Кредитирането расте за пръв път след фалита на КТБ. Банковото кредитиране към неправителствения сектор в България расте за пръв път на годишна база от октомври 2014 г., показват данните на БНБ. Ниските лихви, успешно приключилите стрес тестове на българските банки и ръстът на икономиката са причина за активизирането. Това е и първият годишен растеж след фалита на КТБ, който силно сви кредитирането. Основният ръст, който е 1.1%, идва от междубанковите заеми и ипотеките, леко повишение има и при кредитите за бизнеса.
През последната година междубанковите заеми са се увеличили с 31% до 1.5 млрд. лв. И макар със скромните 0.03%, кредитирането за бизнеса все пак расте, като сумата му е близо 31 млрд. лв. При тях обаче все още не може да се неутрализира значителното свиване на кредитирането от миналата година от 15% на годишна база, което се изразяваше в над 5 мрлд. лв.
Ниските лихви, търсенето на алтернативни позиции за инвестиране и покачващите се цени на имотите стимулираха до известна степен и жилищните заеми. В сравнение с миналата година сумата на ипотеките за домакинствата, отпуснати от търговските банки, е с 1% по-голяма и възлиза на 8.8 млрд. лв. Макар и на пръв поглед незначително, това е най-големият годишен темп покачване на обемите жилищни заеми от октомври 2011 г. насам, когато те се увеличиха с 2.2% на годишна база.
Обемът на потребителските заеми обаче се понижава с 0.8% до 7.3 млрд. лв. Така се запазва тенденцията заемите за харчене да остават в нива на плюс-минус 1% от 2013 г. насам.
Изчистването на лошите
Кредитите, по които има забавяне, се понижават чувствително и при фирмените заеми са на най-ниското ниво от 2010 г. насам. Същото важи и за потребителските и жилищните заеми. След като банките направиха значителни обезценки, а няколко от тях продадоха на колекторските компании мултимилионни портфейли с необслужвани заеми, за да се подготвят за прегледа на активите на БНБ, необслужваните потребителски кредити са малко над 13%, а жилищните - 18.5%. Именно според колекторските компании подобен вторичен пазар на лоши заеми в бизнес сегмента предстои да се развие у нас, като това ще зависи до голяма степен и от ефективността на съдебната система.
Депозитите продължават да растат
Ниските и дори отсъстващите при по-големите банки лихви по депозитите не се отразяват категорично на спестяванията на домакинствата. Само през октомври тяхната сума в българските банки нараства с около 250 млн. лв. и вече надхвърлят 44 млрд. лв., което представлява точно 50% от прогнозния БВП на страната за тази година. В сравнение с октомври 2015 г. сумата на спестяванията на домакинствата е нараснала с 6.3%, а според данните на БНБ средната доходност, която българските банки са давали по спестовните влогове, тогава е била само 0.72%. Това означава, че огромната част от разликата от 2.6 млрд. лв. идва от нови спестявания, депозирани от гражданите в търговските банки, а не от изплатени лихви.
Що се отнася до структурата на депозитите на домакинствата, малко над половината от тях са с договорен матуритет, при които банката не изплаща лихва, в случай че парите бъдат изтеглени преди изтичането на срока му. Само 10% от срочните влогове са за период, по-дълъг от 2 години. Именно заради ниските лихви спестяванията, които българските граждани държат в овърнайт депозити, нарастват с близо 30% на годишна база. Те представляват 21% от общата сума, а оставащите 25% са депозити, договорени за ползване след предизвестие.
Лукарски ударно сменя директорски бордове. Масови смени в ръководствата на подопечните му държавни компании започна министърът на икономиката Божидар Лукарски. Нови членове на съвета на директорите на Държавната консолидационна компания са вписани още в края на септември, а следизборни промени са направени и в бордовете на "Национална компания индустриални зони" и "Ел Би Булгарикум". По информация на "Капитал" размествания има и в ръководствата на "Кинтекс" и ВМЗ, но те още не са видими в Търговския регистър. За промените в редица бордове сигнализираха и от БСП.
Предизборно
Двама от тримата членове на съвета на директорите на Държавната консолидационна компания (ДКК) са сменени със заповед на Лукарски от 19 септември, т.е. още преди президентските избори. Освободени са Лъчезар Борисов и Иван Симеонов, а на тяхно място са назначени Красимир Тенев и Лъчезар Калбуров за срок до 30 април 2017 г., когато изтича мандатът на борда. Няма промяна при третия член - Ясен Спасов, който е и изпълнителен директор на компанията.
В същото време от БСП поискаха правителството в оставка да спре да прави кадрови рокади и заявиха, че политиката на назначаване на "калинки" трябва да бъде преустановена. Пред журналисти в парламента депутатът от левицата и министър на икономиката и енергетиката в правителството на Пламен Орешарски Драгомир Стойнев коментира, цитиран от "Медиапул", че двете нови назначения в ДКК са направени "с цел само да се граби" и че Тенев и Калбуров нямат никакъв опит.
Връзка с "Ел Би Булгарикум"
Официалните мотиви за освобождаването на предишните двама членове на борда на ДКК са скрити зад точка в договорите им за възлагане на управление. Интересна подробност обаче е, че точно преди седмица новият съвет на директорите на компанията, която през април стана едноличен собственик на "Ел Би Булгарикум", е гласувал промени в ръководството на дружеството, което държи лицензите за закваските за българското кисело мляко. Решението е подадено в Търговския регистър, но още не е влязло в сила, тъй като се изчаква тридневният срок за вписване. Факт е, че мандатът на отиващия си борд изтича на 1 декември 2016 г., но пък и промените са радикални. От старите членове остава единствено Боян Милушев, който е определен и за председател на съвета. Съставът на борда се намалява от петима на трима души, като на мястото на освободените четирима влизат Николай Кошутански и Десислава Христова, която става изпълнителен директор. Мандатът на новия съвет на директорите е три години (до 17 ноември 2019 г.).
Съветникът директор
Промяна има и в борда на "Национална компания индустриални зони", която управлява няколко държавни зони в страната, включително тази в Божурище. От поста е освободен председателят на съвета на директорите Николай Ценков, а на негово място е назначен съветникът на икономическия министър Владимир Каролев. Решението на Лукарски за рокадата е от 14 ноември, веднага след втория кръг на изборите, и е влязло в сила преди ден. Като основание за смяната е посочена точка 17.1, буква "в" от управленския договор на Ценков. До редакционното приключване на броя от икономическото министерство не уточниха какво стои зад тази точка, нито какви са причините. За "Капитал" Ценков каза, че не е бил информиран за решението на министъра и не е запознат с мотивите му. Новоназначеният член на борда Каролев не беше открит за коментар.
По устав
По информация на "Капитал" промени са направени и в държавните оръжейни дружества "Кинтекс" и ВМЗ - Сопот, но те още не са вписани в Търговския регистър. По думите на Драгомир Стойнев в сопотския завод е сменена голяма част от борда и е назначен Атанас Трифонов, който е временно изпълняващ длъжността председател на ГЕРБ в града. И двете компании наскоро бяха прехвърлени под шапката на ДКК.
Прокуратурата обвини военния министър за съсипването на ВВС. Три месеца след като бившият шеф на ВВС и новоизбран президент Румен Радев напусна армията заради катастрофалната политика на правителството към военновъздушните сили, прокуратурата се задейства и повдигна обвинения за това срещу военния министър Николай Ненчев. В сряда министърът в оставка беше обвинен, че е довел до колапс ВВС, като е скрил договори за ремонт на двигателите на МиГ-29, подписани с руската компания "РСК МиГ", съобщи говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Според обвинението с действията си Ненчев е лишил пилотите от възможност да направят дори минималния брой летателни часове, което е престъпление по служба. "От това деяние са настъпили значителни вредни последици за армията - спаднал е през 2015 г. нальотът на пилотите от ВВС на 33 ч. за една година при установен в НАТО стандарт от 180 летателни часа за година или поне минимум 80 часа за година. Това е довело до опасност от допускане на тежки летателни инциденти поради разтренираност. Действията на министър Ненчев са довели до намаляване на броя на подготвения летателен състав и свръхнатоварване на летците, носещи бойно дежурство по Air Policing, и невъзможност за осигуряване на подготовката на млади летци на МиГ-29. Поради това е било и невъзможно да се поддържа необходимият брой подготвени летци", твърдят от прокуратурата.
Принудителното приземяване на бойната авиация беше основна теза и на Радев. "Тръгнах си от армията, защото не мога да остана подчинен на министър на отбраната, който не се вслушва в моята експертиза и се отнася към такива важни проблеми с неглижиране", каза бившият вече шеф на ВВС ген. Румен Радев, когато подаде рапорт за напускане през август. Той посочи, че нашите летци летят около 5 пъти по-малко от стандартите на НАТО, и разкритикува МО за тежкото състояние на авиацията.
Във внезапната си активност срещу министрите в оставка от кабинета на Бойко Борисов прокурорите успяха дори да привикат новоизбрания президент. Той е бил разпитан като свидетел по делото срещу Ненчев тази седмица и това е вторият му разпит - за първи път е бил викан като свидетел още преди повече от година, когато министърът заяви в интервю за "Сега", че му е предлаган подкуп.
Ненчев и Радев влязоха в остър сблъсък именно заради ремонта на изтребителите, тъй като генералът не искаше да се прекъсват договорните отношения с Русия и многократно предупреди в рапорти и до министъра, че това ще доведе до крах на ВВС. Заради невъзможността българските изтребители да летят бе взето решение чужда авиация от страни от НАТО да охранява българското небе. Всичко това доведе два пъти до оставката на Радев. Първия път премиерът го убеди да остане в армията, но втория път Радев бе непреклонен, напусна и се кандидатира за президент с подкрепата на БСП.
В сряда на излизане от следствието Ненчев определи обвинението си като "малко странно, дори да не кажа смешно". Той разбрал, че го обвиняват за това, че е накърнил интересите на руската РСК МИГ. Оплака се, че върху него имало огромен натиск, защото защитавал българския интерес. "Затова, че съм се придържал строго към българския национален интерес и към интересите на нашите партньори, т.е. към Алианса, към който самите ние принадлежим. Обезпокоително е всичко това, което се случва", обясни той. Ненчев дойде в следствието в компанията на лидера на ДСБ Радан Кънев, който е негов адвокат. И той обаче бе пестелив на думи.
Прокуратурата го опроверга изцяло. "Абсолютно не отговаря на истината твърдението, че е повдигнато обвинение заради сключените договори с Полша. Разследването не е установило нарушения при сключването на договорите за ремонтите на МиГ-29 в Полша", заяви в отговор Арнаудова. Връзка обаче има - в началото на миналия ноември в ДАНС е постъпил сигнал от гражданин, в който се твърдяло, че има нередности при полския договор. Такива не били установени, но ДАНС започнала проверка по договорите с руснаците.
Договорите с РСК МИГ всъщност не са подписани от Ненчев, а от бившия шеф на дирекция "Отбранителна аквизиция" Венислав Цанов. Според прокуратурата обаче това е направено по нареждане на министъра. Те са подписвани на 13 февруари 2015 г. Разследването срещу Ненчев на практика започва от негово интервю пред "Сега" през април м. г., в което той заяви, че му бил предлаган подкуп, за да подпише ремонтите да се правят от руската страна. Заради тези думи прокуратурата се самосезира и започна проверка. Тя бе прекратена, без да прерасне в разследване. При разпитите заместничката на Ненчев Десислава Йосифова бе разказала за договорите с РСК-МиГ. В показанията си тя твърди, че след интервюто е скрила договорите в касата си, защото те силно се разминавали с твърденията на Ненчев. Според министъра руската оферта е била за 80 млн. лв., а в договорите е записано 7,5 млн. лв. След това многократно питала Ненчев какво да прави с договорите и предлагала те да бъдат изведени в деловодството на МО. Министърът обаче й наредил да не прави това.
Лимитът от 10 хил. лв. за безкасови плащания остава. Летвата за плащане на пари в брой ще си остане 10 000 лева. Вчера парламентът отхвърли предложеното от правителството сваляне на границата на 5000 лева. Депутатите приеха на второ четене промените в данъчните закони за 2017 г.
Идеята всички плащания над 5000 лева да се извършват само по банков път бе лансирана като мярка за изсветляване на оборотите. Но депутатите имаха възражения. "Ако границата се свали от 10 000 на 5000 лева, се отива в неразумна крайност. Ще имаме проблем например при покупката на кола втора употреба", обясни Петър Славов от РБ.
Парламентът одобри ново данъчно облекчение за гражданите, които правят плащанията си основно по банков път. Отстъпката ще е 1% от дължимия за годината данък, но не повече от 500 лева. Условията са две - всички доходи да са превеждани по банков път и човекът да е правил безкасови плащания в размер над 80 на сто от облагаемите му доходи. Дължимият данък ще се внася без лихви в срок до 30 април на следващата година, прие още Народното събрание.
С промени в Закона за корпоративното облагане депутатите задължиха фирмите от 2018 г. да подават декларации само по електронен път с електронен подпис. Окончателно бе отхвърлена обаче идеята на финансовото министерство и гражданите да подават данъчни декларации само онлайн. Физическите лица, които подадат декларацията си до 31 март на следващата година по електронен път, ще ползват 5% отстъпка от данъка за довнасяне, но не повече от 1000 лв.
2017 г. ще дойде с по-високи разходи за пушачите. Заради вдигането на акцизите кутия евтини цигари ще поскъпне с около 20 ст., а по-скъпите - с 10 ст. Точни разчети за цените обаче още няма. България е задължена до 2018 г. да достигне минималните нива на акцизите в ЕС.
Нинова: Спрете се, другари! Има кандидати за 7 кабинета. Остро мъмрене и отрязване на всякакви властови амбиции е предприела към своите депутати лидерката на БСП Корнелия Нинова във вторник.
"От изборите насам "летят" кабинети, чух вече 7 състава на Министерския съвет. Другари, забравете тази работа!", тропнала по масата Нинова. Соцлидерката е повторила забраната си БСП да участва в реденето на служебен кабинет и пред членовете на изпълнителното бюро.
Тя декларира това и публично с обяснението, че това е в правомощията само на действащия президент. Тъй като очакванията обаче са кабинетът да се реди и от новоизбрания президент Румен Радев, много от червените имат амбиции да намерят място в него.
Красимир Янков е спряган за вътрешен министър, Драгомир Стойнев е сочен от някои за икономически вицепремиер и енергиен министър, Атанас Зафиров - за военен.
Победното представяне на БСП на президентските избори ще бъде основна тема на разширеното заседание на Националния съвет на БСП, което Нинова свиква в събота.
Интересното е, че в програмата като докладчик по темата в разпратения дневен ред освен лидера е посочен и новоизбраният президент ген. Румен Радев. За първи път заседанието няма да е на "Позитано" 20 или в НДК, а в столичен хотел, в който традиционно ДПС заседава.
НДК става най-модерният конгресен център у нас за председателството на ЕС. НДК ще се превърне в най-модерния конгресен център у нас след мащабно преустройство, което започва през януари. Сградата ще е лицето на българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г.
За 6 месеца през нея ще минат над 20 000 души и ще се проведат 300 събития Ремонтът на НДК ще струва поне 20 млн. лв., стана ясно при представянето на проекта. Той е дело на арх. Любомир Станиславов, а дейностите ще се изпълняват от "Галчев инженеринг". Ремонтът ще продължи 9 месеца - до края на септември, и през този период НДК няма да затваря врати, а дейностите няма да пречат на културната програма на двореца, увери управителят на "Галчев инженеринг" Любомир Галчев.
"Това е голямо предизвикателство. От две години се подготвяме да посрещнем един от най-големите политически форуми. В продължение на 6 месеца най-влиятелните жени и мъже в Европа ще взимат най-важните решения за целия ЕС в тази сграда. Това е огромен шанс за България и възможност НДК да придобие вида, който заслужава", обясни изпълнителният директор на НДК.
По думите му зала 3, в която ще заседават премиерите и президентите от ЕС, ще се превърне в една от най-модерно оборудваните в техническо отношение в света "В момента дворецът още е в аналоговата ера. След ремонта НДК ще влезе в дигиталния свят", каза Боршош.
Преди изготвянето на проекта за ремонта е направен анализ за нужните промени, които са обсъдени от междуведомствена група, в която са участвали експерти от 10 институции. Проучени са сградите на председателствата на Словакия и Естония, както и самата сграда на Съвета на ЕС в Брюксел.
"Целта е НДК да се превърне в модерна, умна и иновативна сграда. Ремонтът включва преустройство на залите, обновяване на фасадата, покрива, фоайетата, подмяна на настилки, стени, облицовки и други. Ще използваме иновативни техники в строителството, за да не пречим на нормалното функциониране на останалата част от НДК по време на ремонта. Планираме и въвеждане на чисто нова система за управление и контрол на сградата", обясни Галчев.
За да спазят сроковете, от фирмата имат готовност да работят на 3 смени, включително и през нощта, като във всяка смяна ще се трудят по около 100 работници. Ще се използват електронни технологии и параванни скелета, които гарантират минимален шум.
"Преустройството има 10 основни цели. НДК ще стане smart, като ще се използват най-съвременните технологии, които пестят енергия. Търсим ефективност и усвояване на пространствата, които сега стоят празни. Правим сградата по-сигурна и се съобразяваме с всички препоръки на службите. Ще подобрим организацията вътре и хората ще се ориентират по-лесно как да стигнат до определена зала. Ще се използват материали от най-висок клас И може би най-важното - при подготовката на проекта сградата е третирана като паметник на културата, макар да няма такъв статут. Освен това искаме да възстановим оригиналните ѝ функции, както е била замислена, с минимална намеса", разказа арх. Станиславов.
Проектът предвижда НДК да се раздели условно на две зони. От първия до четвъртия етаж ще е мястото за култура, концерти и изложби. А горната част на сградата ще функционира като най-модерния конгресен център у нас.
"Зала 3, в която ще се провеждат срещите на високо равнище на ЕС, ще е по-голяма, по-удобна и по-функционална от тази в Брюксел. Не мисля, че има друго председателство, което е правило подобно нещо", заяви арх. Станиславов.
Цялата сграда е с площ над 120 000 кв. м и не е ремонтирана, откакто е била построена - тоест 35 г. Идейният проект предвижда да се оформят различни зони - за делегатите на ЕС, за ВИП персони, за медии и други.
Обособяват се самостоятелен ВИП вход, както и входове за делегати, журналисти и обслужващ персонал. Всеки от тях ще има рецепция с помещение за охрана, информационен офис и гардероб. Всяка от зоните ще има тоалетни. Ще се направи връзка с надземните паркинги към входовете А3, А6 и до бул. "България" и с подземните гаражи към НДК.
По време на председателството основните събития ще се провеждат в югозападната част на сградата и А3 ще се превърне в основен вход. Медиите пък ще влизат от изток - през В2. ВИП входът за премиери и президенти ще е А6. Там ще се направи козирка с метална конструкция и стъклено покритие. Централният вход на НДК ще запази функциите си.
Обновяват се и двете странични фоайета. Само в тях осветителните тела, които ще се подменят, са над 15 000. За нуждите на председателството ще се ползва само западното. То ще е открита площ за неформални срещи и почивка на делегатите. Ще се поставят и външни информационни тотеми.
Подменят се табелите и знаците вътре в сградата, които ще бъдат осветени. От управата на НДК и изпълнителите не скриха, че отпуснатите 20 млн. лв. от държавата няма да стигнат за всички дейности в проекта. "Не знаем какво има в тази сграда. Не знаем, като отворим тези стени, какво ще излезе. Не знаем, като започне да се ремонтира таванът, какво ще ни падне на главите. За мен обаче няма опция - "парите не стигат". Ще докажем необходимостта от тези средства, защото те после ще се върнат в държавата", заяви Боршош. Той обясни, че от поисканите 7 млн. лв. за техническо оборудване държавата е отпуснала половината сума.
"Да, има политическа криза, но НДК не е в криза. Ще си позволя един съвет към бъдещия служебен премиер, който и да е той - освен провеждането на избори основната му задача ще е и подготовката на председателството. Защото след 6 месеца, когато дойде редовно правителство, нищо няма да може да се направи или поправи. Тази половин година сега е най-важната за председателството", подчерта Боршош.
Фирма за пайети облякла армията ни. След обвинението за МиГ-овете в близките дни се очаква министърът на отбраната Николай Ненчев да бъде подведен под отговорност за още едно длъжностно престъпление. Този път свързано с униформи за армията ни. „Оказа се, че фирма, чиято основна дейност е производство и пришиване на пайети - „Лортън", е спечелила обществена поръчка за 4,354 млн. лв. за ушиване и доставка на полеви облекла", коментира пред „Труд" депутатът от БСП Манол Генов. Той припомни, че от парламентарната трибуна предупредил министър Ненчев за нередности при възлагането на поръчката, както и за нанесените щети върху държавната фирма „Интендантско обслужване" - Калофер, чийто принципал е военното министерство.
„Труд" потърси за коментар бившият вече директор на дружеството в Калофер Ганчо Караджов, който е основен свидетел по разследването, което се води от Военна прокуратура.
Ето какво разказа той: „ Цялата работа беше нагласена със знанието на министър Николай Ненчев. Тогавашният началник на политическия му кабинет - един достоен офицер, Илия Налбантов, сподели, че има лична политическа поръчка от Ненчев. Имаше голям натиск „Интендантско обслужване" да подпише подизпълнителски договор с „Лортън". Шиехме поръчки за италианската армия, за германските ВВС и когато се появи поръчката за нашата армия, казаха: „Парите са на министерството, ние ще ти кажем с кого да подпишеш."
Цялата работа я свърши ръководителят на дирекция „Отбранителни аквизиции" Венислав Цанов, срещу когото вече има повдигнато обвинение." Караджов разказа, че частната фирма „Лортън" е била обявена за победител в търга, а държавната „Интендантско обслужване" била на второ място.
„Натискът да подпиша договор за подизпълнител с „Лортън" за 1,2 млн. лв. с ДДС беше невероятен. Казах, че ще подам оставка, но няма да сложа подписа си под тази сума. Предупредиха ме, че ако не го направя, предприятието ще фалира. Подписах за 900 000 лв.", спомня си бившият директор на държавното дружество. Той е категоричен, че всичко било нагласено предварително.
„След като пред нотариус подписахме предварителен договор „Лортън" веднага се отказаха от поръчката", обясни Караджов.
Масовите цигари стават над 5 лв. от догодина. Най-масовите цигари у нас стават над 5 лева кутията от следващата година. Причината са окончателно приетите промени в Закона за акцизите и данъчните складове, според които от 2017 г. специфичният акциз на цигарите се увеличава от 70 лв. на 101 лв. на 1000 къса.
Заради промяната цените на дребно на евтините цигари ще се повишат с около 15-20 стотинки.
Изменя се също съотношението между специфичния и пропорционалния акциз за цигарите, като от 1 януари 2017 г. пропорционалният акциз ще бъде 27% от продажната цена, а от 1 януари 2018 г. - 28% от продажната цена. Целта е до 2018 г. да бъдат достигнати минималните нива на облагане за Европейския съюз. През тази година пропорционалният акциз е 38%, догодина трябваше да е 40%, а през 2018 г. - 42%.
Съгласно приетите на второ четене промени размерът на акциза не трябва да е по-малък от 168 лв. за 1000 къса от 1 януари 2017 г. и не по-малък от 177 лв. за 1000 къса от 1 януари 2018 г. В момента размерът на акциза е не по-малък от 161 лв. за 1000 къса.
По думите на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова с измененията ще се изравнят ръстовете и ще има равнопоставеност при увеличаването на цените на цигарите в различните класове. Миналата година по-голямо беше поскъпването на средния и по-високия клас и по-малко в по-ниския клас.
Депутатите решиха на физическо лице, което държи, предлага, продава или превозва акцизни стоки без данъчен документ, да се налага глоба в двойния размер на дължимия акциз, но не по-малко от 1000 лева, а при повторно нарушение - не по-малко от 2000 лева. Според приетите промени на юридическите лица и едноличните търговци се налага имуществена санкция в двойния размер на дължимия акциз, но не по-малко от 2000 лева, а при повторно нарушение - не по-малко от 4000 лева.
Кешът остава до 10 бона. Ще плащаме в брой до 10 000 лева, колкото е позволено и в момента. Това реши парламентът вчера, като прие окончателно промените в данъчните закони. Депутатите отхвърлиха предложението таванът да е 5000 лв., направено от кабинета в оставка.
Мотивите на министрите бяха, че с намаляване на сумата за кешови разплащания ще се ограничи сивият сектор. И се позоваха на опита на други европейски страни, където кешът е разрешен до 2-3 хиляди евро. Ще има обаче облекчение за гражданите, които правят безкасови плащания.
Ще се намали с 1% дължимият годишен данък върху доходите, но не повече от 500 лв., ако 100% от доходите ни са получени по банков път и поне 80% от тях се харчат с безкасови плащания.
Патриотите готови да правят експертен кабинет. Във вторник президентът Росен Плевнелиев ще свика Консултативен съвет по национална сигурност в последен опит да договори съставянето на ново правителство в рамките на този парламент и избягване на предсрочни избори. Това обявиха съпредседателите на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов и Валери Симеонов след приключилите преди малко консултации с държавния глава.
"Вариантите са два - експертен кабинет, който да събере политическа подкрепа или оставане на сегашното правителство, но с друг министър-председател", обясни Симеонов. Сегашният кабинет можело да разчита на мнозинство от 133 депутата, като към подкрепата на ГЕРБ, РБ и ПФ се прибавя и "Атака", обясни лидерът на Патриотите.
"Росен Плевнелиев е единственият до момента, който не иска да хвърли държавата в криза при загуба на половин година до избирането на нов парламент и правителство", обясни още той. "Евентуален експертен кабинет трябва да бъде съставен от хора, на които не могат да им се обаждат от партийните централи", обясни пък Красимир Каракачанов.
Той не коментира информациите, че се готви да е министър-председател на такова правителство. На консултациите между Патриотите и Плевнелиев не било ставало въпрос за това дали президентът ще връчи третия мандат за правителство на Патриотичния фронт.
Държавните имоти със задължителна застраховка срещу бедствия. Имотите, които са публична държавна собственост ще се застраховат задължително срещу природни бедствия и земетресения. Това предвиждат промени в правилника за прилагане на Закона за държавната собственост, които кабинетът гласува на своето заседание. Занапред условията на търговете за продажба на подобни имоти ще се публикуват поне в два национални ежедневника.
Досега това ставаше в един национален и един местен вестник. Основната целта е да се популяризират провежданите търгове и в тях да участват по-голям брой хора и фирми. „Предприемането на посочените мерки е с цел гарантиране на обществения интерес предвид факта, че тези имоти са предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности», е записано в мотивите.
С поправките се прави и по-добра дефиниция на понятието „семейство". Това се налага, за да се определи каква точно е жилищната нужда при настаняване под наем в държавни ведомствени жилища и по-лесно да се определи кои хора са членове на семейството, което кандидатства за такова жилище. Така за семейство вече се приемат съпрузите, децата, в това число и пълнолетните, но ако продължават да учат средно образование и не са над 20 години.
1,3 млн. лв. дадени за спасителни акции в планината. Над 1,3 млн. лева са извадили Българският червен кръст и армията за спасителни акции за закъсали и изчезнали в планината туристи. Това показва равносметката за година, направена от двете институции по искане на „Монитор". БЧК са извадили 946 000 лева само за акциите, като отделно са превели на Планинската спасителна служба 326 000 лева за командироване на спасители от различни краища на България за участие в тях, както и за допълнителни разходи по операциите, съобщи председателят на червенокръстците Христо Григоров.
Армията е участвала в 5 от акциите, като това е глътнало от хазната й 61 076 лева (виж вдясно). В същото време почти никой от пострадалите не е имал застраховка и съответно парите по спасяването му са останали за сметка на институциите.
Само за издирването на 34-годишния програмист Мирослав, който се изгуби на път за връх Ботев и бе намерен мъртъв, са били вдигнати по тревога 20 от най-опитните спасители от различни части на страната, поясни Григоров.
Общо разходите на ПСС, която е към БЧК, за година възлизат на 2,15 млн. лева, което означава, че над половината й бюджет отива именно за издирване на загубили се туристи. Един от най-големите харчове са за хеликоптери. Най-малко 5 хил. лева струва на БЧК да вдигне във въздуха само една машина във въздуха за един час. При тежките акции летателните машини издирват с часове изгубилите се. В такива случаи цената надхвърля 10 хил. лева. Според изчисленията на спасители една акция може да удари дори 30 хил. лева, като в това число не влизат разходите, направени от армията, когато и тя е вдигната под тревога за издирване на изгубили се в планината.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |