Премиерът Борисов: Няма да хвърля страната в хаос. Всички много добре знаем, че при този парламент, при тези политически партии е много трудно да се намери консенсус и да се направи правителство. Ще хвърлим страната в хаос. Затова подкрепихме предложенията на Реформаторския блок и на Патриотичния фронт. Това заяви вчера премиерът Бойко Борисов след близо двучасовата среща с коалиционните партньори от РБ и ПФ в Народното събрание. В парламента той се появи по настояване на съпредседателя на ПФ Валери Симеонов. На срещата присъстваха и министрите на вътрешните работи, на отбраната и на здравеопазването Румяна Бъчварова, Николай Ненчев и Петър Москов.
При закрити врати партньорите в управлението и партията, която го подкрепя - ПФ, се разбраха да отпадне ограничението за разкриване на избирателни секции за страните членки на Европейския съюз, но в държавите извън ЕС таванът да остане 35.
Предложението било направено от РБ. „Заради стабилността на правителството решихме да направим компромис. Мисля, че сега с ограничение на секциите за страните от ЕС даваме възможност да се разкрие повече от една секция там, където има опашки", каза още Борисов.
Преди срещата патриотите предупредиха, че ако ограничението отпадне и за страните извън Европа, те ще оттеглят подкрепата си за правителството. Подчертаха, че не желаят да се разкриват голям брой секции в Турция.
След срещата Борисов подчерта, че при липса на консенсус между партньорите щяло да се стигне до преформатиране на правителството, но това не се случило.
„Не виждаме основания за каквито и да било промени във взаимоотношенията в парламента, от една страна, и в правителството, от друга страна", заяви и съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов.
Над 27 000 жалби срещу енергото за година. Точно 27 669 жалби са подали българите в електроразпределителните и електроснабдителните дружества през миналата година. Това показват данни от доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за 2015 г. Най-чести са оплаквания за начислени завишени количества ток, влошени показатели на качеството на електрическата енергия и съмнения в точността на средствата за измерване. Най-много сигнали - 32%, или 8854 са регистрирани в „ЧЕЗ Разпределение България" АД.
Държавният регулатор още в началото на годината изиска информация от дружествата относно броя на постъпилите жалби. Според данните от тези 27 669 жалби ЕРП-тата са уважили 6824 (виж таблицата). Директно към КЕВР с молби за съдействие по различни казуси са се обърнали 2772 клиенти и производители на ел. енергия за година.
„Част от случаите (1297) имат характер на жалба по смисъла на Закона за енергетиката, а останалите 1475 по своята същност са писма, в които се иска отговор или разяснения на въпроси, свързани с взаимоотношенията между клиентите и енергийните дружества, разясняване на действащата нормативна уредба и други", обясниха за „Труд" от пресцентъра на държавния регулатор. Сигналите на хората се отнасят основно до несъгласия с начислени количества ток (421 бр.), влошени показатели на качеството (237 бр.) и съмнения относно точността на средствата за търговско измерване - 130. И в тази статистика най-голям е броят на жалбите срещу ЧЕЗ - 611, следвани от тези към „Енерго-Про" - 443, а най-малко са сигналите срещу ЕВН - 211 броя.
Каква е ситуацията през 2016 г.? За първите шест месеца на настоящата година в КЕВР са подадени общо 324 жалби срещу ЕРП-тата, от тях 184 са тези срещу ЧЕЗ, 85 срещу „Енерго Про" и 51 срещу ЕВН. Най-голям дял от жалбите - 82, са свързани с претенции по сметки и фактури за ток.
Местен търговец на ток купува соларни активи за 35 млн. евро. Втора голяма слънчева сделка може да стане тази година - търговецът на електроенергия "Енерджи МТ" се е договорил да купи над 20 мегавата соларни паркове чрез придобиването на дружеството "Ес Ер Пи солар България". Цена не е обявена, но активът се оценява на около 33-35 млн. евро. Продавач е американската Sun Еdison, която е в процедура по фалит и разпродава собственост. Сделката идва, след като през пролетта китайската ReneSola продаде два фотоволтаични парка до Сливен с мощност 9.7 мегавата и оценка от 30 млн. лв. на базирания в Люксембург частен инвестиционен фонд Solar World Invest Fund SIF.
Тук интересен е избраният купувач - местният търговец на ток, който е изцяло собственост на Румяна Георгиева. Това е втората й сделка за централа тази година - през май ВЕЦ "Жребчево" беше купен от новосъздадена фирма, в която равни дялове имат Георгиева и Николай Вълканов, собственик на "Минстрой".
За последната година и половина това е втори голям соларен парк, при който се оттегля чужд инвеститор, а купувачът е местен. През лятото на 2015 г. немския гигант Bosch продаде централите си (25 мегавата) на българския управител на дружеството за около 10 млн. евро. От друга страна, сделките в сектора се умножават вероятно заради по-спокойната регулаторна среда през последните година. И понякога купувачите отново са чуждестранни фондове или енергийни дружества. А интерес има към по-старите ВЕИ паркове, които са взели атрактивни цени.
Какво се продава
За сделката се разбира от поискано разрешение от купувача от Комисията за защита на конуренцията (КЗК). Продаваната компанията "Ес Ер Пи солар България" притежава общо седем централи за слънчева енергия чрез свои дъщерни дружества, разположени в различни части на България. Общата им инсталирана мощност надхвърля 20 мегавата, става ясно от регистъра на Агенцията за устойчиво енергийно развитие. Отделно компанията има и дъщерно дружество, което според данните в Търговския регистър изгражда фотоволтаична централа край в силистренското село Ламбриново.
В момента компанията се води собственост на регистрираната в Холандия "Силвър Ридж пауър", a крайната компания майка е американската Sun Еdison corp., става ясно от Търговския регистър. През 2012 г. последната изгради най-голямата фотоволтаична централа в България край село Караджалово с мощност от 60.4 мегавата, а три месеца след пускането й я продаде на азиатски инвеститори.
През април тази година обаче компанията влезе в процедура по защита от фалит, а сега Sun Еdison явно има намерение да продаде и останалата част от соларните си активи в България. Интересно е, че до 2012 г. компаниите под шапката на "Ес Ер Пи солар България" бяха собственост на американската АЕS, която притежава централата ТЕЦ "Гълъбово" (позната като ТЕЦ "Марица-изток 1") и най-големия вятърен парк в страната "Св. Никола". Продаваната за втори път компания е собственик и на "Ес Ер Пи солар Ламбриново", чрез която АЕS имаше намерение да изгради 80 мегавата слънчев парк, което обаче така и не се случи.
Бизнес връзки между мениджър и купувач
Компанията "Анерг", чрез която ще бъде осъществена покупката, е създадена през септември 2016 г. и е с капитал от 50 хил. лв. Това, което прави впечатление, е, че в съвета на директорите влиза управителят на продаваното дружество Анелия Ърдли. Според запознати източници тя е близка приятелка с Румяна Георгиева, а освен това адресът на "Ес Ер Пи солар България" съвпада с този на фирмата купувач и нейния собственик. И Георгиева, и Ърдли не коментираха сделката.
В съвета на директорите на новорегистрираната компания "Анерг" влизат и две фирми, регистрирани в България - "Патини", собственост на Женина Начева, и "Ай кънсалт", в която съдружници са Румяна Георгиева и Дина Ценова.
Заради размера на сделката най-вероятно ще е нужно банково финансиране. При покупката на ВЕЦ "Жребчево" Георгиева и Вълканов ползваха кредит от ДСК. Цената не беше обявена, но при предишната промяна на собствеността над водната централа тя беше 7.5 млн. евро. За миналата година търговецът на ток "Енерджи МТ" има приходи от 121 млн. лв. и печалба от 2.7 млн. лв. Междинен баланс към 15 юни показва рязък скок на печалбата - 6.6 млн. лв.
Колко струват централите
Според мнения на различни представители от бранша пазарната стойност на един мегаватпик инсталирана фотоволтаична мощност се движи от 1.25 до 1.7 млн. евро. Специално тази сделка се оценява от консултанти на максималната стойност - 33-35 млн. евро, тъй като парковете са присъединени през 2012 г., когато цената на слънчевата енергия беше на най-високите си нива. Ърдли отказа да коментира каква е крайната договорена цена.
От финансовите отчети на деветте дъщерни дружества (виж таблицата) се вижда, че общата генерирана от тях печалба през 2015 г. е минимална, като четири от тях дори са на загуба. Това обаче изглежда доста странно, при положение че централите са пуснати в експлоатация през 2011 и първата половина на 2012 г., когато цените на слънчевата енергия осигуряваха доста добра възвращаемост. Една от причините според отчетите на дружествата е, че имат много големи разходи за балансиране и финансови разходи, основно за лихви по заеми от банки и по заеми към свързани лица.
Самата "Ес Ер Пи солар България" не е имала приходи от основна дейност през 2015 г., но излиза на печалба от 1.056 млн. лв. благодарение на финансовите си приходи, които са основно от лихви. В същото време задълженията към свързани лица на компанията са в размер на 39.5 млн. лв. и реално надхвърлят собствения капитал с близо 2 млн. лв.
КЗК продължи проверките на веригите с "Метро" и "Фантастико". Повишената активност на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) продължава. След като миналата седмица регулаторът обяви, че е открил картел при горивата, сега се връща отново към търговските вериги, където започна проверки още през май. Ведомството съобщи, че негови служители проверяват на място офисите на "Метро кеш енд кери България" и на групата "Фантастико". Точно през изземване на информация от компютри регулаторът е намерил имейли между веригите за горива, в които съгласуват действията си, затова и вероятно действа по аналог сега.
При веригите за храни обаче обвиненията са доста по-неясни - през май КЗК започна проверка за картел и дали заедно или поотделно компаниите увреждат интересите на производителите със собствените си марки. Това е практика, която съществува по цял свят, и засега само българският регулатор вижда проблем. И ако не продават евтини свои брандове, всъщност комисията ще ограничи конкуренцията.
Разширената нова проверка
В края на май КЗК се задейства срещу чуждите търговски вериги, като започна едновременно проверка за картел в четирите най-големи дружества, всички от тях германска собственост: "Кауфланд България", "Лидл България", "Билла България" и "Метро кеш енд кери България". Служители на комисията извършиха внезапна проверка на място в "Кауфланд" и "Билла". Седмица по-късно регулаторът добави към проверяваните дружества и "Т маркет", "Фантастико" и ЦБА. После действията замряха, избра се нов състав на комисията и сега явно проверката е подновена. Председателят на КЗК Юлия Ненкова още миналата седмица обяви, че търговските вериги са на фокус, а освен това да се готвят застрахователи, фармацевтични дружества и евентуално банки. Удобно за ГЕРБ изявленията съвпаднаха с активната предизборна кампания.
Така засега от седемте заподозрени вериги претърсвания са направени в четири. По принцип работата на парче информира останалите заподозрени и шансът да се намери нещо спадат. КЗК е проявила селективност и при горивата, като не е направила претърсване в офисите на най-големия на пазара "Лукойл България".
И от "Метро кеш енд кери", и "Фантастико" отказаха да коментират действията на КЗК.
Досегашната практика показва, че чуждестранните вериги са сред най-често глобяваните от комисията дружества. Регулаторът обикновено ги санкционира за нелоялна практика, за която налага гигантска глоба, тъй като наказанието е процент от оборотите на компаниите, а те са високи.
Какво е подозрението
Подозрението на комисията е, че заедно или поотделно компаниите увреждат интересите на производителите със собствените си марки (private labels). Това са продукти, поръчани на производител, но носещи бранд на веригата. Обикновено те са в ниския ценови клас, като често са и най-евтини, най-малко защото няма маркетингови разходи.
Според КЗК с тях веригите се явяват конкуренти на своите доставчици, а освен това имат и силата да определят цените както на собствените, така и на чуждите марки. Регулаторът приема, че по своята същност моделът на веригите "осигурява благоприятна среда за установяване на паралелизъм в поведението" между конкуренти по отношение на ценови и маркетингови стратегии. И тъй като много често едни и същи доставчици предлагат стоките си на няколко вериги едновременно, това "предоставя конкретна възможност и за съзнателна координация, постигана чрез индиректно узнаване на ценовата и маркетинговата политика на верига конкурент".
Затова комисията разследва дали има незаконосъобразно съгласуване между водещите търговски вериги, което цели "да осигури благоприятна среда за налагането на собствени им марки чрез фиксиране на ценови нива по отношение на стоки на производител".
В случай че събраните доказателства потвърдят наличието на нарушение, комисията ще предяви на ответните дружества твърдения за извършени нарушения, се казва в прессъобщението на регулатора.
Когато пролетта излезе подозрението на КЗК, адвокатът Николай Янев, специализирал в областта на конкурентното право в Австрия и Германия, коментира пред "Капитал", че решението не почива върху никакви конкретни (установени или твърдени) факти за предполагаеми нарушения на картелното право. За него разсъжденията на КЗК стъпват изначално на погрешното разбиране, че "при продажбата на стоки със собствена марка търговските вериги по същество се явяват конкурент на своите доставчици...". КЗК дори твърди, че заради "прекомерното увеличение на дела на стоките със собствена марка в асортимента на търговските вериги" възниквали "възможности за негативно въздействие върху процеса на ценообразуване". Да, тези възможности се наричат конкуренция, а въздействието се изразява в намаляване на цените за крайния потребител, обобщава Николай Янев.
Софиянци получиха по 6 сметки за парно за септември. Шест сметки за парно за септември получиха част от абонатите на столичната "Топлофикация". "За септември получих 6 фактури накуп. Общата сума е около 70 лв., но е разбита на 6 сметки, без да се разбира колко и за какво плащам", разказа читател на в. "Сега". За подобни сметки за септември алармираха и други абонати на дружеството. Те са си платили навреме изравнителните сметки, не са правили възражения и недоумяват защо са наказани с допълнителни плащания. Оказа се, че няма кой да даде смислен отговор на техните въпроси.
Според експертите от "Топлофикация" причината за натрупването на нови допълнителни суми идва от изравнителните сметки. В София те излязоха през август, но само за абонатите, които са допуснали служител на топлинния счетоводител и уредите му са били засечени. В почти всеки вход и към всяка абонатна станция обаче има клиенти, които не осигуряват отчитане на уредите в срок, макар за това обикновено да се дават поне две дати за безплатно посещение. Според правилата всички абонати могат да поръчат отново посещение на служител или да оспорят сметката и да поискат проверка най-късно до 1 октомври. След като бъдат направени евентуални корекции, те се отразяват в септемврийските сметки, обясниха от столичната "Топлофикация". Но подчертаха, че конкретен отговор за всеки абонат трябвало да се търси и от топлинния счетоводител.
От топлинното дружество напомниха, че за всеки случай клиентите могат да проверяват по абонатния номер на сайта toplo.bg за допълнителна информация. Само че и след такава проверка не всичко е ясно. В един от конкретните случаи с 6 сметки, който бе проверен от репортер на редакцията, се изясни, че 24 лв. от общо 70 са за топла вода и 1.60 лв. са за дялово разпределение (т.е. такса по измерване на уредите, която е разсрочена през годината). За останалите 4 сметки обаче трябвало да бъде питан топлинният счетоводител - в случая "Техем", който се ангажира да направи проверка.
Експерти предположиха, че разбивката на няколко сметки идва от отделни корекции за миналите месеци, които са били направени по вече платени сметки. Според тях няма нови разпоредби, които да налагат промяна на формирането на фактурата или счетоводни промени. Има обаче пълно объркване, при което изрядни до момента клиенти на парното се товарят с допълнителни суми заради неизрядни абонати.
Начало
От вчера столичната "Топлофикация" започна поетапното пускане на парното в София. Днес това ще направи и "ЕВН България Топлофикация" в Пловдив. Решението е взето заради понижаването на температурите и тенденцията към застудяване. Компанията вече започна подаването на топлинна енергия към някои жилищни и стопански сгради в Пловдив, които бяха заявили това преди началото на сезона, съобщиха от ЕВН. Както в София, така и в Пловдив топлото се пуска първо в детските градини и болниците, след това в училища и други учебни заведения, в обществени, стопански и жилищни сгради. Необходимо е регулиращите вентили на входа на радиаторите да бъдат отворени на максимум за ефективно обезвъздушаване, след това може да започне регулиране на степента на загряване.
Министерството на туризма ще преиздава брошури за над 600 хил. лв. Министерството на туризма планира да преиздаде срещу 600 000 лв. без ДДС брошури и "нискобюджетни материали". Преиздадени ще бъдат и мини компактдискове и DVD дискове с видеоклипове, които ще бъдат раздавани на туристически изложения и форуми. Това става ясно от регистъра на обществените поръчки. Там обаче не е описано защо е нужно преиздаването на материалите, нито броят на дисковете или тиражът на евтините материали.
Наред със спорната нужда от издаване на подобни материали министерството е обявило и друг търг, чиято цел е изготвянето на карта на инвестиционните проекти в туризма. Срещу 37 500 лв. без ДДС ще бъдат направени графичен дизайн, отпечатване и доставка на други брошури - на 4 езика - английски, испански, руски и български, които съдържат карта на туристическите проекти във всеки от деветте туристически района. Самата дипляна ще бъде качена и в електронен вариант на сайта на Министерството на туризма, въпреки че подобна информация може да се намери и в момента от Българската агенция за инвестиции.
Борисов: Коалицията остава, квадратчето се брои само в мажоритарни избори. Коалицията остава цяла, българите от страните в ЕС ще гласуват без ограничения, а вотът на избралите квадратчето "Не подкрепям никого" няма да се вади от общия брой бюлетини. С такъв хепиенд приключи предизборно трусът във властта.
В понеделник сутринта шефът на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ внесе спешни промени в Изборния кодекс след съгласуване с Бойко Борисов, а няколко часа по-късно премиерът отиде лично в парламента за среща с лидерите на партиите от управлението, за да ги уточнят.
Риск за управлението щеше да има, ако не се бяхме разбрали за изборните правила, обяви Борисов. Разбрахме се за всичко, увери той. И бе категоричен, че не става въпрос за преформатиране на коалицията.
Няма да зарадваме опозицията, включи се и съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов. Полезното за страната управление на този кабинет в момент, когто всичко около нас е нестабилно, трябвада продължи, увери той. Излъчнеият от патриотите за кандидат-прпезидент Красимир Каракачанов заплаши само преди два дни, че ако се пипне таванът на секциите в Турция, ПФ излиза от властта. Не бил разбран правилно, че иска предсрочми избори - това пък обяви след срещата в парламента военният министъри лидер на земеделците в Реформаторския блок Николай Ненчев.
Ако ще се върви към избори, не трябва да се чака пролетта, обяви пък по-рано в понеделник вицепремиерката и лидер на БДГ Меглена Кунева в коментар на неговите думи. Няколко часа преди срещата с премиера Кунева обяви и че РБ излиза от властта, ако кандидаятът му Трайчо Трайков се представи слабо на президентските избори. Критерият щял да е резултатът на РБ от последните два избора.
Всички страсти изглеждаха силно туширани след разговора на реформаториу патриоти и ГЕРБ малкщо по-късно вчера. Квадратчето "Не подкрепям никого" няма да се бори на парламентарни избори, а само на мажоритарни - презцидентски и кметски, за да не се вдига бариерата от 4% за влизане в народното събрание, разбрали се партньорите.
Само лидерът на ДСБ Радан Кънев излезе от общия тон, като този път изявлението му мина границите на приличието. По-късно той се извини, че използвал в тв ефир нецензурна жаргонна фраза по адрес на премиера.
Бивши шефове на НЕК обвинени за "Белене" и 77 млн. щети. Бившите шефове на Националната електрическа компания (НЕК) Любомир Велков и Мардик Папазян вече са обвиняеми за сделката с руското дружество "Атомстройекспорт" за продажбата на стария реактор на АЕЦ "Белене". От нея са настъпили щети за над 77 млн. евро, съобщиха от Софийската градска прокуратура.
Велков и Папазян ще отговарят за сключване на неизгодна сделка. Ако вината им бъде доказана, те могат да лежат в затвора от 3 до 10 г. "24 часа" съобщи пръв за неизгодната сделка през 2012 г. в интервю с тогавашния зам.-министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев.
Според обвинението Велков и Папазян сключили рамков договор с "Атомстройекспорт" за 205 млн. евро на 28 ноември 2007 г. Сделката е за доставка на оборудване, останало в АЕЦ "Белене", и пратено в Русия. С договора обвиняемите задължили НЕК да поеме за своя сметка всички разходи за товаренето, транспорта и застраховането на оборудването до Русия.
"Изнесеното от АЕЦ "Белене" оборудване е за 164 785 000 евро, но реално НЕК е получила 77 172 475 евро по-малко", уточняват от прокуратурата. В хазната не влезли мита, данъци и такси за освобождаване на оборудването. Според обвинението Велков и Папазян са сключили сделката, без да имат разрешението на министъра на енергетиката.
Говорителят на главния прокурор Сотир Цацаров - Румяна Арнаудова, посочи, че разследването по делото продължава и през следващите седмици ще има обвинени и други "длъжностни лица".
Бившите шефове в НЕК са на свобода срещу най-леката мярка за неотклонение - "подписка". При връчването на обвиненията им Велков и Папазян казали, че не ги разбират. Спорът по сделката за АЕЦ "Белене" стигна и до арбитражно дело в Женева, но исковете на НЕК не бяха приети.
44% от инвестициите в имоти са от Швейцария. Близо половината от чуждите инвестиции в имоти в България идват от Швейцария. За първите осем месеца на годината нетните постъпления от чужди инвестиции в имоти са 51,9 млн. евро, при 40,9 млн. евро за същия период на 2015 г., обявиха от БНБ. По страни, най-голям дял от инвестициите в имоти идват от Швейцария (22,7 млн. евро, 43,8% от общия им размер) и Норвегия (6,1 млн. евро, 11,8%), а Русия е чак на трето място с 5,6 млн. евро, или 10,7%. Преките чужди инвестиции в страната за периода януари-август са 988,5 млн. евро (2,2% от БВП). Те са по-ниски с 493,6 млн. евро, или с 33,3% от същия период на миналата година. Само за август инвеститорите са изнесли от страната 3,7 млн. евро, при ръст на чуждите вложения с 323,9 млн. евро за август 2015 г.
Привлеченият в страната дялов капитал (преведени/изтеглени вноски в/от капитала на български дружества, както и плащанията по сделки с имоти) възлиза на 221,9 млн. евро за осем месеца. Това е намаление с 806,2 млн. евро на годишна база. Реинвестираната печалба от чуждестранни компании в български фирми е 376,4 млн. евро, при 556,4 млн. евро за същия период на 2015 г. Нетните задължения на български фирми към чуждестранни компании нарастват с 390,1 млн. евро, при намаление със 102,5 млн. евро за първите осем месеца на 2015 г. Най-големите нетни преки инвестиции до август са от Холандия (179,6 млн. евро, 18,2% от общия им размер), Люксембург (145,9 млн. евро, 14,8%) и Великобритания (126,7 млн. евро, 12,8%).
Бизнесът иска повече пари за наемане на кадри. Бюджетът на Националния план за действие по заетостта за 2017 г. трябва да се увеличи, след като няколко години поред той e замразен на 73 млн. лв. За това настоява Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) като мярка за намаляване на безработицата и повишаване нивото на заетостта през следващата година. През последните 4 години имаше драстично увеличение на минималната работна заплата в страната с над 30%, което силно ограничи възможностите за интервенции на пазара на труда от страна на държавата чрез плана за заетост, посочват от бизнес организацията.
От АИКБ предлагат фокусът на тези средства да бъде насочен към квалификация и преквалификация на работната сила. С цел повишаване на нивото на заетостта от АИКБ настояват и за двустранно договаряне на минимални месечни и почасови заплати по икономически дейности между бранщовите работодателски и синдикални организации, като в същото време се премахне договарянето на минимални осигурителни доходи, както и доплащането за прослужено време, или т.нар. класове.
От АИКБ категорично се обявяват против планирания ръст на минималната заплата от 1 януари 2017 г. от 420 лв. на 460 лв. Очакванията са това автоматично да увеличи средната работна заплата, а оттам да окаже натиск за ръст и на възнагражденията на по-квалифицирания персонал. По този начин ще се намали конкурентоспособността на бизнеса, посочват работодатели.
АИКБ за пореден път се обявява и срещу продължаващото заплащане от страна на бизнеса на първите три дни от обезщетенията при заболяване, както и срещу ползването на платен отпуск по време на майчинство.
Дерат с глоба „смесен боклук" работници вместо шефа. Продавачи, бармани и сервитьори масово отнасят глоба вместо работодателя си заради неразделно събиране на боклук. Според Закона за управление на отпадъците търговските обекти трябва да изхвърлят отделно боклуците от хартия, метал и стъкло. Санкцията за търговците, които нарушават закона, е между 3000 и 10 000 лв., а за физическите лица от 300 до 1000 лв. Ако проверяващите заловят нарушителя да изхвърля картон в контейнера за метал, могат да го глобят между 10 и 50 лв. Именно с такава санкция се сдобива продавачката в столично кафене Илияна. „Инспекторката беше застанала до контейнера и щом изхвърлих боклука, дойде и ме глоби с 50 лв. Имам вина, но не е честно само аз да плащам глоба при положение, че шефът ми не ме беше предупредил за изискването на закона", обясни Илияна.
Отказаха строеж на училище в парк. Процедурата за право на строеж на частно училище в парка в столичния кв. „Лагера" е прекратена от кмета на район „Красно село" Христо Апостолов. До това се стигна след поредица от протести от страна на хората от квартала, които не бяха съгласни с проекта, което според тях ще доведе до изсичане на дървета и намаляване на зелени площи, ще засегне и детски площадки.
Решението за спирането на процедурата е взето съвместно с главния архитект на София арх. Здравко Здравков, обсъдено е и е подкрепено от кмета на Столична община Йорданка Фандъкова. Докладът ще бъде внесен за ново обсъждане в Столичния общински съвет. За решението ще бъдат информирани гражданите от квартала и неправителствени организации.
Прекратяването касае отмяната на Решение № 617 от 28.07.2016 г., гласувано от СОС по предложение на кмета на района. С новото решение площите остават публична общинска собственост и няма да бъде предоставен за строителството на частно школо. Предстои теренът да бъде преотреден от терен за строителство на училище в терен за зелени площи.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |