Търговска верига бе наказана с цели 300 лева за ценови измами. Абсурдите в българското законодателство и безсилието на различните видове комисии нямат край. Шест години след първото установяване на нарушението и след серия съдебни дела търговска верига ще плати 300 лева за системни ценови измами на клиентите. При това "санкцията" е не за нарушението, а за консултантски услуги на Комисията за защита на потребителя. Това става ясно от решение на Върховния касационен съд (ВКС) по дело, заведено от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Решението на съда е от 23 декември миналата година, но за него бе съобщено от комисията вчера.
Търговската верига системно е подвеждала клиентите си с цените на част от хранителните стоки. На етикета на щандовете пишело едно, а на касата цената се оказвала съвсем различна - и, разбира се, по-висока. Нарушението е установено при серия от проверки на КЗП, започнали още от края на 2010 г. За това са наложени финансови санкции - 122 лв. при първото установяване, а комисията е забранила нелоялната практика. Това обаче не смутило веригата, която продължила да работи по същия начин. Нови проверки показали, че схемите на търговците не са променени. Затова КЗП е завела колективен иск за прекратяване на тази практика, решен в нейна полза през 2014 г. от Софийски градски съд. Това решение е потвърдено окончателно от ВКС, а веригата трябва да плати на комисията 300 лв. юрисконсултски възнаграждения по делото.
От КЗП вчера отказаха да назоват фирмата. В решението на ВКС тя е отбелязана само с инициали "Т-М", а магазинът, където е установено нарушението, е в търговски център "Фрапе" в Пловдив.
При проверката отпреди няколко години се оказало, че потребителите могат да бъдат натоварени с до 4 лв. над обявената върху опаковката цена при покупка на млечни продукти. Сигналът е подаден от потребител от Пловдив, който засякъл разминаване между обявената върху опаковката цена за 1 кг кашкавал - 10.89 лв., и заплатената от него и маркирана в касовия бон цена за 1 кг - 12.79 лв., като е приложил към сигнала копия от опаковката и касовата бележка.
В друг случай при поставена върху вакуумната опаковка на кашкавал цена 12.29 лв. за килограм и 2.26 лв. за разфасовка от 192 г маркираната на касата цена за килограм е 14.34 лв. и 2.76 лв. за количеството в опаковката. Това означава, че потребителят ще плати за килограм с над 2 лв. повече, отколкото очаква, обясниха от КЗП. Нарушението е било хванато за около десет вида от изложените по щандовете продукти, които към момента на проверките са били налични 200 разфасовки. Сходни трикове имало и при цените на сирене, снакс с играчки, колбаси и др.
Потребителите да сравняват цената на опаковката и тази на щанда, препоръчват от КЗП. Важно е и хората да следят маркирането на продуктите на касата. При две различни цени за една и съща стока или маркирането на по-висока от обявената цена поискайте разяснения. Съмнявате ли се за заблуда, откажете се от покупката, съветват от КЗП.
България е трета в Европа по брой аптеки. В България все още има достатъчно аптеки, все повече от тях работят със здравната каса, а веригите са на път окончателно да завземат този пазар, сочи секторен анализ на Комисията за защита на конкуренцията за периода 2010-2015 г.
България е на трето място в Европа по брой аптеки, сочат данните на асоциацията на фармацевтите в Европейския съюз за 2015 г., цитирани в анализа. У нас на 100 000 души население се падат 51 аптеки. Според агенцията по лекарствата общо аптеките у нас са 3794. Лидер в това отношение е Гърция с 84 аптеки на 100 000 души, следва Кипър с 55 аптеки на 100 000. На последните места са Дания, Холандия и Швеция със съответно 6, 11 и 14 аптеки на 100 000 човека.
Расте и броят на аптеките у нас, които работят със здравната каса, т.е. осигуряват и отпускат безплатни или частично платени медикаменти. През 2010 г. те са 2041, а през 2015 г. броят им вече е 2259. Съответно в този период рязко намалява и броят на аптеките с прекратен - заради нарушения или по собствено желание, договор с НЗОК. През 2010 г. те са 348, а 5 години по-късно - едва 93.
Основният проблем у нас според здравното министерство обаче е липсата на аптеки в малки населени места, а също и на достатъчно денонощни обекти дори в областни градове.
Пазарът все повече се доминира от веригите аптеки, чийто брой расте - самите вериги са повече, също и аптеките в тях. КЗК описва и как те заобикалят закона, според който един и същ собственик не може да притежава повече от 4 аптеки. Притежател на марката "Марешки" например е търговецът на дребно с лекарства "Варнафарма-М" ООД. Дружествата, които оперират аптеки, работещи под търговската марка "Марешки", управляват обектите по силата на сключени договори за франчайзинг с "Варнафарма-М" ООД. "Търговците на дребно с лекарствени продукти, които имат договори за франчайз с "Варнафарма-М" за търговската марка "Марешки", са дружества, всяко от които съгласно закона има правото да открие до 4 аптеки. Дружествата, които оперират аптеки под марката "Марешки", прилагат обща търговска политика, чрез която се постига оптимизация на дейността им - доставките се осъществяват от един основен доставчик - "Фармнет" АД. В резултат на това е възможно да се договарят условия за доставка на лекарства с отстъпки, които впоследствие се прехвърлят към пациентите под формата на по-ниски цени. Политиката към крайни клиенти също е обща - в договорите за франчайз са определени стандарти в обслужването на крайни клиенти, които важат за всички обекти. При направена заявка към основния доставчик "Фармнет" заявката се изпълнява с приоритет спрямо други заявки, за да стигне възможно най-бързо лекарството до пациента. При ценообразуването се прилагат едни и същи принципи, насочени към поддържане на по-ниски маржове и по-ниски цени за крайния клиент", отбелязват от КЗК.
КЗК е изследвала 17 вериги. Всички те разширяват броя на аптеките си. "Subra" например в края на 2015 г. има 43 аптеки, а през 2010 г. те са били 14. За изследвания период аптеките "Феникс" и "Медея" вече имат съответно 65 и 39 обекта. Намаляват единствено "Образцови аптеки", а данните за "Марешки" и свързаните със "Софарма" няколко вериги не са публични.
Пазар
Расте и броят на продадените лекарства във веригите. Ако през 2010 г. веригите са продали по линия на НЗОК лекарства за 190 млн. лв., а на свободна продажба - за 120 млн. лв., то през 2015 г. касата е платила близо 380 млн. лв. на веригите, а пациентите за продукти извън поетото от касата - над 300 млн. лв. Огромният дял от тези продажби - 220 млн. лв. по линия на НЗОК и 160 млн. лв. на свободна продажба, е на една верига, но от КЗК не споменават името й.
ГЕРБ на сбогуване: Да раздадем бързо плажове на тъмно. В последните си дни правителството на ГЕРБ преразпределя 10% от плажовете по Черноморието. Прави го на скорост и при пълна липса на прозрачност.
От началото на декември Министерството на туризма търси концесионери за осем ивици, като времето за оферти беше много кратко - 20-ина дни. От оскъдната информация става ясно, че отсяване е имало още на 22 декември и тази сряда Министерският съвет ще излезе с решение кой ще държи повечето от плажовете за 20 години. Удобно, законът е забранил разкриването на информация. Въпреки че се разпределя държавно имущество и гражданите имат пълно право да знаят кой и срещу какво го получава на всеки етап от процедурата. За сравнение - в огледални конкурси като приватизацията и обществените поръчки кандидатите се обявяват. Необяснимо защо концесиите са тъмното изключение.
Отделно в края на декември и първите дни на януари за 5-годишен наем са предложени нова порция от 14 плажа. Отново с кратки срокове от няма и 20 дни. Така при бърз порядък за 2-3 дни министерството ще може да сключи и много от тези договори, преди да бъде назначен служебен кабинет.
В България има 208 плажа, които се стопанисват от концесионер, наемател или са неохраняеми.
"Капитал" поиска информация кой за кой плаж е кандидатствал, но от министерството се позоваха на Закона за устройство на черноморското крайбрежие. В текст, приет през 2013 г., пише, че "председателят, заместник-председателят, членовете на комисията, привлечените експерти и служители са длъжни да опазват тайната на съдържащата се в предложенията информация, да не изнасят материалите за конкурса извън определеното място за заседаване на комисията и да не дават изявления пред средствата за масово осведомяване преди обнародването в Държавен вестник на решението на Министерския съвет за определяне на спечелилия конкурса участник, за което попълват декларация".
Има между 1 и 9 кандидати за концесиониране на плажовете "Бургас-север", "Поморие-централен", "Свети Влас-изток", "Нов плаж - Свети Влас", "Дюни-юг" и къмпингите "Нестинарка" и "Оазис", съобщи на пресконференция в понеделник министърът на туризма Николина Ангелкова. Повечето процедури са към финала си, като в сряда трябва да бъдат разглеждани на правителствено заседание. От регистъра на Комисията за защита на конкуренцията се вижда, че за Бургас и Поморие има жалби, така че при тях няма да има скоростно решение.
Сред предложенията за отдаване под наем пък попадат централните ивици в Бургас и курорта "Дюни", както и двата плажа "Несебър-юг" и "Слънчев бряг-север", чиито концесии бяха развалени за нарушения, но същевременно за единия от тях концесионерът отказвал да го предаде на държавата и води дела (виж карето).
БСП-критики
Процедурите доведоха до задочен спор между БСП, които обявиха, че се правят в съкратени срокове и "на тъмно" в интерес на близки до управлението фирми, и министъра на туризма Николина Ангелкова, според която целта е единствено да се обезпечи следващият летен сезон по Черноморието, а част от процедурите ще бъдат довършвани от служебното правителство.
В понеделник от левицата обявиха, че кабинетът в оставка раздава "апетитни плажове" на фирми, близки до ГЕРБ. Според социалиста Атанас Зафиров концесионерите се избират по бързи процедури с идеята част от приходите да бъдат върнати обратно в партията преди изборите.
По думите му по една от процедурите са допуснати участници, които не са имали цялата необходима документация, имало и други нередности като неспазване на срокове за оповестяване на отворените оферти и необявяване на състава на комисиите, които ги оценяват.
Според Ангелкова оповестяването на данни преди официалното приключване на процедурите би влязло в противоречие със закона за черноморското крайбрежие, който го забранява. По думите й членовете на всички комисии, заети с концесиите, подписват декларации за поверителност и не е ясно "откъде БСП разполага с конфиденциални данни".
За платените чадъри
Около спора между БСП и ресорното министерство се появи и интересен нюанс, свързан с цените на чадърите и шезлонгите на плажовете. За първи път в настоящите процедури за концесии освен критериите за предложеното концесионно възнаграждение с 40% дял в крайната оценка и допълнителни услуги, свързани с дадения плаж (20% от оценката), значение имат и цените на чадърите и шезлонгите, които стопанинът на ивицата определя. Именно 40% от оценката се дават за този критерий, като предимство имат най-ниските предложени цени. Според БСП обаче при процедурите са били отстранени участници, които са дали цена от 0 лева за шезлонг и чадър с аргумента, че "нула не може да се включи във формулата и не е цена".
Пред журналисти ресорният министър Николина Ангелкова обяви, че не знае дали има такъв случай, защото не е член на комисиите и не участва по никакъв начин в дейността им. На въпрос дали правилата позволяват в процедурата да участва кандидат с цена от 0 лева, или той трябва да бъде отстранен от нея, министърът поясни, че "всеки има право да предложи такава цена, каквато е сметнал, че му носи най-добра финансово-икономическа обосновка, съобразно изискванията на процедурата и това, което е записано в условията на документацията", но същевременно каза и че в компетенциите на финансовия експерт, занимаващ се с концесиите, е да каже дали такова потенциално предложение може да участва или не в процедурата. След пресконференцията "Капитал" поиска становище на експерта, но до редакционното приключване на броя такова не беше изпратено.
Ако информацията на БСП за отстранени участници с цена 0 лева за чадър и шезлонг е вярна, това прави конкурсите абсурдни. Ако правилата забраняват на кандидатите да се явят с оферта от 0 лева за цена на чадър и шезлонг, тогава на практика държавата задължава стопаните на ивиците да имат такава платена зона, независимо от факта, че някоя фирма може да е преценила, че би спечелила достатъчно от заведения и водни спортове, ако успее да привлече повече плажуващи с разполагането на безплатни чадъри и шезлонги. Това би противоречало и на твърденията на самата Ангелкова от лятото на миналата година, че стремежът на министерството е цените на тези услуги да са възможно най-ниски, защото в някои случаи са колкото цената на нощувка в хотел. Ако пък правилата не забраняват подаването на такива оферти, това означава, че ако наистина има отстранени кандидати с такива мотиви, това е станало неправомерно.
Все въпроси, които, ако имаше публичност за кандидатите, медиите можеха да проверят.
Търсят се наематели за плажове с развалени концесии
В последните дни на декември Министерството на туризма е обявило конкурс за избор на наематели на 14 плажа, сред които са двете ивици "Несебър-юг" и "Слънчев бряг-север". До ноември миналата година плажовете се стопанисваха от компаниите "Сироко" и "Сънинвест", но договорите им бяха развалени от държавата заради системни нарушения, свързани с надхвърляне на възможната платена зона по закон и други. В понеделник от думите на ресорния министър Николина Ангелкова стана ясно, че концесионерът "Сънинвест" отказва да предаде плажа на държавата и обжалва решението за разваляне на концесията в съда, от който зависи всъщност и кой ще стопанисва ивицата.
БСП има друга версия за ситуацията. Според Атанас Зафиров, цитиран от "Медиапул", концесията за Слънчев бряг е била развалена заради отказа да се спонсорира футболният отбор "Ботев" (Пловдив). По думите му първоначално регионалният министър Лиляна Павлова през 2015 г. е поискала договорът да се прекрати, а впоследствие правителството дава шанс до 1 юли тази година фирмата да поправи нарушенията си. Фактите съвпадали и с решението единият от собствениците на концесионера да влезе в собствеността на футболен клуб "Ботев", а "проблемите му започват, когато спира да плаща този своебразен футболен рекет", обясни Зафиров. "Сънинвест" е собственост на фирми, свързани с бившия депутат от ГЕРБ Емил Димитров, както и с хотелиерите Сава Чоролеев, Ветко Арабаджиев, Румен Чандъров и др. Чандъров бе съсобственик в "Ботев" (Пловдив) заедно с Георги Самуилов, който управлява "Инса ойл", но напуснаха клуба през септември миналата година.
Цената на тока през енергийната борса скочи с 45%. Цената на електроенергията, която беше изтъргувана на борсата в България в понеделник, "избухна" до средно 246 лв. за мегаватчас. Това е увеличение от близо 45% спрямо предишния ден, когато се смяташе, че цената е достигнала едно от най-високите нива от създаването на борсата през януари миналата година. Една от причините е в по-голямото търсене на регулирания пазар заради студеното време. Цените на борсата не засягат домакинствата, a търговците и компаниите, които купуват от нея.
"Основната причина за постигнатата цена е двойно по-малкото предлагане и увеличеното търсене", коментира изпълнителният директор на Българска независима електроенергийна борса (БНЕБ), Константин Константинов. По думите му обаче борсата няма информация какви количества предлагат производителите, така че не е ясно коя от централите е пуснала по-малко енергия на борсата и защо. Той допълни, че каквато и да е цената на борсата, тя е постигната, тъй като е имало съответните оферти купува.
От АЕЦ "Козлодуй", която е един от основните производители на енергия в страната, коментираха, че централата работи с пълния си производствен капацитет и произвежда максимално количество електроенергия в съответствие с планирания график.
"Количествата електрическа енергия, които дружеството предлага на енергийната борса, са съобразени със заявките на обществения доставчик (НЕК за регулирания пазар - бел. ред.), които се изпълняват с приоритет", допълват оттам.
От ТЕЦ "Марица-изток 2", която е другият основен продавач на борсата, не дадоха коментар. От сайта на Европейската мрежа на електропреносните системни оператори ENTSO-E обаче се вижда, че централата работи с пълна мощност. ТЕЦ "Бобов дол" на Христо Ковачки работи само с един от двата си блока, въпреки че централата е един от основните снабдители на студен резерв.
Къде е токът
Единствената логична причина за високата цена на борсата в понеделник (9 януари) е, че предложените количества са били двойно по-малки (4873 мегаватчас ) от тези, които по принцип се продават. За сравнение - ден по-рано продадената енергия е била 9 хил. мегаватчаса, а на 22 декември, когато борсата постави рекорд, са продадени 11.5 хил. мегаватчаса енергия.
Според пазарни участници енергията е изкупена основно от трима търговци, което означава, че голяма част от останалите не са успели да купят нужните им количества.
По-малкото енергия, пусната на борсата обаче, може да се обясни с по-голямата консумация на регулирания пазар заради студеното време, като там са били насочени по-големи количества. Това се вижда и от данните на Електроенергийния системен оператор, който отчита, че през последните два дни потреблението в някои часове е достигнало близки до рекордните стойности от 7444 мегаватчас, които са били отчетени в началото на февруари 2012 г. Във вторник (10 януари) се очаква да бъде поставен нов рекорд на потреблението от 7600 мегаватчаса, допълниха от ЕСО.
Как е в Европа
Заради студеното време в цяла Европа има повишено търсене и цените са високи, коментира Мартин Георгиев, председател на Асоциацията на търговците на електроенергия в България (АТЕБ). Oт сайта на румънската борса OPCOM обаче се вижда, че най-висока цена на вчерашната търговия е постигната на унгарската борса, където пиковата енергия (в дневните часове, когато се консумира най-много енергия) е постигнала цена от близо 252 лв.
За сравнение - средната цена на пиковата енергия на българската борса е 286.16 лв. за мегаватчас, а в някои часове е достигнала дори 342 лв. за мегаватчас. Повишението на цената в Унгария може да се обясни с това, че много централи са спрели работа в определени часове заради екстремните температури, докато в България повечето мощности са работили на пълни обороти. Повишение на цените се наблюдава и в Словакия и Чехия, но те също са под тези на българската борса.
Вицепрезидентът става вицепремиер? Вицепрезидентът Маргарита Попова най-вероятно ще бъде вицепремиер и правосъден министър в служебния кабинет на Румен Радев. Идеята е бившата прокурорка да координира провеждането на съдебната реформа. За тази важна номинация съобщиха независимо един от друг двама отлично информирани източници. "Към днешна дата няма такова решение", заяви Попова пред "24 часа", като отказа подробности по темата.
Юристът проф. Огнян Герджиков потвърди и пред БНТ, че е получил покана за служебен премиер, но още не е казал ще приеме ли номинацията.
След като на 22 януари заеме поста, новият президент Румен Радев първо ще обяви състава на своята администрация, а след това ще назначи служебно правителство.
Българите ще изтърпят минус 95 градуса за седмица. Почти минус 100 градуса се налага да изтърпи българинът за седмица.
Смразяващото число се получава, като се съберат средните минимални температури за страната от петък до днес плюс прогнозните за утре и вдругиден.
В петък минималната температура е била - 10 градуса, в събота - 15, в неделя - 18, в понеделник - 14, във вторник - 15, показват данните на TV-MET. Като се прибавят очакваните в сряда - 10 и в четвъртък -13, се получава общ сбор за 1 седмица от минус 95 градуса, почти минус 100.
Според синоптика Симеон Матев студът отстъпва, започва затопляне. Толкова ниски температури като в събота и неделя са малко вероятни до края на зимата.
В понеделник в цялата страна нямаше температури под - 20 градуса.
Минус 19 бе само в Добрич. В останалата част на страната сутрешните температури стигнаха от - 10 до - 15 градуса. Очакванията за рекорден мраз бяха свързани с прогнозата отпреди 3-4 дни за ясно време.
Сравнително по-топлото време се дължи на това, че цялата страна бе затисната от облаци, придружени с лек снеговалеж. Ниски температури от рода на - 17 до - 20 градуса са възможни, но само в района на Добруджа, поясни Матев.
Във вторник се очаква ново влошаване на времето. То се дължи на циклон, който се формира в Южна Гърция в посока Черно море. Вечерта пак ще завали сняг, най-вече в Източна България. Очакват се и виелици. Снежната покривка ще е 10-20 см, но заради навяванията ще се образуват преспи. Във вторник температурите ще се движат от минус 8-10 на северозапад, до плюс 1-2 градуса по Южното Черноморие.
В сряда снегът ще спре. Вятърът ще отслабне В нощта срещу четвъртък слаб сняг ще превали отново в Югоизточна България, но като цяло затоплянето ще продължи. В четвъртък ще бъде предимно слънчево. Призори на места в низините ще има краткотрайни мъгли.
Сутрешните температури ще са сравнително ниски - от - 17 до - 10 градуса. Но дневните ще се повишат от минус 3-4 градуса в Добруджа до плюс 3-4 градуса в южните части на страната. В петък повишението на температурите ще продължи и през деня на много места те ще са положителни - до плюс 4-5 градуса.
В събота от северозапад на югоизток с усилване на вятъра ще прониква по-студен въздух. Това застудяване обаче ще е доста по-приемливо. Ще превали в Северна България сняг, а в Южна - дъжд и сняг, като валежите ще са в рамките на 5-10 л на кв. м.
Толкова продължително застудяване в България не е имало от 30 г., каза климатологът Георги Рачев. Той определи метеорологичната обстановка в страната като "уникална", след като в някои дни максималната температура е била -11,5 градуса. А в София са регистрирани повече от 60 ч, в които температурата не се е качвала над -10 градуса.
"Това за нашия климат не е често срещано явление, а с този вятър усещането за студ просто е феноменално", каза още Рачев. Вятърът продължава да създава проблеми в Шуменска област.
Село Царев брод беше изцяло блокирано. Кметът Стефан Живков разказва, че снегът е няколко сантиметра, а преспите по пътищата не могат да бъдат пробити. По нивите няма сняг, сякаш нарочно всичко е навяно на пътя, казва Живков. Спасителите превозват лекари до нуждаещите се в затрупаните села.
В понеделник последното село, в което пътят не беше отворен, е Велино. Разбиват преспи до 4 м, крайната къща към Живково не се виждала от снега. До помпената станция пряспата била 3 м, колкото е самата сграда, обясни кметът.
55-годишният Мехмед Адил от Средковец получил тежка бъбречна криза и на тел. 112 се примолил за линейка. Вместо реанимобил се появила пожарната кола, обясни кметът Рефат Ахмед.
В кабината бил екипът от здравния участък в Каолиново. Преспи над 1 м, образувани от силния вятър, затвориха пътища в община Първомай, където от 7 януари е обявено частично бедствено положение.
Зам.-кметът Николай Митков уточни, че машини чистят без спиране, за да отворят всички шосета.
Покойник от Виница е стоял 2 дни непогребан, тъй като пътят до местния траурен парк бил засипан. Едва в понеделник тракторите успели да пробият снежната стена до гробището.
"Ще има санкции за снегопочистващите фирми", каза кметът на Смолян Николай Мелемов. Поводът са много сигнали от граждани за непочистени улици.
18-годишна роди вкъщи в горнооряховското с. Върбица. Бременната отишла на гости при приятели и докато се върне обратно, раждането започнало. Докато екип на Бърза помощ пристигне в селото през снежната блокада, бебето почти било излязло и нямало време да се кара в болница.
Фелдшерка от Полски Тръмбеш газила през преспите, за да стигне до болна жена в с. Страхилово. Пътищата в селото не били разринати и линейката закъсала. По-късно жената починала.
Ниските температури станаха причина за смъртта на двама мъже в Кърджалийско. 65-годишен бездомник е починал от измръзване в центъра на Кърджали. Той бил намерен паднал пред жилищен блок на бул. "България". Часове по-рано автопатрул предложил на бездомника да го откара в болница, но той отказал. 50-годишен мъж получил инфаркт, докато разчиствал улица в ардинското с. Кроячево. Близките не се обадили на тел. 112, а го закарали до Бърза помощ в Ардино. Когато пристигнали, мъжът вече бил мъртъв.
Ледени висулки, достигащи до 2 м, надвиснаха от много жилищни и обществени сгради във Враца. От ангажираната със снегоочистването фирма се оплакаха, че не им достигат хора и техника, за да се справят с натрупалия сняг.
Военни от поделението в Белене се включиха в пробиването на преспите по пътя между селата Павел и Совата на територията на област Велико Търново. Спасителни екипи са извадили 5-има души, пътували с 4 автомобила, но попаднали в снежен капан по пътя от Павликени към Велико Търново.
В Златарица, след като кметът лично подкара снегорин и три дни осигурява проходимост до селата и махалите в малката балканска община, се оказа, че проблем е уличното осветление.
Общините в Добричко се отпушиха благодарение на тежките машини на поделение на ВМС, ВВС и Сухопътни войски, казаха кметовете. До късно през нощта на 8 януари полицейски патрулни коли са ескортирали огромна колона от автомобили на румънски, украински и руски граждани до ГКПП Дуранкулак, където са били поети от румънските гранични власти.
Дунав бързо започна да замръзва и при прогнозата за тежки студове до края на седмицата се очаква ледът напълно да скове реката край Русе и Силистра. В района на
Сандански Струма замръзна на отделни места, каквото явление местните не помнят поне от 30 г.
ГЕРБ иска смяна на изборните правила. ГЕРБ обявиха, че са готови с новите изборни правила, които предвиждат мажоритарен избор на народни представители в два тура. „ До четвъртък ще внесем нашия законопроект в Народното събрание", съобщи депутатът от ГЕРБ и председател на правната комисия в парламента Данаил Кирилов. Той обяви, че промените могат да бъдат приети в рамките на 3-4 седмици. „Ако има консенсус, бихме могли да се справим и в сегашния времеви хоризонт на този парламент. До 26-27 януари новите правила могат да бъдат обсъдени на второ четене в парламента", увери Кирилов. Според него кратките срокове предвиждали „денонощна работа" и намаляване на времето между първо и второ четене. „Ако имаме седмица повече, това означава, че ще можем по-спокойно да обсъдим детайлите", подчерта шефът на правната комисия. Той бе категоричен, че ГЕРБ стои зад волята на избирателя. „Наш ангажимент е да вкараме за гласуване промените в изборните правила, които избирателите поискаха на референдума", каза още Кирилов и допълни, че днес на извънредно заседание на правната комисия точка първа е обсъждане на проекта за решение по въпросите от националното допитване. Очаква се още тази седмица парламентът да гласува този проект.
На въпрос кое налага ГЕРБ да внасят свои промени в изборния кодекс Кирилов отговори, че текстовете, подготвени от омбудсмана Мая Манолова, не решавал по надежден начин въпроса за изборите в чужбина.
В измененията, внесени от Манолова се предвиждат девет едномандатни избирателни района зад граница. Председателят на правната комисия увери, че от ГЕРБ ще предложат и принципно по-добър модел за гласуването в чужбина.
Той обясни, че въпреки кратките срокове Венецианската комисия ще вземе становище по направените промени.
Законопроектът на ГЕРБ за мажоритарен вот обаче едва ли ще събере необходимите гласове. Всички останали партии в парламента вече заявиха, че са склонни да гласуват за въвеждане на смесена избирателна система, но не и в рамките на това Народно събрание. От БСП и ДПС припомниха становището на Венецианската комисия, според която не е удачно да се правят промени в правилата в последния момент.
Деликатният момент е, че ако 43-тото НС не гласува решенията от референдума, никой не може да задължи следващия парламент да се върне към тях.
Дизелът поскъпна с 6 стотинки за месец. Дизелът поскъпна с 6 стотинки, или 3% за месец, а цената на най-масовия бензин А95 се повиши с 4 стотинки, или близо 2 на сто, показва проверка на „Труд" в сайта Fuelo.
Сега литър нафта по големите бензиностанции се продава по 2,10 лв. Бензин А95 също достигна 2,10, а пропан-бутанът добави 3 стотинки към стойността и се продава по 0,94 лв./л.
През 2016 г. цената на търгувания в Лондон петрол сорт „Брент" се повиши с 50%, показват данни на Bloomberg. Това е най-голямото поскъпване от 2009 г. насам. Експерти обясняват, че стойността на този вид нефт е важна за страните на Европейския съюз, защото цените на горивата в тези държави се определят на база тази котировка.
В края на миналата година енергийният експерт Андрей Делчев заяви, че ако петролът поскъпне рязко на световните пазари, у нас цената на бензина и дизела ще се повиши с 3-4 стотинки.
Вчера барел нефт сорт „Брент" се търгуваше по 55,57 долара, което е с 1,55 долара по-ниско спрямо ден по-рано, но въпреки лекото понижение основната тенденция е през годината стойността му да се повишава.
„Брентът ще достигне 70 долара за барел през 2017 г.", заяви Франциско Бланч, главен стратег на Bank of America Merrill Lynch.
Инвестиционната компания Raymond James дори очаква нефтът сорт „Брент" да достигне 80 долара за барел през тази година.
През последния месец рeдицa банки и финансови eĸcпepти обявиха, че очакват oщe пpeз пъpвoтo тpимeceчиe нa 2017 г. да има ново поскъпване на лекия суров петрол дo $60 зa бapeл, a на сорта „Брент" - до $62-63 зa бapeл.
Прогнозата на Citibank за петролът сорт „Брент" е за 65 долара за барел, а от Credit Suisse очакват да поскъпне до 62 долара за барел. Societe Generale и Unicredit прогнозират цената на брента да се повиши до 60 долара за барел.
Влагат 456 млн. в 25 проекта. 456 млн. лв. се очаква да бъдат инвестирани в страната при реализацията на 25 проекта. През 2017 г. Българската агенция за инвестиции (БАИ) ще продължи започнатата си през 2016 г. работа по тези 25 проекта. Те все още не са сертифицирани поради различни административни процедури. Най-общо посочените проекти са в секторите IT, производство и услуги, казаха за "Стандарт" от БАИ.
Проектите са на обща стойност 456 млн. лв. и се очаква да разкрият около 5 700 нови работни места.
През 2016 г. 24 са сертифицираните, завършени и заработили проекти, заяви пред Bloomberg TV Bulgaria изпълнителният директор на агенцията Стамен Янев. Те са на стойност 389 млн. лв. и ще разкрият над 4700 нови работни места. Това прави миналата година успешна за БАИ. По данни на Агенцията през 2015 г. са сертифицирани 12 големи проекта на стойност 189 млн. лв.
"Всяко ново производство е свързано с разкриването на нови работни места. Голяма част от тези производства са високи технологии и това може да направи в следващите години конкурентоспособна българската икономика", посочи Стамен Янев. Той обясни, че за него е важно да има такъв тип инвестиции, които трудно могат да излязат от страната, като производства, като установяване на големи офиси на големи компании, които са с перспектива за развитие 3-5-7 години. Това дава възможност за развитие на младите хора в България.
Според Стамен Янев държавата трябва да създаде една по-добра среда за стартиращи компании и за предприемачество. Според предварителните данни на БНБ обаче, преките чужди инвестиции в страната за периода януари - октомври 2016 г. са 942 млн. евро, като са по-ниски с 806,2 млн. евро (46,1%) спрямо същия период на 2015 г.
Осигуриха пари за награди на Лотарията II на НАП. Вторият сезон на Лотарията с касови бележки, организирана от НАП и Министерството на финансите, ще стартира през пролетта. Парите за награди вече са осигурени, като са включени в бюджета на Министерството на финансите. Засега е ясно, че наградите ще са повече и по-големи от първия сезон на Лотарията, когато голямата награда беше чисто нов лек автомобил.
Общо планираните разходи на Министерството на финансите за 2017 г. са 440,97 млн. лв. Като тук влизат парите както за персонала на самото Министерство на финансите, който се състои от 568 души, така за персонала на структурите към него. Националната агенция за приходи е с 7686 щатни бройки, в Агенция "Митници" работят 3362 души, Агенцията за държавна финансова инспекция е с 193 щатни бройки, в Държавната комисия по хазарта има 49 души, в Изпълнителна агенция "Одит на средствата от ЕС" - 72 души, в Националния компенсационен жилищен фонд - 9, а в Агенцията за обществени поръчки - 90, пише в бюджета на МФ за 2017 г.
Планираните приходи в бюджета на МФ за 2017 г. са общо 115,14 млн. лв. От тях приходите от собственост са 870 хил. лв. Най-много са очакваните приходи от държавни такси - 97,31 млн. лв. Като от тях приходите от такси за осъществяване на хазартна дейност (които реално заместват корпоративния данък) се очаква да са 87,95 млн. лв. за 2017 г., 86,4 млн. за 2018 г. и 91,5 млн. лв. за 2019 г. Като се планира всяка година Държавната комисия по хазарта да прави по 450 проверки на хазартни обекти и игри.
Осигурени са и средства за монтиране на камери на ГКПП-та, така че след като те разпознаят номера на камиона автоматично да се засичат данните за обявения товар с информацията от кантара за действителното му тегло. Така се премахва субективният фактор при проверката за контрабанда - ако теглото не отговаря на обявената стока става ясно, че се превозва нещо незаконно. Общо се планира Агенция "Митници" да събере 8,429 млрд. лв. в държавния бюджет през 2017 г., 8,788 млрд. през 2018 г. и 9,149 млрд. през 2019 г.
Адрес вкарва в 1-и клас със седем бонус точки. Адресът ще изстрелва кандидат-първолаците напред в класирането за прием в училище. От следващата учебна година столичните школа ще записват най-малките си ученици по нови правила. Директорите ще имат четири задължителни критерии с фиксиран брой точки, с които ще пресяват децата. Това предвижда работният вариант на системата за прием на ученици в първи клас на Столична община (СО), който се очаква тази седмица да бъде обявен официално, съобщи за „Монитор" директорката на дирекция „Образование" към СО Мария Минчева. До момента школските директори имаха пълната свобода да приемат с различни изисквания и точки, които се определяха от Педагогическия съвет на училището.
Според новите разпоредби първият задължителен критерий ще бъде постоянният адрес на територията на административния район на училището, който ще носи и най-много точки - 5. Вторият е настоящият адрес, който ще дава допълнителна преднина от още две точки.
Така на практика родителите софиянци ще имат предимство пред преселилите се в столицата. Третият задължителен критерий е братче и сестриче в същото школо, който носи четири точки. Четвъртият пък е „ученик - сирак" и дава преднина от три точки. Оттам нататък училищата също ще могат да приемат с решение на Педагогическия съвет други допълнителни критерии. Те обаче ще носят също фиксиран брой точки - 0,5.
Това могат да бъдат познатите изисквания за подбор като месторабота на родителя, дете на учител от същото школо, дъщеря или син на бивш възпитаник на училището и др.
Според заместник-министъра на образованието Диян Стаматов промените, свързани с централизирани критерии и фиксирани точки, са важни и положителни. Той обясни, че близостта до училището е в услуга на самото дете и затова именно този критерий ще носи най-много преднина. Едновременно с това обаче родителите не бива се ограничават в избора на училище, но съвсем логично другите изисквания за подбор да носят по-малък брой точки.
Както „Монитор" вече писа, още преди началото на учебната година се обсъждаше идеята приeмът в първи клас да бъде централизиран подобен на този в детските градини, което означава, че основен критерий ще бъде близостта от дома на детето до училището. Такава практика вече е въведена в Бургас.
След като получат официално предписанията от Столична община, училищата в София се очаква да приемат правилата си за записване на нови ученици и да обявят план-графика си на своите сайтове.
В Пловдив записват електронно учениците
Първолаците в Пловдив ще бъдат приемани в школата по електронен път. За целта на 22 декември 2016 г. местният общински съвет прие специална наредба. Най-важният критерий все пак остава желанието на родителите.
В повечето училища в Пловдив има места за всички желаещи. За тези учебни заведения другите, предвидени в наредбата, критерии няма да имат определена тежест.
За училищата, за които желаещите са повече от местата, основното предимство е за живеещите по настоящ адрес в близост до училището. За тази цел са оформени райони за всяко училище. Предимство, макар и в по-малка степен, има и за децата, живеещи в районите, граничещи с района на желаното училище.
Децата, чийто адрес е извън град Пловдив, ще имат възможност да кандидатстват за училищата на територията на общината, но предимството в случая е за живеещите в града, според правилата в наредбата, съобщават от община Пловдив. Оттам уточниха, че по-ранното подаване на заявления за кандидатстване няма да е от значение. Само спазването на крайния срок ще е важно. Предвижда се първото класиране да е най-рано в началото на юни, когато децата ще са получили удостоверенията си за завършена подготвителна група, затова крайният срок за подаване на заявления ще е в последните дни на месец май.
Очаква се системата да стартира към края на април 2017 година, когато родителите ще могат да подават своите заявления онлайн. Тези, които не са обезпечени с интернет достъп, могат да подадат заявления на хартиен носител в училищата, които са им първо желание. В тези случаи данните се качват в системата от учебното заведение. Предимствата в онлайн подаването са във възможността за нанасяне на промени, спестяване на време и по-лесното проследяване на резултатите.
Митницата намери цаката на куфарните търговци. Митничарите намериха цаката на куфарните търговци, които редовно пътуват между България и Турция, като започнаха да обмитяват това, което те пренасят.
По закон всеки преминаващ в страна извън ЕС, каквито са Турция, Сърбия и Македония може да изнася безмитно стоки, ако те са лична консумация. За Турция лимитът е 300 евро.
С разпореждане на директора на Агенция „Митници" Розалия Димитрова обаче от седмица всичко на стойност над 100 евро се обмитява. Въведена е и облекчена процедура, за да не се задръстват граничните пунктове заради начисляването на мито на многобройните куфарни търговци.
„Когато се касае за т.нар инцидентен внос, тогава хората си плащат нормалното мито, според ставката. Когато обаче пътуват през два дни, за да внасят стоки, тогава ги обмитяват с пет процента и ДДС за стоки от по 100 евро дори", обясниха от Агенция „Митници" пред „Монитор". От там поясниха, че мярката е точно заради куфарните търговци, които правят постоянни гастроли през границата и се опитват да заобиколят плащането на мито за внос на стоки от страни, които са извън Европейския съюз.
Само на ГКПП „Капитан Андреево" между 700 и 900 души пътуват почти всеки ден до Турция и обратно точно с такава цел.
На отиване носят стоки, които са по-евтини в България, а на връщане такива, които са по-евтини в Турция, а у нас могат да се продадат по-скъпо. На отиване се носят шоколади, захар и домашна ракия. Резервоарите са пълни с дизелово гориво, което в Турция е почти двойно по-скъпо.
На връщане се карат перилни прапарати, сапуни, козметика, памперси, тоалетна хартия, зеленчуци и дамска конфекция.
Така ако успеят да направят 10-12 курса, трафикантите на дребно реализират до 2000-3000 лева печалба на месец, твърдят митничари с опит.
С новата заповед преминаващите устно могат да декларират стойността на пренасяната стока, за да не се губи време. Обмитява се всичко на стойност над 100 евро. Дори за шофьорите и стюардите по редовните автобусни линии не се правят изключения.
„Ако откажем, ни пращат за пълна проверка в гаража, а там може да чакаме цял ден. Митничарите нарушават закона, защото обмитяват нещо, което не подлежи на мито по закон. Законът е казал до 300 евро, а те ни вземат пари за всичко над 100 евро. Начисляват ни 20 на сто ДДС и 5 на сто мито", обясниха пред „Монитор" куфарни търговци.
„Митата няма да издържат в съда. Няма статистика, за да се докаже колко пъти сме минавали и каква стока носим", твърдят куфарни търговци.
„Когато всеки от тях получи по 7-8 разписки за обмитяване в рамките на месеца за всеки съдия ще е ясно, че те прекарват стока многократно надвишаваща 300 евро. Нека недоволните да ни съдят. Да видим кой ще си остави сладките курсове и ще се влачи по съдилища", контрираха от митницата.
Куфарната търговия е феномен от 90-те години на миналия век, който обаче се запази в района на Свиленград и до сега. По неофициални данни на гранични служители около 3000 души пътуват редовно между България и Турция. Средно на ГКПП „Капитан Андреево" в делнични дни пътуват между 2500-3000 леки коли в двете посоки. Поне една трета от тях са на трафикантите на дребно. Цели ромски фамилии от Ямбол, Разград и Северозапада се заселиха в селата край Свиленград, за да се прехранват с трафик на дребно между двете граници.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |