2.8% през тази и следващата година, след като през 2015 г. БВП бе постигнал 3% нарастване. Перспективите за растеж пред основните търговски партньори от Европейския съюз не са толкова положителни, колкото в предишни анализи на Moody's по темата. Това е важно с оглед на възможностите експортът да подхрани икономическия растеж на станата. Според рейтинговата агенция, въпреки че изгледите за търговските контрагенти са такива, растежът на износа ще се забави спрямо растежа на вноса.
Според Moody's българското правителство е ускорило програмата за структурни реформи и е постигнало прогрес в сфери като здравеопазване, съдебна система, банков сектор, енергетика и образование. Това означавало, че страната се е завърнала към политическа стабилност, което ще подкрепя реалния растеж на икономиката.
Агенцията изтъква като положителни и резултатите на банките. Проверката на качеството на активите и стрес тестовете, които преминаха през участниците в банковия сектор под организацията на Българската народна банка (БНБ), показаха, че системата има силна капиталова позиция и е устойчива на шокове, каквито би могло да възникнат при хипотетичния негативен макроикономически сценарий. Този резултат би следвало да възстанови доверието във финансовата система след фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) от 2014 г., посочват още от Moody's.
Другите за България
Последно преразглеждане на държавния рейтинг направи агенция Fitch, която през юли потвърди оценката си от BBB- за дългосрочния рейтинг на България в чужда валута, което е инвестиционен клас. Това е последната най-ниска степен на инвестиционните рейтинги. Присъждайки стабилна перспектива, експертите не спестиха критики, посочвайки, че България остава една от най-бедните страни в ЕС и затова е изправена пред предизвикателството да извърши структурни реформи в икономиката, които да гарантират ръст на производителността на глава от населението и дългосрочен икономически растеж.
Другата агенция, която рейтингува страната - S&P, потвърди рейтинга на България на BB+ през юни. По нейната скала това също е подинвестиционен клас.
"Въгледобив Бобов дол" дължи на държавата концесионни такси. Освен че не се разплаща с работниците си, "Въгледобив Бобов дол" дължи пари и на държавата за концесията. По думите на енергийния министър Теменужка Петкова задължението е за 560 хил. лв., след като в първите години контролираното от Христо Ковачки дружеството е било освободено от такси.
Това тя съобщи по време на извънредното заседание на енергийната комисия в парламента в петък, което беше свикано малко след временното разрешаване на кризата в мина "Бабино". Там миньори протестираха заради това, че не са им изплатени възнагражденията и не получават ваучерите си за храна.
Петкова поднови темата и как мината, която е индиректна собственост на Ковачки, е преминала в частни ръце, като заяви, че "държавата няма как да се намеси в частна фирма като мини "Бобов дол", но може да направи проверка и да се наложат санкции и глоби.
Председателят на енергийната парламентарна комисия Делян Добрев от ГЕРБ пък заяви, че държавата се е разделила с мините срещу 1 лев, като добави, че държавата е загубила от сделката "едни 70 млн. лв.", тъй като през юли 2007 г. фирма "Ораново", която е била наемател на мините, е купена за 35 млн. евро от настоящия собственик "Въгледобивна компания", свързана с Христо Ковачки.
Стара скандална история
Концесията за добив от находище "Бобовдолски въглищен басейн, участък Бабино", е предоставена за 35 години с решение на Министерския съвет от 9 февруари 2005 г. на дружеството "Мини Бобов дол". Тогава компанията е 100% държавна собственост, обясни Петкова. През 2006 г. "Мини Бобов дол" е предоставено под наем от ръководеното от Румен Овчаров Министерство на икономиката и енергетиката на дружеството "Ораново", собственост на Красимир Михайлов, по-известен като Паргов, за срок от 5 години. Аргументът тогава е бил, че никой друг не проявява интерес към мините. С договора частникът поема ангажимента да плати 20 млн. лв. наем на държавата и да погаси всички дългове на "Бобов дол", които по това време са 43 млн. лв. Извън това са обещани и инвестиции в оздравяване на рудниците и увеличаване на въгледобива. Резултатът от това стопанисване, продължило кратко, е, че дълговете на мините се увеличават с 20 млн. лв.
На 19 февруари 2007 г. правителството на тройната коалиция взема решение да прехвърли изцяло правата и задълженията по концесията на пернишката фирма "Ораново", каза министърът. След това е подписан договорът между "Мини Бобов дол" и "Ораново", както и допълнително споразумение към него. Наемателят на "Мини Бобов дол" става и концесионер на рудници, пак без състезание и отново срещу наем и много добри условия. А през 2007 г. фирма "Ораново" си сменя наименованието на "Въгледобив Бобов дол". "Предвидено е концесионният договор да влезе в сила от датата на прехвърляне на акциите по договор за приватизационна продажба или друг вид сделка. Няма данни за осъществена такава промяна в собствеността на дружеството, с което не е изпълнено условието за влизане в сила на концесионния договор", каза още Петкова.
От концесионния регистър е видно, че "Въгледобив Бобов дол" е концесионер на находище "Бобовдолски въглищен басейн, участък Бобов дол", от 2007 г. до края на 2042 г. Концесионният договор влиза в сила от момента на прехвърляне на собствеността на концесионера по договора за приватизационна продажба или по друг вид сделка, като датата на изпълнение на тези предварителни условия е 26 февруари 2007 г., пише в държавния регистър. От последната проверка по договора от средата на 2014 г. се вижда, че концесионерът не е изпълнил задължението си да внесе годишната вноска в сметката "Фонд за напускане", както и че не е заплатил дължимото концесионно възнаграждение от 2009 г. до момента на проверката. Сума не е посочена.
Тези и още финансови проблеми
След сделката с Паргов "Въгледобив Бобов дол" е собственост на учредената през 2007 г. "Въгледобивна компания", където първоначално собственици са близкият на Христо Ковачки Никифор Вангелов и регистрираните на Британските Вирджински острови "Болоня инвестинг". Впоследствие Вангелов изкупува дела на офшорната компания, а през пролетта на 2014 г. Красимир Чаврагански - този на Вангелов, и става собственик. Чаврагански подаде оставка като управител на "Въгледобив Бобов дол" преди няколко дни.
Проблемите за държавата и тези с изплащането на възнагражденията на работниците няма как да са изненада за никого. "Въгледобив Бобов дол" има редица финансови проблеми, като през годините премина през процедура по несъстоятелност с назначен синдик и с план за оздравяване и задължения към НАП. От финансовия отчет на "Въгледобив Бобов дол" се вижда, че за 2015 г. то намалява загубата си 2.8 пъти до 4.6 млн. лв. спрямо предходната година. В същото време задълженията растат до 109.1 млн. лв., което е увеличение с 6 млн. лв. спрямо предходната година. Близо 34 млн. лв. от дълговете са за концесионни такси, но не става ясно дали са към момента или и за бъдещ период до края на концесията. Около 24 млн. лв. са задълженията към кредитори, а останалите са основно за осигуровки. Натрупаните задължения за данъци към края на 2015 г. са в размер на 39.8 млн. лв., като основна част от тях са за ДДС. Непокритата загуба за 2015 г. е 50.5 млн. лв.
През 2009 г. в съда беше внесено обвинение, че чрез фиктивни сделки бизнесменът Христо Ковачки е скрил 16 млн. лв. ДДС, като в казуса се намеси и комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. С небивал по мащаба си акт тя поиска и получи съдебно разрешение да запорира акции, имоти и коли на бизнесмена, както и известните банкови сметки на семейството му. Общата стойност на блокираните активи според комисията беше 143.4 млн. лв., докато декларираните доходи на Ковачки за последните 15 години са едва 2.2 млн. лв. В крайна сметка след повече от шест години и след два пъти достигане до трета инстанция това не успя да се докаже в съда. През 2014 г. Върховният касационен съд окончателно оправда Ковачки по всички обвинения.
Половината българчета не могат да си позволят колело и курорт. През 2015 г. 33.4% от българчетата живеят в материални лишения и в риск от бедност. Това показва статистиката на НСИ.
Половината от децата - 49.7%, не могат да си позволят почивка извън дома поне една седмица в годината (вкл. празници със семейството, гостуване при роднини, приятели, организирана почивка от училището и т.н.). За 43% редовните занимания с плуване и свирене на музикален инструмент са утопия. 46% само си мечтаят за колело, ролери, кънки и др.
За всеки две от пет деца не може да бъде осигурено подходящо място за учене или писане на домашни, едно хранене, включващо месо, пиле или риба (или еквивалента им при вегетарианците) поне веднъж дневно, и купуването на книги, които са подходящи за възрастта на децата (без учебници и учебни помагала).
В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност се увеличава с 0.6%, а относителният дял на бедното население нараства с 0.2 процентни пункта.
Данъчните е-декларации ще затруднят и граждани, и фирми. Рекламираното като облекчение задължение за подаване на данъчните декларации само по електронен път всъщност ще затрудни голяма част от гражданите и немалко от фирмите.
Огромна част от данъчните декларации все още се подават в хартиен вариант. През 2016 г. са подадени около 607 500 декларации за личните доходи, като по интернет с ПИК или електронен подпис са внесени съответно 83 706 и 97 896. Останалите над 425 000 декларации са подадени на хартиен носител, показва справка на НАП. Тези, които предпочитат да общуват с данъчните онлайн, са предимно в София. На хартиен носител разчитат и много от фирмите, особено по-дребните. Бизнесът вече отправи критика, че се отнема възможността за избор как да се декларират доходите.
"Бизнесът няма да успее да изпълни изискването за онлайн подаване на декларации от догодина", заяви председателят на Националното сдружение на малките фирми Елеонора Негулова. Според нея по-дребните предприятия ще имат нужда от половин до една година преходен период, за да се подготвят. "Примерно самонаети или земеделски производители, или фамилни бизнеси, които не са във високите технологии, трудно ползват електронните услуги. Да не говорим, че технологичната обезпеченост с различни компютри, софтуер и т.н. е проблем за малкия бизнес, коментира Негулова по БНР.
Задължителното подаване на декларациите по електронен път е една от основните промени в пакета с данъчно законодателство за 2017 г. То върви ръка за ръка с отпадане на съществувалите до момента данъчни облекчения, ако се ползват електронни канали.
Министерството на финансите дава известна отсрочка само за физическите лица. Те ще са длъжни да подават декларации само по електронен път след 1 януари 2018 г., тоест за доходите, придобити през 2017 г. Съответно тогава ще отпадне и сегашното облекчение за онлайн подаване на декларацията - 5% от данъка за довнасяне.
За бизнеса обаче хартията ще отпадне още от 2017 г. Данните на НАП показват, че през 2016 г. от 504 002 декларации за дължим корпоративен данък онлайн са подадени 333 629. При фирмите също имаше данъчно облекчение за подаване по електронен път, което сега ще отпадне.
В мотивите на МФ се изтъква, че с промяната ще се спестят разходи по отпечатване на декларациите. Онлайн подаването намалява и възможността за грешки, защото при попълването компютърът веднага подава сигнал, ако нещо не е наред. Самото подаване на е-декларацията няма да е трудно - необходим е само ПИК - персонален идентификационен код, който НАП издава безплатно и бързо, убедени са в МФ.
ГЕРБ настъпи Реформатори и Патриоти в интерес на българите в чужбина. ГЕРБ изненада Реформатори и Патриоти с искането да падне ограничението от 35 секции в чужбина. Още утре парламентарната група внася промените на извънредно заседание, обяви от Търговище Цветан Цветанов.
Шефът на групата на ГЕРБ бе видимо разгневен заради "лъжите" на партньорите около гласуването в чужбина. Според депутати Реформаторите и Патриотите са били движеща сила за ограничаване на правата на българите в чужбина. Предизборно обаче партньорите на ГЕРБ във властта говорели друго.
Единственият от Патриотичния фронт, който коментира законодателните намерения на хората на Борисов, бе Красимир Каракачанов. Той предупреди, че ако това се случи, парламентарната група на фронта ще гласува против правителството.
Без таван на секциите в чужбина, вотът "Не подкрепям никого" ще се брои
Крадци копират картата ти, докато влизаш към банкомата. Нова измама за източване на кредитни и дебитни карти е хит сред бандитите, научи "24 часа" от антимафиоти. Вместо на самия банкомат престъпниците слагат скимера на устройствата на вратите на специалните помещения за банкомати, които се отваря с прокарване на картата през тях.
Тенденцията се забелязва в последните няколко месеца и вече има случаи на десетки ужилени. Хитрото при измамата е, че самите банки могат много трудно да разберат къде става засечката. Причината е, че когато направят проверка, че 10 души с източени карти са теглили пари от един и същи банкомат, той се оказва чист. Това е и една от основните причини за новия трик. При него скимирането става още преди човек да дръпне заплатата си.
В много офиси на банки машините не са монтирани отвън на стената, а са вътре във фоайето. Когато финансовите институции са затворени, вратите се отварят с приплъзване на магнитната лента на банковата карта. Именно в нея се съдържат всички данни за сметката на човек и точно там бандитите поставят скимера си, който копира данните.
За да са по-сигурни, апашите не слагат камерите, с които записват пинкода на човек на самия банкомат, а отгоре, например на тавана. Така дори миниатюрната камера не се засича при проверка. Най-техничните пък са намерили още по-иновативно решение. Криминалисти са засекли 2 случая на бандит, хакнал снимащото устройство в самия банкомат. Това обаче не е честа практика, тъй като изисква много високи познания в сферата на програмирането.
Друг от номерата, създадени от българи, е ПОС терминал менте. С него човек уж плаща за напитки в бара например, но тъй като не е свързан с банка, уредът не дърпа пари. Вместо това обаче скимира данните на картата. Така банката не може да засече къде е станало копирането, защото при машинацията не е извършена трансакция.
След като вече данните са копирани, а пинът заснет, на бандитите им трябват не повече от 30 минути, за да прехвърлят данните на друга пластика и да изтеглят парите ви в Бразилия например. Малцина дръзват да дърпат от банкомати у нас, тъй като банките биха ги засекли. Все пак, ако изтеглят до 400 лв. или колкото е лимитът на картата ви, това се води лична финансова отговорност и няма да видите парите си обратно.
Доста по-малко, но пък от много повече хора точат измамниците, които са се ориентирали към скиминг на безконтактни карти. При тях човек може да плати до 25 лв. само с приближаването на картата си, без да въвежда пинкод. Това става с радиовълни, обикновено настроени на доста къси честоти. Действа на следния принцип - пластиката е снабдена с RFID технология - идентификация на радиовълни. ПОС терминалът изпраща радиовълна, която се приема от антената на картата, индикира се чипът, дава му заряд, а той връща сигнал с номера на картата. По този начин се извършват плащанията.
Именно това обаче е огромната слабост на този вид разплащания, която е забелязана от измамниците.
"Най-често за целта се прави куха фирма, а към нея се връзва ПОС терминал, снабден с по-голяма антена. Така той може да изпраща и приема вълните на безконтактните карти от по-голямо разстояние", казва Емил Цолов, маркетинг мениджър на SkimProt - стикер, предпазващ от източване на банкови карти.
Човек с такъв ПОС терминал може да се качи в метрото и само за няколко спирки да източи по 25 лева от много хора. Те пък въобще не разбират, тъй като картата не напуска джоба им. Единствено могат да получат информация, ако са пуснали есемес известие от банката си, което да им праща съобщение при всяко теглене или плащане с картата. Дори тогава обаче няма как да са сигурни как точно е станала измамата. Самата тя носи името RFID скимиране - източване чрез радиовълни.
Ютюб е пълен с клипове на подобни измами по света, които обаче се правят от хора, създали защити. Целта им е да покажат слабостта на картите.
Тя е забелязана и от SkimProt. Екипът се състои от Димитър Чобанов - компютърен специалист, Камен Несторов - IT специалист и инженер, Николай Цапрев - специалист по банкова сигурност, Георги Кънев, който се занимава с човешки ресурси, продажби и търсене на пазари, както и маркетинг експертите Емил Цолов и Емилия Кънева, която е сестра на Георги. Младежите (всички са под 35 години) решили, че трябва да създадат продукт, който да защитава безконтактните карти. За целта впрегнали усилия и след няколко месеца работа се появил протекторът за пластики SkimРrot. Той е с размерите на банкова карта. Изработен е от плат, съставен от метални нишки.
Поставя се пред пластиката, а нишките блокират радиовълните на ПОС терминалите, като по този начин те не могат да изпратят сигнал до картите. За пазаруване пък човек просто вади картата си от портмонето и я доближава до ПОС терминала, на който желае да заплати.
Продуктът е с цена 5 лева. Той е допълнение към стикера SkimProt, който се залепва на магнитната лента и предпазва картата от скимиране, указвайки на банкомата да вземе данните от много по-защитения чип на пластиката.
Макар да са измислили защити, те също пострадали от радиоскимирането. Едно от момчетата платило на бензиностанция "Еко" с безконтактна карта, а го таксували 100 лв., при лимит на плащането, включен в договора му с банката, от 20.
Медицински университет-София затваря устата на Кунева. Медицинският университет в София показва утре документацията и бюлетините, с които бе избран новият ректор на вуза проф. Виктор Златков след отзоваването на предишния - проф. Вихра Миланова. Това ще стане в 13:00 часа в ректората на МУ на 12-ия етаж, в присъствието на журналисти, представители на просветното министерство, на членове на общото събрание на вуза, както и на академичните среди.
Процедурата по проведения миналата седмица вот става публично достояние след като изборът на нов ректор бе оспорен от предишното ръководство на учебното заведение и от МОН. В нарушение на изискванията просветният министър Меглена Кунева дори поиска от университета да предаде цялата документация заедно бюлетините 24 часа след свикването на общо събрание - още преди те да бъдат обработени и описани.
Припомняме, че скандалът около МУ-София избухна след одит на МОН за дейността на вуза, който ведомството на Кунева избърза публично да оповести, още преди да бъдат изяснени обстоятелствата и фактите, свързани с работата на университета.
Представители на общото събрание на вуза коментираха пред „Труд", че става въпрос за целенасочена и организирана кампания срещу бившето му ръководство в лицето на акад. Ваньо Митев и екипа му, при чието управление бюджетът на МУ беше увеличен от 7 на около 100 млн. лв. Доказателство за това е пълното мълчание на МОН за одитите в другите медицински университети у нас, при които са били открити много големи възнаграждения, притежания на яхти и т.н.
Абсурдна експертиза: 5 лева на квадрат за царския парк. Софийският градски съд в открито заседание разгледа най-значимото от делата за царските имоти - това за двореца „Врана". И тук защитниците на държавата от Адвокатска къща „Савова & с-ие"претендират за собственост на имението, приходи от добиви и обезщетение за неоснователното му ползване от царската фамилия. Дворцовият комплекс се състои от сградата на двореца с площ 2013 кв. м, още над 20 постройки в парк от 992 дка.
На заседанието бе изслушана повторна съдебно-техническа експертиза.
След изслушване на първоначалните експертизи адв. Ирен Савова и екипът й увеличиха претенциите срещу Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза Хробок: обезщетение за ползване на имота над 6 млн. лв. и над 1,5 млн. лв. лихви. Съдът допусна увеличението.
Последната експертиза трябваше да отговори на 3 въпроса: каква е стойността на направените от бившите монарси подобрения, с колко се е увеличила заради тях стойността на имота и какъв е средният пазарен наем за сградите и земята през 2001-2011 г. Царските защитници заявяват, че подобренията са за 1 445 000 лв. Вещите лица почти потвърждават сметките им - според тях царят дължи само 1 млн. лв. обезщетение. Парадоксът е, че те оценяват дворцовия парк на 5 лв. на кв. м. Спорът продължава догодина. Следващото заседание е насрочено за 24 април 2017 г.
България в топ 10 на местата за втори дом. България влезе в топ 10 на най-желаните места за покупка на втори дом. Страната ни се изкачва с 10 позиции нагоре в класацията на онлайн изданието TheMoveChannel.com за най-желаните дестинации за покупка на ваканционни имоти от британците. Така заема 6-та позиция за септември с 2,2% от запитванията за покупка на имот, осъществени през портала.
Основната причина за засилването на интереса към страната ни най-вероятно са по-ниските цени на ваканционните имоти в България спрямо другите страни в Европа, след като обменният курс на британската лира се срина след вота за Brexit през юни. Това обяснява и сериозното изкачване нагоре в класацията на редица дестинации извън Европа. Панама например се изкачва с 23 места до 16-та позиция в класацията, Шри Ланка - с 18 места до 30-та позиция, а Коста Рика и Барбадос - с по 11 места съответно до 38-мо място и 27-мо място в класацията. Въпреки по-неизгодния обменен курс на британския паунд основните южноевропейски пазари остават най-предпочитани за инвестиция във втори дом.
Лидер в класацията остава САЩ, а второто и третото място са за Испания и Португалия. Топ 5 се допълва от Италия и Дубай, а в топ 10 попадат още Германия, Бразилия, Франция и Индия. Месец септември е бил месецът на Португалия. Интересът към страната се засилва и тя за първи път попада сред трите най-желани дестинации за покупка на ваканционен имот от британците. Силен интерес през септември се наблюдава и към пазарите в Мексико, както и в Карибския басейн.
Гигантът на самолетите кацна на родна земя. Най-големият пътнически самолет в света от семейството на Airbus А380 кацна за първи път на родна земя. Машината се приземи точно в 13,34 часа вчера на правителствения терминал на летище София, с което записа едно от най-големите авиационни събития в страната ни за последните години. Заслугата е на германската авиокомпания "Lufthansa Group", която изпрати единия от 14-те си Супер Джъмбо самолети в България.
Гигантът излетя от Франкфурт в 10,10 часа местно време. За броени секунди машината се издигна, стигна до 13 хиляди метра и запази тази височина почти през целия полет. Щурвалът на самолета бе в ръцете на българина Марио Бакалов. Той е единственият наш пилот за "Lufthansa" и всеки ден издига и приземява Аirbus A380 до различни точки на света.
С полета си до България обаче Бакалов сбъдна своята мечта - един ден да се отправи и да кацне на българска земя, като с това запише и първото кацане на подобен гигант.
Сънародникът ни показа, че е българин и с гостоприемността си. Вратата на пилотската кабина бе отворена по време на целия полет и всеки желаещ успя да види от къде се управлява "летящата крепост".
Бакалов се обърна към пътниците и с две включвания от кабината, в които обясни желанието си да прелети колкото се може по-ниско над София, за да може машината да бъде забелязана от всяка точка на столицата ни.
"Надявам се, че се чувствате добре и се наслаждавате", озвучи машината гласът на пилота. До Бакалов мястото в пилотската кабина си зае пилот с над 22 хиляди летателни часа в биографията си.
На борда на Airbus A380 за специалния полет до страната ни се качиха клиенти на компанията, представители на бизнеса, на туроператорските агенции и журналисти. Сред ВИП пасажерите бе проф. Лъчезар Цоцорков, председател на Надзорния съвет на "Асарел медет". Гостите бяха посрещнати с усмивка от екипажа, които вежливо показваха всяка една от екстрите на самолета.
Още с първата крачка на борда човек може да се обърка на коя посока да тръгне. Надясно е първият етаж, на който местата си заемат пътниците от двата вида икономична класа - премиум и нормална. Едната превъзхожда другата с видимо по-удобните кресла и разстоянието между тях. Въпреки това и в двете класи пасажерът разполага с монитор пред себе си, на който може да слуша музика, да гледа филми и за по-любопитните - да наблюдава от къде преминава полетът му.
Красиво осветени стълби отвеждат пътниците към истинския лукс. Втората палуба на самолета е запазена за първа класа и за бизнес класа. За удобството на 4-звезден хотел, което предлага първа класа - кресло, което за секунди се превръща в удобно легло, висок клас сервиз, в чието меню задължително влиза черен хайвер, красиви цветя и огромна за мащабите на самолет тоалетна обаче човек трябва да заплати десетки хиляди лева.
Самата бизнес класа също не остава по-назад с лукса, който предлага за многочасови полети над океана. Аirbus A380 впечатлява и със зловещата липса на шум. Самолетът е с 50% по-тих от гиганта "Боинг 747". Един от най-вълнуващите моменти в специалния полет на "Airbus A380" бе осигуреният му от бойните ни изтребители МиГ-29 ескорт.
Още в първите си минути в българското въздушно пространство самолетът гигант бе заобиколен от трите изтребителя, които го съпроводиха почти до крайната точка. Те впечатлиха пътниците с приближаването си до краен предел до крилата на машината и го поздравиха по своя си начин - с приятелско поклащане на крила.
По-късно вече стъпил на родна земя Бакалов призна пред "Стандарт", че за първи път получава ескорт и за него емоцията от това да вижда през прозореца на пилотската кабина бойни изтребители също е била неописуема. Полетът на Airbus А380 приключи и със забележително посрещане на родна земя.
Още от въздуха пилотите, екипажът и пътниците на самолета видяха стотици събрали се на летището българи с вдигнати телефони в ръце, готови да запечатат първото кацане на най-големия пътнически самолет у нас.
В първите минути на пистата героят на деня Марио Бакалов развя от прозореца на пилотската кабина българския флаг, а пасажерите го поздравиха за успешното кацане с бурни аплаузи. Звук от гайди и питка с мед посрещнаха всеки един от пътниците пред стълбите на гиганта. А след това с тържествена официална церемония от "Lufthansa Group" отбелязаха събитието и благодариха на Бакалов, че им е помогнал да го превърнат в реалност.
Властелинът на самолетите остана няколко часа на родна земя, след което отлетя готов за новите си полети до различни точки на земното кълбо.
Болница иска такса разговор с лекар. Болница въведе такса разговор с лекар анестезиолог преди операцията. За тази услуга се плащат 150 лева. Това съобщи изпълнителният директор на Изпълнителната агенция „Медицински одит" проф. Златица Петрова по време на семинар в Стара Загора.
Тя разказа, че въпросната болница, която е една от най-големите частни и многопрофилни не само в София, но и в цялата страна, е въвела редица подобни услуги, като ги е класифицирала в своеобразни пакети. Така например една от тях е контактуване с медицинско лице по време на целия престой в лечебното заведение.
„Контактуването с медицинско лице е част от алгоритъма за добра медицинска практика, това не е VIP услуга, нито бонус", коментира този „иновативен" начин за прибиране на пари от болните проф. Петрова.
Многопрофилна болница в София е поискала 30 000 лева дарение от близките на млад мъж в кома, за да го лекува. Това е друг случай, на който са се натъкнали медицинските одитори по време на своята работа. Въпросното лечебно заведение, което също е частно, има договор с Националната здравноосигурителна каса, която плаща за медицинските грижи при такова състояние. Освен това се оказало, че пациентът в кома има и договор за допълнително здравно осигуряване с частен фонд. Независимо от това болницата се е опитала да прибере 30 бона от неговите роднини.
Зимните курорти дават хляб на 5000 служители. 5000 служители ще се търсят в зимните курорти този сезон, прогнозират хотелиери от Банско и Разлог. Туристическият бизнес търси всякакви кадри - рецепционисти, сервитьори, готвачи, масажисти. Работодателите са спокойни, че бързо ще успеят да намерят нужните им служители. „Ще прехвърлим кадрите от морските курорти в зимните", заяви председателят на Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите Благой Рагин. Единствените притеснения на родните хотелиери са дали ще имат достатъчно квалифицирани кадри заради емиграцията на вече обучените кадри. „Получава се така, че ние - бедна България, обучаваме кадри за богата Европа", заяви Рагин.
По думите му хотелиерите, които не успеят да намерят нужните им служители, ще прибегнат до чуждия пазар. „Имаме резервен план - да наемем служители от Македония, Сърбия, Молдова, Украйна. Колегите от морските курорти тази година бяха много доволни от кадрите от Украйна", заяви Рагин. Основното предимство на чуждестранните служители е, че владеят два езика.
Въпреки очаквания ръст на туристи тази зима родните хотелиери не планират увеличение на заплатите.
И тази година трудещите се в района на Банско ще са по-високо платени от колегите си в Разлог. Сервитьорите в Банско ще получават между 440 и 1000 лв., а тези в Разлог - 450 лв. Готвачите остават най-високоплатените кадри, като възнагражденията варират от 700 лв. до 3000 лв. за майсторите в кухнята.
Миналата седмица от Министерството на туризма отчетоха, че за една година работещите в сферата на туризма са намалели с 10%. Ведомството проучва възможността за създаване на квалификационен център за различни видове професии в сферата на туризма. В новата структура ще се провеждат практически обучения, които ще продължават между 3 и 12 месеца. Идеята за обучителния център е заимствана от други европейски страни и предстои да бъде обсъдена с Министерството на образованието и науката.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |