Депутатите пак игнорираха резултатите от референдума. Обсъждането на националния референдум от 6 ноември 2016 г., на който мнозинството гласували поискаха въвеждане на чист мажоритарен избор, задължителен вот и намаляване на държавната субсидия за партиите до 1 лв. на глас, се препъна още на първото си препятствие. Проектът на ГЕРБ, с който се одобряват резултатите от допитването, се натъкна на масирана съпротива в правната комисия на НС. Той бе подкрепен единствено от 6-има техни депутати. Против гласуваха 11 членове на комисията от БСП, ДПС, Реформаторския блок, "Атака", Патриотичния фронт, БДЦ-НС и АБВ. Желанието на ГЕРБ да се удовлетвори искането на суверена не е съвсем искрено, тъй като още след президентските избори премиерът в оставка Бойко Борисов заяви, че чист мажоритарен вот няма да доведе до нищо добро. После обаче смени позицията си и поиска парламентът да съкрати ваканцията си, за да приеме промени в съответствие с волята на народа, но дори депутатите от ГЕРБ не внесоха подобно предложение. Днес проекторешението за одобряване на резултатите от референдума ще влезе в пленарната зала, но шансовете да се обърне гласуването практически са равни на нула.
Вчера ГЕРБ затрудниха още повече задачата по промяната на изборната система и съкращаването на субсидиите, след като докараха до провал разглеждането на собственото си проекторешение за референдума. Документът бе внесен още в средата на ноември м.г., след като Бойко Борисов обяви, че ГЕРБ ще подкрепи резултатите от референдума, без да прави в тях никакви промени. В него се предвиждаше правната комисия да е подготвила доклад за второ четене на необходимите законови поправки до 15 декември 2016 г. Нищо подобно не се случи. Депутатите можеха да сложат нов краен срок, но не го направиха, а използваха остарялото проекторешение за формален повод да го отхвърлят категорично. Първи се впусна в атака Четин Казак от ДПС, който обяви, че документът е безвъзвратно закъснял и предложи цялата работа по референдума да се остави на следващото НС. Подкрепиха го Явор Нотев от "Атака", Филип Попов от БСП и Петър Славов от Реформаторския блок. Аргументът им бе, че все още няма решение на Върховния административен съд (ВАС) по жалбите на "Шоуто на Слави" срещу обявените от ЦИК резултати на референдума. Някои от депутатите дори заявиха, че позиция на НС по въпроса, преди да е приключило делото, може да предопредели решението на съда и представлява намеса в работата на независимата съдебна власт. Аргументът им е странен, защото съдът трябва да каже дали гласовете на референдума са достатъчни той да е задължителен за парламента или не. Няма вариант, при който съдът да обяви референдума за невалиден. Така че решението на депутатите няма как да попречи или предопредели съдебното решение.
Кирилов не пропусна да обвини колегите си, че си търсят "процедурно обяснение, за да не се реши въпросът по същество". И посочи, че когато влезе в сила решението на ВАС, настоящият парламент няма да го има, нито следващият ще се е събрал, което ще остави висящ целия казус. "Ако ние вземем това решение, ще направим безпредметен съдебния спор, защото сме удовлетворили жалбоподателите", изтъкна шефът на правната комисия. Доводите му не бяха приети.
ГЕРБ обаче смята да продължи темата. В понеделник партията изненадващо форсира работата по приемането на резултатите от референдума и обяви намерението си в четвъртък да внесе проект за промени в Изборния кодекс, с който се въвежда мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура. Проектът обаче не решава основните проблеми на този вид избори - районирането на страната и мъртвите души в избирателните списъци. ГЕРБ предлага да се въведе активна регистрация, но само за българите в чужбина. А новото райониране на страната е прехвърлено на президента.
"Не смятаме, че районирането не трябва да бъде предложено от една политическа сила, каквато е в случая ГЕРБ. Ако погледнем в исторически план, 1991 г. Великото народно събрание, районирането, което е било за мажоритарната система, е било с указ на президента. Така че съвсем резонно е институцията, която е равно отдалечена от изпълнителната власт и парламента, пряко избраният президент от народа той да издаде указ, с който да направи това райониране и да няма абсолютно никакви претенции от нито една политическа сила", обясни пред БНТ председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов. И отново настоя новоизбраният президент Румен Радев да отложи разпускането на 43-ото НС, за да се даде достатъчно време на депутатите да свършат работата, вменена им от референдума.
Новият президент Румен Радев обаче охлади желанието на ГЕРБ да се удължи животът на този парламент и припомни на депутатите, че са имали два месеца да приемат промените, но не са го направили. "Междувременно народните представители ползваха парламентарната си ваканция, което е тяхно право, но и тяхно решение", каза новият държавен глава. Той обясни, че всякакви опити да се продължи 43-ото Народно събрание под предлог несвършена работа са в разрез с конституцията и произнасянето на Конституционния съд. Радев възнамерява да се придържа стриктно към основния закон и в най-кратък срок след встъпването си в длъжност да назначи служебно правителство, да разпусне НС и да насрочи парламентарни избори.
Рекордното потребление на ток ще вдигне сметките с 15%. Рекордно потребление на ток е било отчетено в последните дни заради студа. Значително по-високи ще бъдат и януарските сметки за електроенергия. Енергийната система обаче е била стабилна и е работила добре - активиран е студеният резерв и се обмисля временно ограничаване на износа. От Министерството на енергетиката вчера обясниха, че мерките се вземат, за да се осигури нормалната работа на системата. Рекордно е било и потреблението на газ, което в понеделник е надхвърлило 16 млн. куб. м. Доставките на природен газ също са нормални.
"Надминат е 20-годишен рекорд в натоварването на мрежата, като потреблението е достигнало над 7500 мегавата в понеделник. Всички мощности работеха на 100%. Имаше проблем с активирането на студения резерв. От общо 6 енергийни предприятия, в две имаше проблем - ТЕЦ "Русе" и ТЕЦ "Бобов дол". За радост, нещата се нормализираха и ТЕЦ "Бобов дол" вече работи", обясни министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова. Студеният резерв са мощности, които не работят, но са в готовност да се включат при необходимост, за което на централите се плаща.
Тя не даде повече подробности, но изтъкна, че от Електроенергийния системен оператор са поискали помощ от Румъния, която ни е била отказана. България пък отказала помощ на Турция, която поискала 200 мегавата.
"Работим за това да не се стигне до режим на тока. Наши съседи вече спират износа на енергия. Гърция обяви, че затваря износа на електроенергия, в такава процедура са и други съседни държави. Не сме изолирани", заяви Петкова, цитирана от агенция "Фокус". Според ЕСО няма опасност България да се окаже с недостатъчно количество ток в студеното време.
Министър Петкова обаче отново изтъкна, че системите са зависими. "Няма как, когато другите затварят системи си, в същото време ние да очакваме енергия и след като тя не постъпи, тук няма как да не се отрази", обясни тя. Една от възможните мерки за справяне със ситуацията била временно да се спре износът на ток.
Реално за първи път от години насам енергиен министър споменава забравеното понятие "режим". В късния следобед вчера товарът на енергосистемата надхвърли 7700 мегавата. В България са инсталирани близо 12 000 мегавата генериращи мощности.
На фона на рекордното потребление се задават и по-големи сметки за ток. Фактурите за януари те ще бъдат по-високи с 15%, предаде Нова тв. Точните числа обаче ще станат ясни другия месец, когато инкасаторите завършат отчитането на електромерите. Заради големия сняг на места то е било затруднено, затова от някои ЕРП-та са обявили допълнителни дни за отчет. По-високи ще бъдат и сметките за парно, но заради въведеното плащане на равни месечни вноски за някои потребители "ударът" ще дойде с изравнителните сметки през лятото.
Опит
Само преди две години голяма част от домакинствата бяха изненадани от високите си декемврийски сметки за ток. Причината бе именно в по-дългия срок на отчитане и в повишената консумация около празниците, когато потреблението се повиши с почти 8%. И от трите ЕРП-та обаче заявиха, че фактурите с по-дълъг срок от позволения за отчет са между 0.1% и 2.28%. Общите условия на компаниите предвиждат снемането на показанията да става на интервал от 28 до 31 дни. Случаят стигна до енергийното министерство, което направи проверка, но не откри проблеми - в над 99% от случаите токът се отчитал в рамките на 31-дневния период. По-дълъг срок на отчитане имаше и през 2013 г., когато след серия от бунтове кабинетът "Борисов 1" подаде оставка.
Георги Гергов получи пореден заем през панаира. Новорегистрирано дъщерно дружество на "Международен панаир Пловдив", чийто мажоритарен собственик е членът на изпълнителното бюро на БСП Георги Гергов, е получило 8.5 млн. евро кредит от Търговска банка Д на Фуат Гювен. По-малко от четвърт от заема на "Парк-хотел Санкт Петербург инвест" ще бъде използван за ремонт на едноименния хотел в Пловдив, който е апориран в специално създадената компания. С останалата част младата фирма ще придобие друго дружество - в него ще се отцепи част от комплекса "Слънчев ден", който пак се контролира от Гергов.
Така на практика социалистът-бизнесмен за пореден път ще използва панаира, в който близо половината от капитала е собственост на държавата и Община Варна, за да прехвърли заемни средства към туристическия си бизнес, който явно опитва да съживи. Подобна сделка беше направена преди малко повече от месец, когато Пловдивският панаир насочи част от полученото финансиране от държавната Българска банка за развитие към друго новоучредено дружество, което пък трябва да развие два други хотела в курорта. Накратко - Гергов получи панаира без състезание и плащане, а сега, в предизборна обстановка, две банки с охота се решават да финансират бизнеса му с 40 млн. евро, ползвайки и полученият подарък.
Новият заем
Договорът за заем между "Парк-хотел Санкт Петербург инвест" и Търговска банка Д е сключен в последните дни на миналата година и е на обща стойност 8.5 млн. евро. Срокът му на изплащане е 10 години (до декември 2026 г.), а лихвата е 3-месечен ЕURIBOR + 4.814% надбавка, но не под 4.5%. Тъй като сега EURIBOR е отрицателен, вероятно текущите вноски са изчислени при това дъно. Кредитът е обезпечен с първи по ред залог върху търговското предприятие и отделни активи. Банката получава и договорна ипотека върху земята и хотела в Пловдив, които са апортирани в капитала на новоучреденото дружество (нищо че преди това хотелът беше ползван за апорт в панаира и така Гергов вдигна участието си). Като солидарни длъжници са вписани самият Георги Гергов и съпругата му Величка Гергова, която е и управител на компанията.
От документите в Търговския регистър става ясно, че заложеното предприятие (т.е. хотелът и земята) се оценява на 29.338 млн. лв. Това е и стойността на капитала, с който "Парк-хотел Санкт Петербург инвест" е създадено в края на септември и който по класическия за Гергов начин е внесен изцяло с непарична вноска. Едноличен собственик е "Международен панаир Пловдив", в който бизнесменът държи 50.36%.
За какво са парите
Решението за кредита е било взето на неприсъствено заседание на съвета на директорите на Пловдивския панаир на 19 декември. В състава му влизат представителят на "Пълдин туринвест" (смесено дружество с общината) Иван Соколов, Богомил Бонев, който представлява вписаното като директор "Парк-хотел Санкт Петербург", и Елена Андреева.
От решението става ясно, че 2.5 млн. евро от цялата сума ще се използват за финансиране на 100% от разходите за цялостно обновяване на външната фасада на хотела, както и за цялостен ремонт и основно обзавеждане на 200 санитарни помещения в хотела. Останалите 6 млн. евро са предназначени за придобиване на 100% от акциите или дяловете на ново дружество. В него учредителят "Слънчев ден" (в което мажоритарен собственик е "Съни тур" на Гергов) ще апортира хотелски комплекс "Марина" в курорта Св. св. Константин и Елена. Въпросният комплекс включва близо 31 дка земя и общо девет сгради, сред които 7-етажият хотел "Марина", други по-малки хотели, закрит басейн, ресторанти, дискотека и др. Засега няма информация новото дружество да е създадено, но сроковете за усвояване на кредита показват, че това ще стане скоро. За ремонта на хотела в Пловдив средствата трябва да бъдат използвани до септември тази година, а придобиването на морското дружество е планирано да стане до три месеца (април).
От хотели към жилища
Това е поредното финансиране, което Гергов ще насочи към морския си курортен комплекс, който приватизира преди 18 години и чийто бизнес през годините се сви от четири до два хотела, така че сега в "Слънчев ден" работят само "Палас" (145 стаи) и "Марина" (187 стаи).
В края на ноември "Международен панаир Пловдив" получи 31.8 млн. евро заем от държавната Българска банка за развитие. Основната част от средствата бяха за рефинансиране на два заема от Уникредит Булбанк, но 6.8 млн. евро бяха предвидени за учреденото в началото на октомври миналата година дружество "Слънчев ден резиденс". С тях трябва да се финансира реконструкцията на хотелите "Вероника" и "Мираж", които бяха извадени от "Слънчев ден" и прехвърлени на "Международен панаир Пловдив" през 2014 г., а впоследствие апортирани в капитала на "Слънчев ден резиденс". Плановете са на мястото на старите хотели да се изградят апарткомплекси, които бързо могат да бъдат разпродадени.
Sofix e на най-високото си ниво от пролетта на 2014 г. Основният индекс на българската фондова борса - Sofix, направи най-силното си дневно представяне от началото на годината. След колебливо представяне в първите дни на 2017 г. той се повиши с 2.24% до 609.06 пункта във вторник. Това е най-високата му стойност от април 2014 г. Така индексът продължава с положителния тренд от миналата година, когато се повиши с близо 30% - второто му най-добро представяне след кризата от 2008-2009 г.
Все пак е далеч от онези нива, когато гонеше 2000 пункта. Оборотът в понеделник също беше относително висок - малко над 900 хил. лв. При останалите индекси също имаше повишение - BGBX40 беше нагоре с 2.43%, а BGTR30 с 1.35%. Надолу е имотният BGREIT - с 0.04%, което не е изненада, тъй като обикновено той се движи обратно на пазара на акции.
Фармацевтичен ръст
В основата на растежа във вторник бяха акциите на "Софарма", които скочиха с близо 6%. Фармацевтичната компания обяви лек спад на продажбите си, но ръководството й изрази оптимизъм за развитието на компанията, което се отрази на акциите й. По позицията бяха изтъргувани 17 815 акции при средна цена от 3.258 лв. за брой.
През последните две години санкциите срещу Русия и конфликтът в Украйна удариха резултатите на компанията, което се отрази и на цените на акциите й. Ръководството обаче успя да елиминира част от негативните ефекти, което започна да се оценява от пазара. Така за година капитализацията й се е повишила с близо 20%. Оптимизмът около "Софарма" се пренесе и върху акциите на "Доверие обединен холдинг", който се контролира от фирми, близки до фармацевтичната група и собственика й Огнян Донев. Холдингът поскъпна с 4% до 1.175 лв. за акция.
Във вторник еуфорията се пренесе върху цялата борса - ПИБ и ЦКБ се повишиха с по 3.42 и 2.61%. Куриерската компания "Спиди" поскъпна с 3.27%, а производителя на кабели ЕМКА - с 4.76, макар и при скромни обеми.
Помощ от студеното време
Студеното време повишава търсенето на акумулатори, което ще се отрази и на продажбите на производителите им. Така акциите на "Монбат" спечелиха 1.27%, но конкурентът му "Елхим Искра" скочи с доста по-сериозните 5.31%. Това са двата най-големи производителя на акумулаторни батерии в България. При другите индустриални компании "Неохим" се повиши с 1.35%, "Биовет" добави минималните 0.68%.
По време на сесията във вторник не липсваха и губещи, но те бяха много по-малко от печелившите. "Булгартабак" загуби 7.3%, а "Холдинг нов век" малко над 9%. Дружеството за земеделска земя "Адванс терафонд" се прости с 0.24% от капитализацията си. Компанията е сред важните компоненти на Sofix.
Ваканцията на учениците надмина депутатската. За първи път учениците почиват по-дълго от депутатите - това е ефектът от продължилото и днес удължаване на дървената ваканция.
И децата, и народните избраници излязоха в зимна ваканция на 23 декември. Депутатите обаче днес се връщат на работа, а учениците остават у дома заради затисналите държавата преспи.
Само в 87 общини днес ще е учебен ден. В останалите 178 ваканцията е удължена. Сред тях са София, Бургас, Монтана, Пазарджик, Перник, Русе, Стара Загора и Ямбол. Ще се учи пък във Варна, Велико Търново, Свищов, Видин, Враца, Кърджали, Кюстендил, Плевен, Сливен, Търговище и други.
В над 70% от столичните училища все още не е постигната необходимата температура за провеждане на учебни занятия. Затова кметът Йорданка Фандъкова реши да удължи ваканцията с още един ден.
Замервания на температурите на по-високите етажи и в северните и северозападните крила в повечето училища показали, че градусите са под нормите. Според изискванията температурата в класните стаи трябва да е минимум 18 градуса. Причината била, че по време на зимната ваканция отоплението е било намалено до минимум.
Очакванията са децата в София да се върнат на училище в четвъртък. От Столичната община все пак припомнят, че всеки директор има правомощия да определя режим на работа на съответното училище.
"Съжалявам за неудобството за родителите, но здравето на децата е на първо място. При тази ситуация, при липсата на цялостно решение, рискуваме в утрешния ден след като децата отидат на училище, малко след това да бъдат освободени от занятия, което би създало допълнителни затруднения. Към учениците - класните и контролните са неизбежни, затова използвайте свободните дни да се подготвите добре за тях", написа Фандъкова във фейсбук.
До края на седмицата пък няма да учат децата от всички 11 общини в област Стара Загора. Причината е както лошото време, така и грипната епидемия в областта.
Броят на заболелите от остри респираторни заболявания и грип достигна 361 на 10 хиляди души население, съобщиха от Регионалната здравна инспекция.
Първи ваканцията удължиха в община Стара Загора, последва ги Гълъбово, а след това и цялата област.
1915 лева на ден губи Марешки от бензиностанция. "Работя на печалба въпреки по-ниските цени, тъй като именно заради тях имам повече клиенти. Моят марж е около 3 до 5 стотинки, а на другите бензиностанции достига до 40 стотинки. Печеля от по-големия оборот и от повечето клиенти". Това обяви на 12 ноември 2015 г. бизнесменът Веселин Марешки. По това време той вече е отворил бензиностанция във Варна.
Твърденията му обаче не се покриват с данните във финансовия отчет на фирма "Трейднет Варна", през която минава бизнесът на Марешки с горива. Компанията има 1,09 млн. лева задължения и загуба от 136 000 лева за миналата година.
"Трейднет Варна" е собственост на Веска Марешка - майка на Веселин Марешки. В отчета е посочено, че през 2015 г. компанията се е занимавала основно с търговия с горива. Ако загубата се раздели на дните, през които е работела бензиностанцията във Варна през 2015 г., излиза, че Марешки не е печелел, а е губел по 1915 лв. на ден.
Твърдението за марж от 3 до 5 ст. - разликата между доставната и продажната цена на дребно, също не отговаря на истината, показва финансовият отчет. В него е записано, че балансовата стойност на активите (горива), продадени от "Трейднет Варна", е 4,172 млн. лева. А нетните приходи от продажби на стоки са 4,661 млн. лева.
Ако се съпоставят тези данни с цените на дребно, които в края на 2015 г. са се движили около 1,80 лв/литър, може да се изчисли приблизително какви количества горива са били продадени и с какъв марж.
През октомври 2015 г. Марешки е продавал във Варна дизела за 1,86 лв. Въз основа на тези сметки става ясно, че маржът, с който е работил варненският бизнесмен, е над 15 ст., а не 3 до 5, както той твърди. И въпреки това е губел от бизнеса с горива. През ноември и декември Марешки е свалил цената на дизела на 1,79 лв. на литър, което е намалило маржа на 10 ст.
Още по-интересно е изчислението за доставната цена на горивата за Марешки. Данните за балансовата стойност на продадените активи показват, че бизнесменът е получавал литър гориво за 1,33-1,34 лева. Като в цената би трябвало да са включени акциз и всички транспортни разходи. За последните три месеца на 2015 г. подобна цена на едро е имало само на международната борса "Платц", но ако горивата се натоварят на танкер в Средиземно море.
Без да са начислени транспортни разходи, които са около 10 ст. на литър и биодобавката, която оскъпява горивото с още 3-4 ст. За да се докара до България, цената на горивата стига до 1,45 лв. без ДДС. Но за Марешки е 1,33 лв., което означава, че бизнесменът е имал доставчик, който му е докарал горивата, поемайки за собствена сметка всички допълнителни разходи. При това той е снабдявал само и единствено Марешки, тъй като останалите компании в България от петролния бранш твърдят, че никой не им е предлагал такава ниска цена.
Кой е този доставчик, който работи без стотинки печалба, не е ясно. Допреди няколко дни Марешки отказваше да посочи кой му доставя горива въпреки настойчивите призиви от останалите петролни компании. Тяхната позиция е, че те също биха отишли да зареждат от този доставчик, за да свалят цените на дребно.
В края на миналата година Марешки заяви, че зарежда от тримата големи търговци в страната - "Лукойл", "Полисан" и "Сакса". От "Лукойл" обаче обявиха, че имат документ, подписан от Марешки, с който той се отказва да сключи договор за доставки с компанията. Това не изключва горива от бургаската рафинерия да се продават от бизнесмена, но те явно са били купени от посредник.
В действителност на бензиностанцията на Марешки във Варна в края на 2015 г. имаше сертификат, че продаваните горива са от "Лукойл". По същото време с всички възможни отстъпки цената на едро в бургаската рафинерия е била над 1,42 лева. Докато Марешки е получавал горивата за 1,33 лв. И отново се появява неизвестен посредник, който купува горивата от "Лукойл" и обратно на всякаква икономическа логика ги доставя на Марешки на по-ниска от покупната цена.
В момента на бензиностанциите на Марешки цената на дизела е 1,81 лв. на дребно - почти толкова, колкото е цената на едро при трите посочени от бизнесмена доставчика. Това означава, че би трябвало да продава, като не начислява никакви разходи за транспорт, поддръжка, амортизации и без печалба.
Но има и нещо любопитно - цена на дребно от 1,81 лв. с начислени стандартни разходи, се получава, ако за цената на едро не е платен ДДС А част от горивата за бензиностанциите на Марешки се оказа, че изминават над 1000 км, преди да бъдат доставени.
През три-четири посредника се купуват от "Лукойл Нефтохим" в Бургас, минават през данъчни складове и бази в Разлог и Велинград, за да се върнат във Варна. Митниците вече запечатаха склада в Разлог заради нарушения, а част от фирмите от веригата за доставки се оказаха в рисковия списък на НАП за ДДС измами. А в края на миналата година митниците запечатаха бензиностанцията на Марешки в Габрово заради горива с неплатен акциз.
Пред депутатите от комисията за пазара на горива в края на миналата година от "Сакса" обявиха, че продават горива на Марешки, като при дизела слаганата от него надценка била 1 ст., а при бензина - с 2-3 ст. Управляващият партньор в "Сакса" Светозар Димов заяви пред комисията, че е невъзможно с такава надценка да се покриват разходите за дейността.
От финансовия отчет на "Трейднет Варна" се вижда, че това е точно така - продажбите на бензиностанцията на Марешки във Варна през 2015 г. не са били достатъчни по обем, за да се покрият разходите по нейната издръжка. От документа става ясно, че бензиностанцията се ползва под наем.
Експерти от петролния бранш твърдят, че месечната сума за такъв обект е поне 5000 лв. Към това се добавят разходите за персонал - 4 смени по 4 души плюс управител, за да може да се работи денонощно. За заплати и осигуровки на персонала отиват още 15 хил. лв. месечно. За ток при денонощна работа на помпи, агрегати, осветление, отопление или охлаждане отиват още 3000 лв.
Текущите разходи за задължителен абонамент към обслужващи фирми за колонките, касови апарати, СОТ, инкасо, консумативи, интернет, застраховки, работно облекло, предпазни средства и други са поне 2000 лв. Така месечният разход по поддръжката излиза между 25 000 и 30 000 лева. Ако литър гориво се продава с 1 ст. чиста печалба след приспадане на всички разходи при марж от 3-4 ст., би трябвало дневно да се продават по 100 000 литра, за да се покрият разходите по бензиностанцията.
От отчета на "Трейднет" обаче се вижда, че Марешки е продавал на ден два пъти по-малко от това количество. През декември 2016 г. в парламента Валентин Златев - председател на петролната асоциация и шеф на "Лукойл България", заяви, че за 15 г. компанията е платила в България близо 31,5 млрд. лв. данъци и осигуровки.
"Нека г-н Марешки да каже колко данъци е платил за горивата за последната година и дали държавата е защитила своите интереси, и кой може да гарантира, че от този търговец, продаващ на по-ниска цена, си е събрала ДДС и акциза", допълни Златев.
В отворено писмо наскоро Марешки заяви, че е почтен предприемач, създал 4000 работни места, а бизнесът му не е свързан с обществени поръчки. "Спазвам българските и европейските закони. Всеки може да провери в Търговския регистър съответните финансови отчети от предходните години. Като данъкоплатци сами разбирате, че няма как да съм крил данъци в бизнеса с горивата, при положение че съм в него едва от година и тя не е приключила нито календарно, нито счетоводно. А като потребители вече усетихте делата ми по спестените пари в джоба си", казва Марешки.
И тук има известно разминаване в твърденията на бизнесмена, тъй като през 2015 г., която вече е приключила и календарно, и счетоводно, два месеца той вече е бил в бизнеса с горива.
В отчета на "Трейднет Варна" за 2015 г. никъде не се посочват платени от компанията данъци. Тъй като тя е на загуба, е ясно, че няма да има начислен корпоративен данък. В документа обаче липсва ред, в който да е посочен внесен ДДС. За сравнение в отчета на фирма "Фармнет", през която минана бизнесът с лекарства на Марешки, е посочено, че за 2015 г. компанията е внесла 30 млн. ДДС.
За "Трейднет" обаче е дори обратното - записано е, че държавата има да възстановява 58 000 лв. ДДС на фирмата. Как се е развил бизнесът на Марешки с горива през 2016 г., предстои да стане ясно след публикуването на финансовия отчет на "Трейднет Варна" за миналата година. Вероятно документите ще се появят след парламентарните избори през март, на които Марешки има намерение да се кандидатира. А междувременно все още не е завършила нито една от започнатите от НАП и митниците проверки на Марешки. Въпреки че от началото им минаха над 6 месеца.
В края на 2016 г. председателят на временната комисия за конкуренцията и изкривяването на пазара на горива Валентин Николов заяви, че ГДБОП работи по сигнали за данъчни престъпления в бензиностанциите на Марешки, но досега няма досъдебно производство.
Наскоро от петролната и газова асоциация пък излязоха с официално становище, че "феноменът Марешки" е проблем на държавата, а не на бранша. От асоциацията допълват, че са загрижени за изсветляването на пазара на горива в България, поради което поставят въпроса колко са данъците, заплатени на държавната хазна от бизнеса на Марешки с горива през последната година.
Организацията настоява още държавата да отговори пред българското общество дали е защитила интереса си и кои са държавните органи, извършили проверка и излезли с окончателни актове за дейността на Марешки в бизнеса с горива. Освен това от асоциацията канят цитираните от варненския бизнесмен доставчици - "Лукойл", "Полисан" и "Сакса", да предложат на членовете на организацията същите условия като на Марешки, за да преценят и те възможността да се продават горивата на същите цени като тези на Марешки.
От асоциацията допълват, че държавата дължи отговори не само на представителите на петролния бранш, но и на всички български данъкоплатци, а заявилият се като борец срещу статуквото Веселин Марешки - на неговите избиратели и на цялата общественост.
Пари от аптеките финансират горивата
Въпреки твърденията на Веселин Марешки, че финансира бизнеса си с банкови кредити, през 2015 г. това не е важало за горивата. Във финансовия отчет на "Трейднет Варна" не са записани никакви заеми от банки. За сметка на това е посочено финансиране от свързани лица. Това са 40 фирми, предимно такива, които държат аптеки или участват в бизнеса на Марешки с лекарства.
В документа е посочено, че от тях "Трейднет Варна" е получила заеми за 859 000 лева през 2015 г. и е върнала кредити за 453 000 лева. Към свързани фирми задълженията са 835 000 лева, като в тях са включени получени стоки и услуги,у дължими наеми и кредити. В секторен анализ на пазара на лекарства, изготвен от КЗК, бе посочено, че веригата аптеки на Марешки и изградена като са регистрирани редица фирми.
Така се заобикаля ограничението на закона една компания да има до 4 аптеки. От КЗК посочват, че въпреки тази рестрикция няма текст, който да забранява отделните фирми да се притежават от едно и също лице или свързани лица. Собственик на марката "Марешки" е търговецът на дребно с лекарства "Варнафарма-М" ООД.
Другите компании, които имат аптеки с марката "Марешки" работят въз основа на договори за франчайзинг с "Варнафарма-М". Дружествата прилагат обща търговска политика - доставките се осъществяват основно от "Фармнет" АД, се казва в анализа на КЗК.
В резултат на това било възможно да се договарят условия за доставка на лекарства с отстъпки. При направена заявка, тя се изпълнява с приоритет спрямо други, за да стигне възможно най-бързо лекарството до пациента. При ценообразуването се прилагат едни и същи принципи, насочени към поддържане на по-ниски маржове и по-ниски цени, отбелязват от КЗК.
На практика самият Марешки няма аптеки, тъй като основна част от фирмите се водят на майка му Веска Марешка. Нейното име се среща в над 100 фирми - като съдружник или управител. Бизнесменът има дял от 10% във "Фармнет". Компанията бе създадена въз основа на бизнеса на един от четирите най-големи търговци на едро с лекарства - фирма "Хигия", която Марешки купи от "Актавис" през 2010 г.
В момента "Фармнет" има впечатляващи обороти. За 2015 г. приходите на компанията са над 487 млн. лева. Но и разходите са доста големи, тъй като печалбата е едва 1,59 млн., което е под 0,5% от приходите. В сравнение с 2014 г. печалбата се е свила над 5 пъти, тъй като тогава е била 7,686 млн. лв.
Референдумът окончателно изхвърлен от НС. Депутатите от правната комисия в НС отказаха да гласуват проекта на ГЕРБ, с който решенията от референдума на "Шоуто на Слави" да станат задължителни. Текстовете бяха отхвърлени - само шестима от партията на Бойко Борисов гласуваха "за", а 11 бяха "против". Дебатите в комисията показаха, че никакви решения по допитването и по въвеждането на нови изборни правила няма да минат през 43-тото НС.
Юристите в комисията бяха категорични, че няма как да се произнасят по референдума, след като решението на ЦИК за резултатите от допитването се обжалва пред Върховния административен съд (ВАС).
Още в началото на днешното заседание на правната комисия ДПС направиха предложение тази точка да отпадне от дневния ред. БСП, "Атака" и реформаторите го подкрепиха, но от ГЕРБ продължиха да упорстват.
Петър Славов от Реформаторския блок попита защо проектът е "държан на трупчета" от ноември и след като от ГЕРБ толкова са държали на него, защо не са приели предложението на РБ за съкращаване на депутатската ваканция. "Усещането за популизъм е много силно", заяви депутатът. Той обясни, че не е редно НС да решава каквото и да било по референдума, преди да има решение на ВАС.
Четин Казак напомни какъв е времевият хоризонт на това Народно събрание. Да го оставим за решение на следващия парламент, призова той. Филип Попов от БСП беше категоричен, че трябва да се изчака приключването на съдебното дело.
"Ако съдът се произнесе в обратна посока, ще излезе, че се намесваме в работата на съдебната власт", предупреди и Явор Нотев от "Атака".
Веднага след като станаха ясни резултатите от референдума, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че партията му ще се съобрази с тях. На 14 ноември депутати от формацията му внесоха проект, който приема решенията от допитването за задължителни. Той трябваше да бъде гласуван до 15 декември, но шефът на правната комисия Данаил Кирилов упорито обясняваше, че трябва да се изчака решението на ВАС по жалбите на инициативния комитет. Такова решение все още няма, но позицията на ГЕРБ е променена. В понеделник Данаил Кирилов обяви, че са готови и с промени в Изборния кодекс, чрез които се въвежда мажоритарен избор на депутатите в два тура. Според него новите правила за вота можели да се изгласуват за три-четири седмици. Днешният отпор от правна комисия показа, че това няма да се случи.
Лиляна Павлова: Ситуацията в страната се усложнява, цялата републиканска пътна мрежа се затваря за тежкотоварния трафик. Ситуацията се усложнява на територията на цялата страна, поради това се въвеждат сериозни ограничения за тежкотоварния трафик. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на брифинг в АПИ.
По думите на Павлова ограничения няма на пътя София - Калотина по главния път София-Култа, по АМ „Люлин - АМ „Струма" и АМ „Тракия" от София до Зимница, както АМ „Марица". По думите й това са единствените пътни направления, отворени за преминаване. „Цялата републиканска пътна мрежа се затваря за тежкотоварния трафик".
Очакваме най-рано утре сутринта да можем да отворим направленията", каза тя, цитирана от „Фокус". Министър Павлова апелира за спазване на ограниченията и добави ,че няма как да бъде отворено движението. Тя добави, че днес при отварянето на „Хемус" е имало 6 завъртяни ТИР-ове.
Изцяло затворени са за движение Айтоски, Ришки, Върбишки. По думите й проходът Хаинбоаз е отворен само за лекотоварното движение, но ще бъде затварян периодично за почистване, когато има голямо натрупване. Петрохан е отворен за лекото движение" ,каза Павлова. Тя обясни, че в Северозападна България пътищата са проходими при зимни условия само за лекотоварното движение.
Най-критична е в момента ситуацията в Бургаска област. Там са затворени и за леките коли всички пътища от третокласната пътна мрежа на територията на цялата област, каза още министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.
По думите й отворено за движение в областта за леки коли са направленията: Бургас - Малко Търново, Бургас - Царево и връзката с магистрала „Тракия" при Зимница по обходния маршрут Средец -Болярово - Елхово. „Това е единственото възможно направление за Бургас и от Бургас във връзка с АМ „Тракия"", каза тя и посочи, че останалата пътна мрежа от трети клас е затворена изцяло за движение.
„Останалите пътища от републиканската пътна мрежа - първи, втори и трети клас в цялата страна са отворени за движение за лекотоварните превозни средства", коментира министърът в оставка. По думите й в следващите часове с временни затваряния ще бъдат пътищата за територията на област Добрич, тъй като там има много сериозен ураганен вятър, подобен на този в Бургас.
Стандарт
http://paper.standartnews.com/bg/
Чупим рекорд по харчене на ток. Зверският студ доведе до рекорд в потреблението на ток у нас. Отчетените 7844 MW около 18,15 ч снощи са най-високите стойности за последните 20 години, сочат оперативни данни на Енергийния системен оператор (ЕСО). Голямото харчене роди притеснения, че енергийната ни система може да не издържи. Министърът в оставка Теменужка Петкова даде специален брифинг, за да разсее страховете, че може да се стигне до режим на тока. Заради безпрецедентно високите стойности на потреблението е включен целият запас от т. нар. студен резерв, който е в обем от 544 MW. "Имахме проблеми с включването на два от тецовете - ТЕЦ "Русе" и ТЕЦ "Бобов дол" заради замръзналите въглища. В понеделник около 17 ч е включен "Бобов дол", вече работи и ТЕЦ Русе, макар и в непълни обеми", обясни Петкова. Според нея мерките, които предприема правителството, гарантират, че няма да се стигне до спиране на тока. "Ще предприемем всички действия в рамките на закона, за да гарантираме нужната еленергия за потребителите", увери енергийната министърка. Тя обаче се надява, че зверският студ ще приключи. "Не можем да се борим с природата, надявам се температурите в следващите дни да паднат", заяви Петкова.
Ситуацията е критична не само у нас, но и в съседните ни държави. "Електропреносните мрежи на Балканите са като скачени съдове. Гърция, половината от която е тъмна, спира износа на ток от 12 ч утре (днес, б.а.). Това няма как да не се отрази и на нас", заяви още Петкова.
Според шефа на ЕСО Иван Йотов България вече е отказала помощ от 200 MW на Турция, същият отговор е даден и на Гърция, която е поискала помощ чрез европейския енергиен оператор в Лафенбург.
От енергийното ни министерство в понеделник са водени разговори с Европейската комисия да даде разрешение за прехвърляне на еленергия от енергийната борса към обществения доставчик. Недоставените сега количества ще бъдат компенсирани на по-късен етап. Последната възможност е да се издаде заповед, с която се забранява въобще износът на ток за съседните държави, макар да имаме договори за това.
Между 19 и 20 ч България трябваше да изнесе 809 MW електроенергия, сочат данните от ЕСО.
До забрана на износа може да се стигне единствено ако се случи някоя авария в трите теца на "Марица Изток" или в преносната мрежа, обясни Иван Йотов. "В момента аварийността на производствените мощности е нулева", увери той.
Вчера около 16 ч 150 MW еленергия е била компенсирана с производство от общо 6-те дружества, които имат договор за "студен резерв". Това са "Марица изток 2", ТЕЦ "Бобов дол", "Брикел", ТЕЦ Димитровград, ТЕЦ 3, "Биовет" и "Топлофикация Русе".
56 общини са закъсали заради големи дългове. Общинският дълг значително нараства, като 56 кметства са в затруднено финансово състояние заради борчовете си. Това показва одит на Сметната палата за управлението на общинския дълг през 2014 г. В 43 общини през 2014 г. общинският дълг е увеличен с над 50% спрямо предходната година, като в 35 от тях дългът е нараснал с над 100%. При 12 общини скокът на дълга е с над 500% - Камено, Карнобат, Суворово, Роман, Асеновград, Раковски, Родопи, Сопот, Две могили, Костинброд, Маджарово и Тунджа. Значителното нарастване на дълга е предпоставка за влошаване на финансовото състояние на общината, посочват от Сметната палата (СП). В края на 2014 г. само 82 общини нямат дълг.
Съотношението между плащанията по дълга и собствените приходи на общините за периода 2015-2017 г. е над 30% при 56 общини, показват резултатите от одита. Това е предпоставка за формиране на дефицит в общинския бюджет. А при 14 общини плащанията по дълга надхвърлят собствените приходи, което е предпоставка за сериозни финансови проблеми, посочват от СП. Тези общини се нуждаят от рефинансиране на дълга, свързано с допълнително нарастване на размера му или от увеличаване на трансфера от държавния бюджет, допълват от СП. Друга възможност са преговори с кредиторите за разсрочване на дълга.
В годините слез 2014 г. обаче се забелязва сериозно подобрение по отношение на дълга. През 2015 г. само в 35 общини съотношението на плащанията по дълга към собствените приходи е над 30%. Като от тях за осем общини (Карнобат, Бяла, Лесичево, Кнежа, Драгоман, Свиленград, Велики Преслав и Тунджа) това съотношение е над 100%. А за три общини (Малко Търново, Бобов дол и Никопол) е над 200%. През 2016 г. в 16 общини плащания по дълга са над 30% от собствените приходи, като при две - Айтос и Гулянци, съотношението е над 200%. През 2017 г. в 5 общини се очаква това съотношение да е по-голямо от 30%, като за Дряново, то е 138%. Причините за всичко това са няколко, посочват от СП. Сред тях са решения от общински съвети и кметове, несъответстващи на закона, ниска събираемост на приходите и просрочени вземания.
Монитор
Студът замрази бежанския натиск. Студът замрази бежанския натиск към страната ни. Това показва справка на „Гранична полиция", с която „Монитор" разполага. Според цифрите в началото на август - от 11-и до 18-и, в страната ни са били заловени общо 816 мигранти. На вход през държавната граница са били 99, а на изход 110. Във вътрешността на страната, след като вече са влезли през зелената граница, са били спипани 607 души.
Със застудяването цифрите варират, но определено тенденцията е към намаление. В края на септември заловените са 520, а вече с осезаемото застудяване около коледните празници цифрата стига до 70 на седмица.
„Със застудяването много каналджии се отказаха да прекарват мигрантите през страната ни. Основните им пътища са през зелената граница, а чужденците не могат да издържат на минусовите температури. Имаме вече няколко случаи на измръзнали до смърт. Със затоплянето на времето мигрантите отново ще започнат да правят опити за нелегално преминаване на границата", обясниха пред „Монитор" служители от „Гранична полиция". Те отчитат, че много мигранти правят опити да минат през Гърция и да влязат у нас. Те избягвали границата със Сърбия и Калотина.
Над 21,5 млн. се качиха на влак за година. Над 21,5 млн. пътници са избрали да се качат на влак през миналата година. Това показва справка на Министерството на транспорта, предоставена на „Монитор". Въпреки голямата бройка от железницата отчитат, че превозените хора са намалели с около 5 на сто спрямо предходната 2015 г. За сравнение по данни на ведомството през по-миналата година БДЖ е превозило близо 22,5 млн. пътници. Намалението от 5-6% се очаква и в приходите от превозените пътници, показва още статистиката на транспорта. Най-натоварени са били влаковете около празниците и в дните преди тях. В тези периоди най-пълни са композициите, които пътуват на дълги разстояния, като предпочитани са спалните вагони по направленията София - Варна, София - Добрич, София - Бургас и Пловдив - Варна. Крайградските линии около София, Пловдив, Варна се използват най-много в работните дни, като най-натоварени са дните понеделник и петък.
Освен това дружеството е пуснало няколко десетки хиляди допълнителни места във влаковете, като само за отминалите последни коледни и новогодишни празници БДЖ осигури над 13 500. Дружеството няма практика да пуска извънредни композиции, а само да увеличава с допълнителни вагони съставите на регулярните влакове, движещи се по най-натоварените маршрути в страната. А част от тях са от столицата към Варна, Бургас, Русе, Видин, Димитровград и Добрич и обратно към София.
Плановете са през тази година обемът на превозите, както и броят на пътниците, да се запазят като през 2016 г. и да бъдат овладени намаленията, информират още от транспорта. Влаковете, които ще се движат през 2017 г. са 586 на брой, от които 73 бързи, 143 пътнически и 352 крайградски влакове. В разписанието са включени 4 бързи влака със задължителна резервация и 14 международни.
Около Великден се очаква да бъде пуснат и първият атракционен влак за годината. Все още обаче подготовката не е приключила, като продължава проучването на възможни маршрути, както и състави на композициите и дати. През миналата година бяха организирани няколко такива пътувания, като големият интерес към тях обнадеждава търговския екип на дружеството, че те имат потенциал да реализират приходи и съответно да бъдат планирани като регулярни, информират от транспорта. А през миналата година първото атракционно пътуване беше до Черепишкия манастир, като се организира на празниците Лазаровден и Цветница. И в двата почивни дни влакът беше теглен от ретролокомотива „Баба Меца", на който някога е работил като огняр и самият Вапцаров.
Ретро композиция беше пусната и по маршрута Варна - Русе, по повод 150 години от построяването на първата жп линия, която свързва именно двата града. Тя беше теглена от парен локомотив 03.12, като в нейния състав бе включен вагон от царската композиция на цар Борис III „Корона експрес".
Общо към атракционните пътувания с парни локомотиви на БДЖ са проявили интерес над 1200 души.
Проведените пътувания през изминалата 2016 г. бяха организирани с рекламна цел за популяризиране на имиджа на дружеството и пътуванията с ретро подвижен състав, обясняват още от транспорта. В информацията се казва още, че цените на билетите за влаковете между София и Черепиш са определени така, че да се покрият разходите за движението на влаковете. Билетите за юбилейния влак между Варна и Русе бяха на символична цена от 0,50 лв., с цел да се контролира разпределението на седящите места и да не се допуска пренаселеност и неудобство за пътуващите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |