Кандидат-депутати са засечени в активна изборна търговия. Кандидати за народни представители са замесени в купуването на гласове за парламентарните избори, които предстоят в неделя, съобщиха МВР и прокуратурата. Всички заподозрени обаче са с имунитет срещу наказателно преследване и не могат да бъдат нито разследвани, нито подслушвани без разрешение на Централната избирателна комисия (ЦИК).
В депутатските листи в Монтана има регистрирани кандидати, които са били обект на проверка от полицията за купуване на гласове, съобщи директорът на областната дирекция на полицията Иван Антонов, цитиран от "Дарик". "С наближаването на изборите оперативната обстановка става по-сложна и броят на сигналите за нарушения расте", добави министърът на вътрешните работи Пламен Узунов, който беше на посещение в Северозападна България. На тел. 112 са получени 10 сигнала за изборни нарушения в Лом, Монтана и Берковица и въз основа на тях са съставени предупредителни протоколи. По един от случаите е образувано разследване.
За тира, натоварен с хранителни продукти за избиратели, който беше хванат в Добрич в сряда, засега няма обвиняеми. Стоката обаче е била получена от кандидат-депутат "от определена партия" съобщи пред "Фокус" окръжният прокурор на Добрич Пламен Николов.
След разработка на ДАНС в товарния автомобил бяха намерени 970 пакета - всеки по около 10 кг, с боб, леща, олио и други продукти. "Част от тези храни са били разтоварени в Омуртаг в склад за препарати за растителна защита", посочи Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор. Тя обясни, че по случая са ангажирани автомобилната администрация, която да извърши щателна проверка на камиона, агенцията по безопасност на храните и КАТ. "Акцентът на прокуратурата е да се установи лицето, което е организирало предлагането на облагите с цел да се гласува за определена политическа сила", посочи тя.
Вчера от прокуратурата не пожелаха да кажат коя партия е смятала да подкупва избирателите си, но Арнаудова подсказа, че политическата сила е "агитирала" по същия начин и в Пазарджик. Според Наказателния кодекс предлагането на облаги, за да се гласува за определена политическа сила, се наказва от 1 до 7 г. затвор и с глоба от 10 хил. до 25 хил. лв.
Риск от натиск върху избирателите беше регистриран и в Хасково. Там полиция и жандармерия завардиха входовете и изходите на ромския кв. "Република", съобщи Haskovo.net. "Предприемаме превантивни мерки срещу купуването на гласове. Не е само там. И в Харманли, и в Димитровград, на всички места, където може да се върти изборна търговия. Полицейските сили са разположени по критичните точки от една седмица и ще останат до края на изборите", обясни директорът на полицията Ангел Цанков.
Търговия с гласове вече е засечена в Свищов. Прокуратурата и полицията разследват сигнали за купуване на гласове срещу 50 лв., съобщи dir.bg. Имало е няколко арестувани.
Жителите на велинградското село Света Петка излязоха на мълчалив протест в сряда вечерта, след като през деня заради съмнения, че купува гласове, беше арестуван бившият мюфтия в селото - имамът Ибрахим Юмер, съобщиха местните медии. Той е разследван заради организирано от него пътуване на хора от селото до Одрин с автобус. Екскурзията била безплатна, а предполагаемата цел - агитация в полза на конкретна партия. Екскурзиантите обаче отричат.
В началото на седмицата в Благоевград служебният премиер Огнян Герджиков даде да се разбере, че търговията с гласове вече е започнала. Затова било създадено и специално звено за противодействие на изборната търговия.
При всички избори досега купуването на гласове е минавало почти безнаказано - най-много с условни присъди, които се броят на пръсти. Преди две седмици например бургазлията Станислав Петров получи присъда за купуване на гласове от 11 месеца лишаване от свобода с 3 години изпитателен срок и глоба от 9000 лева. В обвинителния акт срещу Петров се казва, че през октомври 2015 г. в своя магазин за хранителни стоки в бургаския квартал "Долно Езерово" той е платил на 24 души да гласуват на изборите за общински съветници в полза на определен кандидат. Минималната сума, която бургазлията е раздавал, е 40 лв., а максималната - 120 лв. Освен това е опрощавал борчове на клиенти към магазина. В обвинителния акт се посочва още, че общата сума, дадена от Петров, е 1084 лв.
Кредити на промоция се оказват по-скъпи от нормалните. Промоционални кредити при закупуване на стоки може да се окажат по-скъпи от нормалните заеми. Това припомнят от Комисията за защита на потребителите по повод на потвърдени от Върховния административен съд (ВАС) техни забрани за нелоялни търговски практики при промоционални кампании.
Така например офертата "Вземи 10% повече" на Ти Би Ай Банк е създавала погрешно впечатление у клиентите на търговска верига за техника, че при сключване на договор за кредит те купуват по-изгодно уред на изплащане. Потребителите са заблуждавани, че получават 10% отстъпка от цената на стоката, а всъщност заплащат този "подарък" под формата на по-високи разходи по обслужването на заема. Така в крайна сметка месечната вноска за една и съща стока за еднакъв период на изплащане, без да се ползва промоцията, излизала 37 лв., а с промоцията - 42 лв.
В "Техномаркет" пък използвали подвеждаща информация в промоцията "Сливи за смет". На клиентите е обещавано, че могат да купят с намаление телевизор на стойност над 500 лв. при условие, че върнат стар електроуред. На сайта на веригата е обявена отстъпка от 20%, докато в рекламните брошури са посочени 10%. Оказало се, че в 20-дневната кампания по-голямата отстъпка е прилагана само в рамките на пет дни в средата на кампанията, а през останалите дни са приспадани 10% от цената на стоката. Това не е било обяснено предварително и потребителите са пропуснали възможността да се възползват от по-изгодните условия на промоцията.
Третата пресечена нелоялна практика е на "Доверие Брико" за липса на наличности на промоционални продукти. За едномесечна кампания търговската верига е разпространила 5000 брошури във Варна за стоки с намаление от 30% до 70%, но доставените количества на някои от тях не са съответствали на обема на направената реклама.
Санкциите при подобни нарушения на Закона за защита на потребителите са размер до 30 000 лв. при първоначално нарушение и до 50 000 лв. при повторно, припомнят от КЗП. От комисията съветват потребителите внимателно да пресмятат крайната цена, която ще заплатят след приспадането на анонсираните при промоции отстъпки и при противоречива информация задължително да уточнят кои условия са валидни. Когато липсва рекламираната промоционална стока, настоявайте търговецът да ви осигури подобна на нея на същата цена, казват още от КЗП. По закон количествата промоционални стоки трябва да съответстват на обема на направената реклама.
ПИБ изпревари "Софарма" и вече е най-голямата борсова компания. От началото на седмицата акциите на банката поскъпват с над 50 стотинки, а за последните 12 месеца са нагоре със 150%. Над 54% са реализирани само през последните три месеца. При последната сделка от 10.30 часа в четвъртък на цена 4.95 лв. за акция пазарната капитализация на ПИБ е 544.5 млн. лв., а тази на досегашния лидер "Софарма" е 512.2 млн. лв.
ПИБ беше една от банките, при които бяха констатирани най-сериозни проблеми при прегледа на активите в системата през миналата година. Въпреки това очакванията бяха за по-лоши резултати и тежки надзорни мерки, така че проверката не повлия негативно на акциите й.
Банката обаче отчете значителен ръст на печалбата си за миналата година до 95.7 млн. лв. при 17.7 за 2015 г. Това даде и известен стимул за ръста на капитализацията й.
На пазара се говори от известно време за евентуална сделка, а в последните дни подобен коментар в Twitter изказа и финансистът Владимир Каролев, който се дискутира в инвестиционните форуми.
Засега няма официална информация по темата от компанията. В петък ръководството ще проведе среща с миноритарните акционери, на което със сигурност ще има въпроси.
В новия борд на ДКК: двама адвокати и активист на БСП. Шест месеца след като предишният икономически министър Божидар Лукарски смени почти целия борд на Държавната консолидационна компания (ДКК), служебният му наследник Теодор Седларски направи пълна ревизия на ръководството на дружеството. Макар че в предизборна ситуация "разчистването" по върховете на държавните компании е често срещана практика, любопитното в случая е, че за първи път това се прави с мотиви.
"В дейността на ДКК са установени проблеми, по-конкретно продажбата на сграда от дъщерна компания, а именно "Национален институт за изследване на вино и спиртни напитки", обявиха от Министерството на икономиката. В съобщението се посочва още, че това е станало без необходимо разрешение на Министерския съвет. Купувач на въпросната сграда е свързваната с бившия депутат от ДПС Делян Пеевски "София-БТ", а сделката е финализирана само два месеца след като назначенията на Лукарски влизат в борда.
За промяната обаче има и друго обяснение - ДКК е собственик на големите оръжейни държавни фирми - като ВМЗ, "Кинтекс", а отскоро и "Авионамс", както и на други предприятия с атрактивни имоти и бизнес. За да се сменят и техните мениджъри, първо трябва да се сложат "свои" хора начело на холдинга.
Старите директори
Късно в сряда вечерта от Министерството на икономиката съобщиха, че в качеството си на упражняващ правата на държавата в капитала на ДКК министър Седларски е предприел действия за смяна на ръководството й. Промените все още не са вписани, но от подадените в Търговския регистър документи става ясно, че са освободени всичките трима членове на съвета на директорите. Двама от тях - Красимир Тенев и Лъчезар Калбуров, бяха назначени със заповед на Лукарски от 19 септември миналата година за срок до 30 април 2017 г. Те заеха местата на Лъчезар Борисов (който сега е зам.-министър на икономиката) и Иван Симеонов. Третият освободен член на съвета на директорите е изпълнителният директор на компанията Ясен Спасов, който е в борда на ДКК от 23 декември 2015 г. и също беше назначение на Лукарски. Още при промените миналата есен от БСП заявиха, че новите назначения в ДКК са направени "с цел само да се граби" и че Тенев и Калбуров нямат никакъв опит.
Новите попълнения
На мястото на освободените от Седларски директори сега влизат три нови попълнения - Радост Вълчева-Генчева, Слави Димитров и Димитър Кунов. Техният мандат е до 31 март 2020 г.
Генчева е юрист по образование и справка в ДАКСИ показва, че има консултантска компания. Участва и в няколко неправителствени организации, като сдружение "Вариант-алтернатива", "Сдружение интеграция" и "Българска лига за правата на човека". За кратко - от декември 2000 г. до август 2001 г. е била член на надзорния съвет на Агенцията за приватизация от Народен съюз. Генчева ще бъде и изпълнителен директор на ДКК.
Димитров също е юрист. Той има мажоритарен дял в адвокатско дружество "Димитров и партньори" и участва в управлението на адвокатско съдружие "Болкан лекс". В него е съдружник с адвокатско дружество "Батков и сие" на Тодор Батков, известен като бивш собственик на ФК "Левски" и адвокат на Майкъл Чорни, съиздател на вестник "Стандарт". Димитров е собственик и на 50% от "И и С инженеринг консулт". Като адвокат е участвал в няколко популярни наказателни дела.
Димитър Кунов, който ще бъде председател на съвета на директорите на ДКК, очевидно е партийното назначение в новия борд. Подобно беше направено наскоро и в "София тех парк", където според източник на "Капитал" Натанаил Стефанов е бил посочен от екипа на президента Румен Радев (подкрепен на изборите от БСП). Кунов е председател на районната организация на БСП в "Средец", бил е общински съветник от левицата, а от миналата година е и член на изпълнителното бюро на столичната организация на БСП. Кунов дълги години беше и директор на Държавна лаборатория "Българска роза", която сега е част от ДКК.
Причини за смяната
Няколко са мотивите за освобождаването на старите членове на борда, включително занижен контрол по отношение на дъщерни компании, някои от които са започнали "процес на аутсорсване на дейности към външни партньори".
Като конкретен проблем обаче е посочена продажбата на сградата на дъщерната компания "Национален институт за изследване на вино и спиртни напитки", която стана част от ДКК в края на февруари миналата година. Това беше едно от многото дружества, които бяха прехвърлени в държавния холдинг - формално с цел по-добро управление. Продадената сграда е Музеят на виното, който се намира на столичния булевард "Цар Борис III". Справка в Имотния регистър показва, че прехвърлянето е станало през ноември миналата година. За сградата купувачът "София-БТ", който в същото време е собственик на самия парцел, е платил 8.6 млн. лв.
В съобщението на икономическото ведомство от сряда се посочва, че продажбата е станала без "необходимото разрешение на Министерски съвет". Това явно е заключението от проверката, която беше назначена след сигнал на "Нова република" в края на миналия месец. Тя трябваше да установи дали за сделката е трябвало да бъдат изпълнени условията на Закона за приватизация, т.е. наличие на изрично разрешение от правителството. По информация на "Капитал" в случая става дума за режим на съсобственост, установена със съдебно решение, така че сделката не е приватизационна.
Доста по-мъгляво - и по-притеснително, звучи другият мотив на Седларски за смяната. Според съобщението ръководството на компанията не е изпълнило конкретни мерки, които са му били възложени, свързани със "спирането на неприемливи предстоящи дейности в конкретни дъщерни дружества". Дали новото ръководство ще ги спре и дали вече не е късно, предстои да се разбере.
Под контрол
Контролът над ДКК стана особено важен, след като миналата година Лукарски прехвърли повече от дузина държавни дружества към холдинга - част от тях само останки, но и немалко доста апетитни. Самата компания беше създадена през 2010 г. с цел част от приходите от приватизация да отиват в нея, а оттам - в бюджета, като по този начин се заобикаля законовото изискване те да се превеждат в т.нар. Сребърен фонд. В момента обаче ДКК на практика управлява компании като "Ел Би Булгарикум", военните ВМЗ , "Кинтекс", НИТИ-Казанлък, а наскоро придоби пловдивския завод за ремонт на авиационна техника "Авионамс". Освен това има 10.8% дял в "София тех парк", които придоби срещу 7 млн. лв. И макар че някои от тях са в забранителния списък за приватизация, практиката показва, че техни имоти лесно могат да бъдат продадени.
Съдебен триъгълник Борисов - Йончева - Нинова. Съдебен иск за 20 000 лева внесе срещу Бойко Борисов журналистката и кандидат за депутат от БСП Елена Йончева. Малко по-рано от ГЕРБ съобщиха, че лидерът им подготвя дело срещу председателя на социалистите Корнелия Нинова. Причината - нарекла го „крадец" в телевизионния ефир. Всъщност Нинова разказа за митинг в Хасково, където извикала Елена Йончева на трибуната и я представила с думите: „Ето я, лицето на смелостта и на демокрацията, която се осмели да каже на Бойко Борисов: Ти си крадец."
Съдебният триъгълник започна с официалното съобщение, че Йончева внася официално иска си заради изказването на Борисов преди 2 седмици. Тогава бившият премиер обяви, че при идването на власт на ГЕРБ през 2009 г. кабинетът „Борисов 1" „бил принуден да плати милиони на БНТ заради репортажите на Йончева".
Малко след 16 ч исковата молба на журналистката бе внесена в Софийския районен съд от адвоката й Георги Атанасов.
„Заведох дело срещу Бойко Методиев Борисов за клевета, за уронване честа на журналиста, за уронване престижа на журналистическата професия", заяви Елена Йончева пред „Труд".
Според нея това е „битка срещу всеки, който си позволява безнаказано да лъже, клевети и заплашва".
„Смятам, че в политиката трябва да има повече почтеност и политиците трябва да носят отговорност за своите дела и думи. Това, което мога още да добавя, е, че ако един политик заплашва български гражданин само защото този гражданин се е осмелил да каже нещо критично, в случая за Борисов и за ГЕРБ, то тогава може да очакваме да оклевети всеки един от нас. Аз все пак имам трибуна, от която мога да се защитя. Ще настояваме за обезщетение, като всеки лев от него ще бъде дарен за кампанията „Повече българчета за България". Бих искала обезщетението да е по-голямо, но така решиха адвокатите. Съдът ще каже", заяви още Йончева пред вестника.
Малко по-рано от ГЕРБ вече бяха оповестили, че лидерът им ще съди Корнелия Нинова, защото му нанесла обида в национален ефир.
„Изявлението на Нинова накърнява честта и достойнството на Борисов и нарушава закона. В момента адвокатите му вече работят по изготвянето на съдебния иск и той ще бъде внесен в съда до края на днешния ден (вчера - б.а.). Присъдените средства по иска Борисов ще дари за благотворителност", написаха от пресцентъра на ГЕРБ.
ЦЕРН обучава лауреати от олимпиади. Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) започва нова програма за обучение на ученици - лауреати от национални и международни олимпиади. България ще е една от петте държави, които ще се включат пилотно, като до края на годината 24 българчета ще посетят ЦЕРН. Това стана ясно след среща на министъра на образованието и науката проф. Николай Денков с генералния директор на ЦЕРН Фабиола Джианоти.
Той отчете, че над 2800 български ученици и 536 учители по природни науки са преминали обучения от 2011 г. насам. Там те са се запознали с работата и научните експерименти на ЦЕРН и са провеждали лабораторни упражнения.
Денков и Джианоти коментираха идеята за създаване на инкубатор за стартиращи фирми в София Тех Парк, в които да се използват нови технологии и иновации, разработени в ЦЕРН.
Фабиола Джианоти е в България по повод редовното заседание на Европейския комитет за бъдещи ускорители, чийто домакин е МОН.
Брюксел: Нужни са повече инвестиции в транспорта. Транспортът е ключов сектор за европейската икономика и трябва да се мисли как да се привлекат повече инвеститори в сектора, каза еврокомисарят по транспорта Виолета Булц на конференцията "Инвестиционни възможности за транспортния сектор". По думите й в бъдеще грантовете от ЕС ще останат за стратегически проекти, а държавите ще трябва да работят и с финансови инструменти. Булц заяви, че еврозоната е излязла от кризата и за първи път всички държави членки имат ръст на БВП. Предизвикателствата пред ЕС в момента са мигрантската криза, тероризмът и Брекзит, каза еврокомисарят. Булц посочи, че 70 души на ден умират по пътищата в Европа, което е плашещо. Според нея освен за безопасността, трябва да се помисли и за иновации в транспорта, така че той да не замърсява планетата.
Министърът на транспорта Христо Алексиев посочи, че един от основните му приоритети е подобряване на корабоплаването по река Дунав. Работи се и по развиването на коридорите "Ориент/Източно-Средиземноморски" и "Рейн-Дунав". Според служебния премиер Огнян Герджиков трябва да се обърне внимание на жп транспорта. "Нуждаем се от спешни мерки за спасяване на този вид транспорт", заяви той. Герджиков коментира, че страната ни е насочила усилия към изграждане на инфраструктура по направлението Изток-Запад. "Пътят към Азия минава през Балканите. Страната ни е врата на Европа към Близкия и Среден Изток", отбеляза премиерът.
По-лесен данък "уикенд" за активи до 6000 лева. За фирмени активи на стойност до 6000 лв. данък "уикенд" ще се плаща еднократно. Когато става дума за активи за сравнително малки суми като мобилни телефони, лаптопи и компютри, ще се признава право на данъчен кредит по ДДС еднократно, в момента на придобиването им. Тогава ще се решава доколко активът ще се ползва за служебни цели и доколко за лични. Това става ясно от промените в правилника за прилагане на Закона за ДДС, които са обнародвани в Държавен вестник от 21 март 2017 г. В Закона за ДДС е посочено, че данък "уикенд" се плаща еднократно за вещи на стойност до 5000 лв. Но в правилника се уточнява, че това е цената без ДДС. Така крайната цена с ДДС става 6000 лв. За колите, имотите и активите на стойност над 6000 лв. при придобиването им фирмите трябва да определят доколко ще се ползват за служебни цели и доколко за лични. Но след това един път годишно може да се правят колекции, ако се промени съотношението между лично и служебно ползване.
С промените в правилника се разписва ред за деклариране и отчитане на ДДС при безвъзмездно даряване на храни. Така реално ще може да се приложи правото на фирмите да не плащат ДДС за дарените храни. С документа се уреждат редът и срокът за подаване от наследниците на декларация по ДДС и отчетни регистри за последния данъчен период при дерегистрация поради смърт на физическо лице или едноличен търговец. Предвидени са и разпоредби, които внасят яснота при ползването на данъчен кредит по ДДС, според степента на използване на стоки (в т.ч. недвижим имот) за дейността на фирмата.
С промените се въвеждат нови критерии за доказване предназначението и използването на плавателни съдове в открито море и се променят необходимите документи, с които се доказва правото на прилагане на нулева ставка на ДДС за доставки, свързани с международен транспорт. Същевременно отпада изискването доставката на туристическа услуга да се доказва с писмена декларация от получателя, че тя не е предназначена за последваща продажба.
Плащаме 200 млн. лева за протези и пирони. Близо 200 млн. лв. годишно доплащат българските пациенти за медицински изделия, които не се поемат от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). В това число влизат пирони, протези и различни видове импланти. Болните и техните близки са принудени не само да си ги купуват, но и да поемат за своя сметка и поддръжката им, като се започне от консумативи и се стигне до ремонти, съобщиха лекари за „Монитор".
Такъв например е случаят с кохлеарните апарати за деца с намален слух. Те се заплащат от здравната каса, но не и ремонтът им, който може да достигне до 4000 лв.
Самите апарати се състоят от две части - вътрешна, която се имплантира, и външна - за ухото. Външният процесор работи с три батерии, които се сменят на всеки три дни и се плащат от родителите. Според лекари процесорът трябва да се сменя на всеки 5-6 години, тъй като се амортизира и чупи. Освен това през такъв период фирмите пускат на пазара нови модели и спират производството на резервни части за старите модели.
Децата с кохлеарни импланти у нас са около 400. Родителите им настояват държавата да финансира поддръжката на въпросните медицински изделия, без които малчуганите не чуват.
Оказва се също, че пациенти с инвалидизиращи заболявания вече са отрязани от лечение в чужбина за сметка на държавата, защото такова има и в България независимо че в нашата страна то не се поема от НЗОК и е изцяло за сметка на пациентите. Става въпрос за лечението на пациенти с Паркинсонова болест с имплантиране на електроди в мозъка.
28 мигранти са извадени от горящ камион с двойно дъно край Резово. 28 незаконно преминали границата са открити в горящ камион, съобщиха от полицията в Бургас.
Мигрантите са открити близо до с. Резово край турската граница от пожарникари, които са пристигнали на място, за да потушат пожар, възникнал в камион, превозващ чакъл. Сигналът е изпратен от водача на втори камион.
Мигрантите са открити в тайник в каросерията на превозното средство. Те са отведени в Граничния полицейски участък в Малко Търново.
Очаква се да бъде оповестено дали камионът е превозвал чакъл и официално е ангажиран със строителство по границата или е пренасял чакъла за заблуда на граничните. Ако не е официално ангажиран със строителството, защо е бил пропуснат от граничните до браздата. Това се питат се местни хора, които свързват неофициално като собственик на превозното средство политик от региона, бивш и настоящ кандидат за депутат. От полицията засега отричат.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |