"Литекс моторс" тръгна към фалит. Контролираният от Гриша Ганчев производител на автомобили "Литекс моторс" пое по пътя на фалита. В края на февруари компанията е подала молба за обявяване в несъстоятелност, а броени дни по-късно подобно искане е отправил и един от кредиторите й - застрахователят "Булстрад Виена иншурънс груп".
Новината, съобщена от ktbfiles.com, се потвърждава от документи в Търговския и Имотния регистър, като според информация на "Капитал" основната цел на операцията е да се избегне рискът множеството дела, заведени от синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ) срещу прихващанията на дружеството, да бъдат изгубени. Компанията беше сред най-големите кредитополучатели на фалиралата банка със 76 млн. лв. задължения, които бяха погасени чрез множество цесии с депозанти, но ако съдът реши, че те са недействителни, "Литекс моторс" ще стане отново длъжник на банката.
Заводът в село Баховица край Ловеч, където от 2012 г. се сглобяваха китайските автомобили Great Wall, на практика не работи от месеци и фалитът изглежда логичен край, макар че все пак, доколкото има дейност, тя, както и активите са пренесени в друго дружество.
По желание на дружеството и на кредитор
Молбата от "Литекс моторс" е подадена в Софийски градски съд на 24 февруари. Според нея компанията се намира в неплатежоспособност (свръхзадлъжнялост), поради което има основания за откриване на производство по несъстоятелност. От последния публикуван отчет на дружеството се вижда, че към края на 2015 г. то е на практика декапитализирано. Специално внимание за това е обърнал одиторът, който посочва, че собственият капитал е под размера на регистрирания. Компанията отчита загуба от 5.4 млн. лв. за годината, а натрупаните загуби за минали години са 18.5 млн. лв. Текущите пасиви надвишават текущите активи с 19.7 млн. лв. Молбата на компанията обаче е оставена без движение, тъй като не е била придружена от списък на кредиторите и финансовите отчети.
Само няколко дни по-късно иск за обявяване на "Литекс моторс" в несъстоятелност е подаден и от "Булстрад Виена иншурънс груп". По данни на "Капитал" застрахователната компания е сключила цесия с автопроизводителя за 6.8 млн. лв. По нея почти не е имало плащания, въпреки че е изтекъл срокът и са водени множество разговори, като според източник на "Капитал" застрахователят дори се е сдобил с изпълнителен лист и е пристъпил към изпълнение.
Друг източник, близък до "Литекс моторс", обяснява, че дружеството е спряло плащанията по цесиите, като се аргументира с несигурността от висящите съдебни дела. Ако цесиите бъдат развалени, за дружеството има риск да трябва да плати втори път и явно затова е предпочетено да се върви към несъстоятелност, която да скъса връзката с КТБ. Според източника са водени разговори с всички цеденти и те са получили гаранции от новия собственик на активите.
Преместване преди фалита
Повече светлина за решението на "Литекс моторс" да тръгне към фалит хвърлят няколко действия на дружеството през последната година и половина. Справка в имотния регистър показва, ще още през юли 2015 г. компанията е прехвърлила целия имот в Баховица (земя и сгради) на дружеството "Торинекс" за сумата от 11.4 млн. лв. Само десет дни по-късно следва ново прехвърляне за почти същата сума - този път от "Торинекс" към компанията "Ловеч моторс", която от средата на миналия месец вече се казва "Българска автомобилна индустрия".
И двете дружества на практика водят към собственика на "Литекс" Гриша Ганчев. "Торинекс" формално е компания на Илия Георгиев, който участва в управлението на "Бългериън шугър къмпани" и "Литекс консултинг". "Българска автомобилна индустрия" пък е собственост на Андон Димитров, който участва в управлението на ПФК "ЦСКА-София" и "Централна автогара". Още под старото си име през април 2015 г. "Българска автомобилна индустрия" е учредила ипотека на производствената сграда и логистичния склад на завода в полза на Интернешънъл асет банк като обезпечение по договор за кредит. На 22 март ипотеката е цедирана от банката на "Литекс" АД.
Промените са продължили и в началото на миналия месец, когато "Литекс моторс" е прехвърлила централата си от село Баховица в "Литекс тауър" в София, а клон Баховица е бил закрит. Променени са и членовете на съвета на директорите - от физически на юридически лица.
Връзката с КТБ
Причината за всички тези промени са започналите дела за разваляне на цесиите и прихващанията от синдиците на КТБ. Още в отчета за 2015 г. одиторът посочва, чe към 5 ноември 2014 г. "Литекс моторс" е сключило договори за цесии, с които е осигурило необходимия ресурс за покриване на задълженията си към КТБ. Одиторът обаче добавя, че "съществува потенциална възможност за евентуални ефекти от последващи действия, които да рефлектират негативно върху дейността на дружеството".
Компанията е сред 20-те най-големи длъжници на КТБ. Тя има цесии за общо близо 77 млн. лв. с 57 различни депозанти в КТБ - както физически, така и юридически. Не е известно обаче при какви условия са сключвани, какви отстъпки от номинала и срокове за плащане са договорени. Сред тях най-големи са "ДСК управление на активи" - 19.3 млн. лв., "В и В изоматик" - 8.6 млн. лв., както и "Булстрад Виена иншурънс груп". Договори с дружеството за прехвърляне на вземанията от банката са сключвали и организации като БТПП и КТ "Подкрепа". Сред по-интересните физически лица са Елена Костова, съпругата на бившия премиер Иван Костов, изпълнителният директор на ББР Ангел Геков, както и бившият директор в банката Христо Карамфилов, продуцентът Евтим Милошев.
Ако "Литекс моторс" бъде обявена във фалит, това значително ще затрудни оспорването на тези прихващания от синдиците на КТБ. Тогава банката ще трябва да предявява претенции срещу прехвърлянето на активите или да се опитва да си ги върне по специално гласуваните законови промени, даващи възможност да се връщат активи, придобити със средства с произход фалирала банка (чл. 60а от Закона за банковата несъстоятелност). Това обаче е текст без съдебна практика и ще отнеме още време, докато мине през всички инстанции.
Не е 100% ясно каква ще е съдбата на цедентите, прехвърлили вземанията си на "Литекс моторс" и дали ще бъдат третирани по еднакъв начин. Възможно е наистина част да са сключили договори с новото дружество и то да се разплати с тях, след като съдебният риск отпадне. Действията на "Булстрад Виена иншурънс груп" обаче показват, че има и недоволни, които също като КТБ при несъстоятелност на "Литекс моторс" ще трябва да водят сложна битка срещу изпразненото от съдържание дружество.
КЗК не установи нарушения при собствените марки на веригите. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не откри нарушения при собствените марки на търговските вериги. Проверката на регулатора, започнала миналата пролет, показа, че компаниите не са извършили съгласуване на доставните и продажните цени, което да им осигури благоприятна среда за налагането на стоки със собствени марки. Тя обхващаше веригите "Кауфланд България ЕООД енд Ко", "Лидл България ЕООД енд Ко", "Билла България", "Метро Кеш енд Кери България", "Максима България", "Ван холдинг", "Евро харт", "Винтерко-БГ", "Европа-ВН", "Дар Г.Н.", "ЦБА-България", "ЦБА" АД и "Коме".
Самосезиране
През май миналата година антимонополният орган се самосезира и започна проверка, включително с претърсване на офиси, срещу четирите германски вериги в страната, а по-късно прибави и останалите. Подозрението на регулатора беше, че заедно или поотделно компаниите увреждат интересите на производителите със собствените си марки (Рrivate Labels). Това са продукти, поръчани за производство на дадена фирма, но носещи бранд на веригата. Според КЗК със собствените марки търговците се явяват конкуренти на своите доставчици, а освен това имат и силата да определят цените както на собствените, така и на чуждите марки. Регулаторът тогава прие, че по своята същност моделът на веригите "осигурява благоприятна среда за установяване на паралелизъм в поведението" между конкуренти по отношение на ценови и маркетингови стратегии. И тъй като много често едни и същи доставчици предлагат стоките си на няколко вериги едновременно, това "предоставя конкретна възможност и за съзнателна координация, постигана чрез индиректно узнаване на ценовата и маркетинговата политика на верига конкурент". Затова комисията започна проверка.
С по-малък и постоянен дял
Регулаторът е изискал данни за дела на стоките със собствените марки в общия обем от бързооборотни стоки на всяка от проверяваните търговски вериги. И е установил, че предлагането им в България е много по-слабо в сравнение с Великобритания и Швейцария, където делът на стоките със собствена марка надхвърля 40% по данни от 2014 г., с Германия, Испания, Белгия, Франция, Австрия и Холандия (около 30%) или Италия (20%). Освен това делът на стоките със собствена марка е с почти постоянна величина за разглеждания период (от януари 2014 г. досега) и не се наблюдава тенденция към увеличаването му спрямо общо реализирания оборот от бързооборотни стоки на търговските вериги, пише в решението на КЗК, без да разкриват какъв е този дял в България.
Ценово позициониране
Търговските вериги позиционират ценово стоките си въз основа на тяхното качество. Цените на дребно се определят по един и същ начин както за продуктите със собствени марки, така и за тези с марки на производителя. И това се прави въз основа на сравнителен анализ или според очакванията на клиентите, като крайната цел е предлагане на най-конкурентната цена, установява проверката на антимонополния орган.
Според КЗК търговските вериги определят различни брутни маржове (разликата между продажните и нетните доставни цени) за отделните продуктови групи, но техният размер не цели постигане на различни маржове за продукти със собствена марка и за тези с марка на производител.
В рамките на производството не са установени доказателства за фиксиране на нивата на доставните и продажните цени на стоките с цел осигуряване на благоприятна среда за предложенията със собствени марки, пише в решението. Не са открити елементи от съгласувана практика между търговските вериги, насочена към налагане на стоки със собствени марки за сметка на тези с марки на производителите, заключава КЗК.
Съдът окончателно отмени пръстовия отпечатък в болниците. Петчленен състав на Върховния административен съд е отменил окончателно задължителното чекиране с пръстов отпечатък за достъп до лечение в болница, съобщи пред "Сега" източник от ВАС. Решението все още се разпространява неофициално, не е публикувано на сайта на съда и съответно още не са ясни мотивите. От здравната каса също не коментират решението, но най-вероятно на мястото на отменената система за пръстова идентификация ще се върне редът отпреди нея - в болница да се влиза след сканиране на личната карта на пациента.
Текстът в наредбата за достъп до медицинска помощ на здравното министерство, с която се въвеждаше пръстовият отпечатък, беше обявен за нищожен от тричленен състав на ВАС през ноември 2016 г. Основният мотив на съда беше, че въвеждането на регистрация чрез пръстова идентификация не е следствие от разпоредбите на Закона за здравното осигуряване, където пише само, че пациентите имат уникален идентификационен номер, но без да е уточнено какъв е той. Обявяването на пръстовия отпечатък за въпросния уникален номер е станало именно с наредбата за достъп до медицинска помощ, което според съда е дописване на закона. То не е в правомощията на МЗ, а на парламента, т.е. отпечатъкът е трябвало да се дефинира в закон, а не в наредба. Друг мотив на съда беше, че разпоредбата е в противоречие с европейски регламенти. "Въвеждането на пръстов идентификатор вместо на документ, който да съдържа информация за здравните данни на лицето и да осигурява достъп във виртуална среда до тях (електронна лична здравна карта или тя е съвместена с личната карта за самоличност), усложнява трансграничното легитимиране. Това противоречи на съюзното право, което цели унифициране на вида на идентификация с оглед придвижване, сигурност и получаване на медицинска помощ в държавите от ЕС", казва съдът.
Текстът беше оспорен в съда от федерация "Български пациентски форум", Центъра за защита правата в здравеопазването и Националното сдружение на частните болници. МЗ и здравната каса обжалваха решението на тричленния състав, след което петчленният реши, че отпечатъкът остава задължителен до окончателното произнасяне на ВАС. Последното заседание на съда беше на 16 март.
Задължителната автентификация в болница беше въведена през ноември миналата година по настояване на тогавашния здравен министър Петър Москов, който я наричаше "внезапна смърт на крадците". Чекирането доведе до хаос и опашки в някои болници, системата често се сриваше, а хора с треперещи или влажни ръце не можеха да дадат отпечатък. Първоначално от касата обявиха, че са спестили 8 млн. лв., тъй като болниците не могат да отчитат мъртви души, а след смяната на правителството със служебно НЗОК цитира данни, според които не са спестени никакви пари. Служебният здравен министър Илко Семерджиев обяви, че пръстовата автентификация трябва да бъде сменена от електронна здравна карта, а Москов даде НЗОК на прокурор, тъй като е платила 20 млн. лв. отчетени хоспитализации без отпечатък. От касата отговориха, че това са хора, които не са успели да дадат отпечатък именно заради хаоса в системата.
За софтуера за пръстовата идентификация НЗОК плати 400 000 лв. Четците за отпечатъци струваха 286 лв. бройката и бяха за сметка на болниците, като в големите лечебни заведения бяха нужни десетки такива устройства.
"Булгаргаз" получи поисканото шоково увеличение от 30%. Затъналият в дългове обществен доставчик "Булгаргаз" е на път да получи исканото поскъпване на природния газ с почти 30% от 1 април. Решението трябва да бъде взето от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в петък и цените ще влязат в сила веднага. Поскъпването е значително и ще повлече нагоре цените на парното и тока, призна шефът на регулатора Иван Иванов, който бе дал обет за мълчание до изборите.
КЕВР реално не регулира цената на газа, получаваме заявление за промяна и търсим дали то има основание според нормативната уредба и договора между "Булгаргаз" и "Газпромекспорт", обясни вчера Иванов след общественото обсъждане на цените.
Общественият доставчик първоначално поиска повишение с 33% с мотива, че петролът и доларът са поскъпнали, а регулаторът на два пъти не разрешавал вдигане на цените на газа. "Булгаргаз" дори обяви, че ако КЕВР пак не му разреши поскъпване, няма да има пари да си плаща доставките от "Газпром" и това щяло да застраши българската индустрия. Държавният монополист приключи 2016 г. с дългове за 82 млн. лева. А в същото време има несъбрани вземания за двойно по-голяма сума. И очевидно се опитва да си върже сметките чрез поскъпване на газа. Сегашният служебен министър на енергетиката Николай Павлов е бивш кадър на "Булгаргаз". Като принципал на предприятието в момента той навярно е насърчил тази тактика.
При рухването на КТБ "Булгаргаз" "изгоря" с депозирани там 17.33 млн. лева, а най-големият му длъжник - държавната "Топлофикация-София" се оказа с блокирани около 80 млн. лева. Топлофикацията също има стари просрочени сметки за природен газ за милиони.
Шоковото поскъпване на газа ще се отрази верижно на цените на парното, тока, и топлата вода. Повишението за парното ще е в диапазона 18-37%. В най-големите градове - София, Пловдив и Варна, цените ще скочат с около 22-23%, а рекордът се очертава да е в Плевен - абонатите там ще плащат с 37.4% повече.
При тока за дневните тарифи за бита повишението ще е от 1.12 до 2.69%, а при нощните - от 1.52 до 7.9%, показва доклад на КЕВР. Разчетите ще бъдат обсъдени от комисията на 30 март, а окончателното решение ще бъде взето на 7 април. Увеличението се налага заради натрупани нови дефицити в НЕК. В крайна сметка най-голямото поскъпване ще бъде за клиентите на ЧЕЗ, които ще трябва да плащат с 2.69% повече за дневния ток и със 7.9% - за нощния. Дневната и нощната тарифа за "Енерго-Про" ще поскъпнат със съответно 1.12% и 1.56%. Евтиният нощен ток за ЕВН ще се повиши с 1.52%, а дневният ще бъде увеличен с 1.14%.
Отражение
С около 14% ще се увеличи цената на природния газ за битовите и индустриалните потребители на "Овергаз", съобщиха вчера от компанията. Това се налага поради промяна в цената на доставчика "Булгаргаз", която представлява един от четирите компонента в крайните сметки. Останалите три компонента - цената за пренос по газовата инфраструктура, както и цените за разпределение и снабдяване остават непроменени. Така от 1 април потребителите на газ ще плащат с една стотинка повече за киловатчас енергия. Синьото гориво за бита ще струва 8.7 стотинки, а за производството - 7.3 стотинки. Предложението ще влезе в сила след решение на Комисията за енергийно и водно регулиране.
Цензура пак удари шоуто на Слави. "Предаването беше спряно с едно писмо на Би Ти Ви към мен, което може да бъде определено само като цензура." Това заяви Слави Трифонов вчера на пресконференция. Повод за нея бе спряното в понеделник излъчване на неговото шоу по Би Ти Ви. Той припомни че негови предавания са били спирани по други телевизии, но това се случва в Би Ти Ви за първи път в 17-годишното им партньорство. От телевизията обвиниха шоумена, че се опитал да употреби ефира за целите на лична политическа кампания.
"Би Ти Ви отмени излъчването на снощното предаване на "Шоуто на Слави", защото иска да запази стандартите в програмата си - безпристрастно и обективно отразяване на политическите процеси", заявиха вчера от медията в изявление .
"Целият казус е свързан с изчитането на писмото", подчерта Трифонов. Припомняме, че в отворено писмо той заяви, че ще протестира пред НС, ако новият парламент в срок две седмици от свикването му не започне работа за гласуване на решенията от референдума.
Би Ти Ви спряха билетите за шоуто във вторник вечер, но Дългия заяви, че въпреки това ще го проведе и без публика в залата. По-късно от билетния център на НДК заявиха пред "Труд", че билетите са спрени само за вторник, а тези за сряда са вече изкупени. Вчера следобед се продаваха и билети за записа в четвъртък.
"Свободата на словото си е свобода на словото. Спирането на предаването ми е цензура. Аз не нарушавам никакъв закон, нито договора си с Би Ти Ви. Ние не сме подчинени на Би Ти Ви, а сме партньори. Аз имам фирма, която има договор с Би Ти Ви, а в този договор не пише "водещият няма право да има позиция", заяви шоуменът. Водещият не знаел, дали има външна намеса в решението на Би Ти Ви.
"Разбира се, Слави Трифонов е свободен да изразява своето политическо мнение и да се ангажира с демократично политическо движение. Верни на принципите си, ние сме готови да му дадем възможност да изразява своите възгледи в нашите актуални предавания. В същото време в тях ще представяме и различните мнения на всички останали заинтересовани страни", заявиха от медията в специално изявление.
Шоуменът коментира, че не възнамерява да организира бунт или концерт, а че свободно ще изрази позицията си като гражданин. Час след вчерашната пресконференция граждани започнаха да се организират във фейсбук за протест пред сградата на Би Ти Ви.
"Приятели, да се съберем довечера, за да защитим Слави! Приятели, те се опитват да ни затворят устата!", пише в призива им в социалната мрежа, публикуван в 17 ч.
13 милиона лева за ремонт на бул. „България". Столичната община планира да ремонтира целия булевард "България" преди началото на българското председателство на Съвета на ЕС от януари 2018 г. За обновяването на булеварда, който е връзката между два от ключовите обекти за председателството на Съвета на ЕС - Националния дворец на културата и резиденция "Бояна", е предвиден максимален бюджет 12,9 млн. лв. без ДДС, става ясно от обявената обществена поръчка
"Обявена е процедура, която включва основен ремонт на пътните платна от бул "Черни връх" до Околовръстния път. Включва цялостно преасфалтиране, включително и на кръстовището при Моста на влюбените до НДК", заяви зам.-кметът по транспорта на София Евгени Крусев. Той поясни, че ще се водят преговори с държавата необходимите средства да бъдат осигурени като част от обектите, които ще се финансират във връзка с българското председателство на ЕС.
Фирмата изпълнител ще трябва да ремонтира целия булевард в срок от шест месеца. Предвижда се ремонтът да се осъществи на пет етапа. Затруднение ще има, но няма как да се случи, ако не го затворим. Бул. "България" не е обновяван, откакто е построен през 80-те години", заяви Крусев.
Първият етап е от ул. "Фритьоф Нансен" при Националния дворец на културата до бул. "Академик Иван Гешов".
Вторият е оттам до бул. "Гоце Делчев", третият - оттам до бул. "Тодор Каблешков", четвъртият е отсечката до Околовръстния път и финално е продължението на булеварда към "Бояна" покрай резиденция "Бояна" - бул. "Даскал Стоян Попандреев" от Околовръстен път София до моста над река Боянска.
Срокът за подаване на оферти е 3 май. За да е готов булевардът до септември, изпълнителят трябва да бъде избран в максимално кратък срок без обжалвания на процедурата и да започне работа веднага.
Още реконструкции
Махат паветата по бул. „Прага"
Готов е проектът за цялостния ремонт на столичния булевард "Прага", каза още зам.-кметът по транспорта Евгени Крусев. Предвижда се да се подмени паважната настилка с асфалтова, цялостен ремонт на тротоарите и уличното осветление. Работата там ще бъде координирана с изграждането на метростанцията на ул. "Георги Софийски", за да се осигури проходимост в този квартал, обясни Крусев.
Последен шанс за евтини кредити. Сега е моментът да се вземе изгодно кредит, тъй като лихвите вече почти са стигнали дъното. Възможно е нивата да паднат още малко, но много лимитирано. "Съветваме клиентите, че моментът е подходящ да се ангажират дългосрочно с инвестиционни или ипотечни кредити", заяви Оливер Рьогл, председател на УС и главен изпълнителен директор на Райфайзенбанк България. Той прогнозира, че през тази година лихвените равнища ще се запазят, а евентуално увеличение се очаква през втората половина на 2018 година. В САЩ лихвите вече се увеличават, но засега политиката на Европейската централна банка е да ги задържа. При депозитите нивата вече са близки до нула, а при заемите е възможен още минимален спад, обясни Рьогл. Той представи финансовите резултати на банката за 2016 г.
Финансови резултати за 2016 г.
Печалбата след данъци е 132,6 млн. лева. Кредитният портфейл надхвърля 4 млрд. лева, което е ръст от 5% спрямо 2015 г. Делът на необслужваните кредити към края на м. г. е 6,5%. Активите на банката достигат 6,3 млрд. лева.
„2016 г. бе много успешна за Райфайзенбанк. Постигаме целите си - висока удовлетвореност на клиентите и да бъдем сред ТОП 3 на банките по размер на печалбата след данъци. В същото време нивото на необслужваните кредити и покритието им с провизии е на изключително здравословни нива", коментира Оливер Рьогл.
За момента Райфайзенбанк България не планира да участва в процеси по консолидация на банковия пазар, каза още Рьогл. Според него целта на дружеството е органичен растеж, като целта е да се увеличават клиентите. Възможно е да има интерес и към покупка на отделни лизингови или банкови портфейли.
6,4% ръст в корпоративното кредитиране
През 2016 г. портфейлът на банката в корпоративното кредитиране отчита 6,4% ръст спрямо 2015 г. и възлиза на 1,85 млрд. лева. Новото финансиране за бизнеса се повишава с 19% спрямо предходната година, каза Добромир Добрев, зам.-председател на УС на банката.
Преглед на портфейла на Райфайзенбанк към 31 декември 2016 г. показва, че секторите на икономиката, които банката е финансирала, са търговия (34%), производство (32%), земеделие, горско и рибно стопанство (11%), хотелиерство и ресторантьорство, както и строителство с по 5%, и др.
През 2016 г. Райфайзенбанк подписа три гаранционни споразумения с Европейския инвестиционен фонд - InnovFin, COSME и МСП инициатива. По тези програми до края на февруари 2017 г. банката е отпуснала 22.8 млн. евро, като с тях са финансирани над 200 проекта на българския бизнес.
Мъжете по-често теглят кредити
При домакинствата ръстът на кредитирането е 34%. Ипотечното кредитиране се увеличава с 57% спрямо 2015 г., а при потребителското кредитиране новите обеми са с 27% повече.
90% от кредитите се отпускат в лева. Целта е да се предпазят клиентите от валутен риск, обясни Ани Ангелова, член на УС и изпълнителен директор на "Райфайзенбанк България". Тя представи и профила на кредитополучателите. При потребителските кредити средната възраст е 41 години, 41% са семейни, а 56 на сто са с доход до 1000 лева.
Средният размер на заема е 15 000 лева и най-често се използва за ремонт (64%). Средният размер на месечната вноска е 260 лева, а средният срок за изплащане - 6 години.
Ипотечен заем най-често получава мъж на 37 г. от IT сектора с месечен доход над 1300 лв. Средната сума е 94 хил. лв., средната вноска - 600 лв., срокът за изплащане - 19 г., а в 94,4% от случаите парите са за покупка на апартамент.
11 хиляди нови клиенти и 20% ръст в микрокредитирането отчита още "Райфайзенбанк България".
4% от клиентите на банката ползват мобилно банкиране, но 9 от всеки 10 транзакции се нареждат електронно, отбеляза още Ани Ангелова.
Очакват 2% инфлация през 2018 г.
Анализаторите на Райфайзен Рисърч очакват темпът на растеж на българската икономика да се запази, като през 2017 г. се очаква да достигне 3,3%, спрямо 3,4% през 2016 г.
Предвижда се безработицата да достигне 6,4% през 2017 г. и до 6% към 2018 г., а инфлацията бавно да се повишава и през 2018 г. да достигне до 2 на сто.
20% ръст на туристите от Русия. Руският туристически пазар отчита сериозен ръст на ранните записвания за почивка в България, предава Интерфакс. Ръстът при ранните записвания е с 10 до 20 на сто спрямо същия период на миналата година. Периодът на резервациите достига до септември, показват данните на Руската асоциация на туроператорите.
Ранните резервации предвещават още по-силен сезон от миналото лято. Като цяло се очакват между 7 и 10% повече туристи да почиват по родните плажове тази година, прогнозират туроператори.
Международното туристическо изложения в Москва, на което България участва, показа, че към страната ни има интерес не само традиционно към морските ваканции, но и към културно-исторически пътувания и семейните почивки.
Вземат децата от 19 приемни семейства всеки месец. Средно по 19 приемни семейства на месец остават без настанените в дома им деца заради лоши грижи, тормоз или насилие. През миналата година 235 временни родители са били заличени от регистъра за приемна грижа, показват данни на Агенцията за социално подпомагане (АСП). Така на семействата се забранява да отглеждат нуждаещите се деца в дома си, а вече настанените у тях хлапета се прехвърлят при други приемни родители. „До тази мярка се стига, когато семейството не полага достатъчно грижи за детето или то е било жертва на насилие", обясниха социални работници.
През миналата година заради психически и физически тормоз над приемно дете отдел „Закрила на детето" в Плевен е заличило от регистъра 55-годишна жена. Временната майка отглеждала второ дете от дома за сираци, с което обаче не се справяла. „Използвала е обидни квалификации спрямо детето, подценявала е възможностите му и го сравнявала с предходното дете. Признава, че шамаросвала детето, когато не можело да реши някоя задача се казва в доклада на социалните. Проверката им показала и че 11-годишното момиче се отглежда в неподходящи условия. „Детето е нощувало в една стая с непълнолетните внуци на приемния родител, с което е поставено в риск", твърдят още от отдел „Закрила на детето".
Мандатна въртележка прекрои половината райони. Истинска въртележка с мандатите прекроява местата в 44-ото НС в общо 16 от всички 31 избирателни района. Това показват данните при 100% обработени резултати от ЦИК след парламентарния вот в неделя, като предстои обаче и окончателно повторно преброяване.
Рокадите са само по места, като се запазва съотношението на национално ниво, при което ГЕРБ влиза с 95 депутати, БСП с 80, „Обединени патриоти" с 27, ДПС с 26 и „Воля" с 12.
Така например „Обединени патриоти" губят един мандат в 23 МИР-София, от който трябваше да влезе доскорошната депутатка от „Атака" Миглена Александрова. Вместо това тя освобождава място за осмия в листата на ГЕРБ - Александър Иванов. Ексшефката на НС Цецка Цачева обаче не успява да извади късмета на съпартиеца си от София, тъй като броят на мандатите за ГЕРБ в Плевен остава закован на 3. Както „Монитор" писа, макар и сложена на избираемата втора позиция в листата, тя отпада от състава на новото 44-то НС, след като бе изместена с преференции от други двама кандидати. Днес пък единият от тях - Владислав Николов, обяви, че няма намерение да се отказва от мястото си в парламента.
След промените ГЕРБ губи един мандат в 25 МИР София, което прави все по-трудно влизането в НС и на ексвътрешния министър Румяна Бъчварова. Тя трябва да разчита на това избраният по схемата 11/11 Христо Гаджев да се откаже, както и някой от водачите Бойко Борисов или Теменужка Петкова да решат да влязат от друг район. Депутатското място на ГЕРБ в 25 МИР-София отива за „Воля". Партията на Борисов дава един мандат на същата формация и в Сливен. В същото време им взема един в Пазарджик.
В резултат на рокадите пък БСП получава още едно място в Перник за сметка на „Обединени патриоти", с което ще вкара двама избраници от миньорския град. Червените печелят бонус мандат - трети, и в Русе за сметка на Марешки, с което място в НС ще получи и Добрин Данев, който бе изместен от феномена 10/10.
В Плевен и Пловдив-град обаче социалистите губят по едно депутатско място, които отиват съответно за „Воля" и „Обединени патриоти".
В Бургас и Благоевград пък партията на Марешки ще се прости с единствените си мандати, като те отиват за ДПС, която по този начин ще вкара по двама депутати от тези райони. Движението получава и по един мандат от „Обединени патриоти" в Ловеч и Монтана, което отваря места в 44-ото НС за Джейхан Ибрямов и Димитър Аврамов.
За сметка на това обаче във Враца ДПС отстъпва депутатското си място на човек на Марешки, с което бившият финансов министър в кабинета „Орешарски" Петър Чобанов няма да влезе в следващия парламент. Опитният юрист на ДПС Четин Казак също остава без банка в новия парламент, тъй като единственият мандат в Габрово се преразпределя за „Обединени патриоти". Същото е положението и със Станислав Анастасов, който трябваше да влезе от Видин. ДПС губи и втория си мандат в Силистра, който беше за Невин Хасан.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |