Рекордно дъно в износа на ток. Ако може да се говори за дъно, през 2016 г. износът на електроенергия достигна своето за последните 16 години. В парично изражение това означава пропуснати ползи за производителите на енергия и мрежовия оператор за около 200 млн. евро в сравнение с 2015 г. Като количества намалението на изнесената енергия е с 39.1% спрямо предходната година. По груби изчисления продаденият зад граница ток за 2016 г. е бил за 320 млн. евро, а за сравнение две години по-рано износът е рекордно висок - около 700 млн. евро.
В тунела все пак има светлина, тъй като в последните няколко месеца износът започна макар и плахо да се възстановява. Към началото на септември сривът беше с 6.6 процентни пункта повече от отчетеното в края на годината, сочат данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Най-шоков беше спадът през първите три месеца.
Надолу нагоре
"Основната причина за обръщането на негативната тенденция и постепенното възстановяване на износа е затварянето на ядрените блокове на EDF във Франция за инспекция, което предизвика недостиг на енергия през последните няколко месеца", коментира изпълнителният директор на "ЧЕЗ трейд" Владимир Дичев. По думите му това е довело до повишение на цената на електроенергиятa в Европа с около 15-30% за последното тримесечие. Допълнителен фактор е и поскъпването на въглищата със 70% за периода от февруари до края на 2016 г. Сумарното влияние на двете повиши котировките на електроенергията на едро на немската борса ЕЕХ за 2017 г. от 21 евро до 34 евро за базов товар, а на унгарската борса до 39 евро.
Токът се влияе и от цената на петрола, която през миналата година се повиши с близо 30%, достигайки 55 долара за барел спрямо дъното от март 2016.
Според Дичев възстановяването на износа ще се запази като тенденция и през 2017 г. и може да се върне на нивата от 2014-2015 г.
"Първите 6-7 месеца на годината цените на електроенергията в региона бяха много ниски и българските централи не можеше да бъдат конкуренти", обяснява драстичния спад Мартин Георгиев, председател на Асоциацията на търговците на електроенергия в България (АТЕБ). По думите му, когато през втората половина на годината цената в региона е започнала да се покачва, АЕЦ "Козлодуй" е излязла в планов ремонт, а в язовирите не е имало достатъчно вода, за да може големите вецове да произвеждат енергия. Това се вижда и от спада на тяхното производство от 26% за 2016 г. спрямо предходната, което на практика е и една от основните причини за по-ниския износ през годината. Според Георгиев износът през 2017 г. зависи основно от това дали вецовете ще са в състояние да произвеждат ток, макар че засега нивото на водата в язовирите продължава да бъде критично ниско.
По-малко производство
Намалението на износа естествено влияе и върху производството на енергия, което спада с 8.27% за година (към началото на септември намалението беше с 12.28%). То е най-осезаемо при така наречените базови централи - държавната АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и останалите въглищни централи в страната, при които свиването в производството е с 6.13%. При ВЕИ централите най-голям спад в производството от 5.7% има при големите вятърните паркове, а при фотоволтаичните има ръст с 0.15%. При централите на биомаса, чиято енергия се изкупува от НЕК, ръстът е 10.84%, а при по-малките производители, чиято енергия се изкупува от електроразпределителните дружества, увеличението в производството е огромно - с 49.8%.
Потребление
На фона на намаления износ и производство потреблението в страната остава почти непроменено - скромен годишен ръст от 0.16%. В началото на септември обаче то е било с 2% по-ниско спрямо година по-рано.
През празничните дни потреблението в страната също се е увеличило заради минусовите температури. От ЕВН, която обслужва Югоизточна България, посочиха, че ръстът по новогодишните празници е бил малко под 1%, а при "Енерго-про", която захранва с ток Североизточна България, е 5%. От компанията посочиха, че най-голямо повишение на потреблението е имало в област Велико Търново, а в област Разград консумацията по време на новогодишните празници е била същата както година по-рано.
Най-голямо е повишението, отчетено от ЧЕЗ (Западна България), при която средното потребление е било със 7.2% по-високо в периода от 24 декември до 2 януари. От дружеството коментират, че това вероятно се дължи на по-ниските средни външни температури, които са били минус 1.3 градуса, при 0.9 градуса за същия период на миналата година.
ЕБВР инвестира в златодобивния проект край Крумовград. Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) ще стане инвеститор в канадската Dundee Precious Metals (DPM), която е собственик на две добивни дружества в България. Финансовата институция ще придобие 9.99% от капитала на DPM срещу инвестиция от 43.7 млн. канадски долара (около 32.7 млн. долара), която ще бъде насочена към разработването на златно-сребърна мина и обогатителна фабрика в Крумовград.
Канадската компания работи в България от 2003 г., когато придоби оператора на мината в Челопеч. Проектът в Крумовград, който е вторият й обект, ще бъде първата изцяло нова мина в страната след промените.
Финансиране
Инвестицията ще бъде направена чрез частно пласиране на 17 843 120 обикновени акции в полза на ЕБВР на цена от 2.45 канадски долара, казаха от DPM. В резултат на транзакцията банката ще държи приблизително 9.99% от капитала на дружеството. Сделката се очаква да приключи до 23 януари 2017 г. и подлежи на стандартните регулаторни одобрения, включително от борсата в Торонто, където се търгуват акциите на канадската компания.
DPM планира да инвестира 184 млн. долара в Крумовград, където ще бъде изградена открита мина с обогатителна фабрика. Проектът ще бъде финансиран с комбинация от собствени и заемни средства и други инструменти. Наскоро компанията сключи договор за предварителна продажба на част от златото, което ще бъде добито в новата мина. Според него тя ще получи авансово 50 млн. долара срещу приблизително 9% от очаквания добив през 2019 и 2020 г. Сделката беше сключена с BNP Paribas, която е водещата страна в нея, Canadian Imperial Bank of Commerce, Уникредит Булбанк и централната банка на Канада.
Успоредно с това канадската компания съобщи, че е получила съгласието на кредиторите си за промяна на падежа и отпускането на третия транш в размер на 80 млн. долара от револвиращия си кредит в съответствие с графика на строителство и въвеждане в експлоатация на проект "Крумовград". Цялата кредитна линия е на стойност 275 млн. долара.
През пролетта на миналатла година DPM продаде добивното си предприятие в Капан, Армения, на Polymetal International, и обяви, че част от средствата ще бъдат използвани за проекта в Крумовград.
В началото на декември дъщерното дружество "Дънди прешъс металс Крумовград" е увеличило капитала си повече от два пъти, показва справка в Търговския регистър. Това е станало чрез решение за едновременно намаление с 5.79 млн. лв., за да се покрие натрупаната загуба за 2015 г., и увеличение с 14.5 млн. лв. до 16.860 млн. лв. чрез повишаване на номиналната стойност на акциите. Увеличението е покрито изцяло с вноска на едноличния собственик DPM.
"Интернет на нещата" в Крумовград
От съобщението на ЕБВР става ясно, че на обекта в Крумовград ще бъдат въведени дигитални и технологични иновации, които "ще променят основни аспекти на добива". "Инвестицията ще бъде използвана за подобряване на ефективността и сигурността чрез модерна телекомуникационна система, базирана на интернет на нещата, в която оборудването може да изпраща, приема и анализира данни, с което ще се оптимизират разходите и ще се управляват рисковете", казаха от банката. Оттам посочват още, че в Крумовград за пръв път ще бъде изградено интегрирано съоръжение за минни отпадъци вместо стандартно хвостохранилище. Проектът предвижда също висока степен на повторна употреба и рециклиране на отпадъците, както и свръхмодерен флотационен процес за преработка на рудата и извличането на метала.
"Подкрепата на ЕБВР за проекта, който е категория А, означава придържане към най-високите стандарти за опазване на околната среда и социална ангажираност", каза оперативният директор на "ДПМ Крумовград" Ирена Цакова за "Капитал". Сред социалните ангажименти на компанията са създаването на фонд за подкрепа на малкия и средния бизнес, който ще насърчи развитието на предприемачеството в региона след приключване на добива, което се очаква да продължи осем години. Освен това 90% от заетите на обекта по време на експлоатацията 230 души ще бъдат местни жители.
Проучванията край Крумовград започнаха още през 1997 г. по времето на предишния собственик Navan Resources. Последното необходимо разрешително за изграждането на обекта беше издадено на "ДПМ Крумовград" в началото на август миналата година. "Проектът върви по график, през ноември започнахме земно-изкопните дейности, които ще продължат около година, после следват строително-монтажните работи", каза Цакова. Добивът се планира да започне през третото тримесечие на 2018 г.
Стратегическа инвестиция
ЕБВР е работила и преди с DPM - преди няколко години подпомогна модернизацията и разширението на дейността в Челопеч. "DPM е дългогодишен партньор на ЕБВР в България. Като ставаме акционер, ние издигаме сътрудничеството си на следващото ниво. Това ще ни позволи да работим заедно, за да повишим още повече стандартите в минния сектор, като се фокусираме върху иновациите, устойчивостта и възможностите за заетост", казва Ерик Расмунсен, директор "Природни ресурси" в ЕБВР.
"Радваме се, че задълбочаваме съществуващото си партньорство с ЕБВР. Гледаме на тази стратегическа инвестиция като на силна подкрепа за нашия проект в Крумовград и за екологичните и социално отговорни практики на дейността ни", коментира президентът и главен изпълнителен директор на DPM Рик Хаус.
От ЕБВР посочват още, че банката ще насърчава партньорството с местни училища и университети, както и възможностите за заетост и обучение на жени, които да навлязат в този доминиран от мъже сектор. "Подкрепата за чуждестранни инвеститори, които носят технологични иновации в икономиката и осигуряват заетост, особено в региони, които се нуждаят от икономическо съживяване, е приоритет за ЕБВР в България", добавят от банката.
ЕБВР в България
През 2016 г. ЕБВР е инвестирала 620 млн. евро в българската икономика. През следващите години банката ще се стреми да поддържа ниво на инвестиции от около 200 млн. евро годишно, съобщават оттам. Досега финансовата институция е инвестирала над 3.4 млрд. евро в над 230 проекта в страната. Около 80% от инвестициите са в частния сектор.
И в Софийския университет ще се влиза вече с тест по литература и история. Традиционните изпити за кандидат-студенти окончателно остават в историята, след като и най-старият университет у нас - Софийският, реши да модернизира формата им. Тази година висшето училище, което бе сред малкото останали верни на традициите, ще замени досегашните теми по български език и литература и по история на България с тест и кратко есе по подобие на американската система. Това става ясно от документите за кандидатстудентската кампания през 2017/18 г., приети от университета в края на м.г. Мотивите за революционната промяна не бяха обявени. Миналата година обаче СУ не успя да запълни дори местата за една от най-престижните си специалности - правото.
Досега кандидатстващите за СУ с изпити по двата предмета пишеха обширна тема/анализ върху изучавано в училище произведение на български автор. Занапред младежите ще се трудят върху тест плюс кратко есе от максимум 3 страници. От Софийския университет коментираха, че промяната е предложена от факултетите и одобрена на заседание на Академичния съвет на 21 декември м.г. Оттам обаче нямаха готовност да обяснят какви са били конкретните мотиви на деканите за въвеждането на новия формат - дали целта е да се облекчат студентите, да се доближим до западните модели, да се наблегне върху уменията на младежите не толкова за запаметяване на теми, колкото за осмисляне на конкретни произведения или пък нещо друго.
Изпитът по български език пак ще е 4 часа, но ще се състои от две задължителни части. Едната е тест с 50 въпроса от отворен и затворен тип, които ще проверяват литературната компетентност на кандидат-студентите. Те ще са базирани както върху откъси от произведения, включени в задължителната и профилираната подготовка на учениците в 11-и и в 12-и клас, така и върху текстове, невключени в учебната програма. По-малка част от тях ще изискват фактологични знания, свързани с познаването на конкретен автор, творба и т.н, а по-голяма част ще предполагат умения за четене на художествен текст. Въпросите върху откъс от неизучавано произведение ще са формулирани така, че отговорите им да не изискват познаване на целия текст. Втората част от изпита, която е задължителна и ще носи максимум 30 точки от общо 100 възможни, е създаване на аргументативен текст (есе). Темата може да бъде върху твърдение или есенция от литературен или нелитературен източник, като обемът й следва да е най-много 3 страници.
Кандидатстудентският изпит по история на България също включва два задължителни компонента - тест и тема. И двете части са върху проблематиката и фактологията на досегашната задължителна програма по история за 11-и клас, обхващаща историята на държавата ни между VII и XX век. Тестът ще е с отворени и затворени въпроси, а в деня на изпита изпитната комисия ще формулира няколко тестови варианта, от които ще се изтегли един. От темите пък ще се изтеглят два въпроса, като кандидат-студентите ще пишат върху един от тях по свой избор.
Продължава и тенденцията все повече специалности да приемат с оценки от матурите вместо изпит. Тази година само шест от общо 108 специалности в СУ няма да използват оценките от зрелостните изпити. Това са регулираните специалности "Право", "Медицина" и "Фармация" и трите специалности във факултета по журналистика и масова комуникация - журналистика, връзки с обществеността и книгоиздаване. Миналата година матурата не бе вход и за специалността международни отношения. Любопитна промяна има при българската филология - кандидатите за нея могат да се пробват с изпит или оценка от матурата не само по български език, но и по чужд език. Явяването на изпит обаче ще носи повече точки от оценката от дипломата.
За четвърта поредна година в Стопанския факултет на СУ като условие за кандидатстване за специалностите "Икономика и финанси" и "Стопанско управление" ще се приемат международно признати сертификати за ниво на езика В2 според Общата европейска референтна рамка за владеене на английски, френски и немски език. С международно признати сертификати за владеене на английски ще се допускат до участие в класиране и кандидати за специалност "Хебраистика".
Проверка на "Сега" показа, че повечето университети у нас отдавна са заменили темите с тестове.
Дати
Както и миналата, така и тази година кандидатстудентските сесии в СУ ще са две. Приемът на заявления за явяване на изпити започва на 20 февруари, като за първата сесия крайният срок е 10 март, а за втората 19 май. Първият изпитен тур ще се проведе в неделните дни в периода 19 март - 23 април, а вторият - в съботните и неделните дни от 28 май до 25 юни. Желаещите отново ще имат възможност да подадат документи онлайн, на място във вуза или в бюрата на фирмите в страната.
Концесиите на плажовете ще буксуват второ лято. Новите правила за стопанисването на плажовете и определянето на цените за отдаването им на концесия или под наем още буксуват и вероятно няма да влязат в сила и това лято. Във вторник проектът с промени в закона за Черноморското крайбрежие на Министерството на туризма, одобрен от правителството едва в края на миналата година, беше внесен за обсъждане и в парламента.
Депутатите от сегашния парламент обаче едва ли ще успеят да ги гласуват, така че те да влязат в сила преди юни. Дори и времето да им стигне, текстовете ще влязат в сила половин година след евентуалното им обнародване, а след това предстои да се приемат и конкретните наредби.
Още в началото на мандата на правителството бе обявено, че туризмът ще е приоритет в политиката му. Затова беше сформирано и отделно министерство, поверено на министър Николина Ангелкова. Точно преди година между нея и регионалния министър Лиляна Павлова прехвърчаха искри, защото Павлова намекна, че екипът на Ангелкова се бави с промените в законите, а от там и с концесионирането на плажовете. Така миналото лято останаха старите правила, а очевидно и в предстоящия летен сезон няма да има промяна. Целта на новите текстове в закона е плажовете да се категоризират така, че концесионните и наемните цени да са адекватни и да няма плажове без стопанин.
Според промените категориите ще са 4 - плажове в градска зона, извън града, но близо до курорт и къмпинг, отдалечени от тях, както и морски плажове с ограничено ползване или определени за развиване на специален вид туризъм. Определящи ще са и показателите за леглова база в района, брой плажни места, релеф на брега, екологични характеристики и дори видът на морското дъно. Всички плажове ще се вписват в публичен електронен регистър, поддържан от министъра на туризма. Новите правила ще са от значение и за цените на чадърите и шезлонгите - на по-неатрактивните ще се формира по-ниска такса, а от там по-евтини ще са и плажните принадлежности.
Не е ясно обаче дали следващото управление ще запази сегашната структура на министерствата. Напълно е възможно да се реши "ресор туризъм" да се върне в ръцете на регионалния министър, както беше преди втория кабинет "Борисов". Реално административното отделяне на ново ведомство доведе до голяма загуба на време. Подобни безполезни ходове бяха направени и при управлението на Пламен Орешарски със създаването на Министерство на инвестиционното проектиране, чиито функции при Бойко Борисов се върнаха в МРРБ.
Глоби
Солени глоби за поставяне на павилиони, атракциони, хладилници, както и тенти или сергии върху дюни на плажа трябва да въведат промените в закона. Ако търговец постави машина за сладолед върху дюни, го грози глоба от 1000 до 5000 лв. Ако нарушителят е наемател или концесионер, санкцията е от 2000 до 10 000 лв. Ако е ограничен свободният и безплатен достъп, санкцията е от 2000 до 4000 лв., а за фирмите - от 5000 до 10 000 лв. До 20 000 лв. пък може да бъде наложеното наказание, когато се поставят платени чадъри и шезлонги за туристите без право на това, а при повторно погазване на закона глобата може да стигне 40 000 лв.
Българката, ранена в Истанбул: Слушах как куршумите барабанят край мен. "Слушах как куршумите барабанят край мен". В тази реплика, изречена от ранената в новогодишната нощ българка в клуб "Рейна", е побран ужасът, изживян от стотици невинни хора, по които все още неизвестен терорист стреля безразборно.
Бащата на пострадалата при терористичната атака в клуб "Рейна" българка Нурай Алиосман е вече до дъщеря си в болницата. Това съобщи за "24 часа" посланикът ни в Турция Надежда Нейнски. Самата тя четвърти ден е до 28-годишното момиче, което от няколко години живее и работи в Норвегия.
Таткото на родената в Шумен Нурай е бил придружен до болницата от Нейнски и генералния консул на България. Тя вече не е в реанимация, преместена е в самостоятелна стая, за нея се грижат изключително добре, каза посланик Нейнски.
Според лекуващите лекари животът й вече е вън от опасност. Диша самостоятелно и говори. Тя е много мила, красива и нежна. Изключително интелигентна и борбена, разказа впечатленията си Надежда Нейнски. Тя е по-мобилизирана от нас, здраво стъпила е на земята, добави посланикът.
Момичето си спомня кошмара в нощта на Нова година. Говорили и за безумеца, стрелял на месо безогледно, докато стотици невинни хора от цял свят посрещат 2017 г.
Куршумите му убиха 39 души, ранените са 69. Нейнски категорично отказва да споделя детайли, за да не навлиза в личното пространство на младата жена. На настоятелната ни молба да сподели нещо от разказа на момичето за стрелеца дипломатът каза само една реплика на Нурай: "Аз слушах как куршумите барабанят край мен".
"24 часа" научи още, че младата жена ще остане в болницата в Истанбул поне още една седмица, преди лекарите да разрешат тя да бъде транспортирана до Норвегия, където да продължи рехабилитацията й.
До няколко дни докторите ще махнат дреновете от белия дроб, с което ще отпадне и най-сериозната опасност от усложнения. При пристигането си бащата на момичето е бил посрещнат на най-високо ниво от екипа на болницата.
Тя е държавна, но е университетска и е една от най-добрите в Истанбул, обясни пред "24 часа" Нейнски. Бащата е разговарял с консилиум от специалисти, които се грижат за Нурай, както и с шефа и декана на болницата. Всички са професионално и емоционално ангажирани с възстановяването на момичето, каза Нейнски.
В болницата ги е намерил и български лекар, който работи там като хирург. Още през 1989 г. е заминал за Истанбул, като преди това е бил във варненска болница. Това допълнително вдъхнало кураж на близките на Нурай.
По-рано в сряда дипломатическият екип на България е посетил и хотела, в който ще отседне родителят на момичето. Мениджърът - австриец, е поел разходите по нощуването на бащата на Нурай, както и на най-добрата й приятелка. Двете са празнували Нова година заедно в клуб "Рейна". Тези две момичета са пример - както заради личния си успех в един сложен свят, така и с човешкото си поведение и със своето изключително самоотвержено приятелство, не скри възхищението си Надежда Нейнски и добави: "Човек показва истинското си лице в момент на страдание и криза".
Приятелката на Нурай ще остане с нея до момента, в който двете заедно могат да се приберат в Норвегия. Аз и като майка съм се ангажирала с този случай. Ще помагам на младата жена с всичко, което е по силите ми. Независимо че се налага да се върна към ангажиментите си в посолството в Анкара, оставам на разположение. В Истанбул е генералният консул, който ще има грижата за всичко необходимо, увери Нейнски.
Екип от посолството в Анкара вече е посетил и посолството на Норвегия, за да бъдат координирани действията на двете държави. Нурай Алиосман е българска гражданка, но в Норвегия е счетоводител на държавна служба.
Българско име за новата обединена банка на KBC. Става трета в България. "Нашите нови цели са да влезем в тройката на банковите институции и да се затвърдим на 4-о място сред застрахователите". Това обяви в сряда в София главният изпълнителен директор на "КВС Груп" Йохан Тейс.
"Подписваме сделката със смесени чувства, защото ОББ бе един от най-големите и най-печелившите ни активи", каза в отговор главният изпълнителен директор на Националната банка на Гърция Леонидас Фракидакис.
Двамата обявиха постигнатото в последните дни на 2016 г. споразумение между белгийската "КВС Груп" и Националната банка на Гърция (NBG) - гръцката "майка" на Обединена българска банка. Според него КВС придобива 99,9% от собствеността на ОББ и 100% от "Интерлийз".
Предмет на сделката за 610 млн. евро всъщност са четвъртата по големина банка в България с 8% пазарен дял и третият по големина доставчик на лизингови услуги у нас с 13% пазарен дял.
На обявяването на първата банкова консолидация за 2017 г. освен Тейс и Франгиадакис бяха главният изпълнителен директор на ОББ Стилян Вътев и главният изпълнителен директор на СИБАНК и кънтри мениджър на "КВС Груп" за България Петър Андронов. Обединението между СИБАНК и ОББ ще превърне слятата банка в третата по големина у нас.
"Активът, който закупуваме, е много важен за нас, защото ще ни позволи да развиваме банково-застрахователния модел. Направихме анализ на качеството на активите на ОББ и преценихме, че цената е справедлива и акциите на NBG се представят добре на международните финансови пазари", каза Тейс. Той припомни, че КВС присъства в България от 2007 г., след като придоби СИБАНК и "ДЗИ Застраховане". И обяви, че белгийската банкова група ще се наложи като стратегически инвеститор във всички сегменти на българския банков пазар - ритейл и корпоративно банкиране.
По време на представянето стана ясно още, че сделката между КВС с NBG включва освен 99,9% от ОББ и 100% от "Интерлийз", и „ОББ-МетЛайф" (Животозастрахователно Дружество.)
"ОББ се вписва дългосрочно в придобиванията ни на банковия пазар в Европа, където няма да се разширяваме географски извън пазарите в Белгия, Чехия, Словакия, Унгария и България. Така Тейс обясни избора на банка, базирана у нас. И добави - разбира се, и "блестящото ѝ представяне при оценката на активите и стрес тестовете".
Икономическата прогноза на банкера е, че през следващите няколко години групата ще се представи два пъти по - добре от средните финансови показатели за Европа. Йохан Тейс обяви, че сегашният главен изпълнителен директор на СИБАНК Петър Андронов ще оглави ръководството на новата банка
„Минимум година ще продължи процесът на обединение между СИБАНК и ОББ. Трябва да се получат разрешения от Европейската централна банка, БНБ, КЗК, Националната банка на Белгия и други регулаторни органи", прогнозира Андронов.
Той бе категоричен, че след сливането новата банка ще разполага с най-много клонове - над 300 в цялата страна. „В някои райони на страната имаме добро разпространение, но ще проучим какви са предимствата и ще я оптимизираме", уточни Андронов.
Той обеща да се търси разпознаваемо име за обединената банка, като в него няма да има названието КВС, заради политиката на белгийската група да не присъства като име в местните названия.
„С придобиването на ОББ към 10-те милиона клиенти на КВС ще се прибави още 1 милион", пресметна пък ЙоханТейс. Той определи като стратегическа цел надграждане над цялостния франчайз на групата ОББ, включително сътрудничество в банковото застраховане, лизинг, факторинг и управлението на активи.
"Планираният резултат ще е увеличение с 1,4 милиона на клиентската база като комбинирана услуга , смята той.
„Над 10 пъти увеличи кредитния си портфейл ОББ, след като NBG я придоби през 2000 г.", припомни Леонидас Фракидакис, главен изпълнителен директор на гръцката банкова група, досегашен собственик на ОББ.
Като причина за продажба на българската си собственост банкерът посочи държавната помощ за NBG и изискването на Европейската комисия банката майка да се издължи заради поставените условия от европейските кредитори и МВФ.
Аварии с тока заради студа по Богоявление. Ударното включване на печки и климатици при предстоящото застудяване създава опасност от аварии и спиране на тока, предупредиха от енергото на ЧЕЗ.
Компанията призова клиентите си да използват разумно отоплителните уреди, „за да не се стига до претоварване на мрежата и да не се смущава техният уют".
ЧЕЗ удвоява дежурните екипи в Западна България за периода, в който се очакват снежни бури и понижение на температурите до минус 20 градуса.
„Създали сме организация за посрещане на студовете. На разположение ще бъдат 110 аварийни екипа за работа при тежки условия", каза Виктор Станчев, главен оперативен директор на „ЧЕЗ Разпределение".
Увеличаването на товарите по мрежата може да създаде опасност от аварийни прекъсвания на електрозахранването, особено в районите, където населението се отоплява главно с електрическа енергия.
Общо 150 екипа на EВН са в готовност да реагират при аварии, съобщиха от енергото в Югоизточна България. Дружеството има възможност да мобилизира и допълнителен брой сътрудници и техника.
Основна трудност при тежка зимна обстановка са затворените пътища и невъзможният достъп до аварирали електропроводи. Голямо предизвикателство е обледяването на проводниците, падналите дървета и счупените стълбове.
ЕВН разположи по места мобилни агрегати, техника, инструменти и материали за авариен резерв. Има и специализирана механизация - високопроходими автомобили, автовишки, моторни шейни и АТВ за труднодостъпните райони. Дежурните екипи по места разполагат със снегоходки и щанги за сваляне на лед от проводници.
„Енерго-Про Мрежи" мобилизира 20 допълнителни аварийни екипа в Североизточна България. Другите 82 групи са в постоянна готовност да реагират при повреди. При извънредна ситуация на разположение ще бъдат общо 384 екипа.
Техниците са напълно оборудвани с необходимите материали, инструменти, лични предпазни средства и облекло. Разполагат с подходящи комуникационни средства за връзка с Центровете за управление на мрежата. В готовност са 410 високопроходими автомобила, 317 екипни коли и 149 специализирани автомобила - багери, автокранове и автовишки.
Борисов: Безобразията с тировете да престанат
„Специално ДАИ искам да присъства навсякъде, да следят тировете, защото тези безобразия трябва да престанат", заявява премиерът Бойко Борисов по време на заседанието на кабинета.
Министър-председателят в оставка нарежда на членовете на правителството да са в пълна готовност за задаващия се студ и снежни виелици, става ясно от стенограмата.
„Явно е, че не можем да кажем на хората да не пътуват, поне от опита ми от тези няколко дни, като обиколих Айтос и Карнобат надолу. Не се оценява, че природата е по-силна от нас, и след това настава хаос. Затова имайте пълна готовност - за тези, които са неразумни и тръгнат в такова време - да имаме готовност съответно да им се окаже помощ и да не бъдат и допуснати в тези трасета, където би могло да има и се очаква силен снеговалеж. Така че използвайте и медиите да го транслирате това, да обясните още веднъж. Армията също (...), нека да имат готовност с тежките машини", казва още Бойко Борисов.
Вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчваров го уверява, че представителите на министерствата в сформирания кризисен щаб вече са взели превантивни мерки. „Общините - възложили сме на нашите директори заедно с областните управители и кметовете да подготвят местните щабове и кризисните центрове да бъдат в готовност, ако се наложи евакуация на хора, да могат да ги настанят", казва Бъчварова.
„Дават го минус 22 градуса и снеговалеж. Все пак обръщаме се към хората, че при такива минусови температури и нашата техника може да аварира, така че, докато мине бурята поне... само в краен случай да се предприемат пътувания", предупреждава Борисов.
Прогнозата: Леден въздух идва от север
„От северните ширини на Европа към Централните югоизточни части на континента се спуска леден арктичен въздух. Той се ще се срещне с по-топли и влажни средиземноморски маси и на Балканите ще се създаде зимна валежна обстановка", съобщиха от ТВ-МЕТ пред „Труд"
От там обясниха, че над полуострова ще паднат интензивни валежи от дъжд и сняг. В нашата страна влошаването на времето ще започне от днес, като в началото на деня ще завали в Западна България, а до края на деня валежите ще обхванат по-голямата част от страната.
В началото в ниските части на Дунавската равнина, по долината на Струма, в Тракия ще завали дъжд, който с понижението на температурите ще се преминава в сняг. Тази нощ в почти цялата страна се очакват снеговалежи, само по южното Черноморие ще вали дъжд. Снежната покривка в почти цялата страна ще е между 15-30 см., но в планинските райони, както и на места в Предбалкана, в източните райони ще има покривки до 40-50 см. Утре преваляванията постепенно ще спират, като този процес ще бъде от юг на север. Следобед в южна България вече снеговалежите ще са спрели, а в северна все още ще превалява слабо.
Ще духа умерен вятър от север и в източната половината на страната ще ума условия за виелици и навявания. Това, както и с очакваната снежна покривка ще правят условията по пътищата изключително неподходящи за шофиране, особено за по-неподготвените автомобили.
Главната инспекция по труда предупреди: По-чести почивки и топли напитки при работа в снега
Главната инспекция по труда напомни на работодателите да вземат мерки за защита на работещите при голям студ и сняг.
Наредбата за минималните изисквания за микроклимата описва допустимите температури на въздуха при лека, средно тежка и тежка физическа работа. Оптималните стойности на закрито варират между 16 и 23 градуса, а допустимите са от 13 до 25 градуса. По-ниски температури са приемливи само при тежък труд.
При дейности на открито работодателят е длъжен да се съобразява с червените и оранжевите кодове за снеговалеж, дъжд, вятър, ниска температура, мъгла.
Най-често фирмите въвеждат промяна на работното време или възлагат задачи, при които ефектът от лошото време е по-малък. Осигуряват се също по-чести почивки и топли напитки.
Дизелови снегорини ще почистват жп линиите
Системата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е в пълна мобилизация. Сдруженията на превозвачите са информирани по възможност да избягват пътувания от днес до неделя.
За почистването на железопътната инфраструктура след евентуални силни снеговалежи и навявания са осигурени необходимите снегорини с дизелова тяга. Това съобщи зам.-председателят на Националния щаб за защита на населението при бедствия и аварии и министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски.
„Предвиждам усилията да бъдат съсредоточени основно върху разчистване на контактната мрежа и премахване на евентуални паднали дървета", каза министърът.
Мобилните оператори са уверили ведомството, че е създадена организация за справяне със значителни снеговалежи, прекъсвания на електрозахранването и затруднен достъп до местата, където са разположени базовите станции.
Премиерът обеща във всяко село полицай. Всяко село вече ще има полицай или най-малко един на две села. Това обяви премиерът в оставка Бойко Борисов на редовното правителствено заседание. Малко преди това вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова съобщи, че в МВР започват да пристигат първите от 300-та нови патрулни автомобила по обществената поръчка, приключила през август миналата година.
„Тези автомобили, които ще подменим в големите градове, ще вършат прекрасна работа по селските райони", каза още Бойко Борисов.
През тази седмица започват и доставките на специално оборудване за жандармерията и спецчастите в МВР, купено с 5 млн. лв., отпуснати в средата на годината от правителството. Това са щитове, шлемове, протектори, палки и др., научи „Труд".
Бъчварова обясни още, че по линия на помощта от Европейския съюз за укрепване на граничната полиция са пристигнали първите автобуси, с които МВР само да вози мигранти и да не сключва договори с превозвачи. Тя добави, че оградата по българо-турската граница още не е завършена и остава да се построят още 2 участъка по 9-10 км. По нейни данни нелегалните мигранти през миналата година са намалели с 40% спрямо предишната година, а само за месец декември - с 60%.
Студът сменя работното време. Адският студ, който започва от днес, сменя работното време. Неочакван отпуск може да получат хората, които се трудят на открито. Шефовете трябва да им осигурят топло облекло, горещ чай и чести почивки в подходящи закрити помещения. Това са част от мерките за защита на служителите, напомни вчера Главната инспекция по труда (ГИТ).
И подчерта, че при дейности навън работодателите са длъжни да се съобразяват с кодовете за опасни метеорологични условия. За днес е обявен жълт код за сняг и поледици. Утре температурите падат до -20 градуса, очакват се преспи над метър. 15 000 полицаи, военни, пожарникари, лекари, аварийни екипи и служители на ДАИ ангажира кабинетът за реакция при евентуални бедствия.
В първата седмица на януари зимата ще се завърне с пълна сила. Със силен североизточен вятър, снеговалежи, виелици и снегонавявания ще започне "кучият студ", за който синоптиците предупреждават от седмица. Всичко ще започне днес по обед, ще се развие в петък и отчасти в събота и ще затихва в неделя и понеделник.
Заради това още от снощи започна обработката на магистралите и първокласните пътища срещу заледяване. Това стана ясно вчера след заседанието на сформирания от кабинета кризисен щаб, свикан заради очакваните лоши атмосферни условия у нас.
На всеки три часа ще се актуализира информацията за цялата страна, каза след заседанието вицепремиерът и вътрешен министър в оставка Румяна Бъчварова.
От АПИ пък обясниха, че на 650 места ще бъдат разположени още около 3000 почистващи машини заради очакваното интензивно снегонавяване в Северна България, където снегът може да достигне и до метър. В тези случаи и при видимост под 10 метра ще бъдат затваряни пътища. АПИ ще следи не само камиони да не се движат, но и автомобили, които въпреки евентуалната забрана може да излязат по шосетата. Ще се пропускат само високопроходими машини, които могат да превозват болни или да доставят храна.
Според докладите на синоптиците, Северна и Североизточна България ще са в най-голяма опасност от преспи. Възможно е да се утежни обстановката в Смолян и Пазарджик, каза пък МВР шефът Румяна Бъчварова.
От своя страна пък министърът на транспорта Ивайло Московски каза, че мобилните оператори са направили всичко възможно да няма проблеми с комуникациите. Министерството е определило редица допълнителни възстановителни екипи дори при железниците, където е възможно да има скъсана контактна мрежа. Пристанищата пък имат готовност да подпомагат с допълнителна техника, обясни още Московски.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова пък докладва, че енергийната система на страната работи в нормални условия. Водени са разговори с трите ЕРП-та. Ще бъдат удвоени екипите, които работят при аварийни ситуации.
Максимално много полицаи ще бъдат ангажирани, каза и комисар Бойко Рановски - началник на отдел "Пътна полиция", за да бъде спирано движението в най-критичните участъци.
От здравното и образователното министерства пък напомниха, че училищата и детските градини са във ваканция до 9 януари заради грипната епидемия и очаквания студ.
Готовност за действията при кризисна ситуация имат още от здравно министерство. Оттам вече са разпоредили пациентите, които са на хемодиализа, да бъдат хоспитализирани, както и бременните, които се очаква да родят в близките дни, каза зам.-министър Ваньо Шарков.
Приходите в хазната нараснаха с 2,5 млрд. Бюджетът завърши 2016 г. с излишък от около 1,5 млрд. лв., което е 1,6% от БВП. Това се случва за първи път след предкризисната 2008 г., каза зам.-министърът на финансите Кирил Ананиев по време на редовното правителствено заседание. Цялото преизпълнение на бюджета за 2016 г. отива във фискалния резерв, допълни той. Ананиев припомни, че парламентът прие държавния бюджет за 2016 г. с дефицит от 2%.
Според него спрямо 2015 г., когато имахме дупка в хазната от 2,8%, подобрението във фискалната позиция е с 4,4% от БВП. Общият размер на приходите и помощите за 2016 г. е преизпълнен и е повече спрямо 2015 г. с 1,745 млрд. лв. Данъчните и неданъчните приходи са нараснали спрямо 2015 г. с 2,5 млрд. лв. От тях 2,137 млрд. лв. повече са събрани от двете приходни агенции - НАП и Агенция "Митници", каза Ананиев.
Данъчните приходи са нараснали спрямо 2015 г. с 2,1 млрд. лв. Косвените данъци са се увеличили с 1,2 млрд. лв., като само приходите от ДДС са повече с около 900 млн. лв. (11,5%), допълни той. По думите му всичко това е в резултат на много по-добрата координация между двете приходни агенции, МВР, главна прокуратура, службите, които се занимават с тази дейност и с европейските партньори.
"Тази политика имаме увереността и готовността на Министерството на финансите и другите представители на правителството да продължи и през тази година, за да постигнем още по-високи резултати през 2017 г.", каза още Кирил Ананиев.
Монитор
Президентският вот глътнал близо 5,6 млн. лева. Близо 5,6 млн. лв. са били похарчени в кампанията за президентския вот през ноември 2016 г. от всички мераклии, които се бориха за „Дондуков" 2. Това става ясно от отчетите на формациите и инициативните комитети, които Сметната палата публикува днес. В сметката не влизат единствено харчовете на Бисер Миланов-Петното, който не е предоставил отчета си пред Сметната палата. За такова нарушение Изборният кодекс предвижда глоба от 2000 лв. до 10 000 лв. Санкцията ще бъде наложена на сина на Петното - Виторио, който е представлявал инициативния комитет.
За кампанията на победителя на вота Румен Радев, който на 22 януари ще встъпи в длъжност като президент, са били изразходвани над 924 000 лв., става ясно от отчета до Сметната палата. Той бе издигнат от инициативен комитет и основно парите за агитацията му са дошли от дарения. Самият той дори е извадил 41 000 лв. собствени средства, а вицето му Илияна Йотова още 20 000 лв. Любопитното в отчета е, че разходите за кампанията им надвишават с 45 000 лв. набраните средства.
Най-големи разходи за изборите са направили от ГЕРБ за кампанията на Цецка Цачева, която загуби на балотажа от Радев. За нейната агитация са отишли над 1,7 млн. лв., като сумата изцяло е била осигурена от партийната субсидия. Сериозно перо в харчовете - близо 540 000 лв., са били масовите прояви като концерти и други публични събития. По традиция ГЕРБ направи пищно откриване на кампанията в столичната зала „Арена Армеец", закриването бе в Пловдив, а при обиколката в страната имаше още куп събития.
Кампания тип „пари на вятъра" обаче е била направена за издигнатия от РБ Трайчо Трайков. Той се нарежда на трето място по размер на финансиране с 822 644 лв., но по резултати бе на едва шесто място с 5,87% подкрепа. За неговата кампания са били набрани куп дарения, но в масовия случай със символични суми. Единственият крупен благодетел е бил известният като „агнешката главичка" Никола Николов, който броил таванът за дарения 10 000 лв. За това, че Трайков е бил кандидатът на ДСБ и кръга около Иван Костов си личи от дела на финансирането. Тъмносинята партия като по-бедна винаги е минавала по-тънко в кампаниите преди, но този път е дала най-тлъстия дял - 235 941 лв. С 12 000 лв. по-малко е извадила ДБГ, а СДС се е отчела със 143 500 лв.
Обединените патриоти, които издигнаха Красимир Каракачанов пък станаха трети на вота с похарчените за целта 470 000 лв. НФСБ, ВМРО и „Атака" са си поделили по братски разходите, като и трите формации са извадили по 150 000 лв.
По около 250 000 лв. са пръснали за агитацията си Веселин Марешки и Татяна Дончева, но докато първият достигна резултат 11,17%, то втората едва 1,81 на сто.
На отминалия президентски вот имаше бум на независими кандидати и малки формации, като всички те са получили по около 30 000 - 40 000 лв. медийни пакети. В тази схема бе издигнатият от „Българско национално обединение" Митьо Пищова, който още преди изборите скочи, че всъщност бил превърнат в кукла на конци от партията само заради парите от медийните пакети.
Голяма част от самите средства по тези пакети пък все още не са предоставени на доставчиците на услуги. В тези случаи все още се събират доказателства дали реално са били извършени услугите, уточниха от ЦИК.
АПИ: На 31 януари 2017 г. изтича валидността на годишните винетки за 2016 г. На 31 януари 2017 г. изтича валидността на годишните винетки за 2016 г. Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) прави това уточнение по повод запитвания от граждани и напомня, че годишна винетка с валидност, съответстваща на бюджетната година, по смисъла на чл. 10, ал. 2 от Закона за публичните финанси, е от 1 януари до 31 декември на годината, за която е издадена, като потребителите могат да ползват републиканската мрежа в срок до 31 януари на следващата година, при заплатена винетна такса за предходната година, съобщиха от пресцентъра на АПИ. Годишните винетки за 2016 г. са валидни до 31 януари 2017 г. Годишните винетки за 2017 г. са валидни до 31 януари 2018 г.
Цените на всички видови стикери са непроменени и са същите както и през 2016 г. Годишната винетка за леки автомобили е 97 лв., месечната - 30 лв., а седмичната - 15 лв. При закупуването им шофьорите трябва да изискват касова бележка с вписан регистрационен номер на превозното средство, която трябва да се пази. Винетки се продават в над 2 500 разпространителски пункта. От тях 372 бр. са с денонощен режим на работа. Това са големите бензиностанции, офисите на „Български пощи", областните пътни управления и гранично контролно-пропускателните пунктове. В разпространителската мрежа има над 2,7 млн. винетки, от които 1 300 000 бр. са годишни за леки автомобили. До края на януари в пунктовете ще има около 4,8 млн. винетки от различните видове и за различните категории превозни средства. На 5 януари 2017 г. ще бъдат предоставени за разпространение още 400 000 бр. годишни стикери за леки автомобили. Общо в мрежата за разпространение ще има налични 1 700 000 годишни стикери за леки автомобили.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |