Първи 534 млн. лв. потеглят към кредиторите на КТБ. Над две години след като лицензът на КТБ бе отнет и гарантираните вложители получиха парите си, поне частично това ще се случи и с останалите кредитори на банката. В петък, 24 февруари, синдиците на КТБ публикуваха в Търговския регистър първата си частична сметка за разпределение на събраното досега. От нея става ясно, че наличната сума е 570 млн. лв. От нея 534 млн. лв. са определени за разпределение между 7022 кредитори, а останалите са заделени за спорни вземания, за които текат съдебни дела.
Огромната част от сумата - малко над 409 млн. лв., ще отиде във Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), който след като изплати по до 196 хил. лв. на вложителите, стана най-големият кредитор на КТБ с около 3.7 млрд. лв.
Така равносметката досега е, че синдиците не са увеличили кой знае колко сумата на масата на несъстоятелността (преди отнемането на лиценза към септември 2014 г. в КТБ има 367 млн. лв. кеш), а кредиторите на банката ще получат по едва по 11.05% от одобрените си вземания.
В опит да парират основателните критики часове преди излизането на сметката синдиците публикуваха съобщение, в което те заявяват, че сумата е 40% от оценката на активите към обявяването на КТБ в несъстоятелност (1.378 млрд. лв.) и техните усилия трябва да се съпоставят с тази сума. Това и директно означава, че нито ФГВБ, нито останалите кредитори трябва да разчитат на нещо много съществено повече. При затварянето на КТБ тя имаше над 5.5 млрд. лв. депозити, а декларираните от нея активи бяха близо 7 млрд. лв.
Кой още ще взема по много
Извън фонда сред големите получатели на по-съществени суми личат основно доста имена на държавни дружества. Това е и донякъде обяснимо, тъй като повечето големи вложители още преди отнемането на лиценза при квесторите на КТБ успяха да спасят съществени части от вземанията си чрез цесии с кредитополучатели на банката и последвали прихващания. Въпреки че и няколко държавни дружества сключваха такива сделки, като цяло спорната практика, достигнала обем от 850 млн. лв., беше избягвана. Сега много от тези сделки са оспорвани в съда от синдиците на КТБ.
Така сред топ получателите на средства по сметката личат имената БЕХ и няколко от дъщерните му дружества, "Топлофикация София", "Летище София", "Кинтекс" и др. Други по-съществени суми ще постъпят по сметката на синдика на "Кремиковци" (в несъстоятелност), което имаше над 30 млн. лв. депозирани в КТБ. БТК има да си прибира 1.4 млн. лв.
Любопитно е и че "Бромак" - едноличното дружество на Цветан Василев, чрез което той е мажоритарен акционер в КТБ, ще получи над 1.2 млн. лв. по сметките си. Те обаче са запорирани отдавана, така че обвиненият в източването на КТБ банкер няма да има достъп до тях.
Новият обезпечен дует
Любопитна е и групата на обезпечените кредитори, които по закон могат да получат и цялото си вземане преди останалите. Тук в първоначалния списък на одобрените вземания, публикувани през 2015 г., фигурираха само германската Commerzbank, френската Societe Generale и Българска банка за развитие. Сега обаче от тях само Societe Generale получава близо 10 млн. лв. от признатите й 44 млн. лв., като явно останалите обезпечения още не са осребрени. Същевременно обаче се появяват и два нови обезпечени кредитора, които преди това са били в редиците на голямата маса необезпечени 7000 фирми и граждани с вземания, но сега ги изпреварват. Това са "Ардастрой" и "Аполо инженеринг", съответно с 8.3 и 3.9 млн. лв.
Първата е близка до ДПС компания, участвала в изграждането на водния цикъл на Кърджали в консорциуми с "Кристална вода" (свързана с Румен Гайтански-Вълка) и тогава свързаните с КТБ "Интегрирани пътни системи" и "Инфраструктурна компания". Като основание за обезпеченото й вземане са посочени документи от два месеца преди затварянето на КТБ - договор за срочен заем от 4.4.2014 г. и особен залог на вземания, вписан ден по-късно.
"Аполо инженеринг" е търговец на оръжие, чийто оборот изненадващо се изстреля през 2015 г. до 380 млн. лв. Тя е собственост на иракчанин с български документи. В същото време обаче компанията се обслужва юридически от адвокат, работещ за "Химимпорт" - Велислава Балтова. Има косвени връзки и с други лица, близки до холдинга. Дружеството е успяло да изпревари останалите кредитори благодарение на сключен договор за срочен заем от далечния 1 юли 2009 г., като е вписан договор за залог на вземания на 7 юни 2016 г. Или само 13 дни преди поставянето на КТБ под специален надзор.
Тя така си беше
Часове преди излизането на сметката късно в петък синдиците на КТБ Ангел Донов и Кристи Маринова излязоха с обяснително изявление, което да тушира реакциите на "лица, които съвсем преднамерено ще продължат да "грешат" в изчисленията си, когато определят сумата като процент от активите на КТБ". Според тях меродавното число е 40% и те ще се аргументират с факти за разлика "голословните твърдения на лица, търсещи евтина сензация и възможност за медийна изява".
По този начин двамата синдици влизат в колизия с практически всички анализатори по темата, като навсякъде по света нормата на възстановявне (recovery rate) на активи на проблемна институция се изчислява именно спрямо стойността им, преди да са начислени всички обезценки. В последното си интервю по темата за "Капитал" и доскорошният финансов министър Владислав Горанов, в чиито мандат бяха назначени синдиците, говореше за 10% възстановявне на активите. Едно от първите действия след сформирането на кабинета "Борисов 2" беше смяната на председателя на ФГВБ, който води процеса по несъстоятелност и контролира и избира синдиците.
"Следва да се отбележи, че при състоянието на КТБ АД, което е установено по професионален начин и от няколко български и международни одитни компании, невъзстановимостта на огромната част от активите е неизбежна", констатират още синдиците.
Като ясно доказателство за лошото състояние на активите те посочват и "липсата на интерес от страна на други български или чуждестранни банки за купуване на банката като цяло предприятие или пък на части от кредитния й портфейл, който по оценка на одиторските компании в огромната си част е обезценен и невъзстановим". Досега не е известно да е била отправяна покана или публична процедура в опит да се продаде КТБ като цяло предприятие.
Не бяхме ние
В защита на своята теза Донов и Маринова изтъкват още и наказателните дела за нарушения и злоупотреби в КТБ, както и периодът на квестурата, когато заради осчетоводените много прихващания са освободени множество обезпечения, с което е увредена масата на несъстоятелността. Сред другите им аргументи са още бавните съдебни процедури, като по много от тях се прилагат специално променените за фалита на КТБ закони, по които няма съдебна практика.
Двамата отхвърлят обвиненията, че са допуснали "вторично разграбване" със селективни обяснения по някои от казусите, където най-често са обвинявани - централата на КТБ, БТК, "Техномаркет", "Дунарит" и "Авионамс".
Друга нова информация от тях на фона публични критики при липса на отчети и информация е, че разноските по несъстоятелността за последните две години са "само 5% от събраната до настоящия момент сума в масата на несъстоятелността". Те са отишли за международни компании, работили за КТБ, съдебни такси, адвокатски разноски, поддръжка на сгради, разходи за комунални услуги, възнаграждения на служители, охрана и опазване имуществото на банката. Ако приемем, че сега разпределяните 570 млн. лв. са останалото след тези такси, това означава 30 млн. лв.
Първи ръст на лизинга от 2013 г. насам. Лизинговият пазар в България расте за пръв път от 2013 г. насам на годишна база, като отчетеното увеличение към края на 2016 г. е над 7%. Според данните от сектора, които се събират и обобщават от Централната банка, сумата на вземанията на лизинговите компании от техни клиенти е вече над 3.3 млрд. лв.
За това нарастване на общата сума сделките по салда голям принос имат сделките, които се сключваха през последните 2 години. Новите лизингови договори, одобрени през 2015 и 2016 г. са на обща стойност малко над 3 млрд. лв. Всъщност бизнесът с лизингови сделки се разбуди и нарасна много мощно през 2015 г., когато новите договори се увеличиха с над 22% на годишна база. Тази година отново има ръст при новоподписаните лизингови сделки, който обаче е вече по-скромен и възлиза на около 6% на годишна база до общо 1.58 млрд. лв. "Очакванията ни са до края на 2017 г. новите договори най-малко да запазят нивото от изминалата година", коментира за "Капитал" управителят на "Сожелиз" Борислав Петков.
Стабилността на износителите
Той постави на първо място макроикономическата стабилност и подобряването на перспективите пред българските компании износителки, които са накарали бранша да търси повече лизингово финансиране за машини и оборудване. Запазва се и трендът от 2015 г. транспортните компании да се стремят да обновяват автопарковете си, с което спестяват разходи за пътни такси в различните европейски държави, добави той. Ниските лихви също са важен фактор за спомагане ръстовете на лизинговия пазар.
При новосключените сделки най-голям ръст има в сектора на недвижимото имущество, но той остава с малък дял в общия пазар. Общата сума на новия лизинг в този сектор за 2016 г. възлиза на 38.7 млн. лв., което е с 28% повече в сравнение с 2015 г. Сделките с леки коли също се увеличават значително. През миналата година са били сключени лизингови договори за леки коли на стойност от 556 млн. лв., като сумата нараства с 25% на годишна база. Затова и делът на леките коли в общата сума на сключените нови сделки се повишава чувствително до над 1/3 от целия пазар и вече почти се изравнява с пазарния дял на тежкотоварните автомобили. Те засега продължават да бъдат основната причина за нови лизингови сделки, като представляват 38% от всички договори за финансов лизинг.
Оперативен лизинг за автомобили
При оперативния лизинг има значително нарастване. Новите договори, които са били сключени през 2016 г. са за обща сума от 58 млн. лв., което е над 3 пъти повече, отколкото през 2015 г. Най-много нарастват сделките за леки коли. За сравнение, през 2015 г. чрез оперативен лизинг са финансирани покупки на автомобили на обща стойност от 6.7 млн. лв., докато през миналата година тази цифра вече достига 44.5 млн. лв. Въпреки това оперативния лизинг традиционно за България продължава да е по-скоро изключение, като съотношението на пазарния му дял спрямо финансовия в цялата сума на лизинговите договори през 2016 г. е 4:96.
Наред с увеличаването на обемите в лизинговия бранш има подобрение и в управлението на отпуснатото финансиране. Необслужваните договори се понижават от 13% в края на 2015 г. до по-малко от 10% към края на миналата година.
Почти цял випуск медици напуска България всяка година. Лекарите, които годишно напускат България, се равняват на 90% от студентите, завършващи медицина. Докторите у нас застаряват - повече от половината са над 55 години, а 30 процента са надскочили 60-те. Данните са на Българския лекарски съюз и са цитирани в последния доклад на Европейската комисия за макроикономическите дисбаланси на страната ни. Заключенията по отношение на здравната и социалната политика, както и на пазара на труда остават тежки, а от страната ни се очаква да предприеме стъпки за отстраняване на натрупаните проблеми.
В доклада се посочва и огромният недостиг на медицински сестри, което заедно с липсата на лекари създава сериозни проблеми в регионите и по направления. Според ЕК публичните разходи за здравеопазване остават много ниски и покриват едва 51.6% от общите разходи за здраве при средно за ЕС 76.2%. Това води до нисък достъп до здравеопазване - само 88% от населението е обхванато от общественото здравно осигуряване (при ромите процентът е едва 45), което "компрометира ефикасността на системата", се казва в доклада на ЕК.
Според лекарския съюз причините за огромния брой напускащи страната медици са "липсата за възможност за кариерно израстване, неясните правила и затруднение при специализация, невъзможността за прилагане на нови технологии и иновативни лечения, непрекъснато променящата се нормативна база, чувството на безперспективност, липсата на достойно заплащане" и дори отрицателното медийно отношение. "Неефективната здравна система може би допринася за едно от най-високите нива на смъртност в България. Продължителността на живота също е сред най-ниските в ЕС", пишат от комисията.
Ако в миналогодишния доклад критиките към социалната политика у нас бяха по-умерени, тази година тонът е втвърден. "Системата за социалните трансфери е ограничена от ниска адекватност и покритие. България има една от най-малко ефективните социални системи в ЕС и едно от най-ниските нива на социални трансфери", коментират от Брюксел. Според анализа критериите за получаване на социални помощи са твърде рестриктивни, което оставя много бедни семейства без подкрепа. Освен това гарантираният минимален доход, по който се определя размерът на различните социални помощи, остава непроменен от 2009 г. насам - той е 65 лв. "Това ерозира капацитета за защита на социалните помощи и води до задълбочаване на неравенството в страната", се посочва в доклада.
Пазарът на труда се подобрява бавно, но структурните проблеми - с младежката и дългосрочната безработица, с огромния брой неактивни хора, остават. 60% от хората без препитание у нас са дългосрочно безработни - над една година. Повечето от тези хора са нискоквалифицирани. От ЕК отбелязват още недостатъчно таргетираните активни политики. Като пример за това се посочва, че едва 4% от дългосрочно безработните са участвали в субсидирана заетост през 2014 г. За първи път тази година се обръща внимание на влиянието на майчинството върху заетостта сред жените. Според данните заетостта сред майките с поне едно малко дете до 6 г. е с 14% по-ниска от тази сред жените без деца, като разликата е по-голяма сред жените, живеещи на село, и сред бедните семейства. Това според доклада се дължи на небалансираното ползване на отпуск от жените и мъжете, както и на липсата на детски градини и ясли.
"Наскоро приетата реформа с финансови стимули за по-ранно връщане на жените на работа може да помогне да се повиши заетостта при тях", пишат от ЕК. От юни влиза реално в сила възможността жените, които изберат да се върнат на работа след 135-ия ден от раждането до навършването на една годинка на детето, да получават от НОИ половината от високоплатеното майчинство.
Рискът от бедност и социално изключване у нас остава най-висок в ЕС и към края на 2015 г. 41.3% от населението е заплашено от бедност (това е ръст от почти един процент спрямо предходната година). За разлика от предишните години, в които обаче показателите за бедност се подобряваха, през 2015 г. те са започнали отново да се влошават. Например след пет години спад през 2015 г. делът на възрастните хора, заплашени от бедност, се е повишил до 31.7%. Бедността при ромите е около четири пъти по-висока, отколкото при останалото население. Това съотношение не е най-лошото в Европа - в Румъния делът на бедните роми е три пъти по-висок, но пък стига до шест пъти в Унгария и Словакия.
Традиционно
За поредна година от ЕК отбелязват, че у нас липсва прозрачен механизъм за образуване на минималните възнаграждения на базата на икономически и социални показатели. "Това създава риск да не може да се установи подходящ баланс между целите да се поддържа заетостта и конкурентоспособността, като в същото време се пази доходът от труд", пишат ЕК.
"Софийска вода" залага солиден ръст в разходите за заплати. На фона на планираното от енергийния регулатор поскъпване на водата с 18% "Софийска вода" планира да увеличи разходите за заплати на служителите си с двуцифрени проценти. Това разкрива протокол от закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което е бил обсъден петгодишният бизнес план на концесионера.
Увеличението засяга периода 2015 - 2021 година. До тогава разходите за заплати във ВиК дружеството ще бъдат увеличени с между 20 и 50% спрямо 2015 година, показа справка на в. "Сега". Логично - нарастване е заложено и за плащанията, свързани с осигуровките на работещите в "Софийска вода".
Съпоставено с периода 2017 - 2021 година обаче увеличението за заплати ще бъде по-скромно, тъй като от "Софийска вода" вече са вдигнали част от разходите си по това перо. Все пак графата "оперативни разходи" на концесионера е доста любопитна. В нея е записано, че разходите за възнаграждения в сектора "доставяне на вода" ще бъдат увеличени със 17.3% до 2021 г. спрямо 2015 г. Така след пет години те ще достигнат общо 12.7 млн. лева.
Разходите за заплати в сектора "отвеждане на отпадъчни води" ще бъдат увеличени с цели 53.3% до 2.1 млн. лв. през 2021 година, показва още справката. Все пак ръстът в разходите няма да е толкова голям, тъй като между 2015 и 2017 г. те вече са нараснали с 41.4%.
Разходите за възнаграждения за "пречистване на отпадъчните води" ще нараснат с 21.1% до 2021 г. спрямо 2015 година. Така след пет години те ще достигнат 4 млн. лева. Към момента този "таван" е почти достигнат, тъй като в периода 2015 - 2017 г. разходите вече са били увеличени с 11%, показва още протоколът на КЕВР. Самата комисия пък изтъква, че нарастването на разходите за заплати и осигуровки е приемливо. Дали със следващи промени в бизнес плана няма да бъдат заложени нови увеличения, е неясно.
Както в. "Сега" писа, концесионерът е поискал шоково увеличение на водата в столицата за 2017 г. от около 30%. От енергийния регулатор обаче са пресметнали, че "Софийска вода" може да получи 18% и обявиха това като вид намаление. Френската "Веолия", която държи концесията в столицата, вече получи увеличение на цените - миналия май те бяха повишени с 3.4%. Тогава шефът на регулатора Иван Иванов обяви, че няма да допусне драстично повишение. В момента кубик вода в София се продава за 1.82 лв. Сметките на Световната банка, която е консултант на страната ни във ВиК сектора, пък сочат, че към 2021 г. така наречената "социално поносима цена" в столицата може да е над 11 лева за кубик.
Грешни пости качват килограмите. Средно 2 килограма качват неправилно постещите по време на въздържанието от животински храни, което започва от днес и продължава до Великден. Специалистите по хранене казват, че през този период много хора трупат килограми заради прекомерната консумация на калорични въглехидратни храни.
„Много хора увеличават теглото си, защото заместват засищащите животински храни като яйца или сирене с тестени храни от бяло брашно, които често са мазни. Това не е добре, особено вечер, когато гладът надделява, защото тогава организмът се стресира и няма време да ги разгради", каза пред „Труд" специалистът по хранене проф. Донка Байкова.
Тя посочи, че постите не са просто диета, а начин за прочистване и е добре, преди да ги започнат, хората да се подготвят.
„В момента температурите са променливи и благоприятстват за разпространението на простудни фактори, затова е важно да имаме силна имунна система. Ако някой не е в добро здраве, трябва да се консултира с лекар колко време е безопасно да пости", каза още проф. Байкова.
По-думите й по време на въздържанието се понижават нивата на редица важни хранителни елементи като белтъци, желязо и калций, затова е много важно да се консумира разнообразна храна.
„Дефицитни ще бъдат есенциалните аминокиселини - онези съставки на белтъка, които в една или друга форма липсват в различните растения, а са много важни за обновяването на клетките. Това изисква да комбинираме бобова и зърнена храна в един прием - дефицитната аминокиселина лизин в зърнените е добре представена в бобовите, а метонин е дефицитен в бобовите, но добре представен в зърнените и така балансираме качествения състав на растителния белтък и го доближаваме до този на месото", обясни Байкова. Тя даде пример, че е добре да ядем заедно продукти като боб и хляб, леща и ориз, нахут и киноа или елда.„Хлябът трябва да бъде пълнозърнест, а не бял, защото обвивката на зърната има най-много биоусвояемо желязо, което традиционно набавяме от месото, рибата и жълтъка", обясни диетологът.
Важно е да се консумират и двойно повече плодове и зеленчуци от обикновено - по 400 г на ден, защото помагат за усвояването на важни микроелементи.
„Важно е да пием чай всеки ден - черен или зелен, защото помага за изчистването от токсините, които сме натрупали през зимата от консумацията на наденички и пържени меса", каза още проф. Байкова.
Дивият мурсалски чай изчезва. Дивият мурсалски чай е на изчезване. Берачите не оставят и следа от него след себе си, а поголовната сеч на горите допринася за тежкото състояние на находищата. Това разказаха пред „Труд" производители и билкари.
За втора поредна година брането на билето, което съдържа 22 микроелемента от първостепенна важност за човека, е забранено. Причината е, че състоянието му в природата трябва да се възстановява, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
„Чая го обраха навсякъде. Не оставят нищо след себе си, ходят нощем и го берат. Вадят го с корените и така го унищожават. Почти го няма дивия вече", обясни производителят с над 20-годишен опит в култивирането на растението Любен Ушев.
По думите му забраната за бране важи само на думи. „Има случаи да берат по цели чували чай в гората и няма никаква реакция. Държавата забранява, но трябва да има хора, които да охраняват находищата", казва производителят.
„Търговската реклама хвърли берачите към мурсалския чай. Той не е в такива количества в природата, че да задоволи фирмени търсения", обясни пред „Труд" Емил Елмазов, председател на Съюза на билкарите.
Според него сред факторите, на които се дължи изчезването на дивите лечебни растения у нас, е и изсичането на горите.
Мурсалският чай последно е анализиран в Русия, където признали качествата му за здравето. Заради ембаргото обаче, билката не може да стигне до тази точка на света, разказа Ушев и допълва, че би могъл да даде разсад от билката за цяла България.
Спешна помощ с 10 екипа по-малко. Спешна помощ в столицата работи само с 20 екипа вместо предвидените по щат 30. Причината е липсата на лекари, желаещи да работят там.
Това заяви в интервю за "Стандарт" здравният министър д-р Илко Семерджиев. "Спешна помощ би могла да бъде и по-ефективна, ако беше напълно окомплектована", подчерта той. Министърът обясни, че в случая с починалото 11-годишно момиче от 52-ро училище в софийския квартал Бояна линейката е дошла точно 16 минути след подаването на сигнала в 16,33 ч. 4 минути е отнело намирането на свободен педиатричен екип. Той е тръгнал от центъра на София и е стигнал до Бояна за 12 минути, където се е опитал да окаже първа помощ на момичето, преди да бъде откарано в "Пирогов".
"Детето е било в тежък хеморагичен шок и за съжаление след близо час усилия изходът е фатален", обясни д-р Семерджиев.
Интервюто на д-р Семерджиев за „Стандарт" може да прочетете тук!
Приходите на хотелите скочиха със 195 млн. Приходите на хотелите от нощувки през 2016 г. са 1,229 млрд. лв., обявиха от НСИ. Годината е много успешна за туризма, тъй като приходите са с близо 19%, или със 195 млн. лв. повече от предходната година. Увеличението се дължи основно на чужденците. Приходите от тях скачат с 22,5%, или със 163 млн. и достигат 891 млн. лв. Оказва се, че чужденците осигуряват 72,5% от приходите на хотелите от нощувки. Като най-много приходи реализират хотелите с 4 и 5 звезди - общо 822 млн. лв., или 67% от всички приходи в бранша.
През 2016 г. страната ни е посетена от 3,386 млн. чужденци, сочат данните на НСИ. Това е увеличение с над 18% или с близо половин милион души. Най-много нарастват гостите от Германия - със 127 хил. до близо 500 хил. Сериозно увеличение има и на руските туристи. Те са с близо 70 хил. повече от предходната година и заедно със руснаците, които са дошли в страната служебно, броят им достига 254 хил. Много сериозно увеличение има и на гостите от Полша (с 62 хил. повече) и Румъния (с 53 хил.).
В резултат през 2016 г. най-много гости в България са дошли от Германия - 495 хил. На второ място се нареждат гостите от Румъния, които са общо 428 хил. След това са туристите и бизнесмените от Русия (254 хил.), Великобритания (239 хил.) и Полша (221 хил.).
В проценти обаче най-голямо е увеличението на гостите от Литва и Белгия (с по 40%), а топ 5 се допълва от поляците (+39,3%), руснаците (+37,6%) и естонците (+37,3%). Гостите от Германия и Чехия се увеличават съответно с 34,6% и 32,7%.
Хващат по едно дете убиец всеки ден. По едно дете, извършило убийство, е залавяно всеки ден от МВР. Това показва фрапиращата статистика на вътрешното ведомство, с която „Монитор" разполага. Според цифрите всяка година около 300 младежи на възраст до 17 години са залавяни като убийци. Поне 60 сред тях са малолетни - деца под 14 години. Преди дни към статистиката на разкритите убийства, извършени от непълнолетни, се присъедини и досието на Йоан Матев, обвинен в хладнокръвното наръгване на 15-годишния Георги, издъхнал от раните си в Борисовата градина. Освен този смразяващ случай в черния списък на МВР има серийни килъри момчета, които са изнасилили, а след това са убили жертвата си, както и деветокласници, убили връстник заради ключ от сейф, в който родителите му си държали спестяванията. Момчето отказало да им го даде, след което се озовало в плитък гроб.
Данните не се променят особено през годините. Разликата е максимум до плюс-минус 10 души. Немалка част от тях са обвинени в умишлени убийства, но преобладават тези, в чиито престъпления не е открита умисъл. Процентът съответно е около 40 на 60. Стряскаща обаче е цифрата на умишлените телесни повреди през годините - по около 190 за 12 месеца.
Има деца, които редовно смилали от бой съучениците си. В Пазарджик например преди няколко години хлапе се оказало с извадено око и счупена челюст заради спор по време на футболен мач в училище. Извършителите били заловени, но нито те, нито родителите им понесли наказателна отговорност. Причината - биячите били малолетни, настойниците им ги пратили на училище, а нападението станало в извънучебно време.
„Това предполага една особена агресия сред подрастващите. Те вече са по-опасни от зрелите хора. Изключително злобни са. На ден през Детска педагогическа стая минават десетки деца, които са нападнали съучениците си. Ние работим с тях, но след това те стават пълнолетни и сами започват да носят отговорност за себе си. Тогава ние сме безсилни, а родителите им са вдигнали ръце", заключиха от Детска педагогическа стая към МВР.
Това е мястото, където децата попадат, след като са извършили престъпление. Ако те са непълнолетни, то максималното наказание, което могат да понесат, е до 12 години затвор. За тези под 14 години обаче законът не предвижда наказателна отговорност. Така много престъпници, които са убили някого, се разминават просто с посещение при психолог или с беседи в Детска педагогическа стая. Въпреки работата на специалистите обаче цифрите сочат, че всяко второ дете рецидивира след навършване на пълнолетие или, иначе казано, си остава престъпник, който отново убива. Полицейските сводки пазят много неспоменати случаи, сред които и на серийни убийци, ненавършили пълнолетие.
Такъв е случаят с деветокласника Ангел. Той заклал олимпийски шампион по бокс, а след това наръгал още три жени, преди да бъде заловен в столичния квартал „Красна поляна". Момчето страдало от шизофения. Вярвало, че хората, които напада, са змейове и дракони. Смятало, че се бори със злото, и убивало с репликата „Ти не заслужаваш да живееш". Това били последните думи, които четирима души чули, преди да се свлекат на земята през 2011 година. Трима от тях оцелели по чудо. Причината била, че Ангел проучил учебника си по биология, в който било написано, че гущерите, които приличали на дракони, били най-уязвими в сърцето, а то се намирало на гърба им. Именно там Ангел ръгал жертвите си.
На 23 август 2011 година пък Борислав от София убива с над 90 удара с нож 12-годишния Цветан Цветанов заради това, че Цветан счупил растенията марихуана, които Борислав отглеждал в дома си. Във фаталния ден Борислав накарал две момчета да заведат Цветан на мястото, на което обръща трамвай 22 на столичното „Ботевградско шосе", и хладнокръвно убил детето. Ударите били толкова силни, че парче от ножа се счупило и заседнало в черепа на жертвата. Борислав е осъден на 7 години и 4 месеца лишаване от свобода.
Криминалисти си спомнят и друг зловещ случай, станал в Перник през далечната 2004 година. Тогава 17-годишният Кристиян Петров убива хладнокръвно с брадва съученика си Кристин, след което разчленява тялото му и заравя ръцете, краката, торса и главата на Кристин близо до стадион „Металург" в миньорския град. На следващия ден други части от тялото на убития са открити във фризера на убиеца. На майка си Кристиян разказал, че са му дали свинско месо за съхранение, което буди съмнения у нея, тъй като той е вегетарианец.
Полицията отива в дома на Кристиян заради пистолет, който той е носил в училище предишния ден и е предлагал за продажба. Вместо това се натъква на човешки останки. И до момента не е ясно какво е предизвикало жестокото убийство.
Трагична съдба спохожда и детето Галин Николов, който е отвлечен от 17-годишния Иван Янакиев и още две момчета. Те искали да вземат ключовете от дома му, да проникнат и да откраднат парите, които смятали, че родителите му са спечелили от продажбата на имот и държат в сейф. След като момчето отказало да им предостави ключовете си, било наръгано три пъти - във врата, в корема и кръста. След убийството тримата заровили тялото на Янакиев в местността Бакаджика край Ямбол. Няколко дни по-късно го изровили и го преместили в по-дълбок гроб. Извършителите са заловени от полицията. Иван Янакиев е осъден на 11 години лишаване от свобода при първоначален строг режим. Съучастниците му свидетелстват срещу него в съда.
Третият лъч на метрото свързва концертните зали с „Орлов мост". Разклонението на третия лъч на метрото към столичния район „Слатина" ще спира до трите големи концертни зали- „Универсиада", "Фестивална" и "Арена Армеец". Отсечката ще е дълга близо 6 км и ще има общо 7 спирки. Експертен съвет обсъди в петък вариантите за разширение на метрото от "Орлов мост" към "Слатина" и избра отклонението да започне от "Орлов мост" през румънското посолство, до зала "Фестивална", оттам към "Арена Армеец ", през бул. "Цариградско шосе" и да стигне до The Mall.
На заседанието беше отхвърлен вторият вариант, според който от "Арена Армеец София" метрото достига до "Дружба" и бул. "Брюксел". Това развързва ръцете на проектантите, които могат за започнат да работят по бъдещия проект, които да се реализира след 2020 г., като финансиране за него все още не е осигурено.
Според разчетите на експертите това е вариантът, при който повече пътници ще ползват градския транспорт пред автомобилите си. Така от „Овча Купел" до спирката при мола на Цариградско шосе дневно ще се возят 84 853 пътника. Като само от участъка от бул. „Асен Йорданов" до The Mall ще се качват 24 953 столичани. В разчетите са отчетени и борят на учениците, които учат в съседни школа, както и броят на студентите.
От Центъра за градски транспорт пък ще направят проучване за развитието на релсовия транспорт.
Третият лъч на метрото, които ще стига до „Овча купел" ще е готов до края на 2019 г. и ще има общо 12 спирки. По нея ще се движат и нови влакчета, които ще могат да се движат и автоматично и ще започнат да пристигат от средата на 2018г. Освен това по третата линия на метрото ще има и стъклени стени, които ще са с височина 1,5 м и ще се отварят, когато влакът е пристигнал.
Вече се строи централният участък до „Красно село" на подземната железница. Там германската „мега къртица" ще подхване тунела на подземната железница от гараж „Земляне" през април. Машината, която тежи 1600 тона, ще бъде пусната в стартовата шахта и ще прокопае тунелите за третия лъч на метрото. Тя ще се движи в посока спирката при „Театър зад Канала". През този месец строителите вече започнаха да подготвят станцията на бул. „Владимир Вазов".
След два месеца пък ще започне копаенето за четирите спирки до „Горна Баня". Първата от тях ще е на бул. „Линкълн", втората на бул. „Монтевидео", а следващите ще са в „Овча купел" 2 и една на Околовръстен път. Точно там ще има малка ж.п спирка, която да поема потока от Перник и буферен паркинг.
Вижте спирките:
Метростанция 1 - пред търговски център „The Mall" - трасето продължава по бул."Цариградско шосе"
Метростанция 2 - ИПК „Родина" ул."Генерал Йордан Венедиков" - трасето продължава по бул."Цариградско шосе" след това завива надясно по бул.Асен Йорданов"
Метростанция 3 - при МФСЗ „Арена Армеец София" - бул."Асен Йорданов"
Метростанция 4 - при ул."Асен Йорданов" и река „Слатинска река"
Метростанция 5 - при ул."Гео Милев" и ул."Иван Димитров - Куклата", след което трасета продължава по ул."Гео Милев"
Метростанция 6 - 93 СОУ "Ал.Теодоров-Балан" (ул."Гео Милев" и ул."Николай Коперник"
Метростанция 7 - 31 СУ за чужди езици и мениджмънт „Иван Вазов" (ул."Гео Милев" и бул."Ситняково"). Вливане в основното трасе преди кръстовище „Орлов мост".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |