Три странни решения на кабинета „Герджиков". На прощаване служебното правителство прие три странни решения:
- Пътната агенция неочаквано прекрати най-големия строителен търг. Основанията за спиране на състезанието за тунел "Железница" на "Струма" за 250 млн. лв. звучат несериозно;
- Служебният кабинет прекрати концесията на летище София. Решението бе очаквано, след като транспортният министър обяви преди няколко седмици, че ще предложи спирането заради проблеми в процедурата;
- "София тех парк" търси инвеститор за строителство на сграда в една от зоните си. Едно от условията е само 30% от площите в нея да се отдават на иновативни компании, което крие риск тя да се превърне в класически офис проект.
Печалбата на "Булгаргаз" се е повишила с 80% до 36.7 млн. лв. през 2016 г. Печалбата на държавния газов търговец "Булгаргаз" достигна 36.7 млн. лв. за 2016 г., което е увеличение от 80.13% в сравнение с предходната година, когато резултатът на дружеството е бил в размер на 20.4 млн. лв. Това показва финансовият отчет на компанията, публикуван на нейния уеб сайт. "Това е най-добрият финансов резултат, постиган от "Булгаргаз" от създаването му", коментира служебният министър на енергетиката Николай Павлов, цитиран от "Фокус". По думите му тя идва главно от признаване на обезценката на природния газ в Чирен за близо 18 млн. лв. и от продажбата на вземания на "Булгаргаз" от топлофикационни дружества.
Павлов допълни, че "Булгаргаз" ще изплати дивидент на БЕХ от около 17 млн. лв.
От отчета на дружеството става ясно също, че то отчита повишение на разликата между средната продажна цена на природния газ и средно доставната цена, която е 30.78 лв. за 1000 куб. метра при 16.53 лв. през 2015 г.
Приходи и разходи
Дружеството отчита и намалението на общите разходи с близо 30%, от които основно перо е закупуването на природен газ от "Газпром". Само от това компанията е спестила 406 млн. лв. в сравнение с 2015 г. Това е резултат от движението на цените на петрола и долара на международните пазари. Усреднените стойности на техните котировки за девет месеца назад влизат във формулата, по която се изчислява цената, по която "Булгаргаз" купува от "Газпром". Точно затова разходите на българското дружество за закупуване на природен газ отчитат намаление от 30.4%.
В същото време приходите на дружеството също намаляват с 27.6%. Това се дължи на намалението на цената на природния газ, която се определя от енергийния регулатор през миналата година. Основен дял от тях (98.5%) се формират от продажбата на природен газ. В тази графа намалението е 26.4%, което номинално е разлика от над 358 млн. лв. в сравнение с 2015 г. Най-голям спад - близо 66%, обаче дружеството отчита при приходи от неустойки от просрочени вземания, които са с 25 млн. лв. по-малко в сравнение с 2015 г.
През 2016 г. намаление от близо 82% се отчита и в разходите на компанията за неустойки за забавени плащания, които през 2015 г. са били близо 1.1 млн. лв. Реално обаче това перо формира едва 0.02% от разходите на компанията. Намаление с 22% има и при финансовите разходи, които през 2016 г. са в размер на 7.3 млн. лв. Въпреки това дружеството отчита загуба от промяна на валутните курсове в размер на 2.6 млн. лв., което е 100% увеличение спрямо 2015 г. Компанията отчита намаление на разходите за лихви за просрочени данъчни задължения с малко над 9 млн. лв. (83%) спрямо предишната година.
Вземанията на "Булгаргаз"
Към края на 2016 г. компанията има текущи вземания в размер на 128 млн. лв. за консумиран, но неплатен газ, което е намаление от 45% в сравнение с предходната година. Най-големият длъжник продължава да е "Топлофикация София" с близо 79 млн. лв. Останалите са четири от топлофикациите, свързани с Христо Ковачки, "Лукойл Нефтохим Бургас" и две газоразпределителни дружества.
От дружеството отбелязват, че това намаление на вземанията се дължи на високата им събираемост през първата половина на 2016 г. и сключени договори за цесия с Националната електрическа компания (НЕК) и Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за общо над 92 млн. лв.
Повече продажби
През миналата година "Булгаргаз" е продала с близо 15% повече газ в сравнение с 2015-а, което е малко над 3 млрд. куб. метра газ. Местните доставки в тях обаче се свиват с 90% и представляват само 0.17% от доставения от дружеството газ.
Увеличението в потреблението пък се дължи най-вече на газоразпределителните дружества и сектор химия. Първото се дължи на факта, че най-голямото газоразпределително дружество - "Овергаз", се принуди да стане клиент на "Булгаргаз", след като в началото на годината "Газпром" спря директните си доставки за него. Сектор химия пък увеличи доставките си на газ, който е един от основните им производствени разходи, заради благоприятната му цена.
Българското председателство на ЕС ще е едно от най-скъпите. Опасенията, че българското председателство на Европейския съюз ще бъде едно от най-скъпите досега, очевидно ще се сбъднат. Вчера кабинетът одобри още 37.24 млн. лв., а администрацията поиска 130 млн. лв. за подготовката. В бюджета за 2017 г. са предвидени едва 50 млн. лв. Това е причината за подготовката на председателството да не се прави нищо, а в плановете за ремонтите драстично да се орязват разходи. Т.е. дори с увеличението сумата ще е недостатъчна за мащабните ремонти на булеварди и резиденции в София, които предстоят.
Правителството реши вчера да даде 10 млн. лв. за парламента - за продължаване на ремонта на зала "Св. София". Други 8 млн. лв. отиват за МВР, 14.3 млн. лв. са за МС, от които 8 млн. лв. са за ремонт на Дом 2 в Бояна, а 6.3 млн. лв. са за Националния център за подготовката на председателството. С тях ще бъде купена техника за делегати, ще бъде осигурено хотелско настаняване и преводи. 1.2 млн. лв. са за НСО за закупуване на специализирана техника за осигуряване на сигурността и превоз на делегатите, 2.8 млн. лв. - за МВнР, 500 000 лв. са за Министерство на културата за подготовката на културната програма и 388 000 лв. са за транспортното министерство, които са за ремонт на правителствения ВИП.
Служебното правителство няма право да увеличи парите, обясни вицепремиерът по организацията на председателството Деница Златева. "Средствата, които бяха поискани от ресорните институции за покриване на необходимостта от разходи за тази година, надвишаваха гласуваните в държавния бюджет 50 млн. лв. Аз мога да внеса постановление в МС за разпределение на средства до размера на планираните в Закона за държавния бюджет", обясни Златева. Затова правителството ще започне серия от консултации с бъдещите парламентарни групи в 44-тото Народно събрание за законодателни промени и отпускане на допълнителните средства. От думите на Златева не стана ясно как само допреди месец същите тези министерства прогнозираха, че 150 млн. лв. ще бъдат достатъчни за цялото председателство в рамките на 3 години, а сега само за подготовката са нужни 130 млн. лв.
Още в самото начало прогнозата на правителството на Бойко Борисов за разходи от 150 млн. лв. за 2016, 2017 и първите 6 месеца на 2018 г. изглеждаше нереалистична. С поисканите нови средства сметката набъбва на 230 млн. лв., като засега не е ясно какво ще е оскъпяването през 2018 г., когато ще бъдат основните събития в София, Пловдив, Брюксел и Страсбург. Вероятно тогава ще се наложи ново отпускане на средства.
На повечето държави председателството е струвало до 70 млн. евро. Оскъпяването сега обаче ни извежда в челната петица, която се води от Франция (171 млн. евро), Холандия (150 млн. евро), Полша (115 млн. евро) и Испания (100 млн. евро).
Миналата година по данни на Министерството на финансите са изхарчени към 23 млн. лв. за подготовката. Вчера кабинетът прие сметката и за тази година. За 2018 г. са планирани 32.12 млн. лв. Към тази сума трябва да се добавят и по 9 млн. лв. за постоянното представителство на България в ЕС. Там има допълнително командировани служители на ресорните министерства за нуждите на председателството.
Въпреки че скоро подготовката на председателството ще бъде поето от ново правителството, вчера Златева обеща обществените поръчки за подготовката да "бъдат в режим на открита процедура и да няма да има режим на пряко възлагане". България обаче много закъснява и без пряко договаряне трудно ще навакса изоставането.
Започват извънредни отчети на водата и тока. Отчитане на водомерите по новите цени, които влязоха в сила от 1 април, започва "Софийска вода". Извънреден отчет ще направят и от ЕРП-тата, които също ще получат увеличение от средно около 1% от 7 април. Причина за поскъпването на тока е утвърдената по-висока цена на газа с почти 30% от началото на месеца, докато за "Софийска вода" резкият скок се оправдава с бизнес плана на концесионера.
От "Софийска вода", която получи увеличение от 18% - по 2.15 лв. за кубик вода с ДДС вместо досегашните 1.82 лв., обясниха пред в. "Сега" как ще става отчитането на водомерите. "Когато през периода на фактуриране има промяна на тарифата, не е необходимо да имаме отчет точно в деня, от който се прилага новата тарифа - във всеки случай не можем да отчетем всички 630 000 клиенти в един ден", заявиха от ВиК дружеството. От оператора обясниха, че клиентите се отчитат в различни периоди. По тази причина конкретният период се разделя на два подпериода - преди и след въвеждане на новата тарифа. Фактурираните количества също ще бъдат разделени пропорционално в зависимост от броя на дните в двата подпериода и средното дневно потребление.
Новата тарифа за водни услуги се прилага за периодите на потребление, които започват от 1 април. "За момента "Софийска вода" не издава фактури с новата тарифа, защото все още фактурираме потреблението преди 1 април", обясниха от концесионера. И дадоха пример - ако отчетният период е между 15 март и 14 април, след промяна на тарифата от април, първият подпериод ще бъде 15 - 31 март. Той ще бъде таксуван по старата тарифа. Новите цени ще важат за втория подпериод - от 1 до 14 април.
Енергодружествата ЕВН и ЧЕЗ вече обявиха, че започват извънреден отчет на електромерите, след като бъдат одобрени новите цени на тока. Засичане на уредите ще направи и "Енерго -Про". От ЕВН обясниха, че дават възможност на клиентите сами да направят отчета си и после да подадат данните на компанията. Тази възможност е само по желание и не отменя редовния месечен отчет на уредите от страна на дружеството. Който обаче държи сам да засече електромерите, трябва да заяви това с декларация в офис на ЕВН в периода 7 - 11 април включително. При попълването се посочват ИТН (измервателна точка номер) и клиентски номер, които фигурират във всяка една фактура. Възможност за самоотчет дават и от ЧЕЗ.
Задочно
В момента "Булгаргаз" няма резерви да коригира цените на природния газ, заяви вчера служебният министър на енергетиката Николай Павлов, който е и бивш шеф на компанията. Дружеството има огромни несъбрани вземания, като само "Топлофикация София" му дължи над 120 млн. лв. "Ако имаше резерви, КЕВР щеше да ги намери", допълни Павлов. Ден по-рано бившият енергиен министър Теменужка Петкова обяви, че повишението на цените е капан и призова дружеството и КЕВР да потърсят начин да ограничат поскъпването на газа.
Правителство след 5 май ще е стабилно. Правителство след 5 май ще е стабилно. Въпреки че Меркурий е ретрограден в периода 10 април - 4 май, преговорите между ГЕРБ и "Обединените патриоти" започнаха преди обратното движение на планетата. Затова съставянето на кабинет няма да бъде проблем. За да се избегнат ненужни блокажи в работата на третото правителство на Бойко Борисов, е необходимо мандатът да бъде връчен и министрите да положат клетва след 5 май.
Валери Симеонов е в лична година на емоции, заради което е по-импулсивен и на моменти не обмисля докрай думите си. Въпреки това заради вибрацията на ново начало при Бойко Борисов и на стабилизация при Красимир Каракачанов и Волен Сидеров правителство ще бъде съставено и работещо, защото композитната им вибрация е на глобална положителна промяна.
Ако животът на 44-тото народно събрание започне на 19 април, то ще бъде ефективно работещо. Въпреки че денят засилва нарцисизма и възвеличаването на собственото его, народните представители ще се стремят към стабилност както в парламента, така и за държавата.
Датата 19 април 2017 година е носител и на предупреждения, едно от които е, че заради ретроградния Меркурий, който властва до 4 май, съществува предпоставката много повече спрямо предходните парламенти депутати да напускат групите си, както и да бъдем свидетели на урагани от дебати, но без краен резултат.
Заради влиянието на Овена и Близнаци, чийто управител е Меркурий, е добре всички депутати да осъзнаят, че изпушването на внесена отвън агресия в кулоарите на Народното събрание вреди на този, който й е подвластен. Заради годината на Слънцето такива народни представители ще бъдат изолирани, въпреки че може да изкарат целия си мандат.
За България БСП ще бъде деструктивна, за привържениците си - по партизански агресивна.
Марешки, според неговите лични астрологични аспекти, е редно да се присламчи към новото правителство, ако целите му са по-далечни и иска да има представителство в 45-ото НС.
ДПС имат над какво да се замислят и какво в поведението си да промени лидерът на партията Мустафа Карадайъ, който е твърде далеч от висотата на почетния лидер Доган.
Осъдиха ни, че дишаме най-мръсния въздух в Европа. Съдът на Европейския съюз в Люксембург осъди България заради замърсяването на въздуха в страната. Нивата на запрашаване у нас са най-високите сред всички 28 държави членки, отчете Европейската комисия в доклада за страната за изпълнението на политиките за опазването на природата в ЕС.
През 2015 г. ЕК завежда дело срещу страната ни за неспазване на директивата за качеството на въздуха. Днес съдът в Люксембург излезе с решение, че България не е изпълнила задълженията си, произтичащи от правото на Европейския съюз. С постоянното неспазване от 2007 до 2014 г. както на годишните, така и на дневните пределно допустими норми за концентрации на фините прахови частици в София, Пловдив, Варна, както и в Северната, Югозападната и Югоизточната зона, страната не е изпълнила задълженията си за прилагане на директивата, гласи решението.
"Очаквано беше това решение, защото още от 2007 г., когато България стана член на ЕС, не се предприемат сериозни адекватни мерки за справяне с прекомерната замърсеност на атмосферния въздух с фини прахови частици. Още тогава България категорично зае челно място в класацията на държавите членки по степен на замърсяване, по брой на дните, в които почти в цялата страна са измервани над пределно допустимите норми на замърсеност с фини прахови частици. Според директивата най-много 35 дни в годината е допустимо да има такива надвишавания, като в някои от годините замърсеността в Пловдив надхвърляше 200 дни", коментира пред "Труд" адвокат Михаил Екимджиев, който води гражданско дело срещу общината в Пловдив за мръсния въздух в града.
Адвокат Михаил Екимджиев пред „Труд": Предстоят тежки преговори
Оттук нататък ЕК има известна свобода на преценка как да действа, съобразявайки конкретната ситуация в държавата и действията, които предприема тя. Оценявайки нейните усилия, тя ще да даде някакъв срок, в който България трябва да направи така, щото на годишна база да няма повече от 35 дни с превишаване на допустимите концентрации.
Това обясни пред "Труд" адвокат Михаил Екимджиев.
По думите му срокът не е фиксиран и по преценка на ЕК. "Моята прогноза е, че след известно време - може би година и половина, две - ЕК ще предяви втори иск и този път ще иска от съда в Люксембург да наложи парични санкции, които понякога са ужасяващи", заяви той и поясни, че може да са милиони.
"Съдът в Люксембург и ЕК не се интересуват какво е направила държавата, а какъв е резултатът. Единственият допустим би бил да бъдат ограничени дните с превишаване на допустимите стойности. Така че оттук нататък ще има тежки преговори", посочи специалистът.
"Моето виждане е, че държавата няма нито експертния потенциал, нито политическата готовност да вземе радикални, непопулярни мерки като повишаване на държавните разходи за политики като замяна на нискокалоричните въглища за битово отопление с други по-екологично чисти горива. Държавата не е демонстрирала желание да облекчи данъчно новите коли, които са с катализатори. Това са генералните мерки", допълни Екимджиев.
На местно ниво трябва да се оптимизира трафикът на автомобили и да се подобри чистенето и миенето на улици. Общините трябва да санкционират и строителите, които да вземат мерки да не замърсяват въздуха, посочи още той.
Имитация: Местят станциите
От няколко години ЕК се опитва чрез преговори да убеди България да предприеме адекватни мерки. Вместо това държавата премества измервателните станции от най-мръсните точки в покрайнините на града, в паркови зони и по този начин да се имитира статистическо намаляване на дните с превишаване на допустимите норми, уточни адвокат Екимджиев.
"Разбира се, в ЕК и в съда в Люксембург знаят това. Ние също ги алармирахме, това беше установено и по нашия колективен иск, който водим за състоянието на атмосферния въздух в Пловдив", припомни той.
Бизнесът предлага мерки за насърчаване на инвестициите. "Подобряването на бизнес средата е непрекъснат процес, който е основен приоритет на Министерство на икономиката, а необходимостта от развитие на човешкия капитал е посочвана от всички потенциални инвеститори като ключов фактор за инвестиционно решение". Това каза зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов по време на среща с представители на Американската търговска камара в България (АмЧам) в Министерството на икономиката. На срещата присъства и изпълнителният директор на Българска агенция за инвестиции (БАИ) Стамен Янев.
Основният акцент, върху който се обединиха всички участници в срещата, бе необходимостта от полагането на значими усилия за осигуряването на нужния финансов ресурс за прилагане на заложените мерки в Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ). Осигуряването на финансов ресурс би гарантирал предвидимост за инвеститорите, които са готови да реализират проектите си в България.
Специален акцент в срещата беше поставен върху насърчителните мерки за възстановяване на разходите за осигуровки на работодателя и финансовото подпомагане за обучения, които представляват интерес, както за инвеститорите, осъществяващи дейност в услугите, така и за производствените предприятия.
Вицепрезидентът на АмЧам Сергей Койнов представи публикуваната наскоро „Бяла книга за 2017 г.", съдържаща препоръки за подобряване на инвестиционния климат в България в три направления: бизнес среда, развитие на човешкия капитал и върховенство на закона и правоприлагане. Той отбеляза, че Камарата би желала да съдейства за подобряване на условията за инвестиции в България, както и за привличането на повече инвестиционни проекти, които да се реализират в страната.
Зам.-министър Борисов посочи, че приоритетите на АмЧам отразяват основните насоки в работата на министерството. В тази връзка той даде пример с публикувания на сайта на Министерство на икономиката проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала. Според зам.-министър Борисов това ще даде по-широка публичност и прозрачност на сделките, осъществявани от едноличните търговски дружества с държавно участие в капитала и дружествата, които те контролират.
По-конкретно беше обсъден Законът за насърчаване на инвестициите (ЗНИ), като беше отбелязано, че разпоредбите му се прилагат добре, но по отношение на предвидените финансови стимули, г-жа Златина Русева-Савова, член на Управителния съвет на АмЧам сподели, че за инвеститорите е важно да има яснота и предвидимост за възможността за пълноценно прилагане на заявените в процеса на сертифициране насърчителни мерки.
Изпълнителният директор на БАИ Стамен Янев обърна внимание, че насърчителните мерки имат значение за избора на инвестиционна дестинация, но основният фактор в повечето случаи, е наличието на подготвени кадри.
Беше отбелязана и необходимостта от добра координация на всички институции, участващи в процеса на привличане и подкрепа на инвестициите, за да може България да остане конкурентна на съседните държави, разполагащи в някои случаи с по-голям ресурс за подкрепа на инвестиционните проекти.
В заключение на срещата беше посочено, че Министерството на икономиката очаква да получи като предложения всички налични позитивни мерки и практики, които да гарантират подобряването на инвестиционния и бизнес климат.
Пристанищата в Бургас и Александруполис заедно ще развиват туризма. Пристанищата в Бургас и Александруполис заедно ще развиват туризма като ще кандидатстват и със съвместен проект за европейско финансиране. Идеята е да се насърчи пътуването с яхти до двете пристанища, както и организирането на туристически форуми и специални събития - морски спортни състезания и регати.
Работна група експерти на „Пристанище Бургас" ЕАД посети Пристанище „Александруполис Порт Ауторити" SA, Гърция. Посещението бе във връзка с подписаното споразумение за сътрудничество между ръководителите на двете пристанища на 6-ти декември, 2016 г. Групата от бургаския порт бе водена от изпълнителния директор на Пристанище Бургас Диян Димов, а в състава и бе и кап.д.п. Георги Събев от НПО „Южно - български морски образователен център".
Целта на работната среща бешe обсъждане на варианти за кандидатстване със съвместен проект по ОП „Черноморски басейн 2014-2020", който да се реализира с привличане на трета страна от Черноморския басейн, но извън ЕС. По време на обсъждането беше решено бъдещият съвместен проект да е в сферата на морския екологичен туризъм, като бъдат развивани, предоставяни и популяризирани туристически продукти в страните участнички.
Водещ партньор по бъдещият проект ще бъде гръцката страна. Пристанищните власти в Александруполис се ангажираха с изграждането на необходимата инфраструктура за обслужване на яхти и малки плавателни съдове, а представителите на Бургас да разработят туристическите маршрути.
По проекта се предвижда и изграждането на виртуален център за промотиране на туристически услуги и продукти, организирането на туристически форуми и специални събития - морски спортни състезания, регати и др. Директорът на бургаското пристанище посочи по време на разговорите, че пристанищата могат да подпомагат развитието на туризма. За пример даде Бургас и добрите отношения между местната власт, общинско предприятие „Туризъм" и порта, където през последните години беше възобновено каботажното плаване.
В резултат на това и след реализиране на европейски проект забравения от десетилетия остров „Света Анастасия" до Бургас вече оглавява туристическите класации в страната. През миналия летен сезон островът е посетен от 48 000 туристи, повечето от които са обслужени на бургаското пристанище. „Още сме в началото и обсъждаме варианти по нашето бъдещо партньорство, но тази първа среща между работните групи на пристанище Бургас и пристанище Александруполис е настина ползотворна. Предстои ни работа по намирането на трета черноморска страна - партньор извън Европейския съюз и разработването на самия проект в детайли, но се надяваме на успех. Морският туризъм може осигури нов терен за създаване на устойчиви видове иновативни туристически продукти. Туристическата индустрия има огромно влияние върху икономиката, а бъдещият проект ще осигури и възможности за трансгранично сътрудничество и за по-нататъшно развитие на туризма в Черноморския регион", каза изпълнителния директор на бургаското пристанище Диян Димов по време на интервю пред местната гръцка телевизия.
Женим се на лизинг през заложна къща. Все повече млади мъже решават да предложат брак на любимата си, като вземат годежен пръстен от заложна къща, за който дори сключват договор за лизинг. Това установи проучване на „Монитор" в оказионите в страната. Само в една верига заложни къщи например се продават над 125 дамски пръстена, с които мъжът трябва да застане на колене в искане на сърцето на дамата. Останалите бижута са хиляди. Както те, така и годежните могат да се вземат на изплащане.
Първоначалната вноска е минимум 25 лева, а след това останалите пари се разсрочват така, че да е удобно на клиента.
Те могат да бъдат както ежемесечни, така и ежеседмични. След пълното изплащане на бижуто, то става собственост на клиента и той може да си го вземе и да предложи брак на любимата.
„Най-много желаещи имаме именно за годежните пръстени. При нас идват основно млади момчета, които си харесват нещо и започват да го изплащат. По принцип това става най-много за месец-два, понеже цените на масовите пръстени са до 250 лева, а оскъпяването е минимално - около 30-40 лева. Пръстените са от 14-каратово злато и рядко са със скъпоценни камъни. Въпреки това са красиви и се харчат", обясниха от една от най-големите заложни къщи пред „Монитор". Там седмично продавали поне по 3-4 пръстена.
Друга тенденция, която се забелязвала, била че след като си купят бижуто, мераклиите за брак идвали, за да заложат някаква друга своя вещ като лаптоп, телевизор и дори кола, за да могат да платят за почерпката на сватбата. Никой обаче не се притеснявал, че прибягвал до тези варианти, тъй като когато заемът е обезпечен със залог, лихвата по него е далеч по-малка от тази на бързите кредити. Така например ако заложим колата си за 3 хил. лева, след месец ще можем да си я откупим за 3100 лева, което прави едва 100 лева оскъпяване. За сравнение бърз кредит от 3 хил. лева ще ни струва приблизително 6 хил. лева, когато тръгнем да го връщаме. Освен това при евентуално необслужване на кредита, не се начисляват такси за частни съдебни изпълнители или колекторски фирми. Единственият минус е, че ще изгубим заложената си вещ. Заемът обаче няма да нарасне, както е при ипотечните кредити.
„Ние не печелим от продажбата на вещите, а от изплатените лихви по кредита. Прибягваме до отнемане на залога едва когато с месеци собственикът не си плаща таксите. Склонни сме на всякакви компромиси, дори да изчакаме някой 3-4 месеца, за да си внесе таксите. Не искаме допълнително плащане за банкови преводи. Парите се получават на ръка и се връщат на ръка. Така кредитът не се оскъпява с излишни такси", обясниха от столична заложна къща пред „Монитор".
Именно заради многото удобства, които предлага този тип бързо кредитиране, много млади двойки предприемат тази крачка, за да финансират обвързването си в брак.
Подобна е историята и на Мария и Олег от София, които заложили семейните си ценности, за да могат да покрият разноските по сватбата. Те получили около 4 хил. лева за наследствени обици, гривни и стари пръстени. С парите вдигнали скромно тържество и дори пътували до Гърция. С получените в банкноти подаръци пък откупили накитите си по-късно.
Разбиха група, прала пари с ферарита. Група, която разследващите подозират, че е прала пари от внос на изключително скъпи коли като ферарита, мерцедеси и БМВ-та, беше разбита при акция на ГДБОП в столицата. До късно вчера не беше съобщено официално за задържани. Единствената информация, която изтече, беше, че операцията се провежда в обект на фирма, която се занимава с внос на луксозни автомобили. Според данните офисът се намирал на Околовръстното в София. Там има и изключително скъп шоурум, в който най-евтината кола струва 100 хил. евро.
Собственик на фирмата пък е младо момиче, което е едва на 28 години. Смята се, че тя е подставено лице, но това тепърва ще се установява. От МВР отказаха официално изявление по случая. Според данни на „Монитор" обаче фирмата, която е заподозряна за незаконна дейност, е свързана с много други компании, сред които има такива за строителство, за отдаване на коли под наем, лизингови фирми, компании в сферата на фитнеса, хотели и др. Основното предположение е, че се е осъществявал фиктивен внос на автомобили, за да се регистрира разход, който после да бъде връщан под формата на ДДС.
Пари от незаконна дейност пък са били препирани през автокъщите
До момента има няколко човека, които са отведени за разпит от спецполицаите. Предстои събирането на още доказателства във връзка с акцията и чак тогава вероятно ще има повдигане на обвинения.
В рамките на вчерашния ден с акцията беше свързано и името на човек, познат като Марин Тигъра. Не стана ясно обаче дали той участва в разбитата банда. Рано сутринта в сряда са били обискирани офиси на негови компании, от които са иззети компютри и документи. До вчера Марин Тигъра не беше задържан и привлечен като обвиняем. Във връзка с разследването са разпоредени експертизи, които да установят наличие на евентуални престъпни действия, за които към момента има съмнения от страна на криминалистите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |