Още 2 дни ваканция за учениците. Зимната ваканция на учениците в София се удължава с още два дни, съобщи кметът на града Йорданка Фандъкова. Така занятията ще започнат в сряда. Причината са ниските температури, измерени вчера в класните стаи на територията на Столичната община. За днешния ден всички училища в страната ще останат затворени след призив на просветното ведомство. За утре повечето общини ще последват примера на столицата и няма да има часове.
„Продължаваме да следим както температурите в класните стаи, така и прогнозите за опасно ниски стойности в София, като при нужда и сряда, 11 януари, ще бъде неучебен ден. Прогнозата на БАН за София за 9 януари (днес - б.а.) е за минимални температури между -17 и - 20 градуса с максимални минус 13 градуса. От вчера (събота - б.а.) снегопочистващите фирми имат задача да почистват приоритетно улиците до училищата и детските градини и достъпът до всички тях е осигурен", написа Фандъкова в официалния си профил във фейсбук. Тя допълни, че на решението й са повлияли и хилядите съобщения от ученици и родители, които е получила в социалната мрежа.
В същото време от областите Кюстендил, Габрово, Пазарджик, Силистра, Монтана, както и общините Благоевград, Димитровград, Хасково, Тополовград, Луковит, Стражица и Стамболово, Марица, Садово и Стамболийски също обявиха, че няма да има учебни занятия до 11 януари.
В Русенско до 11 януари няма да се учи в Борово, Бяла и Ветово, в Сливо поле - само на 9 януари.
В община Ценово неучебни са 9 и 10 януари. Във варненската община Суворово са затворени за два дни двете училища и детската градина, както и в селата Чернево и Николаевка. На 9 и 10 януари няма да се учи и в област Стара Загора, в общините Велико Търново, Враца, Мездра, Роман, Криводол, Борован, Хайредин, Тетевен и Угърчин.
Няма да отварят училищата и в хасковските общини Минерални бани и Свиленград. Кметовете на всички населени места от област Перник също разпоредиха ваканция до 10 януари включително. Два дни допълнителната ваканция е разпоредена в пловдивските общини Карлово, Лъки и Асеновград.
Ледоход тръгна по река Дунав
Студът, блокирал от няколко дни Северозападна България, започна да сковава и водите на Дунав. По реката край Лом тръгна ледоход, замръзна и част от лимана на порт Лом.
Според данните на Агенцията за проучване и поддържане нивото на Дунав (АППД) сутринта в неделя снегът край реката бе с дебелина 28 см, температурата на въздуха - минус 10,8 градуса, а на водата - нула градуса.
„Ледоходът по реката е около 10%, но ще става повече с оглед прогнозата за увеличаване на студа", казаха от АППД. Засега ледът не създава трудности за корабоплаването, пък и корабите по реката почти няма. При над 50% ледоход вече ще има проблеми. „Допълнителни трудности ще създаде и намалялото доста ниво на Дунав!", коментираха речни капитани.
Зимата продължи да създава проблеми и на сушата. В село Доктор Йосифово край Монтана бяха измерени минус 21 градуса. Натрупаният из полетата сняг, който на места е над половин метър, се носи от силните ветрове и затрупва пътищата.
Линейка с родилка бе заседнала сутринта в неделя между селата Септемврийци и Мадан. Колата бе изтеглена и жената е настанена в болницата в Монтана от преспите, заяви областният управител Ивайло Петров. Поради снегонавявания са затворени пътищата Лом - Вълчедръм и шосето между селата Сталийска махала и Расово.
Летище София иска пътниците 2 часа по-рано
Летище София призова пътниците да се явяват поне два часа преди полета и не по-късно от 90 минути преди часа на излитане по разписание. Столичната аерогара работеше при зимни условия вчера. Оттам съветват пасажерите без забавяне да извършват и регистрация на своя билет и багаж, след което незабавно да се отправят към пунктовете за проверка.
„Пътуващите с ръчен багаж и с мобилни или принтирани от вкъщи бордни карти също следва да предвидят не по-малко от 90 минути поради технологично време, необходимо за извършване на проверка за сигурност, митническа проверка и паспортно-визов контрол", уточниха от летище София. Според администрацията на държавната аерогара спазването на тези препоръки ще осигури своевременно явяване на изхода за отвеждане към самолета.
Малко след 10 часа преди обед бе анулиран полет от София до Истанбул. По-късно през деня бе отменен и полет на „Луфтханза" до Мюнхен, предвиден за 18,50 ч.
Закъса автобус с японци
Автобус на фирма „Елит-94" с 31 японски и корейски туристи закъса по пътя Шумен - Разград в нощта срещу неделя. Шофьорът Виден Павлов (46 г.) от София предприел пътуването и навлязъл в отсечката, като преминал край две предупредителни табели, каза за „Труд" областният управител на Шумен Донка Иванова.
На разклона за село Звегор на баир рейсът закъсал фатално в преспа. Цяла нощ екипи на пожарната и Пътно управление са работили и всички туристи са били извозени до хотел в село Развигорово. В неделя по обяд туристите вече бяха превозени към Русе с друг автобус на фирмата.
Пътна полиция състави акт на шофьора по Закона за движение по пътищата. Неговите твърдения са, че имал информация, че пътят е проходим.
От полицията в Шумен съобщиха, че сигналът за бедстващия рейс постъпил 40 минути след полунощ. На място пристигнали екипи на Пътно управление със снегопочистваща техника, пожарната и автопатрулен екип от полицейското управление в Шумен. Установено било, че 46-годишен водач на автобус със софийска регистрация навлязъл в забранен пътен участък, обозначен с пътен знак B-2 и закъсал в снежна пряспа. По информация на водача автобусът, който превозвал чуждестранни туристи, е пътувал към Румъния. Трябвало да стигнат до летището в Букурещ.
Водачът категорично отказал да бъде евакуиран, останал в рейса и се държал арогантно. С него е поддържана непрекъсната връзка по мобилен телефон, за да са сигурни, че е добре през цялата нощ.
Влак дерайлира след удар в пряспа
Пътнически влак, движещ се по направление Панагюрище - Пловдив, дерайлира в района на пазарджишкото село Смилец.
Инцидентът станал, след като композицията се блъснала в снежна пряспа, паднала на релсите, а сигналът за злополуката бе подаден в 5,56 ч вчера. Пострадали пътници нямаше.
Вчера бе преустановено движението на пътническите влакове от и към Бургас, Сливен, Карлово, Ямбол и Варна. Движеха се само бързите влакове, и то с голямо закъснение.
Голямо забавяне на композициите имаше и на столичната Централна гара, където поради замръзнали стрелки локомотивите не можеха да тръгнат.
„В железопътните участъци на страната движението на влаковете се осъществява при тежки зимни условия", съобщиха от БДЖ.
Ромски лидер руга спасители
Петко Асенов от Национален център за развитие на ромите закъса в преспите в Монтанско, лидерът руга спасителните екипи. Причината - настоявал да бъде спасен лично от началника на АПИ, а не от пристигналите пожарникари.
За случая съобщиха на брифинг министърът на регионалното развитие в оставка Лиляна Павлова и директорът на националната пожарна комисар Николай Николов.
„До 3,30 ч сутринта 10 души бяха принудени да прокопават в тъмната част на денонощието при тежки условия пътя Монтана - Добри дол, за да достигнат до един лидер на организация, който държеше да бъде спасен лично от АПИ, най-вероятно от председателя", обясни шефът на пожарната.
Харчат 5 млн. лв. за бензин на патрулките. Пет от 7-те милиона лева, които правителството отпусна на МВР за акция срещу битовата престъпност, ще бъдат похарчени за гориво и масло за полицейските патрулки. Другите 2 млн. лв. ще са за купуване на нови автомобили. Това обясни вътрешният министър в оставка Румяна Бъчварова. Тя бе категорична, че тримесечната операция не е предизборна, не е свързана с извънреден повод, нито заради партиен егоизъм. По думите й кабинетът е осигурил тези средства сега, тъй като преди не имал тази възможност. От нея могат се възползват и бъдещите служебно и редовно правителство.
Общо 1140 автомобила на жандармерията, граничната, пътната и охранителната полиция ще обикалят по селата до края на март. Според Бъчварова шест са проблемните области с голяма битова престъпност - Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч и София-област.
След промените в Закона за МВР от края на миналата година ще бъдат назначавани нови два вида охранители - на границата и на обекти, които сега се пазят от униформени полицаи. Става дума за около 1100 души - пенсионирани военни и полицаи, които няма да имат полицейски правомощия да задържат. Целта обаче е да се спрат командировките по границата от управленията в страната, като и да се освободи полицейски състав, зает сега да пази складове, гаражи, сгради и т.н. , разказа Бъчварова. Тя посочи също, че ще се разчита на сътрудничеството с частните охранителни фирми, включително самотни възрастни хора по селата да бъдат снабдявани с паникбутони.
"Върнаха ми парите, но и денем, и нощем плача", каза 82-годишният Методи Иванов от монтанското село Владимирово. Възрастният мъж бе нападнат и ограбен от две 11-годишни деца, които го заплашвали с нож. Момчето и момичето от ромската махала идвали и преди при инвалида дядо Методи, за да му помагат да гледа животните си. Така разбрали, че е събрал от пенсията си 350 лв. и насила му взели портмонето.
Пенсионерът продължава да живее сам, малолетните деца са пуснати, а родителите им са предупредени.
Близо 600 млн. лв. от КТБ ще бъдат разпределени сред кредиторите. Година и половина след влизането на Корпоративна търговска банка (КТБ) в несъстоятелност в ход е програма за частично разпределяне сред кредиторите на постъпленията от осребряване на имуществото й. Последната официална справка на синдиците към 20 декември показваше събрани 176.6 млн. лв. Основната част всъщност е завареният кеш при затварянето на банката, с който сумата набъбва на близо 600 млн. лв. Общо дължими са над 5 млрд. лв. към близо 8 хил. институции, компании и граждани, включени в списъка на приетите вземания. Това означава, че при първото разпределение средствата биха стигнали за погасяване на малка част от задълженията към обезпечените кредитори и Фонда за гарантиране на влоговете. Шанс за последващи постъпления за разпределяне има при успех на търга за продажба на ТБ "Виктория", който е пред финал. Засега разпродажбите на имущество на банката чрез частни съдебни изпълнители и публични търгове не носи задоволителен резултат.
Последни спънки
Организирането на специалната процедура става ясно от електронната книга на актовете на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, който на 23 ноември е одобрил създаването на работна група за изготвяне на частичните сметки за разпределение на наличните суми. Според Закона за банковата несъстоятелност към това се пристъпва, когато в масата на несъстоятелността се наберат "достатъчно парични средства". При разпределение на осребреното имущество вземанията се изплащат в строго определен ред, като първи са кредиторите, които имат обезпечение със залог или ипотека. Тяхната част от разпределението идва от парите, получени при продажба на това обезпечение. Следват други обезпечени кредитори и тогава идват Фонда за гарантиране на влоговете, който има да получава 3.7 млн. лв. по линия на изплатените гарантирани депозити във фалиралата КТБ, и всички останали депозанти. План-сметката не е публикувана, но законът предвижда всяка сметка за разпределение да се обявява в Търговския регистър.
По информация на "Капитал" една от пречките разпределението да стане веднага е, че се изчаква окончателно съдебно произнасяне по постъпилите възражения срещу списъците на приетите и неприетите вземания, изготвен от синдиците още през 2015 г. Към края на миналата година висящите такива производства бяха 88. Аргументи, оспорващи включени в тях участници и суми, внесоха в Софийския градски съд (СГС) членове на сдружението "Ние, гражданите", което обединява негарантирани вложители в банката. Основните им претенции са към сумите, които са признати за получаване от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, тъй като били надписани с повече от 200 млн. лв.
Постъпления според очакванията
На този етап ще се разпределят близо 600 млн. лв., като само 178 млн. от тях са събрани от синдиците. Това е в пъти по-малко от прогнозата на независимия консултант Alix Partners, който след анализ на кредитния портфейл прецени като събираеми в 12-месечен срок между 600 и 800 млн. лв. в най-добрия случай.
Песимистична прогноза има и финансовият министър Владислав Горанов (който индиректно контролира работата на синдиците), според когото ще бъдат събрани 10% от средствата, раздадени от банката.
Сред близките по-едри активи, от които може да влязат още средства, е продажбата на ТБ "Виктория", която е 100% собственост на КТБ, за която се очаква сделка до края на януари. Процедурата е на етап преговори за подобряване на офертите с двамата кандидата, а очакванията са, че купувачът ще върне в цялост и в разумен срок депозита от 116 млн. лв., който КТБ има в ТБ "Виктория". По информация на "Капитал" засега везните клонят към Търговска банка Д на Фуат Гювен, чиято оферта е значително по-висока от тази на БАКБ на Цветелина Бориславова.
Държавната ББР отпусна пореден заем на губещото "Спарки Елтос". Нов кредит за 7.5 млн. евро е получил производителят на електроинструменти "Спарки Елтос" от Българската банка за развитие (ББР). Сумата е предвидена за оборотни средства и е поредният заем, който компанията получава от държавната финансова институция. За обезпечение е използвано търговското предприятие "Спарки Елтос", както и предприятието на мажоритарния му собственик "Спарки груп", а свързаното "Спарки" - Русе, е станало поръчител, тъй като активите на ловешкото дружество вече са ипотекирани или заложени по предишни заеми.
С това ББР затвърждава традицията от последните години да работи като кредитор от последна инстанция на закъсали предприятия. "Спарки Елтос" от години е губещо, като за последно е работило на печалба през 2008 г. (9.8 млн. лв. положителен финансов резултат). Въпреки очакванията пуснатата през есента на 2015 г. нова производствена линия, която също беше съфинансирана от ББР, да доведе до ръст на продажбите последният отчет към края на септември миналата година показва, че приходите падат наполовина и компанията отчита 21-во поред тримесечие на загуба.
Кредити и обезпечения
Решението за заема от ББР е одобрено от надзорния съвет на "Спарки Елтос" още в края на септември, а през декември е сключен и договорът за особен залог на търговското предприятие. Като допълнително обезпечение е заложена и "Спарки груп", която държи 69.46% от акциите на дружеството и е собственост на Станислав Петков и Петър Бабурков (всеки с по 50%). От подадените в Търговския регистър документи става ясно, че кредитът е краткосрочен - падежът му е 31 декември 2017 г., а лихвата е определена като 3-месечен EURIBOR + 3 пункта надбавка годишно, но не по-малко от 5%.
Макар че учреденият залог върху търговското предприятие в полза на ББР е първи по ред, по отношение на отделни активи банката се явява пореден кредитор. Предишни обезпечения например включват ипотеки и особен залог на машини и оборудване в полза на Уникредит Булбанк и Първа инвестиционна банка, както и в полза на ББР и Международната инвестиционна банка във връзка с кредита за 10 млн. евро, който двете финансови институции отпуснаха на "Спарки Елтос" преди по-малко от две години.
Допълнително обезпечение е осигурено и от свързаното дружество "Спарки", което притежава машиностроителния завод в Русе и в което 76.89% са собственост на "Спарки груп". Документи на сайта на компанията показват, че в седмицата преди Коледа е свикано извънредно общо събрание, на което акционерите да гласуват предоставянето на обезпечение под формата на договор за поръчителство. Оттам става ясно, че освен кредита на "Спарки Елтос" от ББР компанията ще гарантира и два заема от Първа инвестиционна банка - 1 млн. евро за "Спарки Елтос" и 2 млн. евро за дъщерното "Спарки трейдинг", също с падеж до края на 2017 г. Като причина за решението е посочено, че двете компании вече са предоставили активи като обезпечение по други свои кредити.
Работи - не работи
От "Спарки Елтос" бяха лаконични за целта на новия заем. "Кредитът ще бъде използван във връзка със и при осъществяване на обичайната дейност на дружеството", казаха оттам. И без новото финансиране задълженията на компанията нарастват значително през последните години, като към края на септември дългосрочните заеми и финансирания са в размер на 47.083 млн. лв. За сравнение, в края на 2015 г. те са били 41.107 млн. лв., а година по-рано - едва 14.96 млн. лв.
Една от причините за ръста на дълговете е подписаният през март 2015 г. синдикиран заем с ББР и Международната инвестиционна банка (базирана в Русия и известна преди като банката на СИВ) за 10 млн. евро (19.6 млн. лв.). Основната част от средствата (6.1 млн. евро) бяха предвидени за закупуване на машини и оборудване за производство на акумулаторни електроинструменти с литиево-йонни батерии.
Очакванията на дружеството тогава бяха, че линията ще даде възможност за ръст на производството и продажбите заради повишеното търсене на професионални електроинструменти, както и че ще създаде 180 допълнителни работни места в Ловеч. В началото на ноември същата година компанията обяви официално, че новата мощност е пусната в експлоатация.
По информация на "Капитал" обаче повечето от машините въобще не работят и на тях досега не е направено нито едно готово изделие. От компанията опровергаха информацията, като казаха, че "пускането в експлоатация на оборудването за производство на акумулаторни електроинструменти с литиево-йонни батерии беше извършено още в началото на ноември 2015 г.".
Отчетите на компанията обаче показват друго. Вместо ръст за миналата година към края на деветмесечието дружеството отчита 52% спад на нетните приходи от продажби, а загубата се увеличава почти двойно (виж таблицата). Така компанията е на път да отбележи осма поредна година на загуба. Данни от ДАКСИ пък показват, че не се е случило и очакваното нарастване на броя на заетите. Към края на август дружеството е осигурявало 708 души, което дори е със 70 работници по-малко, отколкото година по-рано.
От "Спарки Елтос" обясниха, че през последните месеци натоварването на производството по отношение и на мрежови (с кабел), и на акумулаторни електроинструменти е било на относително ниски нива поради липсата на финансиране за оборотен капитал. "С оглед на договореното финансиране през следващите месеци очакваме възстановяване до обичайните нива на производство", казаха от компанията. Вероятно на това залага и държавната ББР.
Новите наказания няма да са за всички нагли шофьори. По-тежките наказания за шофьорите, които карат опасно и нагло на пътя, няма да се налагат на всички нарушители. Новите промени в Закона за движение по пътищата, които дават на пътната полиция правомощието да сваля номера, няма да засегнат всички, които карат кола на чуждо име. Сред тях са и шофьорите на лизингови автомобили, научи "Сега" от източници в МВР. Причината е, че в новите текстове, които ще влязат в сила на 21 януари, е посочено, че санкциите се налагат само на собственика.
В същото време недомислени поправки в Наказателния кодекс (НК) дават право на прокуратурата да разследва дори шофьори, чиято книжка е отнета за липса на застраховка или дори за неплатена глоба. Така може да се окаже, че човек е разследван заради прекратена регистрация, за която не е уведомен - например при служебното отписване заради липса на задължителната застраховка.
Свалянето на номера още на пътя се предвижда, в случай че шофьорът има неплатена глоба, когато кара с над 50 км/ч над разрешеното в населено място, ако участва в незаконна гонка, както и ако собственикът даде колата на пиян или дрогиран шофьор. Сваляне на номерата се предвижда и за водач, употребил алкохол и наркотици или отказал кръвна проба или тест с дрегер. Срокът на наказанието е от 6 до 12 месеца, като табелите се отнемат. След изтичане на санкцията собственикът трябва да подаде ново заявление за регистрация и да плати 30 лв. за нови номера.
Нарушителите, които карат чужди коли, ще минават с по-лека санкция - колата ще се спира от движение за един месец. Според източниците от МВР за лизинговите автомобили остава сегашният режим - да бъдат спирани от движение само ако са неизправни, без или с невалидна винетка, при нарушения на правилата за опасните товари и без застраховка "Гражданска отговорност".
По новите правила табелите ще се свалят от пътната полиция на място. След това според закона собственикът ще има 12 часа да си прибере колата. Ако е и с отнета книжка, трябва да намери правоспособен шофьор. От МВР обясниха, че след това отговорността за автомобила е изцяло на собственика, т.е. при евентуално преместване на наказателен паркинг, поставяне на скоба и т.н. ще трябва да си плати и за това.
Има доста случаи, в които служебното прекратяване на регистрация няма да се отрази в системата на КАТ веднага. Причината е, че колите се регистрират по местоживеене. Така, ако софийска кола бъде спряна в столицата, промяната ще се появи веднага. Ако обаче това стане в друга област, тамошните полицаи ще трябва да изпратят документите в София и чак тогава дерегистрацията ще бъде вписана. Същото важи и за останалите градове.
Шофьори с отнети книжки за по-леки нарушения, както и такива без задължителната "Гражданска отговорност" могат да станат обект на разследване от прокуратурата. Това следва от наскоро приетите в НК промени. Целта им бе да се увеличат наказанията за престъпления на пътя, но формулировките дават възможност за широко тълкуване и са дори опасни. Например в разпоредбата, че който кара кола, след като книжката му е била отнета, ако и преди това е наказван за същото, е застрашен от затвор до три години и глоба от 200 до 1000 лв., е добавена нова алинея, според която същото наказание се налага и на шофьор, чиято книжка е отнета временно.
Отнемането на книжка се прилага в много случаи - например, ако се шофира без "Гражданска отговорност". Така се оказва, че прокуратурата може да разследва всеки, чиято книжка е отнета за липса на застраховка или дори за неплатена глоба. В случай че бъде хванат отново да кара, няма пречка да се започне разследване срещу него. От МВР обясниха, че въпросният текст в НК може да се приложи само ако първата санкция, т.е. отнемането на книжката, е връчена на шофьора. Така той ще знае, че е санкциониран, и, ако продължава да кара, ще има умисъл.
Другият текст, който може да създаде сериозни проблеми, е този за шофирането на коли, които имат проблем с регистрацията. С до 1 г. затвор и глоба от 500 до 1000 лв. ще се наказва всеки, който управлява превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред. Проблемът е, че регистрацията може да се прекрати служебно, без шофьорът изобщо да разбере - например при служебно отписване заради липса на задължителна застраховка.
НК дава възможност за образуването на дело и когато регистрацията на колата е прекратена, но друг човек да я шофира. За да се стигне до присъда, трябва да се докаже, че има уведомяване за дерегистрацията, защото, ако човекът не е получил известие, няма как да разбере, че е наказателно отговорен.
МРРБ откри нарушения на общините при санирането. Нарушения при одобрените за саниране сгради е установила проверка на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) в края на миналата година. Това става ясно от писмо на зам.-министър Николай Нанков, в което категорично се предупреждават кметовете, че макар и одобрени за финансиране от Българската банка за развитие (ББР), не всички разходи ще се разплатят.
МРРБ е направило проверка на случаен принцип за това дали вписаните в проекта за обновяване дейности са допустими според указанията на програмата за безплатното саниране на жилищните блокове. Направен е преглед на документацията на одобрени за финансиране сгради от експерти на министерството и е установено, че недопустимите разходи са одобрявани от общински чиновници и от проектанти. Експерти на общини са залагали в условията на обществените поръчки дейности по техническото и енергийното обследване, които не са описани в указанията. Проектантите също са записвали в инвестиционните проекти ремонти, въпреки че в договора между тях и общината е заложено условие за стриктно спазване на дейностите, които се плащат.
Затова в писмото се напомня, че всичко извън правилата за допустимост на извършваните дейности няма да се плаща. В указанията на министерството изрично е посочено, че по отношение на мерките за енергийна ефективност ще се финансира "икономически най-ефективният пакет от енергоспестяващи мерки за сградата, с който се постига клас на енергопотребление "С". Предварително е ясно, че няма да се плащат подмяна на отоплителни тела - например радиатори на парното, нито пък смяната на асансьори. Извън обхвата на разходите са и обзавеждане или оборудване в апартаментите.
В допустимите дейности са изброени конструктивно усилване и основен ремонт на конструкцията, когато те са изрично "предписани като задължителни за сградата в техническото обследване". В списъка са още обновяване на общите части - ремонт на покрив, фасада, освежаване на стълбищна клетка, както и мерки по енергийна ефективност, които също са предписани енергийното обследване. Признават се и разходи за нова дограма, топлинна изолация, нови котелни, газификация, а също и за смяна на горивото за отоплението. Смяната на горивната база трябва да е обоснована с доказан енергоспестяващ и екологичен ефект. Приема се също смяна на вертикалната с хоризонтална система, така че да се осигури индивидуално отчитане на разходите за парно.
Важно
Изпълнението на дейности по конструктивно усилване на одобрените сгради е допустимо само ако в доклада от техническото обследване има констатации за това и тези мерки са предвидени изрично като задължителни. Става дума за повреди или дефекти като пукнатини в носещи и неносещи конструктивни елементи, недостатъчна якост и корозия на бетона и армировката, слягане на основите.
Проверка
Сметната палата планира да направи одит на националната програма за саниране. Това заяви вчера пред БНР председателят на палатата Цветан Цветков. Одитът ще обхване дейността на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Министерството на енергетиката. "Все още нямаме капацитет и ресурси да започнем и по-мащабни одити в областта на енергетиката. С течение на времето, когато натрупаме административен капацитет, ще одитираме енергетиката в нейната многопластовост", обеща Цветков.
Невероятно! Улици в ремонт спасили 22 живота в София. Затворените заради ремонти столични булеварди са една от причините да намалеят жертвите на катастрофи в София до 41 за 2016 г. Предната година те са били с 22 повече. Това каза в интервю за "24 часа" старши инспектор Николай Крушарски от отдел "Пътна полиция" в СДВР.
Основните причини за безпрецедентния спад са над 1000-та акции на КАТ през изминалата година.
Заради ремонтите на ключови булеварди пък шофьорите са се движили с по-ниска скорост, тъй като алтернативните маршрути са били претоварени с коли. От 41 загинали 19 са пешеходци, 15 шофьори и 7 са били пътници.
От 2013 г. в София няма загинало дете на пътя. "Колеги от Пътна полиция ходят по училищата и водят беседи с децата. Обясняват им правилата", съобщи инспекторът. Той и колегите му са заловили над 50 000 нарушители по 12-те камери, с които разполагат.
През 2016 г. пияните на пътя са били 1236, а дрогираните - над 150. Над 2300 души пък са седнали зад волана без шофьорска книжка. Интервюто с Николай Крушарски четете утре в "24 часа".
Договорени са 5,8 млрд. лв. от парите от ЕС, или 34%. Почти 5,8 млрд. лева от еврофондовете за новия програмен период вече са договорени. Изплатените средства били над 1,266 млрд. лв. Това става ясно от отговор на вицепремиера Томислав Дончев на въпрос на депутатите от ДПС Джевдет Чакъров, Йордан Цонев и Светослав Атанасов.
Дончев посочва, че в сравнение с миналия програмен период сега България се справяла далеч по-добре в усвояването на средствата, темпът бил увеличен двойно. Към края на 2009 г. са договорени 14% от ресурса, а реално изплатените са 2,62%, уточнява Дончев.
Сега договорените средства били 34% от общия бюджет, а платените - 7,44 на сто. През последните три месеца на миналата година има ускоряване при усвояването и договарянето, показва справка в системата ИСУН.
През септември например договорените средства от ЕС са били 28,82%. През октомври този процент е бил 30, а направените плащания - 4%. Това означава, че през ноември и декември сумата на платените средства почти се е удвоила. По-голямата част от платените пари по новия програмен период са били по договори с общините. Към октомври те са получили 473 млн. лева, а в края на годината сумата се е увеличила.
Oбщият бюджeт нa eвpoпeйcкитe фoндoвe за България до 2020 година е 16,4 млpд. eвpo. Oт тяx 14 млpд. ca eвpoфинaнcиpaнe, a 2,4 млpд. eвpo - oт бюджeта. Парите могат да бъдат плащани реално до 2022 година.
От 45 условия, за да получи финансиране, България е изпълнила 33
В друг отговор до тримата депутати вицепремиерът Томислав Дончев посочва, че за новия програмен период за първи път е въведен план с условия, които са задължителни, за да получи една страна достъп до европейските фондове. Изискванията са общо 45, от които България е изпълнила 33, а 12 не е или е покрила частично.
Страната ни се представяла добре в секторите енергетика, заетост, бедност и социално включване, образование, здравеопазване и др. От предварителните условия изпълнени били тези в секторите антидискриминация, равенство на половете, интеграция на хора с увреждания и др.
Неизпълнените изисквания са в секторите наука и иновации, риск от бедствия, води, транспорт, интеграция на ромите, риск от бедствия. Недостатъчна е била работата и в сектор статистически системи за програмата за околна среда, добавя Дончев. За да се покрият и тези изисквания, вече има план, който е актуализиран в края на миналата година. Според него МВР ще трябва да изготви оценка и да картографира рисковете от горски пожари, наводнения и геоложкия риск.
Екоминистерството трябва да приеме Плановете за управление на речните басейни и да ги докладва на ЕК. Освен това се очаква и изменение на тарифата за таксите за водовземане и замърсяване.
Срокът за изпълнене на условията е декември 2016 г., но стъпките ще бъдат отразени при актуализацията в текущия месец. Държавите членки трябва да изпратят годишните си доклади до 30 юни тази година. Дончев уточнява, че през цялата 2016 г. е бил засилен мониторингът над съответните управляващи органи по оперативните програми, които е трябвало да следят за изпълнението на предварителните условия.
Мерси, кмете, за ваканцията. Ученици засипаха кметовете с благодарности във Фейсбук за удължената ваканция. Заради лошото време и грипната епидемия днес в цялата страна няма да се учи. В десетина области, сред които Пловдив, Бургас, Русе и Благоевград, неучебни дни ще бъдат също 10 и 11 януари. Ден по-малко ще останат вкъщи учениците от София-град, Перник, Разград, Плевен, Хасково, Добрич, Кюстендил, Враца и Велико Търново.
Най-голяма еуфория в нета предизвика удължената ваканция в столицата. Ученици дори поздравиха кмета Йорданка Фандъкова с нейна снимка и надпис над нея: "Не всички герои имат наметало."
Овации имаше и за останалите градоначалници. Днес в София се очаква температурите да паднат до минус 20 градуса, а максималните да са до минус 13. При необходимост за неучебен ден ще бъде обявен и 11 януари, уточниха от общината.
Приходите от цигари и ДДС скочиха с 10%. Приходите в държавния бюджет от акциз върху цигарите скочиха с 10,7% и от януари до ноември 2016 г. са в размер на 2,087 млрд. лв., сочат данните на Министерството на финансите. Това е резултат от предприетите мерки срещу сивата икономика. При горивата и алкохола също има ръст на приходите от акциз - съответно с 4,8% и 6,3%. Явно затягането на контрола дава резултат. Това се доказва и от приходите от ДДС, които за първите 11 месеца на 2016 г. се увеличават със 736 млн., или с 10,2% и достигат 7,934 млрд. лв. Увеличението на приходите от ДДС е близо три пъти по-голямо от ръста на икономиката, който се движи около 3,5%. Очевидно увеличението на приходите от ДДС се дължи на засиления контрол и изваждането на оборотите на светло.
По отношение на приходите в хазната от корпоративните данъци и налога върху доходите на гражданите също има сериозно увеличение - съответно с 11,6% и 8,6%. Което показва, че не само оборотите излизат на светло, а има и реално увеличение на заплатите, хората пазаруват повече, а това вдига печалбите на бизнеса. Общо данъчните приходи в хазната нарастват с над 1,929 млрд. лв. до края на ноември, или с 8,6%. При получените пари от ЕС обаче има намаление. Това се дължи на факта, че през 2015 г. приключваше старият програмен период и много проекти се разплащаха, а през 2016 г. се даде старт на мерките по новите оперативни програми за периода 2014-2020 г.
Наред с повишаването на приходите, разходите на държавата до края на ноември се свиват с 1,864 млрд. лв., или с 6,3%. Като най-голямо намаление има при капиталовите разходи. Това също е свързано с новия програмен период. В резултат излишъкът в хазната към края на ноември е 3,465 млрд. лв., при дефицит от 406,4 млн. лв. за същия период на предходната година. Добрите резултати в изпълнението на бюджета продължават и през декември. Според предварителните оценки на МФ, за цялата 2016 г. приходите в бюджета са с близо 2,5 млрд. лв. повече от 2015 г. А излишъкът в хазната към края на миналата година е 1,5 млрд. лв.
Студът издухва 40 лв. в сметката за ток. Поне с 30 - 40 лева ще скочат януарските сметки на хората, които се отопляват на ток, сочат предварителните прогнози. Причината е необичайно студеното време, което според синоптиците ще се задържи поне още седмица. Само от една включена духалка сметката скача с 28 лева на месец, сочат разчетите на електроразпределителните дружества. Така вместо обичайните 110 - 120 лева за двустаен сметките за януари ще набъбнат до 150 - 160 лева, а декемврийските ще са поне с 15 лева по-високи. Заради включените допълнително климатици, духалки и радиатори само в събота и неделя в почти всички часове на денонощието товарът на енергийната ни система бил с поне една десета по-висок, отколкото във вторник миналата седмица. Вчера около 10,30 часа общият товар на системата надвишаваше 6740 мегавата, като 14,3% се покриваха от вецовете. 27,36% от тока се осигуряваше от атомната централа. С най-голям дял от над 44% бяха големите тецове. Комбинираното производство на топлофикационните дружества покриваше малко под 5 на сто от товара.
В събота, засега най-студения ден от началото на зимата, консумацията на ток е била с 13,5% по-голяма, отколкото в първия работен ден от годината, сочат данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Тогава консумацията е била 141 069 мегаватчаса срещу 122 060 мегаватчаса на 3 януари.
За да се покрие нарасналото потребление на ток, през уикенда бяха пуснати големите водни централи и в часовия пояс между 17,30 и 19,00 часа те покриваха една пета от товара на електроенергийната система. Около 5% от товара се покриваше от когенерациите на топлофикациите в страната.
Междувременно днес замръзнаха въглищата в ТЕЦ "Република". Това съобщи изпълнителният директор на "Топлофикация" - Перник, Любомир Спасов. Заради това основната мощност на централата - пети парогенератор, работи с една трета от мощността си. Радиаторите в домовете на перничани изстинаха и хората масово включват електрически уреди, за да се отопляват.
Правим всичко възможно, за да размразим въглищата, но при ниските температури е много трудно, обясни Спасов. По думите му температурата на водата, която се подава в мрежата, е 50 градуса при обичайна 80 градуса.
В същото време от топлофикационните дружества успокоиха, че начинът на изчисляване на сметките не позволява шокови фактури през януари и февруари, но повишената консумация на топлоенергия ще влезе в изравнителната сметка. През зимата само абонатите на парното в София консумират енергия колкото реактор и половина на АЕЦ "Козлодуй". В големите студове потреблението достига енергия от двата реактора.
От 16 януари пък най-големият топлинен счетоводител у нас започва и проверки за манипулация на уредите в отоплителния сезон. Санкцията в такива случаи е начисляване на парно или топла вода на максимална мощност.
Сметките за парно от празничния декември ще бъдат готови след седмица, а последствията от студовете тези дни ще видим във фактурите си през февруари. Според предварителните разчети сметките за януари ще са поне с 15% по-високи в сравнение с тези през същия месец миналата година.
15 ИТ експерти и банкери на полиграф. По 15 ИТ експерти и банкери сядат на детектора на лъжата всеки месец по разпореждане на шефа си. Това показва проверка на „Монитор" сред фирмите, които практикуват тест на полиграф.
„В доста ИТ компании служителите се подлагат периодично на детектора на лъжата на всеки 3 месеца. Така работодателите им тестват лоялността на подчинените си", обясни собственикът на фирма за полиграфически изследвания Петър Маринков. Чрез опасване с кабелите на служителите служи на ИТ компаниите като проверка за това дали подчинените им не са разпространили фирмена тайна на конкуренцията.
В банките и при мобилните оператори, където служителите работят с лични данни, тестването на полиграф се прилага при съмнение на злоупотреба. Практиката на Петър Маринков показва, че през последната година броят на тестваните на полиграфа работници намалява. „Спадът е незначителен и се дължи на факта, че все по-малко фирми прилагат теста с полиграф преди наемането на служители", заяви Маринков. Доскоро в редица сфери на производството шефовете използвали детектора на лъжата като задължителна част от интервюто за работа на кандидати от конкурентни фирми. „За тези хора изследването е един вид гаранция, че служителят им не е шпионин", обясни още експертът.
Постоянни клиенти остават охранителните фирми, които масово назначават кадри след детектор на лъжата. Специалисти по подбор на персонала все по-често съветват тестът за лоялност с полиграф да се прилага само в краен случай.
„Доста кандидати приемат този тест като обида. Дори има случаи на напуснали служители, успешно преминали теста", обясни от своя страна експертът по подбор на персонала Маргарита Николчева. В някои фирми работодателите прилагат детектор на лъжата на служители, на които им предстои повишение. „Това са случаи, в които подчиненият ще работи с класифицирана информация", уточни Маринков.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |