Затварят магистрала „Хемус" при всеки обилен сняг. Участъци от магистрала „Хемус" ще бъдат затваряни напълно за снегопочистване тази зима, съобщи регионалният министър Лиляна Павлова Тя и председателят на Агенция „Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров представиха отчет за извършените ремонти по републиканската мрежа и подготовката за наближаващия зимен сезон.
Павлова разясни, че когато снегорините трябва да излязат на затрупаните отсечки на „Хемус", служители на МВР и пътната агенция ще спират тежкотоварните автомобили, а леките ще бъдат насочвани по обходни маршрути. Причина за мярката са продължаващите ремонти на аутобана, сред които най-големи са тези на двата тунела „Витиня" и „Ечемишка".
От АПИ успокоиха, че затварянето на участъците няма да е за повече от 15-20 минути.
„От 1 ноември въвеждаме зимната готовност за поддържане на републиканските пътища", обясни още Лиляна Павлова. Тя допълни, че над 3000 машини ще бъдат на разположение за поддържане на пътната мрежа.
Друга тема на пресконференцията бяха винетките - министърката увери, че през 2017 г. те няма да поскъпват.
„Ново ценообразуване ще има след въвеждането на тол системата, която ще заработи през 2018 г.", обясни Павлова.
При тол системата автомобилите над 3,5 тона ще плащат такса за изминат маршрут по републиканската мрежа. Останалите коли ще купуват електронни винетки, които ще се издават за определен период от време.
Лиляна Павлова обяви, че предишното поскъпване на лепящите се стикери, каквито са в момента винетките, не е повлияло на приходите. Тя каза, че те дори са се увеличили.
„Броят на продадените винетки се увеличава. Към 15 октомври брутните приходи са около 300 млн. лв., а нетните - 283 млн. лв.", разясни Павлова.
630 км. пътища са ремонтирани тази година
Над 630 километра пътища са ремонтирани през 2016 г., съобщиха шефът на АПИ инженер Лазар Лазаров и регионалният министър Лиляна Павлова по време на брифинга, който се състоя в сградата на агенцията. Двамата уточниха, че сумата за ремонтите е 400 милиона лева и е от републиканския бюджет. Около 70 процента от средствата са били насочени за рехабилитации на отсечки в Северна България.
Тя посочи, че ремонтите по републиканските пътища продължават и в момента. Реновирането на тунелите „Витиня" и „Ечемишка" ще продължи и следващата година, а всички останали дейности ще приключат до края на 2016 г.
Парламентът подхваща закъснелите влакове на БДЖ. Случаят с влаковете през Искърското дефиле, които закъсняват с часове, може да бъде разгледан от депутатите в транспортната комисия в парламента. Това съобщи пред „Труд" зам.-председателят й Иван Вълков.
Народните представители се събират утре и ще бъдат запознати с казусите, адресирани до комисията. Ако сред тях е случаят на хората, които не могат да разчитат на влаковете през дефилето, за да ходят на работа и да се прибират, депутатите ще вземат отношение. По-рано стана ясно, че един от многото потърпевши граждани е изпратил сигнал до парламента и премиера Бойко Борисов по случая.
В същото време от БДЖ посочиха пред „Труд", че причината за закъсненията са възникналите аварийни ремонти на локомотиви и липсата на резервни, с които да се заменят. Това водело до изчакване до пристигането на друга композиция, от която локомотивът да бъде даден за обслужване на чакащия влак.
От БДЖ виждат решението на проблема в ускоряването на ремонтната дейност в депата и възлагането на капиталните ремонти на външен изпълнител. Чака се и частична модернизация и купуването на нов подвижен състав. А дотогава информацията за закъснения в разписанието ще има най-рано час преди обявения за тръгване и хората ще продължат да чакат, показа проверка на „Труд".
ПИБ финансира "Техномаркет" с 24 млн. лв. Контролираната от депутата Делян Пеевски верига "Техномаркет България" е договорила 24 млн. лв. кредитна линия от Първа инвестиционна банка (ПИБ). Това става ясно от вписан в Търговския регистър залог върху предприятието на компанията, като освен това са предоставени и други обезпечения от мажоритарния й акционер - дружеството "НСН инвестмънт", което до март беше директно собственост на политика, а след това беше прехвърлено на дубайското Intrust Limited, за което той е декларирал, че притежава 100%.
Така връзките между ПИБ и Пеевски, изглежда, отново се задълбочават, след като покрай промените от пролетта в мениджмънта и контрола над строителната "ПСТ груп" (считана в сектора дотогава за тяхно общо владение) имаше индикации за разделяне. Още през 2015 г. покрай увеличение на капитала на НСН стана ясно, че и депутатът и дружеството са обслужвани от ПИБ, като той е превел от личната си сметка 900 хил. лв. - сума каквато до този момент не фигурираше в имуществените му декларации. Освен това още през 2014 г. банката сключи и редица цесии с компании, свързани с Пеевски, като им прехвърли свои вземания от фалиралата КТБ и така им позволи да занулят задълженията си. Към момента тези прихващания се обжалват от синдиците на КТБ, а ПИБ е привлечена като трето лице помагач.
Другата банка, през която Делян Пеевски регулярно финансира дружества от групата си, е държавната ББР. Оттам той рефинансира заемите към КТБ на "Водстрой 98", млечните предприятия и неотдавна и новата строителна фирма под протекцията му - хасковската АБ.
Условията на кредита
Според решенията на съвета на директорите на "Техномаркет" от 11 октомври кредитната линия е разделена на две равни части. Първият транш е определен за банкови гаранции и акредитиви, като изрично за него е посочено, че е "извън отношенията на дружеството с "Глориент инвестмънт БГ". Това е компания, в която основателите на "Техномаркет" през 2006 г. изнасят част от магазините и привличат финансиране от чужди инвеститори. От началото на 2016 г. паралелно с влизането на Пеевски взаимоотношенията между двете дружества се изострят, веригата спира да плаща наеми и претендира, че е собственик на обектите, като в момента и двете страни са завели десетки искове.
За първия транш е посочено, че е рамков договор със срок до октомври 2021 г., като в него се фиксират конкретни тарифи за откриване на гаранции и акредитиви. Втората част от заема е овърдрафт за оборотни средства с лимит до 12 млн. лв. Той е със срок до април 2018 г., като погасяването трябва да става на части - половината на три пъти в края на 2017 г. и останалото на падеж.
Цената е базовият лихвен процент на ПИБ, коригиран с коефициент за пазарна среда плюс надбавка 0.81 пункта, което към момента се равнява на 7%. През пролетта "Техномаркет" изтегли 10 млн. евро кредит от Д банк при 6%, което показва леко влошаване на условията въпреки падащите лихви в страната. Усвояването на първите 9 млн. лв. може да започне веднага след вписването на договорените обезпечения.
Поръчител, къща и още нещо
Обезпеченията също показват, че ПИБ се застрахова, тъй като е поискала високи залози. Собственикът на 72.5% от компанията "НСН инвестмънт" става поръчител на до 8 млн. лв., или ⅓ от общата сума на кредитната линия. Освен това компанията на Пеевски предоставя и първа поред ипотека на притежавана от нея триетажна жилищна сграда на столичния бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" №161, която е оценена също на 8 млн. лв. Буквално дни преди сделката сградата е била ипотекирана в полза на друго свързано с Пеевски дружество - "Дореко комерс" като обезпечение по задължения около прехвърлянето на дела на депутата в пловдивската фабрика "Юрий Гагарин" на 1 април 2016 г. На 2 октомври обаче със съгласие на "Дореко" ипотеката е заличена. По подобна схема през пролетта беше осигурено и финансирането от Д банк, като тогава в нейна полза като съдлъжник беше вписана "Балканска медийна компания", която ипотекира и придобитата от нея сграда на bTV срещу 2.8 млн. евро.
На следващо място е вписан и трети поред залог върху търговското предприятие на "Техномаркет". Предишните два са в полза на БАКБ, от която веригата има кредит за 11 млн. евро и Д банк - 10 млн. евро. До август такъв имаше и в полза на ДСК, но той е заличен след пълното погасяване на кредита, договорен от предишния мениджмънт, като по информация на "Капитал" това е станало по инициатива на банката, която не е желаела да носи репутационен риск. Така "Техномаркет" остава да се обслужва само от банки с местна собственост, което би затруднявало взаимоотношенията с чужди доставчици, които често не признават такива акредитиви и гаранции, като искат по-реномирано име.
ПИБ е поискала още и залог на стоки в оборот за 47 млн. лв., от които поне 22 млн. лв. да не са заложени в полза на други кредитори. Като обезпечение са вписани и търговските марки на "Техномаркет", а като допълнително условие е заложено поставяне на ПОС терминали на банката във всички магазини на веригата.
Според данните за 2015 г. приходите спадат с 13% до 465 млн. лв., а печалбата е символичните 17 хил. лв. Капиталът на "Техномаркет" е 88 млн. лв., а задълженията 116 млн. лв., като с новите заеми съотношението се влошава, макар и да е далеч от застрашителни нива. През 2016 г. обаче компанията вече носи и задбалансов риск - ако делата с "Глориент" не се развият според очакванията, това може да значи не само съдебни разноски, а и загуба на ключови обекти.
Новите мениджъри
Заемът от ПИБ е и първото по-съществено решение на новите директори на компанията, които бяха избрани на общо събрание на акционерите на 20 септември. Тогава са освободени от борда Цветан Фидански и изпълнителния директор Евгений Гълъбов, който допреди идването Пеевски беше и акционер, но му прехвърли дела си. На тяхно място са избрани двама нови членове, които са назначени и за изпълнителни директори. Единият от тях беше очакван - това е Борис Захариев, който доскоро управляваше друго дружество от групата на Пеевски - "Табак маркет" (веригата Lafka), и седмици преди общото събрание беше освободен оттам и назначен за прокурист на "Техномаркет". Другият по-изненадващ е избор е Владимир Данев, който е директор "Продажби" и един от управителите на българското дружество на Metro и поне досега според Търговския регистър продължава да заема и този пост. Той работи за компанията от 2000 г., като там би трябвало да се е засякъл с бившия изпълнителен директор на "Булгартабак" Венцислав Чолаков, който се счита за едно от най-доверените лица на Пеевски и преди е успявал да привлича мениджъри от предишните си екипи в компании на депутата. От "Метро кеш енд кери България" обясниха, че Данев не работи в компанията от началото на октомври и че забавянето в отписването му от ръководството е техническо.
За всяко решение ще са нужни подписите на двамата изпълнителни директори заедно или на всеки от тях заедно с този на председателя на съвета на директорите Рангел Генчев, който, преди да дойде в "Техномаркет", е финансов директор на "Юрий Гагарин".
Ремонти ще спъват движението по "Хемус" и през зимата. Удължаването на ремонта на ключови съоръжения и евентуален сняг ще превърнат магистрала "Хемус" в най-неврологичната за пътуване точка тази зима. Това стана ясно по време на пресконференция на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова и председателя на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров. До 1 ноември всички снегопочистващи фирми трябва да преведат техниката си в зимна готовност, като за почистване на основните пътища са отделени около 65 млн. лв.
Спиране и пренасочване на движението по "Хемус"
Тази година в страната са започнати ремонти на 630 км пътища, както и на различни пътни съоръжения, съобщи в понеделник министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. По-голямата част от тях ще бъдат завършени до края на годината, но това не се отнася за ключовите тунели "Витиня" и "Ечемишка" на магистрала "Хемус", които и в момента предизвикват километрични задръствания. След като в края на лятото стана ясно, че няма да бъде спазен предварителният срок до декември за приключване на укрепителните дейности на "Витиня" заради изникнала допълнителна работа, в понеделник се разбра, че удължаване ще има и за тунела "Ечемишка". Така съоръженията ще бъдат завършени през пролетта на 2017 г. като през зимата движението и на двете места ще се осъществява двупосочно в едно платно.
Същевременно обаче при силни снеговалежи тази зима магистрала "Хемус" ще бъде и затваряна за почистване, което според регионалния министър ще я превърне "в най-голямото предизвикателство" както за пътните управления, така и за всички пътуващи. Най-пострадали при лоши метеорологични условия се очаква да бъдат шофьорите на товарни автомобили, тъй като те ще трябва да спират до почистване на пътя или ако има засилен трафик от леки автомобили.
Според председателя на управителния съвет на пътния фонд Лазар Лазаров при необходимост пътуващите камиони от Видин, Монтана и Враца към София ще бъдат отбивани при ПИК - Ботевград, а тези от столицата в посока Северна България - до бензиностанция в района на виадукта "Елешница". При лоши условията товарните автомобили ще изчакват и в участъка от Плевен към Варна, където се предвижда отбиването им в равната част на магистралата. Евентуални снеговалежи биха довели и до пренасочване на леките автомобили по обходни маршрути като Искърското дефиле и прохода Петрохан, стана ясно от думите на Лазаров.
Зимна поддръжка за 65 млн. лв.
Междувременно стана ясно и че от 1 ноември всички снегопочистващи фирми ще трябва да приведат техниката си в зимна готовност, като за целта са отделени 65 млн. лв. от бюджета. По думите на регионалния министър вече има сключени договори за поддръжката на пътната инфраструктура във всички области на страната, като следващата седмица предстоят и координационни срещи с администрациите и бизнеса по места.
От данните на пътния фонд обаче става ясно, че към момента не всички фирми са успели да набавят необходимите за сезона химикали. Така например под 30% от необходимите количества има в областите Перник, Пловдив и Видин, а поддържащите пътищата фирми в София, Перник, Добрич, Велико Търново и други все още нямат достатъчно запаси от пясък. Според въведените стандарти допустимият сняг на пътните платна в страната може да бъде между 3 и 10 см в зависимост от категорията на пътя, като най-строги ще са изискванията към поддържащите магистралите и първокласните пътища с интензивен трафик фирми. Така например те ще трябва да изчистят "до черно" участъците максимум два часа след спирането на снеговалежите, като преди това допустимата снежна покривка на пътните платна може да бъде 3 см. Съответно за част от първокласните и второкласните пътища в страната е въведено изискване да има максимум 5 и 7 см сняг, който да бъде премахнат до три или пет часа след като спрат валежите, обясниха от пътната агенция.
Цената на винетките няма да се променя
През 2017 г. няма да има промяна в цената на винетните стикери, които поскъпнаха драстично през настоящата година. Така най-масовият стикер за леки автомобили ще струва 97 лв. годишно, а за камиони - 808, 1050, 1340 или 1743 лв. в зависимост от вида на превозното средство. Данните на регионалното министерство показват, че към 15 октомври приходите от винетки са за 283 млн. лв., като най-голям ръст има в приходите от еднодневни стикери за товарни автомобили и месечните за леки коли. Регионалният министър съобщи и че се очаква през тази седмица Върховният административен съд да се произнесе по подадените жалби в търга за изграждане на тол-система, чрез която трябва да се плаща за ползването на пътищата от 2018 г. Така очакванията са до края на годината да има избрана компания, която да я изгражда.
Прокуратурата ще може да държи един арест в тайна цели 48 часа. Прокуратурата ще може да откаже на задържани или обвинени хора правото да се обадят на свои близки в рамките на 48 часа. Нововъведението е част от промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които министерство на правосъдието пусна за обществено обсъждане. Те обаче могат да разширят значително възможностите за злоупотреби.
В момента прокуратурата може да задържа до 72 часа, но задължително трябва да бъдат уведомени семейството и работодателят на задържания, както и Министерството на външните работи, ако става въпрос за чужди граждани. Според правосъдното министерство новата идея е арестантът вече да има пълната свобода да посочва кой незабавно да бъде уведомен за положението му, тъй като в момента в закона това е изрично изброено: семейството, работодателят или Министерството на външните работи. Според авторите на проекта така се ограничава правото на обвиняемия да иска например уведомяване на партньор, с когото живее без брак.
Под привидно благовидния предлог обаче се предлагат редица изключения, при които разследващите органи могат да не спазват правилото. "Процедурата по уведомяването на конкретно лице се предвижда да бъде отложена до 48 ч., когато е налице неотложна необходимост, за да се предотврати настъпването на тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическата неприкосновеност на лице, или за да се предотврати ситуация, при която наказателното производство би могло да бъде сериозно възпрепятствано", пише в мотивите. Решението за това отлагане все пак ще се вписва в мотивирано постановление, което ще подлежи на съдебен контрол.
От Министерство на правосъдието обясниха вчера, че с това правило не се ограничава изобщо правото да се уведоми някой след задържането и обвинението, а ставало дума за отказ да се уведоми конкретен човек, за когото има съмнения, че е съучастник или че може да укрие доказателства. Например на обвиняемия може да не се даде право да се обади на съпругата си. "Отказът да бъде уведомен един, не означава, че арестуваният не може да посочи друг за връзка", обясниха от министерството. Според авторите на законопроекта мярката е насочена най-вече към членовете на организирани престъпни групи. Идеята била при арест на един от бандата, той да не може да предупреди някого от останалите и да се стигне до прикриване на доказателства или бягство.
Текстът обаче на практика дава възможност на органите на досъдебното производство да откажат на задържаните контакт с всеки посочен от тях. Още повече, че това може да се аргументира с разтегливи понятия като "неотложна необходимост", предотвратяване на "настъпването на тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическата неприкосновеност" на кое да е лице. Още по-общ аргумент пък е предотвратяване на "ситуация, при която наказателното производство би могло да бъде сериозно възпрепятствано". Всички тези изключения дават възможности за всевъзможни злоупотреби.
С останалите промени в НПК се предвижда правото на обвиняемия свободно да осъществява връзка със защитника си, да се среща насаме с него, да получава съвети и друга правна помощ, включително преди започване и по време на провеждане на разпита и на всяко друго процесуално действие. Предвижда се и предоставяне на обща информация на задържания, която да го улесни при избора му на защитник. Това ще става с достъп до Единния адвокатски регистър или до списъка на дежурните адвокати по Закона за правната помощ. Дава се право обвиняемият и да може да се откаже изобщо от защитник, с изключение на случаите, когато участието на юрист е задължително. Въвежда се и задължение за прокуратурата да разясни последиците от отказа от защитник и да отрази обстоятелствата, при които обвиняемият се отказва от защитник с протокол.
Измененията са аргументирани в Директива 2013/48/ЕС на Европейския парламент от 22 октомври 2013 г. Правилата в евродокумента са свързани с правото на достъп до адвокат в наказателното производство и при процедурите по европейска заповед за арест, както и с правото на уведомяване на трето лице при задържане.
Кръгът на обвинените за "Белене" се разшири до ексминистър от ГЕРБ. В рамките на само десетина дни прокуратурата обвини четвърти висш държавен чиновник по казуса "Белене". След бившите шефове на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян и бившия министър на икономиката Петър Димитров обвинения за безстопанственост получи и ексминистърът на икономиката и енергетиката в първото правителство на кабинета "Борисов" - Делян Добрев. Обвиненията за АЕЦ "Белене" няма да приключат с него, ще има още подведени под отговорност, заканиха се от прокуратурата.
Вчера главният прокурор Сотир Цацаров внесе в Народното събрание искане за снемане на имунитета на настоящия председател на комисията по енергетика. Часове по-късно самият Делян Добрев обяви, че се отказва от него. "Не съм виновен за нищо и се надявам да бъдат намерени истинските виновници за далаверата на хилядолетието", коментира Делян Добрев. Той подчерта, че невинността му ще бъде доказана много бързо в съда, но отказа подробности, тъй като всеки момент щяло да му бъде повдигнато обвинение. Проектът "Белене" бе спрян с мой подпис още на първото заседание на кабинета, в което участвах като министър, каза още Добрев.
Проверката на прокуратурата показала, че Делян Добрев е нанесъл щети за повече от 4.5 млн. евро на НЕК заради това, че на фона на спрения проект за Втора атомна той не е прекратил договора с архитект-инженера "Парсънс Иендси Юръп Лимитед" и плащанията по него са продължили. Добрев не е предприел действия дори след като през юни 2012 г. тогавашният директор на НЕК Иво Лефтеров с писмо е повдигнал въпроса за прекратяването на търговските отношения с консултанта, е становището на прокуратурата.
Договорът с консултантите е от 2005 г. Според него фирмата трябва да подпомага НЕК в избора й на изпълнител на строежа, а по-късно да следи за проектирането, изпълнението и др. Плащанията към "Парсънс" обаче са продължили и след замразяването на проекта от правителството на Бойко Борисов през 2012 г. "Парсънс" са получили 4.5 млн.евро, но от прокуратурата не посочват точно в кой момент е направено плащането.
Плащанията към консултантите след спирането на проекта "Белене" всъщност не са скорошно откритие и е учудващо, че прокуратурата е избрала точно този момент, за да повдигне обвинения. През 2013 г. шефът на "Риск Инженеринг" Богомил Манчев съобщи, че договорът с консултантите още не е прекратен и се правят плащания. През октомври същата година прокуратурата го привлече като обвиняем за длъжностно присвояване на 8.6 млн. лв. Заедно с него обвинен беше още Събин Събинов, изпълнителен директор на "Уорли Партнърс", чийто подизпълнител е "Риск Инженеринг". С обвинение се сдобиха и бившите шефове на НЕК Крум Анастасов и Иво Лефтеров. Първият бе обвинен в длъжностно присвояване, а вторият - за умишлена безстопанственост в особено големи размери.
Според "Правен свят" обаче делото срещу двамата е било прекратено, а Лефтеров дори е завел дело срещу прокуратурата за 50 000 лв. по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Не е ясно на какво основание делото е било прекратено. Делото срещу колегата му Крум Анастасов е било прекратено заради недоказаност, а самият той е обжалвал пред Софийския градски съд основанието и е поискал изрично да бъде посочено, че деянието не е престъпление. Градският съд е уважил молбата му на 4 август.
От кулоарите
Виждам обвинение към хората, които спряха "Белене", че едва ли не те са по-виновни от тези, които направиха огромните разходи, заяви пред БНР вчера реформаторът Мартин Димитров. "Това, което знам аз от думи на трети лица, е, че в мандата си Добрев е пратил до всички държавни органи писмо, в което е написано, че проектът е спрян", коментира той. Депутатът от левицата Таско Ерменков обяви, че не може да се меси в работата на прокуратурата, но изрази очакване, че тя ще си свърши работата професионално. "Аз се учудвам защо това обвинение е повдигнато сега, а не е повдигнато преди година, когато ние предупредихме, че има такива плащания и е хубаво да се потърси отговорност за тях", изтъкна той. Шефът на новата временна комисия "Белене" - Валери Симеонов, отказа коментар, но лаконично заяви, че тя ще си свърши работата безпристрастно.
Перални от България въртят в най-голямата кибератака на света. Български IP адреси са участвали в най-мащабното престъпление в света - DDoS атака, засегнала над 60% от сайтовете в интернет, научи "24 часа" от антимафиоти. Ударът започна в петък около 23 ч българско време, продължи над 2 часа и спря страници като Twitter, Рaypal, eВay, BBC, Spotify, Netflix и редица други.
Нетрадиционното е, че атаката не бе насочена срещу конкретен сайт, а срещу фирмата Dyn - най-големия доставчик на DNS услуги - Domain Name System. Системата дава имена на домейните и разпределя база от данни за компютри, услуги или други ресурси.
Така, вместо да въвежда IP адрес (комбинация от цифри), за да отвори Twitter например, човек пише домейна му - twitter.com. Именно това е причината атаката да е толкова мащабна - хакерите са ударили не даден сайт, а цялата фирма и така са блокирали всички сайтове, които тя администрира. Те са около 60% от всички страници в мрежата.
Distributed Denail of Service (DDoS) атаката идва от голям и трудно определим брой източници, които целят да претоварят сървъра на даден сайт с цел блокирането на самата страница. Обикновено се използват програми, които правят над 200 заявки за достъп до съдържанието на даден сайт за една секунда. Сайтът не може да отговори на заявките и блокира - съдържанието му не се показва. По същия начин е станала и атаката в петък, но към самия DNS сървър. Заявките в секунда са били над 100 млн.
Собствениците на самите компютри, осъществили милионите заявки в секунда, дори не са били наясно с атаката. За да прикрият следите си, нападателите са използвали "зомбирана" ботнет мрежа. При такава атака се използват потребители, чиито компютри са заразени, например чрез теглене на нелегален софтуер, в който е вкаран ботът. Така компютърът се превръща в зомби агент, чакан да бъде използван. Ботът е вирус, който може да изпълнява автоматични действия, които да навредят на носителя или друга посочена цел. Изключително уязвими са и смартфоните, които имат по-малко защити и други устройства, свързани с интернет.
Самата атака се разследва от ФБР и Департамента по вътрешна сигурност. От бюрото обаче отказаха коментар пред "24 часа".
От събраните данни става ясно, че не само компютри, но и мобилни телефони, таблети и дори перални и телевизори, свързани с "Интернет на нещата" (концепция, при която коли, телефони, телевизори, перални и други уреди са свързани с интернет), са подавали заявки. Те са идвали от устройства от цял свят, включително от България. Така например няколко български перални също са помогнали за атаката, както и множество компютри и телефони.
При стандартна атака ботнет мрежата би била достатъчна, обясни за "24 часа" експертът по информационна сигурност Свилен Маринов.
Най-голямата DDoS атака до този момент беше със скорост на заявките от 200 гигабита в секунда, но тази достигна 5 пъти повече - 1 терабит, посочи той.
За целта хакерите са използвали пропуск в сигурността на китайската технологична компания "Гуангджу Чионмай". Тя произвежда уебкамери и други джаджи, имащи достъп до интернет. От компанията признаха за дупката в защитата и обясниха, че тя е била използвана чрез специалната програма "Мирай".
"Мирай" е истинско бедствие за "Интернет на нещата", пишат от "Гуангджу Чионмай" в пресъобщение.
Програмата работи, като буквално поробва устойствата, свързани с "Интернет на нещата" и създава огромна ботнет мрежа. Тя се използва за масирани DDoS атаки, а в случая е била част от удара.
Смята се, че "Мирай" е засегнал най-малкото 500 000 устройства, пише в. "Ню Йорк таймс", чийто сайт също беше блокиран при удара.
От "Гуангджу Чионмай" твърдят, че вече са готови с пакет подобрения, който да оправи проблема. За целта обаче всички, които ползват техни устройства, ще трябва да изтеглят обновленията.
От Dyn обявиха, че атаката е безпрецедентна и веднага са взели мерки. Компанията обяснява, че няма изтекли данни, а просто дадени сайтове не са били достъпни за около 2 часа. Загубите обаче са огромни.
За 120-те минути на удара в paypal са пропуснати трансфери на стойност около 150 млн. долара, обявиха от сайта.
Смята се, че над 5 млрд. интернет потребители са пострадали, тъй като не са имали достъп до сайтовете, в които са регистрирани. Числото е изчислено на база на хората, записали се в дадена страница. То обаче е силно спекулативно, тъй като Twitter има 750 млн. потребители. За 2-та часа, в който системата за микроблогинг не бе достъпна, не е ясно колко от тях са искали да влязат, но всички се броят за засегнати. Все пак са отчетени дублирани регистрации в по няколко сайта, иначе числото би било поне 100 пъти по-голямо, обясни говорителят на Dyn Адам Коуглин.
Интересното е, че има и потенциален мотив да се използва базиран на "Мирай" хакерски инструмент срещу Dyn или поне известна ирония от това. Само ден преди атаката главният анализатор на компанията Крис Бейкър публикува текст точно за базирани на "Интернет на нещата" атаки и влиянието им върху DNS сървърите в блога на Dyn.
Междувременно валят всякакви предположения кой може да е автор на атаката. Спекулира се най-вече с Китай и Русия, не липсват и сценарии за "Ислямска държава". Всички експерти обаче са категорични - няма как ударът да не е организиран от някоя мощна държава или терористична организация.
Канят предприемачи да се обединяват за финансиране. Предприемачите е необходимо да се обединяват в екипи и да предоставят добри идеи, за да отговарят на изискванията на ЕИФ за финансиране. Това заяви в понеделник Билян Балев - изпълнителен директор на Българската банка за развитие, на форум за социалното предприемачество. Хората трябва да са почтени, с чисто минало, обясни Балев.
Стремим се да развиваме социалното предприемачество като възможност за истинско включване чрез реализация на пазара на труда, заяви социалният министър Зорница Русинова на форума. Тя напомни, че е отворена схема за 15 млн. лв., като проектите могат да са на стойност между 50 000 лв. и близо 400 000 лв.
Други 5 млн. лв. са предвидени за развитие на предприемачески умения на хора, които желаят да създадат собствен бизнес. Около 107 млн. лв. са предвидени за програмата за развитие на човешките ресурси, които ще послужат на микро- и малки предприятия, на социални предприемачи, на стартъпи.
Русинова каза, че в момента се разработват и други планове, които са отворени за обществено обсъждане. "Срещи като днешната с обратна връзка от хора като вас, които имат интерес към финансиране, дават възможност вие с опита си да бъдете полезни на нас като държава, правителство", обърна се Русинова към предприемачите в залата.
На форума участие взеха мениджъри и основатели на фондове от Франция, Италия и Великобритания. Българските компании получиха възможност да се запознаят с инициативата на ЕИФ The Social Impact Accelerator. Общият бюджет за финансиране възлиза на 243 млн. евро.
Бяха дискутирани теми, свързани с финансови инструменти по програмата за развитие на човешките ресурси, какви умения трябва да притежават социалните предприемачи, възвращаемостта на инвестициите и др. ББР участва в програмата с 1 млн. евро наравно с Deutsche Bank и Credit Cooperatif.
Балев обясни, че идеята на събитието е да провокира предприятията да направят нещо значимо за обществото и за себе си. Банката участвала във фонда, за да се привлече вниманието му към България. Филип Бернар - Трей от SIA, Андрю Левит от Bridges Social Impact Bond Fund, министър Зорница Русинова и Билян Балев обсъдиха възможности за финансиране пред предприемачи.
Вдигат таксите и заплатите на КФН. Заплатите в Комисията за финансов надзор ще бъдат увеличени, като целта е в нея да работят квалифицирани експерти с професионален опит. Възнаграждението на председателя на КФН и на останалите членове на комисията не може да е по-ниско от средното възнаграждение на членовете на управителните органи в инвестиционните посредници, управляващите дружества, застрахователите и пенсионните дружества. Това гласят промени в Закона за КФН, които са пуснати от Комисията за обществено обсъждане.
Заплатите на служителите на КФН пък няма да са по-ниски от средното възнаграждение на служители със същите функции в небанковите финансови компании. С промените се предлага КФН да се издържа само от такси, без да получава субсидии от бюджета. За целта сериозно се вдигат събираните такси. Например годишната такса, събирана от застрахователен брокер за осъществяване на финансов надзор, скача от 1500 лв. на 5000 лв. От застрахователен агент ще се взимат по 500 лв., ако прави оборот под 1 млн., и по 1000 лв., при по-голям оборот.
От всяко пенсионно осигурително дружество няма да се събират по 15 000 лв. на година, както беше досега, а такса, която е сума от 100 хил. лв. за самото дружество плюс 50 хил. лв. за всеки управляван от него фонд и процент от брутните постъпления от осигурителни вноски за предходната година. Като от всички пенсионни дружества не може да се съберат повече от 10 млн. лв. на година.
Плащаме авансов данък по желание. Авансов данък по желание плащат през четвъртото тримесечие хората, които работят на граждански договор, получават хонорари или наеми от фирми. Гражданите могат да декларират пред предприятието или самоосигуряващото се лице, което от октомври до декември им изплаща доходи от наем, от друга стопанска дейност или паричен доход от други източници, че желаят да им бъде удържан авансов данък.
От НАП обръщат внимание, че при липсата на писмено заявено желание от страна на гражданите, фирмите и самоосигуряващите се лица - платци на тези доходи по закон не трябва да удържат авансово данък за доходите, изплатени през четвъртото тримесечие на годината. Така хората могат да изберат дали авансово да им удържат дължимия данък, или да имат повече пари за Коледа, но след това до 30 април 2017 г. сами да платят голяма сума данъци накуп. Желанието за удържане на авансов данък може да се заяви с образеца на сметка за изплатени суми, която може да се свали от сайта на НАП www.nap.bg.
От приходната агенция напомнят още, че всяко предприятие или самоосигуряващо се лице, което изплаща на граждани доходи извън тези по трудов договор и е задължено да удържа данък, трябва да подаде декларация за дължими данъци. Декларацията - по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и по чл. 201, ал. 1 от ЗКПО за дължими данъци (образец 4001), се подава в сроковете за внасяне на тези данъци. Авансовият данък за доходите от наем, от друга стопанска дейност и за паричните доходи от други източници, удържан за доходи, изплатени през третото тримесечие на 2016 г., се декларира до 31 октомври 2016 г.
Декларацията се подава и от гражданите, ако предприятието или самоосигуряващото се лице - платец на дохода, не е задължено да удържа и да внася данък. Дължимите данъци се декларират в НАП до края на месеца, следващ тримесечието, през което е придобит доходът, като за доходи от наем или от друга стопанска дейност, придобити от гражданите през третото тримесечие на годината, срокът е 31 октомври.
Декларацията за дължими данъци (образец 4001) се представя в НАП и за окончателните данъци, удържани върху доходите на чуждестранни граждани (например върху възнаграждения за услуги, неустойки, обезщетения, стипендии за обучение в България, доходи от лихви и др.), както и за окончателните данъци върху доходите от дивиденти и др., дължими от местни и чуждестранни граждани. Формулярът се подава и за данъци при източника по Закона за корпоративното подоходно облагане, като например налози върху дивиденти и ликвидационни дялове в полза на чужди фирми и местни дружества, които не са търговци, включително общините.
Борим кризата за инженери с кадри от Тунис. Родните строители борят кризата за инженери с кадри от Тунис. Тази година за първи път около 30 служители от африканската държава са получили разрешение да проектират и строят сгради у нас. „Заради кризата за инженери и квалифициран технически персонал от години внасяме кадри от чужбина. Досега разчитахме главно на тези от Турция, Русия, Украйна и Сърбия", обясни експертът по подбор на персонал Николай Христов.
От началото на годината до септември Агенцията по заетостта (АЗ) е издала разрешение за работа на 517 служители от 47 страни извън ЕС. Това означава, че всеки месец фирмите у нас наемат по 57 чужденци. „Най-много разрешения са издадени на граждани на САЩ, които работят основно като преподаватели в средни и висши учебни заведения", обясниха от АЗ.
На второ място по численост са турските инженери и технически персонал, следвани от сръбските им колеги. От Западната ни съседка и от Македония българските работодателите внасят предимно спортисти. Тази година няколко фирми са поискали да наемат македонски консултанти.
„Консултанти са наети основно в сферата на финансите и то във фирми с македонско участие. Това е практика и в повечето международни компании, които, идвайки в България, водят мениджъри от фирмата майка", заяви още Христов. Най-много чуждестранни високопоставени служители има във финансовия сектор, където всеки пети мениджър идва от чужбина.
Според статистиката в България работят над 23 000 другоземци. 1/3 от тях са висококвалифицирани граждани от страни извън ЕС, получили синя карта, даваща им право на труд в следващите 3 г. Ако през това време служителят остане без работа, той има право да търси нова заетост в продължение на 6 месеца. Миналата година правителството реши да облекчи процедурата по издаване на синя карта. Така документите се издават за 30 или 3 дни, вместо досегашните 6 месеца. Работодателите, които искат да наемат служители от трети страни, обаче трябва да им гарантират минимално заплащане от поне 2 средни работни заплати. Това означава, че в момента фирмите, които искат да наемат руски или китайски кадри, трябва да им предложат поне 1800 лв. От облекчението ще се възползват предимно ИТ компаниите, в които към момента има над 6000 незаети работни места. „Все повече фирми, които разкриват офиси у нас, командироват софтуерни инженери от дъщерните си компании. Така у нас има стотици ИТ експерти от Индия, Китай и Латинска Америка", заяви експертът по подбор на персонал Цветелина Красимирова.
Десетки са разрешенията на наемане на ИТ специалисти от Украйна и Русия, които Агенцията по заетостта е издала през деветмесечието. „Това са двете дестинации, за които издаваме най-много разрешения в тази сфера", обясниха от АЗ. Други над 180 разрешения са били дадени за наемане на камериерки, бармани, сервитьори и готвачи това лято.
„Колегите от черноморските курорти бяха много доволни от служителите от Украйна и Македония. Ако за зимния сезон не успеем да намерим достатъчно кадри, пак ще прибегнем до внос на служители от тези страни", заяви председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин.
400 фирми крадат ток за милиони. Близо 400 са бизнес клиентите, хванати в кражба на ток повече от един път от началото на миналата година. Само от 1 януари 2016 г. загубите на ЕРП-тата са почти 2,5 млн. лева от кражбите на същите клиенти, съобщава Нова телевизия.
Първият пример за грабеж на фирма е новооткритият Музей на автомобилите от социализма в Пещера. Собствениците му братя Кушеви държат и хотел в същата сграда. Проверка в енергодружеството показва, че са хващани общо четири пъти - все за кражба на ток.
Музеят и хотелът са глобени за 14 500 откраднати киловатчаса през 2016 г. Това по сегашното законодателство струва 2000 лева.
За дружествата е ясно как е ставала кражбата. „Манипулира се вътрешното устройство на електромера, с цел да не измерва изцяло консумираната от клиента енергия", обяснява Филип Йорданов, ръководител-отдел „Нетехнически загуби" в ЧЕЗ.
Според него глобата, която се налага, е за 3 месеца назад на база установеното нарушение. А цената, която се начислява, е 3 пъти по-ниска от цената, която заплащат редовните клиенти на дружеството.
По думите на експерта енергийното дружество няма право да спре електрозахранването на клиента.
Друг крадец се оказва заводът за безалкохолни напитки в старозагорското село Ветрен. Според енергото само за тази година производителите са крали ток три пъти. От дружеството обаче разказват, че бизнесменът добре знае, че не е отчитал цялото потребление и само за глобите би трябвало да плати 3000 лева.
Заради безсилието и на енергийните дружества, и на държавата бизнес крадците на ток нито получават по-големи сметки, нито остават без електрозахранване.
Освен фирми традиционно с кражби на ток се занимават физически лица. Както „Монитор" вече писа, средно по около 1000 човека на ден в Западна България стоят на тъмно и студено заради кражби на ток, сочи статистика на ЧЕЗ. Заради това по около 2 часа на ден е прекъсвало електричеството заради посегателства над съоръженията от началото на 2014 г. до края на август тази година.
От дружеството настояват да се предприемат спешни мерки чрез законодателни промени, които да включват строги и ефективни санкции за овладяване на кражбите на електроенергия и посегателствата над съоръжения от електроенергийната инфраструктура.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882600 |
GBP | 2.358750 |
CHF | 2.078020 |