Премиерът и заместниците му си назначават армия от съветници. Едно от първите решения на служебното правителство бе рязко да раздуе щата от съветници. Без много обяснения и солидна аргументация кабинетът на Огнян Герджиков даде възможност да бъдат назначени общо 42-ма съветници, експерти и технически сътрудници, които ще подпомагат него и четирима му вицепремиери. Герджиков ще има екип от 16 души, вицепремиерите без министерства Деница Златева и Малина Крумово - по 10 души, и по 3-ма души за вицепремиерите по социални политики Илко Семерджиев и по вътрешен ред и сигурност Стефан Янев. Последните двама ще си назначат политически кабинети и в ресорните министерства.
Така служебното правителството се нарежда на първите места сред кабинетите досега по брой допълнително назначени хора. За сравнение - служебният премиер Георги Близнашки имаше 10 съветници. Бойко Борисов пък разчиташе на девет души. Ако бъдат назначени всички 42-ма съветници, те ще струват на бюджета между 63 и 76 хил. лв. на месец. Сумата зависи от това дали ще се запазят възнагражденията от тези в кабинета "Борисов". Една заплата на съветник в Министерския съвет на подалото оставка правителство варираше между 1500 и 1800 лв. в зависимост от експертизата и ангажираността му на ден.
Назначенията на сътрудници и съветници обаче няма да спрат дотук. Всеки министър трябва да си състави екип и ще има съветници в министерствата си. Обикновено тяхната бройка е по пет души на ведомство. Това означава, че близо още 100 души ще запълнят временната администрация, докато бъде избрано ново правителство. Особеното при съветниците е, че те не носят никаква отговорност за вземането на решения, а не се знае и каква точно работа вършат. Така и не стана ясно какво например съветваше лидерът на РЗС Яне Янев бившия вече премиер Бойко Борисов. Едно от имената, които се спрягат като съветници на Огнян Герджиков, е на журналиста Иван Гарелов. Не е ясно защо му е на Герджиков медиен съветник, при условие че МС има огромен пресцентър.
"Официалните церемонии приключиха, няма да обещавам като Чърчил кръв, пот и сълзи, но няма съмнение, че ни чака много сериозна работа. Времевият хоризонт е много близък. Ние не сме като редовен кабинет, който има 4 години, нашето е бягане на 100 метра, което значи, че стартът е изключително важен. Всяка десета от секундата може да е фатална", заяви премиерът Огнян Герджиков при откриването на заседанието на кабинета вчера. Той отново посочи приоритетите пред служебния кабинет - добра организация на изборите, спиране на търговията с гласове, анализ на наследството на Борисов и подготовката на председателството на ЕС от началото на 2018 г. Изненадващо сред задачите на кабинета беше включена и съдебната реформа, въпреки че той има ограничени правомощия и няма действащо Народно събрание. "Очаквам от Министерството на правосъдието да излезе с предложение по препоръките на ЕК, и то с отговорници и срокове, какво може да се направи. Трябва да имаме предвид, че по време на мандата ни няма НС, не може да има законодателни инициативи и не може да се направи нещо революционно, но така или иначе да се правят стъпки в правилната посока", коментира Огнян Герджиков.
Назначения
Вчера служебното правителството започна и с първите назначения на зам.- министри. Огнян Герджиков издаде заповеди за назначаването на Бойко Мирчев за зам.-министър на външните работи и на Стефан Петров и Михаил Михайлов за зам.-министри на отбраната. Мирчев е дипломат от кариерата. Бил е аташе в посолството на България в Кабул, временно управляващ посолството в Сеул и посланик в Република Корея, в Индонезия, Малайзия, Сингапур и Бруней. Бил е зам.-министър на външните работи.
Ген. Стефан Петров е бил зам.-началник на щаба и изпълняващ длъжността началник-щаб на Военновъздушното командване на НАТО в Измир, Турция. След това е директор на дирекция "Операции и подготовка" в Министерството на отбраната, а от юли 2014 г. до март 2015 г. е началник на щаба на Съвместното командване на силите. Михаил Михайлов е бил експерт в дирекция "Права на човека и международни хуманитарни организации" на МВнР и консул в посолството на България в Атина. В последните 10 години е експерт по логистика и главен мениджър на частно дружество.
Цената на водата в София се вдига с 18% "на първо четене". Ударно поскъпване на водата в София с 18% е одобрила в свой доклад Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Той е приет във връзка с петгодишния бизнес план на "Софийска вода", който предстои да бъде разгледан и одобрен от КЕВР в петък. Предложението за цените също ще бъде обсъдено и публично, след което цените ще бъдат одобрени окончателно. Най-вероятно те ще влязат в сила още през март.
В доклада е записано, че тази година цената на водата в столицата ще достигне 2.158 лв. с ДДС за кубик, при 1.82 лв. в момента, показа справка на в. "Сега". Увеличение ще има и в следващите четири години, като през 2021 г. столичани ще плащат поне 2.69 лв. за кубик с ДДС, или с 47% повече спрямо сега. В доклада на регулатора се посочва, че и новата цена е далеч от т.нар. социална поносимост, която за 2021 година е изчислена на 10.01 лв. за кубик.
"Софийска вода" вече постигна нови цени от 1 май миналата година. Тогава кубикът поскъпна с 3.4% до 1.82 лв. Тогава бизнес планът на ВиК оператора бе връщан на няколко пъти от КЕВР и претърпя множество корекции. В първоначалния му вариант от оператора искаха увеличение от 32%. В един от случаите обаче документът отиде "на поправителен" не заради цените, а заради пропуски в инвестиционната програма на ВиК оператора, както и заради пропуски при отчитането на аварийните ремонти. По-малко от година по-късно обаче с планираното ново увеличение КЕВР на практика приема изцяло искането на концесионера.
Столичната община смята, че предложението не е икономически обосновано, защото от оператора мотивират по-високата цена с рязкото понижение на потреблението. Според експертите на градската управа дружеството няма убедителни аргументи за това. Нещо повече - намаляването на фактурираните количества на фона на увеличаването на броя на населението, според данни на НСИ, и растежа на икономиката не следвало да доведат до намаляване на прогнозираното потребление. Дружеството трябва да обоснове по-убедително своите прогнози, изтъкват от общината и предлагат на КЕВР да отчетат "готовността на жителите на Столичната община за заплащане на ВиК услугата".
Концесионерът "Софийска вода", в който дял има и общината, периодично подновява исканията си за драстично поскъпване. През миналата година столичният кмет Йорданка Фандъкова поиска проверка на ВиК оператора. "Поискала съм цялостна проверка от страна на КЕВР за дейността на дружеството, което определя искането си за цена на водата на база на показатели, които само то измерва", обяви тя. Кметицата все пак призна, че общината няма механизми, с които да контролира по какъв начин и с какви аргументи е направено ценовото предложение. От КЕВР тогава обявиха, че няма да допуснат драстично поскъпване. "Говори се за скок на цените в следващ период. КЕВР няма да допусне никакво шоково увеличение, а ще балансира между интересите на потребителите и ВиК дружествата", заяви по това време шефът на регулатора Иван Иванов.
Опит
До миналия май цените на водата в столицата не бяха променяни от години. Преди четири години например френската "Веолия", която държи концесията в София, поиска кубикът да стане 2 лева. Тогава месечните сметки на софиянци бяха сравнени с цената на два килограма свинско или с четири сандвича от "Макдоналдс". Искането предизвика скандал и впоследствие не бе прието.
Сделките с имоти растат в София и големите градове. Рекорден брой сделки с жилищни имоти в София е имало през миналата година, като пазарът расте от 2012 г. насам и броят на сделките достига две трети от нивата на имотния бум през 2008 г., сочат данните на Агенция по вписванията. Продажбите на най-големия и динамичен пазар в страната - столичният, растат с 8.6% на годишна база през 2016 г., по-висок е и броят на покупките с ипотека - с 23.6%. При традиционно най-активното последно тримесечие също има увеличение на сделките в столицата - с 11.8%, и на ипотеките - с 25.4%.
Данните подкрепят и наблюденията на агенциите за имоти. Те отчитат повече сделки и ръст в цените. Причините - икономическото оживление и ниските лихви.
В страната тенденцията е за леко забавяне, като според данните се отчита спад на общия обем продажби с 0.75%. При ипотеките обаче има ръст от 1.6 %, като общият им брой през 2016 г. достига 50 484. Статистиката обхваща всички имоти - от цели търговски, офис и промишлени сгради до земя, но най-голям дял традиционно се пада на пазара на апартаменти. Затова прочитът на данните е, че ръстовете отразяват покупките на жилища.
Oчакванията на сектора за предстоящия период са по-скоро за стабилизиране и умерена строителна активност в София. Прогнозата за развитие на пазара в по-големите градове извън столицата е положителна, а икономическите процеси и миграцията към столицата предполагат тя да продължи да бъде най-активният пазар и през 2017 г.
Силен сезон в големите градове
Освен добрия пазар на жилища в София през последното тримесечие още няколко големи града са отчели значителен ръст на сделките на годишна база (виж графиката). По данни на Агенцията по вписванията периодът октомври - декември е бил особено активен във Варна, където повишението в броя покупко-продажби е с почти 32%. Пловдив продължава тенденцията на растеж, но вече по-умерено - с 8.75%. Следват Бургас и Русе със съответно почти 5 и 4% ръст.
Следвайки по-големите градове с между 1000 и 1500 сделки за октомври - декември са Ямбол, Пазарджик, Стара Загора, Сливен, Казанлък и Велико Търново. Най-малко сделки (между 30 и 50) за последното тримесечие са сключени в градове като Трън, Ивайловград, Малко Търново, Златоград, Ардино.
Варна - с най-голям годишен ръст
Общият брой на сделките в София за годината е 26 480, което е съпоставимо с нивото от първата кризисна година - 2009, и доближава на 65% нивото от силната 2008 г. Изминалите 12 месеца са били положителни за пазара в Пловдив, където през 2016 г. са сключени с 6.65% повече сделки в сравнение с регистрираните през 2015 г. около 15 780. Във Варна общо сключените сделки за 2016 г. са 11 813, което е с почти 12% повече от предходната година. В Бургас също има лек ръст на сделките - с 1.25%.
Повече ипотеки
През последното тримесечие е отчетен и силен ръст при сделките с ипотеки. За цялата 2016 г. броят им достига над 50 484 за цялата страна, което е с близо 32% повече на годишна база. В София само през последното тримесечие броят на ипотеките достига 4577, което представлява ръст от 25.4% спрямо октомври - декември на предходната година.
Растеж и при цените
Пазарът в столицата върви нагоре и като цени. "За пръв път от 2008 г. измерваме двуцифрен ръст в цените на имотите в София - около 12%", коментира в годишния си доклад за 2016 г. Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties. Активната година за столичния пазар дава основания на експертите да очакват продължаващ, но по-умерен ръст на цените в столицата и през 2017 г. "Очакваме покачване с не повече от 10%", коментира Антон Андонов, изпълнителен директор на "ЕРА България". Тази прогноза се потвърждава и от Стойкова, като според нея ръстът в броя сделки ще е по-значим, отколкото нарастването на цените на имотите, и поскъпването ще е в рамките на до 10% през тази година.
Очакванията са подемът в другите големи градове също да продължи, отразявайки се и на цените. Според прогнозите на Андонов в големите градове цените също ще се покачват, но за разлика от тазгодишното изоставане спрямо столицата през 2017 г. има шанс за изравняване на ръста на цените при част от тях. Като основание за това той посочва икономическите фактори, действащи в София, но проявяващи се със забавено действие извън нея. "Очакванията ни за цените във Варна и Бургас е те да се движат подобно на тези през 2016 г., вероятно с ръст до около 4-5%", коментира Добромир Ганев, директор на "Форос - национална компания недвижими имоти". Прогнозата на експертите за Пловдив е за ръст от 4 - 6%.
Облигационерите продават акциите на БДЖ в "Алианц България". Акциите на "Холдинг БДЖ" в застрахователното дружество "Алианц България" са обявени за продажба от частен съдебен изпълнител. Предлагат се 2.8% от капитала за малко над 1.8 млн. лв., като по информация на "Капитал" продажбата е по искане на кредиторите на дружеството по втория облигационен заем, който беше обявен за предсрочно изискуем в края на 2014 г.
Оттогава компанията се опитва да разпродаде активи, за да покрие просрочените си задължения. Преди година беше предложена и сградата на Транспортна полиция в София, която е собственост на холдинга, наскоро бяха добавени няколко почивни станции, а сега наред са и финансови активи на дружеството. Очакванията БДЖ да получи финансиране от концесията на летище София може и да не се сбъднат, след като срокът на процедурата беше удължен, а решението - оставено на служебния кабинет.
Застрахователният дял
Поредната порция активи на холдинга, които излизат за продажба, са 202 500 поименни безналични акции с право на глас в "Алианц България" (2.8% от капитала). Книжата са с номинална стойност 5 лв., или 1.013 млн. лв. общо. Началната цена, от която ще започне наддаването, е 1.832 млн. лв., което представлява 80% от оценката. Оферти се приемат до 6 февруари, а самата продан е насрочена за следващия ден. Търгът се организира от частен съдебен изпълнител Орлин Мендов.
Същият пакет акции, които тогава представляваха 5.6% от капитала, тъй като впоследствие той беше вдигнат двойно, се предлагаше преди няколко години от Агенцията за приватизация. Ведомството дори обяви, че е постигнало сделка за 2.8 млн. лв. Прехвърлянето обаче беше блокирано, след като един от най-големите кредитори на железниците по първия облигационен заем от 2004 г. - базираната в Дъблин германско-ирландска банка Depfa Bank, наложи запор върху различни активи на дружеството, включително върху книжата. Около година по-късно запорът беше вдигнат, вероятно след изплащане на дължимите 6.3 млн. лв. от холдинга.
Почивни станции
Пак по искане на облигационерите същият съдебен изпълнител прeдлагаше сградата на бул. "Княгиня Мария Луиза" в столицата, в която преди се намираше Транспортна полиция. Имотът мина през няколко процедури, при които цената падна от 2.7 до 1.4 млн. лв. с ДДС при последното предлагане в края на миналата година, но купувачи не се появиха. Вероятно една от причините за това е, че сградата е изоставена и в лошо състояние.
Отново Мендов продава и две почивни станции на БДЖ, за които оферти се приемаха до края на миналата година. Началната цена за почивно-възстановителния център "Родина" (по-известен като хижа "Родина") на Витоша беше 1.4 млн. лв., а за почивна станция "Банкя" в град Банкя наддаването трябваше да започне от 1.2 млн. лв. Мендов не беше открит за коментар, но по информация на "Капитал" кандидати не е имало.
Успешно обаче е завършила продажбата на лечебния профилактичен възстановителен център на БДЖ в град Хисаря. Комплексът включва 16 дка земя и четири сгради и беше предложен от частен съдебен изпълнител преди няколко месеца. Справка в Имотния регистър показва, че станцията вече има нов собственик - "Булсън дивелопмънт", която е платила 3 млн. лв. за имота (малко над минималната цена). Прехвърлянето на собствеността е станало в средата на ноември. Компанията купувач е 100% собственост на Стоян Караненов, син на Димитър Караненов, който притежава бургаския петзвезден хотел "Приморец".
Просрочени задължения
Още преди да се стигне до предлагането на недвижими имоти на "Холдинг БДЖ", държавната Българската банка за развитие (ББР), която е довереник по втората облигационна емисия, започна да разпродава вагони, цистерни и други на дружеството, които са обезпечение по заема. От средата на 2015 г. досега бяха организирани няколко търга, последните от които в края на миналата година, но интересът като цяло е слаб, а приходите - незначителни на фона на задълженията.
Вторият облигационен заем за общо 120 млн. евро беше отпуснат на железниците през 2007 г. за покриване на стари задължения. Няколко години по-късно обаче държавното дружество започна да изпитва затруднения при покриването на плащанията си към кредиторите, стигна се до големи просрочия и в края на 2014 г. заемът беше обявен за предсрочно изискуем. По данни към края на септември 2016 г. задълженията на "БДЖ холдинг" към финансови институции са в размер на 251 млн. лв., от които 153.3 млн. лв. просрочени. Само на облигационерите компанията дължи 149.3 млн. лв. Отчетът на дружеството показва, че 62% от разходите за дейността за деветмесечието са отишли за лихви за просрочени плащания, главно по облигациите. Наскоро от компанията съобщиха, че въпреки големия размер на просрочените задължения по облигационния заем банките кредиторки доброволно ограничават своите принудителни действия само и единствено до продажбата на неоперативни активи на компанията, за да не пречат на дейността й.
Несигурно финансиране
Освен към финансови институции БДЖ има и значителни търговски задължения, най-големите от които са към Национална компания "Железопътна инфраструктура". По данни на холдинга, които бяха публикувани преди дни, общите задължения са в размер на 445 млн. лв. При спадащи приходи и увеличаваща се загуба, каквито резултати се виждат от отчета за първите девет месеца на миналата година, дружеството трудно ще изплати дълговете си без външно финансиране. Такова се очакваше да дойде от първоначалното плащане при концесионирането на летище София. Заради предстоящите избори обаче кабинетът в оставка удължи срокът за подаване на оферти до 19 май.
Машината стана по-умна от човека. Изкуственият интелект е по-умен от средностатистически човек, показаха резултати от IQ тестове. Машината, победила хората, е разработена от учените от университета в Еванстън, Илинойс. Техният проект използва платформата CogSketch, създадена от лабораторията Forbus. Чрез нея машините могат да решават визуални задачи и да разчитат чертежи с моментална обратна връзка за видяното.
На база на разбраното те трябва да изберат най-естествения начин за продължаване на веригата. Според изследователите резултатът може да е крайъгълният камък, върху който да се построи основата машините да разбират света като хората.
"Машината ни показа резултат, по-висок от този на 75% от американците, което я прави по-умна от средностатистическия човек", казва ръководителят на проекта Кен Форбус. "Задачите, които са сложни за хората, са затруднили и машината ни, а това е доказателство, че работи на принципа на човешкото познание", обяснява ученият.
Форбус проектира машината на принципа, че разсъжденията по аналогия са в основата на решаването на визуални задачи. Това е от полза за изкуствения интелект, тъй като, ако може да разбере и направи аналогия, то той ще успее и да стигне до изводи, свързващи две различни теми.
При използвания тест за интелигентност скицирани изображения са минавали пред машината, за да бъдат структурно картографирани. След това данните са сравнявани от компютъра и са търсени общи структури, зададени в задачата и сред възможните решения. Така на базата на еднакви елементи машината е избирала верния отговор. Машината е тествана с помощта на прогресивните матрици на Рейвън. Това е стандартен тест, използван за оценката нивото на интелекта и абстрактното мислене на тествания. Това е най-точният индикатор за "чист интелект", смятат учените.
Според тях тестът мери акуратно възможността за забелязване на закономерности, връзки, шаблони, извличане на примери и тяхното решаване. Възможността за решаване на сложни визуални проблеми е една от основните особености, по която човекът се различава от изкуствения интелект. Ако машината се научи да прави връзка между предметите и явленията, то пропастта между човека и компютъра съществено ще се намали, смятат изследователите.
Междувременно от Google миналата седмица обявиха друг напредък в сферата на машинното мислете. Те са създали самовъзпроизвеждащ се изкуствен интелект. Аналогични проекти имат OpenAI, Масачузетският институт по технологии, университетите в Калифорния и Бъркли. Техните обаче са само на база разработка.
Специалистите от Google са първите, създали програма, която сама проектира алгоритмите на машинното обучение. Експериментът е дело на отдела Brain (мозък от англ. ез.). Програмата им успя да създаде нова система за анализ на програмни езици. Получените резултати са по-добри от системите за изкуствен интелект, създадени от хората.
"Автоматизираното машинно обучение е едно от най-перспективните направления", смята шефът на Brain Джеф Дин. Според него голяма част от работата на програмистите може да бъде вършена от новите алгоритми.
Президентът Радев призова в Брюксел за ревизия на Дъблинското споразумение. Миграционната криза, гарантирането на сигурността на европейските граждани и перспективите за увеличаване на икономическия растеж в ЕС, са били водещите акценти по време на срещата на президента Румен Радев с председателя на Европейския съвет Доналд Туск в Брюксел. Румен Радев е на първата си работна визита в чужбина след встъпването си в длъжност като държавен глава.
„Поставихме въпроса за сигурността на нашите външни граници във всички аспекти. Имаме пълното разбиране за проблемите, пред които сме изправени и очакваме още по-голяма помощ", подчерта президентът Радев пред журналисти след края на срещата. Солидарността в ЕС е фактор, когато външните граници са защитени с усилията на всички, категоричен беше държавният глава. Президентът призова за ревизия на Дъблинското споразумение, което заплашва да превърне държавите от периферията на ЕС в буферна зона за влизащите в Европа мигранти.
Според държавния глава силата на Европейския съюз е в предвиждането и управлението на кризите, а не в тяхното потушаване и подчерта, че страната ни подкрепя изработването на общ план, който да бъде приложен в случай на рязко нарастване на миграционния натиск към България. „Трябва да бъдем сигурни, че нашата граница ще бъде защитена достатъчно добре. Сравнете нашите полицаи с какво оборудване разполагат, с това на хората от Фронтекс. Разликата е огромна и трябва да изравним условията", подчерта Румен Радев. Доналд Туск е изразил подкрепата си за предприетите от българските институции мерки за засилване на охраната на външните граници на съюза, както и очакване страната ни да посочи областите, в които се нуждае от допълнителна подкрепа.
Кохезионната политика трябва да бъде продължена и след 2020 г., като фактор за икономически растеж и увеличаването на заетостта сред младите хора, посочи още президентът. По време на срещата Румен Радев е изразил и очакването на страната ни планът „Юнкер" да има географска и секторна насоченост и да бъде приложен така, че да дава възможност на държави като България да участват по-пълноценно в предлаганите мерки за икономически растеж.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск е изразил високата си оценка за създаването на вицепремиерски пост в назначеното от президента Румен Радев служебно правителство, който да се фокусира върху подготовката на предстоящото българско председателство на ЕС през първата половина на 2018 г.
В отговор на журналистически въпрос дали на срещата е бил обсъждан следващият български представител в Европейската комисия, президентът Радев заяви, че не е добре решението за този пост да бъде взето в условията на изострена предизборна кампания и че това следва да е ангажимент на следващото правителство.
В превожданата от президента Румен Радев делегация са служебният вицепремиер по вътрешен ред и сигурност и служебен министър на отбраната Стефан Янев, служебният вицепремиер по подготовката на българското председателство на ЕС -2018 г. Деница Златева и служебният министър на външните работи Ради Найденов.
Артилеристът поема изборите. Двама силови министри ще отговарят за изборите. За първи път цялостната координация по организационно-техническата подготовка на вота е поверена на военен. Правителството възложи тази задача на вицепремиера по вътрешен ред и сигурност и министър на отбраната ген. Стефан Янев, който е възпитаник на Шуменското военно училище. В задълженията му влизат още и дейностите по съгласуване с Централната избирателна комисия (ЦИК) на условията и реда за изработването, доставката и съхранението на изборните книжа и материали, съхранението на техническите устройства за машинното гласуване.
В предишното служебно правителство лично преходният премиер проф. Георги Близнашки пое организацията на вота, а преди него Марин Райков възложи тази задача на правосъдния си министър Драгомир Йорданов.
Другият силов министър, който служебният кабинет на проф. Огнян Герджиков натовари с изборите е шефът на МВР Пламен Узунов. Колегата му от регионалното ведомство Спас Попниколов ще координира изготвянето и публикуването на избирателните списъци, а министърът на финансите Кирил Ананиев ще отговаря за разходите.
План-сметката за предсрочните избори на 26 март е за 29,9 млн. лв. Тя се оказва с 3,9 млн. лв. по-висока от тази за предишните парламентарни избори през 2014 г. (тогава те струваха 26 млн. лв.).
За охрана на вота са предвидени с 1 млн. лв. повече и сега МВР ще получи 4 млн. лв. Разходите за техническата подготовка на изборите са на стойност 14,9 млн. лв., а ЦИК ще получи 7,65 млн. лв. за възнаграждения на членовете й. Отчитането на резултатите ще струва 5,9 млн. лв.
Преди няколко дни от ЦИК предложиха на парламентарния вот да има 500 машини за гласуване, т.е. толкова, колкото бяха и на президентския. Петър Славов и Мартин Димитров обжалват това решение пред ВАС. Според изборния кодекс на 26 март трябваше да има осигурени 12 000 машини. С резервните броят им трябва да е 18 000 лв. За „Труд" проф. Михаил Константинов изчисли, че ако се закупят толкова машини, цената на изборите ще скочи двойно - до 60 млн. лв.
Мръсен въздух трови София и Пловдив. Мръсен въздух с прахови частици пет пъти над допустимите норми дишат жителите на някои райони на София и Пловдив.
Високите стойности са измерени през предишното денонощие, сочат данните на Изпълнителната агенция по околна среда.
Най-сериозно е замърсяването в столичния квартал „Хиподрума", където допустимите стойности са превишени 5,45 пъти. Сходна е ситуацията в „Павлово", където праховите частици са 5,09 пъти повече. В квартал „Надежда" превишението на фините прахови частици е 4,9 пъти, в „Дружба" - 4,78 пъти, а в „Младост" - 4,19 пъти.
В три столични квартала - „Хиподрума", „Павлово" и „Младост", е отчетено и значително превишение на азотния диоксид във въздуха между един и 1,15 пъти.
В пловдивския квартал „Тракия" отчетените фини прахови частици са били 5,23 пъти над нормата. Данните отчитат замърсяване над допустимото и в центъра на Перник - 4,16 пъти. В района е отбелязано и превишение на азотния диоксид - 1,2 пъти.
Превишение на фините прахови частици над два пъти има и в Благоевград - 3,16, Горна Оряховица - 2,99, Видин - 2,87, Плевен - 2,75, и в димитровградския квартал „Раковски" - 2,71.
Сделка с ваксини в 12 без 5. Пълна проверка на скандалната обществена поръчка за ваксини на стойност към 27 млн. лв. разпореди вицепремиерът и здравен министър д-р Илко Семерджиев. Процедурата е стартирана от екипа на Петър Москов буквално часове преди да предаде властта на служебния министър Семерджиев.
Поръчката предвижда закупуването на шест, пет и четиривалентни ваксини срещу дифтерия, коклюш, тетанус, полиомиелит и хепатит В, както и закупуване на серуми срещу бяс и коремен тиф. Скандалът гръмна в неделя.
Вицепремиерът Семерджиев разказа как в петък е поел от Петър Москов ведомството и още в събота екипът му е започнал работа. Тогава установил, че тази поръчка е обявена в последния ден на предходния кабинет.
Търгът е за "доставка на ваксини за извършване на задължителни и целеви имунизации и реимунизации, биопродукти за извършване на постекспозиционна профилактика и технически средства за приложението им за 2017 г.". Стойността й е 23 млн. без ДДС, което прави общо към 27 млн. лв.
Малко след като документите за поръчката излязоха на бял свят, Москов се направи, че не знае нищо и обяви, че не е подписвал никакви поръчки от началото на 2017 г.
Оказа се, че документацията за стартирането на процедурата е парафирана от заместника му Адам Персенски на 25 януари 2017 г. Двамата с Москов имат повдигнато обвинение за престъпления по служба, свързани с бартера на ваксини, който преди малко повече от година министърът направи със съседна Турция.
26 януари беше последният ден от мандата на предходния кабинет, т.е. поръчката е обявена по-малко от 48 часа преди встъпването в длъжност на служебния вицепремиер и здравен министър Илко Семерджиев.
"Разпоредих да се изучи много внимателно материята и показателите на поръчката, защото ние имаме казуси от минали години, които не бих искал да имаме и занапред", категоричен бе д-р Семерджиев. "Очевидно е, че ваксините, които предстоят да бъдат доставени, са за 2017 г. Ние търсим допълнителен механизъм, така че да доставим ваксини и за следващите три години, за да нямаме недостиг през следващата година."
"Един и същи казус се повтаря вече няколко години. Някои от сроковете за доставка на ваксините варират от 24 до 36 месеца и това е причината ние да търсим механизма да ангажираме количества за следващи години, а не само за текущата", каза Илко Семерджиев.
Родни фирми продават чрез френска верига. Български производители ще имат възможност да продават стоката си в магазините на френската търговска верига AUСHAN. Една от най-големите и популярни световни вериги AUСHAN е отправила предложение до г-жа Анна Лазарова, ръководител СТИВ-Париж, за търсене на възможности за продажба на български продукти и стоки. Френската търговска верига е с над 50 млрд. евро годишен оборот, има 3800 хипермаркета и 337 000 служители в 16 държави. Асортиментът на веригата включва хранителни и нехранителни стоки. Пълна информация за предлаганите стоки може да се получи на следния интернет адрес www.auchan.fr/. Въз основа на проведена среща с г-н Клеман Питер, директор "Снабдяване с нехранителни продукти", са идентифицирани секторите и конкретните изисквания към българските доставчици.
Продуктите, от които веригата AUСHAN се интересуваq са дрехи, бельо, чорапи и чорапогащи; продукти за домакинството - стъклария, посуда, свещи и препарати; играчки от пластмаса или дърво; училищни пособия и канцеларски материали; козметика; продукти за градинарство; текстилни изделия - възглавници, завивки, килими; както и автоаксесоари. От сайта на веригата обаче се вижда, че тя продава и вино, спа оборудване и много други.
От търговската верига поставят следните изисквания към българските фирми: да произвеждат по-голяма част от продуктите си в Европа, да произвеждат под собствена марка, оборът да е поне 1 млн. евро (критерий, който може да варира според вида на продукта), брой на служителите 50 или повече и фирмата да е износител.
Фирмите, които проявяват интерес, трябва да изпратят до 10 февруари в Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия информация за стоките, които могат да предложат. Предоставената информация ще бъде изпратена до Анна Лазарова, ръководител на СТИВ-Париж, и при проявен интерес от AUСHAN Клеман Питер ще организира и проведе срещи с избраните фирми.
Връчват метли на майки, изоставили децата си. Майки, които изоставят децата си, ще бъдат принудени да плащат на социалните, които се грижат за тях, или на приемните семейства, в които сирачетата бъдат настанени. Ако нямат пари за издръжката на децата им пък, ще трябва да полагат общественополезен труд според квалификациите си. Мерките залагат дори да се удържа част от заплатата им, ако те са назначени на трудов договор. В случай че нямат доходи и образование пък, ще чистят градинки в общината си по местоживеене. Все още не са фиксирани сумите, които майките ще трябва да превеждат на социалните или приемните родители. Предполага се обаче, че те няма да са под 150 лева месечно.
Ако вземеш застраховка, не можеш да съдиш виновника. Веднъж споразумял се със застрахователя по "Гражданска отговорност" и заявил, че е напълно обезщетен за дадена вреда, пострадалият няма право да търси компенсация и от увредилия го шофьор. Това постановиха в Тълкувателно решение Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС).
Преди произнасянето на двете колегии самите върховни съдии бяха разделени в мненията си и се стигна до противоречива практика. Част от тях бяха на мнение, че когато пострадалият е сключил споразумение със застрахователя, изрично заявявайки, че изплатената от него сума по "Гражданска отговорност" ги покрива изцяло, той няма правото да получи от делинквента обезщетение за същите вреди. Други обаче застъпваха тезата, че когато застрахователят е удовлетворил изцяло пострадалия, последният има основание да търси повторно обезщетение и от прекия причинител. Аргументите в подкрепа на това виждане бяха, че спогодбата поражда действие само между страните - увреденият и застрахователят, но не и спрямо делинквента, ако той не е участвал при сключването ѝ.
Гражданската и Търговската колегии приеха за правилно първото становище, като се позовават на предишно тълкувателно решение. В своето становище от ВКС посочват, че при сключено извънсъдебно споразумение между пострадалия и застрахователя, с което те са постигнали съгласие за изплащане на обезщетение за вредите от застрахователното събитие, заявявайки изрично, че платената сума ги покрива изцяло, увреденият няма основание да търси друга репарация.
Все пак според съда пострадалият може да получи обезщетение само за вредите, които са останали неудовлетворени. Това са вредите, които не са били предмет на споразумението - други по вид или новонастъпили вреди, както и когато споразумението е ограничено от лимита на застрахователната сума по сключената застраховка.
„В тези случаи, както и когато споразумението е недействително, отговорността на делинквента може да бъде ангажирана за разликата между полученото обезщетение до размера на действително претърпените вреди", посочват върховните съдии.
Решението е подписано с особено мнение от трима върховни съдии - Веска Райчева, Ваня Атанасова и Диана Хитова. Те продължават да застъпват позицията, че няма пречка след споразумение със застрахователя, да се търси обезвреда и от делинквента.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |