Назрява криза със служебния кабинет. Назрява криза със служебния кабинет, който новоизбраният президент Румен Радев трябва да назначи още в първите дни от мандата си. Експерти масово отказвали на предложение да бъдат назначени за временни министри. Причината е, че за разлика от последния служебен кабинет, оглавен от проф. Георги Близнашки, сега не е ясно чие ще е следващото правителство. Тогава се знаеше, че Бойко Борисов отново ще се върне на власт, и немалка част от поканените знаеха, че ще останат министри. Такива са примерите с Даниел Митов и Христо Иванов. По-голямата част от служебните министри пък бяха част от президентската администрация и отново се върнаха в нея.
Най-вероятно на Румен Радев ще се наложи да изпрати част от екипа си от "Дондуков" 2 в сградата на Министерски съвет. Плевнелиев също правеше свои съветници и секретари служебни министри.
За Радев най-трудно се оказало намирането на служебен премиер. След като стана ясно, че проф. Огнян Герджиков е възможният претендент, завалели предупреждения, че срещу него ще бъдат извадени компромати от времето, когато бе синдик на Агробизнесбанк. Спряганият за сигурен финансов министър Кирил Ананиев също се оказа не толкова сигурен.
В БСП са сериозно разтревожени, че ако станат фалове с хората от служебния кабинет, негативите ще отнесе партията. И уверенията на Корнелия Нинова, че не кадруват при Радев, няма да имат никаква стойност.
Край на рекета на топлофикациите. В Народното събрание гласуват окончателно промените в Гражданския процесуален кодекс
Край на високите съдебни такси, които прибират топлофикационните дружества за юрисконсулти по време на дела, ще бъде сложен днес в Народното събрание.
Депутатите ще гласуват на второ четене промените в Гражданския процесуален кодекс, внесен от правната комисия на НС.
Корекциите бяха одобрени на първо четене в края на миналата година, като инициатор на текстовете е националният омбудсман Мая Манолова.
Според промените съдът ще преценява какъв да е размерът на възнаграждението на юрисконсултите по Закона за правната помощ, за да не се плаща за дълг от 20-30 лева сума от 300-400 лева, както е по досегашния ред.
"Вече няма да има такива практики - таксата да бъде много по-висока от сумата, за която се води гражданското дело от съответното дружество", коментира пред "Труд" депутатът от гражданската квота на Реформаторския блок и член на правната комисия Петър Славов.
Според него в момента изобщо не е ясно как дружествата плащат на наетите юрисконсулти и дали им дават цялата сума, която съдът присъжда за техните услуги.
Още при първото гледане на законопроекта в комисия депутатите записаха допълнителен текст, според който сумата по делото няма как да надхвърля размера на правната помощ. В закона за нея са разписани детайлно тарифите за всеки казус в съдебна зала.
Тогава омбудсманът Мая Манолова напомни на депутатите за случаи, в които монополист съди длъжник за 900 лева за несъбираемо вземане от 5 лева. Тя показа данни, според които заради възнаграждение на юрисконсулти, до 2015 г. са събрани над 18 млн. лева.
В същото време до "Труд" стигна информацията, че от топлофикационните дружества през последните дни са звънели на депутати от различни политически сили, представени в Народното събрание. Причината - опитвали се да убедят избраниците да не гласуват "за" както на първо четене, когато промените минаха. Изтъквали аргумента, че ако корекциите бъдат одобрени, приходите на дружествата ще спаднат драстично.
Концесията за товарния терминал в Пловдив спря. Жалба спря концесията на терминала за интермодални превози в Пловдив. Оферти за вече изграденото съоръжение за комбинирани превози от камион на влак и обратно трябваше да се подават до 12 януари. Състезанието за разлика от скоростното раздаване на плажове започна в началото на ноември и беше предвиден нормален срок за подготовка. Сега транспортното министерство е замразило процедурата и дали нещо ще се променя по нея ще зависи от решението на Комисията за защита на конкуренцията и служебния кабинет.
Министерството търси инвеститор, който да оперира терминала в Пловдив през следващите 27 години. Съоръжението беше построено със средства по оперативна програма "Транспорт" и инвестицията беше 14 млн. лв., а за строител беше избрана "Трейс груп". Сегашната процедура е за оператор, които да инвестира в оборудването на терминала и да организира работата там. Съоръжението в Пловдив е първото такова в страната, като се очаква от растящата индустрия в града и превозвачите там.
Подателят на жалбата "Трансмодал" твърди, че условията към кандидатите са силно завишени и това ще ограничи конкуренцията. Каквото и да е решението на антимонополния регулатор, то в полза на бизнеса в Пловдив е максимално скоро съоръжението да се дооборудва и да заработи.
Състезание за по-големи
Жалбата срещу концесията е подадена от софийската "Трансмодал" в средата на декември миналата година и е срещу решението на Министерския съвет за откриването на процедурата от 10 ноември. Мотивът е "неясни и дискриминационни правила и процедури, които нарушават конкуренцията и създават предпоставки за избиране на предварително определен кандидат". Основните възражения са по отношение на изискванията към кандидатите.
В жалбата се казва, че за целия срок от 27 години на концесията се изисква минимална инвестиция от 4.6 млн. лв., като 1.4 млн. лв. трябва да бъдат вложени през първите две години на договора. Същевременно с това е поставено условие кандидатите да имат регистрирани приходи за последните три години не по-малко от 5 млн. лв. и размер на балансовата и/или пазарната стойност на дълготрайните материални активи за последните три години не по-малко от 2 млн. лв. "Видно е, че изискванията към потенциалните кандидати са необосновано и многократно завишени спрямо общия размер на исканите инвестиции и още повече спрямо средногодишния размер за целия срок на концесията, което ограничава конкуренцията и поставя необосновано високи изисквания пред възможните кандидати.
Собствеността в "Трансмодал" е разпределена между Илия Илиев, Любомир Сяров и Геогри Минчев. Минчев е собственик на спедиторската "Транс Балкани" и е председател на контролния съвет на Национално сдружение на българските спедитори. Любомир Сяров пък е председател на сдружение "Клъстер зелен товарен транспорт", а преди години ръководеше компанията "Еколоджистик", която беше оператор на терминала на гара Яна край София, собственост на "Екометал инженеринг". От компанията коментираха, че са търсили чуждестранен партньор, занимаващ се с логистични хъбове, но той в крайна сметка не е проявил интерес към терминала.
Кого търси министерството
Основната услуга, която трябва да предоставя концесионерът, е обработката на контейнери, сменяеми каросерии, ремаркета и полуремаркета. Към това трябва да се прибавят и допълнителни услуги като охлаждане на хладилни контейнери, паркинг, обработка на митнически документи, ремонт и почистване на контейнери, спедиторски услуги и т.н. Победителят ще има възможност да извършва частични строителни и ремонтни работи на база инвестиционната му програма. Той трябва да гарантира непрекъснатото функциониране на терминала. По отношение на опита кандидатите трябва да са извършвали подобна дейност по опериране на комбинирани товари и терминали за последните 5 години. Прогнозната стойност на концесията е изчислена от министерството на 13.9 млн. лв.
Към момента не е ясно кои са фирмите, които официално проявяват интерес към първия по рода си терминал. Преди време интерес към оперирането на терминала неофициално са заявявали от пловдивския автомобилен превозвач ПИМК. Наскоро компанията инвестира в собствена жп фирма - "ПИМК рейл", точно с цел да развива интермодални превози, като отпреди това работи и по съвместен проект за интермодални превози със спедитора DB Schenker и поделението на Deutsche Bahn в България "Ди Би Шенкер рейл България". Влакът свързва Русе с Нюрнберг, минавайки през Румъния, Унгария и Австрия. Неофициален интерес е бил заявяван и от някои логистични компании, коментираха преди време близки до процедурата.
От фондовата борса очакват рекордно IPO през 2017 г. Ръководството на БФБ - София, работи по четири направления за развитие на фондовия пазар през тази година. Освен това очакванията са за първото голямо първоначално публично предлагане (IPO) от години и поне още едно, както и за удвояване на оборота. Това стана ясно по време на годишните награди на фондовата борса за най-добрите посредници и компании с принос за развитие пазара.
"Първата инициатива се казва "България интернешънъл" и предвижда търговия с чужди акции през БФБ със сетълмент през Clearstream", заяви Васил Големански, изпълнителен директор на борсата. През май се очаква да започне и търговията с държавни ценни книжа. Работи се и по платформа за търговия и листване на малки и средни предприятия. На фокус са и облекченията при процедурите по листване и връзката борса - КФН - Централен депозитар. Практически всички тези набелязани цели бяха заложени и в стратегията за развитието на капиталовия пазар, по която се работи и прилага от всички участници на пазара.
От борсата заявиха, че работят и с големи потенциални емитенти, а през тази година се очаква да влезе и проспекта и да се реализира публичното предлагане на голяма компания. За нея се говори от известно време, но името й се пази в тайна. Очаква се тя да набере от порядъка на 150 млн. лв. Ако това се случи, ще е най-голямо IPO в историята на БФБ - в момента рекордът се държи от ПИБ, която през май 2007 г. набра 107 млн. лв.
Най-добрите посредници
Финансова къща "Карол" е инвестиционният посредник с най-много сделки през миналата година, а Първа финансово-брокерска къща е с най-голям оборот. Двете компании бяха наградени от ръководството на БФБ - София, и изпълнителните директори Васил Големански и Иван Такев. За "Карол" наградата получи изпълнителният директор Ангел Рабаджийски. През посредника традиционно се сключват най много сделки, тъй като той работи с най-много индивидуални клиенти и традиционно печели приза на борсата. За 2016 през "Карол" са минали 35.6 хил. транзакции за 46 млн. лв., следван от "Елана трейдинг" с 15.5 хил. сделки и "Бенчмарк финанс" с 13 хил.
За ПФБК наградата получи управителят Стоян Николов. Инвестиционният посредник е реализирал най-голям оборот за миналата година - 103 млн. лв. Подгласници са "Евро финанс" и "Реал финанс" с по 96 и 86 млн. лв.
Тази година ръководството на борсата връчи и награди за принос в развитието на капиталовия пазар. Те бяха в две категории - личности и инвестиционни посредници. В първата наградите получиха новият председател на Комисията за финансов надзор Карина Краиванова и депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.
Тя е за създаването на стратегия за развитие на пазара и за адресирането на проблема за важността на капиталовия пазар. "Тази награда е висока оценка за целите, които сме си поставили и за прилагане на стратегията за развитие. За съжаление установихме колко е закъснял регулаторът през последните години в това отношение и затова сега се налага да влагаме много енергия, за да наваксваме. Защото състоянието на капиталовия пазар не отговаря на потенциала и състоянието на икономиката", заяви Карина Караиванова.
Във втората категория за принос бяха наградени "Елана трейдинг", ПФБК и "Бенчмарк финанс". Това бяха и маркет мейкърите на първия борсово търгуван фонд Expat ETF. Той пък стана емитент на годината заради приноса му за ръста на капиталовия пазар през 2016 г. За медия наградата получи "Bloomberg".
Кабинетът ще плаща по-малко за обучението по медицина. Държавната субсидия за студентите по медицина се намалява сериозно от 6514 лв. на 5890 лв., т.е. с над 9%. За сметка на това пък кабинетът ще увеличи средствата за обучението в 40 професионални направления, сред които педагогика, инженерни науки, филологии, животновъдство и др. Това предвижда проектонаредба на просветното министерство за промяна на две постановления на МС, свързани с коефициентите за издръжка на студентите и разпределението на субсидиите в зависимост от качеството и потребностите на трудовия пазар.
Мотивът на МОН за намалението при медицината е, че финансирането за нея досега е било неоправдано високо. "Коефициентите за това направление са били увеличени през 2007 г. с 50%, незнайно защо. Разходите за един студент обаче са по-ниски", аргументират се от екипа на министъра в оставка Меглена Кунева. Освен това по техни разчети университетите, предлагащи медицина, ще бъдат компенсирани по линия на качеството, т.е. ще получат повече пари заради високото качество на обучението си. Ако досега ножицата между най-слабо и най-силно финансираните направления е била 9.4 пъти, то с корекцията в коефициентите разликата става 8.5 пъти, допълват още от просветното министерство.
Целта на поправките е да се повиши ефективността на публичните разходи, а финансирането да се концентрира в направления с по-високо качество и с по-голямо търсене, като продължи оптимизирането на системата, пише пък в мотивите към проекта. Според рейтинга на университетите у нас медицината е най-перспективното направление с най-добра реализация на студентите извън "военно дело".
Още три професионални направления са с намалени коефициенти и съответно с орязани субсидии. Най-драстично е намалението на коефициента за модерната "национална сигурност", която вече се предлага къде ли не - от 7.81 на 2.80, т.е. тук субсидията спада 2.5 пъти - от 5412 лв. на 2154 лв. От мярката обаче ще бъдат засегнати само т.нар. "граждански" университети, предлагащи тази специалност, например Югозападният, Великотърновският, Шуменският университет, УниБИТ и НБУ. За военните академии, висшите военни училища и академията на МВР обаче издръжката остава същата (5412 лв.).
40 професионални направления ще бъдат зарадвани с по-високи коефициенти. Най-голямо е повишението при 3-те педагогически направления - коефициентите тук се повишават от 1.05 на 1.25, т.е. реално скокът е с над 19% - от 727 на 866 лв. С 16% се увеличава издръжката на 20 професионални направления от групата на инженерно-техническите специалности, които изпитват глад на кадри. Тук попадат математика, информатика и компютърни науки, биологически, физически и химически науки, машинно и общо инженерство, електротехника, материалознание, архитектура, транспорт, енергетика, проучване и добив на полезни изкопаеми и др. При всички тях базовата издръжка на студент, която е 693 лв., вече ще се умножава не по коефициент 2.40, а по 2.80, т.е субсидията за тях се увеличава от 1663 лв. на 1940 лв.
10 направления от хуманитарната сфера, сред които социология, филология, история, философия, психология, право, политически науки и др., ще получат увеличение от почти 16%, като сумата се увеличава на 1285 лв. за студент. Скокът на коефициентите при други три важни за икономиката ни направления - растениевъдство, животновъдство и растителна защита - е от 4.30 на 4.80, т.е. финансирането за тях е с почти 12% повече - от 2979 на 3326 лв. От 5 на 5.30 се увеличават коефициентите за още 4 направления - теория на изкуствата, изобразителни изкуства, театрално и филмово изкуство и музикално и танцово изкуство, които вече ще получават не по 3465 лв., а по 3672 лв. за обучението на всеки свой студент, което е близо 6% скок.
Тежест
Промени има и по отношение на научните показатели на университетите, които се вземат предвид при определяне на субсидията им за качество. Занапред по-голяма тежест ще имат индексите на цитируемост по научна област, които са по-представителни, за сметка на броя на статиите и цитиранията на документи. Ако досега например индексът на цитируемост по научна област на даден вуз в базата данни Web of Science е бил с 2% тежест, занапред той ще с 9% тежест. Статиите в научни списания пък ще носят 1%, а не 2%, както досега, към формулата за изчисляване на субсидията.
Кабинетът в оставка се разбърза с парите за "Хемус". Правителството в оставка вчера ненадейно реши да увеличи с 23 млн. лева бюджета на Министерството на регионалното развитие заради автомагистрала "Хемус". Според решението МС осигурява "допълнителни разходи по бюджета на МРРБ в размер на 22 880 400 лв. за авансово финансиране на доизграждането на автомагистрала "Хемус". Това се случва точно след като бе избран изпълнител на 10-километровата отсечка. Тя ще се строи за 54 млн. лева от консорциум, в който влизат фирми, свързвани с депутата бизнесмен Делян Пеевски.
Решението на правителството за "допълнителни разходи" на МРРБ е странно, тъй като парите за "Хемус" би трябвало вече да са предвидени в бюджет 2017. От МС вчера изобщо не обясниха за какво точно ще се харчат "авансовите" 23 млн. лева. Вместо това припомниха на медиите, че автомагистралата е приоритет и ключов проект за развитието на Северна България. За довършване остават още доста километри и отсечки между Ябланица и Шумен. По проекта северната магистрала е 420 км, а километрите за довършване са 250.
Най-вероятно парите са за участъка от 10 км Ябланица-Боаза, за който преди дни стана ясно, че има избран строител.
В понеделник Агенция "Пътна инфраструктура" обяви за победител обединението "ХВП Ябланица" ДЗЗД, в което влизат "Хидрострой", "Водстрой 98" (свързвано с депутата от ДПС Делян Пеевски) и "Пътстрой Бургас". То спечели с оферта от близо 55 млн. лева. Гласуваният от кабинета в оставка "аванс" за "Хемус" е половината от тази сума.
Поръчката на АПИ за 10-те километра беше обявена през миналия юли, след като преди година по нареждане на премиера Бойко Борисов бе спрян търгът за общо 60 км от магистралата. Оферти са подали 11 консорциума - с участието на "Автомагистрали Черно море", "Агромах", ГБС, испанската "Асигния", гръцката "Актор".
На 18 ноември бяха отворени 10 оферти - отпадна консорциум с участието на "Агромах". Компанията стана известна с неприлично изказване на управителя Методи Бачев по адрес на премиера в оставка Бойко Борисов.
Оказа се, че най-ниската оферта е подадена от обединението "АМ "Хемус" 1 - 2016" - 54.644 млн. лв. В него са "Асигния Инфраструктурас", "Мега инвест холд" и хасковската "АБ", която според "Медиапул" също се свързва с Делян Пеевски.
Комисията е отстранила това обединение, защото обосновката на цената не е издържана. Например в офертата е посочено, че екипът от проектанти има опит и това ще минимизира посещенията им на обекта на място, а оттам и цената на услугата щяла да е по-ниска. Според специалистите в АПИ това твърдение е "недопустимо". Дали участникът е отстранен формално или не, би било без значение, ако и отстраненият, и спечелилият участник са свързани с едни и същи играчи зад консорциумите.
След писмо на Нери Терзиева Борисов прати самолет за дете с усложнения от шарка. Военен самолет докара болно детенце с тежки усложнения от варицела от Бургас до София.
Спешният полет е по искане на Министерството на здравеопазването и след разпореждане на премиера в оставка Бойко Борисов. Първа за случая съобщи в личния си профил във фейсбук журналистката Нери Терзиева. Тя разказа, че 5-годишният Александър от Бургас е болен от варицела, но настъпили тежки усложнения и детето се нуждае от специализирана помощ.
Лекарите в института "Пирогов" в София са били уведомени да очакват правителствения хеликоптер да кацне с малкия пациент. Към 15,43 ч вместо хеликоптер екипаж от авиогрупа "Враждебна" излетя с транспортния самолет "Спартан".
На борда на машината има екип на Военномедицинска академия, съобщиха от Министерството на отбраната. Екипажът е в състав командир капитан Веселин Асенов, помощник-командир капитан Калин Сръндев и борден инженер капитан Пламен Пехливанов.
От МБАЛ - Бургас, където малкият пациент е лекуван през последните няколко дни, съобщиха, че линейка го е транспортирала до летището в Сарафово.
Към 19 часа малкият Александър бе приет в "Пирогов". Момченцето беше поето от водещи специалисти на спешната болница. Веднага е вкарано в противошокова зала След прегледа специалистите казаха, че в резултат на варицелата имунитетът на момченцето се влошил и защитните сили на организма са паднали драстично.
Като усложнение детето е развило първоначално оток на левия крак, възпалението бързо е обхвало целия крайник. Така се е стигнало до септичен процес.
Веднага започнахме ударно лечение, обясниха спешните лекари. Александър остава под активно наблюдение в детската реанимация. Там ще продължи уточняването на състоянието му, ще му бъдат направени и допълнителни прегледи и изследвания. Възможно е да се наложи детето да бъде оперирано.
Решение за това ще се вземе по преценка на най-добрите специалисти в областта на спешната медицина и септичните състояния.
Нери Терзиева: Стореното от Борисов ще остане в сърцата на родителите на Алекс
"Какъвто и път да поеме в живота занапред малкият Александър от Бургас, стореното днес от Бойко Борисов ще остане в сърцата на родителите на детето, млади фармацевти. Три минути след обаждането ми до Севи - Севделина Арнаудова (шефката на правителствения пресцентър - бел. ред), и премиерът беше разпоредил правителственият хеликоптер да излети от София за Бургас, за да докара момченцето на спешно лечение в "Пирогов".
Ваньо Шарков организира всичко за минути. Едно дете на 5 годинки, чиито родители не познавам дори, които нямат никакви "връзки", не са партийци, не са отличници на демокрацията, не са спортисти, не са артисти, ще живее, дай боже. Благодаря от тяхно име. Мислете каквото искате. Александър диша."
"Алибаба" прави логистичен център за Европа у нас. От гиганта в онлайн търговията - "Алибаба груп", са обявили, че имат идея за създаване на логистичен център у нас, от който да се обслужват поръчките в цяла Европа. Проектът включва и предлагане на международните пазари на български стоки и храни. През 2005 г. Yahoo инвестира 1 млрд. долара в "Алибаба".
Намеренията на друга китайска компания - GS-Solar Companу са за създаване на завод за производство на соларни панели у нас. Трета фирма - GoldPoly Group, пък проявява интерес към изкупуването на български тютюн.
В срещата, на която е присъствал и вицепремиерът Томислав Дончев, са участвали вицепрезидентът на Alibaba Group г-н Сън, президентът на GS-Solar Company г-н Лин и президентът на GoldPoly Group г-жа Хонг. Те са съпровождани от досегашния ни генерален консул в Шанхай Димитър Абаджиев.
Китайските инвеститори са казали, че интересът им към страната ни е последица от установените добри отношения между премиера Борисов и президента и министър-председателя на Китай Си Дзинпин и Ли Къцян.
Двустранните бизнесконтакти са активизирани в последните години и след българското участие на най-високо равнище в инициативата 16+1. Проведени са икономически форуми и са създадени възможности за обсъждане на конкретни проекти между представителите на бизнеса от двете страни.
Министър-председателят Бойко Борисов е изразил благодарност за съдействието на китайските власти за активизирането на двустранните икономически отношения.
Той подчертал, че приоритет на правителството от първия му ден е създаването на по-добър бизнес климат и стимулирането на инвестициите чрез намаляване на административните тежести и осигуряването на стабилна среда за правене на бизнес. Премиерът е обяснил на китайския бизнес, че предимствата на България са не само ниските данъци, но и стабилността, която страната ни излъчва в областта на финансите и икономиката в Европейския съюз.
Проверяват 75 коли на баровци в курортите. 75 скъпи автомобила на баровци, които са били засечени в зимните ни курорти, са набелязани за проверка от данъчните, научи "Стандарт". За фирмени коли, които през деня са до пистите, а през нощта са пред дискотеките, трудно може да се докаже, че се използват само за служебни цели. Затова засечените от данъчните служебни луксозни коли в курортите се предават за проверка от звената на НАП в градовете, където е регистрирана фирмата собственик. Целта е да се провери дали тя плаща данък "уикенд" - ДДС да личното ползване на колата и 10% корпоративен данък за разходите за поддръжката й.
Кампанията на НАП за проверки в зимните курорти в цялата страна продължава денонощно. От началото й до момента са извършени над 1200 проверки и наблюдения. Резултатите до момента сочат, че най-много нарушения на данъчните изисквания има в Пампорово, а най-малко в Банско. За установени нарушения са запечатани три обекта, като един от тях е ресторант.
Стотици инспектори на НАП, съвместно с екипи от МВР извършват скрити и явни наблюдения, инвентаризации на наличните стоки и проверки за отчитане на оборотите от началото на годината във всички зимни курорти. Следи се и движението на стоки към хотели, ресторанти и други търговски обекти, като на постоянно наблюдение са подложени борси и тържища. Очаква се до края на зимния сезон в Боровец, Банско, Пампорово, Велинград и други курортни селища да бъдат извършени поне 15 000 проверки, допълват от НАП.
Десетки служители на НАП от звеното за фискален контрол вчера започнаха проверки и наблюдения на борсата за плодове и зеленчуци в столичния кв. "Слатина", съобщиха от приходната агенция. Данъчните следят движението на всички превозни средства към и от борсата, като контролират дали за стоката, която се продава, има счетоводни и транспортни документи. Наред с това фискалните агенти проверяват дали за продажбите се дават касови бележки. Вече са установени три нарушения на данъчните правила.
От 36 ст. до 8 лева за чадър на плажа. От 36 ст. до 8 лв. за чадър на плажа ще плащат през лятото туристите, които ще почиват на 6-те морски ивици, които Министерският съвет вчера отдаде на концесия. Цената на чадърите и шезлонгите ще бъде една и същата в рамките на следващите 20 години до изтичане срока на договорите, а ако бъде променена, държавата може да прекрати концесиите. 36 ст. с ДДС за чадър и още толкова за шезлонг ще плащат почиващите на "Къмпинг "Нестинарка" в община Царево.
"Перла турист" ООД е спечелила конкурса, като е предложила концесионна такса в размер на 4,35%, която за всяка година се изчислява по специална методика. Каква е левовата стойност на тези проценти ще стане ясно щом бъдат подписани договорите. Засега се знае, че контрактът на "Нестинарка" ще бъде за малко над 98 хил. лв. годишно. Бъдещият стопанин на плажа предлага и инвестиция от 578 079 лв. без ДДС за целия период на договора. На второ място е класиран "Плат Ем Джи Ди" ЕООД.
По 3 лв. ще струват чадърът и шезлонгът на "Обзор-юг" в Несебър. Конкурсът е спечелен от "Еспи Агро" ООД, които са предложили концесионна такса (роялти) от 1,33%. От фирмата са предложили и инвестиции в размер на 10 000 лв. без ДДС за всяка година от срока на концесията. Това е била и единствената подадена оферта.
По 6 лв. ще се плаща за плажни принадлежности на "Къмпинг "Оазис", Царево. Спечелилата фирма е "Оазис бийч" ООД.
Предложеното роялти за тази морска ивица е 1,5%. Други оферти, освен тази на спечелилия участник, не са подадени.
7 лв. ще струва шезлонгът и още толкова чадърът на "Дюни-юг". Избраният концесионер е "ГБС-ТУРС" ЕАД. Фирмата е предложила и да отдели средства за реализиране на идеен проект за подобряване на пешеходния достъп до ивицата в размер на 15 000 лв. за целия срок на договора и още по 500 лв. за всяка година от срока на концесията. Предложеното роялти е 1,1%. На второ място е останал "Енджой Груп" ЕООД.
По 8 лв. за чадър и за шезлонг ще се плащат на двата плажа в Свети Влас. "Свети Влас-изток" ще се управлява от единственият кандидат "Венид Бийч" ООД. Предложеното роялти е 4,45%. Фирмата печели и "Нов плаж Свети Влас", отново като единствен кандидат, със същата цена за плажни принадлежности и роялти в размер на 4,452%.
Две от процедурите за концесии са временно замразени заради подадени жалби в КЗК. Те са за ивиците "Бургас-север" и "Поморие-централен".
По 30 жалби на ден валят от потребители. Средно по 30 жалби на ден валят от недоволни клиенти. За 252 работни дни през 2016 г. 7560 оплаквания са получили във Федерацията на потребителите. 90 на сто от тях са свързани с Топлофикация, заяви за „Монитор" изпълнителният секретар Емил Георгиев. Той уточни, че хората се оплакват още от некоректно изпълнение на договорите с мобилни оператори, предимно от промоции, от ВиК услуги, както и от некоректна информация на етикетите особено на бутилираните минерални води.
От Федерацията изтъкнаха, че вече имат доста спечелени дела със съдействието на техни експерти.
„От около 1500 заведени дела срещу Топлофикация, над 1200 са спечелени. Тук не става дума само за изтеклата година, но бройката не е никак малко. Затова съветвам потребителите да се допитват до нас. В момента Топлофикация прилага една много хитра схема. Когато имаш старо задължение, от дружеството предлагат на хората да подпишат споразумение и да издължават тези пари на вноски. Да речем по 10-15 лева. По този начин потребителите попадат в капан.
Те смятат, че имат погасителен период. Когато обаче подпишат това споразумение и започнат да се издължават постепенно, те се задължават да плащат и сумата, която е извън погасителния период. Затова апелираме в никакъв случай да не подписват такова споразумение", обясни Георгиев. Той уточни, че когато става дума за сигнали за некачествени стоки, от Федерацията ги препращат към Комисията за защита на потребителите. Тези пък, които се отнасят до мобилните оператори", се поемат от Комисията за регулиране на съобщенията.
„В повечето случаи търговците разчитат на това, че потребителите не са информирани и се надяват да не търсят правата си. Затова ние съветваме хората, когато имат някакво оплакване, дори ако става дума за дефектна стока, да подадат жалба до самия магазин, но и да напишат, че ще изпратят копие до Федерацията, каза Емил Георгиев.
Проблеми при пътувания и настаняване в хотели, рекламации на закупена техника и телекомуникации са най-честите оплаквания покрай коледните и новогодишните празници, получени в асоциация „Активни потребители".
„Имаше проблеми, свързани с лошото време. Например, много хора можеха да пътуват в страната заради блокирани пътища, а в същото време са имали резервации за хотели, от които не са успели да се възползват, защото никой не им връща парите. 50 души пък изпуснаха полетите си на Летище-София. Ние сме категорични, че става дума за лоша организация и се надяваме от там да поемат някаква отговорност, защото вече има подадени жалби. От летището заявиха, че пътниците не са пристигнали навреме, но елементарната сметка показа, че с две линии за проверка на багаж няма как да обслужиш седем полета за два часа, колкото и рано да си там", коментира председателят на „Активни потребители" Богомил Николов. Той добави и че много хора търсят съдействието на асоциацията, за да върнат дефектна стока от магазин.
„Понякога те обаче бъркат правата, които имаме, с тези при онлайн пазаруването. Знаете, че това може да стане само ако продавачът има такава политика.
В повечето случаи търговците не уважават рекламациите
У нас все още се решават трудно тези спорове", обясни Николов. Що се отнася до оплакванията от топлофикация, той уточни, че това е постоянна тенденция от години.
„Очевидно има голям социален проблем, водят се много дела и там ситуацията е наистина сложна. Жалбите на хората срещу дружеството е масова практика", допълни Николов.
Спираме износа на ток. От 01.00 в петък се спира износът на електроенергия произведена в България. Това гласи заповед на енергийния министър в оставка Теменужка Петкова, подписана днес вечерта, съобщиха от ведомството.
Тя ще бъде в сила до възстановяване на необходимите резерви за сигурна и надеждна работа на електроенергийната система. Гръцкият системен оператор обяви подобна мярка още на 11 януари след полунощ и южната ни съседка прекрати търговския износ към съседни страни.
Заповедта на енергийния министър предвижда "Електроенергийния системен оператор" ЕАД да прекрати достъпа до електропреносната мрежа на износителите на електрическа енергия, произведена в страната. Преустановяването на износа се налага с цел гарантиране сигурността на българската електроенергийна система.
Наложеното ограничение се налага поради продължаващите екстремални зимни условия, водещи до дисбаланс между производство и потребление на електроенергия на регионално равнище.
С мярката не се ограничава транзитът на ток през България за трети страни, е записано още в заповедта на Теменужка Петкова.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |