ГЕРБ прави правителство на малцинството. ГЕРБ най-вероятно ще избере варианта "правителство на малцинството", а за подкрепа ще разчитат на формациите със сходни програми, научи "Труд". В партията на Бойко Борисов преобладава мнението, че не бива да рискуват с коалиция, която да им носи нови негативи. Още по време на предизборната кампания Борисов заяви, че предпочита правителство на малцинството, отколкото размита коалиция. Той подчерта, че когато управлява с малки партии, голямата партия трябва да прави много компромиси, които трупат негативи за нейна сметка.
Вариантът за имплантиране на "германския модел" - съюз с левицата, в ГЕРБ се определя като неприемлив на този етап.
Все пак още при завръщането на Бойко Борисов и Цветан Цветанов от Малта се очаква да започнат неофициални разговори с "Обединените патриоти". ГЕРБ и коалицията на Красимир Каракачанов, Валери Симеонов и Волен Сидеров имат общо 122-ма депутати. Този път обаче патриотите не са готови да повторят подкрепата си за кабинета "Борисов 2". Претенциите им са за участие в изпълнителната власт и изработване на обща управленска програма. Категорични са, че няма да отстъпят от искането за 300 лева минимална пенсия и за ограничаване на изборните секции в Турция до шест (т.е. само в посолството и консулствата ни). От ГЕРБ вече обявиха, че парите за пенсии ще се увеличават, когато има условия за това. Въпросът за секциите в Турция и страните извън ЕС, в които имаме българи, бе обсъждан при промените в Изборния кодекс.
Този път в ГЕРБ не са склонни на компромисите, които направиха по време на преговорите за съставяне на предишното правителство. Като неприемлив и възмутителен определят и призива на Валери Симеонов - Борисов да не е премиер.
Има и още един съществен аргумент, с който ръководството на ГЕРБ няма как да не се съобрази. В ЕС не толерират коалициите с националисти, които създават сериозни проблеми за много от правителствата на страните от Стария континент. "Ако Борисов влезе в коалиция с патриотите, те ще сложат своя отпечатък върху правителството. Това би било наистина трудно правителство, защото много от нещата, за които се застъпват патриотите, не са съвместими с европейското право, например дискриминирането на чуж-денци и на малцинствата. А това означава, че независимо от мнозинството в парламента България би останала нестабилна и не би била добре подготвена за председателството на ЕС през 2018 г.", предупреди в интервю за Дойче веле шефът на софийското бюро на германската фондация "Фридрих Науман" Даниел Кадик.
Ниските лихви мотивират повече хора да купуват имоти. Последните години икономиката на България показа добри темпове на развитие и даде индикации за зараждането на нов положителен цикъл. Това стопи ледовете, които бяха обвили кредитирането в страната и условията започнаха да се подобряват.
Лихвите по отпусканите кредити се сведоха до рекордно ниски нива. По данни на БНБ през февруари 2017 г. средният лихвен процент по кредитите за бизнеса до 1 млн. евро, договорени в левове, се понижава спрямо същия месец на 2016 г. с 0.38 пр.п. до 4.49%, а по тези, договорени в евро - с 0.9 пр.п. до 4.1%. Средният лихвен процент по кредитите над 1 млн. евро, договорени в левове, се повишава с 0.36 пр.п. до 3.07%, а по тези, договорени в евро, спада с 0.53 пр.п. до 5.24%. При кредитите за домакинствата статистиката на БНБ сочи, че през февруари 2017 г. средният лихвен процент по кредитите за потребление в левове се е понижил в сравнение с февруари 2016 г. с 0.72 пр.п. до 9.60%, а по тези в евро - с 1.25 пр.п. до 5.5%. При жилищните кредити в левове той спада с 1.12 пр.п. до 4.24%, а по жилищните кредити в евро - с 1.7 пр.п. до 4.19%.
Тези атрактивни лихвени нива заедно с увеличаващите се доходи и ръст на БВП започнаха да стимулират кредитирането в страната. Бизнес климатът регистрира подобрение през годината като данните за края на февруари 2017 г. показват запазване на положителната тенденция в строителството и сектора на услугите. По данни на НСИ през 2016 г. БВП произведен в страната възлиза на 47 363 млн. евро по текущи цени, като на човек се падат 6 630 евро. БВП за 2016 г. по предварителни данни нараства в реално изражение с 3.4% спрямо 2015 година.
Раздвижването в икономиката се отразява и положително на кредитирането на бизнеса. Нарастват нуждите от нови инвестиции и разкриване на работни места. Кредитите за бизнеса нарастват с 1.8% на годишна база през февруари 2017 г. и в края на месеца достигат 30.561 млрд. лв.
Кредитите за домакинствата пък са на обща стойност 18.677 млрд. лв. Спрямо същия месец на 2016 г. те се увеличават с 4.5%. В края на февруари жилищните кредити са 8.801 млрд. лв. и нарастват на годишна база с 2%. За сравнение през януари бе регистриран годишен ръст от 1.8% , така новите данни показват, че темпът на ръст се засилва. Потребителските кредити възлизат на 7.317 млрд. лв. и се увеличават с 3% спрямо февруари 2016 г.
Увеличаващият се интерес към жилищните кредити е подкрепен и от строителния сектор. По предварителни данни на Националния статистически институт броят на въведените в експлоатация жилищни сгради през четвъртото тримесечие на 2016 г. е 634, а новопостроените жилища в тях са 2451. Спрямо четвъртото тримесечие на 2015 г. сградите са с 2 повече, или с 0.3%, а жилищата в тях се увеличават с 455, или с 22.8%.
Експертите са категорични, че положителният ръст в жилищното кредитиране не води до балон на пазара, а е устойчив и ще се запази във времето. Ръст от 10-15 на сто на търсенето на ипотечни кредити в България през тази година очаква и председателят на Асоциацията на кредитните консултанти Тихомир Тошев. Според него средният размер на ипотечния кредит през 2016 г. е бил 90 хил. лева, като над 95 на сто от тези заеми са били в националната ни валута, заради приемливите лихви. Тази година той очаква средните им стойности да надхвърлят 100 хил. лева, като за столицата ще достигнат и до 120 - 130 хил. лева.
От друга страна сигналите идващи от банковия сектор ясно показват, че ниските лихви по кредитите ще се запазят. В началото на годината Първа инвестиционна банка понижи лихвите по предлаганите от нея жилищни кредити до 3.5%. Индикации за обръщане на тази тенденция липсват. Именно продължителният период на ниски лихви ще мотивира повече хора желаещи да закупят собствено жилище или втори недвижим имот да пристъпят към това.
След изборите КЗК спря да вижда горивния картел. За втори път КЗК се провали в опита да открие и накаже картел на пазара на горива. Различното този път беше, че регулаторът нахлу в офисите на веригите и иззе имейл кореспонденции и файлове от компютрите. Там откри дебат на цени между конкуренти, обмяна на информация за продажби, уреждане на срещи между конкуренти. Те й послужиха смело да заяви, че има подозрения за картел. И веднага след изборите тихо да излезе с крайно решение, че нарушения няма. Изцяло пренебрегвайки откритата кореспонденция в мотивите за решението си.
Смели през октомври, послушни след вота
През октомври миналата година на шест от основните вериги бензиностанции - руската "Лукойл", австрийската OMV, холандско-британската Royal Dutch Shell, гръцката Eko, контролираната от Гриша Ганчев "Петрол" и руската "Газпром" (чрез "НИС Петрол") (на последната права от разследването подозренията за участие отпаднаха от "Ромпетрол България") беше предявено твърдение за съгласувани практики. Тогава КЗК говореше за убедителни писмени доказателства.
Дни след изборите тонът е изцяло примирен. Въпросните имейли са заличени почти напълно от решението. И фигурират само за сведение, без да се анализират в решението.
От кореспонденцията се вижда кръстосана комуникация за цени. Например служител на "Петрол" иска номера на бензиностанции от колега на "Газпром", за да съберат цените на конкурентите. Кореспонденцията завършва с: "Изтрих всички мейли. Не ми отговаряй", т.е. дори участниците знаят, че действието е извън правилата на конкурентния пазар. От кореспонденция на "Еко" пък се вижда, че имат предварителна информация за ценови планове на ОМВ и "Лукойл". Между веригите се обменят и файлове с данни за продажбите им - PAZAREN_DJAL_LUKOIL_2014.xlsx и PAZAREN_DJAL_LUKOIL_2015.xlsx, като от комисията обясняват, че в тях се съдържа информация за реализираните продажби на дребно. Този документ тръгва от "Лукойл", стига до "Еко", но е открит и на компютър в "НИС Петрол".
Очаквано, бензиностанциите твърдят, че липсват доказателства за обмен на информация за бъдещи действия. Без анализ КЗК пише, че приема това възражение. И допълва, че по своята същност пазарът за горива може да бъде определен като податлив на координиране между участниците на него.
Пародийна мярка
Според КЗК въпросните компании ще трябва в едномесечен срок да предприемат мерки, които да гарантират, че контактите и обменът на информация между конкурентните дружества ще бъдат преустановени и няма да се разменя търговска информация в рамките на Българската петролна и газова асоциация. Служителите, които не спазват изискванията за конфиденциалност на търговската информация, ще бъдат дисциплинарно наказвани.
Така потърпевши от разследването на КЗК излизат Ивета, Сашо и другите общували си. Естествено със знанието на директорите им. А веригите се задължават да не правят повече така, т.е. да се крият по-добре.
Отстъпчивият регулатор
Разследваните вериги бензиностанции в действителност са определяли една и съща цена за литър гориво, особено в един и същ населен район, но това е определено от КЗК като чисто пазарно поведение с цел да не бъдат губени клиенти. "Фактът, че търговците на дребно определят еднакви цени, сам по себе си не означава, че има забранено споразумение на пазара", пише в решението. Пак оттам става ясно, че бензиностанциите обявяват на видно място цените на всички горива с цел да привлекат чрез тях клиенти, така че е съвсем нормално това да доведе до разузнаване от страна на конкурентите на ценовата политика, която другите участници следват. В своя защита бензиностанциите освен това са посочили, че всяка от тях има различни бонусни системи, от които клиентите им се ползват, така че крайната цена, която те получават, е различна от тази, обявена в самите бензиностанции.
От икономическия анализ в решението се вижда, че седемте най-големи вериги държат 70% пазарен дял при бензина и 55% при дизела. Освен това се стига до обобщението, че нормата на печалбата за бензин А-95Н се движи в широк интервал - от 0.3 до 14.8%, като преобладават стойностите в интервала 7-11%. При дизела тя малко по-висока - движи се в интервала 0.3 - 17.6% с преобладаваща при повечето дружества стойност от 10-12%.
От комисията не пожелаха бързо да комуникират мотивите си с публиката и насрочиха пресконференция за петък. Ако се съди по това решение, в което все пак имаше намерени мейли, то по втория казус - дали рафинерията на "Лукойл" в Бургас злоупотребява със силната си позиция, като продава по-евтино за износ, отколкото на местния пазар, едва ли може да се чака решение с разкритие и глоба.
"КЗК се предаде"
"КЗК окончателно се предаде и установи, че няма картел на пазара на горива
Затова беше важно да няма истинска опозиция в парламента, сега никой няма дори да постави този въпрос, а, напротив, ще се прегърнат, че картел няма", коментира бившият депутат от "Реформаторския блок" Мартин Димитров на своята фейсбук страница. Според него решението излиза два дни след изборите, защото ако се беше случило по-рано, щеше да има тежки въпроси към БСП, ДПС и ГЕРБ, които избраха този състав на КЗК.
"Забавно е, че основната мярка на КЗК е компаниите сами да глобяват лица, които обменят информация с други дружества. Поне имат чувство за хумор", допълва той.
"Ялова комисия в пленена държава"
На същото мнение е и бившия посланик на България в Русия и енергиен експерт Илиан Василев. "Докато НАП и Агенция "Митници" са в ръцете на политици, които са сключили стратегическо споразумение да пазят "картела" - решение няма да има и до един милиард лева всяка година ще излизат от джоба на потребителите", смята той. И допълва: "Линията на озаптяване на злоупотребите с доминантно положение на пазара на горива не минава през ялова комисия, с ялови възможности в пленена държава."
Пилетата "Дюк" вече имат изцяло холандски собственик. Холандският производител на птиче месо Plukon Food Group придоби чрез свое дъщерно дружество френския си конкурент Duc. За сделката, чиято цена не е обявена, бе съобщено през декември миналата година, когато Plukon придоби 97% от капитала на Duc. През март т.г. след опростено търгово предложение Plukon изкупи остатъчния пакет от акциите на френския производител и пристъпи към отписване на акциите на Duc от фондовата борса. Сделката, която получи разрешение от антимонополния регулатор във Франция, ще позволи на холандската компания да изпълни плановете си за растеж на френския пазар.
Участниците в сделката
Холандската група се ангажира да инвестира в Duc 31 милиона евро за период от три години, включително увеличение на капитала с 11 млн. евро, което вече е направено. Ангажиментите на Plukon включват също поддържане на работните места за 802 служители на Duc на постоянни трудови договори за четири години, както и продължаване на договорите за доставка с местните фермери.
Според съвместно изявление на страните двете компании се фокусират върху високото качество и предлагането на пресни продукти за търговия на дребно. Двете дружества декларират, че ще продължат да работят за подобряване на хуманното отношение към животните и за намаляване употребата на антибиотици.
Plukon е водещ играч на пазара на птиче месо в Европа. Групата притежава осем птицекланици и пет предприятия за обработка и опаковане, разположени в Холандия, Германия и Белгия. Най-известната й марка е Friki. Производственият обем на компанията е 7 милиона пилета седмично. Оборотът й през 2015 г. е 1.4 милиарда евро. В Plukon Food Group работят около 4500 души.
Във Франция Duc е основен играч на пазара на сертифицирани домашни птици - пилето Duc ("Дюк") има сертификат за качество CQC, който се издава от Министерството на земеделието. Фирмата разполага с четири производствени обекта във Франция, а от 2007 г. има джойнт венчър в България. Капацитетът й е 600 000 пилета и 30 000 пуйки на седмица. За Duc работят около 800 души. За 2016 г. френската компания има оборот от 165.4 милиона евро, което е спад с 8% спрямо 2015 г. Причината според официални изявления е в затруднения при експорта заради птичия грип, ниската продажна цена и силната конкуренция от замразени продукти.
Бизнесът в България
Породата "Дюк" е хибрид между бройлер и домашно пиле и е създадена 1990 г. във Франция. Преди около 10 години компанията влезе и в България чрез българската "СВС-98". Според информация в Търговския регистър през 2008 г. е регистрирано смесено френско-българско дружество ДРБ с предмет на дейност производство, преработка и търговия на територията на България с марката Duc на продукти, произведени от птиче месо. Акционери в ДРБ са Duc - Франция, с 51%, "СВС-98" с 33% дял, а по 4% притежават френските граждани Жан-Пиер Шарерон и Жоел Маршан, Мария Петрова (която е едноличен собственик на "СВС-98") и Станислав Пукарев.
Селекцията на породата се извършва във фермите на Duc във Франция. Яйцата се внасят и излюпват в България, а пилетата се отглеждат по договор в български ферми партньори според френското ноу-хау.
"Пилетата "Дюк" се отглеждат за по-дълъг период (до 56 дни) в сравнение с индустриалния бройлер, който расте между 35 и 40 дни. Фуражът им е по специална рецепта на френската фирма, като храната е 100% растителна. Заради специалната порода и съдържанието на 50% царевица във фуража цветът на пилето "Дюк" е жълт, а поради по-дългия период на отглеждане месото е по-зряло", коментира за "Капитал" д-р Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите в България. По думите му пилетата "Дюк" се отглеждат на чист въздух, почти свободно. "Френската компания има и специална програма за ваксиниране. Начинът на хранене и отглеждане е много близо до биологичното производство на месо", обобщи д-р Белоречков. От "СВС-98" не отговориха на въпросите на "Капитал". По неофициални данни пилето "Дюк" има около 2% пазарен дял в България.
Социалните разходи ще се облагат с пълни осигуровки. Социалните разходи на работодателите вече ще се облагат с пълните социални осигуровки за всички видове рискове. Досега върху тях се плащаше само осигуровката за пенсия (18.8% от началото на годината). Например ако към заплатата работодателят дава и облекло на служителите си, досега се плащаше само пенсионна вноска върху допълнителната придобивка над заплатата. Сега вече ще се плащат всички осигуровки - за безработица и за майчинство - общо 4.5%. Тоест осигурителната тежест се увеличава на 23.3 на сто. Това е една от промените в общо осем социални наредби, които прие вчера служебното правителство. Наредбите регламентират вече влезлите в сила промени в Кодекса за социално осигуряване от началото на годината, за които досега нямаше ред, по който да се прилагат.
С тази промяна социалните разходи вече се третират като останалите доходи от трудова дейност. Това ще доведе до разширяване осигурителния доход на работниците и те ще получават по-високи обезщетения от НОИ - например при болест, безработица и т.н., обясниха от осигурителната институция пред "Сега".
С друга промяна се дава възможност на работодателите да избират да облагат с данък социалните си разходи в натура или да ги включат към трудовото възнаграждение и съответно да се плащат пълни осигуровки. Тази промяна се въвежда в наредба на НОИ във връзка с влезлите в сила от началото на годината промени в два закона - за корпоративното подоходно облагане и за данъците върху доходите на физическите лица.
Другите промени в социалните наредби въвеждат някои облекчения за хората и намаляване на административната тежест. От първи юли безработните ще могат да подават по електронен път заявлението за обезщетение в НОИ. За подаване по електронен път на заявленията от останалите тепърва без работа ще е нужно те да имат електронен подпис или издаден ПИК от НОИ. Остава обаче и възможността документите да се подават на хартия в поделенията на осигурителния институт. Другата промяна касае останалите без работа българи от началото на годината. Те вече няма да подават в НОИ документи за доказване на стаж, защото експертите ще ползват данните от информационната си система. Причината за това облекчение е приетата промяна в КСО, според която срокът за изплащане на паричните обезщетения ще се определя от броя на годините, през които хората са се осигурявали за безработица след 2001 г.
Облекчение
И други искани досега документи отпадат. За хората, които от началото на юли ще искат социална пенсия за старост или персонална пенсия, няма да се иска вече да декларират имотното си състояние. Отпада подаването на удостоверението за децата, които ще получават персонална пенсия, че учат. Тази информация НОИ ще получава служебно от образователното министерство.
Транспортният министър имал план за спасението на БДЖ. Има план за спасението на БДЖ. В момента се водят преговори с облигационерите на жп превозвача. Това съобщи вчера транспортният министър Христо Алексиев, след като потвърди, че ще бъде взето решение да се отмени процедурата за концесията на летище София. Парите от нея трябваше да отидат за съживяването на държавната железница.
"Сигурен съм, че с облигационерите може да се постигне успех. Проблемът с БДЖ и задълженията там вървят по друга линия. Но не може да са сериозен мотив за взимането на важно решение за бъдещето на летището. Искаме да решим проблема в един сектор, а създаваме в друг. Това не е правилният модел за действие и не отговаря на европейските практики", категоричен бе Алексиев вчера след заседанието на правителството.
Според последните данни на БДЖ дълговете са намалели от 849 млн. лева през 2009 г. до 445 млн. лева сега. Успехът в намаляването на задълженията отчете вече бившият шеф на холдинга Владимир Владимиров. Заедно с това обаче е факт, че пътниците също бележат спад - от 22 млн. през 2015 г. на 21 млн. души през 2016 г. Приходите са намалели с 3%. Освен че с парите от концесията щяха да се покриват задължения, с част от тях БДЖ планираше покупка на 15 нови влака.
Министърът съобщи, че отмяна на концесията на летище София ще влезе в дневния ред на правителството другата сряда. Както в. "Сега" писа, преди седмица Христо Алексиев обяви, че ще предложи на служебния кабинет да спре процедурата за отдаване на аерогарата на частен оператор. Анализът на експертите показал, че при тези условия концесията не е изгодна. Министър Алексиев посочи, че сега държавата иска "да получи едни къси пари", без да се интересува от развитието на летището, а иска да го отдаде за 35 години. Според него исканата първоначална инвестиция от 550 млн. лв. неминуемо ще увеличи летищните такси, а пътниците ще намалеят.
В същото време обаче служебният транспортен министър не отрече възможността следващият редовен кабинет да обяви нова процедура за концесия, ако прецени, че това е бъдещето на столичната аерогара. Не е съвсем ясно защо Алексиев прибягва до отмяна на концесията сега, след като срокът за събиране на оферти беше удължен до 19 май. До този краен срок има реална възможност да бъде съставено редовно правителство и то да вземе решение за бъдещето на процедурата.
Моруна изяде главата на прокурор. Бракониерски улов на 38 кила моруна изяде главата на прокурор. Обвинителят от Кърджали Чавдар Чавдаров вече е предложен за отстраняване от главния прокурор Сотир Цацаров за уронване престижа на професията. Фатален за магистрата риболовец се оказал сигнал на телефон 112, който постъпил на 13 март. Очевидец алармирал, че двама бракониери товарят чували с мрежи и риба в зелен джип до моста за село Лисиците.
Полицейски патрул спрял описания "Нисан Терано" близо до Оловно-цинковия комбинат в Кърджали. Зад волана бил заместник районният прокурор Чавдаров, а в багажника на автомобила били открити чували с риба. Най-много била моруната - 38 кг, но имало още 2 кила речен кефал и 800 грама бяла риба. Цацаров поиска уволнение и на още двама прокурори - Цветанка Гетова и Милена Даскалова от Варна.
Баби от Пирин станаха туристическа атракция. Истински фурор предизвикаха баби от разложкото село Горно Драгилище на туристическо изложение в Киев. В украинската столица от 28 до 30 март се провежда специализирана международна туристическа борса. Бабите Яна и Елена успяха да научат десетки посетители да правят традиционни пушета (пискюли). Те се правят за здраве и късмет, като с тях се повежда и хорото на всеки празник.
Освен с умения и български народни песни и хора бабите омайваха хотелиери, туроператори и туристи и с домашно приготвени бонбони с карамел и захаросани ябълки. Посетителите се запознаха и с традицията за правене на мартеници. През целия ден националният щанд на България беше оживен не само заради бабите, но и заради предложенията на участващите бизнесмени.
Най-търсени традиционно са летните ваканции по родното Черноморие. Причината са ниските цени, доброто качество, близкият език и вкусната кухня, обясниха представители на участващите туроператори. Всяка седмица към родните курорти от Украйна тръгват самолети и автобуси.
През тази година националният щанд на България беше точно срещу един от основните входове на борсата, а интересът не стихна през целия първи ден. Страната ни се представя с национален щанд с увеличена площ от 100 кв. м. На щанда се правят презентации на български вина от сомелиер и дегустации на традиционни български специалитети - баница, сирене, луканка и др. Има и танцова група от 5 души, която изпълнява български хора. Гостите се посрещат с погача, сол, чубрица и мед.
100 лв. за играчка шпионин в забавачките. Родители превръщат децата си в тайни агенти, като ги пращат на градина със скрити камери и микрофони. Според един от най-големите сайтове за шпионска техника, всяка седмица по една майка оборудва детето си с "бръмбари". Цената за пълен комплект излиза около 100 лева.
Обичайно родителите прибягват до крайните мерки, когато имат съмнения, че детето им е малтретирано в забавачката или училище. След като видят записите, често семействата ги пускат като предупреждение в социалните мрежи. Подобен скандален запис се появи и днес, когато стана ясно, че възпитателка тормози хлапетата в училище във Владая.
Оборудването може да прави запис на почти целия ден на детето в забавачката. Повечето камери и микрофони са скрити в часовници или медальони, както и в ежедневни вещи на детето като играчки например. Има и такива, които могат да се сложат дискретно във всеки един предмет. Единственото необходимо нещо е да се стигне след това физически до камерата, за да се свали записа. По-скъпите еквиваленти предлагат връзка с телефона на родителя, но проблемът при тези устройства е, че са скъпи и трябва да има постоянна връзка с интернет на мястото, където е монтиран бръмбара.
Суперджаджите могат да бъдат открити на ниски цени както онлайн, така дори и по пазари и тържища като „Илиянци" например.
Майка и дъщеря загинаха в катастрофа. Пътен инцидент в Шуменско взе две жертви. Майка и дъщеря - на 85 и 60 години, са загинали при катастрофа на пътя Нови пазар - Стоян Михайловски в близост до разклона за село Мировци. По-рано през деня пътен инцидент в Шуменско отне живота на един човек и прати в болница други двама души.
На 700 метра след разклона "Фолксваген Поло" с шуменска регистрация навлиза в насрещното движение и се удря в идващия джип "Лада Нива". Въпреки 40-метровия спирачен път ударът е силен. На място загива 60-годишната водачка на "Фолксвагена", както и майка й - на 85 г., която е пътувала в автомобила. Другата пътничка в колата - 34-годишна жена, е откарана в болницата в Шумен, където е настанена в отделението по хирургия с комоцио и охлузни рани, съобщи "Дарик".
40-годишният водач на ладата е с порезни рани по главата и ръцете, но отказал да бъде прегледан в болница. Той е правоспособен и е дал отрицателна проба за алкохол. На мястото на инцидента е директорът на полицията в Шуменско старши комисар Ялчън Расим.
Въведена е временна организация на движението, като е пренасочено по пътя през селата Памукчии, Сечище и Преселка.
По-рано в сряда на пътя Шумен-Разград загина 46-годишнен мъж от Разград. Около 13.00 часа стана катастрофа между кола, бус и два тежкотоварни автомобила. Загина шофьорът на колата. Пътничка от лекия автомобил и водачът на буса са откарани в тежко състояние в разградската болница.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |