Бизнесът на лотариите е скочил с 30% до 320 млн. лв. Лотарийните игри продължават да са най-бързо растящата част от хазартния сектор в България. През миналата година бизнесът с билети се е увеличил с почти 30% и е около 320 млн. лв., показват изчисления на база платени данъци за 2016 г. Двете големи компании в сектора са "Национална лотария" и "Лотария България" и се контролират от Васил Божков. Те започнаха бизнеса преди три години и чрез активен маркетинг всяка година увеличават събраните от билетчета постъпления: ако приходите от този бизнес през 2015 г. се оценяваха на 250 млн. лв., година по-късно ръстът е с около 70 млн. лв. Извън двете дружества на Божков такъм бизнес, макар и малък, развива държавният тотализатор.
Общите постъпления от такси върху хазартна дейност в бюджета също нарастват - с 32% спрямо 2015 г. и достигат 124 млн. лв., показва справка на Държавната комисия по хазарта (ДКХ), предоставена на "Капитал". Увеличението се дължи основно на лотариите и на онлайн игрите. Отделно събраните алтернативни данъци по Закона за корпоративното подоходно облагане (например за ротативки) са близо 59.4 млн. лв. по данни на НАП и също растат, но с 6.3% на годишна база.
Бизнесът с билетчета
Приходите на държавата от такси от моментната лотария се повишават с 11 млн. лв. спрямо 2015 г. и достигат 48 млн. лв. (виж графиката). Тяхната дейност се облага с 15% върху направените залози, както е и при игрите със залагания върху резултати от спортни състезания и тотото.
Сегментът на т.нар. софт хазарт избуя преди няколко години с "данъчна" помощ от държавата - кабинетът "Орешарски" пропусна да обложи лотариите през 2014 г. и така им спести около 30 млн. лв.
На пазара с лотарийни билети в страната оперират три компании - "Ню геймс", която съвместно с "Национална лотария" е организатор на игра със същото име, "Евробет", която държи лиценза на "Лотария България" и Националния спортен тотализатор. Първите две са свързани с Васил Божков, като лидер по приходи през 2015 г. е "Ню геймс".
Още един голям на онлайн пазара
Другият сегмент, от който идват повече приходи в бюджета, е онлайн хазартът. Постъпленията от платените от тях такси достигат 15 млн. лв. през 2016 г. Организаторите на онлайн игри дължат такса от два компонента. Еднократно се заплаща сума в размер на 100 хил. лв. и допълнително се дължат 20% върху разликата между стойността на получените залози и изплатените печалби. Ако се направи грубо изчисление излиза, че през миналата година онлайн организаторите са изплатили печалби за около 70 млн. лв.
През миналата година лиценз за България получи още един международен букмейкър - Bwin, като в страната компанията оперира през гибралтарската "Електра уъркс лимитид". Така броят на дружествата, които имат онлайн лиценз, достига 11, а общо организираните от тях игри - 24. Другите големи международни компании с лиценз за нашия пазар са Pokerstars.bg, Betfair.com и bet365.com. Последната е сочена за лидер в онлайн сегмента. Останалите интернет оператори са свързани с български инвеститори, като при повечето отново излиза името на Божков.
Deloitte: Очаква се силен ръст на иновациите в разплащанията. Секторът на финансови технологии в България, или финтех индустрията, се оценява на 39 млн. евро, но пред страната има голям потенция, сочи проучване на Deloitte за Централна и Източна Европа. Зад термина стоят всякакви софтуерни технологии с приложение във финансовия сектор, а докладът е изготвен по поръчка на британския департамент по международна търговия. Идеята е да разгледа девет страни в региона, сред които и България, и да представи бизнес възможностите пред фирми и инвеститори от финтех сектора. Макар и малък, българският пазар ще продължи да се развива, сочат резултатите от проучването. Пример за сегмент с много възможности е разплащанията, където иновативните технологии ще проникват във все по-голяма степен.
Българският пазар е най-назад като стойност, но следва тенденциите, зададени от по-големите страни в ЦИЕ. "Хората в региона са много възприемчиви към нови идеи - безконтактният начин на разплащане вече намира широко приложение например", коментира в подкаст по повод доклада Даниел Мартенюк, мениджър в "Deloitte Полша". "Регионът е привлекателно място за чуждестранни финтех компании", допълва още той.
Потенциалът на България
Сред силните страни на България са представени ниският правителствен дълг, увеличаващото се значение на ИТ сектора, конкурентоспособността на страната и ниските разходи за труд. От друга страна, малкият вътрешен пазар и относително ниският дял хора, които използват интернет, се отчитат като негативи.
Въпреки малкият дял интернет потребители, почти всички банки в страната предлагат системи за електронно банкиране. Въпреки че развиват основно вече установени финансови технологии, започват и да търсят иновации чрез нововъведения като Host card emulation (HCE), която позволява плащане безконтактно само с телефон например. Развитието на банковия сектор ще продължи с фокус върху мобилни технологии, CRM системи, повече дигитализация и модели за обработка и анализ на данни.
Финтех индустрията се възползва от промените в обществото. Хората все повече се дистанцират от разплащанията с пари в брой и се насочват към алтернативи. Пример е мобилният портфейл на Telenor (G-Wallet), който позволява на клиентите да плащат сметки и да правят покупки, използвайки само мобилен телефон. Българският пазар за разплащания ще расте много в бъдеще, прогнозира Deloitte. Но ниската степен на проникване на смартфоните може да е пречка пред по-широкото приложение на мобилни технологии в сектора.
От друга страна, застрахователният сектор може да е малък в България и дигитализацията да навлиза по-бавно, но не липсват примери за иновативни продукти. Докладът подчертава значението на INSIS - софтуерен продукт, използван в над 30 държави, разработен от българската компания "Фадата". Пазарът е още малък и има място за нови играчи, а може да се погледнат и бизнес възможностите по линия на сливания и придобивания, както се случи с "Фадата" през 2015 г. Тогава тя беше придобита от британската компания за застрахователни услуги Charles Taylor и фондът за дялови инвестиции The Riverside Co., което я оцени на 20 млн. евро.
Регионът задава темпото
На регионално ниво технологичните промени са основно концентрирани в банковия сектор. Причината за това е силното присъствие на смартфоните и изискванията на клиентите за бързи, лесни и сигурни парични трансфери. Безконтактните начини на разплащане са вече стандарт за много от страните, а следващата навлизаща технология, изглежда, ще е безжичната комуникация на близки разстояния (NFC - Near field communication) и HCЕ.
Малки и средни компании пък все повече се интересуват от начини, по които да автоматизират работните си процеси, и от облачни технологии, които да помогнат при управлението на финансите им. "Клиентите също така искат да имат различни източници на капитали. Заемателите в региона особено се интересуват от peer-to-peer платформи за заеми, както и онлайн и мобилни небанкови компании за кредит", коментира Мартенюк.
Успоредно с по-високата дигитализация върви и по-големият интерес към киберсигурността, особено по линия на поверителност на данните, защита от измами и удостоверяване на самоличността на клиента.
DSK Gameo
Повечето банки в страната тепърва въвеждат технологии, които вече са познати и използвани в по-развитите страни. Банка ДСК обаче е по-напред от останалите, посочва докладът - през 2013 г. лансира мобилно приложение за спестявания, наречено DSK Gameo. Освен че наподобява игра, продуктът превръща стандартни банкови операции като спестяване и поставяне на финансови цели в игра с конкретни резултати и награди. Клиентите получават точки, които могат да бъдат разменени срещу награди.
Правосъдното министерство иска да забрани гласуването в чужбина. Драстични промени в законодателството, предложени от Министерството на правосъдието, са на път да ограничат рязко възможността на сънародниците ни зад граница да участват в избори. Поправките предвиждат на президентски и парламентарни избори да гласуват само българските граждани, които са живели в страната поне 3 месеца преди деня на вота. Досега принципът на уседналост действаше само при избори за кметове и евродепутати. Разпростирането му върху всички видове избори ще засегне огромен брой българи по света.
С един проект Министерството на правосъдието предлага промени в законите за българското гражданство, за вероизповеданията, за политическите партии и Изборния кодекс. Голяма част от промените са резултат от дискусията за влиянието на Турция в изборния ни процес, която съпътстваше последния национален вот. Основната част от идеите бяха споделени от главния прокурор Сотир Цацаров преди дни.
Според Министерството на правосъдието с въвеждането на 3-месечна уседналост за всички избори ще се постигне "уеднаквяване на изискванията за упражняване на активното избирателно право от страна на българските граждани". Конституционният съд вече отсъди, че уседналостта не противоречи на основния закон.
Въвеждането на уседналост за всички видове избори на практика обезсмисля отварянето на избирателни секции в чужбина, извън територията на посолствата. Това пък силно ще затрудни сънародниците ни да упражнят правата си. Единственият възможен изход от тази ситуация е да се даде възможност на българите с постоянен адрес в България, но намиращи се извън границите й, в деня на вота да гласуват по пощата или по интернет.
Особен акцент в предлаганите промени се поставя върху детайлизирането на конституционната забрана религията да се използва за политически цели. Затова в Закона за политическите партии се дава възможност Софийският градски съд да може да разпусне дадена формация по искане на прокуратурата, ако тя системно (три или повече пъти в рамките на година) включва религиозни институции в предизборните си кампании или в своята политическа и организационна дейност. Изключение ще се прави само за "обичайни религиозни обреди", без да е изрично уточнено какво се има предвид. В действащия закон процедурата по заличаване се задейства, ако дадена партия нарушава конституцията и/или законите на страната, не участва в избори повече от 5 години, не се е отчела пред Сметната палата две последователни години и др.
Сходна мярка се въвежда и в Изборния кодекс. Главният прокурор вече ще може да иска отстраняването на участници от конкретен вот, ако допускат религиозни институции в кампаниите си. Същото наказание се предвижда и при нарушение на забраната заемащите изборни длъжности в синдикални и работодателски организации да агитират на работните си места.
Всичко това се обвързва и с промени в Закона за вероизповеданията, в който се вписва изрична забрана религиозни институции да участват в предизборна кампания и агитация. Забраняват се и дейности, насочени срещу "суверенитета, териториалната цялост и конституционния ред в Република България, включително чрез проповеди и разпространение на литература и информационни материали". Тук отново се разширяват правомощията на главния прокурор, който ще може да налага куп рестрикции "в неотложни случаи" - да спира разпространението на печатно издание и издателска дейност, да ограничава публични изяви и да преустанови дейността на юридическо лице за 6 месеца. Той трябва да уведоми до 72 часа Софийския градски съд за наложените мерки, който се произнася по тях незабавно. Любопитен факт е, че промените в Закона за вероизповеданията се предлагат малко след като главният прокурор Сотир Цацаров настоя за тях. Искането му дойде, след като ДАНС обяви петима турски граждани за заплаха за националната сигурност. Тогава Цацаров заяви, че държавата трябва да има контрол върху верското образование.
Въвеждат се и други регулации, които директно засягат ислямското вероизповедание у нас. Чужди граждани и чуждестранни религиозни служители, каквито Турция изпраща в България, ще трябва да доказват пред властите, че владеят български, имат нужната квалификация, както и че няма български граждани, които да вършат тяхната работа. Забраняват се анонимните дарения над 1000 лв., спонсорство от партии, както и от чужди държави, които нямат съответния двустранен договор с България.
Финансиране
С аргумента, че "трябва да се гарантира суверенитетът на Република България при провеждането на избори", се затяга и финансирането на партиите. Приходите от дарения и завещания ще се признават за законни само ако идват от български граждани. Същото ще важи и при безвъзмездно предоставени услуги, движими и недвижими вещи. Чужди граждани няма да могат да спонсорират и предизборни кампании. В публичния регистър на донорите си партиите ще трябва да вписват задължително и тяхното гражданство.
Без отговор
"Сега" поиска уточнение от МП дали всички българи в чужбина ще изгубят правото си на глас, ако промените бъдат приети, и кой ще контролира спазването на новите разпоредби. До редакционното приключване на броя обаче отговор нямаше. От там казаха само, че законопроектът е качен за обществено обсъждане в 14-дневен срок и след това изпратените мнения ще бъдат взети предвид. Нямаше и реакция от офиса на президента дали е запознат с предложенията на правосъдното министерство.
Всички тези промени може да останат само на книга, тъй като 44-ото народно събрание не е длъжно да се произнася по тях.
България е в Топ 3 на страните в ЕС с най-малко задължения на домакинствата. Българите са едни от най-слабо задлъжнелите граждани в Европа. Поне това показват данните на Евростат за общия размер на задълженията на домакинствата спрямо брутния вътрешен продукт в страните членки през 2015 г. За България делът на задълженията на домакинствата спрямо БВП е 29.2%. С по-ниско съотношение, т.е. по-слабо задлъжнели от нас, са само румънците (21.4%) и унгарците (24.2%).
На другия полюс са Кипър, Дания и Холандия, където общият размер на задълженията на домакинствата изпреварва брутния вътрешен продукт на тези държави. Така например в Кипър тези дългове са 147.4% от БВП, в Дания - 133%, а в Холандия 123.9%. За последните две държави обаче статистиката отчита и най-голям дял на активите на домакинствата спрямо БВП.
Българските домакинства през 2015 г. са имали задължения за 13.245 млрд. евро, показват данните на Евростат. В същото време българите са притежавали финансови активи за 60.756 млрд. евро. - почти двойно повече отпреди кризата през 2008 г., докато нивото на задълженията остава постоянно през годините. Спрямо БВП активите на българските граждани са 134%.
Общо за ЕС задълженията на домакинствата възлизат на 10.2 трилиона евро през 2015 г. Над 90% от тази сума идва от кредити, основно ипотечни. През същата година финансовите активи на гражданите в общността достигат 33.5 трилиона евро. Почти 40% от тези активи са под формата на застраховки, пенсии, гаранции, 30% са във валута и депозити, а 24% - в собствен капитал и акции в инвестиционни фондове.
Брачен договор иска Борисов от патриотите. Бойко Борисов поиска от лидерите на трите партии в "Обединените патриоти" да подпишат договори с ГЕРБ за съвместно управление. "Няма да допусна да ми се случи това, което стана в предишния мандат с реформаторите - някой да е в опозиция и в същото време да е в коалицията, която участва в управлението", заяви лидерът на ГЕРБ.
ГЕРБ и "Обединените патриоти" искат в програмата за съвместно управление да се запише, че ще изкарат пълен мандат от четири години.
На преговорите в сградата на Народното събрание Борисов настоя патриотичните формации да влязат в управлението, за да носят отговорност заедно. "Не искам само подкрепа. Единственото ми искане е патриотите да влязат реално участие в кабинета", коментира Борисов.
Той обясни, че в предишния мандат ГЕРБ натрупали горчив опит. На единствената партия от управлението, която носи цялата му тежест.
"Време е, след като сме приели, че демокрацията е това, което каже народът, да изпълним казаното от него и да направим така, че да имаме 4-годишно стабилно управление", призова първият в ГЕРБ.
Той подчерта, че партията му и ОП имат нужното мнозинство да управляват, защото двете формации имат 122 депутати. "Още подкрепа в парламента би била добре дошла", добави Борисов.
Той обяви, че до този момент въпросът за разпределяне на министерски постове не е поставян. Кабинетът трябвало да е готов най-късно до началото на май и още от първия ден да започне изпълнение на управленската програма. Ще бъдат излъчени експерти от двете формации, като според Борисов "няма лошо и отдругаде да се привлекат кадърни хора".
"Труд" научи, че патриотите не са се отказали от настояването си за вдигане на минималните пенсии на 300 лв. "В момента експерти на ГЕРБ изчисляват как може да стане това и какво увеличение е възможно", коментира пред вестника лидерът на НФСБ Валери Симеонов.
Борисов обяви, че ГЕРБ няма да се откажат от въвеждането на изцяло мажоритарен вот. След като девизът на патриотите е "България над всичко", те трябва да се съгласят с въвеждането на тази система, подчерта той.
До края на седмицата предстои още една среща. Делян Добрев, който е част от преговорния екип на ГЕРБ, обяви, че имат почти пълно покриване с патриотите за приоритетите и идеите за развитие на страната.
Тровят пчелите в 16 области у нас. 30 хил. литра отрови ще напоят почвите на 16 области в България до края на април, т.г. Става въпрос за три вида неоникотиноиди - препарати за растителна защита, които са изключително токсични за пчелите, дивите животни, птиците и морските видове, но въпреки това са били одобрени за употреба у нас от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Въпросните химикали са разрешени на 27 март. За целта органът на Министерството на земеделието и храните е отменил две директиви на Европейския съюз, които досега ограничаваха използването им.
Одобрените за употреба препарати са за третиране на семена, а не на вече покълнали растения, което прави ефекта им особено токсичен за пчелите в дългосрочен план. "Тези системни пестициди за обработка на семената проникват в соковете на растението и се просмукват дори в прашеца. Пчелите отнасят в кошера летални дози от тези неоникотиноиди, това отслабва имунитета на целия кошер и може да се окаже гибелно", обясни пред "Труд" Илия Цонев от Конфедерацията на българските пчелари.
Министерството на земеделието и храните не се съобразява с изискванията на околната среда и здравето на хората, а се преследват лични и лобистки интереси, се посочва в позиция на Съюза на българските пчелари.
Производителите на мед излизат на протест. Анкетна карта следи за смъртността на кошерите
Създадена е специална анкетна карта за пчелари, в която всеки производител ще може да попълва загубите си и района, в който са отчетени. Целта е за пръв път у нас да се направи адекватна оценка на нивото на смъртност сред пчелите и периодично тази информация да се обновява. Платформата е за всички пчелари у нас и се очаква скоро да заработи. Информация ще може да се подава не само електронно, но и по пощата, обясни Илия Цонев от Конфедерацията на българските пчелари.
На протест срещу употребата на неоникотиноиди пчелари и браншови организации от цялата страна ще излязат на 7 април - Световния ден здравето, от 13 до 15 ч пред Министерския съвет в София. Производителите на мед отчитат тази година безпрецедентни загуби на кошери. В отделни области на страната смъртността сред пчелните семейства след зимата достигна 80 и дори 100%.
Токсично. Обработват с химикали семената
Разрешените за употреба нови неоникотиноиди са три вида и с тях до края на април ще бъдат обработени семена за посеви в София, Пловдив и абсолютно цяла Северна България - областите Варна, В.Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Ловеч, Монтана, Плевен, Разград, Русе, Силистра, Търговище и Шумен.
Търговските наименования на препаратите са „Пончо" (с активно вещество клотианидин), „Сийдоприд" (имидаклоприд) и „Крайцер" (тиматоксам).
В характеристиките им се посочва, че са силно токсични, с възможен дълготраен/хроничен ефект.
Златна София само за пешеходци. Нова пешеходна зона от 120 декара ще радва столичани. Тя ще обхваща площадите около парламента, храма "Св. Александър Невски", градинката "Кристал" и бул. "Цар Освободител", както и част от улиците "Оборище" и "Париж".
Зоната е наречена "Златна София", защото включва най-значимите символи на столицата - Народното събрание, църквата "Света София", Синода, паметниците на Незнайния воин и на Левски, Некропола на антична Сердика, множество галерии.
Арт проектът предвижда в паважа да бъдат поставени плочки от полиран бронз. Те ще са разположени до всеки значим обект и ще оформят "златна" линия. На гранитни плочи пък ще има поетични текстове на български и английски.
Работният инвестиционен проект е дело на архитектурното студио "А.Д.А.", което спечели конкурса на Столичната община.
За реконструкцията на "Златна София" са предвидени над 20 млн. лв., а финансирането ще бъде от еврофондовете чрез Оперативна програма "Региони в растеж". Проектът предвижда премахване на жълтите павета от градината с паметника на Климент Охридски и поставяне на разноцветен паваж за отделните пространства - основно сив и червен гранит. Многобройните и разпръснати в зоната паметници ще бъдат пренаредени в определен ред. Маха се единствено монументът на опълченците, на който още му се търси ново място. Зад Военния клуб пък ще бъде изградена полуподземна сграда, изцяло покрита от градина с едноетажна фасада към клуба.
Колонади от осветителни мачти с височина 18 и 12 метра ще огряват пространството пред храма "Невски" и парламента.
Съоръженията ще са като тези от наскоро реализирания проект "Екзибишън Роуд" в Лондон (Exhibition road London). Движението на автомобили зад храма "Св. Александър Невски" се запазва, както и по улиците "11 август" и "Дунав". Ще се оформи паркинг за автобуси пред паметника на отец Паисий. От страната на БАН пък се прави двуреден паркинг. Паркинг ще има и от едната страна на ул. "Оборище" до музея "Квадрат 500". На срещуположната страна са предвидени три автоматизирани подземни паркинга за 250 коли. Като цяло зелените площи в зоната се запазват и дори леко се увеличават - с 1224 кв. м. Взима се единствено малко от градинката пред църквата "Света София".
Пред Галерията за чуждестранно изкуство се предвижда да има цветни партери. Пред Синодалната палата ще бъдат посадени още японски вишни, както и пред Централния военен клуб.
Инфлацията топи парите в банките. През 2017 г. инфлацията ще топи парите на хората в банките. Причината за това ще бъде поскъпване на петрола, на другите суровини и на услугите. Средногодишната инфлация за 2017 г. се очаква да се ускори до 1,2%, пише в пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите. А лихвите по депозитите в банките вече са под 0,5%. Така на всеки 1000 лв. в банките през 2017 г. хората и бизнесът ще загубят поне по 7 лв.
През 2017 г. ръстът на икономиката ще се забави до 3%, след ръст през миналата година от 3,4%, прогнозират още от МФ. До 2019 г. ръстът на БВП ще се ускори до 3,2%. Новите очаквания за икономическия растеж до 2020 г. са леко повишени спрямо есенната прогноза на МФ. Преди няколко месеца очакванията бяха ръстът на БВП тази година да е 2,9%, а през 2019 г. да достигне 3%.
Въпреки че икономиката се развива по-добре от очакваното, доходите на хората се вдигат по-бавно от прогнозите, става ясно от анализа на МФ. Забавянето в растежа на заплатите през втората половина на 2016 г. беше по-голямо от очакваното, посочват от МФ. Затова и през 2017 г. се очаква доходите да нараснат с 4,2%, при 4,6% в есенната прогноза на МФ. В същото време цените ще се показват доста по-бързо, отколкото през последните години. Почти всички основни групи суровини се очаква да поскъпнат през 2017 г. След постигнатото съгласие за ограничаване на предлагането сред някои от основните страни производителки, средната цената на суровия петрол тип "Брент" се очаква да нарасне с 27,7% спрямо миналата година до 56,4 долара за барел. Очакванията за цените на неенергийните суровини също са за повишение през 2017 г., след пет поредни години на спад. По-ограничено предлагане и нарастване на търсенето от страна на Китай и САЩ при металите ще доведе до поскъпване с 23,5%. А всички това ще доведе до ръст на инфлацията.
Кредитирането през 2017 г. ще се повиши, като по-голям ръст ще има при заемите за хората, прогнозират от Министерството на финансите.
Заведенията забранени за деца с провинения. Деца до 18 години, които са били регистрирани в МВР или в Детска педагогическа стая, ще имат забрана да посещават заведения. В рамките на санкцията влизат кръчми, детски дискотеки, компютърни клубове и дори кафенета. Мярката е заложена в проектозакон за детската престъпност, който се очаква да се приеме още с формирането на новия парламент. Той е изготвен от голям експертен екип, в който дори влизат и зам.-правосъдни министри. Точката, която ще се добави, е като възпитателна и ограничителна мярка.
В мотивите на мярката е допуснато, че в този тип обекти децата са изложени на риск от рецидивиране и средата може да ги подтикне към други престъпления. За спазването на мярката ще следят органите на МВР, които правят регулярни проверки в питейните заведения. Само за месец полицаите проверяват над 2600 заведения.
„Нашите дейности са в два аспекта. В превантивен аспект предприехме действия за стартирането на детските полицейски училища през ваканцията. Отпечатахме и в момента раздаваме брошури за вредата от употребата на алкохол и наркотици, които съвместно с колегите от Министерството на образованието и от местните комисии в съответните общини ще бъдат раздадени. Другата част е масови проверки в различните увеселителни заведения, където да инспектираме за деца без придружители, издирвани, както и малолетни лица, регистрирани в Детска педагогическа стая", обясниха от ръководството на „Национална полиция".
„Само за месец съставяме по близо 50 акта по Закона за закрила на детето за лица, които продават алкохол и тютюневи изделия на непълнолетни", казаха още пред „Монитор" от МВР. Над 100 пък са съставените актове за управители на заведения, които допускат присъствието на непълнолетни след 22 часа.
Друга предвидена мярка е да бъдат глобявани родителите, чиито деца извършват престъпления. Сумата все още не е уточнена, но тя ще бъде съобразена с месечния доход на смейството.
В момента действащото законодателство също изисква множество възпитателни мерки за децата, които извършват престъпления, но те рядко се прилагат. Затова авторите на проектозакона настояват в текстовете за по-строги изисквания при извършването на някакви противообществени прояви. Сред възпитателните мерки, които ще се прилагат, са задължаване на непълнолетните да се извинят на пострадалия, да участват в консултации, обучения и програми за преодоляване на отклоненията от поведението, забрана на децата да се срещат с определени лица от тяхното обкръжение, полагането на общественополезен труд и предупреждение за настаняване в интернат, което ще важи за 6 месеца и ще е подобно на условна присъда.
Двойно повече ченгета бдят за терористи в метрото. Двойно повече полицаи пазят софийското метро. Допълнително униформени патрулират и по гарите, летищата и ключови места в столицата. Драконовските мерки са взети след кървавия атентат в Санкт Петербург в понеделник. Това са временни превантивни мерки, които се прилагат веднага след терористични атаки в Европа, обясниха от службите пред „Монитор".
Освен униформените в метрото, проверки във влакчетата правят и ченгета под прикритие, които се возят и дебнат за рискове, без пътниците да забележат.
План за повишено ниво на сигурност предвиждал и 100-процентов контрол по границите ни.
Една от допълнителните мерки е разполагането на повече униформени на места, на които се концентрират много хора. Полицаите следят постоянно и камерите, които са монтирани около рисковите обекти, където се събират тълпи. Целта е ченгетата да могат да реагират веднага, ако забележат нещо подозрително.
Метрото в столицата всеки ден е охранявано от полиция, защото е обект от национално значение. Всяка станция пък е с видеонаблюдение, за да могат униформените да дебнат за забравени чанти и подозрителни хора и предмети в реално време. От миналата година от „Метрополитен" въведоха и гласови съобщения във влакчетата, които призовават хората да сигнализират при забравен багаж. По искане на кмета на София Йорданка Фандъкова постоянни патрули на МВР и общински полицаи през 2016 г. започнаха да дежурят в зоната около Джамията булевард „Мария Луиза" и Женския пазар. В района, наситен с бежанци, е разположен и постоянен пост на Жандармерията.
Междувременно днес по обяд забравен багаж на Централна автогара в София изправи на нокти службите. Охраната и полицията моментално са започнали евакуация на хората и служителите. Тревогата обаче се оказала фалшива. Багажът бил забравен от пътник, който се върнел и си взел торбата, а работата на автогарата била възстановена.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |