ЦИК застраши законността на изборите. ЦИК застраши законността на изборите с опита си да заобиколи Изборния кодекс. На 27 януари комисията реши, че на предсрочните парламентарни избори на 26 март ще се гласува машинно в 500 секции, както бе на президентския вот. Бившите депутати от РБ Петър Славов и Мартин Димитров атакуваха решението на ЦИК пред Върховния административен съд и предупредиха, че е възможно изборите да бъдат атакувани като незаконни. В жалбата си те бяха категорични, че решението на ЦИК противоречи на Изборния кодекс, където в чл. 206, ал. 1 е записано, че гласоподавателят по свой избор може да даде вота си с хартиена бюлетина или машинно.
Разпоредбата в закона не е нова и съществува от 5 март 2014 г. Президентските избори през ноември 2016 г. бяха последните, на които бе допустимо изключението да няма възможност за машинно гласуване във всички секции. На предстоящия вот за нов парламент нормата е задължителна.
Това постанови в сряда и състав на ВАС. От решението на ВАС стана ясно, че членовете на ЦИК не могат да си правят повече оглушки и още на 26 март във всичките 12 418 секции ще трябва да има машини за гласуване. Заради забавянето единственият изход е отново да вземем под наем въпросните машини. Експерти изчислиха, че това ще струва между 25 млн. лв. и 30 млн. лв.
„Най-краткият срок за производство на машини за гласуване е три-четири месеца. Преди това трябва да бъде изработена спецификация с ясни параметри какво точно искаме. Чак след това може да се направи поръчката", коментира пред „Труд" Елеонора Съйкова, която е ръководила проектите на „Сиела Норма" АД. Това е фирмата, която вече четири пъти, от 2014 до 2016 г., предоставя машини за гласуване под наем.
Съйкова разказа, че досега са наемали машините от мултинационалната компания„Смарт Матик". От разговора с представителя на „Сиела Норма" АД стана ясно, че въпросът за машините не е стоял в тишината.
След президентските избори Съйкова и представител на холандското подразделение на „Смарт Матик" били поканени в ЦИК, където разяснили колко време е необходимо за производството на машини за гласуване.
„Заради кратките срокове очакваме обществената поръчка да е разделена на лотове", обясни Съйкова. Най-вероятно ще се наложи да се наемат машини от няколко места, тъй като нямало държава, която да държи количество от 12-13 000 машини на склад.
Няма обаче гаранция, че обществената поръчка за наемане на машините няма да бъде обжалвана. Това ще създаде допълнителни трудности. Последният проблем е настройването на софтуера и осигуряването на специалисти, които да обслужват машините. Членовете на комисиите също трябва да преминат през обучение.
Пада роумингът в ЕС от юни. Таксите за роуминг в Европейския съюз отпадат от 15 юни 2017 г., съобщиха от Европейския парламент. Това стана ясно от заседание вчера в Брюксел, на което евродепутати и представители на страните членки от еврозоната подписаха окончателното споразумение по техническите условия за премахването на таксите за роуминга.
Те договориха по-ниски максимални цени на едро, които определят колко могат да се таксуват помежду си телекомуникационните оператори за използване на мрежите им при трансгранични разговори.
Според новите условия от 15 юни минута разговор в роуминг на територията на Европейския съюз ще струва не повече от 0,032 евро и 0,01 евро за текстови съобщения. Един гигабайт мобилни данни ще бъде на цена не повече от 7,75 евро и ще достигне 2,5 евро през 2022 г. вместо досегашните 0,0085 евро за мегабайт, или 8,5 евро за гигабайт. Таксите ще се ревизират на всеки две години и може да се променят при нужда. Първият анализ за въздействието на ценовата реформа ще е в края на 2019 г. Европейският парламент заяви, че цените за роуминг на едро ще влияят косвено върху сметките на крайния потребител.
Договорените максимални цени ще позволят на мобилните оператори да предлагат роуминг услуги на своите клиенти без никакви допълнителни такси над цените на пазара в страната им. По-ниските ценови тавани за трансфер на данни са възможност за потребителите в ЕС да получават достъп до повече аудиовизуално съдържание, когато пътуват в други страни. В защита на телекомите от ЕС предвиждат да се следи за възможни злоупотреби, например използването на сим карта в държава, различна от тази, където тя е издадена. Решението е последната стъпка в процеса, започнал преди десет години.
За да стане факт, споразумението трябва да бъде гласувано и одобрено от комисията по промишленост, Европейския парламент и националните министри.
Това беше последната стъпка
„Групата на Европейската народна партия в Европейския парламент успешно отстоя интереса на потребителите в окончателните решаващи преговори за отпадането на таксите за роуминг. Това бе последната важна стъпка в договарянето на цените на едро между европейските оператори, което е определящо за цените на пазара на дребно." Това заяви българската евродепутатка Ева Майдел по повод приключването на продължилите цяла нощ преговори за цените на роуминг на едро.
Според евродепутатката новите договорени условия са предпоставка за повече конкуренция между мобилните оператори, която неизбежно ще доведе до по-достъпни и качествени услуги за потребителите.
Първо ключово уволнение: Във фонд "Земеделие". Служебният министър на земеделието и храните Христо Бозуков в сряда поиска в рамките на час да получи оставката на изпълнителния директор на Държавен фонд "Земеделие" Румен Порожанов. Самият Порожанов се съобрази със срока и минути след искането депозира оставката си. "Причината е назряло обществено недоверие към Държавен фонд "Земеделие", съмнение в легитимността на избора на изпълнителния директор и решение на съда да възстанови предишното ръководство", пише в съобщение на министерството. Министърът обясни, че краткият срок е, за да може да се направи коректна проверка и цялостна ревизия на фонда, тъй като е получил сигнали от бенефициенти за нередности при проекти.
По неофициална информация мястото на Румен Порожанов е възможно да заеме отново директорът на фонд "Земеделие" в кабинета "Орешарски" Мирослав Николов.
Във фонда често има скандали и основателни съмнения при избора на проекти за субсидиране. Освен тезата, че БСП иска да върне свои хора начело на ресурсната институция, друга версия е, че Порожанов е ударил интереси на силни бизнес фигури, като не е одобрил техни проекти.
При всички положения Порожанов ще продължи да изпълнява функциите на директор на институцията, докато освобождаването му от поста бъде официално гласувано и от управителния съвет на фонда. Без отговор остава засега въпросът има ли фондът легитимен управителен съвет. В него влизат представители на различни министерства, основно заместник-министри, каквито още няма назначени в служебния кабинет. От пресцентъра на земеделското министерство не успяха да уточнят за "Капитал" дали бившите зам.-министри от кабинета "Борисов 2" са освободени от органа и фунциониращ ли е въобще той в момента.
Възможно завръщане
По неофициална информация мястото на Румен Порожанов е възможно да заеме отново директорът на фонд "Земеделие" в кабинета "Орешарски" Мирослав Николов, който има съдебно решение от края на 2015 г. за неправомерно уволнение. Именно това се има предвид под формулировката "съмнение в легитимността на избора на изпълнителния директор и решение на съда да възстанови предишното ръководство", посочена от земеделското министерство като част от причините за оставката на Порожанов.
Мирослав Николов беше уволнен от УС на фонд "Земеделие" заедно със заместничката си Виолета Александрова по предложение на министъра на земеделието в кабинета "Орешарски" Димитър Греков. Освобождаването им от поста беше съпътствано с няколкоседмични битки и промени на членове в управата на фонда, с което близки до ДПС представители получиха мнозинство. Греков също се смяташе от квотата на ДПС, докато Николов и Александрова - за номинации на БСП.
Николов и Александрова уволниха или понижиха около 40 служители във фонда. Те бяха обвинени в забавянето на хиляди проекти, заради което Греков им поиска оставките. Двамата обаче отказаха да ги подадат и бяха уволнени на 10 юли 2014 г. при съмнително проведена процедура, в която не участваха представителите на БСП в управителния съвет на фонда.
Пари и скандали
Годишно фонд "Земеделие" разпределя над 2 млрд. лв. като директни евросубсидии, национални, и по европрограмите за селските райони и за рибарство. Новият директор ще трябва да подпише договори по ключовата схема от програмата за развитие на селските райони за инвестиции в земеделска стопанства, проекти по която се приемаха в края на миналата година.
Работата на фонда традиционно е съпътствана със скандали. Последно през април м.г. ДАНС и прокуратурата извършиха проверка на конкретни договори за проекти по селската програма. Дни преди това пък бе уволнен началникът на дирекция "Договориране по програмата за развитие на селските районни" Янко Червеняков заради "подаден сигнал и извършено разследване, при което са установени пропуски при подаването на задължителните декларации от държавните служители". Това решение на Порожанов бе предшествано от материал на "Биволъ", който разобличава Червеняков в договарянето на два проекта на тъща му, единият от които е изпълнен с финансиране по ПРСР, което е фрапиращ конфликт на интереси, както и че кара луксозни коли и живее в луксозен комплекс в Драгалевци, които не би могъл да си позволи с доходите на държавен служител.
Няма публична информация дали проверката на ДАНС е приключила и с какъв резултат.
Порожанов зае поста изпълнителен директор за втори път през ноември 2014 г. с идването на власт на втория кабинет на Борисов. Той оглавяваше фонда и при първия кабинет на ГЕРБ - през периода март 2011 - септември 2013 г. , а преди това бе във финансовото министерство.
София е произвела близо 40% от БВП през 2015 г. Югозападният регион е произвел близо половината от стоките и услугите в страната през 2015 г. (47.9%), а за това е отговорна главно столицата, която е с дял 39.4% от БВП. Това показват последните данни на Националния статистически институт за БВП (пазарни цени) по региони.
Най-големият ръст на годишна база е в Южен централен регион - 10.4%. Тук основна роля има област Пловдив. Данните показват и че страната продължава да се развива на две скорости - докато в Южна България темповете на растеж се ускоряват на годишна база, в Северна се забавят.
Обичайните заподозрени
Южен централен регион е на първо място по растеж на БВП за 2015 г. спрямо предходната година. Без изненади, най-голям принос към ръста от почти 10% има област Пловдив. През последните години икономическата зона край града привлече над милиард инвестиции, а на територията й работят над 100 завода. Фактор е и по-ниската база през 2014 г.
В другия край на скалата са областите в Северозападен и Северен централен регион, където увеличението е едва 1%. "Идеалният вариант за икономиката е ускорен растеж в северозападните и части от северноцентралните области. Всяка от тях има специфични характеристики, но обобщено факторите, които определят по-бавното развитие, са изоставащата инфраструктура и липсата на водещ икономически център. От съществено значение за Централна България ще бъде тунелът под връх Шипка, тъй като ще позволи на области като Габрово, Велико Търново и Севлиево да развият своя потенциал", казва Явор Алексиев от Института за пазарна икономика (ИПИ). Според него е препоръчително северните райони да се насочат към финансова автономност. "Способността на държавата да обърне процеса на икономическо изоставане е ограничена, а финансовата децентрализация би предоставила на общините стимул да насочат усилия към развитието на бизнес средата и привличането на инвестиции", допълва Алексиев.
Всеки произвежда повече
Успоредно с това БВП на човек от населението нараства във всички области с изключение на Враца, Разград, Сливен и Стара Загора, където се наблюдава спад на годишна база. Средно за страната през 2015 г. всеки е произвел стоки и услуги на стойност 12.3 хил. лв., като единствено Югозападен регион е над тази стойност - 20 хил. лв. Основната причина за това е столицата, където БВП на човек достига 26.7 хил. лв. - два пъти по-висока стойност в сравнение с всички останали области. БВП на глава от населението е над средното и в Стара Загора (13.6 хил. лв.), София-област (13 хил. лв.) и Варна (12.6 хил. лв.).
Последните пет години
През последните пет години (2010 - 2015 г.) най-голям е ръстът на БВП в област София - 35.1%, следвана от Стара Загора с 31% и Русе с 30.7%. Причината за челната позиция на София-област е непосредствената й близост до столицата, което прави района привлекателен за чуждестранни инвестиции.
"В Стара Загора, а и във Враца фактор за растежа е енергийният комплекс. Производството на електрическа енергия изкривява данните за БВП и заплащането на наетите", допълва Явор Алексиев. Според него има предпоставки да се очаква още по-ускорен растеж в бъдеще за София-област, Стара Загора и Пловдив. "От друга страна, отчетеният ръст за област Русе вероятно е в резултат на специфичния начин, по който се изчисляват регионалните данни за БВП, а не на дългосрочна тенденция за растеж", допълва още той.
Българските ученици са "отличници" по секс, цигари и алкохол. Българските тийнейджъри изпъкват сред връстниците си по света с предни позиции в редица вредни навици. Заемаме водещо място по употреба на алкохол и цигари, отличници сме и по консумация на сладки храни и безалкохолни напитки, а специално 15-годишните ни момчета са номер 1 за първи сексуален контакт на тази възраст. Тревожните данни са от международно изследване от 2013/14 г. на здравето и здравното поведение на юношите сред 43 държави от Европа, Канада и САЩ. У нас то е осъществено от Института за изследване на населението и човека на БАН и научен център "Психология и здраве", в партньорство с УНИЦЕФ и Световната здравна организация. От агенция "Сова-Харис" са анкетирали 4796 ученици в 5-и, 7-и и 9-и клас от 163 училища.
15-годишните момичета у нас са на второ място по пушене след тези от Гренландия - 30% пушат поне веднъж седмично, срещу 21% от момчетата на тази възраст. Подобен е делът и в Малта, Италия, Хърватска и Унгария, а най-нисък е при децата от Скандинавските страни. Водачи сме и в международната класация по употреба на бира - всяко 4-то наше момче на 15 г. и всяко 8-о момиче на същата възраст пият бира поне веднъж на седмица. При 13-годишните този дял е 16% за момчетата и 9% за момичетата. Въпреки че 77% от тийнейджърите ни (на 15 г.) са казали, че никога не са пробвали канабис, останалите "компенсират" с честотата на употреба, която пак е сред най-високите в света.
Най-често консумираната храна от родните юноши са сладките неща - 43.8%, следват ги зеленчуците - 41.1%, плодовете - 36.7%, и безалкохолните напитки, съдържащи захар - 34.5%. Тези проценти отново поставят българските младежи на първите места по консумация на сладки храни и безалкохолни. При момичетата се наблюдава тенденция да се хранят по-здравословно от момчетата, като всекидневната консумация на плодове и особено на зеленчуци е по-висока. Ежедневният прием на здравословни храни обаче намалява с възрастта и при двата пола.
Неподходящите храни логично водят до следващата констатация - 23.4% от българските момчета и 13% от момичетата ни са с по-високо от нормалното тегло. И наднорменото тегло, и затлъстяването са по-често срещани сред момчетата. Момичетата ни пък масово спазват диети - всяка четвърта наша девойка се подлага на някакви ограничения в храненето, като с възрастта делът на пазещите диети момичета расте - на 15 г. стига до близо 30 на сто. В международно сравнителен план родните юноши са сред първите по ежедневна умерена физическа активност, но в същото време са на едно от първите места по гледане на телевизия и по играене на компютърни игри и използване на интернет.
Дали заради новите технологии, или заради натовареността в училище, всеки трети наш ученик (36.8%) се оплаква от изнервеност и раздразнителност, а 30% - от лошо настроение, като тези състояния са по-изразени при момичетата и се увеличават рязко между 11- и 13-годишна възраст. Множествените здравословни оплаквания (в съчетание с две или повече), които се срещат всеки ден и повече от веднъж седмично се проявяват при 41.3 от всички изследвани лица. Колкото повече порастват децата, толкова повече се оплакват от здравословни проблеми, като при момичетата този дял стига дори 60 на сто.
Изненадващо, петнадесетгодишните ученици у нас са сред най-активните в сексуално отношение юноши. Българските момчета са номер едно по инициация на сексуален контакт, като различията по пол в сексуалния опит са значими - 40% от 15-годишните момчета съобщават, че са имали сексуални контакти, срещу 21% от момичетата на тази възраст. (Все пак изследователите отчитат, че момчетата обичат да се хвалят за своя старт повече от момичетата). При момичетата този дял е много по-нисък от дела в страни като Унгария, Дания, Шотландия, Финландия, Швеция, Чехия. В същото време средно 66% споделят (56% от момичетата и 66% от момчетата), че са използвали презерватив при последния си сексуален контакт.
Средно първият сексуален контакт се случва на 14 г., като близо 1/3 от младежите твърдят, че първият им път е бил на 13 г. и по-рано, показва още проучването. Ниската средната възраст на сексуалния старт и високият процент на учениците, които не използват контрацептиви, очертават рискови тенденции в сексуалното поведение на юношите, отбелязват изследователите. Те отчитат и още една негативна тенденция - учениците, които са отраснали в семейства с висок социално-икономически статус, показват по-висок риск за сексуални контакти в сравнение с учениците, които растат в по-бедни семейства.
Зле стоим и по отношение на индикатора "училищен тормоз" - страната ни е сред първите 10, в които най-често децата са подложени на насилие в клас. По-често жертви на тормоз са момчетата - 12-20% в различните възрасти, в сравнение с момичетата - 10-17%.
Мерки
Изводите от проучването ще бъдат предоставени на институциите, имащи отношение към учениците - МОН, здравното министерство, агенцията за закрила на детето и др. "Трябва да се отнасяме към резултатите със същото внимание като към PISA. To показва нуждата да се инвестира в семействата, в здравното образование в училище, в намаляване на натовареността на учениците и увеличаване на спортните им дейности и др.", коментира Михаил Околийски, представител на СЗО за България. От организацията смятат да помагат на родните школа с ноу-хау - например с интересни уроци на тема здравно и сексуално образование и др.
У нас властта е основна пречка пред икономиката. България е в омагьосан кръг. Държавата с нейните институции обслужва не обществото, а определени бизнес кръгове. Това спъва икономиката и ни обрича на бавно развитие и бедност, което пък е отлична почва за избуяване на популизма. Институтът за пазарна икономика вчера представи на кръгла маса в София своя анализ "Отстъпва ли демокрацията у нас на статуквото и популизма". Според експертите на ИПИ отстъпление има и това ясно се вижда в международните класации и външните оценки за България.
България губи конкурентоспособност най-вече заради зле работещи институции, показва Глобалният индекс за конкурентоспособност на Световния икономически форум за 2016 - 2017 г. В общото класиране, което включва 137 държави, България е 50-а, но специално в категорията "институции" е на 97-о място - далеч по-зле от Гана, Кабо Верде, Бенин, Иран, Ямайка и т.н. Особен принос за печалния рейтинг на страната ни имат слабата съдебна система и силната организирана престъпност.
"България получава много ниски оценки в подкатегориите "пилеене на държавни средства", "лобиране и намеса в решенията на чиновници и служби" и "обществено доверие в политиците". Първите две подкатегории имат осезаеми икономически ефекти и насочват вниманието към клиентелизма и икономически популизъм у нас", коментира Петър Ганев от ИПИ.
Корупцията във всичките й форми - подкупи, използване на връзки, предрешаване на обществени поръчки, е основна пречка за правене на бизнес в нашата страна, посочи още Ганев. В най-новото изследване на "Прозрачност без граници" Corruption Perceptions Index България отново е най-корумпираната в ЕС.
През последните седмици се наблюдава сериозно засилване на предизборния икономически популизъм - от сорта на 1000 лева минимална заплата, 300 лева най-ниска пенсия, евтин бензин и т.н. "Но фокусът върху системата на правораздаването е неизбежен и темата за съдебната реформа едва ли ще бъде удавена в блатото на икономическия популизъм и нефинансираните обещания", оптимистично смятат от ИПИ.
Глас народен
Анкета, проведена сред различни общности - експерти, предприемачи и студенти, разкрива, че всички те смятат за огромен проблем не просто липсата на върховенство на закона, а въобще липсата на ефективно разделение на властите. В България има кроникапитализъм - срастване на държава и бизнес, "обръчи". Крахът на четвъртата най-голяма банка в България (КТБ) през 2014 г. беше проявление именно на този модел, коментира Петър Ганев. Допитването, проведено от ИПИ, показва огромна подкрепа за провеждането на съдебна реформа. Липсата на ефективни присъди е "покана за коруция", тя позволява корумпирани политици да играят централна роля в управлението на България, посочи експертът.
Пет варианта за тунел под Петрохан - от 3 до 9,2 км. Крайно време е да започне да се работи по тунела под Петрохан, защото от възлагането на идеен проект до първата копка ще минат между 7 и 10 г. Това казва пътният експерт Ясен Ишев, който е бивш зам.- шеф на агенция "Пътища". Дълги години е работил по пътни програми и проекти в министерството на транспорта, автор е на сборник "Пътищата на България".
Идеята за бързото преминаване на Стара планина при Петрохан е от 40, че и от 50 г., на по-голяма възраст е само идеята за тунела под Шипка - над 100 г.
Пет варианта за тунел под Петрохан са разработвани през годините. Основните са три, а останалите два са за малки тунели. Най-интересният и най-ефективният вариант е 9,2 км тунел под планината. Той е на най-малка надморска височина - 1060 м. Сега, за да минат през Петрохан, колите катерят над 1400 м по завои и второкласен път.
Според изчисленията дългият тунел с модерен скоростен път от Монтана до София ще струва 450 млн. евро. Тунелът започва на 41 км от Монтана, заобикаля Благово, Боровци, Комарово, Берковица, излиза след с. Гинци. А скоростното шосе заобикаля Костинброд и излиза на околовръстното шосе на София.
Вторият вариант е 7 км тунел, той е на по-голяма височина -1100 м, прогнозната му стойност е 320 млн. евро. Началото му е след Берковица, а краят му преди с. Гинци.
Третата разработка предвижда тунел от 3 км, който е на 1220 км надморска височина, а изграждането му би струвало 180 млн. евро.
Според Ишев дългият 9 км тунел е много скъп. Добро съчетание на ефективност и цена има при проекта за 7-километрово съоръжение. Бързото трасе от Видин до София и оттам към Гърция е ефективно. То е по направлението на трансевропейския коридор №4, но този проект в последните години остава на заден план.
Сега за България приоритетни са оста Ориент-Източносредиземноморска, както и оста Рейн-Дунав. При актуалната ос Ориент-Източносредиземноморска, която започва от Германия, минава през България и свършва в Кипър, Петрохан се заобикаля. Приоритет е пътят Видин-Монтана-Враца-Ботевград и по магистрала "Хемус".
Според Ишев обаче с тунела под Петрохан се съкращават 50 км от Монтана до околовръстния път на София. Сега разстоянието е 160 км, ще стане 108 км, което е 35% по-малко.
Какви са още ползите:
- съкращава се времето за пътуване с 45 мин;
- свиват се транспортни и експлоатационни разходи;
- товаропотоците се разпределят;
- ще се развият регионите в Северозападна България;
- ще намалеят катастрофите.
Според друг експерт - бившия шеф на агенция "Пътища" Павел Диковски, идеята за този тунел е остаряла, актуален е пътят Монтана-Враца-Ботевград-магистрала "Хемус". Според него никога не се е предвиждало Дунав мост 2 при Видин да се свързва със скоростен път и с тунел през Петрохан. Освен това строителството на 9,2 км тунел, който е и най-ефективният, излиза много скъпо. Проектът бил важен във времето, когато се е забранявало пътуването през Сърбия и трафикът се е насочвал към Видин.
Данните за трафика за 2015 г. (за 2016 г. още не са излезли) показват, че среднодневно между Монтана и Враца са минавали 2562 леки автомобила, 56 автобуса и 2609 товарни автомобила. Това е трасето по обиколния първокласен път и магистрала "Хемус".
Среднодневно от Монтана към Берковица, Костинброд до София (второкласен път 81 през Петрохан) са минавали 1885 леки автомобила, 21 автобуса и едва 351 товарни автомобила. Не са добри числата за трафика през Петрохан, товарните автомобили заобикалят този път, защото е с много завои и е опасен, минават по първокласния път през Враца. Но ако бъде направен тунелът, тогава минимум 90% от всички автомобили ще изберат късото трасе, прогнозира Ишев.
Експертът смята, че не трябва да се отлага повече началото на работата по проекта. Припомня, че през 2008 г. министерството на транспорта (по времето на министър Петър Мутафчиев) е обявило търг за идеен проект, имало е избран победител, но до подписване на договор не се е стигнало заради липса на пари.
Тунелът няма да започне от днес за утре, трябват му години. Започва се с идейни проекти, работни проекти, с отчуждаване на земи, ОВОС, археология. Никой не работи, не само по този проект. Не се работи и по магистрала "Черно море", казва още Ишев.
Източниците на финансиране могат да бъдат от концесия, от толсистемата, от заеми. Но за да се стигне дотам, трябват проекти, трябват анализи, които да покажат кой вариант е най-изгоден, смята още той.
Граждани вече събират подписи за съоръжението, включва се и БСП - Видин
Граждани организират подписка в подкрепа на изграждането на тунел под Петрохан. Тя стартира в началото на годината от националната гражданска инициатива "Тунел под Петрохан" и по-късно бе подкрепена от БСП - Видин.
Изключително големият трафик по Дунав мост 2 прави необходимо изграждането на тунел под Петрохан, коментира областният координатор на БСП - Видин, Димитър Велков. Четири пункта за набиране на подписи са открити в града, а от 5 януари жителите на цялата област ще могат да подкрепят инициативата при съответните общински председатели на БСП или в клубовете на партията.
Велков припомня, че БСП е включила проекта в предизборната си стратегия за предходните парламентарни избори. Според него твърденията, че няма инвеститорски интерес към този обект, са неверни. Това потвърдила и Ванина Стоянова, председателката на инициативния комитет. Тя е била потърсена от инвеститори, имащи интерес да изградят тунела, като след това да събират такси от съоръжението.
Според Велков изграждането на тунела под Петрохан ще допринесе за цялостното развитие на Северозападния регион. "Това ще значи нови инвеститори, пътят от Видин до София ще бъде съкратен с 50 км, което ще е едно голямо улеснение и за превозвачи, и за производството". Той призова всички партии и граждани да се включат в инициативата.
"От БСП подкрепяме това гражданско сдружение, което е подело инициативата за събиране на подписи. Ще ги подкрепим с нашите структури. Въпросът за тунела бил повдигнат още през 2012 г. от Михаил Миков, но от ресорното министерство обяснили, че трафикът към онзи момент не оправдава изграждането на такова съоръжение.
14,4 млн. лева платени в София, Пловдив и Бургас за паркиране по телефона. 14,4 млн. лв. за есемеси за паркиране са платили през 2016 г. шофьорите в София, Пловдив и Бургас. В тези градове има системи за таксуване през телефона, пише на първа страница в. "Монитор". Около 80 на сто от цялата тази сума или 12,1 млн. лв. са платили столичани, показва справка на Центъра за градска мобилност от началото на 2016 г. до септември. Бургас е на втора позиция с 1,6 млн. лв. за есемеси.
Трети е Пловдив с изпратени есемеси за паркиране на стойност над 700 хиляди лева. Скобите по колите са стрували три пъти по-малко на софиянци, пише изданието. За откопчаването им са броени над 4,2 млн. лв.
Властта разчисти двете каци. Служебният кабинет направи първите си уволнения навръх Трифон Зарезан. Новият министър на земеделието проф. Христо Бозуков поиска оставката на шефа на фонд "Земеделие" Румен Порожанов, който я даде след минути.
Освободена беше и подуправителят на здравната каса Иванка Кръстева. "Фонд "Земеделие" и НЗОК са двете каци, през които минават най-много пари в държавата", коментираха чиновници.
Порожанов бе поканен да си тръгне заради "назряло обществено недоверие към фонда, съмнение в легитимността на избора му, както и решение на съда да възстанови предишно ръководство", мотивира се проф. Бозуков. Той получил и сигнали за нередности при проекти. Кръстева си отива заради недоволство на болнични шефове от политиката на закупуване на лекарства в здравните заведения.
БСП ще настоява: Поне 51% български стоки в магазините. Безплатно медицинско обслужване на здравноосигурените, приспадане на лихвите по кредит за първо и единствено жилище до 100 000 лв. на млади семейства, етикет с наименование "Българско" в магазините. Това са само част от важните предложения на БСП, които са записани в програмата на Столетницата, която трябва да бъде одобрена на конгреса през уикенда.
В програмата на БСП е заложено, че в търговските вериги е необходимо да има минимален праг на стоките "Произведено в България" . Освен наименованията "Българско" и "Свежи плодове и зеленчуци" за стимулиране на производството БСП възражда и една от старите си идеи за минимални прагове за предлагане на български стоки в големите магазини. Става въпрос за търговски вериги с годишен оборот над 2 млн. лв. Произведени в България задължително трябва да бъдат 51% от предлаганите плодове и зеленчуци в сезона на производството им и 30% извън него, 70% от предлаганите мляко и млечни продукти, 25% от предлаганите месо и месни продукти, 50% от предлаганото пилешко месо, както и 75% от предлаганите вино и спиртни напитки. Предвижда се и подпомагане на производството на храни за местна консумация чрез стимулиране на "къси вериги на доставка" , т.е. отпадане на многото прекупвачи, без да се уточнява как ще се случи това. За това лидерът на БСП Корнелия Нинова настоя още на пленума на червените преди две седмици.
В сферата на здравеопазването пък БСП предвижда още премахване на пръстовите отпечатъци за регистрация на пациенти в болниците и създаване на работещ механизъм за медицинското обслужване на лица, които са в обективна невъзможност да плащат здравноосигурителни вноски. В програмата е записано и че трябва да има минимален праг от 12% на относителния дял от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за първичната извънболнична помощ, оптимизиране на системата на спешната помощ спрямо демографската структура на страната и предварителни договори със студентите по медицина държавна поръчка, които след завършване да останат да работят в България за половината от времето на обучението си, платено от държавата. Същото от БСП настояват да важи и за медицински сестри, акушери и лаборанти.
В частта за развитието на образованието, от БСП са заложили, че висшето и професионалното образование трябва да бъдат според нуждите на държавата. Т. е. държавната поръчка в университетите трябва да бъде основана на планиране на нуждите от работна сила с определени квалификации и специалности. В секторната платформа на червените е записано още, че ще има безплатно обучение за студентите по приоритетните специалности. Предвижда се държавата и бизнесът да изработят национална карта "Образование - Икономика", в която да се очертаят потребностите на икономиката и на пазара на труда по региони, според които да се подготвят кадри в професионалното и висшето образование. В платформата се планират и финансови стимули за бизнеса за прием на ученици на стаж.
Платихме 14,4 млн. лв за SMS паркиране. 14,4 млн. лв. сме платили за SMS паркиране през миналата година в София, Пловдив и Бургас, където има системи за таксуване през телефона. Най-много са броили жителите на столицата - над 12,1 млн. лв. за есемеси, сочи справка на Центъра за градска мобилност изготвена за вестник „Монитор" от началото на 2016 г. до края на септември. Втори в класацията е морският град, където сумата за паркиране със съобщения е 1,6 млн. лв. В Пловдив пък са изпратени есемеси за над 700 хиляди лева.
Три пъти по-малко от есемесите са стрували на софиянци скобите по колите. За откопчаването им са броени над 4,2 млн. лв. на ЦГМ. По около 580 автомобила на ден се блокират с катинар в софийската синя и зелена зона. Така през първите 11 месеца на миналата година 140 476 коли са били закопчани. Собствениците на 1410 возила са се ожалили, че скобата е поставена извън правилата, като писмено това са заявили 533, а останалите са сигнализирали по телефона.
До края на ноември паяците в София са отнесли на наказателен паркинг общо 28 385 коли, което прави средно по 80 вдигнати автомобила на ден. Те са вкарали в хазната над 1,7 млн. лв. За да си вземе шофьор колата, трябва да плати 60 лв. плюс такса от 2 лв. за всеки час престой на наказателния паркинг. Така едно неправилно паркиране често стига до стотачка.
Във втория по големина град - Пловдив, пък на ден валят по около 2000 есемеси за паркиране. Така сметките показват, че в хазната са влезли около 726 000 лв.
Общо 4, 447 млн. лв. са приходите от паркирането в центъра на града под тепетата, съобщи зам.-кметът по транспорта Златин Велев. Той уточни, че за издръжката на общинското предприятие „Паркиране и репатриране", включително заплати и други разходи, отивали около 2 млн. лв. на година. В момента цената на един час паркиране в „Синя зона" в Пловдив е 1,50 лв. Плановете на общината бяха цената да скочи на 2 лв. колкото е в столицата, като предложението трябваше да бъде гласувано на сесия на общинския съвет на 19 януари. Това не се случи, а предложението бе оттеглено с формалния мотив, че трябва да бъде подложено на обществено обсъждане, като бъде отново внесено през пролетта в общинския съвет.
Във Варна пък паяците са захапали 4009 неправилно паркирали автомобила през 2016 г., сочат данните на ОП „Общински паркинги и синя зона".
Половината офиси наети „на зелено". Половината от офис площите у нас са наети още „на зелено" или се водят преговори с клиенти преди сградите да са завършени напълно. Това съобщи Михаела Лашова, шеф на голяма консултантска компания. Според нея главната причина е недостатъчното предлагане на първокласни кантори.
„Търсенето на офиси под наем запазва динамиката си от преходната година основно благодарение на IT и ВPО индустрията", поясни Лашова. През 2016 г. със 7% са се увеличили сключените сделки за наем на офиси в столицата.
По думите й този вид пазар се развива изключително динамично, като наемите остават стабилни. През тази година се очаква те да останат на нива от 13-13,50 евро за кв. м за офиси от високия клас в София. А в Пловдив цените на наемите са около 8-10 евро за квадрат.
Тя поясни, че през следващите години в София ще се обособяват нови офисзони около квартали, където вече има изградени търговски центрове, добра инфраструктура и метро.
„През 2017 година ще наблюдаваме засилен интерес към локации извън София, като освен в Пловдив, очакваме и първите по-сериозни сделки в Бургас и Варна", бе категорична Лашова.
При индустриалните площи тенденцията е същата, както при офис сградите. В момента свободните складове са под 2% и биват предварително наети без дори да са пуснати в експлоатация, уточниха експертите от консултантската фирма. Според тях наемите в София остават стабилни на нива от 4,2 евро на кв. м и 3,80 евро/кв. м за площи над 5 хил. квадрата.
Изпълнителният директор каза, че пазарът на парцели през миналата година е бил активен както в градовете, така и в оформящите се индустриални зони извън тях. Инвеститорите са търсели предимно земи за изграждане на цехове за автомобилните части и производства от леката промишленост.
По отношение на търговските площи специалистите заявиха, че предлагането не е нараснало спрямо предишните години. Общият им обем в молове в страната достига 738 хил. кв. м или средно 103 кв. м търговска площ на 1000 души. „Нови откривания на големи търговски центрове в близките години не се очакват", обяви Лашова.
Ръстът на оборотите в магазините пък стимулирал търговците да търсят нови възможности за разширяване на мрежата им, което пък може да доведе и до плавен ръст на наемите в София и на доминиращите проекти в страната.
Към края на миналата година делът на свободните площи се е върнал на нива от 7-8 на сто при над 10% месеци по рано. Специалистите казаха още, че в София активни на наемния пазар остават търговци от различни ценови класове, докато в страната растат основно по-бюджетните брандове. Активни са и хранителните вериги, както и търговците, предлагащи продукти за здраве и красота като дрогерии, оптики и магазини за биохрани.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |