Полицейското насилие у нас масово остава безнаказано. Полицейското насилие в България масово остава безнаказано. Когато все пак МВР реши да накаже провинил се служител, санкцията обикновено е смешна. Това сочи проучване на Българския хелзинкски комитет (БХК).
Според авторите на доклада за периода 2000-2015 г. в МВР са постъпили 1146 жалби за нанесени от служители телесни повреди, незаконно задържане и принудителен разпит. Едва в 11% от случаите е наложено наказание. 300 жалби са счетени за неоснователни, при 725 случая не е открито нарушение. За последните 15 години за полицейско насилие са уволнени 18 служители, на 48 е наложена глоба, а 11 са получили условни присъди. "Обикновено глобите са в размер от 500 до 1000 лева, като липсва информация дали те на практика са изплатени", съобщиха от БХК. В същото време жалбите, които все пак са стигнали до съда, отбелязват доста по-висока степен на успеваемост. В 61% от тези случаи полицаите са признати за виновни.
Друг сериозен проблем, който отбелязват от БХК, е липсата на ясна информация за броя на случаите на полицейско насилие. Едва 1/3 от съдилищата са предоставили информация за тези дела, което означава, че реално броят на жалбите е в пъти по-голям.
Данните на БХК показват тенденция, която се потвърждава и от традиционното бездействие на прокуратурата в случаите на полицейско насилие. Проверка на "Сега" показа, че по един от най-скандалните случаи - с ареста на Веселина Китова и Александър Грошанов в София в края на 2014 г., все още няма обвиняеми. Запис от задържането им бе излъчен от предаването "Господари на ефира". В него ясно се виждаше как полицейските служители бият и влачат по земята двамата. Тогавашният премиер Бойко Борисов също се възмути от насилието и поиска полицаите да бъдат уволнени. До днес обвинения срещу тях няма, не е ясно и дали са дисциплинарно наказани или уволнени. От Софийската районна прокуратура обясниха, че делото им е било изпратено от следствения отдел на 16 януари 2017 г. В момента тече едномесечният срок за произнасяне от прокурор, който трябва да реши дали да повдигне обвинения, или да прекрати делото.
Друг показателен случай е от Варна. Преди няколко дни двама бивши служители на тамошната общинска полиция бяха осъдени за лъжесвидетелстване. Те бяха излъгали първо пред свои колеги, а след това и пред съда, че мъж от града в извършил хулигански действия. Той бе арестуван в Морската градина в началото на 2014 г. след спор с двамата полицаи заради паркиране.Те твърдяха, че мъжът се съпротивлявал на ареста. Запис от близка охранителна камера обаче доказа, че униформен го удря, а не обратното. Не е известно да има разследване за побой.
И разплащателните сметки за бедни се оказаха скъпи. Революционното падане на такси и комисиони, което трябваше да се случи от 1 февруари, не се състоя. От днес е в сила закон, според който и най-бедният български гражданин има право на една основна разплащателна сметка, която да му коства минимални разходи. Преглед на тарифите на банките обаче показва, че формално те са изпълнили задължението да предложат облекчени условия за т.нар. "сметка за основни операции", но преференциите не се отличават драматично от стандартните разценки.
Много българи не искат да си имат вземане-даване с банки, защото са наплашени от високите такси и комисиони. В същото време все повече държавни и общински служби отказват да плащат и да получават суми на каса. Идеята на основната сметка е да могат да си я позволят дори хора, които живеят само от обезщетения и помощи.
Но както се вижда от тарифите, като се сумират таксите за поддържане на самата сметка и на картата към нея, се оказва, че за 12 месеца банката може да ви "изяде" 40-50 лева.
Оказва се, че повечето банки предлагат отваряне на сметка за основни операции (СОО) срещу 1.90 - 2 лева. А това е близко до средната такса за всички разплащателни сметки в България и досега - 2.16 лв.
Откриването на СОО струва 1.90 лв. в ЦКБ, но ако се издаде и дебитна карта към нея, е безплатно. За обслужването на сметката обаче банката прибира по 1.45 лева месечно, а ако върху парите е наложен запор от някой кредитор, услугата по поддръжката поскъпва на 9.50 лв. При УниКредит Булбанк отварянето на основна сметка струва 1.99 лв. Поддръжката се таксува с 99 ст. месечно - ако по сметката ще постъпват редовно пари, а в противен случай таксата е 1.50 лева. Райфайзен предлага "банкова сметка за бедни" срещу 2 лева за откриването и по 1.70 лева месечно за поддръжка. Пощенска банка събира 1.90 лв. месечно за обслужване на основната сметка.
ОББ дори не се е постарала особено. На сайта й е обявено, че самото откриване на сметка за основни операции в левове е безплатно, но за всичко друго ще удържа стандартните такси и комисиони според действащата тарифа за разплащателни сметки. Инвестбанк открива безплатно СОО, но ако към нея издаде и дебитна карта, таксата е 1.45 лв. За поддръжката на сметката банката събира комисион 1.50 лв. месечно, а ако е издала и дебитна карта - 1.85 лева.
В СИБанк откриването на СОО струва 2.10 лева. После всеки месец се начислява такса обслужване на сметката, която варира от 1.80 до 2.50 лева. Обслужването включва издаване на месечно извлечение за движението на парите по сметката, което може да се получава по мейл, онлайн в портал, в банков офис или по пощата, и затова таксата е различна. Ако клиентът иска и дебитна карта, тогава откриването на сметката ще му излезе по-евтино - 95 ст. Но пък после всеки месец ще дължи и такса за обслужване на дебитната карта. Тя е 90 стотинки.
Изводът е, че банките нямат намерение да се лишават от сериозни приходи и не са променили сериозно ценоразписа си за т.нар. сметка за основни операции.
Още почистващ бизнес за Вълка и Домусчиев. Последните четири квартала на София, в които нямаше избрани сметопочистващи фирми за следващите четири години, ще бъдат разпределени между дружествата на местни играчи, които вече почистват останалата част на града. Оферта за кварталите "Витоша" и "Овча купел" подаде само кандидат, свързан с Румен Гайтански-Вълка, а за "Младост" и част от "Триадица" желаещите са три консорциума, но в два от тях участие има Кирил Домусчиев, а третият е на бившия общински съветник и бивш шеф на общинското "Чистота" Красимир Арсов.
В това раздаване попада близо 1/5 от София. Прогнозата е, че годишно тези квартали ще се почистват срещу 20 млн. лв., или 80 млн. за четири години. Общо общината ще плати към всички почистващи дружества 116 млн. лв. през 2017 г., като през последните години сумата постоянно расте.
Офертите за тези четири в обществената поръчка на Столичната община бяха отворени в сряда. Преди две години останалите региони бяха разпределени за пет години. При това раздаване чистенето минава все повече към български фирми (има само едно чуждо изключение), в него се завръщат Вълка и една общинска фирма. Без състезание от 2017 г. най-големият столичен район - "Люлин", ще даден на общинската фирма "Чистота - Искър".
"Витоша" и "Овча купел" - втора поръчка за Вълка
Само свързаният с Румен Гайтански-Вълка консорциум "Грийн партнърс БКС" има интерес да почиства районите "Витоша" и "Овча купел" в столицата в следващите четири години, стана ясно след отварянето на офертите в сряда. Бюджетът за сметоизвозване и зимно почистване в двата района е общо 37.5 млн. лв. за четири години. До момента те се почистват от австрийската фирма "Заубермахер", която не е подала оферта в новия търг.
В консорциума "Грийн партнърс БКС" 95% е на "Грийн партнърс". Компанията е регистрирана на адрес бул. "Цариградско шосе" 48-50, където бяха и централите на "Волф 96", "ДИТЦ и "Чистота София" - фирмите на Румен Гайтански, които отговаряха за почистването на столицата от края на 90-те години до 2007 г.
Същото обединение спечели и петгодишен договор за почистването на "Красно село" и "Красна поляна" в началото на 2015 г. Класирането в конкурса обаче беше обжалвано и "Грийн партнърс БКС" все още не е встъпило в изпълнение на дейността. Сметоизвозването в двата квартала беше поето от общинското дружество "Чистота - Искър". По информация на Столичната община от последните седмици обжалването е отхвърлено и "Грийн партнърс" през 2017 г. ще поеме кварталите.
"Младост" и "Триадица" - двоен залог на Домусчиев
Към договорите за чистота в "Младост" и "Триадица", които са за 41.5 млн. лв. за четирите години, оферти има от три кандидата. Първият е консорциум АЕС-Х РТК, който включва свързаната с Красимир Арсов АЕС-Х и РТК. Двете фирми вече почистват заедно кварталите "Илинден", "Надежда" и "Подуяне".
Вторият кандидат е обединението "София - юг", в което влизат "Нелсен чистота" (собственост на "Титан интернешънъл холдинг") и "Ай Ес Ви трейд", която се финансира от свързаното с Кирил Домусчиев дружество "Есте пропъртис". През 2015 г. обединение на същите фирми спечели поръчката за "Искър", "Панчарево", "Кремиковци", "Банкя", "Връбница" и "Нови Искър".
Последният кандидат за сметопочистването на двата района е ЗМБГ (доскоро "Заубермахер България"), която и в момента поддържа "Младост". В момента фирмата е 40% собственост на "Бул инвест груп 2009", която е едноличен собственик на футболния клуб "Лудогорец".
Сделките в региона са на рекордна стойност през 2016 г. Стойността на сделките по сливания и придобивания (M&A) в Централна и Източна Европа през 2016 г. е достигнала най-високото си равнище от 2013 г. насам. През изминалите 12 месеца в региона са сключени сделки за общо 86.7 млрд. евро, или 62% повече спрямо 2015 г. Това показват данните от съвместния годишен доклад за M&A пазара в ЦИЕ на международната правна организация CMS Cameron McKenna и анализаторската компания EMIS.
В България пазарът също расте и като брой, и като стойност на сделките. Според данните през миналата година тук са сключени 86 сделки, което е най-високият брой за последните пет години. Общата им стойност е 1.37 млрд. евро, като близо половината от тази сума е от продажбата на ОББ. Предходната година числото е било наполовина - 699 млн. евро.
Предпочитаните пазари
Ръстът до голяма степен се дължи на съществено активизиране на пазара в края на годината, в това число и на няколко мегасделки, сред които например приватизацията на 19.5% от "Роснефт" от страна на швейцарския минен конгломерат Glencore и държавния фонд на Катар срещу 10.5 млрд. евро. Най-голямата сделка в България за миналата година пък беше обявена в последния работен ден на годината - покупката на четвъртата по големина банка в страната ОББ срещу 610 млн. евро от белгийската финансова група KBC.
Като цяло броят на договорените сливания и придобивания в региона намалява със 7% спрямо година по-рано до 1985 транзакции, отбелязват авторите на доклада.
"Участниците на пазара действаха предпазливо през 2016 г., изправени пред слабата глобална икономика и несигурността около резултатите от референдуми и избори и от двете страни на Атлантика. Мнозина заеха изчаквателни позиции, което означаваше, че някои сделки временно бяха замразени", обяснява Хелън Родуел, която е партньор за ЦИЕ в CMS. Тя допълва, че към края на годината доверието на пазара е започнало да се повишава, което предполага и по-съществена M&A активност през 2017 г.
Русия и Полша остават водещите пазари в региона според обема на договорените сделки, макар и да отчитат спад в броя на транзакциите, но през 2016 г. все по-голям инвеститорски интерес са привличали Чехия и Румъния, се посочва в доклада.
Най-атрактивни за инвеститорите в България са били секторите на недвижимите имоти и строителството (16 сделки за годината), производството (13) и секторите "Телекомуникации и IT" (12) и "Търговия на едро и дребно" (12). Общо за региона през миналата година най-атрактивният сектор също е бил този на недвижимите имоти и строителството, който изпреварва телекомуникациите, информационните технологии и производството и привлича най-голям брой инвеститори - за последните 12 месеца в него са сключени 357 от сделките в региона. Добивната промишленост пък е отрасълът, в който стойността на сливанията и придобиванията в ЦИЕ е най-висока - близо 24 млрд. евро, като за това допринасят и редица големи транзакции в сектора като сделката за "Роснефт".
САЩ остават лидер сред чуждестранните инвеститори в страните от ЦИЕ, а Великобритания и Китай вече заемат съответно втората и третата позиция, след като през изминалите 12 месеца са удвоили вложенията си в региона - съответно 5.2 млрд. евро и 4.4. млрд. евро.
"Отличителната особеност на 2016 г. в ЦИЕ беше и бързо нарастващото влияние на азиатските инвестиции, най-вече от Китай. Силният китайски интерес към региона е сравнително нова тенденция, която полага основите за инвестиционна вълна в бъдеще", посочва Радовое Петрикич, партньор в корпоративната практика за ЦИЕ в CMS.
Поглед напред
Един от секторите, в който анализаторите от EMIS очакват активизиране през 2017 г., е банковият. Двигатели за това ще бъдат ниските печалби на финансовите институции, продължаващото преструктуриране на гръцките банки, милиардните разходи за глоби, наложени на сектора, новите регулации, както и италианската банкова криза - все фактори, които ще стимулират продажбите на акционерни участия и на отделни портфейли от необслужвани вземания в региона, прогнозира Стефан Стоянов, който ръководи дейността на екипите, които събират, обработват и анализират данните за сделките по сливания и придобивания в EMIS. Сред очакваните сделки в сектора са продажбите на поделенията на Raiffeisen и Deutsche Bank в Полша, на словенската Gorenjska banka, както и на украинските VTB и BM Bank. Пред сделка е и българската ТБ "Виктория".
Прогнозирането на това как ще се развие M&A пазарът в региона е предизвикателна задача, но все пак Стоянов очертава два вероятни сценария. В единия от тях растящият китайки интерес към чуждестранни инвестиции в съчетание с регулаторния натиск, който страната среща в САЩ, може да доведат до изместването на фокуса на китайските инвеститори в по-голяма степен върху Европа и Русия, а спадът на британския паунд дори може да допринесе за превръщането на Китай в инвеститор номер 1 в ЦИЕ. В другия избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ може да повлияе на пазарите в региона по няколко канала, един от които е поскъпването на долара спрямо еврото, което вероятно ще продължи с увеличаването на лихвите от страна на Федералния резерв. "Очакванията ни са, че по-силният долар през 2017 г. в крайна сметка ще се отрази в посока повече американски инвестиции в развиваща се Европа", посочва Стоянов.
5 тенденции, които ще оформят глобалния пазар през 2017 г.
Подготовката на бизнесите за бъдещето, колебанията в цените на валутите, трансграничните сделки, регулациите и укрепването на портфолиото от потенциални сделки - това са факторите, които ще движат пазара на сливания и придобивания през настоящата година, според прогнозата на международната консултантска компания EY. Очакванията са 2017 г. отново да е силна за пазара след изминалата 2016 г., която от EY определят като "една от най-добрите години в историята за сключването на сделки". От дружеството отбелязват, че въпреки увеличената несигурност по света през изминалите 12 месеца в глобален план са сключени сделки на обща стойност 3.5 трлн. долара (по данни на Dealogic и собствени изчисления на EY), което макар и да е със 17% по-малко спрямо рекордната 2017 г., е с 9% повече от 2014 г. и с 44% повече в сравнение с 2013 г.
От EY очакват китайските купувачи, които през 2016 г. доминираха световните заглавия, да запазят ролята си на силен международен инвеститор, а трансграничните сделки, особено между Азия и Северна Америка, да се засилват. Конкретните срокове, в които се сключват сделките, може да бъдат повлияни от валутните флуктуации, а натискът върху британския паунд и еврото може да направят активите в Европа по-привлекателни. След като през миналата година рекорден брой сливания и придобивания бяха блокирани или прекратени заради регулаторни и антитръстови съображения, темата ще остане на фокус и през 2017 г., особено в САЩ, отбелязват от EY. От компанията отчитат още, че въпреки геополитическата несигурност и бързите промени портфейлите от потенциални и подготвяни сделки остават стабилни, което предвещава силна M&A активност и през настоящата година.
Студът вдига смъртността с 80%. Зимата увеличава смъртността по цял свят - в западноевропейските държави средно с 10-15%, в Китай - с около 40%. Правилото е, че тежката зима води до повече фатални случаи в по-бедните държави. У нас по климатични норми най-студен месец е януари.
С малки изключения, когато е бил нетипично по-топъл, това е месецът с най-висока смъртност, показват данните на НСИ за последните 15 г. с окончателно обработени сведения по месеци. За целия период най-малко българи се разделят с живота през септември.
Като се сравнят максимумите и минимумите в траурната статистика след 2000 г., се вижда, че разликата между тях е средно 45 процента. За този период най-малко е било януарското увеличение на смъртността през 2014 г. - 28%. А най-драстично през 2000 г. - 81% (вижте графиките, изготвени върху данни на НСИ), като в абсолютни стойности разликата между починалите през януари и септември е 6255 души в полза на зимния месец (изходните числа са 13 966 и 7711). През конкретната година той е средно с 4 градуса по-мразовит от нормата.
Януари 2017 г. е най-студеният за последните 53 г., обясни метеорологът от ТВ-МЕТ Симеон Матев. Предварителните изчисления показват, че той ще е с 6 градуса по-студен от средномесечната норма. За студа като фактор за повишена смъртност говори още Хипократ.
Но връзката става обект на сериозни научни изследвания чак през 70-те години на XX в. Европейските проучвания откриват парадоксална зависимост - най-голям е ръстът в южните държави с по-топъл климат. А не в северните мразовити страни с най-ниски абсолютни температури, както би могло да се предположи.
Въпреки че мерят едни от най-брутално ниските градуси, скандинавските страни нямат голяма разлика в сезонната смъртност. Докато в държави с по-големи колебания на зимните температури през годините има повече фатални случаи. Обяснява се с човешкото поведение и адаптация като спецификата в начина на обличане, осигуряване на отопление, изолацията на дома, преценката на рисковете от ниските температури, закаляването.
Например ръстът на смъртност варира от 10% във Финландия до 28% в Португалия. Според изследователите факторите, които са генерално свързани с т.нар. излишна зимна смърт, включват нисък БВП, бедност, недостатъчни национални разходи за здравеопазване и профилактика, невъзможност за поддържане на температурен комфорт в дома и др. Но също така влияят застаряването на населението, физиологичните реакции, по-големият сърдечносъдов риск и сезонни болести като грип, пневмонии, измръзвания, фатални травми при падане.
Непосредствената основна причина за високата зимна смъртност са сърдечносъдовите и респираторните заболявания. Особено при по-възрастните хора и тези с хронични здравословни проблеми.
Приема се, че около половината от допълнителните смъртни случаи се дължат на мозъчно-съдови заболявания и исхемична болест на сърцето, а друга немалка част - на усложнени вирусни инфекции на дихателните пътища. Изследователската група Eurowinter установява, че процентното увеличение в общата смъртност на 1 градус понижение на температурата са по-големи в топлите райони, отколкото в по-студените.
Например с 2,15% за Атина в сравнение с 0,27% за Южна Финландия. Един от изводите на учените е, че в държавите с по-студен климат хората се обличат по-адекватно към времето, докато южните народи по-рядко носят шапки, ръкавици, топли обувки и нямат нагласа, че може да се нуждаят от гарантирано отопление за дълги периоди през зимата.
Друго сравнение на краткосрочните ефекти от студ в 15 европейски града констатира, че намаление с 1° в температурата е било свързано с 1,35% увеличение за всеки от дните. Логично най-видим е ефектът при възрастните.
В проучванията извън Европа учените също тръгват от хипотезата, че излагането на екстремни зимни метеорологични условия може да предизвика физиологични натоварвания върху организма. Особено място сред тях заемат хиперкоагулацията (повишено съсирване на кръвта) и инфекциите, които имат основен принос за повишаването на смъртните случаи. Възрастните хора, с техния намален физиологичен резерв, са по-уязвими по отношение на тези влияния, отколкото по-младите и активните физически.
В северното полукълбо повечето правителствени статистики за зимната смъртност се базират на сравняване на умиранията през декември - март. У нас за 15-те години след 2000-а първенството по ниски градуси по данни на НСИ обикновено държи месец януари. Изключение правят 2003 г. (март), 2005 г. (март), 2012 г. (февруари) и 2013 г. (декември).
65% от българите умират от болести на сърцето и съдовете
По статистика 65% от умиранията у нас са свързани със сърдечносъдови проблеми. През последните години съществено намаляват фаталните инфаркти. Но няма подобрение в прогнозите при инсултите. Очаква се с разкриването на специализирани центрове за тяхното лечение да се намалят фаталните случаи. През студените месеци заради свиването на кръвоносните съдове намалява трансферът на топлината към кожата - организмът се стреми да пази топли вътрешните органи.
Теоретично това увеличава с около 1 л кръвта във вътрешността на тялото и увеличава налягането в близките съдове. Излишният обем се отстранява отчасти чрез бъбреците като урина и отчасти в общото междуклетъчно пространство.
Така се увеличава концентрацията на кръвни клетки, холестерол и фибриноген с около 10%, а вискозитетът на кръвта - с около 20%. Което вдига риска от тромбози и съответно от инфаркт и инсулт. Британски учени установяват в свое проучване, че смъртността от коронарна тромбоза достига пик около 2 дни след застудяване, а смъртността от усложнения на дихателни инфекции - 12-ина дни след екстремно ниски температури.
Поне 15 случая на трагедии с измръзнали хора има тази зима
Възрастно семейство бе открито мъртво в смолянското с. Киселчово преди 10-ина дни. Телата на Хакъ Русев и на съпругата му Хамиде са намерени в неотоплената им стая. В дома е бил и 60-годишният им син Мехмед, който е с психично заболяване. Лежал свит под одеялата и ги викал, но не е могъл да прецени, че са мъртви. 50-годишен мъж, пропаднал почерпен в дълбока пряспа в нивите край горнооряховското село Стрелец, бе намерен издъхнал миналата неделя.
Предишния ден Юсеин М., който живеел в Килифарево, отишъл на гости на майка си в селото. Целия ден се черпил в кръчмата с приятели. Вечерта, много пиян, поел към дома на майка си, но излязъл от Стрелец и паднал в дълбокия сняг, където престоял с часове.Трупът му бил открит в неделя случайно от кучета, а стопаните им се обадили на тел. 112.
Министрите пропускат заседание, за да ревизират Бойко Борисов. Служебното правителство няма да заседава тази седмица по решение на премиера Огнян Герджиков, обяви правителствената пресслужба. По устройствен правилник редовните заседания на Министерския съвет са в сряда, но премиерът има право да ги размества.
Герджиков е отменил заседанието на кабинета, за да могат министрите му да се съсредоточат върху ревизията на свършеното от правителството на Бойксо Борисов, обясниха от правителствената пресслужба.
В понеделник служебният премиер им даде 2 седмици, за да са готови с проверките и да му представят доклади. Освен това имало нужда и от допълнително съгласуване на подготвените от предишните министри проекти за заседанието на кабинета.
В понеделник на първата сбирка на служебното правителство са приети всички решения, които са важни за подготовката на предсрочните избори, поясниха от пресслужбата на кабинета.
Министрите ще се съберат следващата седмица, но все още не било ясно в кой ден. Само двамата мъже вицепремиери в служебното правителство - Илко Семерджиев и Стефан Янев, получиха ресори с надзор над други министри. Деница Златева и Малина Крумова остават само със своите ресори - председателството и еврофондовете.
Семерджиев ще надзирава министерствата на икономиката, на енергетиката, на земеделието и храните, на околната среда и водите, на труда и социалната политика, на образованието и науката, на младежта и спорта, на културата и на туризма и подчинените им агенции. Към вицепремиера Янев са МВР, правосъдието, регионалното развитие, транспортът, ДАНС, ДАТО, архивите, резервът и антикорупционният център БОРКОР. На него бе възложено и да координира организацията и провеждането на изборите.
Служебният министър-председател лично ще контролира работата на Държавна агенция "Разузнаване" и на Държавна агенция "Електронно управление", която бе създадена от предното правителство.
Съветничка на Йовчев и 2-ма бивши полицаи заместници в МВР Трима заместник-министри в МВР назначи във вторник служебният премиер Огнян Герджиков. Това са Венцислав Катинов, Емил Ганчев и Маринела Белева. Последната е била съветничка на вътрешния министър Цветлин Йовчев в кабинета на Пламен Орешарски.
След това отиде в ДАТО. Била е заместничка на Йовчев и в ДАНС. Завършила е за счетоводител в Свищовската академия. Венцислав Катинов е бил директор на ОДМВР в Плевен в периода 2014-2015 г. Емил Ганчев пък бе шеф на полицията в Пазарджик и главен експерт по сигурността на информацията в районния съд в Пловдив.
ГЕРБ създава доктрината „ГЕРБ". Депутати и министри от правителството на Бойко Борисов от понеделник всяка сутрин се събират в кабинета на лидера си в централата на ГЕРБ. Това стана ясно вчера от снимки, които пусна в социалната мрежа бившият народен представител Александър Ненков. След това те бяха споделени от Борисов.
"Подготовката за изборите започна с пълна сила. С колегите обсъждаме приоритетите за новата ни управленска програма и стратегията за предсрочните парламентарни избори", написа бившият министър на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова в профила си във фейсбук.
На снимките се виждат насядали Томислав Дончев, Румяна Бъчварова, Теменужка Петкова, Вежди Рашидов, Екатерина Захариева, Лиляна Павлова, Владислав Горанов и други, както и депутатите Десислава Атанасова, Красимир Велчев, Делян Добрев, Димитър Главчев и самият Бойко Борисов.
Преди дни бившият премиер заяви, че са си направили изводите какво искат избирателите и ще го отразят в новата управленска програма.
От присъствали на сбирката "Труд" научи, че Борисов работи по доктрината "ГЕРБ". От ръководството на партията са категорични, че в новата управленска програма няма да допускат популизъм, а ще обещават само това, което могат да направят. На вчерашното заседание започнали дебати по приоритетите в социалната сфера. Финансовите експерти на ГЕРБ са получили задача да изчислят с какво реалистично увеличение на пенсиите може да се ангажират.
В партията на Борисов са решени да следват и приоритетите от вътрешното допитване, в което участваха 22 000 членове и симпатизанти на партията. На първо място след тях бе поставено здравеопазването.
Отделяме 2% от БВП за военни разходи. България ще положи максимални усилия за изпълнение на решенията от срещата на върха в Уелс за досигане на 2% от БВП, които да бъдат отделени за повишаване на отбранителните ни способности. Това е от изключителна важност за развитието на нашите способности и всяка държава членка на НАТО трябва да поеме този ангажимент", заяви президентът Румен Радев на съвместна пресконференция с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Брюксел.
Радев подчерта, че посещението в главната квартира на НАТО, в рамките на първата му работна визита в чужбина като държавен глава, доказва значението на алианса за България като организация на споделени ценности и отговорности и за колективната сигурност и отбрана.
"Повече от тринадесет години България е ценен съюзник, който многократно оказа важна подкрепа за колективната ни отбрана", подчерта Йенс Столтенберг и открои ролята на страната ни за изграждането на отбранителни способности на НАТО в Черноморския регион, както и приноса към мироопазващите мисии на алианса в нашия регион и по света. "Като командващ Военновъздушните сили на България Вие дадохте своя принос за опазване на нашето въздушно пространство и съм уверен, че ще останете ангажиран и като държавен глава с усилията на НАТО за гарантиране на общата сигурност", обърна се Йенс Столтенберг към президента Румен Радев.
Шефът на НАТО увери, че алиансът ще продължи да засилва отбранителния си потенциал и да подкрепя държавите членки в региона на Черно и Балтийско море и Полша с "пакет от мерки" както по отношение на Сухопътните сили, така и на Военновъздушните и Военноморските си сили. "НАТО не се стреми към конфронтация с Русия и не желае студена война. Нашият подход е умерен, прозрачен и има отбранителен характер", подчерта Столтенберг. Генералният секретар на НАТО заяви, че в съответствие с решенията на срещата на върха във Варшава алиансът ще се стреми и към задълбочаване на диалога с Русия.
По време на работната си визита в Белгия президентът Румен Радев посети Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили на алианса в Европа в Монс. Държавният глава проведе среща с върховния главнокомондващ генерал Къртис Скапароти и се срещна с българските военнослежущи във Върховното главно командване.
Жалба отлага сметката за ток. Жалба срещу необичайно висока сметка за ток може да отложи плащането й.
До произнасянето на електроразпределителното дружество, което трябва да стане в срок от 30 дни, абонатът не е длъжен да заплаща оспорената фактура.
Доставчикът пък няма право да му спре тока. Това заявиха от Комисията за защита на потребителите по повод появилите се твърдения, че при съмнения за надписани данни гражданите трябва първо да си платят, а после да обжалват.
Становището на КЗП е потвърдено от съда.
Същото важи и по отношение на топлофикациите, допълниха от комисията.
Заради големия студ сметките за похарчения ток скочиха драстично и мнозина оспорват фактурите. Ако след подадена жалба дружеството потвърди данните, хората могат да си търсят правата и в съда.
Печалбата на банките скочи до 1,262 млрд. Печалбата на банките в страната нарасна до 1,262 млрд. лв. за 2016 г., обявиха от БНБ. Това е с 364 млн. лв., или с 40,5% повече от печалбата за предходната година. Наред с отличния финансов резултат банките са пълни с пари. В края на декември коефициентът на ликвидност, изчисляван по Наредба -11 на БНБ, достига 38,24%.
Натрупаните през 2016 г. разходи за обезценка по кредити са 807 млн. лв. (при 1,1 млрд. лв. за 2015 г.). Общите активи на банковата система през последното тримесечие на 2016 г. нарастват с 2,3 млрд. лв. (2,5%) и достигат 92,1 млрд. лв.
Брутният кредитен портфейл на банките нараства през последното тримесечие на 2016 г. с 0,6% (326 млн. лв.). Спрямо края на септември 2016 г. заемите за нефинансови предприятия и за домакинства са съответно с 93 млн. лв. (0,3%) и 102 млн. лв. (0,5%) повече. Продължава тенденцията към намаляване на необслужваните заеми, които в края на декември са 9,961 млрд. лв. (при 10,472 млрд. лв. към 30 септември).
Депозитите в банковата система се увеличават през последното тримесечие на годината с 2,4 млрд. лв. (3,2%). Това се дължи главно на депозитите на домакинства (ръст с 1,5 млрд. лв., 3,3%) и на нефинансови предприятия (960 млн. лв., 4,7%). Увеличава се и ресурсът на кредитните институции (341 млн. лв., 8,3%).
Депозитите на други финансови предприятия и на сектор "държавно управление" намаляват, съответно с 368 млн. лв. (8,6%) и с 13 млн. лв. (0,8%). Над 90% от депозитите в банките са на български граждани и фирми. Собственият капитал на банковата система е 12,1 млрд. лв.
7279 пъти бой или тормоз в училище. 7279 са случаите на агресия в училище, свързани с физическо посегателство и психически тормоз през миналата учебна година. Отделно са регистрирани 364 прояви на вандализъм и 571 кражби. Така броят на инцидентите в училищата в страната надхвърля 8000, става ясно от справка на Министерството на образованието и науката, предоставена за „Монитор".
Най-много - 2789, са инцидентите, свързани с вербална агресия, която може да включва обиди, псувни или цинизми, които учениците си разменят. На второ място по численост е физическата агресия в клас, в която влизат всякакви прояви на бой -
шамари, силни удари или блъскане както и вадене на ножове или други оръжия. Един от най-тежките физически инциденти миналата година беше в столичното 23 СУ, където момче намушка свой съученик заради девойка.
„От началото на тази годината нямаме такива драстични случаи", коментира пред „Монитор" психологът от МОН Татяна Предова. Тя добави още, че мобилни групи от психолози работили превантивно и при по-задълбочени конфликти се оказвало помощ.
Предова обясни, че от около четири-пет години са въведени показатели, по които преподавателите да разпознават случаите на агресия и да ги регистрират. Преди това педагозите преминали през специално обучение. „Проверяваме доколко учителите ги разпознават, за да могат да ги отчитат, и ако не се справят, продължаваме с обученията", обясни Предова. По думите й през годините броят на регистрираните случаи на агресия нараствал.
Близо 1500 пък са случаите на тормоз и кибертормоз в училищата в страната през миналата година. Според Предова тези два вида прояви на агресия трябвало да се разделят за в бъдеще. „Кибертормозът е ново явление, което е доста застрашително и става достояние на много хора", разясни психологът. Един от най-скорошните и фрапантни примери от миналата година е клипът, при който тийнейджърки бият друго момиче и искат от него да се съблече. Видеото беше пуснато във Фейсбук. Друг пример за тормоз в интернет е качването на снимки в социалните мрежи. Изходът от такъв тип тормоз понякога дори може да бъде фатален, коментира Предова.
Проявите на насилие върху деца в училищата пък са били 216. Тук влизат посегателствата от учител към ученик както и раздаването на шамари от по-големите батковци или каки.
Като противодействие срещу агресията в училище новият образователен закон, който влезе в сила от тази учебна година, залага на позитивната дисциплина и превенцията.
Според Татяна Предова популярната едно време макаренковска теория за дисциплиниране със силови методи вече не е актуална и не работила. Вместо това децата се повлиявали добре, когато получавали подкрепа.
Без коли, но с безплатен транспорт при мръсен въздух. Ограничение на колите, но безплатен градски транспорт ще има в столицата при силно замърсяване на въздуха. Това ще стане факт от есента, а подобна практика се прилага в Париж, Милано, Мексико, Лион и други. Това е една от мерките, заложени в специалната Програма за борбата с вредните емисии до 2020 г., която в момента се изготвя от експертите. В нея са заложени краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки в борбата за фини прахови частици от транспорта, транспортната инфраструктура, битовото отопление, отоплението в обществени сгради и от други източници.
Освен това от общината строго ще се следят и техническите прегледи на автомобилите. Колите без катализатор ще се спират от движение, като това ще важи и за тези с нива на замърсяване над допустимите норми. „Предлагаме законодателна промяна, която да позволи поставянето на стикер, който обозначава екологичния клас, върху всеки автомобил, който се движи на територията на Столична община. Целта на промяната е да даде възможност за допълнителен контрол от Пътна полиция и Столична община", обясни във Фейсбук кметът Йорданка Фандъкова.
Освен това общината ще създаде и система за мониторинг на въздуха, която да отчита локалните източници на замърсяване и фокусирани действия към тях. Освен това предвиждаме информационни кампании за вредното влияние върху качеството на въздуха при отопление с твърдо и течно гориво и насърчаване на гражданите да преминат към алтернативни горива, обясни пък шефът на екокомисията в СОС Лорита Радева. Тя обясни, че в борбата ще се включат и нови автобуси на ток, както и изграждане на нови зарядни станции за електромобили в града. „Със строителството на третия лъч на метрото, с който очакваме да спестяваме до 90 000 тона годишно вредните емисии и модернизацията на градския транспорт, като всички нови превозни средства задължително са с екостандарт ЕВРО6", отчете още Фандъкова. В плановете са изграждане на нови велоалеи и буферни паркинги при началните и крайните спирки на метрото със стимули за използването им. „Увеличаваме честотата на миенето на основните улици и булеварди и включване на повече квартални улици. Продължаваме да залесяваме и да създаваме нови зелени площи около натоварените булеварди", казва още градоначалникът. През последните четири години пък в София засадени 6844 дървета и над 1041 дка горски територии извън града. „Програмата за подобряване на качеството на атмосферния въздух ще бъде обявена публично, като очакваме да получим бележки и предложения от гражданите, неправителствени организации и институции", обясни кметът. През пролетта пък мерките ще бъдат внесени за обсъждане и в Столичния общински съвет.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |