Пада мониторингът на България и Румъния. До септември 2017 г. Европейската комисия трябва да създаде задължителен механизъм, който да докладва ежегодно за състоянието на демокрацията, върховенството на закона и основните права във всички държави от ЕС. Това се казва в резолюция на Европарламента, приета във вторник.
Този механизъм трябва да включва обективни показатели и ясен и постепенен подход за коригиране на нарушения. Ако бъде утвърден, той ще замени прилагания срещу България и Румъния механизъм за сътрудничество и проверка на Еврокомисията.
Инициативата беше приета с 405 гласа "за", 171 "против" и 39 "въздържали се". Докладчикът София инт Велд (АЛДЕ, Холандия) посочи, че необходимостта от нов, единен и постоянен механизъм нараства. Нямаме средствата да налагаме нормите на върховенството на закона засега, поясни тя.
Новият механизъм трябва да гарантира, че всички държави - членки на ЕС, уважават ценностите, заложени в договорите за ЕС, и да изложи ясни, аполитични критерии, основани на доказателства, за оценка на техните постижения в сферата на демокрацията, върховенството на закона и основните права, се казва още в текста.
Една от целите е да се премахне разликата между мониторинга, който е в сила за кандидатите за членство в ЕС, и липсата на ефективни инструменти по отношение на държавите, които вече са членове. Българската евродепутатка Филиз Хюсменова (АЛДЕ/ДПС) посочи, че новият механизъм би заменил действащите "на парче" инструменти като механизма за сътрудничество и проверка, който се прилага вече 10 години само срещу България и Румъния, и би премахнал двойния стандарт.
Чиновник от ИАРА източил 60 бона евросубсидии с подписа на тъща си. Инспектор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) източил 60 хил. лв. евросубсидии с подписа на тъща си, съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Аранудова. При спецакция на антикорупционното звено в Софийската градска прокуратура, ДАНС и МВР са задържани шефът на рибарската агенция Янчо Янев, подчиненият му инспектор Златин Георгиев и съучастникът им Петър Генов.
Тримата са били оковани с белезници в понеделник в Бургас. Според прокуратурата през март 2015 г. кандидат за средства по Оперативна програма за развитие на сектор "Рибарство" е дружеството "Капитан Зет" ЕООД, оглавявано от Бонка Тодорова, която е тъща на Златин Георгиев
За да получи европари по програмата обаче, фирмата трябвало да има разрешително за улов на калкан. Тогава Георгиев с помощта на Петър Генов, който е начело на неправителствената организация "Морски звуци", представил пред рибарската агенция фалшивите документи. В тях пишело, че "Капитан Зет" ЕООД има разрешителното и то важи за 2 години. "Това не отговаря на истината", обяви прокурор Арнаудова. Под всички документи за кандидатстването парафа си сложила тъщата на Георгиев - Бонка. Според разследващите тя изобщо не подозирала, че подписва фалшиви документи. Измамническата схема станала с благословията на шефа на рибарската агенция Янчо Янев, който знаел, че фирмата на Бонка Тодорова депозирала фалшиви документи. Любопитното е, че преди да заеме инспекторския пост в агенцията, Георгиев е бил шеф на дружеството "Капитан Зет" ЕООД.
Според разследващите през 2015 г. той продал фирмата на тъща си за 20 лв. Друга брънка в разплитането на злоупотребите е, че Янев, преди да поеме рибарската агенция, е бил част от неправителствената организация "Морски звуци" на Петър Генов.
Последният е човекът, на когото Бонка Тодорова дала пълномощно да изтегли на различни траншове евросубсидията по програмата от 59 972 лв.
Прокурор Арнаудова обясни, че по разследването работят 13 екипа, които изземват документи в офиси в Бургас, Ямбол и София. В морския град се намира централното управление на рибарската агенция, която беше преместена там през лятото на 2015 г. В Ямбол живеел Петър Генов.
Разследващите проверявали документи и в сградата на Държавен фонд "Земеделие" и разплащателната агенция. От прокуратурата обясниха още, че компанията "Капитан Зет" ЕООД е създадена през 2012 г. от Златин Георгиев с капитал от 20 лв. Дейността ѝ била покупка на стоки с цел препродажба, недвижими имоти и счетоводни услуги, туроператорска и други дейности. Интересна подробност е, че Златин Георгиев е бил в листата за общински съветници на Несебър от политическа партия "Море".
"На тримата ще бъдат повдигнати обвинения за злоупотреби, за които, ако се докаже вината им, могат да лежат в затвора от 2 до 8 г.", добави прокурор Арнаудова. По-късно стана ясно, че тримата задържани са били привлечени като обвиняеми и освободени срещу гаранции.
От Министерството на земеделието съобщиха, че министър Десислава Танева може да уволни двамата служители, след като се запознае със случая. Ако това не се случи, прокуратурата ще поиска от съда да острани от длъжност Янев и Георгиев.
Шефът на ведомството Янчо Янев - член на ГЕРБ в Несебър
Янчо Янев оглави Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) през 2014 г., след като преди това бе шеф на местната ѝ структура в Бургас. В ИАРА работи от 2009 г. на различни длъжности и се издига до началник на Регионалния център за рибарство и контрол - Югоизточна България.
Янев е роден в Несебър през 1969 г. Има завършена магистърска степен по "Публична администрация" от УНСС в София. Член е на ГЕРБ в несебърската организация. Янев е едно от първите назначения при служебното правителство на Георги Близнашки след падането на кабинета "Орешарски". Поста заема със заповед на земеделския министър Васил Грудев на 19 август 2014 г. след отстраняването на тогавашния директор на ИАРА Майдън Сакаджиев.
Янев поема агенцията, след като централата ѝ се премества в Бургас по настояване на бургаското лоби в ГЕРБ. Според запознати Янев е бил арестуван извън сградата на ИАРА. Те твърдят, че преди да щракнат белезниците на Янев, той е бил подслушван в продължение на месец с монтирани СРС-та в неговия кабинет и на още четирима души. Това обаче беше отречено от говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова.
КФН вдига драстично таксите, без да отчита ефекта върху пазара. Чувствително по-високи такси за всички небанкови финансови институции, които да осигурят независимост, модернизация, увеличение на щата и по-високи заплати в Комисията за финансов надзор (КФН). Това е равносметката от предложения от регулатора за обществено обсъждане законопроект, който тотално променя начина му на финансиране. Вместо досегашната система, при която КФН разчиташе на относително ниски такси, събрани глоби и трансфер от централния бюджет, сега се планира приходите на институцията да идват изцяло от такси - постъпленията от наложените санкции ще отиват в бюджета и ще се осигури финансова самостоятелност.
Генералната посока на промените е логически оправдана - бюджетът на КФН за 2016 г. е 10.14 млн. лв., като дефицитът в него от 3.2 млн. реално беше покриван със субсидия от държавата. Освен това за всеки регулатор, който получава и постъпленията от санкции, има изкривен стимул да задушава бизнеса с прекомерна строгост. Същевременно обаче покачването на таксите може да има и негативни ефекти за пазара и дори да изтласка от него по-малки играчи. Затова обясненията на КФН, че не са изготвени разчети за влиянието, защото предложението е във фаза обществено обсъждане, звучат несериозно.
От комисията коментираха, че предложенията идват след разговори с бизнеса и наистина за тях в сектора се говори от повече от месец, като липсват остри критики. Това обаче до известна степен се дължи и на предпазливостта на участниците да се конфронтират с новия председател Карина Караиванова, още повече че в момента текат проверки в застрахователния и пенсионния сектор. Освен това немалка вина за нуждата от ударно покачване идва и от предишното ръководство на Стоян Мавродиев, когато потъна голяма част от капацитета на на КФН. Планове на Караиванова са бюджетът на КФН да нарасне двойно, като до 9 млн. лв. да бъдат събрани само от пенсионните фондове, а останалите - от застрахователите и участниците на капиталовия пазар.
За нуждите на комисията
В мотивите към законопроекта комисията споменава, че сегашният ѝ бюджет е недостатъчен за упражняване на контролните функции, включително и такива, свързани с ангажиментите ѝ в европейски органи като EIOPA и ЕSMA и международни асоциации. Само те са оценени на 1.67 млн. лв. Нуждата от повече приходи се обяснява още с "морално остарели хардуер и софтуер, което нерядко създава непреодолими препятствия", необходими "сериозни средства за нови информационни технологии", недостиг на автомобили, който "препятства работата при осъществяване на проверки на място" и "нуждата от осигуряване на допълнително работно пространство", тъй като не е възможно дори правилното от гледна точка нормативните изисквания съхраняване на учрежденския архив.
Също така трябват средства за повишаване на квалификацията на персонала, като КФН се нуждае от повече служители с професионалните сертификати CFA (за финансов анализ) и ACCA (за счетоводство). Цената на двете програми е по няколко хиляди долара, а обучението по тях продължава около 3 години, което предполага и очаквания за по-висока заплата от миналите изпитите.
Караиванова е споменавала това многократно на срещите си и с неправителствените организации на поднадзорните си лица. "На една от тях попитахме, ако бюджетът на КФН се увеличи двойно, колко повече ще получават 250-те служители, но тя отвърна, че тя не ни пита как си харчим парите", разказа участник в срещите, пожелал името му да не се споменава. Все пак по всичко личи, че реформата е обвързана и с по-високи заплати, като КФН паралелно с политическата и бюджетната независимост се опитва да си извоюва и аналогичен на БНБ статут, където възнагражденията са базирани на тези в поднадзорните лица (виж карето).
Цената да си голям
Най-засегнати от новите промени са пенсионните компании, които управляват над 9 млрд. лв. активи. При сегашното законодателство те заплащат годишно за надзор по 15 хил. лв. на КФН плюс 7.5 хил. на всеки фонд за допълнително пенсионно осигуряване. След новите промени обаче пропорцията ще се измени съответно на 100 хил. лв. и 50 хил. лв. При деветте играча на пазара това прави общо 2.25 млн. лв. В допълнение към това те ще внасят и част от приходите си, равна на 10% от постъпленията от такси и удръжки, като е заложен таван и общо от целия сектор приходите на КФН не могат да надхвърлят 9 млн. лв. за 2017 г. и 10 млн. лв. занапред. Нито едно дружество обаче не може да има по-голям дял от 21.5% от всички приходи на КФН по тази линия, което ще означава таксата за пазарните лидери да не стане непропорционално голяма и да е ограничена до около 1.9-2 млн. лв.
В асоциацията на пенсионните компании е имало няколко много остри събирания на управителния съвет по въпроса с таксите, които предлага КФН. На тези заседания дружествата се разделили на три - малки, средни и големи по активи компании. Малките включително обмисляли да напуснат асоциацията и заявили, че тези такси са насочени директно срещу затварянето на бизнеса им. Всъщност за "пострадали" се приемат всички пенсионни компании, като таксите, които ще плащат, се увеличават между осем и 50 пъти в зависимост от големината на дружеството, изчисляват техните директори.
Според тях по време на разговорите Караиванова дала да се разбере, че те могат да бъдат събрани не само като такси, но и като глоби. Глобите се предвижда да се увеличат драстично в промените в КСО, които в момента са на първо четене в парламента. Проектозаконът предвижда прелицензиране, много бърза процедура по отнемане на лиценза, в пъти увеличаване на глобите и законодателство, при което пенсионните компании са изцяло зависими от КФН и от подзаконовата нормативна уредба, която тя ще разпише за работата им. Така пред пенсионните компании успели да издействат минимални отстъпки за таксите, които ще плащат.
"Въпросът с таксите беше дискутиран между КФН и управителния съвет на асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване. В рамките на дискусията имаше известно редуциране на първоначалните предложения на КФН за размер на таксите на целия пазар. Никой от нас не може да бъде щастлив от това съществено увеличение, но, от друга страна, получихме уверение, че след въвеждането на тези нови такси ще бъдат извършени съществени промени в посока на това да се повиши капацитетът на КФН, което няма как да не ни удовлетворява и оставаме в очакване кога, дали и как това ще се случи", коментира Даниела Петкова, председател на управителния съвет на пенсионноосигурителна компания "Доверие".
Според малките и средните компании новите такси представляват в по-голяма степен тежест за тях. "Таксите, предложени от КФН, са твърде високи и непосилни за по-малки пенсионни дружества. Докато при по-големите те могат да бъдат платени за сметка на печалбата, при нас това ще стане за сметка на приходите. В рамките на диалога с комисията беше постигнато намаление на таксите в сравнение с първоначалния вариант и беше въведен таван за по-малките компании. За нас ще бъде още една съществена крачка, ако комисията въведе разсрочено плащане два пъти в годината, а не всички такси да натоварват дружеството в началото на януари", казва Людмила Векова, председател на съвета на директорите и изпълнителен директор на Пенсионноосигурителния институт.
Никой не е застрахован
Застрахователите също са потърпевши. За 2017 г. те ще дължат по 100 хил. лв., а за следващите - по 140 хил. лв. такса. Сега тя е 60 хил. лв. за общото застраховане, или 15 хил. лв. за животозастраховането.
Презастрахователите, чийто единствен представител у нас е бизнесът на "Дженерали" за Източна Европа, ще трябва да допринасят със същата такса, повишение от над 70%.
"Това, което е централно важно за бизнеса, за да се развива нормално, е независим регулатор с достатъчно ресурси. Идеята, че може да се осъществява качествен надзор без ресурси, е абсурдна. Комисията за финансов надзор трябва да бъде независима - затова е създадена. Наистина не е приятно да платиш пет пъти повече, но да имаме добре регулиран пазар, има своята цена. Размерът на таксите не е малък, но ако трябва да сравним, те не представляват такова предизвикателство като инвестициите, които трябва да направят компаниите, за да отговорят на изискванията на директивата "Платежоспособност" 2. Тя наложи много стрес както върху самите компании, така и върху КФН, която трябва да е подготвена да работи адекватно", коментира Светла Несторова, председател на Асоциацията на застрахователите в България и председател на управителния съвет и изпълнителен директор на "Булстрад Живот Виена иншурънс груп".
За малките застрахователи, които приемат да имат бизнес само в България, има и опция да плащат по 20 хил. лв. такса.
Единственият пожален
Най-малко засегнат е капиталовият пазар, който и без това е най-слабо развитата част от секторите под надзора на КФН. Там дори е предвидено и облекчение с цел да се привличат компании към излизане на борсата - за следващите три години се предвижда отпадане на таксата за потвърждаване на проспекти по публично предлагане. Иначе тя остава без промяна - 900 лв. + 0.1% от стойността при емисии над 200 хил. лв., каквито са повечето на БФБ, до максимум от 5 хил. лв.
При инвестиционните посредници промените също не са толкова тежки. Най-големите от тях, които разполагат с капитал над 1.5 млн. лв., удвояват вноската си до 5 хил. лв. годишно. В зависимост от услугите, които предоставят на клиентите си, минималната такса е 1.5 хил. лв.
Повишават се обаче годишните такси за ключови институции на капиталовия пазар. Най-голям е ръстът при основните две компании на него - Българската фондова борса, която осигурява инфраструктурата за търговията, и Централният депозитар, който е регистър на ценните книжа - те ще трябва да заплащат по 200 хил. лв. годишно, повече от 10-кратно увеличение спрямо предишните им такси.
През последните години БФБ регистрира загуби заради ниския оборот на борсата, като към средата на годината тя е 290 хил. лв. Допълнителната регулаторна тежест ще има допълнителен негативен ефект и може да намали интереса за евентуална приватизация на двете компании, каквито намерения декларира всяко правителство от над десет години насам. От борсата предпочетоха да не коментират предложението на толкова ранен етап.
Такса ще заплащат и някои специализирани фондове. 140 хил. лв. годишно са предвидени да внасят от "Гаранционния фонд", като само за 2017 г. има отстъпка - 100 хил. лв., и се събират отчисления от задължителните застраховки "Гражданска отговорност" за шофьорите и "Злополука" за доставчиците на градски транспорт. Фондът за компенсиране на инвеститорите, който гарантира инвестициите на капиталовия пазар, внася по 10 хил. лв. годишно в бюджета на КФН.
Заплати по модела на БНБ
Възнаграждението на председателя и на останалите членове на КФН, както и на експертите в регулатора вече ще се определят по специални правила, които взимат предвид нивата на заплащане в небанковия финансов сектор. Логиката е, че за да задържа експертния си потенциал, КФН трябва да плаща конкурентни заплати. С тази промяна формирането на заплатите в КФН ще е по модела на БНБ, където те се определят на база средните управленски заплати в банковия сектор.
В момента възнаграждението на председателя на КФН е 90% от това на председателя на Народното събрание. Заместниците му пък взимат 90% от неговото. По последни данни заплатата на парламентарния председател е 4750 лв.
Минималните адвокатски хонорари се вдигат. Измененията в наредбата за минималните адвокатски хонорари, които предвиждат увеличение на цената на редица адвокатски услуги, бяха обнародвани в Държавен вестник във вторник. Измененията, гласувани от Висшия адвокатски съвет (ВАС), предвиждат и нови минимални хонорари за дейности, които досега не са включени в тарифата, като например за изготвяне на жалби пред Съда в Страсбург и преюдициални запитвания пред Съда на Европейския съюз, за заверяване на преписи на документи, за защита в процедура по медиация и др. (виж карето). Въвежда се таван и диференциация в хонорара при гражданските и търговските дела според материалния интерес - подобно на административните. Именно липсата на такъв таван стана повод Върховният административен съд през юли да отмени разпоредбата в тази ѝ част. Предвиждат се и намаления на единични възнаграждения, както и по-ниски хонорари за болници, социални домове, възрастни и хора с увреждания - не по-ниски от 1/4 от минималната стойност на услугата.
Без анализ
Увеличението на хонорарите става без сериозен икономически анализ на ефекта от изменението. В мотивите към промените се сочи, че "значително се промениха и социално-икономическите отношения в страната, пазара на труда и неговото заплащане", като единственият аргумент за това е увеличението на минималната работна заплата (МРЗ) спрямо в 2014 г. (когато е последното изменение на тарифата). Според ВАС с увеличението се цели "отчитане на инфлационните процеси", но ако се съди по данните на НСИ - от 2014 г. насам се констатира дефлация.
В противоречие с правото на ЕС?
Вън от безспорно съществения въпрос за целесъобразността на увеличението на минималните адвокатски възнаграждения, пред Съда на ЕС в Люксембург стои преюдициално запитване доколко въобще е в съответствие с европейското конкурентно право съществуването на минимални тарифи, което е регламентирано в чл. 36, ал. 2 от Закона за адвокатурата. През април т.г. Софийският районен съд сезира СЕС с този въпрос. Когато монополистът върху предоставянето на определена услуга има и властта административно да определя минималните цени за тази услуга, това е очевидно нарушение, коментират юристи.
Софийският градски съд преди около две седмици излезе с определение (докладчик Константин Кунчев) по повод юрисконсултското възнаграждение по конкретно гражданско дело, в което се прави извод, че Наредба No 1 от 9 юли 2004 г. за минималните адвокатски възнаграждения противоречи на правото на ЕС и по-конкретно на чл. 101 и чл. 102 ДФЕС. СГС цитира практиката на СЕС, според който подобни решения за въвеждане на минимални възнаграждения могат да се приемат за съответстващи на правото на ЕС при три условия: държавата сама да определя въпросните хонорари, а не да делегира това на частен субект; съдът да може да се отклони от минималните възнаграждения, като прецени сложността на делото; както и ако съществува съразмерност между използваните средства и преследваната цел.
СГС констатира, че нито едно от тези условия не е изпълнено. "Законовата уредба към настоящия момент делегира изцяло правото на Висшия адвокатски съвет, който е орган на сдружението на адвокатите и се състои само от адвокати, да приема наредба, която да предвижда минимални адвокатски възнаграждения. Липсват каквито и да било законови механизми държавата да влияе върху процеса на изработване, оценка на въздействието, приемане и влизане в сила на тези правила, които са задължителни за всички", се посочва в определението на съда. "Те обвързват и съда, за който не е предвидено право да се отклони от предвидените минимуми при определяне размера на разноските, подлежащи на възстановяване", се казва още в акта на съда.
Промени в минималните възнаграждения
Увеличения
Устен съвет и справка - 30 лв. (20 лв.)*
Писмена консултация - 60 лв. (40 лв.)
Молба отказ или възстановяване на българско гражданство - 300 лв. (200 лв.)
Съставяне на договор или нотариален акт - 70 лв. (50 лв.)
Вписване на кооперативно сдружение - 400 лв. (250 лв.)
Вписване на фондация или сдружение с нестопанска цел - 400 лв. (350 лв.)
Делба - според интереса, но не по-малко от 1200 лв. (800 лв.); 600 лв. за земеделски земи;
*В скоби е размерът преди изменението.
Нови такси
Заверяване на преписи - 3 лв. за първа страница, по 2 лв. за всяка следваща
Минимален хонорар за представителство пред ЕСПЧ и СЕС - 1200 лв.
Изготвяне на документация по ЗОП/ЗДС/ЗОС/ЗК - не по-малко от 1500 лв.
Медиация по граждански и търговски дела - 1/3 от тази при исков процес
Делба - съобразно интереса, не по-малко от 600 лв. за всяка фаза.
Смолян и Силистра са първенци по ръст на болничните. Въпреки реформата от 2010 г., с която работодателят плаща първите три дни от болничния, разходите на Националния осигурителен институт за тези обезщетения са се повишили значително от 2010 г. насам. За шест години сумата е скочила с над 100 млн. лв. до 391 млн. лв. само за болничните поради общо заболяване от четвъртия ден нататък. Това е ръст с над 35%. Увеличава се броят на хората, които отсъстват от работа, както и броят на взетите дни. Най-сериозен ръст на хората, ползвали болнични, има в областите Смолян и Силистра въпреки обезлюдяването им и относително високата безработица, показва анализът на осигурителния институт.
През първите две години - 2010 г. и 2011 г., когато като антикризисна мярка работодателят пое разходите до третия ден, има намаление на обезщетенията от Държавното обществено осигуряване, но след това отново започва увеличение. "Целта на тази промяна бе, от една страна, да се засили контролът върху болничните дни от страна на работодателя, а от друга - да се намалят разходите за обезщетения. През първите две години тази мярка постигна сравнително добър ефект, като се намалиха изплатените дни, но след това броят на обезщетенията за общо заболяване и разходите за тях започнаха отново да се увеличават. Следва да се отбележи, че в много страни от ЕС за сметка на осигурителите се изплащат обезщетения за значително по-дълги периоди от този у нас или съществува гратисен период, в който не се изплащат обезщетения", посочват от НОИ.
Експертите на институцията смятат, че "намаляване на разходите за обезщетения за общо заболяване може да се търси и в промяна на поведението на осигурените лица по отношение на ползването на обезщетения, така че да нямат икономическа изгода да заместват дохода от труд с дохода от обезщетения". "В много от схемите за краткосрочно осигуряване в страните от ЕС се борави с кратък изчаквателен период, чиято цел е отсъствието от работа да стане колкото се може по-непривлекателно, и следователно представлява механизъм, който довежда до нежелание да се ползува обезщетението", посочват от НОИ. Според институцията "за преодоляване на задълбочаващата се тенденция за увеличаване на разходите е необходимо въвеждането на конкретни механизми, свързани със засилване на връзката принос в системата - получавано обезщетение, както и предприемане на комплексни мерки за повишаване на доверието в системата за обществено осигуряване".
Ако през 2010 г. 1.6 млн. работещи са ползвали дълъг болничен, то за миналата година броят им е стигнал 1.8 млн. осигурени. Ръстът е 12% за страната, но 13 области регистрират по-високо увеличение от средното. По области картината е много пъстра - районите с най-високо увеличение на хората във временна неработоспособност са Смолян - над 33% за шестте години, и Силистра - с над 30%. В Търговище увеличението е с 25%, а в Кърджали - с 21%. В столицата хората, ползващи повече от четири дни болничен, са се увеличили само с 6.4%. Най-нисък ръст отбелязват от НОИ в Плевен и Добрич - малко под 4%.
Най-голямо нарастване на броя на жените във временна неработоспособност поради общо заболяване отчитат отново в Силистра (над 32%) и Смолян - над 24%. Единствено в Добрич регистрират намаление (с 1%). За повечето райони има и ръст на мъжете във временна неработоспособност, като рекордьор пак е Смолян - с над 50%. Следват Търговище (36%), Кърджали (30%). В Плевен обаче намаляват (с 6%), а в Сливен - с над 1%.
Общо за страната броят на обезщетенията расте с 13% и стига над 2.3 млн. листа през миналата година. При мъжете увеличението на броя на обезщетенията е с 13.5% (от 814 хил. на 924 хил.). При жените е с по-малко - с 12% (от 1.2 на почти 2 млн. броя листа). Среднодневното обезщетение за страната се увеличава със 17% от 22 лв. на 25.50 лв. Това се дължи на повишението на минималната заплата и осигурителния доход.
Деца
На този фон разходите за обезщетенията за бременност и раждане през 2015 г. нарастват само с 2% спрямо 2010 г. (от 318 млн. лв. на 325 млн. лв.). За периода 2010-2012 г. се наблюдава ясна тенденция на намаление на общия разход, който достига 258.5 млн. лв. през 2012 г. Основните причини са в ниската раждаемост, намалението на броя на изплатените работни дни и слабото повишение на среднодневното обезщетение. Следващият период 2013 - 2015 г. се характеризира с повишение на разходите. През 2015 г. те растат с 11% (спрямо предходната година).
Проектът за ромски стипендии тръгна въпреки протестите. През 2020 г. една четвърт от вливащите се в пазара на труда ще са роми. Тази прогноза бе посочена от просветния министър Меглена Кунева като аргумент в защита на ромските стипендии. "Хора без образование и подкрепа стават тежест за социалната система и утре ще тежат на вашите деца", обърна се тя към родителите от Добрич, които въстанаха срещу предстоящото отпускане на стипендии от по 30 евро на месец за ромски гимназисти между 9-и и 12-и клас.
Проектът за въпросните стипендии е на Ромския образователен фонд, който дава 60% от средствата, а МОН се включва с 40%. Т.е. държавата ще предоставя по 12 евро от месечната стипендия, имаща за цел да повиши успеха на младежите и да ги задържи в училище.
Според родители стипендиите са дискриминиращи, защото критерият за отпускането им е успех минимум 3.50, докато за българските ученици условието е да имат поне 5.50. Вчера пред бТВ Кунева посочи, че ромските стипендии няма да се раздават, а за тях ще се кандидатства по сложна процедура. Желаещите ще трябва да представят мотивационно писмо, документи за доходи в семейството и свидетелство за успех в училище. "За да им бъде отпусната стипендия, те трябва да отговарят на много сериозни критерии, включително и за поведение. Идеята, че някой ще влиза в класната стая и ще разделя децата на роми и българи и ще раздава пари на едните, е дълбоко невярна", заяви тя. Министърът посочи, че успех 3.50 е минимумът условие за кандидатстване по програмата. По думите й вече има подадени молби и сред тях имало и такива с над 5.50. Освен това сумата от държавата на практика била по-малка, отколкото се отпуска за стипендии за успех - между 35 и 50 лв.
Според Кунева има проблем с образованието на голяма част от ромската общност и да не се признава това и да не се предприемат мерки, означава да си "крием главата в пясъка". "Българските и ромските ученици нямат равен старт, тъй като в семействата на ромските деца не се говори български език. Целта на този проект е да изправи един изначално по-труден старт", посочи тя, допълвайки, че инвестицията в образование сега намалява бъдещи инвестиции в социалната система, като в обезщетенията за безработица и социални пенсии, защото образованието е условие за намиране на работа".
Преди ден се разбра, че Кунева е била подкрепена за стипендиите от организациите на родителите, които обсъждаха заедно проблема с раздаването на вредни закуски на децата в нарушение на правилата. Вчера с позиция в защита на проекта излязоха и от Центъра за междуетнически диалог "Амалипе". "По-малко от 10% от ромите в България имат средно образование в сравнение с 35% от българските турци и 78% от етническите българи. Иначе всички ревем как ромските деца отпадат от училище, как излизат неграмотни и как не могат да се "интегрират". А в момента, в който някой реши да направи нещо, за да промени тази реалност, ще ревнем с още по-голямо гърло", пишат от там. От центъра са реализирали подобен проект като този на Ромския образователен фонд, с единствената разлика, че на младежите не са давани пари в брой, а месечни карти за пътуване до мястото, в което учат, и учебници, като на всеки се е падало средно по 60 лв. на месец. От 150 подкрепени гимназисти само 2-ма са отпаднали, а резултатите им на матурите са били по-високи от средните за страната. "Как мислите: инвестицията в тези деца дали си струва 60-те лева на месец?", питат от "Амалипе".
Самоопределяне
Любопитен е и въпросът как от МОН ще определят кой ученик е ром, при положение че ведомството не води отделни статистики на ромските и на българските ученици. От министерството обясниха, че кандидатите ще подават заявление, в което освен успеха си ще посочват и като какви се самоопределят (в случая - от ромски произход - бел. ред.). Заявленията ще се подписват от класния ръководител и директора, които ще потвърждават, че въпросното дете действително е от ромски произход и вкъщи говори с родителите си на ромски език. "Етническата принадлежност е въпрос на самоопределение, единственият коректен начин е човек да посочи в декларация от какъв произход е", смята и Деян Колев от "Амалипе". Според него едва ли има опасност българи да се представят за роми, по-скоро е възможно много ромски деца да не кандидатстват заради страх от дискриминация след това.
Позиция
"Не считам, че в случая има дискриминация. Не трябва да смесваме нещата - едното са стипендии за успех (на българските ученици - бел.ред.), а другото са пари за ромските ученици, които не владеят добре български език", коментира пред "Сега" председателят на парламентарната комисия по жалбите на гражданите Бойка Маринска. Според нея става дума тъкмо за целевата група от ромски ученици над 9-и клас, които са най-рисковите за отпадане от училище.
Преправиха изборите, БСП-против, ГЕРБ-смирени. По една урна във всяка секция зад граница, максимум 35 секции в държавите извън Европейския съюз, бюлетините с квадратчето „Не подкрепям никого" ще се броят за валидни само на мажоритарни избори - тези промени минаха на второ четене в Комисията по правни въпроси в парламента.
Днес депутатите ще се съберат в пленарна зала, за да завършат окончателно спешните промени на Кодекса, предприети в навечерието на президентския вот и референдума.
Очаква се по време на дискусията в зала текстовете да минат както на комисията - БСП ще са против всички корекции, ДПС ще се бунтуват срещу броя на секциите в Турция, управляващите от ГЕРБ да се държат смирено, а в Реформаторския блок да цари разцепление.
Вчера депутатите разгледаха един основен законопроект за промени, който бе на базата на общо три предложения, минали на първо четене на 21 октомври.
Оказа се, че се налага коригиране на една от новите поправки - броят на урните в секциите зад граница да може да се увеличава с решение на Централната избирателна комисия. Идеята бе на ГЕРБ и вече бе одобрена веднъж.
Управляващите обаче се съобразиха с аргументите, че във всяка секция в чужбина не може да има повече от една урна. Причината - подозренията, че това може да бъде използвано за фалшификации, защото членовете на секцията няма да могат да следят повече от една кутия за гласуване. Или както каза шефът на комисията Данаил Кирилов - „да управляват повече от една опашка".
Разногласията в РБ отново проличаха, този път при разглеждането на предложението наказателният вот от квадратчето „Не подкрепям никого" да намалява броя на депутатите - от Движение „България на гражданите" не дадоха подкрепа, а се въздържаха.
От ДПС обявиха, че в никакъв случай няма да подкрепят таванът на секциите в чужбина, тъй като това било дискриминация.
Три пъти по-малко руснаци купуват имоти у нас. Руските купувачи, които са основна движеща сила на пазара на ваканционни имоти у нас, намаляват над 3 пъти от края на 2014 г. до сега. Отливът създава чувствителен дисбаланс и тази година предлагането в сегмента значително надхвърля търсенето, а активизирането на родни купувачи успява донякъде да компенсира намаляващия интерес на рускоезични клиенти. Това показва анализ на инвестиционната компания GreenLife. В момента за стартиране на нови проекти изобщо не може да се говори, а предприемачи довършват започнатите преди кризата.
Предлагането в сегмента значително надхвърля търсенето
По различни данни инвестиции в недвижими имоти у нас през последните 15 години са направили над 300 000 руснаци. Сега пазарът за тях е замрял.
„Не купуват, но и не продават. Държат си апартаментите затворени и идват веднъж-два пъти в годината", признава брокер от водеща фирма в Бургас.
На пазара това лято в продажба са били над 30 000 ваканционни имота по цялото Черноморие, отчита Теофил Петров, изпълнителен директор на GreenLife. В тази бройка се включват и жилищата в Бургас, Варна, Приморско, Поморие, където инвеститорите търсят продажби тип „втори дом".
Цените падат
В цените според експерти на компанията понижението е около 1/3. Ако най-търсените апартаменти - тези с една спалня, преди украинската криза след 2014 г. са се продавали за 60 000 евро, днес стойността им е максимум 50 000 евро.
Въпреки спада на рускоезичните купувачи общият обем на сделките не търпи такава съществена промяна заради активизирането на българските купувачи.
„От изцяло външен пазарът на имоти в сегмента „втори дом" става все по-насочен навътре", констатира Теофил Петров, като допълва, че българите вече заемат 30% от пазара.
След VII клас език или занаят. Чужд език или занаят. Това ще избират учениците след VII клас. Те ще могат да продължат средното си образование в профилирани (езикови, математически и др.) или професионални гимназии. Това съобщи зам.-министърът на образованието Диян Стаматов по време на дискусията "ДА! На българските региони - ПЕРНИК", организирана от в. "Стандарт" и КРИБ.
"Още тази година ще променим реда за прием след VII клас, което ще е и стъпка към попълване на професионалните гимназии", каза Стаматов. С новия училищен закон диплома за основно образование вече се получава след VII клас. Промените предвиждат премахването на така наречения осми масов клас.
От следващата учебна година ще бъдат разкрити и 100 нови паралелки за дуално обучение в професионалните гимназии, съобщи още Стаматов.
Всяка изминала година се наблюдава понижаване на резултатите от матурите след VII клас. Затова МОН иска да пренасочи повече ученици към професионалните гимназии. За следващата учебна година сметките на министерството показват, че по този начин между 15 и 17 хиляди ученици ще бъдат насърчавани да учат професия. С новите 100 дуални паралелки пък надграждаме швейцарския и австрийския модел, по който в момента функционират пилотни класове за дуално обучение в страната, обясни Диян Стаматов. Финансирането ще бъде от бюджета.
НАП започва разяснителна кампания за данък "уикенд". До 30 дни всяка регистирана по ДДС фирма в България ще получи подробно указание за ДДС третирането и за прилагането на корпоративния данък. Разяснителната кампания се прави и заради многото неясноти по въвеждането и прилагането на данък "уикенд" при ползване за лични нужди на фирмените автомобили. Това обяви шефът на дирекция "Комуникации" в НАП Росен Бъчваров по време на дискусията "Да! На българските региони - Перник", организирана от в. "Стандарт" и КРИБ. "На данък уикенд не трябва да се гледа като на справедливо зло. Такъв е общоевропейският и вътрешно националният режим на облагане с ДДС. Ще се постараем да е ясно и предвидимо какво прави НАП, за да няма упреци в репресия и, от друга страна, да има добронамерено и добросъвестно спазване на закона от всички", заяви Бъчваров.
"Фирмите в Перник са обезпокоени, че отдел "Събиране" на Териториалната дирекция на НАП в града ще бъде преместен в София", посочи председателят на КРИБ в Перник Георги Милев. От НАП обясниха, че реорганизацията се прави, за да се подобри ефективността на данъчните служби. "Промените в концентрацията на бизнес в някои от големите градове довежда до крещящи диспропорции в натовареността на НАП. Реорганизираме структурата си, така че да следваме бизнеса и ограничаваме част от функциите в по-малките населени места, сред които областни градове като Перник", обясни Росен Бъчваров. Освен да се оптимизира структурата и да се намалят разходите на държавата, целта е да се избегнат определени взаимни връзки и рискове в малкия град, където всички се познават, допълни Бъчваров. По думите му това, което се случва в момента по отношение на отдел "Събиране", е интеграция в ТД на НАП в София на събирането на просрочени задължения от Перник, Кюстендил и Благоевград. "Това не означава закриване и няма да засегне трудовите права на служителите на НАП - просто е въпрос на централизирано разпределение на най-важните случаи", посочи Бъчваров.
500 лв. и електромерът върти когато поискаме. Ловки крадци на ток пестят до 70 на сто от електроенергията с манипулации на електромера. "Обучаването" на обикновен струва около 500 лева, а за трифазен мизата стига 800 лева., показа проверка на „Монитор". Електротехник от Велико Търново вече е изобретил устройство, направено от обикновени части, каквито могат да се купят от всеки ел. магазин, с което се постига до укриване на две трети от изразходеното електричество. При използването на уреда електронните електромери не се повреждат, нито пък има някакво физическо въздействие върху тях. Действието на уреда е основано на технически недостатъци на новите електромери, които преди години бяха монтирани на мястото на старите механични. След като разгласи за откритието си, Петко Ганчев беше буквално засипан от обаждания с различни оферти за откупуване на уреда. Той обаче категорично отказва на този етап да го продава или да разкрие тайната на действието му.
Най-простият метод за кражба на ток доскоро бе чрез поставяне на магнит на стъклото на електромера, който забавя или съвсем спира въртенето му. В по- усложения му вариант се извършва пробиване на корпуса на уреда, като върху диска се поставя игла или друг малък предмет, който също забавя или спира въртенето. Други начини са чрез прекъсване на нулевия проводник или развинтване на мостовете за напрежението. Сред вариантите е и изваждането на кабелите от електромера и свързването им отделно от него, като по този начин устройството за отчитане не влиза във веригата под напрежение.
Тези врътки обаче са доста опасни, тъй като освен че могат да причинят пожар, при засичане на електромера инкасаторите веднага ще забележат нередностите. Малко по-ефикасно е монтирането на специални ключове, с които електромерът може да бъде включван и изключван по желание на потребителя.
Най-прост и опасен е начинът с мятане на жиците на куки, на другия край на които има обезопасен кабел и включват кабела в разклонител на земята. При проверка просто издърпват кабела и куката сама пада на земята. Преди време в търговската мрежа бяха пуснати специални уреди, които забавят или спират електромера, на цена от 50 до 200 лв. Скоро обаче тези уреди бяха забранени и конфискувани от търговските обекти и складовете.
Хващат нелегални къщи за гости през сайтове. Хващат нелегални къщи за гости през сайтове за колективно пазаруване. Те предлагат ваучери и настаняване в нета без да са регистрирани в общината. Това обяви Цвета Спасова от дирекция туризъм в община Велинград по време на работна среща между представителите на туристическия бизнес и местната власт в Троян.
Тя обясни, че с проверка в интернет е намерила над 130 къщи за гости и частни жилища, които предлагат стаи и квартири за настаняване. И уточни, че регистрираните места в общината към момента на инспекцията са били около 15. По думите й след като са изпратени уведомителни места новите регистрации на къщи за гости и предлагащи стаи за настаняване са били близо 30, а други около 15 са подали заявление, че не извършват такава дейност. Експертът посочи, че местата за настаняване, които са 1-ва и 2-ра категория има най-голям проблем и най-често работят в сивия сектор.
Освен това доказването на нарушение при тях става най-трудно. Причината е, че при проверки собственици обясняват, че гостите са роднини или приятели и не се извършва търговска дейност, обясни още специалистът. И посочи още, че националната система, която ще свърже хотелите и местата за настаняване с приходната агенция в реално време ще помогне за изсветляване на сектора.
Около 14 на сто ръст на туристите отчитат от общината за първите 8 месеца на годината спрямо същия период на миналата година. Основно туристите са българи, като предпочитат да се настаняват в 4-ри и 5 звездни хотели. Сред чуждестранните гости най-голям много са били руснаците, израелците и граждани от съседна Македония.
Една от атракциите в района е тъкачницата на килими за кралицата. Около 10 000 туристи годишно минават през фабриката в град Костандово, за да разгледат производствената част и да видят десените и багрите. Сред най-запалените са посетителите от Скандинавските страни, но има и гости от Китай, обясни Надя Парпулева, от фирмата производител. Килимите се изработват на най-големия вертикален стан в Европа, а таксата за вход е 2 лв. Той е направен след първата поръчка през 1999 г. за кралското семейство и на него могат да работят едновременно 4-6 тъкачки. Разработването на десена и изтъкаването на килима отнема около 12 месеца, като много производители в света дават 24 месеца за същата работа, посочи още Парпулева.
Дизайнът се задава от поръчителя, а кралското семейство най-често са избирали картини от 15-ти, 16-ти и 17-ти век. Съвместната работа с кралското семейство е започнала с килим с френски мотив и неправилна форма. Някои от произведенията, които са направени през годините са за стаите отворени за туристически посещения, а други са поставени на местата, в които кралското семейство провежда дипломатическите си срещи.
Цената на изработка варира между 280 евро и 500 евро на квадратен метър. По думите на Парпулова в такива граници се движат и тарифите на всички други ръчно тъкани килими.
В момента се завършва с дължина 15 метра, който е за една от най-важните зали за замъка на фамилията Гудууд.
Освен това се разработва нова линия за двореца Версай. С български ръчно тъкани килими е украсена и личната резиденция на Миг Джагър, за който фирмата е направила колекция от 15 произведения. Освен това производителят е работил и с внучката на Чърчил, с която са направени килими за музей в центъра на Виена.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |