Парното поскъпва поне със 7% от април. Парното в София поскъпва от април. „Топлофикация София" ще поиска от Комисията за енергийно и водно регулиране по-висока цена, съобщиха за „Труд" от дружеството.
Оправданието е настояването на „Булгаргаз", обявено в петък, за увеличение на цената на природния газ с 32,44 на сто от 1 април 2017 г.
Ако КЕВР одобри такова повишение, ние ще поискаме увеличение на цената на парното, заяви пред „Труд" говорителят на „Топлофикация София" Елизабет Павлова.
По думите й това ще стане ясно след 10 март. До тази дата е срокът, в който „Булгаргаз" трябва да внесе предложението си в КЕВР. До 30 март регулаторът трябва да излезе с решение дали и с какъв процент да вдигне цените на парното и газа.
Според енергийни експерти КЕВР ще одобри поскъпване на природния газ с поне 10%, а това ще доведе до повишаване на цената на парното и топлата вода със 7,5-8% от 1 април. Причината е, че синьото гориво представлява 75-80% от себестойността на произведената топлинна енергия.
В края на миналата година „Булгаргаз" поиска от КЕВР 13,53% поскъпване на газа от 1 януари 2017 г., но регулаторът одобри повишение от 4, 65%.
Сега, според разчетите на газовото дружество от април цената трябва да стане 371,10 лв. за 1000 куб. м без таксите за пренос, акциз и ДДС, което е увеличение с 90,89 лв. спрямо прилаганата в момента тарифа.
Аргументите за новото увеличение са очакваните по-високи доставни цени на газа от пролетта, както и курса на щатския долар.
Междувременно от „Топлофикация София" потвърдиха, че ще компенсират само част от клиентите си, които останаха без отопление заради авария.
Те ще бъдат обезщетени още в сметките си за месец февруари без да е необходимо да подават заявления за това.
Компанията ще предложи на принципала в лицето на Столичния общински съвет да бъдат обезщетени всички клиенти на топлорайон „София Изток", независимо дали са били без отопление 48 или повече часа. За жителите на квартали, в които проблемът е отстранен до 48 часа - какъвто беше случая с „Люлин" и „Надежда", обаче обезщетение няма да има.
София най-евтина за почивка. Българската столица София е най-евтиното място за почивка през 2017 г., показва годишният доклад на сайта за летищни трансфери Hoppa, публикуван в престижното издание Business insider. В класацията попадат 19 дестинации в света, които предлагат най-ниски разходи за ваканция.
В средния разход на човек са включени цените на двойна стая в хотел, храна за двама с бутилка вино, 3 км возене с такси, както и чаша кафе, коктейл и бира.
Според изчисленията за всичко това в София ще платите малко над 47 долара.
Долар-два по-скъпо ще ви излезе, ако посетите Кайро, Египет или Картахена, Колумбия. В Анталия, Турция и Букурещ, Румъния средната цена на човек стига около 55 долара.
Сред евтините дестинации попадат още столиците на Мексико - Мексико сити, на Филипините - Манила, на Украйна - Киев, на Уганда - Кампала, на Малайзия - Куала Лампур. Около 64-65 долара ще ви струва на ден почивката в Слима, Малта, Краков, Полша и Хо Чи Мин, Виетнам.
Най-високи цени държат в Йоханесбург, Южна Африка, Мумбай, Мека, Банкок и Ханя, Гърция, където разходът на ден стига до 70 долара на човек.
За пинт бира или около половин литър ще платите най-малко в Манила и Сием Реап, Камбоджа - едва 0,47 долара или приблизително 86 стотинки. Най-скъпо струва напитката в Куала Лампур - 4,34 долара или близо 8 лева.
Таксиметровите услуги варират от едва долар за 3 км в Кайро до 6 долара за същото разстояние в Йоханесбург.
Предизвестеният крах на програмата за образование и наука. Европейската комисия най-вероятно ще спре плащания по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" (ОПНОИР), стана ясно от писмо до българските власти. То беше публикувано първо в сайта "Бивол", а информацията беше потвърдена в петък сутринта и от служебния министър на образованието и науката проф. Николай Денков. Писмото е пристигнало в четвъртък.
Междинните плащания ще бъдат прекъснати след излизането на одитния доклад за програмата, който се чака всеки момент, научи "Капитал". Според правилата на ЕК България има два месеца от пристигането на писмото на ЕК, за да върне коментари по него. Прекъсването на плащанията ще е за шест месеца, в рамките на които България трябва да покаже какви мерки предвижда и да ги приложи, а одит да потвърди, че работят. Ако това не се случи, програмата се замразява.
Проблемите по ОПНОИР, която е на стойност 1.3 млрд. лв, бяха ясни от няколко месеца и реакцията на комисията е очаквана. Те показват значителни дупки в системите за управление и контрол на програмата и ако министерството не успее бързо да покаже, че може прозрачно и ефективно да разпределя и разходва средства, рискът за дългоочакваните фондове за образование и наука наистина е сериозен.
Къде са проблемите
Нарушенията, които Европейската комисия е констатирала по време на одит в края на октомври миналата година, са свързани със системите за управление и контрол на програмата, както и с проведени конкурсни сесии. Експертите са проверили общо 16 операции, в 8 от които са намерили проблеми - това са били схеми на стойност над 96% от общата за проверените: т.е. проблем има при почти всички раздадени средства. Изводите от проверката всъщност се забавиха, като според двама източници на "Капитал" бившият министър на образованието Меглена Кунева е била лично в Брюксел, за да опита да отложи оповестяването на резултатите.
Сред основните проблеми, описани в писмото, са непрозрачно оценяване на проекти и липса на ясна одитна следа (много сериозно нарушение), незадоволително изпълнение на процедурата по подбор на операции, лоша организация на отделите, които изпълняват проектите, липса на конкурсни процедури за избор на външни експерти, недобра преценка на индикатори за измама и пропуск при използването на опростените варианти за разходите.
По повечето от процедурите има и друг сериозен проблем: парите се дават от орган в самото министерство и се получават и разходват от негови дирекции. "При структурирането на управляващия орган на програмата например, няма ясно разделение на функциите на този, който осигурява парите - управляващия орган в структурата на МОН, и на този, който изпълнява проектите - отново част от МОН", обясни проф. Денков.
Това се смяташе за потенциален риск още при договарянето на програмата и България трябваше дълго да убеждава Брюксел, че образователното министерство ще има капацитет да управлява оперативна програма. Очевидно е, че то не се е справило с това да гарантира ясна управленска структура - експертите на Европейската комисия намират, че няма достатъчно разделение на функциите по подбор на операции и по проверка на управлението.
През юли м.г. тогавашният министър на образованието Меглена Кунева заяви, че лично поема контрола върху оперативната програма. Това още повече разми границите между управляващ орган и изпълняващ проектите, предвид че всички дирекции са на подчинение на министъра. Решението на Кунева тогава дойде след съмнения за злоупотреби по схемата за подкрепа за предучилищното възпитание и подготовка на деца в неравностойно положение, когато МОН беше класирало три идентични организации и проекти сред спечелилите. Това вероятно е още една от операциите, за които ЕК е констатирала нарушения.
Чака се оставката на ръководството
"Не съм изненадан от констатациите и критичния тон на писмото - те са логично следствие от начина, по който беше управлявана програмата през последната година", заяви пред журналисти служебният министър Николай Денков. През април 2016 г. той подаде оставка като зам.-министър в МОН, отговарящ за ОПНОИР, именно заради несъгласие с промяната в подхода към програмата след назначението на Меглена Кунева за министър.
Когато Кунева зае мястото на Тодор Танев в началото на 2016 г., тя назначи нов зам.-министър за ОПНОИР - Красимир Киряков, а Николай Денков беше изолиран от взимането на решения по отношение на европейските фондове. В края на миналата година оставка подаде и тогавашният директор на дирекция "Структурни фондове" Иван Модев, а мястото му зае дотогава зам.-директорът на звеното Цветана Герджикова. Тя е отдавнашен кадър на МОН, назначена първо от Даниел Вълчев по времето му като министър през 2007 г. Три години по-късно е уволнена от Сергей Игнатов при първия кабинет на ГЕРБ. Връща се през 2015 г. при министър Тодор Танев и по неофициална информация - след натиск от "Движение "България на гражданите". След идването на Кунева в МОН, Герджикова започва активно да участва в обсъжданията за оперативната програма, включително с Европейската комисия.
"Смятам, че настоящият ръководител на управляващия орган на ОП НОИР г-жа Цветана Герджикова носи пряка отговорност за част от тези проблеми, затова до края на днешния ден очаквам нейната оставка", категоричен беше днес служебният министър.
Проблемите и извиненията на Кунева
За проблеми в ОПНОИР сигнализира и малко преди назначаването на служебния кабинет бившият вицепремиер по управлението на европейските фондове Томислав Дончев. В писмо до Кунева той изреди сериозни проблеми в оста за центровете за върхови постижения и центровете за компетентност. Оказа се, че МОН е променил в движение насоките за кандидатстване и е нарушил правилото за равнопоставеност.
Пред БНТ днес Меглена Кунева коментира, че отговорността й е била да осигури цикъл от действия в рамките на 10 месеца и да се стабилизира системата, да се акредитира и ускори оперативната програма. "Направихме всичко необходимо и сега проф. Денков може да стартира с успех", смята Кунева.
Резултатите от лошото управление на програмата през последната година обаче са видими - изплатените по нея средства към 31 януари са едва 2.8% от общия й бюджет, а договореният ресурс в началото на третата й година - 24%. Обявяването на избраните проекти по някои операции се забави, а процесът спря да е публичен - списък със спечелилите бенефициенти вече не се публикува на сайта на МОН.
Какво следва
В подобна ситуация бяха две оперативни програми от миналия програмен период - "Околна среда" и "Регионално развитие". През 2014 г. по време на кабинета "Орешарски", те също бяха със спрени плащания и в крайна сметка получиха финансови корекции. Това най-вероятно очаква и ОПНОИР.
"Заедно с ЕК и съгласувано с екипа на вицепремиера по европейските фондове ние вече подготвяме план за действие за разрешаване на тези проблеми в най-кратък срок", заяви служебният министър проф. Денков. Но допълни, че "някои от решенията ще изискват по-дълъг хоризонт от мандата на служебното правителство, независимо кой ще е следващият министър."
"Булгаргаз" поиска газът да поскъпне с над 32% от април. Държавният газов търговец "Булгаргаз" поиска увеличение на природния газ с 32.44% от началото на април. Окончателното предложение за изменение на цената ще бъде внесено за одобрение от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) след месец. Ако то остане непроменено, през второто тримесечие на годината стойността на природния газ ще бъде 371.1 лв. за 1000 куб. м, или с 90.89 лв. повече в сравнение с настоящата цена.
В тази сума не се включват разходите за ДДС и акциз, както и таксата за пренос на горивото, която от миналото тримесечие се калкулира и заплаща отделно, като идеята е размерът й да започне да се определя по нов входно-изходен модел. Към момента тя е 19.73 лв. на 1000 куб. м, които се събират от "Булгаргаз" и се превеждат на преносния оператор "Булгартрансгаз".
Шоково увеличение
Ако предложението на "Булгаргаз" за повишаване на цената бъде одобрено, това ще е най-голямото поскъпване на природния газ от началото на 2014 г. насам. До внасянето на окончателното предложение на компанията обаче остава месец, а практиката досега показва, че регулаторът рядко удовлетворява исканията, посочени в ценовите прогнози на дружествата.
За предишното тримесечие държавният монополист първоначално прогнозира увеличение от 10.23%, а впоследствие внесе предложение за ръст на цената с 13.53% с аргумента, че в началото на 2017 г. се очаква доставните цени на горивото да нараснат. Одобреното от КЕВР в края на декември поскъпване обаче беше с 4.65% до 280.21 лв. за 1000 куб. м.
Няколко дни преди решението на регулатора от "Булгаргаз" обявиха, че ако повишението бъде само с 4.65%, за първото тримесечие на 2017 г. дружеството ще отчете загуба от 34 млн. лв., което би било първият отрицателен финансов резултат от година насам. От своя страна в ценовия си доклад от КЕВР посочиха, че през втората половина на 2016 г. разходите на "Булгаргаз" за доставката на газа са били по-ниски от предвидените, което е позволило на търговеца да отчете по-високи печалби за периода.
Аргументите на "Булгаргаз"
В оповестената прогноза за цените през второто тримесечие от компанията отново посочват, че одобрените от КЕВР продажни цени за първите три месеца на 2017 г. са били по-ниски от доставните, при които "Булгаргаз" купува горивото от руския доставчик "Газпром". Цената на природния газ е пряко свързана с тази на петрола, предвижданията на анализатори са тя да се запази на равнища от около 50-55 долара за барел и през 2017 г., което означава, че през годината е малко вероятно да има резки поскъпвания на газа.
Върху ценообразуването влияние оказва и курсът на лева към щатския долар, който от началото на годината като цяло намалява, но понижението идва след рекордните за последните години стойности, достигнати в края на 2016 г.
Взетото от регулатора в края на декември решение за по-умерено поскъпване на природния газ през първото тримесечие на 2017 г. на практика донесе спокойствие на клиентите през зимните месеци, когато потреблението е най-високо. Ако КЕВР беше приела предложеното от "Булгаргаз" поскъпване с над 13%, това щеше да доведе до промяна и в цените на топлоенергията и електроенергията, произвеждани от топлофикациите, за които газът е основна суровина. Така дори и сега предложеното от държавния газов търговец значително поскъпване да бъде одобрено, то ще се случи след края на отоплителния сезон, когато сметките за отопление намаляват и се предполага, че потребителите биха приели по-лесно повишението на цените. То обаче ще е шоково за индустрията - основно торовите заводи и други големи предприятия.
В някои общини на всеки 50 души един е чиновник. В България има общини с изумителна гъстота на чиновници. Например в Ковачевци, Бойница, Макреш на 1000 души население се падат по 20 и повече общински служители, отбелязва анализ на Института за пазарна икономика. За сравнение - в общини отличници като Добрич, София, Перник, Казанлък на 1000 жители се падат само по двама бюрократи.
"Продължаващият спад на населението в редица райони на страната води до все по-фрапантни съотношения между размера на общинските администрации и броя на обслужваното от тях население", посочват от ИПИ, като се позовават на данни, предоставени им от Министерството на финансите. Оказва се, че в големите общини няма тежки диспропорции, но в някои от най-малките чиновниците са прекалено много на фона на оредяващите обитатели. В тези населени места икономиката обикновено е зле и на практика местната администрация се явява един от най-големите работодатели. Много местни хора си изкарват заплатата на общинска служба.
Данните на МФ показват, че най-скромни са администрациите в Добрич, Бургас, София и Русе - под двама служители на 1000 души население. Подобна е ситуацията и в останалите големи областни градове. А на другия полюс живеят общини като Трекляно в област Кюстендил, където при население от 889 души 35-има са общински служители. Близо до този своеобразен рекорд са Бойница, Видинско (с 1143 жители), Ковачевци, Пернишко (1760), и Макреш, Видинско (1438), където на 1000 души се падат над 20 чиновници.
Прави впечатление, че много от общините с несъразмерно голяма местна администрация са в Северозападна България. Освен Бойница и Макреш са Кула, Ново село, Грамада и други. Диспропорциите са почти задължителни там, където върви обезлюдяване и възможностите за работа са оскъдни.
Данните налагат ясен извод - макар че териториално-административната реформа в момента не е на дневен ред, тя няма как да бъде избегната в близко бъдеще, коментират авторите на анализа.
На ниво области ясно се виждат различните тенденции. За Добричка област например има впечатляващо свиване - през периода 2014-2016 г. чиновниците са намалени от седем на под петима на 1000 жители. Такова движение има още в областите Пловдив, Ямбол, Хасково и Габрово, като причините са различни. Например заради бума на индустриалните зони в района на Пловдив населението се увеличава, а това намалява "тежестта" на работещите в администрацията.
Лоши примери са областите Кърджали, Варна, Кюстендил, Враца, Перник и Силистра, където делът на чиновниците спрямо населението расте.
Изводи
При равни други условия намаляващият брой на населението следва да води до намаляване на административния апарат, особено в районите, където се наблюдава трайна тенденция на отрицателни естествен и механичен прираст. Превръщането на общинските администрации в основен работодател за района крие редица рискове. Непосредственото съседство между малки общини с раздута администрация като Трекляно и големи общини със скромен дял на обслужващ персонал като Кюстендил ясно показва, че е необходимо сливане, вливане и закриване на административни единици, смятат от ИПИ.
ЦИК спешно наема евтини машини за гласуване. Централната избирателна комисия (ЦИК) най-накрая взе решение за обявяване на експресна обществена поръчка за наемане или купуване на машини за гласуване. Това става ясно от съобщение на комисията, публикувано късно вечерта в петък.
Поръчката е озаглавена "Осигуряване/наемане на специализирани устройства за машинно гласуване за произвеждане на изборите за народни представители на 26 март 2017 г.". Това може да се тълкува и като купуване, и като наемане. В съобщението пише, че се търсят 12 500 устройства. Прогнозната им стойност е 12.5 млн. лв. без ДДС, което според експерти е крайно недостатъчно и продавачи ще се намерят трудно. Таванът е определен на 15 млн. лв. без ДДС, който обаче пак няма да стигне за купуване.
Преди време Веселин Тодоров, директор на "Сиела норма" - фирмата, която два пъти досега е давала под наем машини за изборите, изчисли, че наемът на едно устройство струва 1800 лв., т.е. за предстоящите избори ще са нужни 22.5 млн. лв. Покупката би струвала 50-62.5 млн. лв., тъй като единичната цена е 2000-2500 евро.
Поради неяснотите около машинния вот и малкото оставащо време до изборите от фирмата заявиха, че този път може изобщо да не участват в конкурса. "Ако поръчката не бъде приключена и договорът не бъде сключен до месец преди изборите, ще бъде изключително тежко и почти невъзможно да се изпълни", каза за "Сега" Тодоров.
Дори да не се яви изпълнител или той да не успее да отговори на изискванията, това не би довело до незаконосъобразност и атакуване на резултатите от изборите, смятат от ЦИК. Служебният премиер Огнян Герджиков обаче смята, че това може да даде повод изборите да бъдат оспорени пред Конституционния съд.
Оптимизъм
"Каквито и да са средствата, колкото и повече да са - ще търсим решение", обеща неотдавна вицепремиерът Стефан Янев, който отговаря пряко за изборите. Служебният кабинет е готов да отпусне допълнителни 23 млн. лв. за машинното гласуване. Премиерът посочи, че един от вариантите е машините да се докарат от Холандия.
Труд
Парното поскъпва поне със 7% от април. Парното в София поскъпва от април. „Топлофикация София" ще поиска от Комисията за енергийно и водно регулиране по-висока цена, съобщиха за „Труд" от дружеството.
Оправданието е настояването на „Булгаргаз", обявено в петък, за увеличение на цената на природния газ с 32,44 на сто от 1 април 2017 г.
Ако КЕВР одобри такова повишение, ние ще поискаме увеличение на цената на парното, заяви пред „Труд" говорителят на „Топлофикация София" Елизабет Павлова.
По думите й това ще стане ясно след 10 март. До тази дата е срокът, в който „Булгаргаз" трябва да внесе предложението си в КЕВР. До 30 март регулаторът трябва да излезе с решение дали и с какъв процент да вдигне цените на парното и газа.
Според енергийни експерти КЕВР ще одобри поскъпване на природния газ с поне 10%, а това ще доведе до повишаване на цената на парното и топлата вода със 7,5-8% от 1 април. Причината е, че синьото гориво представлява 75-80% от себестойността на произведената топлинна енергия.
В края на миналата година „Булгаргаз" поиска от КЕВР 13,53% поскъпване на газа от 1 януари 2017 г., но регулаторът одобри повишение от 4, 65%.
Сега, според разчетите на газовото дружество от април цената трябва да стане 371,10 лв. за 1000 куб. м без таксите за пренос, акциз и ДДС, което е увеличение с 90,89 лв. спрямо прилаганата в момента тарифа.
Аргументите за новото увеличение са очакваните по-високи доставни цени на газа от пролетта, както и курса на щатския долар.
Междувременно от „Топлофикация София" потвърдиха, че ще компенсират само част от клиентите си, които останаха без отопление заради авария.
Те ще бъдат обезщетени още в сметките си за месец февруари без да е необходимо да подават заявления за това.
Компанията ще предложи на принципала в лицето на Столичния общински съвет да бъдат обезщетени всички клиенти на топлорайон „София Изток", независимо дали са били без отопление 48 или повече часа. За жителите на квартали, в които проблемът е отстранен до 48 часа - какъвто беше случая с „Люлин" и „Надежда", обаче обезщетение няма да има.
София най-евтина за почивка. Българската столица София е най-евтиното място за почивка през 2017 г., показва годишният доклад на сайта за летищни трансфери Hoppa, публикуван в престижното издание Business insider. В класацията попадат 19 дестинации в света, които предлагат най-ниски разходи за ваканция.
В средния разход на човек са включени цените на двойна стая в хотел, храна за двама с бутилка вино, 3 км возене с такси, както и чаша кафе, коктейл и бира.
Според изчисленията за всичко това в София ще платите малко над 47 долара.
Долар-два по-скъпо ще ви излезе, ако посетите Кайро, Египет или Картахена, Колумбия. В Анталия, Турция и Букурещ, Румъния средната цена на човек стига около 55 долара.
Сред евтините дестинации попадат още столиците на Мексико - Мексико сити, на Филипините - Манила, на Украйна - Киев, на Уганда - Кампала, на Малайзия - Куала Лампур. Около 64-65 долара ще ви струва на ден почивката в Слима, Малта, Краков, Полша и Хо Чи Мин, Виетнам.
Най-високи цени държат в Йоханесбург, Южна Африка, Мумбай, Мека, Банкок и Ханя, Гърция, където разходът на ден стига до 70 долара на човек.
За пинт бира или около половин литър ще платите най-малко в Манила и Сием Реап, Камбоджа - едва 0,47 долара или приблизително 86 стотинки. Най-скъпо струва напитката в Куала Лампур - 4,34 долара или близо 8 лева.
Таксиметровите услуги варират от едва долар за 3 км в Кайро до 6 долара за същото разстояние в Йоханесбург.
Титла за Гришо, Оскар за Владо. Двоен повод за гордост въодушеви българите през уикенда. Първата ни ракета Григор Димитров изпълни мечтата на всички родни фенове и спечели турнира в София. На финала хасковлията отнесе за час и половина с 2:0 сета белгиеца Давид Гофен и докара до екстаз 12 хиляди зрители в "Арена Армеец".
Часове преди това в Бевърли Хилс Владимир Койлазов стъпи на червения килим, за да бъде отличен от Американската киноакадемия. 38-годишният русенец стана един от 18-те носители на тазгодишните призове за постижения в областта на кинонауката и технологиите.
Койлазов и неговият съдружник Петър Митев заслужиха технологичния "Оскар" за софтуерната програма V-Ray за 3D визуализация, която е използвана в над 130 филма.
Созопол изпревари Париж, Рим и Виена. Созопол изпервари европейските столици Рим, Париж и Виена в престижна класация. Българският морски град се нареди на 6-о място в състезанието за най-добра европейска туристическа дестинация. За него има 20 690 вота. В класацията се определят 15-те най-добри места за ваканция в Европа през следващата година. Включените градове в нея ще се рекламират през цялата 2018 г. като най-модерните места за посещение на Стария континент. Практиката показва, че след включване в престижното състезание избраните на челните позиции дестинации отбелязват поне 15% ръст на посетителите от целия свят. Номинацията за Созопол в конкурса беше направена, след като миналата година първо място в него зае замъкът в Равадиново "Влюбен във вятъра". Родната забележителност застана на първото място в перстижното състезание, но в категорията за атракция. За всички категории в конкурса са гласували близо 430 хил. души от 174 страни.
Конкурсът "European Best Destinations" се организира в партьнорство с ЕДЕН - мрежата за промотиране на устойчивия туризъм, създадена от Европейската комисия.
На първо място в класацията за дестинация тази година се нарежда Порто в Португалия с рекорден брой гласове в 8-годишната история на конкурса - 138 116. Втората позиция е за Милано в Италия. Челната петица допълват Гданск (Полша), Атина (Гърция) и Сан Себастиан (Испания). След родния Созопол остават Виена (Австрия), Стари град (Чехия), Базел (Швейцария), Мадрид (Испания), Ротердам (Холандия), Рим (Италия), Париж (Франция), Бонифачо (Франция) и Wild Taiga (Финландия).
Мошеници „продават" коли на министерства и посолства. Мащабна мошеническа схема за мнима продажба на автомобили на министерства и дипломатически мисии у нас е разкрита преди седмица от МВР и ДАНС, научи „Монитор". За да подмамят клиенти, далавераджиите пускали в интернет фалшиви обяви за търгове на реални возила, придружени с техни снимки, като твърдяли, че продават на символични суми ту автомобили на ведомства и агенции, сред тях дори и вътрешното министерство и ДАНС, ту на чужди посолства в страната. Въпреки нереалната обявена цена на колите - от 500 до 5000 лева, множество наивници се хващали на въдичката. За да допуснат мераклиите да се сдобият с евтина луксозна кола до мнимия аукцион обаче мошениците искали капаро от поне 1000 лева, а веднага след превеждането му изтривали обявата и духвали, разказаха източници на вестника от разследващите органи.
Схемата лъснала преди седмица, когато 40-годишният Стойко от пловдивския край бил заловен от полицията.
Той и в момента се намира зад решетките, а до ареста му се стигнало след сигнал от ДАНС, че някой се опитва да продаде автомобил на държавната агенция. Колата била реална, но не се продавала. Ставало въпрос за автомобил БМВ модел 335. Возилото било поръчково. На обявата се закачил преди повече от година млад мъж, който се свързал с пусналия обявата Стойко. Двамата се срещнали няколко пъти, а „продавачът" успял да го убеди, че ще го уреди с колата, която така или иначе щяла да бъде бракувана от службата. Първият контакт станал през юни 2015 г., когато пострадалият първоначално предал 500 лева за закупуване на колата, а след това още няколко суми за изваждането й от гаража, за такси и застраховки. Въпреки че чакал с месеци, наивникът подал сигнал, че е ужилен едва наскоро, след като най-накрая проумял, че няма да получи автомобила.Това се случило, след като търсил няколко пъти по телефона Стойко, който не отговарял или обяснявал, че се намирал в чужбина, а хората, от които зависело предаването на автомобила, били на почивка. Жертвата все пак решила да потърси хора от ДАНС, които му обясили, че колата изобщо не се продава. Така и лъснала измамата. От ДАНС веднага сезирали МВР, откъдето пък направили разследване и установили, че далаверата е в далеч по-големи мащаби.
Оказало се, че много мошеници продават наужким коли от различни ведомства, че дори и посолства на територията на страната. Те обяснявали, че автомобилите са в отлично състояние и ги предлагали на цени, които били два пъти под реалните. Така множество наивници се подлъгвали да дават капаро за несъществуващи търгове, на които имали желание да участват. Украинското посолство у нас например без да знае е „продавало" брониран Мерцедес S класа, който мошениците обявили за 7 хил. лева. Така над 10 души се закачили на обявата като дори броили капаро от по 3 хил. лева, за да участват на търга.
На мним търг били обявени дори и „розовите" BMW-та на МО, скандалът за които гръмна преди близо десетилетие - през 2009 г. Мошениците обаче явно са разчитали на късата памет на наивниците, хванали се на фалшивите обяви. Така обявили BMW-тата на цена от по 2000 лева. Друга мнима обява твърдяла, че и МФ продава 10-годишни коли за по 1500 лева, въпреки че реалната стойност на возилата била над 10 хил. лева.
Разследващите са започнали работа по случаите, като се очаква скоро да има и още задържани. В търсенето на мошениците се включили дори и ГДБОП, която трябва да установи от какви IP адреси са пуснати фалшивите обяви. Така службите се надяват, че ще стигнат до реалните мошеници.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.840090 |
GBP | 2.344750 |
CHF | 2.085330 |