Машините за гласуване идват с кораби от Филипините. Машините за гласуване най-вероятно ще бъдат наети от Филипините, откъдето ще бъдат транспортирани с кораби. Това стана ясно от разговор на репортер на Труд с Елеонора Съйкова от „Сиела Норма". Фирмата в консорциум с мутинационалната „Смарт матик" от 2014 до 2016 г. осигурява всички машини под наем за експерименталното гласуване с тях. Съйкова поясни, че големият брой устройства - 13 000 - прави невъзможно транпортирането им със самолет. Все още нямало сметки колко ще струва транспортът.
На въпрос на „Труд" защо Филипините са най-вероятният доставчик тя отговори, че там има 90 000 машини, които са собственост на държавата. В Белгия устройствата били на районите и било трудно да се преговаря с всеки от тях поотделно.
„ЦИК трябва да се произнесе колко ще струва осигуряването на машини за гласуване за всяка секция и дали те ще бъдат нови или взети под наем." Това обяви служебният военен министър ген. Стефан Янев, който ръководи подготовката и организацията на изборите. Вчера за първи път в МС се събраха представителите на всички институции, които имат отношение към вота - ЦИК, ГРАО, МВР, ДАНС. Ген. Янев съобщи, че служебното правителство има готовност да отпусне пари за осигуряване на машините за гласуване и поясни, че за първи път такива ще има и в секциите в чужбина.
Обществената поръчка за машини за гласуване ще бъде обявена на 8 февруари, реши ЦИК. Документи за участие ще се приемат до 15 февруари.
„Ще обявим обществена поръчка, но не знаем дали ще се яви някой на нея. Тази поръчка ще има и широко европейско разгласяване. Ако не се яви никой, ЦИК може ли да носи отговорност", попита говорителят на ЦИК Александър Андреев. Според него няма да има машинно гласуване, ако никой не се яви на обществената поръчка.
Няма яснота и кой ще сертифицира машините. От Държавната агенция „Национална сигурност" съобщиха, че нямат законова компетентност за сертифициране на системи и мрежи за некласифицирана информация.
140 частни училища открити у нас за 14 години. Общо 140 частни училища, 42 от които професионални колежи, са открити в България през последните 14 години, показва справка на Министерството на образованието, изготвена за „Труд". От 2002 до 2016 г. пък са закрити общо 50 училища и колежи.
Очаквано най-много са новооткритите учебни заведения в София, като за периода те са общо 68, а закритите са 22.
Най-много училища и колежи са разкрити през 2007, 2006 и 2012 г. - съответно по 16, 15 и 14 учебни заведения, а най-малко за периода през 2013 г. - три.
Най-много са закритите частни училища и колежи през 2005 и 2012 г - по седем, а само по едно учебно заведение е затворило врати единствено през 2008, 2010 и 2016 г.
Частното образование в България е сравнително ново - първите открити институции са от 1992 г. Във момента те се самофинансират, но в новия закон за предучилищното и училищното образование е предвидено от 2018 г. да могат и учениците в частните училища да получават единен разходен стандарт от държавното финансиране.
Частните училища са начални, основни, средни, профилирани гимназии, професионални гимназии и частни професионални колежи. Колежите като институция в системата на образованието са само частни, провеждат професионално обучение с прием след средно образование и издават свидетелство за професионална квалификация.
Частните висши училища у нас в момента са 14, като през 2002 г. са били 10. По два нови университета са открити през 2003 и 2004 г. През 2010 г. едно висше училище е открито и едно е закрито.
Както „Труд" писа, в същия 14-годишен период в България за закрити 764 държавни и общински училища, а новооткритите са едва 12.
Като основна причина бившият образователен министър Меглена Кунева посочи демографската криза в страната през последните години.
Според последните данни на министерството на образованието в момента у нас функционират общо 2444 училища.
През 2016 г. като защитени училища са утвърдени 142, а средищните са 765.
Здравната каса се отказва от пръстовия отпечатък. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се отказа от две свои незаконни решения още на първия ден, в който на работа се завърна предишният подуправител д-р Димитър Петров. На 1 февруари управителят Глинка Комитов освободи Иванка Кръстева, а на следващия ден върна на поста д-р Петров, който беше подуправител преди нея, но подаде оставка заради различия с д-р Петър Москов.
Днес здравната каса взе две много симптоматични становища. На първо място подуправителят съобщи, че касата се отказва да въвежда пръстов отпечатък в аптеките и в извънболничната помощ, които в момента са в тестов период. На второ място, НЗОК няма да привежда на практика критериите, които надзорният й съвет прие през декември, за избор на лекарства за хепатит С не по медицински показатели, а на базата на икономическа ефективност. Така лекарите ще могат да предписват всеки един от трите медикамента, стига да е подходящ за болните. До началото на март ще бъдат изготвени нови критерии за лечение на хепатит С, които да обхванат по-широк кръг пациенти.
Д-р Петров съобщи още, че НЗОК ще преосмисли въведените твърди лимити за лечение в болница.
Касата очаква подписване на Национален рамков договор
Д-р Петров съобщи ресорите, които е поел - координация за подписването на Националния рамков договор (НРД), лекарствената и медийната политика. Именно съпротивата на лекарското съсловие срещу пръстовия отпечатък беше основната причина миналата година да не бъде подписан рамков договор за цените и обемите медицинска помощ, които НЗОК заплаща. Така касата наложи сама служебен договор със свое решение, в комплект с по-тежки лимити за болниците.
"Има ясна резистентност от страна на съсловието към идентификатора (пръстовия отпечатък, б.р.), не че аз или министърът сме особени привърженици. Мисля, че в извънболничната помощ действието му ще се прекрати. Практиката показва, че в болниците, в които има 6000-7000 влизания в системата дневно, се получава напрежение в информационната система и опашки. Информационната система не е подготвена за 150-200 хил. отпечатъка дневно от извънболничната помощ", коментира д-р Петров.
В момента въвеждането на пръстов отпечатък се тества при личните лекари и в аптеките.
Д-р Петров допълни, че за премахването на отпечатъка при прием в болниците най-вероятно ще изчакат решението на Върховния административен съд, пред който той е оспорен, но планират поетапно да започнат въвеждането на електронна здравна карта, електронно досие, направление и рецепта.
"НЗОК е важна институция, но тя не е най-важната в системата - тя посредничи, най-важни в тази система са хората, които лекуват и които се лекуват. Акцентирането върху пръстовия отпечатък забави с две години работата по електронната здравна карта", допълни д-р Петров.
Новият подуправител каза още, че НЗОК трябва да се смекчи действието на лимитите за болниците. "Ограниченията фигурират в самия бюджет на НЗОК, не могат да бъдат избегнати, но можем да направим така, че бюджетите да са максимално гъвкави и справедливи, а разпределението да зависи от избора на пациента. За мен твърдото бюджетиране не е подход в осигурителния модел", каза още д-р Петров.
Непрекъснатият търг за лекарства не се състоя
Комисията към НЗОК, която преговаря за отстъпки от цената на лекарствата, и която беше поканила фирмите за нови, публични преговори за медикаментите за хепатит С, днес обяви, че няма в момента няма назначен председател и няма да разглежда постъпилите оферти.
Досега неин председател беше освободената на 1 февруари Иванка Кръстева. Фармацевтичните компании и тяхната асоциация обявиха за незаконни критериите за избор на икономически най-изгодно лекарство от три различни медикамента и призоваха НЗОК да прекрати процедурата на непрекъснат публичен търг за намаляване на цените, която също не е описана в нито един закон.
Една от фармацевтичните компании - АбВи България, обяви, че предприема предоставянето на отстъпки в рамките на годишния си договор със здравната каса. От комисията отговориха, че ще разгледат офертите, след като изберат нов председател.
Дотогава лекарите могат да лекуват пациентите с избраното от тях лекарство за хепатит С, а не само с един продукт, който касата беше избрала за цялата квота болни. До началото на март ще бъдат осъвременени критериите за лечение и в листите ще бъдат включени нуждаещи се пациенти с по-леки фази на заболяване, а касата ще направи анализ колко болни с хепатит С ще се лекуват в следващите години.
Касата се отказа и от още едно условие, което беше обявила. Заради обществения натиск и след като реши да води преговори с всички фирми (а не само с една, както в началото), миналата седмица тя беше поканила и медии на отварянето на оферти. Сега обаче преосмисли това: "От основаването си досега НЗОК е водила конфиденциални преговори с компаниите, комисиите подписват договор за конфиденциалност и е абсурдно да оповестява офертите им пред медиите", каза д-р Петров.
Член на ЦИК: Провалът на машинното гласуване не води до касиране на изборите. Дори да се провалят усилията на ЦИК да осигури машинно гласуване на предстоящите избори, това по никакъв начин не може да е основание да се касират резултатите от изборите. Това важно уточнение направи днес говорителят на ЦИК Александър Андреев на първия брифинг на комисията в настоящата кампания в отговор на въпрос на "Капитал" доколко са основателни изказаните от някои политици опасения, че ако няма машина за гласуване във всяка секция, това е нарушение на закона и може да доведе до касиране на изборите.
Такава теза защитаваха например двама депутати от РБ през последните дни (Димитър Делчев и Антони Тренчев от ДБГ). Същата теза развиха и колегите им бивши депутати от РБ, а сега от Нова република Петър Славов и Мартин Димитров, по чиито жалби срещу ограниченото машинно гласуване бе образувано дело във Върховния административен съд(ВАС).
Гласуването с машини е възможност, наравно с гласуването с бюлетини; дори да няма опция за машинно гласуване, опцията с бюлетини остава, а същественото е, че избирателят е имал възможност да упражни конституционното си право на глас. В този смисъл, дори да не се яви изпълнител по обявената обществена поръчка или пък този изпълнител не успее да покрие изискванията на обществената поръчка, това не би довело до основание да се атакуват изборите, беше позицията на Андреев.
Това важи включително и при положение, че въобще няма машинно гласуване в нито една изборна секция, а не само при ограничаването му до 500 секции, защото обществената поръчка ще се обяви за всички 13 000 машини наведнъж и ако пропадне, това ще означава, че никъде няма да има машинно гласуване. Иначе, дали една обществена поръчка се обявява за 500 или за 13 000, условията са едни и същи, каза Андреев.
Уточнението е съществен елемент, защото само за един ден ЦИК директно си промени мнението за възможността практически да се осигурят машини за гласуване във всички секции при спазване на правилата и гарантиране на сигурността. Само за един ден институции и експерти изпаднаха в директно противоречие по въпроса дали има време и потенциал да се проведе обществена поръчка и да се извърши сертифицирането на 13 000 машини за гласуване до датата на изборите на 26 март, като най-голямо отстъпление направи ЦИК, откъдето до момента твърдяха, че това е практически невъзможно. Същевременно всички отчитат вероятността обществената поръчка за машини за гласуване, която предстои да бъде обявена, да се провали.
Във вторник по делото пред ВАС, образувано срещу решението на на ЦИК да ограничи машинното гласуване само до 500 секции в страната, представителите на комисията Румяна Сидерова и Катя Иванова (членове на ЦИК) представиха на съда писмо на ДАНС в подкрепа на тезата за практическата неизпълнимост на повсеместно машинно гласуване. В него се казва, че за цялостна проверка и сертифициране на машините трябват 6 месеца. По тази причина и съдът взе отношение по твърденията на ЦИК за практическата невъзможност да въведе повсеместно тази опция: "Доводите на ЦИК при приемане на оспорваното решение, както и в съдебно заседание касаят трудности, респ. невъзможност ЦИК да изпълни законовите разпоредби за машинно гласуване. ...Но в случая ЦИК няма право на преценка, тъй като законът я задължава да осигури правото на избирателите да гласуват с бюлетина за машинно гласуване. Доводите за физическа невъзможост това да стане са неотносими към съдебното производство. Съдът извършва единствено преценка за законосъобразност на решението на ЦИК. При противоречие с разпоредба от закона съдът е длъжен да отмени решението на ЦИК. Той не може да изследва дали законовите разпоредби са изпълними".
В четвъртък обаче на брифинга на ЦИК тази позиция звучеше точно обратното - технически е напълно възможно да се извърши одитът и сертифицирнето на машините и в много по-кратък срок, даже на президентските избори 500-те машини за гласуване били проверени за около седмица от експерти на БАН.
На въпрос защо тогава се е получило това разминаване в позиците на комисията, която два дни по-рано представя доказателества, че ДАНС препоръчва 6-месечен срок за одит, а сега твърди, че това може да стане и за седмица, отговорът беше - няма промяна в позицията. Писмото на ДАНС всъщност било отговор на запитване на ЦИК във връзка с нуждата от одитиране на машините за президентскит избори, ДАНС отказала, но това било само мнение.
Малко след края на брифинга на ЦИК, на който бе поставен този въпрос, на сайта на ДАНС бе публикувано съобщение, чийто основен подтекст е, че ДАНС няма отношение към проблема.
В крайна сметка, днес стана ясно, че ако нещо осуети машинното гласуване, това няма да е липсата на финансови средства. След днешната среща на служебния вицепремиер по вътрешен ред и сигурност Стефан Янев, който отговаря за провеждането на изборите, с отговорните институции за провеждането на машинно гласуване, той обяви, че кабинетът има готовност да осигури необходимите ресурси, въз основа на обявена обществена поръчка и подписан договор.
Засега обаче е ясен само ориентировъчният брой на машините, които е планирано да се осигурят - около 13 000, съобразно броя на избирателните секции, завишен с 10 %. Самата поръчка трябва да бъде организирана от ЦИК, а в комисията още обсъждат параметрите и нямат представа какво ще правят. Тепърва предстои да се решава дори дали машините да бъдат купени или наети, както и да се уточнява необходимата сума. "Оставете ни малко време да вземем разумно решение", призова Нейкова.
Същевременно в четвъртък вицепремиерът Стефан Янев също се изрази уклончиво за възможността да се осигурят машини: "Има един специфичен въпрос, който е свързан с машините и машинното гласуване. Оставих го накрая, защото има известен потенциал за допълнително объркване и забавяне на целия процес. Той е свързан със сертифицирането на тези машини съгласно българското законодателство. Окуражени са държавните институции да идентифицират възможен ли е и имаме ли такъв потенциален сертификатор, който може да извърши тази дейност,за да се препоръча на ЦИК да се обърнат към него с цел е пестене на време и евентуално на средства или да се търси възможност за външен такъв", каза Янев, цитиран от "Фокус".
Неуместно е да се говори за вина и отговорност във връзка с мешинното гласуване, ЦИК няма вина, коментираха членовете на комисията. ЦИК няма никакво забавяне, защото тя по принцип няма право да обяви обществена поръчка преди насрочване на съответните избори. Това е изрично становище на ВАС, постановено по дело във връзка с местните избори през 2015 г., кгато съдът е отменил като преждевременно решение на ЦИК за определяне на членове на общинските избирателни комисии преди издаване на указа на президента.
Машинното гласуване ще оскъпи двойно изборите. Решението на ВАС на извънредните парламентарни избори да се гласува машинно в цялата страна и чужбина, а не само в 500 секции, изправи един срещу друг експерти и организатори на вота на 26 март. Докато специалистите виждат приближаващ хаос и предупреждават, че ще е почти невъзможно техниката да се осигури навреме, правителството и ЦИК успокояват, че всичко върви по график. Със сигурност обаче машинното гласуване ще оскъпи двойно вота, за който служебният кабинет задели около 30 млн. лв. Дори и машините да се вземат под наем, ще са необходими 22.5 млн. лв.
"Всичко върви, нямаме технически проблеми на този етап", декларира вчера вицепремиерът Стефан Янев, който отговаря пряко за изборите, след среща с ръководството на ЦИК, ГРАО и други звена. Той бе категоричен, че правителството ще осигури необходимия брой машини за гласуването, за които ЦИК ще обяви обществената поръчка. Комисията обаче няма никаква готовност за това - тя не знае нито дали поръчката ще бъде само една, нито колко пари ще са необходими, нито дали техниката ще бъде наета от други държави или закупена. "Каквито и да са средствата, колкото и повече да са средствата, ще търсим решение", обеща вицепремиерът Янев.
Експертите предупредиха, че ако обществената поръчка продължава да се бави, времето може да се окаже недостатъчно за провеждането й. От "Сиела норма" - фирмата, която два пъти досега е доставяла машини за изборите, коментираха, че този път може изобщо да не участват в конкурса. "Ако поръчката не бъде приключена и договорът не бъде сключен до месец преди изборите, ще бъде изключително тежко и почти невъзможно да се изпълни", заяви директорът на фирмата Веселин Тодоров. Той допълни, че за разлика от президентските избори миналата година, когато за доставката на 500 устройства е била необходима седмица, сега за оборудването на над 12 500 секции във и извън България е нужен повече от месец. "Дори да спечелим поръчката, ако трябва да сключим договор няколко дни преди изборите, може да откажем", бе категоричен Тодоров. И допълни, че ЦИК трябва да се задейства в близките 2-3 дни. Според сметките му всяка машина струва между 2000 и 2500 евро, а се наема за около 1800 лв., което ще натовари сериозно бюджета. В случай че машините се наемат, са нужни поне 22.5 млн. лв. Тодоров посъветва голямата поръчка за над 12 500 устройства да се "разбие" на малки и да се даде шанс на няколко фирми за доставка. "Сиела норма" обаче вероятно няма да участва в търга, ако той е един за всички машини.
Общественият съвет към ЦИК, в който членуват множество неправителствени организации, не бе оптимист за изборите. Членовете му обявиха, че с масовото въвеждане на машинното гласуване не трябва да се бърза. Ако се увеличи рязко броят на използваните машини без достатъчно време за подготовка, това може да се превърне в препъникамък в организацията на изборния процес. Членовете на съвета напомнят, че на президентските избори м.г. и в "най-успешните" СИК делът на гражданите, избрали машинната опция, рядко надхвърля 25-30% от всички гласували. "Потвърди се наблюдаваното от изборите за общински съветници през 2015 г., че някои СИК, които бяха разбрали, че машината улеснява работата им, окуражаваха избирателите да използват машинното гласуване", допълват те.
Правителството търси българска сертифицираща фирма, която да извърши технически одит на машините за гласуване, съобщи още вицепремиерът Стефан Янев. Ако няма такава, ще се търси в чужбина, допълни той. ДАНС излезе от анонимност вчера, за да съобщи, че няма да се занимава със сертифициране и проверка. "ДАНС няма законова компетентност за проверката и сертифицирането на системи и мрежи за некласифицирана информация", се казва в съобщението. Интересното е, че когато казусът с машинното гласуване се дебатираше в съда, ЦИК мотивира решението си да го ограничи именно със становище на ДАНС по казуса. "Според ДАНС, за да се въведе този начин за упражняване на правото на вот, са необходими най-малко 6 месеца, в които да се изготви подробна експертиза и да се извърши криптиране", обясниха пред съда от ЦИК.
Служебният премиер Огнян Герджиков не коментира вота, но призова неправителствените организации бързо да сформират Изборен борд. "Обръщам се към неправителствените организации с активно отношение с призив да сформират час по-скоро граждански Изборен борд. Тази успешна практика, осъществена по време на предишните две служебни правителства, може и трябва да бъде продължена", заяви Герджиков.
Без последствия
Бившият правосъден министър Екатерина Захариева и говорителят на ЦИК Александър Андреев бяха категорични, че дори и машините да не бъдат поставени във всяка секция, последици няма да има. "Трябва да спре спекулацията, че при липса на машини изборите ще бъдат касирани. Все пак ще има и хартиени бюлетини", обясни Захариева пред БНТ.
"Няма основание да се счита, че ако няма машинно гласуване, изборите няма да са законосъобразни. Ако не се яви изпълнител на обществената поръчка или той не успее да открие изискванията, това не би довело до незаконосъобразност и атакуване на резултатите от изборите", присъедини се Андреев. И той като Захариева обясни, че машинното гласуване е само една допълнителна възможност за избирателите и ако машините по някаква причина не работят, то изборният процес ще продължава с гласуване на хартия.
Социалните служби си признаха, че разиграват баба на дете с увреждане. Заради законов гаф на социалното министерство Агенцията за социално подпомагане разиграва една от най-уязвимите групи при децата с увреждания - сираците, които живеят при попечител или настойник. Това се разбра покрай случая с 14-годишния Любчо, чиято баба се оплака, че са спрели всички помощи на детето. След като няколко дни Агенцията за социално подпомагане отричаше това, вчера от там най-сетне си признаха, че първоначално наистина са отказали да дадат на Любчо новата, по-висока добавка от 930 лв. От тази година по нареждане на бившия премиер Бойко Борисов децата с над 50% увреждания трябва да получават между 350 и 930 лв. месечно.
Съдбата на Любчо е добре известна - родителите му загиват в катастрофа, причинена от пиян шофьор. При инцидента майка му е бременна в осмия месец. Лекарите не успяват да спасят жената, но спасяват детето, което е с тежки увреждания. Днес то живее с баба си и дядо си. Тази седмица бабата Саня Христова е привикана в социалната служба в "Красно село", където й обяснили, че не може да взема новата помощ, защото в закона не пишело нищо за попечителите и настойниците. Казали й също, че спират другите добавки. След като жената се оплака в медиите, в сряда от АСП увериха, че помощта на Любчо не е спирана и че всичко се прави автоматично, без подаване на документи и разкарване.
Вчера поделението на социалната агенция в "Красно село" обаче потвърди изцяло разказа на жената. Социалните чиновници там признаха пред "Сега", че са извикали Саня, за да й кажат, че от 1 януари Любчо не може да получава по 930 лв. като всички деца с неговата степен на увреждане. Причината според социалните работници от "Красно село" е, че в закона и правилника към него не пише нищо за попечителите конкретно за тази помощ. Затова те предложили да запишат Любчо, че е настанен при близки, за да не спре да получава подкрепа от държавата. Така обаче той щеше да получава 490 лв., вместо 930 лв. Бабата на Любчо отказва тази по-ниска помощ и казва, че ще си търси правата. До края на миналата година той е вземал по 340 лв.
"Има нормативен пропуск в закона и в правилника. Ние се обърнахме към централното управление (на АСП). Те са питали в министерството и от там са им дали устни указания, че на базата на чл. 9 от закона, на базата на Семейния кодекс и на параграф 3 от държавния бюджет, можем да издадем заповед за новата помощ от 930 лв., защото този пропуск 100% ще се оправи", разказаха от поделението на АСП. По думите им в момента имало работна група, която изготвя промените в правилника към закона, за да се запълни "нормативният пропуск". От социалното министерство обаче обясниха, че пропуск няма. Действително имало работна група от 19 декември миналата година, която до края на февруари трябва да изготви промени в правилника към закона за семейните помощи, но не за да се изчиства този въпрос. Конкретният казус с Любчо от МТСП не коментираха и вчера. Според агенцията в ситуацията на Любчо са 17 деца у нас.
Обида
Онзи ден в официално разпространено съобщение от АСП обясниха, че на Любчо му е издадена новата заповед за помощта, тя никога не е спирана и реално проблем няма. И вчера продължиха да твърдят същото, като отказаха да коментират разказа на бабата, камо ли да й се извинят. Саня няма претенции към отношението на служителите в службата в "Красно село", но е възмутена от начина, по който на централно ниво се опитаха да замажат случая. "Много съм обидена на АСП. Излиза, че аз лъжа. Поне едно "извинявай" да бяха казали", каза пред "Сега" жената.
Необяснимо
Другият голям абсурд в новите помощи е разликата в сумите според вида на семейството, в което е настанено детето. 930 лв. се полагат само на тези, които живеят с родители или осиновители. Ако обаче детето е настанено при близки или в приемно семейство, помощта за същото увреждане пада почти наполовина - 490 лв.
Първото вето на Радев - срещу вечните концесии. Първото си вето върху Закона за концесиите наложи в четвъртък президентът Румен Радев. Той упражни конституционното си правомощие да върне за преразглеждане в Народното събрание закон, който според него не отговаря на обществения интерес. Законът за концесиите е приет в последните часове на 43-ото народно събрание с минимално мнозинство, заяви Радев. В него по думите му има разпоредби, които поставят под въпрос принципите на правовата държава и местното самоуправление.
Държавният глава смята, че законът въвежда широки граници на субективизъм и възможности за корупционни практики. Според Радев текстовете предпоставяли вземане на решения, ощетяващи обществения интерес. Като допълнителен аргумент президентът изтъкна факта, че Законът за концесиите предвижда промени в други 29 закона, с което "навлиза в дълбочина в икономическите отношения на държавата".
Считам, че подобни ключови промени в нашето законодателство следва да се извършват след широк обществен дебат и най-вече с грижа за обществения интерес и националната сигурност, заяви Румен Радев.
Той е категоричен, че възможните санкции от необнародването на закона са несъизмерими с потенциалните рискове и щети от неговото прилагане. Вярвам, че при бъдещото обсъждане на закона институциите ще подходят отговорно към обществото и бъдещите поколения, както и със спазване на eвропейското законодателство, заяви още държавният глава.
Това е първият случай на вето без действащ парламент, което предизвика юридически спор може ли следващият парламент да преразгледа текстовете. Това, че в момента няма действащ парламент, не представлява никакъв проблем, коментира пред "24 часа" юристът и бивш конституционен съдия Георги Марков.
Наложеното вето ще бъде разгледано от следващото Народно събрание, заяви той. Новият закон за концесиите умря. С него е приключено. Така коментира за "Вевести" проф. Георги Близнашки отлагателното вето на президента. Според него ветото се разглежда в двуседмичен срок от народните представители. Но в този случай следващото Народно събрание дори няма да разглежда ветото, а ще трябва да се внесе нов Закон за концесиите, който отново да извърви процедурата на две гласувания.
По-рано в четвъртък представители на КТ "Подкрепа" посетиха Радев и го призоваха да наложи вето върху Закона за концесиите. Според президента на синдикалната организация Димитър Манолов законът е бил приет набързо, без обществен дебат в последните дни на парламента. По-късно със същия призив към държавния глава се обърнаха от новоучредената "Нова република" на Радан Кънев и движение "Да, България" на Христо Иванов.
Според "Нова република" "новият закон за концесиите е приет в услуга на тесни корпоративни интереси. Целта е да се "бетонират" за десетки години напред договори за почистване на големите градове с "правилните" фирми". Законът не гарантира реално публично участие и адекватен публичен контрол върху концесиите, като в същото време унищожава конкуренцията и свободния пазар, твърдят от "Да, България".
На 20 януари депутатите започнаха с окончателното приемане на Закона за концесиите. В същия ден 50 депутати от Реформаторския блок, Патриотичния фронт, "БСП - лява България", АБВ, "БДЦ - Народен съюз" и "Атака" внесоха в деловодството на НС искане за свикване на извънредно пленарно заседание на 24 януари. Тогава в програмата на парламента бе включено гласуването на останалите текстове от закона.
Петър Славов от РБ поиска отлагане на гласуването. "Това е около 300 страници законопроект, който аз лично не мога да си представя как ще го изгледаме", каза той. Текстовете обаче бяха окончателно приети.
Единственият депутат, който се изказа по промените, бе Христиан Митев от Патриотичния фронт. Той коментира текстовете, според които концесионер на запазена концесия може да бъде само икономически оператор, при условие че най-малко 30% от неговите работници и служители са хора с увреждания или хора в неравностойно положение.
Митев предложи прагът да е 70%, за да не се стига до злоупотреби. "С начина, по който е въведен в закона този тип концесии, на практика се отваря вратата, и то особено в общините, да бъде използвано това от концесионери, които искат да спечелят и да получат едно предимство - на практика с наемане на определен брой лица, които са в неравностойно положение, както е записано, и които по този начин само с наемане на тези лица да спечелят едно предимство в процедурата по отдаване на концесия", смята Митев.
Без никакви спорове текстовете минаха окончателно в пленарна зала. Това предизвика недоволството на еколози, които на 30 януари излязоха на протест с искане за налагане на вето. "Въвеждането на практика на вечни концесии противоречи на целите и смисъла на европейското законодателство. Концесионерът получава неограничени права и върху прилежащите на концесията съседни територии и публични мрежи на техническата инфраструктура, което е в противовес с обществения интерес", е тяхната позиция. Срещу възможността за вечни концесии се обявиха и синдикатите.
"Концесия със срок над 50 г. по същество е приватизация", твърдят от "Подкрепа". Срокът, който възложителят трябва да промени обаче, става състезателен елемент и трябва да е финансово и икономически обоснован, смятат експерти. Така например, ако един участник в конкурс за концесия заяви, че иска вечна концесия, а конкурентът му предложи модел с възвръщаемост 15 години например, вторият ще бъде с по-голям шанс да стане концесионер.
Преди дни и Данаил Кирилов, който бе председател на правната комисия, препотвърди тази теза, като отхвърли обвиненията за вечни концесии Гласуваните текстове въвеждат задължително одобрение от Народното събрание, в случай че срокът за концесия е 35 години.
Максималният срок не може да е по-дълъг от времето, необходимо на концесионера за възвръщане на направените инвестиции и на разходите по експлоатация на строежа или на услугите и за получаване на доход от вложения капитал при отчитане на прогнозирания икономически баланс и на цената на услугите, които ще се предоставят, гласи новият закон.
Чрез промените бяха транспонирани 4 европейски директиви. Срокът за съобразяване на българското законодателство с тях изтече на 14 април 2016 г. Данаил Кирилов, който беше председател на правната комисия в парламента, обясни, че ако транспонирането се беше забавило още малко, ефективните наказания за България щяха да дойдат още през март.
"Вече нямаше да са предупреждения и процедури, а ще се плаща по 850 хил. евро на месец за неприето законодателство", разясни той. Според синдикатите вносителите "проправят път на провалената концепция за публично-частното партньорство.
Законът за публично-частното партньорство така и не беше приложен, тъй като изрично указваше, че то не е концесия. С новия Закон за концесиите разликата между ПЧП и концесия се заличава."
На второ четене промените минаха със 70 гласа от общо 76 присъстващи депутати.
Корнелия Нинова: Браво, г-н президент!
"Със Закона за концесиите се създаваха условия за корупция и обслужване на частни интереси. В текстовете се предвиждаше дори концесия върху пощенски услуги и изплащането на пенсиите. БСП се противопостави по време на неговото обсъждане, но управляващото мнозинство го прие." Това написа лидерът на БСП Корнелия Нинова във фейсбук по повод първото вето от Румен Радев.
"Поздравявам ви за позицията в защита на държавната собственост и обществения интерес", написа още лидерката на БСП.
Автор на жълт сайт назначен за зам.-министър на правосъдието. Авторът на жълтия сайт "Афера" Валери Тарандов бе назначен за зам.-министър на правосъдието със заповед на служебния премиер Огнян Герджиков.
Тарандов е юрист от Софийския университет, специализирал е правораздаване, работил е като адвокат, а от 2015 г. е зам.-шеф на арбитражен съд към неправителствена организация, мотивираха назначението от Министерския съвет. Назначението на Тарандов бе обявено първо в "Афера" - жълтия сайт се похвали, че е техен автор.
Предложението за Тарандов е на правосъдната министърка Мария Павлова, както всички назначения на заместници се правят от министри, казаха от правителствената пресслужба.
Тарандов е съпруг на известната столична съдийка Вера Чочкова. През годините жена му е решавала знакови дела. Чочкова се прочу за първи път през 2001 г., когато обяви за "невинен" бившия шеф на ВИС-2 Георги Илиев, вече покойник, по обвинение за хулиганство и побой над Слави Бинев в БИАД. Съдийката оправда и бившия столичен кмет Стефан Софиянски по едно от делата срещу него.
Миналата година Чочкова осъди лидера на "Атака" Волен Сидеров да чисти паметници. Съдията в Административен съд - София град, Деница Александрова-Митрова също бе назначена от Герджиков за зам.-министър на правосъдието. И тя е възпитаничка на Юридическия факултет на СУ.
16 нови зам.-министри в осем министерства назначи в четвъртък Герджиков.
Трима бивши заместници се завърнаха в здравното министерство по искане на министър Илко Семерджиев. Това са Атанас Кундурджиев, Галин Каменов и Любомир Гайдов. Кундурджиев е началник на отделение в болница "Св. Иван Рилски" и член на борда на "Александровска". Бил е зам.-министър в последната година от правителството на Иван Костов. По същото време зам.-министър в здравеопазването е бил и назначеният сега Галин Каменов. Тогава министър пак бе Семерджиев. Зам.-министър, но в началото на първото управление на Бойко Борисов, е бил и Любомир Гайдов. Той е съдия във Върховния административен съд.
Светла Янчева, Георги Георгиев и Иван Палигоров станаха заместници на земеделския министър Христо Бозуков. Янчева е зам.-ректор на Аграрния университет в Пловдив, Георгиев е шеф на катедра в Тракийския университет, а Палигоров - декан в Лесотехническия.
Ваня Стойнева и Мария Гайдарова са новите зам.-министри на образованието. Там на поста остава Иван Димов Стойнева идва от Министерството на финансите, а Гайдарова е била директор на основно училище в Пловдив. За зам.-министри на екологията Герджиков назначи Мариела Начева и Ренета Колева. Начева идва от частна фирма, а Колева от 2014 г. е шеф на извънбюджетния фонд на екоминистерството.
Румен Брусарски бе назначен за втори зам.-министър на финансите. Той преподава в УНСС, бил е зам.-шеф на фонд "Земеделие".
Константин Делисивков, изпълнителен директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, стана зам.-министър на енергетиката.
Лъчезар Борисов и Любомир Ганчев пък бяха назначени в икономиката. Борисов е шеф на отдел в министерството, а Ганчев е бил в борда на "Джереми България" и съветник на икономическия министър в кабинета на Пламен Орешарски Драгомир Стойнев.
Путин не ни се сърди, чака покана. Русия не ни се сърди за проваления проект "Южен поток". Това стана ясно от думите на Владимир Путин при срещата му с унгарския премиер Виктор Орбан в Будапеща. "Нямаме намерение да се обиждаме на България или други страни, които не намериха мъжество да се противопоставят на решението на Еврокомисията", подчерта руският президент. Той заяви, че всеки вариант за доставка на руски газ в Европа е възможен, стига Москва да получи гаранции от Брюксел.
Руски експерти и медии изтълкуваха думите му като знак, че проектът "Южен поток" може да бъде възроден. В същото време руският посланик у нас Анатолий Макаров заяви, че е добре Путин да получи покана за визита в България, защото за последно е идвал на официално посещение през януари 2008 г.
В същото време Макаров отчете "позитивен прелом в застоя на българо-руските отношения" през миналата година и приветства започването на "нов етап" в тях. "Много бих искал да развивам отношенията между България и Русия и те да вървят напред, но за последен път кракът на Путин е стъпил в България през януари 2008 г. Скоро ще имаме антиюбилей, ако продължаваме така", допълни дипломатът пред БНР.
Макаров настоя да се направи всичко възможно връзките между двете страни да се засилят. "Разбирам, че никой още не е поканил руския президент в България, но би било много добре за двустранните ни отношения той да дойде, все пак обаче такава визита трябва да бъде подготвена", каза посланикът.
Според запознати след като направи първата си визита в Брюксел, новият президент Румен Радев може да отправи покана към руския си колега. При разговорите си в централата на НАТО Радев изрично подчерта, че държи на диалога с Москва.
Омбудсманът:"Топлофикация" платила 15 млн. за юрисконсулти. "С юрисконсултските възнаграждения по делата, заведени от "Топлофикация-София" само през 2015 г. - около 15 млн. лв., дружеството е можело да подготви екип от космонавти". Това заяви омбудсманът Мая Манолова при разглеждане на делото, която тя води срещу "Топлофикация" в Административния съд. Манолова обжалва отказа на изпълнителния директор на дружеството да отговори как са похарчени парите за юрисконсултски възнаграждения, които длъжниците на "Топлофикация" плащат.
На 7 октомври 2016 г. омбудсманът поиска отговор на 10 въпроса по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). В рамките на 14-дневния срок Мая Манолова не получи отговор. Вместо това, от "Топлофикация София" изпратиха писмо, в което се твърди, че дружеството не попада в приложното поле на ЗДОИ.
"Заведените дела срещу длъжници на "Топлофикация" през тази година са 21 766. По всяко от тях са начислени юрисконсултски възнаграждения. Така са събрани общо около 10-15 млн. лв.", каза вчера Манолова. "Около 3 млн. лв. дружеството е дало на адвокатски кантори и това става ясно от бизнес плана за развитието на дружеството, представен пред Столични общински съвет миналата седмица", посочи още омбудсманът пред съда. И допълни, че хората искат да знаят за какво се харчат парите им. До 30 дни е законовият срок, в който съдът ще се произнесе трябва ли "Топлофикация-София" да каже колко е платила на юрисконсултите си през 2015 г.
Дерат с такса „бебе" и „първи преглед". Доктори дерат родители на новородени с такса „бебе" и „първи преглед" у дома, установи репортерска проверка на „Монитор". От некоректната практика масово се оплакват майки в интернет форумите.
По 50 лева пък искат някои болници за припознаване на детето от бащата, когато родителите нямат подпис в гражданското. „Петдесет лева платихме за припознаване, родих в държавна болница", пише Ели С. Оказва се обаче, че на нея, както и на други жени, споделящи за същата сума в социалните мрежи, са им взели по 10 и дори по 15 лева отгоре. Въпросната такса е фиксирана и е 40 лева. Тя е отпреди няколко години, когато беше въведена и възможността специална юридическа комисия в болниците с АГ-та да решава този въпрос. Така се спестява неудобството на родителите да търсят нотариус в рамките на два дни, след като детето е родено, за да бъде припознато от бащата, поясниха от Националната пациентска организация.
Когато този срок бъде пропуснат, то се записва на името на майката, за да му бъде даден ЕГН. Уреждането на въпроса с припознаването след изписването става по съдебен ред, поясниха юристи.
Педиатри пък взимат по 30 лева на ръка за първи преглед у дома на новороденото след изписването му от болницата, установи още репортерска проверка.
3,7 млрд. души се качиха на самолет през 2016 г. 3,7 млрд. души са се качили на самолет през 2016 г. Това съобщи Международната асоциация за въздушен транспорт (МАВТ - IATA), цитирана от Reuters. Пътуванията са нараснали с 6,3 на сто на годишна база. Увеличението се дължи на факта, че пътуващите със самолет вече са се приспособили към несигурната обстановка, както и от умереното активизиране на глобалната икономика, обясняват от асоциацията.
Това е второто най-силно увеличение на пътническия трафик след 2015 г., когато ръстът достигна 6,5 на сто. За последните 10 години средното нарастване е с 5,5%, обясняват още от организацията. Най-силен скок в пътническия трафик е регистриран от компаниите в Близкия изток (+11,8%), следвани от азиатско-тихоокеанския район, на който се пада една трета от глобалния трафик, с увеличение от 8,3%. Засиленото търсене на полети в този район е доведе до нарастване от 8,8% само за месец декември 2016 г.
Авиопревозвачите от Латинска Америка, които през 2015-а отчетоха растеж от 9,3 на сто, миналата година имат забавяне на темпа с нарастване до едва 7,4 на сто, което е причинено от политическите и икономическите трудности в Бразилия - най-големият пазар в региона.
В Европа нарастването е 4,8% през миналата година след плюс 5% през 2015-а, но европейските авиокомпании запазват рекорда в показателя заетост на местата в самолетите с 82,2 на сто, допълва АФП.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |