Плащаме по-скъпи вода, парно, ток и природен газ. По-високи сметки за вода, ток, парно и природен газ ще плащат българите през април, стана ясно след поредното заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Водата в София поскъпва с 18% от 1 април, или с 34 стотинки до 2,16 лева за кубик с ДДС, реши държавният регулатор вчера, след като отлагаше на няколко пъти преди изборите „последната си дума". Очаква се увеличение на ВиК услугата и в други градове. Това е заложено в бизнес плановете на операторите, по които КЕВР тепърва ще се произнася.
Председателят на регулатора Иван Иванов обяви, че от началото на следващия месец за страната влиза в сила по-висока цена и на синьото гориво - с 29,7% до 363,43 лева за 1000 куб. м, която ще бъде приета на закрито заседание днес. Причината е очаквана по-висока доставна цена на ресурса, която "Булгаргаз" ще плаща на руската "Газпром Експорт" и промяна на курса на щатския долар спрямо българския лев. Според доклад на КЕВР, който трябва да бъде приет през първата седмица на април, увеличението на синьото гориво ще оскъпи драстично топлата вода и парното в големите градове на страната. Най-чувствително ще се усети увеличението в Плевен - с 38%. В София то ще е с близо 23%, а най-малко услугата ще поскъпне във Велико Търново - с до 18%. Разчетите на експертите на КЕВР показват, че планираното поскъпване с малко над 29% на газа ще доведе до повишаването на компонента "задължения към обществото" в цената на тока - с 1,25 лева до малко над 37 лева за мегаватчас. Токът за бита чрез трите ЕРП в страната ще поскъпне с 0,93-0,97%, а за бизнеса увеличението ще е с 3,5%.
Верижна реакция
Тежък удар за производителите
Вдигат хляб, плодове и зеленчуци
Тежък удар за българските производители нанася поскъпването на синьото гориво. Представители на хранителния бранш прогнозираха пред "Труд", че разходите за производство ще поскъпнат драстично, а с тях вдигат и стойността на стоките в магазините.
"Поскъпването на газа ще се отрази пагубно на производството на оранжерийни плодове и зеленчуци. До 70% от оранжериите в България отопляват продукцията си на газ, особено през зимата", коментира за вестника Атанас Кунчев, изпълнителен директор на Асоциацията на оранжерийните производители. По думите му в момента вносните цени на доматите и краставиците от Турция и Гърция са много по-ниски от тези на нашето производство.
"Имаме само два варианта - да спрем производство или да продаваме на по-високи цени. С поскъпването на разходите сме принудени и да съкратим голям брой работници в сектора или да намалим заплатите им", уточни той. Кунчев прогнозира, че цената на доматите и краставиците ще се повиши с до 30%.
При млечните продукти увеличението на цените ще е между 3 и 4%, коментира Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите. Според него около 50% от фирмите в бранша работят със синьо гориво.
"Поскъпването на природния газ ще се отрази и на хлебопроизводителите. Между 10 и 15% ще поскъпнат разходите в сектора при новата цена на горивото, което ще доведе и до повишаване на стойността на продукцията", обяви Димитър Людиев, председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в Бургас.
Механизъм
Заговориха за мерки срещу енергийната бедност
За мерки за енергийна и водна уязвимост на потребителите призова председателят на КЕВР Иван Иванов. Той припомни, че предишното правителство е поставило основи за въвеждане на специални тарифи, но механизмът не е довършен. Иванов посочи, че расте тежестта на цените за услугите на енергийните и водните дружества, което е и основанието да се поиска доразвиване на този механизъм. За целта са нужни законодателни промени, но такива мерки ще възстановят социалната справедливост, допълни той.
Работодателите с гневно писмо до държавния регулатор
Бизнесът против повишението на електроенергията
АОРБ: Индустрията ще понесе загуби
Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), обединяваща четирите национално представителни работодателски организации АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, изпрати писмо до председателя на КЕВР във връзка с намерението за увеличение на цената на електроенергията и по-конкретно добавката "задължение към обществото". В него се подчертава, че през първите месеци на 2017 г. държавната енергетика функционираше в условията на несигурност и непредвидимост, което заедно с липсата на прозрачност на пазара на балансираща енергия е довело до съмнения за надеждността на електроенергийната система и подозрения за манипулации в ценообразуването. Работодателите напомнят, че увеличението на цената на тока е в пряка причинно-следствена връзка с отложеното увеличение на цената на природния газ, а кръстосаното субсидиране води до дискриминационно отношение спрямо индустрията. Според членовете на АОБР индустрията ще понесе солидни загуби в резултат от забавените действия на КЕВР в посока пълна либерализация на енергийните пазари.
Кабинет „Борисов - 3" ни вкарва в еврозоната. България ще кандидатства с новото си правителство за чакалнята на Еврозоната, за да изпълни всичките си ангажименти към ЕС. Това декларира пред европейските лидери от десницата в Малта председателят на ГЕРБ Бойко Борисов. В своята реч по време на конгреса на ЕНП Борисов заяви, че България отново е стабилна държава, а ГЕРБ ще продължи европейския път на развитие на страната. „Постигнахме 3,6% икономически ръст, 14 млрд. лв. фискален резерв, 7% безработица, 27% външен дълг, 0 инфлация и бюджетен излишък", подчерта Борисов. А след като очерта финансовата стабилност на страната и спазването на Маастрихтските критерии за ниска инфлация и дефицит до 3%, лидерът на ГЕРБ посочи, че предстои България да кандидатства и за чакалнята на еврозоната.
„Няма по-добро място за живеене от ЕС. Това е нашият дом, това е нашето семейство. Да го пазим със самочувствие и да защитаваме интересите си пред всички, които предвещават края на съюза", каза в заключение пред десните лидери Борисов. Генерала бе категоричен, че победата на ГЕРБ има изключително важно значение за Европа и за опазването на нейните външни граници: "Ние сме на границата с Турция и Черно море. Не можем да махнем вратите на къщите и да махнем и портата. България имаше най-добре защитената граница, но при влизането си в Европейския съюз бяхме принудени да я махнем. Изградихме я отново благодарение на помощта от 320 милиона лева, за което сърдечно благодаря на ЕК и днес пак имаме най-надеждната граница." И призова мигантите да бъдат държани далеч от границите - в зоните за сигурност, а тези, които идват, трябва да минават само през официалните контролно-пропускателни пунктове.
В рамките на конгреса на ЕНП в Малта Борисов разговаря и с председателя на Европейския съвет Доналд Туск. "Гордея се с теб. Всички в Европейския съвет те поздравяват за резултата. Сега най-важно е сформирането на работещо правителство, което да стабилизира бързо държавата", обърна се Туск към Борисов.
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер се срещна със зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов и изрази надеждата си за бързо сформиране на работещо и стабилно правителство, ръководено от Борисов. Сигурен в съставянето на кабинет „Борисов 3", унгарският премиер Виктор Орбан вече е отправил покана за официална визита на Бойко Борисов в Будапеща, стана ясно от разговор между двамата. Междувременно ръководствата на КРИБ и КНСБ поздравиха в официални писма Борисов за победата на ГЕРБ на парламентарните избори. Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев посочва, че бизнесът, представляван от КРИБ, ще разчита на подкрепата на ГЕРБ за постигането на приоритетните цели, които стоят пред българските работодатели.
В Малта
Цветанов се срещна с шефа на Европол
Поздравявам ГЕРБ и Бойко Борисов за важната победа, която постигнаха на изборите в България. Това каза Роб Уейнрайт, директор на европейската агенция за полицейска координация Европол по време на среща със зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов. Двамата разговаряха в рамките на конгреса на Европейската народна партия в Малта. Директорът на Европол подчерта, че по време на управлението на ГЕРБ България е била пример за добър партньор. Уейнрайт и Цветанов обсъдиха мерките за опазване на сигурността и обществения ред в Европа.
С писмо
Посланик Макаров разчита на продължаване на конструктивния диалог
Посланикът на Руската федерация в България Анатолий Макаров поздрави Бойко Борисов по случай изборната победа на ГЕРБ, съобщиха от пресцентъра на партията. В писмото си Макаров подчертава, че разчита на продължаване на конструктивния диалог и взаимноизгодното сътрудничество с цел по-нататъшното развитие на добрите връзки между България и Русия. „Приемете, господин Борисов, уверенията в най-високата ми към Вас почит", се казва още в писмото.
Въстанието на Копривщица. На 23 февруари в Копривщица избухва въстание. Този път обаче то е насочено не срещу османската власт, а срещу архитектурното иго. Общинският съвет на малкия балкански град решава, че не иска да търпи вече дългогодишния статут "архитектурен резерват" и отхвърля предложения нов устройствен план. Причината: искат Копривщица да се развива. Да има ски писта, да има лифт, да може да строи. Миналото, решават общинарите, трябва да остане в миналото. Копривщица иска бъдеще.
Две седмици по-късно общинският съвет триумфално гласува статутът да отпадне.
Тук е моментът да отбележим няколко неща. Първо, поемете си въздух: Копривщица няма да стане изведнъж Лас Вегас. За щастие на българската история, общинарите не са тези, които решават дали такова наследство може да бъде променяно толкова лесно. Второ, този внезапен изблик на недоволство е доста странен: общият устройствен план (ОУП) на община Копривщица е изготвен преди година, качен е на сайта на общината и са минали две обществени обсъждания. И трето: възможно ли е Копривщица да иска да премахне историческия си статут, с който е известна в цяла България, заради един местен инвеститор със съмнителна история.
Решението е на Министерския съвет
Терминът "архитектурно-исторически резерват" наистина не съществува в настоящото законодателство. Копривщица е определена като такъв с акт от 1971 г., който обаче парадоксално все още тежи. "Една категория се създава и се отменя с акт. Този акт е създаден, но до неговото официално отменяне той е действащ. В момента той не е отменен", обяснява урбанистът Нурхан Реджеб, като тезата е потвърдена и от източник от Националния институт по недвижимо културно наследство (НИНКН).
Не е в правомощията на общинския съвет да смени статута на града. Трябва общината да инициира процес за нов статут към културното министерство, а единственото решение, което би имало значение, е на Министерски съвет.
Заседание - изненада
Всичко започва през 2014 г., когато обединение от две фирми - "Фортис Фасилити" и "АДМ Студио", печели поръчка за разработка на ОУП, като 80% от средствата се отпускат целево от държавата. Той преминава през тромавата административна процедура с изготвяне на предварителен план, получава одобрение от редица институции (сред които Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и районната инспекция по околна среда и води), минава и две обществени обсъждания в самата Копривщица.
Допреди месец общината и съветът не изглеждат особено заинтересовани от процеса. Единственият намек за идващото въстание е изказването на председателя на общинския съвет Рашко Христов (ГЕРБ) по време на общественото обсъждане през май 2016 г.: "Това, което казва дадена институция по отношение развитието на града, не е от значение, след като не дава пари, затова решава този, който дава пари, не може дадена институция да решава живота на хората за години напред." Христов визира именно Министерство на културата, и по-конкретно НИНКН, заради ограниченията, които се налагат със специалния статут на града. Според екипа, изготвил плана, друг диалог с тях няма.
Когато финалната версия на ОУП е готова, тя трябва да мине през експертен съвет и след това да бъде гласувана от общинските съветници. Кметът Генчо Герданов (ГЕРБ) внася предложение за разглеждане на плана на Национален експертен съвет, но на заседанието на общинския съвет на 23 февруари те го отхвърлят. "Той е качен на сайта на общината от близо две години, минали са две обществени обсъждания", казва урбанистът Нурхан Реджеб, един от създателите на плана, пред "Капитал".
Заседанието протича драматично - в спорове и остри изказвания. "Тръгваме по грешна диагноза и ще стигнем до смърт", заявява общинският съветник Ботьо Чилов. "Този ОУП го връщаме в коша и почваме наново", отсича главният архитект на общината Гено Георгиев. Защо не е участвал по-активно в процеса, не е дал конкретни наставления и стига до това заключение едва на финалната права, не е ясно. "Капитал" опита да се свърже с него, но телефонът му беше изключен.
Появява се и гражданин. Това е Радослав Йовков, който се самооопределя като "най-големия инвеститор". "Молбата ми е да не ни пишете резерват, защото ако отида някъде и кажа, че съм от резервата Копривщица, ще ми кажат "Здравей, господин индианец", казва Йовков, към чиято роля ще се върнем след малко.
След това, на извънредно заседание от 17 март, общинският съвет гласува да се премахне статутът на града като архитектурно-исторически резерват. Кметът на Копривщица Генчо Герданов потвърди, че е взето такова решение, и допълни, че ще го оспорва.
Важни са хората...
Общинските съветници обясняват мотивите си с интереса на хората. "Моето виждане е, че когато милееш за един град, трябва да опиташ да съхраниш старото и ценното, което е у него, да запазиш това, което е възможно, но и да дадеш възможност за развитие", обясни Рашко Христов пред "Капитал" по повод амбициите на общинския съвет. Според него демографските прогнози в предложения ОУП са твърде песимистични, а липсата на възможности за жилищно и промишлено строителство - пречка пред бъдещето на Копривщица. Към момента градът има 2321 жители. Какви точно очакват да са демографските перспективи общинските съветници, не е ясно.
Според Христов именно особеният статут на Копривщица е довел до обезлюдяването й. "Законът за устройство на територията и Законът за местното самоуправление дават право на гражданите те да се самоопределят. Те да решат как да се развива тяхното населено място, в което живеят", отсича той. Според него щом законодателят дава шанс на съвета да блокира плана, той трябва да се възползва.
Кметът Генчо Герданов обаче е на друго мнение и твърдо не иска да отпада статутът на града. "Аз нямам против да има инвестиционни намерения, нямам против да се развиват нещата в Копривщица, но всичко трябва да е в унисон с архитектурата на града", казва той.
Не щеме ний само история, искаме Банско
Причината за въстанието става ясна малко след заседанието на 17 март. В докладна записка до общинския съвет от 10 март Петър Вълов, председател на Комисия по териториално и селищно устройство, дава предложения за изграждане на ски писта, мото- и АТВ писта и зали за конферентен туризъм с по-голям капацитет.
Малко по-късно на сайта на общината се появява проект за лифт от градския стадион с първа спирка на паркинга в района и последна на връх "Поп". Освен това има планове за спортен и спа комплекс с ТЕЦ на територията на стадиона, като комплексът ще е с капацитет минимум 1000 души, а хотелът към него - поне 300 души. Инвестицията е оценена за поне 8 млн. лв., а инвеститор е фирмата на гореспоменатия гражданин от заседанието - Радослав Йовков (виж повече за него в карето). Йовков изтъква, че това ще е "най-голямата инвестиция в туризма досега" и от нея ще има "ползи и социален ефект". Планът ще се разглежда на заседание на общинския съвет днес.
"Ние знаем какво искаме. Ако това остане - ние трябва да се обесим", казва инвеститорът по повод общия устройствен план по време на заседанието на 23 февруари. Според източници на "Капитал" именно интересите на Йовков стоят зад бунта на общинския съвет. "Не лобираме за фирми и инвеститори да развалим града, това просто не е тема", отсича председателят Рашко Христов. Той застава обаче зад предложенията на Петър Вълов, въпреки че не е сигурен, че ски писта ще има заради несъгласие от регионалната инспекция по околна среда и води.
Много показателно е искането на общинския съвет за отпадане на нанесената в плана охранителна зона. "Тази зона казва, че в този обхват действат специфични правила и нормативи. Не всичко може да се застроява", обяснява Нурхан Реджеп. Зоната обхваща града и природен пояс около него и е основна пречка пред презастрояването, което се наблюдава например в Банско или Черноморието.
"Никой не е казал, че тук бъка от инвеститори, които идват да презастроят... Но ако се появи инвеститор с дребно производство или софтуерните и аутсорсинг фирми решат да дойдат и да направят база, защото тук въздухът е чист, ние трябва да кажем "не ви искаме тук, тук е архитектурен резерват", обяснява Христов пред "Капитал". В новия план обаче има обособена зона за промишлено строителство. Освен това още през 1987 г. е обособен нов квартал за развитие - квартал 120, в който може да се строи. За 30 години там няма нито едно реализирано инвестиционно намерение.
Софтуерните фирми не са се засилили особено към Копривщица, но Йовков определено има интерес. Общината е публикувала обява за отдаване на концесия на стадиона с максимален срок 35 години. Решението не е съгласувано все още с общинския съвет, какъвто е законовият ред. Кметът Герданов потвърди, че именно Йовков има интерес към въпросната обява. "От това, което чета, идеята е да направи ски лифт, който да започва оттам. Стига общинският съвет да приеме дали стадионът да се дава на концесия", обясни кметът.
Според Нурхан Реджеб развитието на конферентен или ски туризъм изисква определен вид инфраструктура, комуникации и бързи връзки, които обаче не са налични в Копривщица. Необходими са и огромни хотели, разбира се. Все неща, за които си заслужава да се бунтуваш.
Кой е инвеститорът
Радослав Йовков, който стои зад плана за ски и конферентен туризъм, беше изключен от ГЕРБ заради уронване на престижа на партията. През 2015 г. стана ясно, че е наемал хиляди декари пасища, без да притежава животни, въпреки че това е изискване по закон. Общината обаче е решила, че земи за паша могат да се отдават и при инвестиционно намерение - така и Йовков се е сдобил с тях. Според разследване на "Бивол" името му се свързва и с незаконна сеч в района през 2015 г., а още през 2010-2011 г. е уличен, че сече в завишени обеми, без разрешение, но делото приключва заради "случайно загубени доказателства". Според "Стандарт" пък през 2006 г. бизнесменът организира кражбата на автоестакада и камион на свой съгражданин за "назидание".
Бизнес организации: Отложеното поскъпване на газа ще натовари най-много индустрията. Решението на комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за шоково поскъпване на природния газ с 29.6% е закъсняло, което допълнително натоварва бизнеса и създава непрогнозируема икономическа среда. Това се казва в становище, изпратено до председателя на КЕВР Иван Иванов и медиите, от осем организации, които обединяват големите индустриални потребители, така и големи работодатели в България като Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Българската стопанска камара (БСК) и други.
В него се посочва, че въпреки исканото от "Булгаргаз" увеличение на цента на природния газ от началото на 2016 г. с над 10% регулаторът е одобрил увеличение от под 5%, което сега идва като бумеранг и няма как да бъде отложено. "Специфичната политическа ситуация в страната през последните месеци доведе до необходимост от отлагане на редица мерки от страна на държавните институции, в това число и КЕВР - една от които беше частичното увеличението на цената на природния газ", се казва още в него. Според председателя на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов регулаторът не е одобрил по-високо поскъпване от януари, тъй като в средата на отоплителния сезон това би повлияло на предстоящите парламентарни избори. Сега когато топлофикациите обаче спират да работят, основните клиенти на "Булгаргаз" остават индустриалните предприятия, които реално ще трябва да поемат шоковото поскъпване от близо 30%, посочи той пред "Капитал".
Индустрията е недоволна и от предстоящото увеличение на цена задължение към обществото, която е компонент от крайната цена на електроенергията, с 3.5% от 35.77 лв./MWh. до 37.02 лв./MWh. "Изразяваме нашето категорично несъгласие с предвиденото увеличение на цена "Задължения към обществото". Бихме окачествили подобна мярка като "най-мързеливото" решение за сектор електроенергетика", се посочва в становището. Според бизнеса регулаторът трябва да потърси допълнителни буфери в системата, вместо да допуска поскъпването.
"Не намираме логика в необходимостта от увеличение на ценообразуващите елементи за високоефективното комбинирано производство, най-вече с оглед края на отоплителния сезон", се посочва в становището.
Доволни от увеличението
Енергодружествата - ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про", както и Националната електрическа компания (НЕК) и Електроенергийният системен оператор (ЕСО), вероятно са единствените доволни от предстоящото поскъпване на цена задължение към обществото. На проведеното открито заседание в КЕВР в четвъртък техните представители посочиха, че са съгласни с аргументите на регулатора. На практика увеличението на крайната цена на електроенергията ще бъде под 1% и почти няма да бъде усетено от битовите потребители.
Поскъпването беше прието положително и от НЕК, която иначе щеше да реализира загуба от 44.4 млн. лв. на годишна база, както стана ясно от доклада на КЕВР.
Тепърва тези компании ще трябва да внесат предложенията си за нови цени, които трябва да влязат в сила от началото на юли.
Защо поскъпва токът
Единствената причина за поскъпването на електроенергията от 7 април е увеличението на цената на природния газ, което пък влияе на преференциалните цени на електроенергията, произвеждана от топлофикациите. "Комисията беше обвинена, че взима политически решения по отношение на цената на газа, но тя е почти пазарна и компонентът с регулация е пренебрежимо малък", заяви Александър Йорданов, член на КЕВР. По думите му обществените и бизнес организации призовават комисията да наруши закона, като определи по-ниска цена на газа и не увеличи тази на тока.
България започва официално да приема бежанци от Турция. България ще започне да приема бежанци от Турция и официално, е решило правителството в сряда. Решението не е обявено публично.
Министрите се позовават на подписаното през март м.г. споразумение между ЕС и южната ни съседка за презаселване на мигранти, което не се признава от Общия съд на ЕС и от отделни държави. В решението не се посочва бройката на хората, които ще бъдат приети, но според източник на "Сега" става дума за около 50 души. Още толкова България има ангажимент да приеме по друго споразумение от Гърция или Италия до края на годината.
През октомври бившият вътрешен министър Румяна Бъчварова съобщи, че България е поела ангажимент, заедно с всички останали държави по механизма на релокацията да приеме 1300-1400 бежанци и 100 души по механизма за презаселване от Турция. По информация на Европейската комисия досега по споразумението за релокация на ЕС у нас са дошли 29 чужденци от Гърция. Сред тях беше сирийското семейство, изгонено от общинската власт в Белене. Направени са заявки за още 50 сирийци.
Всеки чужденец ще бъде избиран от български екипи, които ще бъдат командировани в Турция. В тях ще се включат експерти от агенцията за бежанците, ДАНС, МВР и преводачи. Документите на чужденците ще се подготвят от Върховния комисариат на ООН за бежанците. Българските екипи ще проверяват истинността на паспортите и ще снемат пръстови отпечатъци. Те ще оформят досиета на мигрантите, които предстои да бъдат приети по схемата за презаселване. Досиетата трябва да съдържат лични данни и друга информация, въз основа на която да бъде направена преценка за наличието на основания да се смята, че чужденецът би могъл да бъде заплаха за обществения ред или националната сигурност на България. На базата на изготвеното досие и предоставените от комисариата на ООН документи екипът ще изготвя писмен доклад с предложение относно приемането на хората в България по схемата за презаселване.
Парадоксалното е, че България тръгва да изпълнява договорката с Турция в момент на остра криза в отношенията между Ердоган и европейските правителства. Освен това в началото на месеца Общият съд на ЕС отхвърли като неофициална договорката между Евросъюза и Турция от миналия март за решаване на мигрантската криза. Според магистратите решение за сключване на споразумение с турското правителство не е вземано нито от Европейския съвет, нито от която и да било друга институция на ЕС.
В деня, в който българският кабинет взе решението за приемане на бежанци от Турция, лидерите на Чехия, Унгария, Словакия и Полша съобщиха, че няма да приемат плана за преразпределение на мигрантите, изготвен от Европейския съюз. "Този план е чисто изнудване и ние няма да го приемем", се казва в съобщение на страните от Вишеградската група.
И четирите държави от доста време насам открито се противопоставят на допълнителното натоварване и приемане на мигранти, основно от Сирия. По време на съвместна пресконференция във Варшава полският министър-председател Беата Шидло заяви, че "Групата никога няма да приеме този диктат и това изнудване" по отношение на бежанската политика. Съвместното изявление бе подписано от премиера на Чехия Бохуслав Соботка, премиера на Унгария Виктор Орбан, премиера на Полша Беата Шидло и премиера на Словакия Роберт Фицо.
"Новото унгарско законодателство дава възможност търсещите убежище да бъдат задържани в лагери. То е най-вече насочено към осигуряване на безопасността на гражданите на ЕС. Безопасността на германците и австрийците в действителност сега е обезпечена от унгарските данъкоплатци", каза Орбан.
От Брюксел предупредиха, че държавите, които отказват да изпълнят плана за преразпределение на бежанци, може да бъдат изправени пред финансови санкции.
Апел
Броят на бежанците, които са избягали от конфликта в Сирия, е надвишил пет милиона, съобщиха в четвъртък от ООН, предаде Франс прес."Международната общност трябва да направи повече, за да им помогне", подчерта Върховният комисариат на ООН за бежанците.
Започват преговори с три китайски банки за оздравяване на БДЖ. Министерството на транспорта започва преговори с три китайски банки по плана за рефинансиране на дълга на БДЖ и доставка на нови влакове. Вече е изпратена документация по този проект, а разговорите са планирани за следващите две седмици. Това съобщи вчера министърът на транспорта Христо Алексиев при откриването на модернизирания жп участък Стамболийски - Пловдив и на интермодалния терминал в Пловдив.
Алексиев все пак подчерта, че ще бъде обявена процедура за рефинансирането на дълга и в нея ще може да участват и европейски компании. Държавната железница има просрочени задължения по издадени от нея облигации в размер на 130 млн. евро. В същото време планът за оздравяване на БДЖ предвижда доставка на 15 нови влака и 20 мотриси до 2020 - 2021 г. Тогава се очаква да приключи и модернизацията на жп направлението от сръбската граница, през София и Пловдив до Бургас и до турската граница.
Наскоро китайската CRRC, сочена за най-големия производител на жп подвижен състав в света, отправи инвестиционно намерение да вложи 300 млн. евро в завод за локомотиви и вагони в България. Според финансовия министър компанията била склонна и да рефинансира дълга на БДЖ към облигационерите.
До средата на годината ще бъде завършена рехабилитацията на отсечката от Септември до Стамболийски, с което ще бъде готова цялата жп линия Септември - Бургас, обяви още транспортният министър. Проектът е на стойност 630 млн. лв. от ОП "Транспорт". Обновената жп линия ще позволи движение на влакове със скорост до 160 км/ч, при което разстоянието от Септември до Бургас ще се взима за по-малко от три часа - наполовина по-кратко от сега.
За новооткрития интермодален терминал в Пловдив, разположен на над 70 дка, предстои избор на оператор. Очаква се той да заработи до края на годината. Операторът трябва да довърши оборудването с техника и да осигури товари. Такъв терминал вече е проектиран и за Русе, но в момента се прави оценка дали е необходимо да се изгради, заяви министър Алексиев.
Влакът до Бургас ще се движи със 160 км/ч. До средата на годината обновената жп линия от Септември до Бургас ще позволява движение на пътническите влакове със скорост до 160 км/ч. Това каза министърът на транспорта Христо Алексиев при откриването на обновената жп линия Стамболийски - Пловдив и новоизградения Интермодален терминал - Пловдив. По думите му, разстоянието от Септември до Бургас ще може да бъде изминавано с влак за под 3 часа, с което времето се съкращава наполовина. До средата на годината ще бъде завършена рехабилитацията на последната отсечка от Септември до Стамболийски, с което ще бъде готова цялата жп линия Септември - Бургас, обясни министър Алексиев. Той допълни, че очакванията са до 2022 г. да бъде завършена изцяло железопътната магистрала, свързваща Сърбия, през България до Гърция и Турция, и през пристанище Бургас към Близкия Изток.
По линия на ОП "Транспорт" 2007-2013 г., в модернизацията на направлението от Септември до Пловдив са инвестирани 630 млн. лв.
"Пловдив е кръстопът между два европейски коридора, както и пресечна точка на две пътни и железопътни магистрали. Затова тук е построен първият интермодален терминал с европейски средства", заяви министър Алексиев. Той припомни, че успоредно със строителството на терминала е стартирана процедура за отдаването му на концесия. "По-целесъобразно е частен оператор да стопанисва такъв логистичен център", поясни министърът. Поради обжалвания, процедурата към момента е спряна и предстои нейното повторно стартиране. Министерството на транспорта започва преговори с три китайски банки за рефинансиране на дълга на БДЖ и осигуряване на пари за нови влакове. Разговори са планирани за следващите две седмици.
Наемат украинци в българските хотели. Украинци ще работят в хотелите ни през лятото. Интересът, както на хотелиерите да наемат чужденци, така и на украинците да работят през лятото в България е голям. Минималната работна заплата в Украйна е 100 евро, докато в България те получават по 200-300 евро на месец с осигурена храна и нощувки. Но процедурата за наемане на украински персонал в родните туристически курорти е усложнена, коментираха представители на бизнеса по време на международното туристическо изложение в Киев, което приключи вчера.
За да получат работна виза за временна заетост до 90 дни, студенти или младежи от Украйна трябва да похарчат поне 150 евро. А процедурата отнема около месец и половина, обясниха хотелиери. В морските ни курорти има нужда от около 10 000 работници от Украйна. Става въпрос за неквалифициран персонал като камериерки, помощници в кухнята, сервитьори на шведска маса.
За да наемат чужденци обаче и работодатели и желаещи трябва да преминат през процедура за получаване на виза C, която дава право за работа до 90 дни. От бъдещите работници се изисква свидетелство за опит, нотариално заверена и преведена диплома. Освен това кандидатът трябва да предплати престоя си в България - за храна и нощувка. Затова хотелиери настояват за по-добро съгласуване на процедурата между всички засегнати ведомства, както и за работна среща на социалното министерство с хотелиери и туроператори, за облекчаване на правилата.
Всеки шести депутат влиза в НС с преференция. Всеки шести от всички 240 депутати в новото 44-то НС е избран с преференция. Това става ясно от публикувания от ЦИК списък с всички кандидати за народни представители и получените от тях предпочитания на вота в неделя. Така, точно 41 от мераклиите успяват да влязат в парламента благодарение на множеството преференции, с които са се изкатерили на челни от по-задните си позиции в листите. Според Изборния кодекс рокадите на практика стават от второто място в листата надолу, тъй като водачът получава и всички бюлетини без отбелязана преференция.
За да сработи пренареждането пък, съответният кандидат трябва да е бил посочен от поне 7% от избирателите на партията в района. Любопитното е, че повечето от депутатите, които влизат в НС по изричната воля на хората, са получили целенасочено предпочитание. Само 17 от тях ги е огряла щастливата звезда и получават депутатско място по феномена 15/15, при който кандидатът е имал същия номер в бюлетината, както и съответната партия и така избирателите гласуват за него по инерция.
Най-много объркали се има сред избирателите на червените, където в 9 листи 10/10 се е изкачил напред и влиза в парламента. Вчера обаче избраната по тази схема Венка Кутева-Петрова се отказа сама от своеобразния джакпот, като обясни, че има малки деца за гледане. Гласоподавателите на ГЕРБ пък са се объркали в едва шест района с 11/11. Очаква се обаче и в тази партия кандидатите „щастливци" да се откажат от депутатското място.
По един избраник зад феномена 15/15 има и в листите на ДПС и Воля. Най-много народни представители, посочени чрез преференции, ще има ГЕРБ - общо 20. Както „Монитор" писа, заради пренареждането на листите от новия състав на НС отпадна дори ексшефката на НС Цецка Цачева, която бе прередена от Владислав Николов и Пламен Петров, при това не по грешка.
Сред най-разместените листи на ГЕРБ са тези във Велико Търново, Пловдив-Област, Благоевград. В пиринския град дори последният 22-ри в листата - футболният съдия и кметски син Стефан Апостолов успя да си спечели място в парламента. Поставеният на 22-ро място в листата на БСП във Варна Иван Иванов също е успял да се изкачи на печеливша позиция.
На не малко места пък подреденият на второ място е получил доста преференции, с което е успял да си опази депутатското място от жестоката конкуренция. Такъв е случаят например във Враца и с ГЕРБ, и с БСП, които вкарват по двама депутати. Червеният Николай Иванов се е спасил от 10-ия, който му диша във врата. Красен Кръстев от ГЕРБ също за малко е щял да бъде изместен от 10-ия в листата.
В Кюстендил пък Иван Ибришимов от БСП е успял да се пребори за втория мандат с 4-тия в листата, а Иван Миховски от ГЕРБ в Ловеч също се спасява на косъм от 4-тия с 50 гласа повече. Някои кандидати, получили голям брой преференции, ще чакат на резервната скамейка, тъй като са успели да се изкачат до мястото преди влизане в НС. Така например 11/11 във Велико Търново Георги Недев, ще чака за третия мандат, ако Цветан Цветанов реши да влезе от другия си район. В Силистра съпартиецът му Алтимир Адамов, който иначе е бил последен в листата, ще влезе ако водачът Владислав Горанов реши да стане депутат от столичния си район.
В Търговище Венка Стоянова с куп преференции ще чака решението на Теменужка Петкова. Изключителен карък пък се оказва третата в листата на ГЕРБ в Пловдив-Област Данка Зидарова-Люртова, чиято преференция не е сработила за малко със събраните 6,99%.
Междувременно вчера ЦИК потвърди с окончателните резултати от вота мандатите за петте партии в 44-тото НС. ГЕРБ влиза с 95 депутати, БСП с 80, „Обединени патриоти" с 27, ДПС с 26 и „Воля" с 12. Избирателната активност в неделя е била 54,07%.
19 пенсионери с над 7 бона на месец
Над 7000 лв. на месец ще взимат 19 депутати от 44-тото НС, които вече имат и право на пенсия. Става дума за 10 души от БСП, 6 - от ГЕРБ и по един от останалите три формации - „Обединени патриоти", ДПС и „Воля", съобщи bTV.
Основната заплата на депутатите ще е 3210 лв., а по традиция освен нея и пенсията си, хората с най-дълъг стаж трябва да получават от НС по още около 1000 лв. отгоре за прослужени години. Освен това на народните представители се полагат и пари за допълнителни разходи - около 2000 лв., а отделно за участие в комисия по 450 лв., като повечето членуват в повече от една такава. Сред депутатите пенсионери са актьорът Стефан Данаилов и журналистът Тома Томов.
Аферата „КТБ" влиза в съда до лятото. Делото за източването на КТБ ще влезе в съда до лятото, съобщи на пресконференция шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев, който е един от прокурорите по него. „Имаме амбиция преди началото на лятната ваканция, прави се всичко възможно, но това не е математика. Обвиненията само са 5000 страници, обвинителният акт с тях е поне два пъти - 10 000 страници. Как се пишат 10 000 страници. 18 са обвиняемите, над 20 са адвокатите. Всеки иска лично да се запознае с материали и да чете подробно всичко, водят си записки, имат искания за копиране на доказателства, стремим се да им гарантираме напълно правата", обясни Гешев.
По отношение на делото за екстрадиция, което се води в Сърбия срещу забегналия банкер
Цветан Василев говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова съобщи, че прокуратурата няма отговор от сръбските власти. „Не само сега няма отговор, нямаме комуникация със сръбските власти през целия период на екстрадицията. За мен това е единственият такъв случай да няма отговор. За мен това е странно, показателно", коментира Гешев. Той допълни и че след писмото на главния прокурор Сотир Цацаров до европейски структури за бавенето на делото в Сърбия също няма никакъв отговор.
Спецпрокуратурата вчера отчете, че през 2016 г. обвинителите са работили по 667 преписки, 654 от които новообразувани. „Двойно се е увеличил броят на преписките", каза заместничката на Гешев Детелина Йотова.
Спецпрокурорите са наблюдавали 554 досъдебни производства, 232 от които новообразувани. 528 са разследванията на организирани престъпни групи. През миналата година 1135 са били исканията за прилагане на СРС по досъдебни производства, отчита още спецпрокуратурата.
„Спецсъдът има само 4 зали, не може да се очаква бързо правосъдие, в някои дни има 19-20 заседания на ден, а прокурорите работят по 3-4-ма в един кабинет. Както каза наскоро ръководителят на антикорупционната прокуратура в Румъния то като да хванеш с въдица слон, българският еквивалент , който употреби днес главният прокурор - с трици маймуни да се ловят. Кадрово спецпрокуратурата продължава да не е обезпечена. Не можеш да очакваш нещо невероятно без да създадеш условия", каза Гешев. Той благодари все пак на прокурорската колегия във ВСС, която преди дни разкри два щата за прокурори и осигури още два кабинета и една зала.
По разследването на нарушения във Фонда за лечение на деца преди 20 дни е започнало предявяване на материалите и след това прокурорът ще реши дали да го внесе в съда. „Съмнявам се да го прекрати, но решението е само негово, аз съм административен ръководител. Обвиненията са 400-500 страници, няма промяна в кръга на обвиняемите", добави Гешев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |