Пътната агенция пести от химикали срещу леда. За да пести средства, пътната агенция ще използва само в краен случай скъпи химикали срещу заледяване. Това вероятно ще доведе до нови усложнения на пътната обстановка в страната след започналия снеговалеж. Всяка зима се залагат 50-60 млн. лв. за зимно почистване. И тази година са предвидени толкова, но ако се ползват скъпи химикали, сумата ще набъбне до 200 млн. лв., колкото е годишно бюджетът на агенцията, обясниха оттам. Затова, вместо да обработва асфалта с модерни химикали, АПИ ще ръси основно сол, каквато е традицията от десетилетия. Солта обаче не е ефективна при температури под -10 градуса, а има и друг недостатък - силният вятър я отнася.
Ръководството на агенцията влезе в обяснителен режим за химикалите, след като рано сутринта в четвъртък предупреди, че ефективността на средствата, които се използват за обработка на асфалта, при температури под -10 градуса намалява, а температурите, които се очакват през следващите няколко дни, са за минус 20 градуса през нощта. Но при покачването на температурите тези химикали ще сработят, опита се да внесе успокоение шефът на АПИ Дончо Атанасов, който е бивш депутат от БСП. Партията излезе с остра декларация срещу ГЕРБ и президента Плевнелиев заради непочистената магистрала "Тракия" на 30 декември.
Снощи от АПИ уточниха: " 99% от пътищата се обработват със сол. Това е основното, което се ползва. Рядко температурите падат до -18 или -20 градуса. Фирмите по снегопочистването са подготвени и с другите химикали, които действат при ниски температури. Но ако те се използват цяла зима, би струвало 3-4 пъти по-скъпо", уточни Атанасов. Регионалният министър Лиляна Павлова успокои, че макар и по-скъпи, тези материали ще се използват. Според нея те се полагат главно по мостове. Пясък се ръси по пътищата втори и трети клас, но не и по магистралите.
Според шефа на АПИ ни очакват "всички най-неприятни метеорологични изненади - дъжд, поледици, снегонавявания, висока скорост на вятъра и образуване на преспи". Ще се вземат допълнително мерки за участъците, които ще бъдат затваряни, за да не се допускат автомобили, които да остават в преспите, обясни той. Атанасов апелира шофьорите да не навлизат в такива участъци. Горещият телефон на агенцията не може да поеме всички обаждания, признаха от АПИ. Мобилното приложение за ситуацията по пътищата и сайтът също не опресняват добре информацията. Според министъра на регионалното развитие в оставка Лиляна Павлова трябва да се въведат "солени глоби" за шофьорите, които в зимни условия тръгват на път с неподготвени за ситуацията автомобили. Тя не каза нищо за ответни мерки и за отговорните контролни органи и почистващи фирми.
"След затваряне на определен участък се изисква необходимото време патрулите да пристигнат и реално да затворят участъка, така че нека гражданите да се съобразяват с указанията на контролните органи и да не навлизат в участъци, в които има преспи и навявания", застрахова се шефът на Пътна полиция комисар Бойко Рановски. Той посъветва хората да изчакват на бензиностанции или в населените места, тъй като в останалите части могат да изпаднат в трудни ситуации. По думите му КАТ са мобилизирали максимален брой пътни полицаи, които да затварят участъци, за да може почистващата техника да работи. Вътрешният министър Румяна Бъчварова призова хората да подават сигнал до тел. 112, ако видят по пътищата камиони въпреки забраните за движение.
Гражданите могат да подават сигнали при необходимост от оказване на спешна медицинска помощ и към денонощните дежурни телефони на МЗ: 02 8050 300 или 0888 33 45 45, както и на 112. Лечебните заведения трябва да са готови за транспортиране и хоспитализиране на пациенти, нуждаещи се от хемодиализа, както и родилки. Шефовете на спешната помощ следва да осигурят необходимите лекарства и медицински изделия, както и нужните количества гориво.
На тъмно
За риск от претоварване на елмрежата предупредиха ЕРП-тата. ЧЕЗ призова клиентите си към разумно използване на тока, за да не се претовари мрежата. От ЕВН дадоха конкретни съвети за това как потребители да пестят енергия: Гасете лампите, ако напускате за дълго помещението, покривайте тенджерата с капак, за да намалите времето за готвене, изключвайте фурната 10 минути по-рано. Заради авария бургаските квартали "Лазур", "Славейков", "Зорница" и "Изгрев" са без парно и топла вода за пореден ден. Очаква се топлоподаването на бъде възстановено до петък вечерта. 20 допълнителни аварийни екипа ще дежурят и от "Енерго Про", като при извънредна ситуация на разположение ще бъдат 384 екипа. В началото на сезона и от трите ЕРП-та казаха, че са готови за зимата, но подчертаха, че липсата на повече инвестиции в мрежата поставят под съмнение безаварийната й работа.
75% от тока на АЕЦ "Козлодуй" се продава на свободния пазар. АЕЦ "Козлодуй" е принудена да продава на борсата произведения от нея ток на двойно и тройно по-ниска цена. При условие че централата произвежда електроенергия за 1 милиард лева, печалбата й е 1 милион лева. Това изчисли вчера бившият енергиен министър Румен Овчаров.
Част от електроенергията на Първа атомна се произвежда за регулирания пазар, а друга отива на свободния и може да се купи на други цени, откъдето идвала и разликата. Квотата обаче всяка година се определя с решение на енергийния регулатор. За 2016 г. тя бе 25% към 75% в полза на свободния пазар.
"Кой я купува тази електроенергия на по-ниската цена? Някой ще провери ли кои са тези фирми? Кой им организира доставяне на електроенергия на значително по-ниски, преференциални цени? И какъв е ефектът за електроенергийната ни система от цялото упражнение?", възмути се Овчаров пред БНР.
В продажбата на ток могат да участват над 60 фирми, показа справка на в. "Сега". Кой какви количества ток е купувал, както и на какви цени, обаче не става ясно. От АЕЦ "Козлодуй" не отговориха на запитването на "Сега" в рамките на вчерашния ден.
В същото време по традиция токът от Първа атомна влиза с най-ниската цена в т.нар. енергиен микс за потребителите. Така например участието на АЕЦ "Козлодуй" в енергийния микс за бита, продаван от ЧЕЗ, е в размер на 6.44%. Най-голям дял от микса се пада на водноелектрическите централи (17.98%).
Съмненията за търговете за продажба на ток от АЕЦ "Козлодуй" не са от вчера. Още преди няколко години тогавашният министър на енергетиката Трайчо Трайков коментира, че договорите не се сключват по начин, "който да защитава максимално интереса на централата, респективно обществения интерес". Проблемите били свързани най-вече с подбора на фирмите, на които е продаван ток, но подробности така и не бяха съобщени.
Овчаров не пропусна и темата за евентуалната продажба на АЕЦ "Белене". "Искам да ми кажете кой ще бъде този министър на енергетиката или изпълнителен директор на НЕК, който ще си позволи да приватизира АЕЦ "Белене"? Той очевидно ще трябва да го направи с предварително запитване до прокуратурата дали цената, избраният купувач, механизмите, по които ще се реализира, са удовлетворителни за българската прокуратура, за да си позволи да направи подобна сделка", подхвърли той.
Румен Овчаров е един от бившите министри, които бяха обвинени заради Втора атомна. В края на ноември прокуратурата повдигна обвинение срещу него за това, че като министър през 2006 г. е допуснал подписването на споразумението между НЕК и руската "Атомстройекспорт" в нарушение на Закона за обществените поръчки. Списъкът с клиентите на прокуратурата се допълва от други двама ексминистри - Делян Добрев (ГЕРБ) и Петър Димитров (БСП).
Посрещане
Двата готови реактора за Втора атомна ще пристигнат в началото на април и ще бъдат съхранявани на площадката край "Белене". "Трябва да предприемем някакви действия, за да минимизираме щетите - затова трябва да се направи задълбочен анализ от необходимостта от проекта "Белене", да се направи отделна компания, в която да влязат активите на проекта, и да се види дали има частен интерес, което ще покаже, че строежът на централата е икономически изгоден", заяви вчера ресорният министър Теменужка Петкова пред bТV. В същото време предстои да бъде сключен договор с БАН, допълни тя. Учени от академията ще анализират дали втората атомна централа е нужна на България и дали проектът изобщо е жизнеспособен.
И внукът на Николай Добрев ще влиза в политиката. Малко политици наистина заслужават мястото си в историята, но Николай Добрев със сигурност е един от тях. И един ден със сигурност ще влезе в учебниците като политика, взел едно от най-тежките решения за себе си и за БСП - да се откаже от властта в името на това държавата излезе от дълбока политическа криза и да се възстанови мирът между гражданите. Той е човекът, спасил страната от гражданска война след протестите от януари и февруари 1997 г.
Днес, 20 години по-късно, историята показа, че малко политици са способни да поставят националния интерес над партийния.
Да започнем от началото. Годината е 1996-а. На власт е правителството на Жан Виденов. Николай Добрев е вътрешен министър в кабинета в оставка на Виденов. Той е наследил на този пост Любомир Начев, който е принуден да подаде оставка, след като е уловен от медии да се весели с манекенки няколко часа след като в столичния квартал "Люлин" са застреляни трима полицаи.
Именно при Добрев започва реформирането на МВР. Управлението на Виденов ще бъде запомнено със съсипването на банките, хиперинфлацията и връщането на плановата икономика, то е съпътствано от поредица скандали. Първо е смъртта на 14-те войничета през август предната година. В същия ден като първа новина е показан премиерът, който рипа хоро на центъра на Копривщица.
Следва зърнената криза, после идва провалената икономическа политика, недоволство срещу повишените цени на парното. Извършено е първото политическо убийство в най-новата ни история - на бившия премиер Андрей Луканов. Страната е в най-голямата криза изобщо в историята, сравнима е само с падането под турско робство.
През есента на 1996 г. огромното недоволство от властта прераства в масови протести и уличен натиск Държавата е фалирала, изправена е пред хиперинфлация, след като за по-малко от два месеца в началото на 1997 г. цената на един щатски долар от 500 достига до 3000 лева.
Унищожени са спестяванията на мнозинството българи, но са стопени дълговете на т.нар. кредитни милионери, взели пари от банките, без да имат намерение да ги връщат.
Кризата е толкова голяма, че на извънреден конгрес на БСП навръх Коледа - 21-23 декември, Виденов подава оставка като премиер и лидер.
В партията го наследява Георги Първанов. Дни по-късно извънредно се събира и 37-ото НС, за да приеме оставката на кабинета.
На 8 януари 1997 г. парламентарната група на Демократичната левица номинира за премиер в оставащия двегодишен парламентарен мандат Николай Добрев. Той приема след доста колебания, защото, както сам признава: "Хората на улицата са гладни и до това дередже ги докарахме ние."
Надделява обаче желанието му да успее да състави заедно с коалиционни партньори и с експерти силен управленски екип, който да подготви и да реализира програма за излизане от кризата. Два дни по-късно - на 10 януари, президентът Желю Желев, чийто мандат изтича на 21 януари, отказва да даде на БСП мандат за съставяне на ново правителство, макар че е задължен по конституция.
Опозицията в парламента обявява национална политическа стачка, призовава към гражданско неподчинение и организира протестно шествие срещу Народното събрание. То завършва с обкръжаване на сградата и с опит за погром и палеж Полицията и вътрешни войски се намесват и със сила привечер разпръскват демонстрантите.
Десетки са ранени. 10 януари е върховното изпитание за Добрев като вътрешен министър - само една негова заповед в онези часове можеше да превърне площада в бойно поле, а България в арена на гражданска война.
Протестите продължават и в следващите дни. На 28 януари новият президент Петър Стоянов връчва на Добрев мандат за съставяне на правителство. Той започва срещи с всички партии, с експерти и синдикати, за да направи широк експертен кабинет, тъй като е убеден, че еднопартийно правителство няма шанс. Бързо обаче става ясно, че ресурсът на доверие към БСП и вътре, и извън страната е изчерпан.
Петър Стоянов обявява, че само връщането на мандата може да успокои гнева на улицата. Иван Костов пък предупреждава, че опозицията ще насочи целия си натиск върху Добрев, за да не успее да направи второ правителство на левицата. Три дни в началото на февруари БСП провежда мъчителни заседания как да постъпи.
Добрев нееднократно обявява, че няма как да състави кабинет, че вътрешната и международната изолация на партията е факт. Предупреждава, че ако все пак успее да прокара правителство в парламента, то ще трябва да хвърли полицията срещу улицата.
Не така мислят обаче хардлайнерите в БСП, които настояват левицата да има втори кабинет Червеният пленум го притиска на всяка цена да сформира и прокара правителство. Добрев вече е взел решение да върне мандата.
Късно на 3 февруари казва в интервю за Ройтерс: "Моето мнение за решаване на кризата в България е в пълна хармония с позицията на ЕС. Тя има три пункта - политиците да се разберат за датата на изборите, аз подкрепям и съм радетел за предсрочните избори. Второ, да се споразумеят по програмно, преходно или коалиционно правителство. И трето, да се възстановят разговорите с МВФ. Ще върна мандата при тези условия."
Така на 4 февруари Добрев и Георги Първанов отиват при президента с 2 папки, около които има много легенди, но и с решение да върнат мандата. Което и правят. Така Добрев спасява България от четвърта национална катастрофа. По-късно препотвърждава решението си и пред членовете на Консултативния съвет по национална сигурност, който Стоянов спешно събира още същия ден.
КСНС завършва с подписване на декларация за национално съгласие между всички партии и споразумение за провеждане на предсрочни избори. С това се слага край на продължителните масови протести.
На 12 февруари президентът Стоянов назначава служебно правителство, оглавено от кмета на София Стефан Софиянски, разпуска 37-ото НС и обявява предсрочни парламентарни избори на 19 април. Първото решение на служебния кабинет на Софиянски е за въвеждане на валутен борд в България. Така след 4 февруари Николай Добрев печели хората по улиците, но губи много другари на "Позитано".
Заради решението си Добрев е подложен на другарски съд и нарочен за предател от много от съпартийците си. Те не могат да му простят, че предава доброволно властта в ръцете на СДС и не позволява на партията да довърши мандата си. Чуват се гласове да бъде изключен от партията.
Самият Добрев по-късно казва: "Нито имам съзнанието на спасител, нито греха на предател. Аз взех най-доброто за страната решение с разчет, че недоброжелателните и идейно ослепени политически сили може да ме упрекнат за това." Остава редови член на БСП до смъртта си две години по-късно.
Кирил Добрев взе кабинета на баща си на "Позитано"
Името Добрев носи отговорност. Това признават наследниците на Николай Добрев и днес, 18 години след смъртта на баща си. Синът му Кирил Добрев го наследи в политиката и днес седи в неговия кабинет на "Позитано" 20. Той е организационен секретар на БСП и депутат от левицата няколко мандата.
Кабинетът прилича на музей в памет на баща му - с негови снимки, тефтерчето със записки от събитията отпреди 20 г., първия му мобифон. "В първия момент винаги ме приемат като сина на Добрев, но излизам от среща или разговор като Киро Добрев. По-скоро името ми помага, но има и моменти, в които действително ми тежи", споделя той.
Кирил казва, че никога не е излизал от политиката и е бил неотлъчно до баща си през последните години. От онези години познава повечето хора, с които работи днес. "Влизането ми в политиката стана естествено, без предварителни уговорки. След като баща ми почина, бях привлечен в партията", казва Добрев.
Признава, че не му е комфортно непрекъснато да го сравняват с баща му, защото е по-различен и с друг темперамент. Но пък вижда много от качествата на баща си в сина си Николай. Той ще навърши 20 години този февруари. Учи мениджмънт на инвестиционния и финансовия риск в City University of London.
Кирил Добрев има и дъщеря - 10-годишната Ема. Като точно копие на Николай Добрев обаче приятелите му сочат дъщерята Марияна. Тя направо е одрала кожата на баща си - само за миг да се навъси, и всява страх като него. Самата тя признава, че много си приличат. Не само на външен вид, но и по характер: "Наследих от него критичността. Като него мразя излишните приказки и казвам всичко директно. Винаги имам готов отговор и готово решение. Не се захващам с неща, които не са ми по силите."
10 г. Марияна бе дясна ръка на Георги Първанов в президентството. Но няма интерес към политиката и не обича публичността.
"Това за политиката не се предава по наследство. Когато съм имала за пример човек, за който със сигурност мога да кажа, че бе политик от класа и държавник, ми е трудно да възприема сегашните политици", казва тя.
След излизането си от "Дондуков" 2 Марияна мина в частния бизнес. Има фирма и с единия от синовете на Първанов. А днес е в отпуск по майчинство, за да гледа двумесечната си дъщеричка Димана. Съпругата на Добрев - Елка, почина преди година.
Като малък внукът Николай рецитирал и пеел на дядо си в болницата
Николай Добрев - внукът на известния политик, наследил изцяло имената му, е бил на 2 години и няколко месеца, когато именитият му дядо почива. Затова и няма свой реален спомен от него, а си е съставил образ по разказите на близките си.
"Николай беше първия внук в семейството, още повече - носеше неговото име. Никога няма да забравя как го качваше на нощното шкафче в болницата да му рецитира стихчета и да му пее детски песнички. И му даваше по 5 лв.", връща се назад в годините Кирил Добрев.
"Знам, че е бил изключително авторитетен човек. И винаги се е стремил да помогне на хората, дори така да загърби семейството си или да ги постави на втори план", казва за дядо си Николай Добрев-младши. А баща му го допълва, че винаги е поставял проблемите на хората пред тези на семейството. Особено като кмет на "Надежда".
Днешните млади не знаят кой е Николай Добрев, категоричен е внукът му. "Повече приятели от близки семейства са слушали за него от родителите си. Иначе сами да се поинтересуват - не ми се е случвало.
Много малко от младите хора днес се интересуват от политика, а още по-малко от това, което се е случвало в България в онези години", разказва той. Но пък знаят кой е баща му, тъй като с цветистия си език Кирил Добрев неведнъж е попадал дори в "Господари на ефира".
40 ст. на минута за въпрос към чиновник от мобилен телефон. Солени сметки за въпроси и сигнали към чиновниците от редица институции плащат граждани и бизнес, ако потърсят консултация по мобилен телефон. Причината е, че много ведомства контактуват с гражданите през телефонни номера от типа 0700 1Х ХХХ. Граждани са плащали по 8 и повече лева сметка за запитване към Националния осигурителен институт, стана ясно от въпрос на депутата Петър Славов към социалната министърка Зорница Русинова.
Разговорите заедно с изчакването за връзка със служител от НОИ са продължили около 15-20 минути, което означава, че цената на обаждането е била над 40 ст. на минута с ДДС, твърди в запитването си народният представител.
Номерът за запитвания от граждани и фирми на НОИ е 0700 14 802. При тези номера, които се издават от всички оператори на пазара в България, таксуването е на цената на един градски разговор, но само ако е направено от стационарен пост на съответния оператор.
Във всеки останал случай - при обаждане от мобилен телеон или от стационарен, но поддържан от друг оператор, таксуването било според тарифите на оператора, обслужващ съответния гражданин. Тази информация е описана и на сайта на осигурителния институт.
Телефонът на НОИ не работи с тарифа с добавена стойност и по никакъв начин не натоварва сметките на потребителите повече от обявенaтa на интернет страницата цена за минута разговор, коментираха в четвъртък от осигурителния институт. "Средната продължителност на разговора е под 5 минути, а на изчакването за включване - 9 минути Част от потребителите обаче прекратяват изчакването и прекъсват връзката до четвъртата минута", коментираха още от НОИ.
"Големият брой потребители на услугите на НОИ и ограниченият капацитет на центъра създават в определени времеви интервали ситуации, при които се налага по-продължително изчакване за връзка с оператор", казаха още от института.
Според статистиката на НОИ само през декември 2016 г. през телефона са обслужени 14 350 запитвания на граждани и фирми. Заради това и в осигурителния институт планирали да увеличат персонала, който отговаря на запитвания в контактния център, което трябвало да намали изчакването. Въпреки че товари гражданите и бизнеса с големи сметки, номерът 0700 се ползва и от редица други институции, показа проверка на "24 часа".
Такива са примерно телефоните на Националната агенция за приходите, където се дава информация за данъчни и осигурителни задължения или съвети за попълване на декларациите, както и на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), откъдето се дава информация за отворени и затворени пътища.
Центърът за градска мобилност в София също дава информация за движението на градския транспорт или къде е отнесена вдигната от паяк кола на телефон, който започва с 0700.
НАП подобно на НОИ коректно са информирали на сайта си, че обаждане от мобилен телефон се таксува. Не така обаче е на сайта на АПИ, където гражданите не получават никаква информация за таксуването и че биха могли да платят по-голяма сметка, ако звънят от мобилен телефон.
В запитването си до социалната министърка Русинова депутатът Славов настоява поне телефонът на НОИ при обаждане да има запис, който информира за тарифите. Всъщност само три са институциите, които информират на сайтовете си, че потърсилият ги гражданин може да бъде таксуван по по-висока тарифа - НОИ, НАП и Центърът за градска мобилност в столицата, показа проверката на "24 часа".
Част от ведомствата обаче са ограничили автоматично продължителността на разговора. В Главната инспекция по труда например разговор на номер 0700 не може да продължи повече от 5 минути. Освен това номерът директно пренасочвал към съответното регионално поделение на инспекцията, вместо да се слуша познатото "Всички оператори в момента са заети, моля, изчакайте", обясниха от ГИТ.
Но това се прави само с обажданията от стационарни телефони, на мобилните се вдига от оператор в София. Според данните на ГИТ има между 40 и 60 обаждания дневно.
Телекомите в България имат възможността да издават три вида номера с универсален код. Това са 0700, 0800 и 090. В зависимост от кода има и разлика в плащането.
090 са за номера с добавена стойност, които добиха популярност като "розови номера" и цената може да мине 1 лв. на минута.
Вторият вид са 0700, където обаждащият се поема цената на разговора. Освен от държавни институции тези номера се ползват за връзка с граждани и клиенти от редица фирми и банки.
Удобството на универсалния код е, че дори при смяна на седалището на компания в друг град не се сменят номерът и кодът, обясниха от такива фирми. Част от ведомствата обаче са избрали да контактуват с хората на универсален номер, който започва с код 0800.
При тези номера цената на обаждането вече се поема не от търсещия услуга гражданин, а от ведомството, което е регистрирало номера Така са постъпили от Министерството на труда и социалната политика, които имат цял информационен център, който разяснява ползването на всякакви услуги от ведомството - от отпускането на социални помощи до справки за хора с увреждания и пр.
Поддържането на линията излиза на социалното министерство средно 2300 лева месечно. На безплатен за гражданите номер с 0800 се подават и сигнали за трудови злополуки в ГИТ.
За сметка на бюджета, а не на гражданите дават информация още от образователното министерство. В това на културата и в регионалното развитие пък е безплатно обаждането със сигнали за корупция.
Лугавят ни за по-евтино, пътят замръзва. Ако температурите паднат под минус 10 градуса, както прогнозират синоптиците, шофьорите ще карат по заледени пътища. Това стана ясно от думите на шефа на Агенция "Пътна инфраструктура (АПИ) инж. Дончо Атанасов.
"Ефективността на химикалите, които използваме върху пътната настилка след минус 10 градуса, рязко намалява", предупреди той на брифинг. Атанасов поясни, че "независимо от всичко пътищата ще бъдат обработени и при покачване на температурите тези химикали ще сработят".
"Разбира се, поради ниските температури някъде сняг по настилките на пътищата ще има, защото при ниски температури няма как тези химикали да сработят", коментира още той.
Предшественикът му на поста Лазар Лазаров коментира пред "Труд", че АПИ не се интересува с какви химикали работят фирмите, ангажирани със зимната поддръжка на пътищата. Важен бил крайният резултат. Той увери, че всяка година от агенцията правели проверки дали дружествата разполагат на склад с калциев двухлорид, който топял леда и при минус 30-40 градуса.
Проверка на "Труд" сред няколко фирми показа, че масова практика при по-ниски температури е да хвърлят освен луга и пясък. "В пълна бойна готовност сме. Ако температурите паднат под минус 10 градуса, ще хвърляме сол и пясък. Имаме достатъчно", обясниха от "Титан" в Бургас."
Работим с химическа техническа сол, която се ползва в цял свят. Тя е ефективна и при температури доста под нулата, но проблемът на Варна не е в отрицателните стойности, а че почти винаги има силен вятър, който създава условия за поледици. Това може леко да намали ефективността на препаратите, докато трае бурята", уточниха от една от четирите ангажирани със снегопочистването във Варна фирми. Нито една от тях няма право да ползва пясък, тъй като той запушва уличната канализация и замърсява околната среда.
Вероятно фирмите пазят скъпия калциев двухлорид на склад, за да го показват на проверяващите от АПИ. Инж. Лазаров обясни, че лугата е четири пъти по-евтина от калциевия двухлорид.
Потърсихме и специалисти от частна фирма, която продава холандски обезледяващи химикали.
Инж. Валентин Йорданов обясни, че имат на склад калциев и магнезиев хлорид, но много малко общини купували тези химикали. В последните дни след предупрежденията на АПИ заявките се увеличили.
Йорданов каза, че двата химикала, независимо колко ниски са температурите, за минути стопявали леда. С тях не се налагало да се използват и металните разбивачи на лед по тротоарите, които трошали и плочките. Освен това магнезиевият и калциевият хлорид като обезледители с ниска точка на замръзване и продължително действие ограничавали корозията и намалявали риска от бързо и повторно замръзване.
Данъчна атака в зимните курортите. Стотици данъчни инспектори и полицаи започват масирани проверки в зимните курорти на България. Очаква се до края на туристическия сезон в Боровец, Банско, Пампорово, Велинград и други водещи ски дестинации да бъдат извършени минимум 15 000 проверки, стана ясно от съобщение на Националната агенция за приходите (НАП).
Експерти на двете институции вече са започнали проверки за отчитане на оборотите в търговските обекти. Акциите включват скрити и явни наблюдения, инвентаризации на наличните стоки и проверки за разминавания между обороти и каса. Ще се следи и движението на стоки към хотели, ресторанти и други търговски обекти. На постоянно наблюдение са подложени борси и тържища в близост до курортите.
Следят хотели, ресторанти, магазини и борси
В кампанията участва и звеното за фискален контрол, който освен движението на рискови стоки проверява и кой използва луксозни автомобили за лични нужди. Данъчните ще използват и дистанционната връзка на всеки касов апарат със сървърите на НАП, като софтуерът автоматично ще посочва обекти, чиито обороти се различават значително от средните за съответния регион.
В акцията отново ще бъде включен и подходът на т.нар. открито наблюдение, при който в рамките на дни или седмици в обекта присъства явно проверяващ екип на НАП, като оборотите, отчетени по време на наблюдението, се сравняват с минали периоди и при значима разлика приходната агенция може да започне ревизия.
Зимната кампания е продължение на аналогичния подход, използван през лятото по Черноморието. Тогава за три месеца оборотите в летните курорти надхвърлиха 5 млрд. лв., броят на касовите апарати се увеличи с близо 10%, а приходите от ДДС нараснаха с близо 40 млн. лв.
Данъчните ще следят изкъсо и имущественото състояние на физически лица собственици или управители на фирми с обекти в зимните курорти, добавиха от приходната агенция.
„През тази година ни интересува много повече промяната на поведението на търговците, отколкото броят на проверките и наложените санкции", категоричен бе Васил Панов, директор на „Данъчно-осигурителен контрол" в НАП.
За 11 месеца оборотът с горива падна до 5,3 млрд. Ведомствените бензиностанции държат близо 6% от пазара на горива в страната като продажбите им всяка година сериозно нарастват. Това става ясно от писмен отговор на министъра на финансите Владислав Горанов на въпрос на депутатите Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок. 5,335 млрд. лв. е пазарът на горива в страната за първите 11 месеца на 2016 г. Като заради поевтиняването на горивата и оборотът на бензиностанциите пада.
През 2014 г. отчетените продажби на горива от всички действащи 3305 електронни системи с фискална памет са в размер на 6,396 млрд. лв. През 2015 г. бензиностанциите се увеличават до 4011, но оборотът на горивата пада на 6,156 млрд.
През 2016 г. бензиностанциите вече са 4225, но макар данните да са само до ноември се вижда, че оборотът пак намалява. Това обаче явно се дължи на падането на цените. Защото отчетеното количество на продадените горива се увеличава.
За първите 11 месеца на 2016 г. са продадени 1,973 млрд. литра дизел, при 1,903 млрд. литра за цялата 2015 г. При бензина продадените количества през 2015 г. са 642 млн. литра. За 11-те месеца на 2016 г. са продадени 605 млн. литра бензин, което означава че за цялата година и при бензина ще има увеличение.
Докато общите приходи в бранша намаляват, оборотът на така наречените ведомствени бензиностанции сериозно расте. Това са обекти, които се държат от фирми и земеделски производители за да зареждат с гориво коли, камиони и селскостопанска техника за собствени нужди. За 11-те месеца на 2016 г. оборотът на горивото за собствено потребление е 317 млн. лв., при 264 млн. за 2015 г. и 127 млн. за 2014 г. Така пазарният дял на т.н. ведомствени бензиностанции се увеличава от 2% през 2014 г. на 5,95% за 2016 г. А за същия период броят на тези обекти за зареждане скача от 689 на 1440.
200-метров небостъргач в София. Общинският експертен съвет за устройство на територията на София е одобрил на заседанието си в сряда строителството на над 200-метров небостъргач на бул. „Черни връх" до търговския център Paradise Mall. Това каза за Investor.bg председателят на Камарата на архитектите в България арх. Борислав Игнатов, който е присъствал на заседанието.
Проектът Paradise Tower е част от търговския комплекс и се предвижда да има „топла" връзка с мола. На 55 етажа ще бъдат изградени офиси, търговски площи и жилища. Инвеститор е дружество "Магна МК", свързано с руските собственици на Paradise Mall. Кулата ще се издига на бул. Черни връх между мола и хипермаркета на Billa.
КАТ лови по 20 пияни на час за Ивановден. КАТ лови по 20 пияни в страната на всеки час за Ивановден, показва статистиката от предишните години. По традиция най-много подпийнали има в София като ги следват Пловдив, Пазарджик, Бургас и Варна. Цифрите показват, че във всеки град полицаите отчитат поне по 20 почерпени зад волана за денонощие. Така общата цифра за празника достига поне 500 души, които са решили да карат, след като са си казвали наздраве на масата. Тази година от КАТ са категорични, че проверките ще са още по-интензивни.
Вече има разчети на патрулите по градовете. Те ще са съсредоточени основно около големите хотели и по-оборотните кръчми. Няма да се подминава нито един шофьор, обясниха от Пътна полиция. Причината е, че все повече хора стават жертви на катастрофи, след като са се качили при пияни водачи. За да се намали цифрата на пострадалите и загиналите от КАТ ще проверяват кола по кола във всяка областна дирекция. От ръководството на „Пътна полиция" заявиха, че ще са безкомпромисни. Освен за алкохол, водачите ще се проверяват и за наркотици.
Алма матер сменя кандидатстудентските курсове. Кандидатстудентските курсове по български език и литература, и история ще бъдат променени и адаптирани към радикално новия изпитен формат под формата на тест и есе. Това съобщиха от Софийския университет. Както „Монитор" вече писа, от тази година вместо разработка на тема по литература, кандидат-студентите ще решават тест с отворени и затворени въпроси и ще пишат аргументативен текст (есе). Това налага и нов подход при кандидатстуденските курсове, които СУ провежда традиционно.
Преподавателите от Факултета по славянски и нови филологии са публикували задачи, подобни на тези, които ще се паднат на изпита.
Примерните теми за аргументативния текст (есе) пък са „Направи добро и го хвърли в морето" и "Европейци сме ний, ама все не сме дотам" (Алеко Константинов).
Една от примерните задачи по литература пък е свързана с текст с героите Мурад бей и Велико кехая, по който младежите ще трябва да отговарят на въпроси. В една от задачите към откъса се проверява дали зрелостниците са разбрали значението на думата „пусия".
От кандидат-студентите се иска също така и да посочат заглавието на сборника, в който е включен разказът, от който е взет откъсът. В тестовите задачи от затворен тип има въпроси свързани с пунктуация, граматика, синоними и правопис.
Цената на курса е 550 лв., а хорариумът е 72 часа. Уроците се водят от преподаватели от Факултета по славянски филологии.
В програмата се включва провеждане и оценяване на пробен изпит по формата. Максималният брой точки е 100 - 70 от теста, като 1/3 от точките са за въпросите по литература, и 30 точки за есето. Темата за аргументативния текст може да бъде върху твърдение/сентенция от литературен или нелитературен източник.
Записването е започнало на 3 януари и ще продължи до 18 януари. Изпитите по български език и литература ще са на 2 април и 4 юни. Очаква се историците също да публикуват примерни задачи по изпитния формат. Първият изпит по история ще е на 26 март, а вторият - на 17 юни.
Както „Монитор" вече писа, при шест от общо 108 специалности оценките от матурата няма да служат за вход в Софийския университет. Това са регулираните специалности „Право", „Медицина" и „Фармация" и трите специалности във Факултета по журналистика и масова комуникация - „Журналистика", „Връзки с обществеността" и „Книгоиздаване".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |