3 небостъргача на по 40-50 етажа строят в София. Три небостъргача ще се издигнат в София до няколко години. Високите сгради ще са на изхода на бул. "Цариградско шосе", до "Пирогов" и до мол "Парадайз".
Трите проекта са на различна фаза, като първият вече е с издадено разрешително за строеж, съобщи пред "24 часа" главният архитект на София Здравко Здравков. За другите два все още вървят процедури и тепърва ще се обсъждат от експертния съвет по устройство на територията, уточни Здравков.
Небостъргачът, за който вече има издадено разрешение, ще се строи близо до 126-метровата офис кула "Капитал Форт" на бул. "Цариградско шосе". Той ще е част от проекта Sofia capital city" на компанията "Форт Нокс, чийто първи етап включва 3 сгради, а кулата е първата от тях. ще строят в София на по 40-50 етаж
Според плановете втората ще е небостъргачът Sky Fort. Той ще е висок 202 метра, с 44 етажа, като 36 от тях ще се издигат над земята. Ще разполага с общо 40 000 кв. м площ. Билдингът ще има 3 етажа подземни паркинги, кафене, заведение, панорамна площадка на върха и ще се обслужва от 19 асансьора. След завършването му той ще е най-високата сграда в България и 20-ата в ЕС.
Проектът за визията е на "А и А архитекти" - компанията на арх. Ангел Захариев, съпруг на правосъдната министърка Екатерина Захариева. Дело на архитектурното студио са няколко от сградите в Бизнес парка, жилищният комплекс "Резиденшъл парк" и детският музей "Музейко".
Цял комплекс с лагуна по средата, носещ името "Град в града", пък планира да изгради турската компания "Гаранти коза" върху терен от 100 дка на мястото на бившия завод за мотокари близо до "Пирогов". Проектът включва 4 кули от по над 50 етажа на ъгъла на булевардите "Гешов" и "Тотлебен".
Компанията вече започна реализацията на първия си проект в София - "Гранд каньон" в "Младост 3", който е на мястото на бившия магазин "Аско Деница". Там ще има мол, хотел, 20 000 кв. м парк, жилищна част, офиси, амфитеатър и други. "Гранд каньон" ще се простира на 138 000 кв. м, а трите му сгради ще се казват "Витоша", "Рила" и "Пирин".
Проектът носи името "Гранд каньон", тъй като кулите ще "израстват" от подиум, проектиран като естествено ерозирал терасовиден каньон. Проектите за "Гранд каньон" и 3-ия небостъргач - "Парадайз Тауър", ще се разглеждат от експертния съвет по устройство на територията на 28 октомври.
215-метровият "Парадайз Тауър" ще е на булевардите "Т. Каблешков" и "Черни връх". Инвеститор е собственикът на близкия мол "Парадайз". Ще е на 55 етажа с 5 нива за подземни паркинги, търговска, офисна и хотелска част. Предвижда се топла връзка между него и мола, а на покрива на небостъргача - панорамна площадка със свободен достъп.
Започват проверки доколко "био" са биохраните у нас. Дали биохраните у нас действително са "био"? На този въпрос трябва да отговорят съвместни проверки на Комисията за защита на потребителите и агенцията по храните. Те ще бъдат в цялата страна след съгласуване между двете ведомства, научи "24 часа".
Поводът е огромното нарастване в предлагането на биологична продукция у нас. В последните 1-2 години отвориха десетки специализирани биомагазини, а всяка верига вече има щанд за органични храни.
По данни на земеделското министерство ръстът в биопроизводството у нас е над 30% през миналата година и за тази се очаква да е подобен. Обикновено биохраните се продават на по-висока цена и търговците се опитват да привлекат клиенти, като изтъкват различни ползи и характеристики на тези продукти, обясни шефът на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.
Затова и ведомството му ще акцентира на контрола доколко тези послания отговарят на истината и могат да бъдат доказани. Ако производителите и търговците не успеят да го направят, тогава ще се смята, че това са нелоялни търговски практики, които се наказват от закона.
Освен със забраната за прилагането им нарушителите могат да се сдобият и с глоба. Всъщност именно биопродуктите са най-бързо растящият сегмент от пазара на храни не само у нас, но и в цяла Европа. Дори и в периода на икономическата криза годишните ръстове бяха средно 10-15 на сто.
В момента пазарът на биохрани в ЕС вече е достигнал 55 млрд. евро. Колко е делът на българското производство, е трудно да се каже, защото няма точни данни. За да се окичи един продукт с табелата "био", има строг и дълъг регламент, свързан с десетки процедури и жесток контрол. Задължително е производителят да е сертифициран.
В биопроизводството са забранени изкуствени добавки, подобрители или генномодифицирани организми. Растенията не може да се пръскат с препарати за растителна защита или да се торят с изкуствени торове. Всичко това се контролира от сертифициращ орган, с който фермерът е задължен да сключи договор.
Към момента в регистъра на земеделското министерство са включени 15 сертифициращи компании. Те правят внезапни проверки и изследвания на почвата в лаборатория. Открият ли се пестициди, веднага отпада разрешението за биохрани.
Заради нарушения в момента тече процедура за отнемане на лиценза на една от сертифициращите фирми, съобщиха от земеделското министерство. Нейните клиенти, които са около 40, трябва да намерят нов контролен орган, той ще ги провери отново.
За да се премине от конвенционално земеделие към органично, има т.нар. преходни периоди. Това означава, че трябва да минат 2 или 3 години, за да се изчисти почвата и да се премине към биопроизводство.
Например за едногодишни растения срокът е 2 г., а за многогодишните култури - 3 г. преди прибиране на първата реколта, ако насаждението не е влязло в плододаване, или 3 реколти, ако е в плододаване.
Над 6100 лица са регистрираните оператори за биопроизводство у нас, каза Лъчезар Симонов, шеф на отдел "Биологично земеделие" в земеделското министерство. Това са производители, преработватели, търговци и подизпълнители. Половината са пасица и ливади, твърди Албена Симеонова, председател на асоциация "Биопродукти".
От биохраните с най-голям дял е пчелният мед Увеличават се и биофермите за месо и мляко. Няма обаче сертифицирана биокланица. Заради субсидиите има огромен ръст и на оранжериите за биозеленчуци. В последно време на пазара на биопродукти у нас нарушителите са малко, твърди Симеонова.
Проблем обаче имало с вноса. Ако биохраните са с произход от ЕС, на етикета трябва да има лого под формата на листо от звезди на зелен фон. Трябва да са изписани и кодовият номер на контролния орган, и мястото на производство на суровините, от които е продуктът.
На етикета може да присъстват и национални или частни знаци за биологично производство. България има свое лого и това е бяла калинка върху зелен лист. Ако биохраните са внос от страни извън ЕС, може да се ползват и техните сертификати, което създава трудности с контрола, смята Симеонова. При транспортирането на биохраните трябва да се гарантира физическото разделяне с конвенционалната продукция. В един камион може да се возят биодомати и обикновени, стига да са опаковани и да не се смесват.
Закон може да вдигне цените на лекарствата с 10%. Цените на лекарствата с рецепта ще се увеличат с 10%, а цените на медикаментите, за които не се изисква лекарско предписание - с минимум 15%, ако новият проект за промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина влезе в сила. Прогнозата е на Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки, която обединява веригите от два и повече обекта в България. Причината е, че в проекта на здравното министерство е заложена забрана търговците на едро да дават отстъпки на аптеките за количества и така независимо колко е голяма една аптека и колко пазарува тя ще трябва да продава на горната ценова граница. Поправките въвеждат и национална аптечна карта, която на практика ще замрази аптечната мрежа в сегашния й вид. Освен това е предвиден рестриктивен списък за лекарствата, застрашени от паралелен износ, и възможност Министерството на здравеопазването и здравната каса да отварят собствени фирми за търговия с медикаменти.
Защо без отстъпки
От Асоциацията на собствениците на аптеки смятат, че забраната на отстъпките от търговците на едро към обектите на дребно на практика означава фиксиране на цените на едро на лекарствата.
"Това е антипазарен законопроект. Основният въпрос е каква е изгодата за потребителя? В момента средният размер на отстъпките за лекарства с рецепта е 8-10% и тя отива към пациентите, а аптеките се конкурират с цени. Отстъпките при лекарствата без рецепта са още по-големи. Ако текстът влезе в сила, аптеките ще получават поръчките си на една и съща цена независимо от оборотите и съответно ще трябва да се изравнят в ценово отношение", казва Николай Костов.
Според него текстът е лобистки от страна на съсловната организация на фармацевтите - Български фармацевтичен съюз, и е в полза на най-многобройните им членове - единичните малки аптеки.
"Всички те настояват от години за фиксирани цени, за да не могат големите и добри аптеки да имат конкурентно предимство пред останалите. Текстът само показва как Българският фармацевтичен съюз е антиобществена организация, която предпочита да защити бизнеса на неуспешните субекти с помощта на увеличаването на цените на лекарствата, което ще засегне всички пациенти", коментира Костов.
Карта и при аптеките
Проектозаконът, както и през пролетта, когато беше публикуван първоначалният му вариант, предвижда въвеждането на национална аптечна карта с броя на аптеките, които са необходими за едно населено място. Излишните няма да могат да сключват договор със здравната каса по подобие на здравната карта, която предвижда касата да не плаща на всички болници, а само на тези, които са достатъчни за населеното място. Ако се приеме като текст, картата ще замрази аптеките в сегашния им вид. Нови аптеки ще могат да се откриват само в населени места, в които няма такива. Има и текст, който предвижда една аптека да предлага услуга чрез разкриването на нещо като клон - тя ще може да работи на втори адрес в място с недостиг на аптеки.
Проектозаконът задължава действащите аптеки да си направят график и да дават нощни дежурства, ако в населеното място няма денонощен обект. Ако не спазват графика, аптеките ще бъдат глобявани.
Държавата и общините също ще могат да отварят свои аптеки, право, което имат и по сегашния закон, но до момента не са решили да се възползват от него.
"За мен аптечната карта е стъпка към затваряне на пазара и забраняването на новите аптеки с изключение на тези в най-неатрактивните населени места. Тя също произлиза от исканията на БФС за мораториум върху новите аптеки. Благодарение на обществената реакция най-рестриктивните текстове за отстояния между аптеки и брой аптеки на населено място са отстранени, но картата така или иначе ще окаже своето влияние върху новите инвестиции", смята Костов. По думите му и в момента никой не пречи на държавата и общините да отварят аптеки, защото всеки би могъл да го направи, и това е излишен текст, освен ако той не предвиди отделни средства за тази държавна инвестиция.
Държавна търговия
Самото министерство и здравната каса ще могат да основат търговци на едро с лекарства, като фирмите им ще се занимават с внос на дефицитни продукти. Основната причина за оттеглянето на множество лекарства от България е, че страната е малък пазар, който настоява да получава най-ниските цени в ЕС, като в същото време фармацевтичните компании са принудени да правят множество допълнителни отстъпки и да преминават тежки процедури за разглеждане на цените им на няколко нива. Всичко това ги стимулира да се изтеглят от пазара и е изключително интересно на какви цени двете държавни фирми ще купуват дефицитни продукти и откъде ще дойде финансирането на държавните дружества и на евентуалните загуби, които ще търпят.
В същото време в проекта министерството се опитва да се справи с паралелния износ на лекарства, които имат много ниски цени. Това е вторият опит на ведомството да спре експорта на медикаменти към страни с много по-високи цени. Първият срещна отпора на Европейската комисия, тъй като паралелната търговия е инструмент за намаляване на цените и се насърчава от нея. В новия проект се предвижда бюрократична структура, която да следи пазара. Държавата ще трябва да създаде списък с дефицитни лекарства и да забранява експорта им. В същото време проектозаконът предвижда аптеките всеки ден да изпращат в изпълнителната агенция списъка със заявките си към търговците на едро на дефицитни лекарства и на лекарства, които плаща здравната каса, за които са получили отказ.
"Няма причина да се вменява на аптеки още една отчетност, администрирането на тези уведомления ще е на практика невъзможно, защото ние поръчваме хиляди позиции на ден и е интересно кой и как ще трябва да ги въвежда и обработва", казва Костов.
Втора IT компания набра успешно капитал през БФБ. Първичното публично предлагане (IPO) на "Алтерко" е приключило успешно. Всички 1.5 млн. предложени акции на втората технологична компания след "Сирма груп" на БФБ бяха записани от инвеститорите. От посредника по предлагането ИП "Карол" съобщиха, че търсенето дори е надвишило предлагането, като са били въведени поръчки за 2.5 млн. в 240 заявки. Вторичната търговия на борсата ще започне в края на ноември.
Висок интерес
"Две трети от емисията беше записана предимно от физически лица, каквато беше и нашата цел. За пенсионните дружества, големите договорни фондове и чуждестранни инвеститори тя беше твърде малка като размер. Въпреки това сме щастливи, че сред акционерите имаме договорни фондове и инвестиционни посредници, които се довериха на емитента", коментира за "Капитал" главният изпълнителен директор на ИП "Карол" Ангел Рабаджийски.
Цената на емисията по време на предлагането е достигнала 1.45 лв. Това означава, че компанията ще набере 2.18 млн. лв. - 3 пъти над заложения минимум. В най-оптимистичния сценарий "Алтерко" можеше да набере малко над 3 млн. лв. Цена от 1.45 лв. е гарантирала записване на всички акции, коментира още Рабаджийски.
Увеличението на капитала на "Алтерко" ще бъде с малко над 16% до 15.68 млн. лв. Другите двама големи акционери в холдинга са още главният изпълнителен директор Димитър Димитров и Светлин Тодоров, които заедно притежават около 90% от капитала, като този дял ще се разводни с навлизането на новите акционери.
Татяна Пунчева-Василева, ръководител анализи в "Елана трейдинг", обясни интереса на инвеститорите към емисията с набиращите популярност продукти на компанията. Те включват интелигентната система за управление на дома She и умният часовник MyKi. Според нея разпознаваемостта на устройствата на компанията, които вече са на пазара, и умението на мениджмънта да продава са една от причините инвеститорите да не се притеснят да влязат в компания с две физически лица мажоритарни собственици и ключови мениджъри.
Къде отива капиталът?
Парите "Алтерко" възнамерява да инвестира в развитието на своите продукти в сегмента "интернет на нещата". Те се произвеждат от "Алтерко роботикс", която е една от 11-те компании в холдинга, като ще е ключова за растежа на приходите на компанията.
Към края на миналата година "интернет на нещата" все още заема минимална част в приходите на компанията. Това обаче се очаква да се промени до края на десетилетието. Прогнозата за приходите на компанията предвижда 80% ръст до края на 2020 г., като продажбите трябва да достигнат 52.06 млн. лв., а печалбата да нарасне шесткратно. Основната движеща сила за това пък се очаква да бъдат "интернет на нещата".
Според Пунчева-Василева прогнозите на ръководството на "Алтерко" за растежа на приходите са оптимистични. Въпреки това те се основават на факта, че умните устройства на "Алтерко" имат потенциал при телекомите. За последните увеличаването на приходите от мобилни услуги е основна цел, а устройства като MyKi дават на операторите възможност за предоставяне на допълнителни услуги и повече приходи. "Алтерко" прогнозира, че една четвърт от постъпленията през 2020 г. ще идват от продажби в сегмента "интернет на нещата".
За реализацията на прогнозите компанията разчита на сегашната си позиция на пазара. Основният ѝ бизнес е свързан с микроразплащанията и услугите към големите телекоми. Освен с българските оператори компанията също така има големи външни клиенти, като работи с T-Mobile, Vodafone и най-големия френски телеком Orange. Чрез тяхната мрежа пък Димитров вижда реализацията на MyKi, подобно на начина, по-който се продава в България, в търговската мрежи на местните оператори. Същото важи и за She, чиято инсталация може да бъде извършвана и от крайния клиент.
Остатъкът от капитала пък ще бъде инвестиран в развитие на бизнеса. Компанията иска да навлезе и в Латинска Америка, където все още няма голямо присъствие. През седмицата от "Алтерко" съобщиха, че за изнесли първи бройки от MyKi за Венецуела и Мексико, както и за Германия и Австрия.
Правителството си разчисти пътя за военни доставки без конкурс. Правителството си е отворило широко вратата за доставка на техника за отбраната, без да прилага Закона за обществените поръчки (ЗОП). С промени в наредба се свеждат до минимум възможностите за обществен контрол как и защо се избира един доставчик на армията, ако кабинетът прецени, че при избора му се споделя чувствителна за националната сигурност информация.
Нововъведенията са прокарани чрез отмяната на приетата през 2013 г. Наредба за критериите и реда за определяне на основни национални интереси в областта на отбраната. Това е станало миналия петък, а предложението е внесено от военния министър Николай Ненчев. Новите текстове са пуснати за обществено обсъждане от Министерството на отбраната още на 30 юни, но явно не са били спешни до 14 октомври, когато биват одобрени от министрите на подпис, без да има заседание на МС.
Променената наредба регламентира случаите, при които не се прилага ЗОП. Според новите текстове министърът на отбраната ще преценява кога да няма конкурс поради спецификата на информацията. Той ще внася предложение до правителството, което ще взима окончателното решение.
В редактирания документ е отпаднал един много сериозен механизъм, който пречи на правителството да харчи милиони безконтролно. В стария вариант има текст, който предвижда всеки проект над 50 млн. лв. да бъде одобрен предварително от парламента и чак след това Министерският съвет да дава съгласие за сключване на договор без обществена поръчка. Сега целият раздел с този текст е премахнат. Липсва и главата, която се отнася до компенсаторните споразумения с доставчиците на военна техника, когато са по ЗОП.
Парламентарният контрол върху големите военни доставки беше въведен, след като правителството на Симеон Сакскобургготски сключи редица спорни военни договори, които трябваше да бъдат изплащани от следващите правителства. Заради тези текстове се наложи правителството да внесе инвестиционните проекти за покупка на нови изтребители и за построяването на бойни кораби в Народното събрание. Депутатите дадоха своето съгласие, но тепърва предстоят още проекти за бойни машини, за радари и безпилотни самолети.
Промяната на наредбата най-вероятно ще доведе до нови скандали в парламентарната комисия по отбрана, която е взела на мушка проекта за покупка на нови изтребители за 1.5 млрд. лв. Както "Сега" писа, МО се опита без много шум да промени критериите за избор на изтребители, за да купи употребявани машини. Новите текстове в наредбата имат пряко отношение към начина, по който се планира да се сключи договор за доставка на самолетите. ЗОП и промененият документ позволяват това да стане без конкурси с пряко договаряне. Вече са проведени разговори с представители на военните на САЩ, Израел и Португалия относно опциите за доставка на самолети. В същото време компании като СААБ очакват да им бъде изпратено официално искане за представяне на оферта за нови изтребители "Грипен", което не се случва. С премахването на компенсаторните споразумения се отнема едно от предимствата на шведите, които предлагат срещу милиардите за военна техника да инвестират в българската икономика.
Миналата седмица трябваше да стане ясно променени ли са критериите за избор на нов изтребител от МО, но засега точна информация нямат дори депутатите от ресорната комисия. Миналата седмица пред нея се яви военният зам.-министър Атанас Запрянов, който изчете писмени отговори на Ненчев и на командира на ВВС ген. Цанко Стойков. Според тях през юни е направена промяна на изискванията за новите изтребители и сега предстояла втора корекция. По този повод депутатите решиха следващото заседание да бъде изцяло посветено на придобиване на новия боен самолет.
Предложените промени дават превес на употребяваните щатски изтребители. Едно от измененията е свързано с промяна на тежестта на критерия "Очакван живот". Ако във варианта на ВВС се дава сериозно предимство на този показател, в новата версия този показател се отчита минимално. Така почти няма да има значение дали се купува нов изтребител, който ще бъде използван следващите 30-40 години, или трета употреба самолет, на който ще се лети само 10 години. Точно толкова се очаква да бъдат използвани португалските F-16, за които има най-голям натиск да бъдат купени. След това ще трябва да се отделят нови милиарди за бойни самолети.
Предлага се и въвеждане на нов критерий със сериозна тежест - "Военно сътрудничество". От ВВС не са искали той да има тежест при избора, тъй като България си сътрудничи основно със САЩ във военната област, докато Швеция е в губеща позиция, тъй като не е членка на НАТО.
Третото предложение е да отпадне изискването към новия изтребител да може да изпълнява мисии "въздух - земя". Така вместо многоцелеви изтребител ВВС ще си купят "осакатен" боен самолет и ще трябва продължат да поддържат руските Су-25 в Безмер. Това противоречи на плановете на МО да се освободи от съветското въоръжение. Ще се наложи и армията да отделя повече пари, за да поддържа няколко вида бойни самолети и така да прахосва средства.
България е извън челната осмица в ЕС по бюджетна дисциплина. На общия европейски фон България стои добре по отношение на държавните финанси. Страната ни остава трета в ЕС по нисък дълг и е със сравнително нисък бюджетен дефицит, като изпълнява Маастрихтските критерии. Това показват данните на европейската статистическа служба Евростат, публикувани миналия петък. Те са опресняване на досегашната информация, предоставена от 28-те държави членки, за правителствените дефицити и задължения. Също в петък българският статистически институт обяви, че е коригирал сметките си и бюджетният дефицит за 2015 г. е 1.7% от БВП - по-малък от обявените през април 2.1 процента.
Европейската комисия редовно публикува информация за тези показатели, като предният преглед бе през април. Сега има някои поправки на данните за 2015 г., тъй като страните членки са подали окончателни резултати за изпълнението на своите бюджети и за поетите заеми.
За България например Брюксел отбелязва, че свиването на отчетения бюджетен дефицит за миналата година се дължи на актуализация на данните за приходите от ДДС, които са се оказали по-високи. При Дания пък има завишаване на дефицита, защото в крайна сметка постъпленията от данъците върху доходите на фирмите и на гражданите са били по-малки.
От данните на Евростат обаче става ясно, че въпреки свиването на дефицита България остава извън челната осмица в ЕС по бюджетна дисциплина. Преди кризата страната ни беше сред шампионите, като отчиташе рекордни излишъци. Сега отличниците са Германия, Швеция, Естония и Люксембург, които са приключили 2015 г. с бюджети на плюс. Други четири - Чехия, Румъния, Австрия и Литва, отчитат минимални дефицити - до 1 процент от БВП. С най-пробит бюджет в ЕС е Гърция - там превишението на разходите над приходите се равнява на 7.5% от БВП. Испания, Португалия, Обединеното кралство, Франция и Хърватия също се оказват нарушители на Маастрихтското споразумение, според което страните членки не бива да допускат бюджетни дефицити, по-големи от 3% от БВП.
Въпреки сериозното увеличаване на държавния дълг през последните години България все още остава сред страните за пример в ЕС. На първо място е Естония, чийто дълг е само 10% от БВП. Следват Люксембург и България съответно с 22 и 26 процента.
Евростат отбелязва, че 17 от 28-те членки на ЕС нарушават Маастрихтския пакт, според който държавните борчове не бива да надскачат 60% от БВП. Черният рекорд отново е на Гърция, чийто дълг е 177 на сто. Италия, Португалия, Кипър и Белгия също са "тежки случаи" - държавните им задължения са над двойно по-големи от това, което произвеждат икономиките им.
Чужди риби и раци пълнят реките и езерата ни. Опасни нашественици превземат българските водни басейни и засягат местните екосистеми. Речни риби и раци, които произхождат от Северна Америка и Китай, плуват на воля в родните реки, езера и блата като родните видове. Това показват последните проучвания на Института за биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) към БАН.
Нашествениците идват по река Дунав, обясни пред „Труд" Теодора Тричкова, ръководител на проекта, установил разпространението на „чужденците" у нас.
Някои от тях носят непознати за нашите ширини зарази, вируси и бактерии. Най-често са пренесени чрез кораби и лодки. Такива са рибката китайски поспаланко, която произхожда от районите по границата между Русия и Китай, както и шипобузестият рак и черното дънно сомче от Северна и Централна Америка.
Пръв у нас още през 2005 г. е засечен китайският поспаланко, или ротан. Тогава той е обитавал само Дунав. Сега учените го откриват в езера, канали и блата около реката, а рибари свидетелстват за вида в почти цялата страна.
За няколко години инвазията на черното дънно сомче също обхванала няколко язовира в страната, след като е открит в резервата „Сребърна" през 2013 г. Видът става масов и измества всички други риби, обяснява Милчо Тодоров от института. Заради острите шипове около устата и на гръбната перка по-големите риби и птиците не го ядат.
Сред водните нашественици най-опасен е най-новият нашественик - американският шипобузест рак. Засечен е през 2015 г. Живее в река Тополовец близо до Видин и още два притока на Дунав. Опасността идва от способността на този рак да образува многочислени популации и да се разпространява бързо нагоре по течението на реките. Освен това той е преносител на т.нар. рача чума - представлява гъбична зараза, за която местните видове нямат имунитет.
Пет животни в опасен списък на ЕС
Европейската комисия публикува списък с 37 застрашаващи биоразнообразието на Стария континент инвазивни животни и растения. Шипобузестият рак, китайкият поспаланко, плевелната риба псевдоразбор, както и още един вид речен рак, и червенобузата костенурка, които се срещат у нас, са част от него. „Нашествениците влияят върху биоразнообразието и екосистемите, оттук може да се влияе и икономиката, и дори здравето на хората", посочи Теодора Тричкова от ИБЕИ.
По думите й трябва да се вземат мерки за ограничаване на разпространението им. При водните видове една от стъпките е контрол, като спестяване на умишлени или неумишлени пренасяния на видовете. Най-важната част обаче е превенцията.
Москов въвежда лечение с молитва. Наближава време, когато за болничната и доболничната терапия на пациентите ще са нужни молитви, предупредиха директори на големи столични лечебници. Причината е в здравната политика на ресорния министър Петър Москов, която води до безпрецедентно увеличение на разходите за медикаменти за сметка на лечението в болници и ДКЦ.
Москов е сформирал работна група за проучване на разходите по клиничните пътеки с идеята изплащането на работните заплати на медиците да става целево, централизирано през неговото ведомство. Според министъра само 30% от парите за пътеки са реално нужни за лекарства/терапия. Останалите разходи не били ясни. Мениджъри на лечебници обаче са категорични, че и сега средствата за болниците не достигат, а въпросните 70% от стойността на клиничната пътека отиват за апаратура, заплати, разходи и дългове към различни доставчици, квалификация и др.
"Целта е отново да се върне системата "Семашко" (свръхприсъствие на държавата в здравния сектор - б.р.), коментираха медици пред "Труд". Те са убедени, че увеличаването на разходите за медикаменти, както и закупуването им на нереално високи цени, на практика е източване на обществените пари за здраве. Така например НЗОК заплаща 100% от цената на препарат за хепатит С, договорен за 70 000 лева. Същият медикамент се използва в Египет и Индия, но цената му е 1200-1500 евро.
Предложение: Различни цени за едни и същи пътеки
Различни цени на клиничните пътеки в зависимост от вида на съответната болница обмисля да въведе Министерство на здравеопазването като мярка срещу растящите дългове на лечебниците. Те надхвърлят половин милиард лева. Сред най-големите длъжници в момента са пловдивската "Св. Георги", столичната "Александровска" и варненската "Св. Марина".
Същевременно с 16% са увеличени за първите шест месеца на годината разходите на НЗОК за онколекарства в сравнение със същия период на 2015-а, при това без промяна в броя на болните, начина и вида на лечение. Отделно миналата седмица НЗОК реши извън плануваното да задели 50 млн. лв. от резерва си отново за медикаменти.
От 1 ноември КАТ прави акция "Зима". Акция "Зима" започва КАТ от 1 ноември. Тогава стартират масови проверки за гуми, светлини, чистачки и изправност на автомобилите, научи "Стандарт". В първите дни на идния месец шофьорите ще се разминават само с предупреждение. От 15 ноември обаче ги чакат солени глоби.
През първите 7 дни на акция "Зима" в центъра на проверките ще са велосипедите и каруците. Пътните полицаи ще следят осветлението и изправността им. Вторият етап ще е насочен към безопасността на пешеходците. При третия ще се следи за подготовката на леките коли през зимата.
В момента няма законово изискване гумите да са зимни, така че при спиране катаджиите ще мерят само дълбочината на грайфера. Изискването е той да бъде по-дълбок от 1,6 мм.
Очаква се обаче до края на годината зимните гуми да станат задължителни при сняг, лед или трайно ниски температури.
Българи движат пазара на жилища в Банско. Българите са най-активни на жилищния пазар в курорта Банско през последната година. Най-много са столичаните, които търсят апартаменти в града под Тодорка. Става въпрос за жилища, които са втора употреба. Те са купени преди десетина години най-вече от англичани и ирландци, но сега собствениците им ги препродават. От над 2500 апартамента на граждани на Албиона почти половината вече имат нови стопани - руснаци, сърби, румънци, гърци, българи. Десетки сделки са сключени с нашенци през последните 6 месеца, разкриха брокери от агенции за недвижими имоти.
Сега английските домове в Банско се препродават на 2-3 пъти по-ниска цена. По-заможните софиянци броят по 40-50 хил. евро за апартаменти, които са поне 70 кв. метра. Други пък дават по 30-35 хил. евро за жилища от 40-50 кв. метра. Цената зависи от локацията и от екстрите на сградата.
Добрата новина за купувачите е, че собствениците на апартаментни комплекси свалиха значително цените. Квадратният метър в повечето сгради върви по 400-500 евро, а те са и в близост до начална станция на лифта.
Преди 7-8 години тези жилища вървяха между 1000 и 1500 евро за кв. метър. Имоти, които са далече от лифта, се предлагат и за по 300 евро за квадратен метър. Най-много сделки се сключват със софиянци за студиа до 35-40 кв. метра, които струват между 12 000 и 15 000 евро в зависимост от екстрите в тях.
Предпочитат студиа, които после отдават под наем през целия зимен сезон на чуждестранни туристи. По този начин могат само за един сезон да си върнат почти половината от вложената инвестиция, тъй като вземат между 30 и 50 евро на вечер. Прди няколко месеца се продаде едноспален апартамент от 60 кв. м на цена от само 18 000 евро, споделят брокери в курортния град.
Пазят с камери болниците от джебчии. МВР ще поставя камери в болниците заради зачестилите джебчийски кражби в последно време. Това е заложено в Плана за изпълнение на приоритетите и постигане на целите на Националния съвет по превенция на престъпността за периода 201-2018 година. Според него лечебните заведения трябва да бъдат оборудвани с видеонаблюдение, тъй като постоянно се получавали сигнали за изчезнали вещи и дори медицинско оборудване. Така например родилка се оплакала, че от столична болница е изчезнала чантата й с лични вещи, докато раждала. Друг болен пък пропищял, че от якето му, което било закачено до леглото, липсвало портмонето с няколкостотин лева, лични документи и дебитни карти.
Лекари си спомнят и за много по-фрапантни случаи когато кражба блокирала работата на столичната Пета градска болница за цяло денонощие. Апашите отмъкнали 24 метра метални тръби за медицински кислород, които после върнали за вторични суровини. Крадците срязали проводниците, които снабдяват лечебното заведение с кислород под високо налягане. Получила се и сериозна авария. Така осем души, които чакали за операция, се наложило да бъдат отложени за следващия ден. Кражбата започнала още по светло от малка шахта, от където са отрязани първите метри тръби с взривоопасен кислород.
Връзват с инфлацията минималната заплата. Изчисляването на минималната заплата ще бъде вързано с инфлацията и производителността. Такива законови поправки предвиждат от социалното ведомство, стана ясно от думите на министър Зорница Русинова пред БНР. Промяната в начина на определяне на минималните възнаграждения е заради ратифицирането на конвенция 131 на Международната организация на труда, което ще гарантира балансиране и предвидимост в ръста им, посочи тя.
По думите на Русинова законовите промени са част от 3-годишната бюджетна програма на кабинета. Русинова обясни, че конвенцията, която предстои да бъде ратифицирана, изисква отделните страни да отчитат, доколкото е възможно, две групи фактори - социалните и икономическите. Досега механизмът за изчисляване на минималните заплати не беше обвързан с конкретен показател, а размерът й се определяше от държавата след обсъждания с бизнеса и синдикалните организации.
Минималното възнаграждение ще стане 460 лева от настоящите 420 от 1 януари и идеята е да не бъде преразглеждано в посока надолу, посочи социалният министър. В същото време допълни, че няма как доходите у нас да се повишават като с магическа пръчка от една година за следващата и да се обърне тенденцията да сме най-бедната страна в Европа. „Чрез устойчивата политика на финансова стабилност има показатели, които водят до траен ръст на икономическата активност, и на хората и повишаването на доходите", каза още Русинова. Предвижда се и на всеки 6 месеца работодателите, синдикатите и местните власти да подготвят прогнози за нуждите от работници.
Заложено е 2,4% увеличение на пенсията от юли следващата година, предвижда се и увеличаване на средния осигурителен доход, но това са параметри, които все още предстои да бъдат доуточнени, напомни министърът. Русинова бе категорична, че таванът на пенсиите няма да пада, но пенсионната реформа предвижда повишаване на осигурителните вноски с един пункт.
Повече средства ще получават и семействата на деца с увреждания. „За децата с над 90% увреждания се предвиждат 930 лв. месечно, а сумата няма да зависи от доходите на семейство. За децата със степен над 50 до 70% е 350 лв., а между 70 и 90% - 450 лв.", обясни тя. Ранното завръщане на майките на пазара на труда също ще се стимулира, като ако майката се върне на работа в първата година след раждането, тя ще получава освен заплатата си и 50% от майчинството. „Има и стремеж да бъдат мотивирани работодателите да изграждат кътове за отдих и детски градини там, където хората се трудят", поясни Русинова. До края на годината трябва да са готови законодателните промени, свързани с ТЕЛК-овете. Целта е по-адекватно да бъдат оценявани възможностите на хората с увреждания и шансовете им за завръщане на пазара на труда, а не отнемане на права.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.895000 |
GBP | 2.353080 |
CHF | 2.087110 |