КЗК: Имаме убедителни доказателства за картел и ще има глоби. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) има убедителни доказателства за обявения в началото на седмицата картел между шест от основните вериги бензиностанции - "Шел", "Еко", OMV, "Петрол", "Нис петрол" и "Лукойл България", и до месеци ще наложи глоби. Това заяви наскоро избраният председател на комисията Юлия Ненкова пред журналисти. Тя не разкри какви конкретно са писмените доказателства, като посочи единствено, че въпросните компании почти всекидневно в определени периоди са съгласували цените помежду си цел да елиминират конкуренцията на пазара. "Някои са били по-активни, други не", допълни тя. Което в превод значи и различна глоба, като максимумът по закон е 10% от оборота. Приходите на заподозрените в картела за миналата година са общо 6 млрд. лв.
Конкретните обвинения срещу веригите бензиностанции са за съгласувани действия при определянето на цените на горивата на дребно, с което на практика са били ощетени потребителите. Те се основават на секторен анализ, представен през февруари тази година, който обхваща период от 2013 г. до средата на 2015 г. Тогава комисията съобщи, че забелязва, че цените на дребно на седем от основните вериги се движат в синхрон, но не следват цените на едро. Следващата стъпка бе комисията да започне разследване, с което да докаже подозренията си.
Сега това, което следва, е в едномесечен срок компаниите да отговорят на обвиненията, след което ще бъдат изслушани от комисията. После КЗК трябва да определи какъв да бъде размерът на наложените глоби.
Решението на КЗК вероятно ще бъде обжалвано пред Върховния административен съд (ВАС), а компаниите ще трябва да платят глобите си едва след неговото потвърждаване от магистратите.
План за различни глоби
Ненкова не се ангажира със срок, в който комисията ще се произнесе за глобите, но от думите й стана ясно, че техният размер ще бъде различен за отделните компании. От значение например е, кой е водещ в картела. "Има опции при първо нарушение санкцията да е по-малка", посочи Ненкова. Реално съмнения за картелни споразумения имаше и през 2009 г., но тогава КЗК не откри незаконни действия.
Сега някои от веригите могат да намалят глобата си и като разкрият информация за картела пред КЗК или като признаят, че са участвали в него, посочи Ненкова. По думите й обаче досега никой не е проявил такова желание.
Разследването, което КЗК започна през февруари, включваше и "Ромпетрол", която е една от средните вериги в сектора. Сега срещу нея не е повдигнато обвинение. По думите на Ненкова причината е, че срещу компанията не са открити доказателства.
От КЗК не можаха да посочат с колко са били ощетени потребителите от картела, тъй като анализите им не съдържат такива данни. Възможност за компенсация обаче ще съществува, след като в законодателството бъде приета европейска директива, която позволява завеждането за колективни искове за претърпени имуществени вреди при установен картел. Предстои текстове да бъдат разгледани от правителството.
Разследването срещу рафинерията продължава
Освен подозренията в картел на търговците през февруари КЗК се усъмни и в злоупотреба с господстващо положение на бургаската рафинерия. Разследването срещу "Лукойл Нефтохим Бургас" не е приключило и по него все още се събират доказателства, заяви заместник-председателя на КЗК Димитър Кюмюрджиев. Ненкова пък допълни, че няма срок, в който това производство да завърши и че в ЕС подобни случаи отнемали до 5-6 години.
Това, за което бургаската рафинерия се проверява, е, че изнася за съседните страни продукцията си на по-ниски цени, отколкото я продава вътре в страната. Сега Ненкова посочи единствено, че има данни, че тези сделки са били със свързани лица.
Да се готвят и други
Съобщението за картела при горивата дойде в подходящ за ГЕРБ предизборен момент. Различното от миналото е, че сега освен за подозрения се говори и за намерени доказателства. В дните преди вота от подновената КЗК дадоха мащабна заявка. Ненкова изброи следващите сектори: при застрахователи и вериги проучването вече е започнато, мислят за фармацията, а депутати са предложили за проверка и банките.
"Ние сме независим държавен орган, аз не съм обвързана политически." Така Ненкова отговори на съмненията, че предявеното определение за картел се прави с предизборни цели. През 2015 г. работата по случая беше започната след настояване на премиера Бойко Борисов, който сега ще може да си припише заслугата. Самата Ненкова беше избрана на поста председател на КЗК в края на юни, като преди това беше заместник-кмет на София от ГЕРБ. Синът й Александър Ненков пък е депутат от същата партия и член на енергийната комисия в парламента.
Havas навлиза директно на българския пазар. Havas Media Group, подразделение на испанския комуникационен холдинг Havas, придоби мажоритарен дял от "Havas Group България" в размер на 51%. Така компанията навлиза директно на местния пазар, след като досега работеше чрез франчайзингови договори с агенциите Havas Worldwide, Havas Media и Havas PR, които са основна собственост на Стефан Дьолае. В четвъртък стана ясно, че международният холдинг е решил да инвестира и директно в новата българска компания.
Новата структура
В нея Havas Media Group взима 51%, а станалите са на Дьолае и партньори. Придобиването на "Хавас груп България" ще доведе до споделяне на ресурси и опит между групата от комуникационни агенции на всички пазари. Българската компания ще прибави дигиталните си услуги (досега отделени в компанията Havas Worldwide Digital Sofia) към Havas Media Group и ще увеличи портфолиото й от клиенти. Това са Sociеtе Generalе Експресбанк, Actavis, Montupet, Volkswagen, Roche, Sanofi, Schneider Electric, Lactalis, KBC Group, LG, JDE, Progress и др. Агенцията предлага пълно рекламно обслужване - творчески услуги, медия планиране, маркетинг, корпоративни комуникации, дигитални комуникации и социални медии.
Единствената известна до момента промяна в управлението на "Хавас груп България" е назначаването на Иванка Кючукова, която ще заеме поста на изпълнителен директор на компанията. Президент на групата от агенции в България остава досегашният управител на дружеството Стефан Дьолае. Професионалното развитие на Кючукова включва над 16 години опит в областта на комуникациите и технологиите. Тя е един от основателите на компанията, която разработва мобилни услуги и приложения за мобилни телефони за телекомите "МТелеком", която впоследствие беше придобита от британската Velti. Преди да стане част от групата "Havas Group България", Иванка Кючукова заемаше позицията Digital Media & Diversification Director в bTV Media Group.
Разрастване на още пазари
Освен в България Havas Media Group придобиват собственост в още три офиса на бързоразвиващи се пазари в региона - "Havas Media Адриатика", "Havas Media Словакия" и "Arena Media Турция". Чрез сделките по придобиване ще бъдат привлечени нови клиенти от региона, а настоящите ще бъдат обслужвани под бранда на глобалната комуникационна група Havas Media Group. "Нашите международни клиенти имат нужда от услуги, които обединяват ефективна координация на глобално ниво едновременно с местно присъствие, което ще гарантира качеството на услугите във всеки от нашите пазари", коментира за медиите Алберто Кантели, изпълнителен директор на Havas Media Group за Скандинавия, Централна и Източна Европа и Близкия изток. Глобалната компания има 2.2 млрд. евро приходи за миналата година и 172 млн. евро печалба с ръст от 23%.
МО оглежда изтребители трета ръка, с кратък живот и "осакатени". Министерството на отбраната е започнало тихомълком да променя критериите, по които ще се оценяват офертите за доставка на западни изтребители за армията. Институтът по отбрана към МО е предложил промяна в изискванията, с които при бъдещия избор се дава преимущество на употребявани американски изтребители, научи "Сега" от източници от МО. Предложението на института е направено в края на миналия месец, а задачата му е възложена от МО веднага след като ген. Румен Радев напусна поста си. Така е използвано времето, в което ВВС бяха без командващ. В момента този пост се заема от бившия ни военен аташе в САЩ ген. Цанко Стойков. От щаба на Радев, който е кандидат-президент на БСП, казаха, че той няма да коментира въпроса засега. Заради подмяната на критериите вчера възникна скандал в парламентарната комисия по отбраната, която изслушваше министър Николай Ненчев.
Предложенията на института, който в момента се ръководи от бившия служебен министър Тодор Тагарев, изменят изцяло разработките, направени от борда по избор на нов западен изтребител, който се водеше от ген. Радев. Работната група беше подготвила специална формула по предварително зададени критерии, с която щяха да се оценяват офертите на производителите. Въпреки че е много трудно да се сравняват нови със стари изтребители, екипът на ВВС беше успял да предложи формула, която да оцени реално офертите. Основните претенденти да доставят самолети на ВВС са САЩ, Португалия и Израел с употребявани F-16, Италия - с втора употреба "Юрофайтер", и Швеция с нови "Грипен". Според плановете на министерството трябва да бъдат купени общо 16 изтребителя на два транша. За първите осем от тях, съответната инфраструктура и оборудване са предвидени 1.5 млрд. лв.
Новите промени в критериите обаче дават превес на употребяваните щатски изтребители. Едно от измененията е свързано с критерия "Очакван живот". Ако във варианта на ВВС се дава сериозно предимство на този показател - 25%, в този на института е само 5%. Така почти няма да има значение дали се купува нов изтребител, който ще бъде използван следващите 30-40 години, или трета употреба самолет, на който ще се лети само 10 години. Точно толкова се очаква да бъдат използвани португалските F-16, за които има най-голям натиск да бъдат купени.
Втората промяна е свързана с въвеждане на нов критерий "Военно сътрудничество". От ВВС не са искали той да има тежест при избора, тъй като България си сътрудничи основно със САЩ във военната област. Докато Швеция е в губеща позиция, тъй като тя не е страна - член на НАТО, и на практика такова сътрудничество липсва. Предложението на института обаче е този показател да има сериозна тежест в оценката на офертата.
Третото предложение на института е да отпадне изискването изтребителят да изпълнява мисии "въздух-земя". Така вместо многоцелеви изтребител ВВС ще си купят "осакатен" боен самолет и ще трябва да продължат да поддържат руските Су-25 в Безмер. Това пък противоречи на плановете на МО да се освободи от съветското въоръжение. Също така ще се наложи армията да отделя повече пари, за да поддържа различни видове бойни самолети, и така да прахосва средства.
Желанието на МО да купи употребявани изтребители не е от вчера. По време на предишното правителство на ГЕРБ почти се стигна до сделка за португалските F-16, които са трета употреба. В крайна сметка самолетите бяха купени от Румъния. Миналата седмица първите от тях кацнаха в северната ни съседка, след като бяха ремонтирани и модернизирани. Сегашната португалска оферта предвижда продажба на останалите свободни F-16. В същото време Израел предлага на България доста по-нови F-16, но в МО се правят, че не виждат офертата. За покупка на неупотребявани изтребители засега не става и дума. От министерството все още не са направили официално запитване за оферта от производителя на "Грипен" - СААБ.
Все още не е ясно дали новото ръководство на ВВС ще се съгласи с предложените от Института по отбрана промени. Работната група по избора на изтребител най-вероятно няма да се съгласи с подобни промени. Ген. Цанко Стойков обясни в сряда, че се е запознал с проекта, който вече е "допълнен от специалисти". "На този етап мога да кажа, че сме направили предложение, което очакваме да бъде разгледано и да бъде утвърдено", посочи вчера ген. Стойков, но не стана ясно дали предложението включва измененията на Института по отбрана.
По време на вчерашното заседание на комисията по отбрана въпросът за подменените критерии беше повдигнат от депутата от БСП Атанас Зафиров. Той попита дали е вярно, че продължителността на експлоатацията на бъдещия изтребител, който е най-важният критерий, е била сведена до нула в проекта за избора.
"С назначаването на правилния човек сте сложили кой да направи тази промяна", каза Зафиров, цитиран от "Канал 3" по повод назначаването на Тагарев за шеф на Института по отбрана. Има ли промяна в критериите за покупката на новия изтребител, попитаха Ангел Найденов от БСП, Валентин Радев от ГЕРБ и шефът на комисията по отбрана ген. Михо Михов от АБВ. През цялото време министърът увърташе, не отговори директно на въпроса и се оправда, че не бил оказвал натиск нито на работната комисия, нито на Института по отбрана, които трябвало да постигнат консенсус по проекта.
"Аз не казвам, че сте оказали натиск. Питам - вярно ли е, че има променени критерии", настоя Найденов. "Чувам, че някой променя критерии", не скри неприятната си изненада и Валентин Радев, който напомни на Ненчев, че нищо не се е променило от заложените критерии през 2012 г., и предупреди: "Никой няма право да пипа критерии, не би трябвало никой да си позволи такова нещо!". Радев изказа и недоволство, че министерството е загубило 6 месеца, след като парламентът гласува 1.5 милиарда за покупката на нов многоцелеви изтребител.
Ненчев призна, че лично е виновен за протакането, но държал новият началник на ВВС да се запознае подробно с проекта. От своя страна командващият обясни, че следобед щели да му докладват за параметрите, и се направи, че нищичко не знае. Попитан дали е възможно смяната на критериите да промени методиката за оценка, тоест да наклони везните към едната фирма, Ненчев отговори: "Твърде вероятно е. Те са от изключително важно значение".
Проектът за купуването на нов тип боен самолет ще бъде разгледан следващата седмица в Съвета по отбрана към МО.
Томислав Дончев: Русия е съгласна "Белене" да се приватизира. Държавата ще търси вариант за изграждане на АЕЦ "Белене" чрез приватизационна процедура. Това каза отново вчера пред БНР вицепремиерът Томислав Дончев. От руска страна има одобрение за намерението, добави той и подчерта, че за нас е приоритет "да се спре часовникът на лихвите". В момента към дълга на НЕК се трупат по 167 000 евро на ден.
Първият опит ще бъде за изграждане на съоръжението чрез публична, прозрачна, приватизационна процедура. Това няма как да се случи без съгласието на производителите, обясни вицепремиерът. "Говорим за сложно ядрено съоръжение, където производителят трябва да е въвлечен, но принципната позиция на руската страна е, че те приветстват един подобен вариант. Тук ключът е да се намери достатъчно надежден инвеститор. Нека да се яви повече от един кандидат. Да се явят двама, трима. Този, който предложи най-добри условия, да го направи той" коментира Дончев.
Доста по-различно съобщение дойде вчера от Москва, където се проведе заседание на работната група между представители на БЕХ, НЕК, "Росатом" и "Атомстройекспорт". От българска страна там бяха още министърът на енергетиката Теменужка Петкова и зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев. Руската страна е била представена от Кирил Комаров, първи заместник генерален директор на "Росатом". Според съобщение на Министерството на енергетиката адвокати, представляващи българската и руската страна, са започнали дискусии по условията за потенциално уреждане на въпроса с дължимите плащания от страна на България за изработените реактори за АЕЦ "Белене". Още на следващия ден след приемането на закона за предоставяне на държавна помощ на НЕК на 28 септември е била изпратена информация с искане за одобрение от ЕК. Отговор се чака до два месеца, е заявила Теменужка Петкова.
Линчуваха професор шофьор, блъснал зам.-кмет пешеходец. 72-годишен професор от БАН удари с колата си зам.-кмета на столичния район "Слатина" инж. Тошко Николов на пешеходна пътека в София, а свидетели на инцидента пребили възрастния човек зад волана.
Двамата мъже са откарани в "Пирогов" без опасност за живота, съобщиха от МВР.
Около 11,30 ч 51-годишният Тошко Николов пресичал пешеходната пътека на кръстовището на ул. "Шипченски проход" и "Коста Лулчев" до Националното училище за танцово изкуство. Той тръгнал на зелен сигнал. В същото време професорът от БАН Александър Михалев минавал по натоварения булевард с колата си. 72-годишният мъж бутнал инж. Николов и минал през краката му. После продължил по пътя си. Двама мъже, които били на мястото на инцидента, помислили, че шофьорът иска да избяга от местопроизшествието. Спрели колата му и го изкарали от нея. Последвали няколко удара по главата на професора.
Веднага бил подаден сигнал на тел. 112. Патрул на полицията от близкото Първо РПУ пристигнал на мястото, където скандалът ескалирал. След намесата на служителите на МВР обстановката се успокоила. Инж. Тошко Николов и професорът от БАН са откарани в "Пирогов".
Пешеходецът бил с усукано сухожилие на крака, а шофьорът - със синини по лицето. И двамата са прегледани от лекари и освободени за домашно лечение. До късно вечерта от МВР издирваха един от биячите на професора.
Той бил млад мъж. Нахвърлил се върху възрастния човек със заплахи и дори се заканвал да го убие. По случая се води разследване от районната прокуратура в София. Материалите от полицията ще бъдат докладвани днес.
Борисов си поиска от Юнкер Шенген, еврозона и край на мониторинга. Искане да продължи работата между българското правителство и Европейската комисия по приемането на България в шенгенското пространство и еврозоната и да отпадне механизма за наблюдение на правосъдната ни система е отправил премиерът Бойко Борисов до президента на ЕК жан-Клод Юнкер.
Това е станало с писмо от сряда, 12 октомври, с което в. "24 часа" разполага.
"Зная, че ще продължим да работим по механизма за сътрудничество и проверка, приемането на България в Шенгенското споразумение и по течащите вече преговори за присъединяване към Еврозоната. Само, когато приключим тези три процеса, българските граждани ще могат да се радват на всички ползи, но и да споделят всички отговорности на членството в ЕС", пише Борисов в последния абзац от писмото си. Преди това българският премиер се обръща към Юнкер със "Скъпи Жан-Клод" и му припомня, че е поел лична отговорност за добрата охрана на външните граници на ЕС.
Борисов изразява надежда, че ще има скорошни дискусии по трите повдигнати въпроса и споменава срещата на европейските лидери на 20 и 21 октомври в Брюксел.
Председателят на европейската комисия пое ангажимент да бъде прекратен мониторинга върху правосъдната система на България през февруари 2016 г. В началото на следващата година предстои пореден доклад за напредъка, в който българското правителство се надява да има препоръка, че механизмът може да бъде прекратен и и за напредък в борбата с корупцията.
Преди срещата в Братислава миналия месец пък Борисов направи искане България да бъде приета в чакалнята на еврозоната и да започне двегодишния период на проверка за приемане на еврото като валута.
Според българското правителство и ЕК България е изпълнила и техническите критерии за приемане в Шенген още пред 2011 г., а страната ни настоява за падане на граничите от началото на следващата година.
Официалният повод за писмото на Борисов до Юнкер е да поднесе благодарности, че стартът на новата европейска гранична охрана бе даден в България на 6 октомври. Има благодарности и за отпускането на финансова помощ за охрана на границите на България.
Протестореформатори забъркали изборната каша. Новата графа в интегралната бюлетина „Не подкрепям никого" забърка изборна каша. Оказа се, че инициатори на абсурда за превръщането на действителни гласове (при определяне на избирателната активност) в недействителни (при отчитането на крайния резултат) са депутати от Реформаторският блок и представители на протестърите.
„Правилата бяха променени по настояване на Димитър Делчев от РБ и на Антоанета Цонева от „Протестна мрежа", коментира пред „Труд" зам.-председателят на групата на ГЕРБ Цвета Караянчева. Тя обясни, че при второто гласуване на Изборния кодекс в правната комисия Делчев и Цонева обяснили, че бюлетините с отбелязани „Не подкрепям никого" не бивало да участват в пресмятането на крайния резултат. Причината - при избори за парламент така се вдигали необходимите гласове за прескачане на 4% бариера и малките партии щели да са ощетени.
Огромни трудности при всички видове избори занапред прогнозира пред „Труд" проф. Михаил Константинов заради поправката. Той обясни, че опция „Не подкрепям никого" има в Индия, Бангладеш, Украйна и в щата Невада.
„Но законодателите там са се сетили да предвидят допълнителна процедура, за да не зацикли вотът - добавено е, че в крайна сметка печели кандидатът, за когото са гласували най-много избиратели", коментира математикът.
Според изборния експерт ако 20 или 30% са избрали „Не подкрепям никого" това означава, че ще е необходимо над 60% да са гласували за даден кандидат, за да стане кмет. Сериозен проблем щяло да има и при пресмятането на 4-процентната бариера за влизане в НС, както и при сметките за държавна субсидия.
„Гласуването против всички първо се зачита за действителен глас, а после за недействителен. Това е технологична дивотия", категоричен бе проф. Константинов. Той обясни, че ако повече от 50% гласуват, че не искат никого, няма как да имаме избран президент: „Гърмят и изборите за кметове".
Омбудсманът Мая Манолова определи като шизофрения на законодателя гласовете „Не подкрепям никого" в бюлетина за изборите да се броят като действителни, но да не участват в крайния резултат между кандидатите за президент. Тя предупреди, че текстът създава конституционно напрежение.
Доайенът на конституционните съдии Димитър Гочев пред „ТРУД":
Няма противоречия с основния закон
Няма как, когато не гласуваш за никого, това да бъде отчетено като резултат Невъзможно е тези гласове да отидат в полза на някого. Според мен няма нарушение на конституционните норми и не виждам основания за атакуване на вота пред Конституционния съд.
Хакери прибират 2 млн. евро откупи от БГ фирми. Над 2 млн. евро откупи са платили за година български компании след кибератаки. Данните бяха изнесени на форума „Киберсигурност - как да опазим фирмата от модерните разбойници" в Добрич, организирана от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.
Компании плащат по 50 хил. евро, за да им върнат откраднатите данни
Откупът може да стигне до 50 хил. евро, който хакерите искат от фирмата, за да си върне откраднатите данни, коментира пред „Труд" Николай Петканов, регионален представител на агенцията. Средната сума, която компаниите дават,1 е 15 хил. евро.
По думите му 90 на сто от малките и средните предприятия не смятат киберсигурността за свой проблем.
60% от атакувания бизнес фалира
Около 60 на сто от фирмите, претърпели кибератака, до шест месеца фалират, твърди специалистът по дигитална и фискална сигурност Валентин Генев. В същото време срокът за възстановяване на данните е от 23 до 50 дни, ако атаката е на вътрешен човек, допълни той.
По думите му в 90 на сто от фирмите персоналът не е обучен, а мерките за сигурност са на елементарно ниво, което ги превръща в лесна мишена.
За да се предпази, бизнесът трябва да ползва лицензиран софтуер и антивирусни програми. Ганев съветва също да внимаваме, когато отваряме файлове от непознат адрес.
Бизнесът все повече изнася дейността си в интернет и така става лесна мишена за хакери, допълни Николай Петканов. По думите му трябва да сме предпазливи, когато търгуваме чрез сайт, който няма сертификат за сигурност.
Затварят "Бабино", ако не платят на миньорите. Премиерът Бойко Борисов разпореди да започне процедура по отнемане на концесията за добив от мина "Бабино", ако концесионерът не плати дължимите възнаграждения на миньорите. Новината бе съобщена късно вчера от пресцентъра на правителството, след като цял ден протестиращите миньори и ръководството на мината не постигнаха споразумение, а в късните часове на деня напрежението ескалира.
Първоначално концесионерът "Въгледобив Бобов дол" съобщи, че ще покрие всички задължения към работещите в дружеството, но без протестиращите под земята миньори от "Бабино", докато те не излязат, за да подпишат споразумение. По-късно от ръководството призоваха стачката да бъде прекратена и обещаха до часове да изплатят парите за август и ваучерите за храна от март, а до 25 октомври работниците да получат заплатите си за септември. Оставащите пари за храна ще се изплащат всяка седмица до края на годината.
Другото предложение е свързано с изготвяне на оздравителен план за рудника и сформиране на работна група с представители на министерствата на енергетиката и на труда, както и на синдикатите. Това обаче не накара миньорите да прекратят стачката, която продължава трето денонощие. В тяхна подкрепа дойде националният омбудсман Мая Манолова, която слезе на 500 м под земята и обяви, че остава там, докато хората не получат всичките си заработени заплати.
В "Бабино" пристигнаха различни представители на политическите партии и това още повече изостри напрежението. То ескалира, когато част от протестиращите миньори започнаха да излизат от забоите, а на тяхно място да слязат под земята се опитаха техни колеги. Охраната на мината им попречи, с което си навлече гнева на недоволните, които дори започнаха да събират подписи за провеждане на местен референдум в град Бобов дол за отстраняване на кмета Елза Величкова.
Заради продължаващо неспазване на трудовото законодателство от страна на концесионера "Въгледобив Бобов дол" премиерът Бойко Борисов възложил на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да започне процедура по прекратяване на концесионния договор за добив от участък "Бабино", съобщиха от пресцентъра на правителството. Договорът е сключен през 2007 г. Както стана ясно само за тази година Инспекцията по труда е съставила 5 акта заради неизпълнение на основни клаузи от него, свързани с осигуряването на безопасни и здравословни условия на труд, плащане на социални и здравни осигуровки, заплати.
Върнаха скоростно ДДС на 886 фирми. 886 фирми получиха от хазната данъчния си кредит по ДДС без проверка. Това сочат данните на НАП за септември, когато беше първият месец на прилагане на новата облекчена процедура. НАП вече възстановява без проверка ДДС на коректните фирми, отговарящи на определени условия. Така компаниите си получават ДДС-то за броени дни само след служебна проверка дали отговарят на поставените от НАП критерии. Проверка в самата фирма не се прави, което съкращава срока за връщане на ДДС. Възможността облекченият ред за възстановяване на подоходен и местен данък да се прилага и за ДДС беше дадена с последните промени в ДОПК. Първоначално облекчената процедура за връщане на ДДС стартира за по-малките фирми. Целта беше системата да се тества с по-малки суми за връщане. Предстои обаче от облекчените правила да се възползват и компаниите, които внасят по-големи налози в хазната и са регистрирани в дирекциите Средни и Големи данъкоплатци. Тази промяна се приема много положително от бизнеса.
За да се приложи облекченият ред за връщане на ДДС, в месечната ДДС декларация трябва да е посочена валидна банкова сметка в лева, по която сумата да бъде възстановена. Затова от 1 септември в е-услугата за подаване на ДДС документи по интернет беше дадена възможност в справките декларации със сума за връщане фирмата да посочи и банкова сметка за превод на парите. Вече близо 100% от фирмите подават месечните си декларации по ДДС по интернет.
Опростената процедура по връщане на ДДС е достъпна само за фирмите, които са определени от НАП като нискорискови и при които не се налага извършване на прихващане с други изискуеми задължения. Това означава, че за да очакват своите пари по сметка без традиционната проверка, дружествата не трябва да имат неплатени задължения към бюджета.
НАП оценява риска от неспазване на данъчното законодателство по утвърдени критерии, които се прилагат автоматично за всички фирми, обясниха от приходната агенция. Част от тях се отнасят до наличие на данни за участие в схеми за измами с ДДС. От НАП уточняват, че конкретните критерии и тяхната тежест в оценката на исканията за връщане на ДДС без проверка са служебна тайна.
Мошеници мамят шофьори с невидими за КАТ номера. Мошеници мамят шофьори с изгодни предложения, с които колите им уж стават „невидими" за камерите на КАТ. В последните дни цялото онлайн пространство е залято с реклами на специални Nano стикери, които се лепят на регистрационните табели на колите.
Те струват по 8 лева за символ на номера. Според търговците по този начин нито една камера на „Пътна полиция" няма да може да те заснеме, когато караш с превишена скорост, и така ще си спестиш глобата. В описанията на продукта е обяснено, че стикерът е направен от уникален материал.
„Няма такова нещо. Без значение с какво е облепен номерът изображението си излиза съвсем нормално и регистрацията се чете напълно ясно", категоричен беше пред „Монитор" шефът на столичния КАТ Тенчо Тенев.
Пращат на съд Цветан Василев в началото на 2017 г. Укриващият се зад граница мажоритарен собственик на фалираната от самия него КТБ Цветан Василев ще бъде изправен пред съда за източването на трезора в началото на 2017 г. Това обяви главният прокурор Сотир Цацаров по време на заседанието на пленума на Висшия съдебен съвет в сряда. Обвинител № 1 съобщи още, че делото ще бъде внесено в Специализирания наказателен съд, а обвинителният акт и международната финансова експертиза, която е основно доказателство по процеса, ще бъдат оповестени публично. Експертизата бе поръчана от държавното обвинение и е първа по рода си у нас. Тя доказва механизмите на източването на КТБ и според Цацаров подкрепя напълно обвинението срещу Василев.
Както вече Агенция „Монитор" писа, събраните дотук доказателства срещу банкера-беглец го заковават за прякото източване на 2 млрд. лева от КТБ.
Най-вероятно именно намерението на държавното обвинение да оповести всички скандални разкрития около аферата с трезора бе и причината за поредните задгранични медийни изяви на основния обвиняем за разграбването на банката Цветан Василев. По-рано през деня, в интервю за bTV, укриващият се в Белград от правосъдието у нас банкер пак се пробва да пробута номера, че бил готов да даде показания по разследването, но не у нас, а чрез видео-конферентна връзка от сръбската столица. Така Василев за пореден път даде да се разбере, че няма намерение да се връща у нас, за да бъде съден за източването на трезора.
Малко след медийната изява на бъдещия подсъдим, в един хор с него запя и председателят на ВКС Лозан Панов, който специално излезе от заседанието на ВСС, за да даде кратко изявление пред медиите, в което настоя думите на Василев да се проверят.
"Не изпитвам съчувствие към Цветан Василев, но неговите твърдения (дадени в интервю пред журналист от медиите на енергийния олигарх Иво Прокопиев - б.р.) трябва да се проверят", настоя Панов, като по този начин се включи в редиците на хората около синия гуру Иван Костов.
Както вече стана ясно, Командира се опитва да изгради нов политически проект, който стъпва на платформата, създадена от близките до него политолози Иван Кръстев и Огнян Минчев - ktbfiles, публикувала заедно с „Капитал" интервю на Василев преди няколко седмици.
След призивите си шефът на ВКС се върна обратно в заседателната зала на ВСС, където обаче главният прокурор нарече "политиканстване" медийните му изяви. По думите на Цацаров Панов няма право да пита за разследванията на прокуратурата, както той не може да иска информация за дела във ВКС. „Питането какво прави или не прокуратурата в досъдебното производство е все едно когато делото срещу Цветан Василев и неговите съучастници стигне до ВКС, аз да питам какво ще прави ВКС. Това е абсолютно недопустимо. Всичко, което каже Цветан Василев в процесуална форма, няма да бъде скрито", категоричен бе обвинител №1. Главният прокурор дори припомни мнението на члена на съвета Калин Калпакчиев, който при обсъждането за избора на Панов за председател на ВКС е заявил, че „кандидатът нищо не разбира от наказателно право".
Цацаров отбеляза още, че има съвпадение на тезите на председателя на ВКС, на бившия министър на правосъдието Христо Иванов и на "някои елементи на политическия спектър". Ясен Тодоров пък призова Лозан Панов да не внася политика в залата на ВСС и да не обслужва политически интереси. По време на заседанието главният прокурор коментира и друго обвинение на Панов, че прокуратурата бездейства по „Янева гейт".
„Не се посвенихте вие и политическите ви приятели да извадите Румяна Ченалова оттам, откъдето я постави френския посланик и да я поставите в знаме на борбата срещу прокуратурата и мен. Всички твърдения във вездесъщия „Бивол" за маркери от СРС върху записите не са верни. Този запис не е резултат от СРС. Колкото повече наближаваме към обвинителен акт по КТБ, ще излязат присъдружните му медии. Наближава и времето на обвинителния акт срещу Ченалова и колкото наближава, толкова по-активна ще е тя. Не може да питате прокуратурата за досъдебно производство. ВСС не може да контролира съда как да решава, нито прокуратурата как да осъществява конституционните си правомощия", заяви Цацаров.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.899050 |
GBP | 2.356620 |
CHF | 2.089120 |