Глад за шлосери и заварчици. Квалифицираните работници са най-търсени от бизнеса през тази година. Това са например заварчици, шлосери и други хора със специфична квалификация. Те изпреварват инженерите, които през миналата година бяха лидери в класацията на дефицитните професии. Това сочи проучване за недостига на таланти на компанията за подбор на персонал ManpowerGroup, направено сред 621 работодатели от България.
На трето място сред най-търсената работна ръка се нареждат шофьорите, които преди година са заемали 6-а позиция в класацията. Те са следвани от работници в ресторантьорството и хотелиерството, лекари и други здравни професионалисти, мениджъри, оператори на машини, счетоводители и финансисти. ИТ специалистите, които миналата година заемаха 4-о място в класацията по най-търсени професии, сега са паднали на 10-то място. В същото време сред топ 10 на дефицитните кадри се нареждат общите работници, за които не се изисква притежаването на никаква квалификация. Назад сред най-търсените професии са търговските представители и ръководителите на проекти.
Проблемът с намирането на подходящите кадри се задълбочава, показва още анкетата на ManpowerGroup. Тази година 62% от работодателите в България са изпитали затруднение да запълнят своите свободни работни места, докато преди година делът им е бил 50%. Липсата на квалификация за съответното работно място, на ИТ умения или владеене на чужди езици е основна причина за трудностите при наемане на кадри. Не е малък делът на случаите (30%), когато на търсенето от страна на фирмите просто не се отзовава нито един кандидат. Работодателите се оплакват и от липса на ентусиазъм и адаптивност у кандидатите, както и от лоши междуличностни умения. 11% от фирмите, посочват като проблем и очакването за по-високо от предлаганото възнаграждение. За справяне с трудностите при намирането на работна ръка българските работодатели използват няколко стратегии. Всяка втора фирма провежда допълнително обучение на новопостъпилите работници. Една трета от работодателите пък използват аутсорсинг на дейности, а 22% променят работния модел, например чрез дистанционна работа. Също една трета са предложили по-високо възнаграждение или допълнителни екстри, за да привлекат подходящ кандидат.
Парите от ЕС вдигнаха заплатите с 15 на сто. Парите от ЕС са довели до вдигане на заплатите с над 15% и до нараствате на Брутния вътрешен продукт на страната с близо 12%. Това става ясно от доклад на Министерството на финансите за ефекта на фондовете на ЕС върху икономиката на страната от приемането ни за член на Общността до края на 2016 г.
През първия за страната програмен период (2007-2013 г.) беше получен достъп до средства от ЕС в размер на 9,4 млрд. евро. Към 30 юни 2016 г. усвоените средства от европейските фондове са над 9 млрд. евро, като степента на усвояване е 96,6%. Над 60% от привлечените в икономиката средства от ЕС са усвоени в периода 2013-2015 г. Общият ефект на тези пари върху икономиката ни се изразява в кумулативно нарастване на БВП с 11,5% към края 2016 г. над базисния сценарий при липсата на пари от ЕС, се посочва в доклада. През втория за страната програмен период (2014-2020 г.) е получен достъп до 9,9 млрд. евро от ЕС. В сравнение с периода 2007-2013 г. това е ръст с 5,2%. Към 30 юни 2016 г. изпълнението на преобладаващата част от програмите е в начална фаза, като са извършени плащания на обща стойност 293 млн. евро, в т.ч. средства от ЕС в размер на 241 млн. евро. Ефектът от тези пари се оценява на ръст на БВП с 0,4% до края на годината. Така общият ефект от парите от ЕС е нарастване на родната икономика с 11,9%. Това се дължи основно на положителните ефекти от правителствените разходи върху производството, а оттам и върху частното потребление и инвестициите.
Един от най-важните ефекти от усвояването на парите от ЕС за програмния периода 2007-2013 г., със силно положително въздействие върху българската икономика, е нарастването на обема на частните инвестиции - с 22,3% към края на 2016 г. спрямо сценария, в който не получаваме пари от ЕС. Парите от следващия програмен период се очаква да доведат до ръст на инвестициите с още 1,9% до края на годината.
Друг положителен ефект от изключителна важност за икономиката на страната е намаляването на безработицата. В резултат на усвояването на парите от ЕС към края на 2016 г. коефициентът на безработица в страната ще бъде с 6,9 процентни пункта по-нисък отколкото би бил без притока на тези средства. В същото време, броят на заетите лица в икономиката ще се увеличи с 15,2% към края на 2016 г. само благодарение на парите от първия програмен период (което означава близо 390 хил. заети повече).
Към края на 2016 г. кумулативното увеличение на средната заплата благодарение на парите от ЕС за периода 2007-2013 г. е 14,9%, а средствата за периода 2014-2020 г. ще вдигнат заплатите с още 0,2%. Увеличението на заплащането е един от факторите (заедно с нарастването на производството и заетостта), които обясняват и положителната динамика на частното потребление. Кумулативно към края на 2016 г. то ще бъде по-високо с 14,4% в сравнение със сценария без еврофондове.
Благоприятно въздействие на европейските средства се наблюдава и по отношение на конкурентоспособността на българската икономика. Това води до увеличаване на износа. Вносът също нараства благодарение на парите от ЕС, тъй като много от инвестициите са в оборудване, което не се произвежда в България.
Като цяло влиянието на европейските средства върху състоянието на публичните финанси е положително. В резултат на усвояването им приходите в държавния бюджет под формата на нараснали данъчни постъпления надминават разходите, свързани с усвояването на парите от ЕС. Към края на 2016 г. натрупаният положителен ефект върху бюджетния баланс ще бъде в размер на 2,14 процентни пункта от БВП.
IT компания с български корен привлече още 29 млн. долара. Стартиращата компания Leanplum, в която съосновател е 32-годишният българин Момчил Кюркчиев, получи ново финансиране от 29 млн. долара. За четири години от създаването си досега базираната в Сан Франциско технологична фирма, която прави платформа за мобилен маркетинг, е привлякла общо 46.3 млн. долара. Водещият инвеститор в новия рунд финансиране е известният в Силициевата долина фонд Canaan Partners, като участват и досегашните инвеститори Kleiner Perkins Caufield & Byers и Shasta Ventures.
С тази сума Leanplum се нарежда сред най-бързо растящите и привлекли най-големи инвестиции стартиращи компании с български корен. Заради участието на Кюркчиев част от разработчиците са в София, като планът е догодина те да нараснат четворно до 40 души.
Ръст в Сан Франциско и София
"С новите привлечени капитали искаме да увеличим екипа си основно с инженери и специалисти от 80 в момента до 100 - 200 души", заяви пред "Капитал Daily" Кюркчиев. Основна част от тях са в Сан Франциско, но Leanplum има инженерен екип и в София, където работят 10 души. През 2017 г. броят им в България трябва да нарасне четири пъти. Според Кюркчиев софийският офис е важна част от стратегията за развитие на компанията и тепърва ще се разширява. Leanplum има представителства и в Ню Йорк и Лондон.
Според Кюркчиев новата инвестиция от Canaan Partners, KPCB и Shasta Ventures ясно показва, че продуктът на Leanplum е иновативен и ще укрепи позицията на компанията в областта на мобилните маркетингови технологии. Той не даде данни какъв е оборотът на компанията в момента и на колко се оценява тя след последния рунд финансиране, но заяви, че целта е след време да стане мултимилиардна корпорация, която да излезе на борсата. "За последните три години приходите ни са нараснали тройно, а през тази година също очакваме троен растеж на резултатите ни, като говорим за милиони долари", уточни предприемачът.
Данни за дяловете на фондовете в Leanplum липсват, но по традиция в стартъп компаниите основателите запазват контролния пакет.
Какъв е продуктът
Leanplum е създадена през 2012 г., след като Момчил Кюркчиев и съдружникът му Андрю Фърст напускат Google. Първоначалната им идея е да създадат система за т.нар. А/В тестове, която дава възможност на програмистите на мобилни приложения бързо и лесно да тестват в реално време промените, които правят по програмите, и реакцията на потребителите. Проектът има голям успех и впоследствие предприемачите насочват усилията си към създаване на цялостна технология за мобилен маркетинг, която поддържа множество канали за връзка между компанията и клиентите. Последното нововъведение е и поддръжка на мейл.
"В маркетинг технологиите в световен мащаб тече трансформация и десктоп продуктите стават все по-трудни за употреба. По тази причина решихме да заложим на мобилна бизнес платформа, чрез която фирмите могат лесно и бързо да управляват маркeтинговата си дейност", заяви Кюркчиев пред "Капитал". Сред клиентите на Leanplum са гиганти като Tesco, Macy's, Expedia и други. Приложението за запознанства Tinder също използва Leanplum, за да комуникира по-персонализирано с потребителите си.
От Русе до Сан Франциско
След като завършва езиковата гимназия в Русе, Кюркчиев кандидатства за различни американски университети. Така през 2003 г. той пристига в САЩ, след като е приет с почти пълна стипендия в New York College at Brockport в Рочестър, където записва три бакалавърски специалности - математика, компютърни науки и изчислителни науки. На третата година е приет да стажува в софтуерния екип на Googlе, а по-късно получава и предложение за работа от гиганта и се премества в Калифорния. През първите две години е един от 20-те системни администратори в Google. Работи и за екип, отговарящ за видеорекламите в YouTube. Същевременно получава и магистърска степен от университета Carnegie Mellon за софтуерен инженер и мениджмънт. В Google среща бъдещия си съдружник - американеца Андрю Фърст, и през 2012 г. двамата решават да започнат свой бизнес и така основават Leanplum.
Кои са фондовете инвеститори
Новият инвеститор в компанията Саnaan управлява активи за 4.2 млрд долара, като фондът има над 180 вложения досега, основно в Силициевата долина. Сред тях са технологични фирми като eBates (придобита от Rakuten, Inc.), Metacloud (придобита от Cisco), Skybox Imaging (придобита от Google), както и здравни компании като CytomX Therapeutics, Dermira, Labrys Biologics (придобита от Teva Pharmaceutical), Novira Therapeutics (придобита от Johnson&Johnson) и др.
Предишният рунд голямо финансиране за Leanplum - от 11.6 млн. долара, беше през лятото на 2015 г. Тогава водещ инвеститор беше Кleiner Perkins Caufield & Byers. Кleiner Perkins инвестира основно в стартиращи и млади компании, като с досегашните капиталовложения от основаването си през 1972 г. фондът е подкрепял в ранните им години компании като Google, Twitter, Amazon.com, AOL, Sun Microsystems, Symantec и много други. Преди това в компанията влезе и Shasta Ventures, който е създаден през 2004 г. и е инвестирал в компании като Nest и Mint.com.
Сред ранните инвеститори в Leanplum са и българите предприемачи Любен Белов и Богомил Балкански.
Заблуждаваща информация донесе 5.2 млн. лв. глоба на "Теленор". Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) наложи санкция на мобилния оператор "Теленор България" за това, че е представил неверни данни за скоростта на своята 4G мрежа. За заблуждаване на потребителите компанията ще трябва да плати 5.2 млн. лв. глоба, или 1% от оборота си за миналата година. Дружеството се задължава също и да премахне подвеждащите публикации от сайта си. Процедурата беше образувана по искане на "Макс телеком", която първа започна да предлага услуги от четвърто поколение в страната и която твърди, че е претърпяла реални вреди от недобросъвестното поведение на "Теленор". От норвежкия телеком определиха решението като разочароващо.
Колко е бързо наистина
Наложената санкция е във връзка с информацията, която "Теленор" е предоставила като част от кампанията си при пускането на услугата в края на ноември миналата година. Това е станало на пресконференция и чрез публикации в интернет. От решението на КЗК става ясно, че компанията е представила некоректни данни за скоростта на услугата. "В публикациите се съдържа твърдение за максимална допустима скорост от 75 Mbps и средно до седем пъти по-висока скорост на даунлоуд и около 40 пъти по-бърз ъплоуд на файлове и съдържание чрез 4G мрежата", пише там.
Заради въведени нови нормативни изисквания обаче в края на април тази година "Теленор" е публикувала на сайта си максималните скорости на 4G пренос и ги е включила в договорите, които предлага на клиентите си. От данните става ясно, че реалната скорост е по-различна.
"Твърдението за около 40 пъти по-бърз ъплоуд (качване) в началото на кампанията е съществено преувеличено, като реално достижимата максимална скорост на ъплоуд след възникване на нормативното задължение за публикуването й се оказва само около 6.5 пъти по-висока от тази на 3G мрежата на "Теленор", пише в решението. От комисията още посочват, че "на пресконференцията представителите на "Теленор" твърдят, че максималната скорост на качване е 75 Mbps, което далеч надминава максимално посочената от тях стойност след 30 април, а именно 38 Mbps".
Заблуда на потребителите
Според антимонополното ведомство скоростта и покритието са основните характеристики, които потребителите гледат при избора на оператор. С това "съществено преувеличение" на данните съществува напълно реална възможност потребителите да бъдат заблудени за скоростта на пренос на данни, което да доведе до значително преориентиране на клиенти към мрежата на "Теленор", посочват от комисията.
Заключението на КЗК е, че компанията е нарушила чл. 31 от Закона за защита на конкуренцията, който се отнася до заблуждаването на потребителите за основни свойства на стоки и услуги чрез предоставянето на неверни сведения или изопачени факти. Продължителността на нарушението е около 10 месеца (до настоящия момент), тъй като и сега има заблуждаващи публикации на сайта на "Теленор", посочват от комисията.
Законът предвижда максимална санкция от 10% от нетните приходи от продажби за предходната година, но нарушението е определено като леко и затова е наложена глоба от 1% от оборота. За 2015 г. "Теленор" отчита продажби за 524.2 млн. лв. Комисията задължава също така компанията незабавно да премахне заблуждаващите публикации от сайта си.
От КЗК са отхвърлили другите твърдения на "Макс телеком". Те са свързани с претенции за подвеждаща реклама (за кампанията "Мрежата лети") и за нелоялна конкуренция от страна на "Теленор".
Доволни и разочаровани
От "Макс телеком" останаха доволни от решението. "Макс" се държи като добросъвестен конкурент и очакваме същото и от останалите телекоми на пазара, пък били те и с много повече възможности като част от голяма международна група", коментираха от компанията. И уточняват още, че не са против конкуренцията. "Напротив, "Макс" е най-големият радетел за високи скорости на мобилния интернет в България, но не сме съгласни "големите" играчи да опитват на всяка цена, дори с целенасочени атаки, да унищожат "малките" си конкуренти", коментира изпълнителният директор Нейчо Величков.
Очаквано от "Теленор" определиха решението на КЗК като разочароващо. "Компанията категорично не е съгласна със заключенията на комисията и със санкцията, наложена на компанията. Следва да се отбележи, че комисията констатира в решението си, че е изследвала цялата рекламна кампания на "Теленор" във връзка с 4G мрежата на компанията и я намира за напълно съответстваща на закона", казаха от дружеството. Оттам не уточниха дали ще обжалват, тъй като още разглеждат решението.
От "Теленор" наскоро обявиха, че до края на годината покритието на 4G мрежата им ще се увеличи с 2% и ще достигне 78% от населението. Подобни са нивата и при другите големи оператори - "Мобилтел" и БТК. От "Макс телеком" уточниха, че тяхната 4G LTE мрежа към момента покрива около 60% от градското население.
Лекуват под един покрив децата с хронични болести. Децата с хронични заболявания ще получават всички грижи - от диагностиката до рехабилитацията, обучението на родителите и социалните услуги, под един покрив. Включени са и дефицитните дългосрочни грижи след края на активното лечение в болница.
Това ще става в нов тип структури, наречени центрове за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания. Тези места липсваха до момента, а сега се въвеждат чрез новия медицински стандарт по педиатрия, публикуван за обществено обсъждане от здравното министерство.
"Това е пробив, тъй като за първи път в нормативен документ се поставя задачата за изграждане на такива центрове и се осигурява държавно финансиране", обясни пред "24 часа" проф. Владимир Пилософ, участвал в работната група по изготвянето на медицинския стандарт.
Става дума за децата с вродени аномалии и увреждания, сърдечни заболявания, редки болести като муковисцидоза, психиатрични диагнози и др. Идеята на новите експертни центрове е на всяко дете с хронично заболяване да се изготвя индивидуален медико-социален план.
Това е начертаният път, по който ще се движат родителите за дълъг период, вместо да се лутат между различните болници за дейности "на парче". "Хвърчането" между отделни болници - много често дори в различни градове, силно ще намалее, а когато се налага семействата да идат в друга болница, това ще става организирано, по ясна пътека, обясни проф. Пилософ.
"Центровете осъществяват своята дейност самостоятелно и в сътрудничество с останалите лечебни и здравни заведения, както и с други ведомства, организации, институции и доброволци. За осигуряване на потребностите на децата от консултативна помощ и активно лечение при необходимост центровете сключват договори с лечебни заведения за извънболнична помощ и многопрофилни болници за активно лечение", гласи проектът за правилник за създаване на експертни центрове. Те не са със статут на лечебно заведение, а ще са в рамките на големи болници - предимно на университетските, но и на областни.
Няма да ги има в районни болници например, тъй като те не могат да осигурят нужните дейности комплексно. Всеки комплексен център ще разполага с амбулаторен, стационарен и жилищен блок, както и с административно-стопански блок. С детето ще се приема и по един придружител. В документа е указано, че придружителите, настойниците, социалните работници и хората, определени за заместваща грижа на детето, не плащат никакви такси за услуги в тези центрове.
В центровете ще се предлагат дневни грижи и стационарен престой, като и в двата случая се насърчава запазването на връзката с родителите. В специализираните заведения от стария тип - детските санаториуми например, присъствието на родителите не беше регламентирано.
Целта е и обучение на семействата как да се грижат за хронично болно или дете с увреждания. Дневните услуги ще се предоставят в амбулаторния блок на центъра, гласи правилникът. Там ще правят диагностика, физикална терапия и рехабилитация на децата, както и почасови и мобилни услуги. За да изпълнява тези задачи, амбулаторният блок трябва да разполага с регистратура, специализирани кабинети, манипулационна, кабинети и зали за физикална терапия и рехабилитация. В него трябва да бъдат открити още зали за работа с родители и деца, кабинети за екипите, които предоставят мобилни услуги.
Трябва да се осигурят и условия за хранене и почивка на децата, които ще ходят само за дневни грижи, предвижда още документът. В стационарния блок пък трябва да има 2 типа отделения: за специални грижи за деца до 1 година и за дългосрочни грижи. В структурите за дългосрочни грижи могат да се разкриват легла за продължително лечение до 3 месеца след проведено активно болнично лечение; специализирани палиативни грижи за деца в терминално състояние; физикална терапия и рехабилитация до 6 месеца.
"В жилищния блок се настаняват или престояват деца и придружители при точно определени условия за това", е записано още в проекта на МЗ. Задачата на новите центрове е да предоставят комплексни услуги за децата и техните родители, обяснява здравният министър д-р Петър Москов в мотивацията си към проекта за нормативен документ.
Комплексните услуги включват: подкрепа на семействата на деца с увреждания и хронични заболявания за назначаване и провеждане на ранна диагностика, лечение и медицинска и психосоциална рехабилитация; продължително лечение и рехабилитация на деца с увреждания и тежки хронични заболявания и обучение на родителите им за поемане на грижата у дома; осигуряване на посещения от медицински специалисти за оказване на специфични грижи за деца с увреждания и тежки хронични заболявания, отглеждани в семейна среда и в социална услуга резидентен тип; осигуряване на специализирани палиативни грижи за деца.
Децата ще бъдат насочвани към центъра след оценка на медицинската необходимост от диагностика, лечение, рехабилитация и/или палиативни грижи, извършена от лекар. Когато детето се приема в центъра, мултидисциплинарен екип трябва да оцени неговите потребности и да създаде "индивидуален медико-социален план за необходимите диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и подкрепящите немедицински дейности и услуги по време на престоя на детето, както и при ползването на мобилни услуги", предвижда още документът.
Дневните грижи за деца с увреждания и хронични заболявания включват индивидуални и/или групови занимания с децата, както и специални грижи за деца до 1 година. При нужда специализираните медицински грижи ще бъдат осигурявани вкъщи. Регламентиран е и престоят на децата.
При продължително лечение той е до 3 месеца. За медицинска и психосоциална рехабилитация е до 6 месеца, но "без да се допуска институционализиране на грижите за деца, както и отглеждане на деца под формата на резидентна грижа", предвиждат още от министерството. Финансирането на експертните центрове ще е от държавата, дарения от страната и чужбина и др.
1 млрд. долара прави годишно ИТ бизнесът в България. ИТ бизнесът в България прави по 1 млрд. долара годишно, като над 50% от парите идват от износ. Това сочат данните на Българската асоциация на софтуерните компании. Според нея технологичният сектор вече дава близо 2% от БВП на страната. Ако се добави и аутсорсингът, то тогава делът в БВП се качва на 3%.
Секторът на информационните и комуникационните технологии в България има над петкратен ръст за последните 10 г. и трикратно увеличение на дела от БВП, твърдят от Министерството на икономиката.
В този бизнес били заети 35 000 души, имало потенциал за още 30 000 работни места Компаниите в ИТ сектора били близо 7000. Според министъра на икономиката Божидар Лукарски предимствата на ИТ и аутсорсинг секторът вече са убедили редица световни компании да изберат страната ни за своята дейност - "Майкрософт", "Сиско", HP, IBM, "Луксофт", VMware, К60, "Експериан", "Прогрес" и редица други.
От асоциацията на софтуерните компании допълват, че в сектора няма сива икономика, компаниите си плащат данъците, условията на труд са добри.
Според в. "Файненшъл таймс" България се опитва да се превърне в технологичния център на Балканите. Изданието посочва, че завършилите компютърни науки и инженерни специалности вече не мигрират масово към САЩ и Германия. Компаниите от ИТ сектора твърдят, че ако има повече подготвени кадри, бизнесът им може да се удвои.
Предимствата на България за осъществяване на дейност в ИКТ и аутсорсинга са благоприятната данъчна система, по-ниските разходи за труд, наличието на квалифицирана работна ръка, широколентовият интернет и близостта до основните пазари на Западна Европа, твърдят от Министерството на икономиката.
Нашата сила е в това, че вече имаме две поколения инженери с добра основа в сферата на проучванията и развитието, коментира пред "Файненшъл таймс" Даниел Томов, основател на "Илевън" - акселератор, подкрепян от ЕИФ и "Джереми".
Изданието посочва още, че София и Пловдив са се превърнали в процъфтяващи аутсорсинг центрове, които осигуряват работа на хиляди, завършили ИТ специалности. Някои от тях разработвали продукти, които привличат вниманието на експерти и на чуждестранни рискови инвеститори.
Вестникът посочва още, че към ИТ сектора има все по-голям интерес от инвеститори Любен Белов, съосновател на "Ланчхъб" - акселератор, подкрепил повече от 40 стартиращи компании, използвайки европейски фондове, твърди, че инвестициите се увеличават. "Невек" и друг фонд за подкрепа на ИТ компании, който заедно с ЕИФ дава между 300 000 и 3 млн. долара за проект.
Това, което до известна степен притеснява предприемачите, е недостиг на хора с достатъчно умения Един от начините България да поддържа растежа бил да привлича хора с умения от страни извън ЕС, от съседните Сърбия и Македония, дори от Русия и Украйна.
От асоциацията на софтуерните компании пък предложиха наскоро да финансират с 500 хил. лева обучението на 6000 програмисти още в гимназията. От асоциацията твърдят, че ако се осигурят достатъчно подготвени и опитни ИТ специалисти в България, бизнесът може да бъде удвоен.
Йорданка Фандъкова, кмет на София: София е на 3-о място в Европа по стартиращи компании в ИТ сектора
"Иновациите и развитието на икономиката възоснова на знанието е част от стратегията ни за развитие на София. Големият потенциал на столицата са високообразованите специалисти, които владеят отлично по няколко чужди езика. Благодарение на това София е на трето място в Европа по стартиращи компании в сферата на ИТ индустрията." Това заяви пред "24 часа" столичният кмет Йорданка Фандъкова по повод статията във "Файненшъл таймс".
Фандъкова подчерта, че градът разполага с отлична инфраструктура за развитие на ИТ сектора като е в топ 3 по високоскоростен интернет в Европа. В последните години София печели домакинствата на големи фестивали, в които участват водещи специалисти и мениджъри на големи софтуерни компании от цял свят.
Мой личен приоритет е използването на иновациите и новите технологии за повишаване на качеството на живот и по-добрата градска среда, подчерта Фандъкова. Тя допълни, че именно развитието на ИТ сектора е най-добрият начин за осигуряване на работа и добър стандарт за образованите млади хора. Така те можело да останат в България, а тези, които са заминали в чужбина, да се върнат.
Кметът Иван Тотев: Пловдив се утвърди като център на високите технологии
Изключително радостно е, че Пловдив за пореден път попада в полезрението на световни медии. Това ни носи удовлетворение и увереност, че сме на правилния път. Така кметът на града Иван Тотев коментира статията във "Файнейншъл таймс", в която се посочва, че България се стреми да стане технологична столица на Балканите, а Пловдив и София са се превърнали в процъфтяващи центрове за информационни и изнесени услуги.
"Още преди 4 г. започнахме да привличаме компании от този нов за региона бизнес, като използвахме, че страната ни се налага като добра дестинация за IT и аутсорсинг", посочи Тотев.
По думите му градът се е утвърдил като столица на високите технологии заради наличието на образователна инфраструктура и сътрудничеството между местната власт и бизнеса.
В момента в Пловдив развиват дейност над 60 малки, средни и големи фирми в сферата на IT и аутсорсинга. В тях работят повече от 5000 специалисти. Прогнозите са, че в следващите 4-5 г. броят им ще бъде удвоен. Според Тотев неслучайно в Пловдив се провежда най-големият в страната форум за IT и аутсорсинг, който вече е традиционен. Третото му издание ще е на 22 ноември.
НОИ планира рекорден приход от вноски за пенсия за 2017 г. Решението на ГЕРБ да увеличи през 2017 г. с 1 процентен пункт вноската за пенсия и продължаващата пенсионна реформа ще донесат рекорден ръст за последните 8 години в приходите на НОИ. Дефицитът в държавното обществено осигуряване ще намалее с над 300 млн. лв., а заради по-трудното пенсиониране разходите за пенсии ще се увеличат само с 200 млн. лв. Въпреки по-голямата осигурителна тежест няма да има увеличение на нито едно от обезщетенията, плащани от осигурителния институт. Въвежда се обаче нов вид плащане - майките, които се върнат на работа, преди детето да навърши една година, ще получават до първия му рожден ден половината от високоплатеното майчинство. Това предвижда проектът на бюджета на ДОО за 2017 г., който вчера бе обсъден в надзорния съвет на НОИ.
Догодина стажът и възрастта за пенсия се увеличават с по два месеца. Мъжете ще се пенсионират на 64 г. с 38 г. и 4 м. стаж, а жените - на 61 г. с 35 г. и 4 м. стаж. За пръв път от години се повишава осигуровката за пенсия - с един пункт от 17.8 на 18.8% за работещите в масовата трета категория труд. В резултат на тези мерки, повечето осигурени и очаквания за по-висока събираемост дефицитът в осигуряването ще е с около 320 млн. лв. по-нисък спрямо тазгодишния след години на непрекъснато увеличение. Същевременно планираните приходи от осигуровки за пенсия са с рекорден ръст от 2008 г. - 650 млн. лв., до 5.617 млрд. лв. За сравнение първата пенсионна реформа на ГЕРБ - увеличение с по 4 месеца на възрастта и стажа, но без вдигане на осигуровки, донесе през 2013 г. около 450 млн. лв. приходи повече. Само от увеличението на осигурителната тежест се очакват 200 млн. лв. допълнително.
Разходите на осигуряването през 2017 г. ще са близо 10.4 млрд. лв. От тях за пенсии ще отидат 8.940 млрд. лв., което е с 200 млн. лв. повече от планираното т.г. Пенсиите ще се преизчислят с 2.4%, но не по швейцарското правило, а чрез завишаване на коефициента, който всяка година стаж носи. От 1.1 този коефициент през 2017 г. ще стане 1.126. Разлика при старите пенсии между двата варианта за актуализация на практика няма. Минималната пенсия за стаж и възраст от 1 юли ще се увеличи с 4 лв. - на 165.25 лв.
Запазва се максималният осигурителен доход на 2600 лв. Таванът на пенсиите остава 910 лв. Променя се минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се - от 420 лв. на 460 лв., колкото трябва да стане и минималната заплата. Бизнес организациите обаче са против този размер, който не е обсъждан със социалните партньори.
В проектобюджета на НОИ не се променят минималните осигурителни прагове. Единствено при нископлатените работници, които сега се осигуряват на 420 лв., се предвижда увеличаване на минималния осигурителен доход на 460 лв. Земеделските производители за поредна година ще продължат да се осигуряват върху 300 лв. минимален доход.
От НОИ планират повече разходи за майчинство и за болничните. За тях ще бъдат платени близо 1 млрд. лв., с над 100 млн. лв. повече от тази година. За обезщетенията за безработица са планирани 360 млн. лв., или с около 35 млн. лв. повече от плана за тази година.
Промени
Майките на деца до една година ще получават 50% от обезщетението си за раждане, ако се върнат на работа, след като детето навърши четири месеца и половина. Сумата ще се плаща, докато детето стане на една годинка. Сега при връщане на работа обезщетението се спира. Другата новост е, че и бащите ще имат право на 15 дни отпуск при осиновяването на дете. Променят се и периодите на изплащане на обезщетенията за безработица - те ще зависят от стажа. С предлаганите изменения се увеличават периодите за уволнените с по-голям стаж. Всички, които имат над 12 години стаж, ще получават пари от НОИ по 12 месеца, а досега този максимален срок бе за хората с над 25 г. стаж. Със стаж от 9 до 12 г. обезщетение ще се взема 10 месеца, а от 6 до 9 години - за 8 месеца. За всички със стаж до 3 години обезщетението ще продължи да се дава за 4 месеца.
Тол таксата отпада от наредбата, докато се въведе електронната система. Нов регламент за пътните такси предвижда отмяна на тол таксата като начин на плащане за преминаване по пътищата. Така остава само действащата в момента такса - винетката. Това става ясно от проект на постановление за отмяна на сега действащата наредба за пътните такси и приемането на изцяло нова наредба. Тя е публикувана за обществено обсъждане със срок до 31 октомври.
Според мотивите на регионалното министерство и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) нормативите трябва да се съобразят с промените в законите от 2008 г. насам. Старата наредба предвиждаше тол такси с бариери във варианта от 2008 г., когато се обмисляше концесия на магистрала "Тракия", а това отдавна не е актуално, обясниха от АПИ. С последните промени в закона за пътищата се налага хармонизиране на подзаконовата нормативна уредба.
Както е известно, държавата обяви поръчка за електронна система за събиране на пътни такси, която предвижда леките автомобили да плащат електронни винетки, а тежкотоварните - тол такси. В момента обаче процедурата по избор на изпълнител на системата е обжалвана и се чака произнасяне на КЗК, напомниха от агенцията. Едва след като е ясно в детайли каква ще е тол системата, ще се уреди нормативно плащането за изминато разстояние.
Затова засега в наредбата остава само винетката - тя ще е пак седмична, месечна и годишна. Годишната ще важи както и досега - до 31 януари на следващата година. Глобите също остават без промяна. Ако шофьор на лека кола е без стикер, санкцията е 300 лева. В проектонаредбата остава и възможността правителството да избере концесионер, който да оперира електронната система.
Двете големи борси у нас се сливат. Софийската стокова борса и Българската стокова борса ще се обединят и това ще позволи въвеждане на електронна платформа, позволяваща онлайн търгуване на стоки. Това заявиха Васил Симов, главен изпълнителен директор на ССБ, и Георги Найденов, председател на борда на директорите на БСБ.
Обединението ще бъде стане факт в началото на 2017 г.
„Двете борси осъществяват около 99 процента от борсовата търговия в страната с общ оборот около 600 млн. лева годишно. Трета съществуващата борса в България - тази в Пловдив, е с оборот само няколко милиона евро на година. Разговори за обединение с нея още не са водени, но не са изключени", обясни Васил Симов.
Нова година по-скъпа с 40%. Посрещането на Нова година в хотел в България ще ни струва с 40% по-скъпо отколкото миналата година, показа проучване на „Труд". Офертите за три нощувки в хотел с 4 или 5 звезди за празничните дни стигат 1400 лева за двойна стая, докато миналата година вървяха по 1000 лева. Или 230 лв. ще плати човек на ден, като в цената влиза закуска и вечеря. Увеличение има и при хотелите от по-нисък клас. Три нощувки в двойна стая ще ви струват 900-1000 лв. при 700 лв. през 2015 г.
У нас искат по 230 лв. на човек на ден, в Сърбия и Румъния - наполовина
Цените са по-високи тази година, потвърди пред „Труд" Благой Рагин, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. По думите му въпреки поскъпването във Велинград например хотелите са резервирани още през септември. Подобно е и положението във Велико Търново, Банско и Пловдив. Общо за страната за новогодишните празници хотелите вече са 60 процента заети.
90 хил. българи ще пътуват зад граница
Голямото търсене у нас се дължи и на факта, че все повече българи ще предпочетат да прекарат Коледа и Нова година в страната, обясни Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Около 280 хиляди сънародници ще пътуват в пределите на държавата. По-малко от миналата година ще изберат да празнуват в чужбина - около 90 хиляди души. Най-търсени са близките дестинации - Сърбия, Румъния, Гърция. За сравнение хотелите в Белград и Букурещ искат по 100 лв. на човек на ден за новогодишните празници.
По един каналджия през ден на съд. По един каналджия през ден застава пред съда у нас след разрастването на бежанската вълна. Това сочи статистиката на Върховната касационна прокуратура за последните 18 месеца. Според данните на държавното обвинение потокът от мигранти, които минават през страната ни, е довел до бум на делата за незаконно преминаване на границата и превеждане през нея на хора.
През 2015 г. и първите шест месеца на тази година са образувани общо 481 досъдебни производства по чл. 280 от НК - за превеждане през границата на страната на отделни лица или групи от хора без разрешение на надлежните органи на властта, съобщиха за „Монитор" от ВКП.
Цените на горивата тръгнаха нагоре. Цените на горивата по бензиностанциите тръгнаха нагоре, показа проверка на „Монитор". На колонките на една от веригите безоловният бензин А-95 вече са продава с 4 стотинки за литър по-скъпо, като цената му стигна 2,06 лв. Цената на дизела в същата верига също скочи с 4 стотинки до 2,03 лв. за литър. От началото на тази седмица увеличение на цените на горивата с по 2-3 стотинки се наблюдава и на останалите бензиностанции у нас. Средната цена на бензина в момента е 2,01 лева, а на нафтата - 1,98 лева за литър.
Цената на бензина и дизела се е повишила средно със 7-8 стотинки за литър спрямо началото на годината. Най-евтино сме зареждали автомобилите си през февруари и март, когато цените са паднали до лев и 80 за бензина и 1,72 за дизела.
Цената на барел петрол също се покачва, но все пак остава далеч от миналогодишните си нива. През лятото той падна до 38 щатски долара, сега цената на барела на световните пазари е около 50 долара.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |