Криминален скандал спря търга за най-скъпия пътен проект. Нов скандал с криминален привкус разтърси Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и спря търга за най-скъпия пътен проект за тази година у нас - тунела "Железница" на автомагистрала "Струма". Строежът и европейското финансиране за магистралата са под въпрос. Реално могат да бъдат загубени 250 млн. лв. за тунела и подходите към него - общо 4.46 км. Под въпрос обаче са и вече платените близо 680 млн. евро за изградените досега лотове от магистралата. Ако цялото трасе не бъде готово до 2022 г., България ще трябва да върне на Брюксел всички пари за магистралата.
Процедурата за тунела бе спряна вчера от АПИ заради изчезнала папка с документацията на един от участниците в търга. На спешен брифинг вчера министърът на регионалното развитие Спас Попниколов и шефът на АПИ Пирин Пенчев само обявиха новината, но не дадоха възможност да им бъдат задавани въпроси.
"На 31 март е установена липсата на част от документацията на един от участниците. Такова нарушение компрометира процедурата и е основателна причина за прекратяването й", каза Пирин Пенчев. Той призна, че от август, когато бяха отворени офертите, до влизането му като председател на управата на агенцията като част от служебното правителство през януари, комисията е бездействала. Постъпилите 17 оферти не са разгледани, а това бави сериозно европейския проект. Затова той изискал тръжната комисия да си свърши работата, а в хода на разглеждане на офертите била установена липсата на част от техническата документация.
Разследването за изчезналата папка с документи е започнало още миналата събота след сигнал от АПИ, съобщиха от Софийската районна прокуратура. В дома на Стефан Гайтанджиев, външен експерт и член на тръжната комисия, е открита папка с документи по процедурата, но тя не е тази, която се издирва. "Сигналът е за липсващи класьори, които са съдържали техническата част от предложението на консорциум "Струма Лот 3.1", дружество участник в обществената поръчка. Тези документи, които впоследствие са намерени, обаче са били депозирани от друго дружество - Обединение "Бг Струма Железница 20/20", обясни пред БНТ Невена Зартова, говорител на Софийската районна прокуратура. Тя уточни, че документите, за които АПИ е подала сигнал, още се търсят. "Тепърва се прави проверка на целия обем документация, която се е съхранявала," каза тя.
На Стефан Гайтанджиев е повдигнато обвинение за укриване на документ. За кратко е бил задържан, след което му е определена мярка "Подписка". Разследването се води от СДВР, а ДАНС нямат участие, обясниха още от прокуратурата.
Парадокс е, че служебният регионален министър беше част от въпросната тръжна комисия като външен експерт до назначаването му за министър в кабинета на Огнян Герджиков. След това мястото му зае именно Стефан Гайтанджиев, обвинен за липсващите документи.
Засега никой не дава отговор защо търгът се е забавил толкова дълго, след като беше обявен преди година и 4 месеца. През лятото на миналата година той бе спрян временно заради обжалвания. По това време имаше брожения в пътния бранш и около друга скъпа магистрална поръчка - тази за "Хемус", която беше спряна заради "витаещи съмнения", според бившия премиер Бойко Борисов. Самата поръчка за тунела пък беше обявена от вече несъществуваща държавна структура - Националната компания "Стратегически инфраструктурни проекти" (НКСИП), която миналата година беше закрита, а движените от нея проекти за бъдещите отсечки на магистралите "Хемус", "Струма" и "Черно море" бяха прехвърлени към АПИ.
Изненадващо вчера АПИ откри, че и прогнозната цена на тунела от 250 млн. лв. е твърде висока и включи и това сред мотивите за прекратяване на търга. Високата прогнозна стойност разбуни духовете още в началото, но тогава от регионалното министерство коментираха, че трябва да се види какви оферти ще подадат участниците. Вчера от АПИ обясниха, че според условията на търга прогнозната стойност може да бъде надвишавана, а това било в противоречие с евроизискванията. "Това се приема за изменение на първоначалните условия на търга и се смята, че може да доведе до необосновано високи предложения", пише в мотивите към решението на АПИ. Нарушение имало и в едно от решенията на НКСИП за удължаване на срока за събиране на оферти с 10 дни.
Всички тези факти са били ясни отдавна, но едва сега се стига до прекратяването на търга. Предложенията и кандидатите станаха ясни през август 2016 г. Общо 17 консорциума внесоха оферти. Почти 7 месеца от тогава нямаше никакво движение по избора на изпълнител. Преди седмица се оказа, че едва двама от 17 кандидати за строителството на тунела са подали изрядни оферти. След преглеждането на документите един участник в състезанието е бил отстранен - обединението "Железница 2016 - Дуйгу - Инжконсултпроект - екип Котов", което е пропуснало да удължи срока на валидност на офертата си. Други 14 кандидата за тунела са "върнати на поправителен" - заради неточности, непълноти, липсващи данни. Единствено консорциумът "Струма-Лот 3.1" и обединението "Кондоте Монолит" ДЗЗД са се справили перфектно с комплектоването на офертите си. В първото сдружение участват "Главболгарстрой" и "ГБС Инфраструктурно строителство", а във второто партньори са италианската "Сочиета Италиана Пер Кондоте Даква", "Манолит София" АД и "Крам Инженеринг" ООД.
Започваме подготовката на нов търг за тази отсечка, заяви шефът на АПИ Пирин Пенчев. Според него промени няма да има, затова след 2-3 месеца редовният кабинет може да обяви нова процедура и така да не се загуби европейското финансиране. Става дума за общо 378 млн. евро по оставащите километри за доизграждане на "Струма".
Търси се
Папката с документи, която е намерена в дома Стефан Гайтанджиев, е част от документацията на консорциума "БГ Струма Железница 2020". В него влизат "Станилов" ЕООД, "ИСА 2000" ЕООД, "Логистика - 21" ЕООД и "Ес Джи Проект" ЕООД. "Станилов" ЕООД и "Ес Джи Проект" имат един и същ собственик - бизнесменът Георги Станилов. Първата компания участва в довършването на газовата връзка с Румъния. Позната е с участието си в много водни проекти - водното огледало в Кърджали, водния цикъл на Видин, ВиК проекти в Габрово, Шумен и др. Участва и в строителните работи по част от метрото до Бизнес парка. Другата компания - "Ес Джи Проект", е създадена като наследник на проектантското звено на "Станилов". "Логистика - 21" се занимава с консултантска дейност в строителството.
"ИСА 2000" - също е работила по изграждането на столичното метро, както и по скоростната северна тангента на Околовръстния път. Има участие в изграждането на магистрала "Тракия", ремонта на пречиствателната станция в София, водните цикли в Момчилград, Павликени и Свищов по ОПОС и др. Компанията е регистрирана през 1993 г. В момента едноличен собственик на капитала е бизнесменът Юлиян Инджов, който е един от главните акционери в "ЦСКА-София", където си партнира с Гриша Ганчев.
10 компании правят 15% от оборота в агросектора. В българското земеделие има силна зависимост от евросубсидиите и висока концентрация на приходите, показва анализ на компанията за кредитно застраховане "Кофас България". 15% от общия оборот в сектора, който е около 19.5 млрд. лв. за 2015 г., се формира от 10 компании, като повечето са производители и търговци на зърно. Най-големите играчи в сектора са АДМ "България трейдинг", "Билдком", "Севан", "Каргил България", "Гленкор Грейн България", "Октопод инвест холдинг", АСМ, "Балджиеви-91", "Агрия Груп Холдинг", "Октопод-С".
Конкурентоспособността на българския агробизнес намалява, а поскъпването на земята през последните пет години поставя пред финансови трудности много малки и средни производители, теглили кредити, обясни Милена Виденова, управител на "Кофас България".
Положителна тенденция напоследък е нарастването на цените на селскостопанските стоки в световен мащаб - ценовият индекс се е повишил с 15% през 2016 г., след като бе достигнал десетгодишно рекордно дъно. Излизането на Великобритания от ЕС и нестабилността на съюза може да доведат до намаляване на субсидиите за земеделие и България трябва да преосмисли тяхното разпределение, показва анализът на "Кофас". "Голяма ниша за българските компании е биоземеделието. Този сегмент ще продължи да нараства, следвайки тенденциите на нарастване на населението в големите градове, което е по-платежоспособно", посочи Виденова.
Съмнения за пререждане в разпределянето на над 500 млн. лв. от КТБ. Във Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) са получени 27 възражения срещу първата частична сметка за разпределение на синдиците на КТБ, която предвижда 534 млн. лв. да се разпределят между над 7000 кредитора на фалиралата банка. Това става ясно от отговор на институцията на запитване на "Капитал". Оттам не коментираха детайли по мотивите на недоволните кредитори, като само увериха, че управителният съвет на фонда "ще разгледа всяко едно от възраженията, като в рамките на правомощията си по закон ще се произнесе с решение".
Още недоволство
Възражение има и срещу третия обезпечен кредитор - Societe Generale, която по сметката има да получава близо 10 млн. лв. Там причината е, че кредиторите няма как да проверят дали разпределената сума е законосъобразна, тъй като синдиците не са предоставили информация какви суми са получени при реализация на описаните обезпечения. Недоволство има и срещу 36 млн. лв., които синдиците са заделили за спорни вземания, като отново аргументът е, че няма достатъчно данни за кои вземания каква сума е предвидена.
По информация на "Капитал" сред оплакалите се има и държавни дружества, а основен аргумент във възраженията са неясно как появилите се на по-преден ред като обезпечени кредитори две дружества - "Ардастрой" и "Аполо инженеринг". По този начин според сметката на синдиците те биха получили целите си вземания от съответно 8.34 и 3.94 млн. лв., а не както всички останали по около 11% от сумата.
Я не се пререждай
За необяснимата поява на двете компании на първи ред "Капитал" писа още при публикуването на сметката. В първоначалния списък на одобрените вземания, публикувани през 2015 г., фигурираха само германската Commerzbank, френската Societe Generale и Българска банка за развитие. Сега обаче от тях само Societe Generale получава близо 10 млн. лв. от признатите й 44 млн. лв. За сметка на това "Ардастрой" и "Аполо инженеринг", които допреди това са били заедно с всички останали останали вложители на четвърти ред, изведнъж се оказват с обезпечени вземания и така получават възможност да се удовлетворят напълно.
Според описанието в сметката на синдиците и двете вече не са вложители, а са имали сключени договори за срочен заем. За "Ардастрой" той е сключен на 4 април 2014 г., а от ден по-късно има и договор за особен залог на вземания. При "Аполо инженеринг" заемът за КТБ е отпуснат на 1 юли 2009 г., а особеният залог е подписан чак на 7 юни 2014 г. или две седмици преди затварянето на банката.
Двата договора въобще не са вписани в Централния регистър на особените залози, според едно от възраженията, с чиито текст "Капитал" разполага. При това положение не е ясно на какво основание синдиците признават представените им документи. Те не отговориха на писмено изпратените въпроси в тази връзка.
Според недоволния кредитор той не е имало как да възрази срещу тези вземания, тъй като в списъка на приетите вземания те фигурират като едно от хилядите необзепечени вземания. Той цитира закона, където се казва, че в сметката за разпределяне се включват "приетите вземания, по които не са направени възражения" така, че няма как да се включат подменените вземания на "Ардастрой" и "Аполо инженеринг". Според възражението независимо дали става дума за явна фактическа грешка или заобикаляне на закона, включването на двете дружества на първи ред е незаконно и се иска то да се отмени. Източник на "Капитал" обясни, че въпросът все още се проверява с юристи и, както и всички други възражения, ще се обсъжда следващата седмица във ФГВБ.
Кои са привилегированите
"Ардастрой" е близка до ДПС компания, участвала в изграждането на водния цикъл на Кърджали в консорциуми с "Кристална вода" (свързана с Румен Гайтански-Вълка) и тогава свързаните с КТБ "Интегрирани пътни системи" и "Инфраструктурна компания".
"Аполо инженеринг" е търговец на оръжие, чийто оборот изненадващо се изстреля през 2015 г. до 380 млн. лв. Той е собственост на иракчанина с български документи Муханнед Наджим Абдуллах Ал-Нуаими. В същото време обаче компанията се обслужва юридически от адвокат, работещ за "Химимпорт" - Велислава Балтова. Има косвени връзки и с други лица, близки до холдинга.
Принципно, но не съществено
По закон всеки кредитор може да прави възражение, но 14-дневният срок за това вече изтече, така че ФГВБ остава да разгледа въпросните 27 възражения преди да одобри сметката за разпределение. Той може да направи промени, ако в следствие на възражение или сам констатира незаконосъобразност. За тези действия обаче няма изрично посочен срок, като след одобрението от фонда, то може да се обжалва пред Софийски градски съд от всеки подал възражение. Така донякъде любопитно всъщност само 27-те недоволни кредитора могат да търсят съдебен контрол, а не и например "Ардастрой" и "Аполо инженеринг" (освен ако не са сред тях). Делото се гледа само на една инстанция като са предвидени ускорени срокове - съдът е задължен да се произнесе до седем дни след датата на заседанието, в което е разгледана жалбата.
Ако фондът приеме аргументите на недоволните кредитори, ефектът за тях ще е по-скоро принципен и символичен, отколкото финансов. Сумарно 12.3 млн. лв. от двете компании ще бъдат разпределени между всички пропорционално, така че вместо първоначално предвидените по 11.05% от признатото вземане всеки вложител ще получи по малко повече. Над 8 млн. лв. ще отидат за самия ФГВБ, който след като изплати гарантираните влогове е най-големият кредитор на КТБ с над 3.65 млрд. лв. Така за остналите 7021 в списъка има общо около 4 млн. лв.
Същевременно блокирането на евентуален опит за пререждане е важно на принципна основа, защото ако още няколко големи кредитора се бяха появили на първи ред по подобен начин, можеше сумата за останалите вложители да се стопи допълнително. Това е само първата (но вероятно най-голямата) частична сметка и при осребряване на още имущество синдиците ще правят нови, където не е изключено отново да има опити за промяна на поредността.
Какво има в кашкавала. Седем от десет марки кашкавал са с високо водно съдържание. Осем от десет са с ниска степен на зрялост. Две от десет са "сглобени" от хидрогенирани мазнини и сухо мляко. Това отчита сравнителен тест на асоциация "Активни потребители" на 10 марки кашкавал с цени между 9 и 12 лв./кг, проведено през февруари 2017. Резултатите от проверката са публикувани на сайта на неправителствената организация. Те не са много изненадващи поради факта, че избраните марки са в по-ниския ценови клас.
Без информация на етикета
При две от тях - "Ралев" (на "Маклер комерс") и "Магия" (с произход от Германия, пакетирано в "Милки груп био" ЕАД), на етикетите отсъства напълно информация за хранителна и енергийна стойност, което е в нарушение на националното и европейското законодателство, показва изследването. При други три продукта - "Соколово", "Булгарче" и "Ферия" (и трите на "СБА Коме" ООД) - липсва част от задължителната информация или тя е поднесена нечетливо. Нарушение е и непосочването на производител при марката "Трапеза", която е с произход от Полша, отчитат от "Активни потребители".
С много вода и без мазнини
При седем от 10 марки сухото вещество в кашкавала е по-малко от стойността, залегнала в БДС (56%) - "Магия", "Ралев", "Кенана" (произход Германия, пакетирано в "Милки груп био"), "Здравец" ("Сибила 2000" ЕООД), "Булгарче", "Соколово", "Ферия".
Според БДС съдържанието на мазнини трябва да е не по-малко от 45% от сухото вещество. При четири от 10 изследвани търговски марки стойностите са по-ниски от изискваното в стандарта - "Магия", две марки "Булгарче" (на "СБА Коме" ООД и произведена за "Лъки 2003" ООД), "Ферия".
С повече въглехидрати
Съдържанието на белтък не фигурира като показател в БДС, но въз основа на опита, натрупан в индустрията, е известно, че трябва да бъде не по-малко от 21%, посочват от "Активни потребители". То е по-ниско само в една от търговските марки - "Соколово". "Този на пръв поглед добър резултат обаче може да се дължи не на спазване на правилната технология, а на влагането на обезмаслено сухо мляко и/или концентриран млечен (суроватъчен) протеин вместо сурово прясно мляко", предупреждават от "Активни потребители". Според анализа на асоциацията използването на подобни по-евтини суровини смъква цената на крайния продукт и позволява производство на "кашкавал", без на практика мандрата да е имала досег със сурово мляко.
Съдържанието на въглехидрати също не съществува като параметър в БДС, но опитът показва, че в напълно зрял кашкавал те не трябва да надхвърлят 1.5%, твърдят от "Активни потребители". При половината (5 от 10) от изследваните търговски марки обаче то е по-високо: "Магия", двете марки "Булгарче", "Соколово", "Ферия". "Причина за това може да е непълното зреене на продуктите, при което остават неразградени количества лактоза. Със същата степен на вероятност това може да се дължи и на добавяне на нишесте или друг полизахарид, които се използват като пълнеж и за задържане на повече вода", смята Богомил Николов, председател на асоциация "Активни потребители".
Степен на зрялост
Степента на зрялост е ключов показател за качеството на кашкавала. Съгласно БДС тя не може да е по-малка от 20%, но според проучването осем от 10 марки не отговарят на това изискване: "Витоша" (произведено за "Рувела" ЕООД от "ЮЕС комерс" ООД), "Магия", двете "Булгарче", "Ралев", "Кенана", "Здравец", "Ферия". Ниската степен на зреене повишава риска от наличието на патогенни бактерии в крайния продукт. Непълното разграждане на млечния протеин - последица от прибързаното зреене, също е проблем за здравето на потребителите, предупреждават от асоциацията.
Без мляко
Влагането на немлечни мазнини в продукт, наречен "кашкавал", е строго забранено от законодателството и на практика е класическа фалшификация на продукта. Тестът установява, че при две от марките млякото е заместено с хидрогенирани растителни мазнини: "Трапеза" (произход Полша) и "Здравец". "В много страни по-света допълнителното влагане на подобни мазнини в храните е забранено. В България тази порочна практика е разрешена, стига това да е ясно обозначено на етикетите, продуктите да не се наричат "кашкавал" и да са изложени в магазините на отделни витрини за имитиращи храни. При откритите от нас две такива марки и трите условия не са изпълнени", коментира Богомил Николов.
От "Активни потребители" цитират анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство, според който през 2016 година млекопреработвателните предприятия в страната са внесли поне 12 000 тона палмово масло. "Всичко това сме изяли под формата на сирене, кисело мляко, кашкавал, банички и др.", посочва Николов.
Проверка на асоциацията в регистъра на производителите на млечни продукти установила, че в него липсват някои от компаниите, които стоят зад изследваните марки кашкавал. "Това е новост за нас и означава, че тези фирми са търговци или посредници, което не е забранено от законодателството, но е лош знак. При евентуално открити нарушения те ще бъдат глобени или ще фалират примерно, но няма да им бъде наложена забрана да произвеждат и бълването на некачествени и имитиращи млечни продукти може да продължи", коментира Богомил Николов. Той уточни, че асоциацията е подложила на тест само марки кашкавал в по-ниския ценови клас поради липса на средства за изследване и на скъпи брандове. "Наясно сме, че пазарът иска евтини продукти и производителите се стремят да ги осигурят. Но и клиентите трябва да са наясно какво купуват за тези пари", коментира Богомил Николов.
Анализът на марки кашкавал е поредният, който "Активни потребители" прави през последните две години. Асоциацията вече излезе с резултати от тестове на масло, сирене, майонеза, оцет, лютеница.
Стържем дъното на Европа по средно заплащане на труда. България твърдо държи последното място в Европейския съюз по ниски разходи за почасов труд, показват най-новите данни на статистическата служба Евростат за 2016 г. С 4,4 евро обща ставка страната ни заема 28-о място от 28 държави при средно ниво за общността от 25,4 евро за час. В изчисленията не влизат разходите за труд в селското стопанство и публичната администрация.
Разходите за труд се формират от пари за работни заплати, плюс непреки разходи като социалноосигурителните вноски, които плащат работодателите, болнични и други.
Според Евростат в България процентът на разходите извън заплатата е точно 15,8, което означава, че по груби сметки за един час работа средно в страната се плаща надница от 3,7 евро, или малко над 7 лева.
Компания на дъното на статистиката по разходи за труд ни прави Румъния с 5,5 евро на час, в Литва и Латвия сумата е малко над 7 евро, а в Унгария - 8,3 евро.
По този показател най-добре е Дания, където час труд струва близо 10 пъти повече от България - 42 евро (данните за всички страни вижте в таблицата). От Евростат уточняват, че анализът обхваща предприятия с 10 или повече служители.
В индустрията средните разходи за почасов труд в рамките на ЕС са 26,6 евро за час, а за държавите от еврозоната - средно 32,6 евро на час. В сектора на услугите разходите са по-ниски, съответно 25,8 евро за общността и 28,7 евро за страните, въвели еврото като валута.
В България почасовото заплащане се урежда нормативно с постановление на Министерски съвет, което определя успоредно съществуване на минимална работна заплата (МРЗ) и минимална почасова ставка. По тази формула от 1 януари 2017 г. трудът у нас не може да бъде по-ниско платен от 2,77 лева на час, а минималната заплата нарасна до 460 лева. Въпреки това и по този показател България остава на последно място в ЕС. Според данни на Евростат към 1 януари МРЗ у нас е била 235 евро, а в Румъния, която и тук ни прави компания на дъното, индикаторът е 275 евро. На първо място в тази класация е Люксембург, където заплатите не могат да бъдат под 1999 евро. Общо в 22 от 28-те членки на ЕС има въведена минимална месечна заплата на национално равнище. Изключение правят Дания, Италия, Кипър, Австрия, Финландия и Швеция.
Пътища и пенсии сближават ГЕРБ и патриотите. Въвеждане на тол такси, повишаване на пенсиите, пресичане на схемите за източване на НОИ, инвестиции в икономиката и мерки срещу битовата престъпност. Това са консенсусните точки в проекта на управленска програма, която вчера бе завършена от експертите на ГЕРБ и одобрена на първо четене от „Обединени патриоти".
От началото на седмицата от ГЕРБ преработват предизборната си платформа в план за работа с точни срокове и проекти. Сред конкретните примери от преговорните екипи посочиха доизграждането на четирилентовия път Бургас - Слънчев бряг. Въвеждането на електронните системи за събиране на пътни такси ще позволи инвестиции в пътната инфраструктура, смятат от ГЕРБ и „Обединени патриоти".
Двете партии нямат разминавания в разкриването на фалшивите инвалидни пенсии. И стопирането на схемите за източването на осигурителната система, като от ГЕРБ настояват мерките срещу контрабандата да бъдат приложени и в този сектор. Според запознати това е едно от предложенията лично от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Все още преговорните екипи уточняват дали да бъдат разписани конкретни числа за увеличаването на доходите на възрастните. И от ГЕРБ, и от патриотите бяха категорични, че управленската програма се прави за пълен мандат. Един от ключовите акценти в нея е и намаляването на административната тежест за малкия и средния бизнес.
Дефицит на кадри за компании в Пловдив. Пловдивският регион е един от най-наситените с индустриални производства и съответно най-активният в търсенето на кадри, казаха Стефан Стоянов, зам.-кмет "Образование и бизнес развитие" на община Пловдив и Пламен Панчев, председател на "Клъстер Тракия икономическа зона".
Безработицата в Пловдив е около 3%, а в региона е под 6%, обясни зам.-кметът. По думите му регионът става все по-популярен като инвестиционен център и има 70 000 заети в производството. Стоянов обясни, че там все по-активно се развива и професионалното образование.
Чрез проекта "Информационни дни на кариерата" през януари и февруари, компании от Тракия икономическа зона показаха как работодателите могат проактивно да търсят кадри в цялата страна и това да бъде успешно. Първите реални назначения вече са факт, съобщи Светлозар Петров, управител на JobTiger. Инициативата "Информационни дни на кариерата" е свързана с наемане на работници за индустрията в "Тракия икономическа зона" от населени места извън област Пловдив.
След приключването на първия етап, инициативата прераства в национална, като ще се организират индустриални дни на кариерата в много повече градове в цялата страна. Това ще става през април, май и юни. Пъpвият eтaп обхвана пет града - Moнтaнa, Лoвeч, Cливeн, Бялa Cлaтинa и Cтaмбoлийcки. Светлозар Петров представи новата инициатива на JobTiger - "Индустриална карта на България". Това е уеб базирана платформа (industria.bg), която цели да популяризира индустриалната кариера сред търсещите работа. Към момента тя обхваща 750 от най-големите предприятия в България, над 400 техникума и професионални гимназии, 51 висши учебни заведения.
Първите 750 предприятия, включени в индустриалната карта, имат приходи за 2015 г. от 38 млрд. лв. и в тях работят 225 хил. души.
КНСБ с мерки срещу неизплатени заплати. КНСБ предлага промени за пресичане на практиката да не се изплащат заплати на работниците. Това може да стане с изменения в пет закона. От синдиката предлагат да се изплащат еднократни обезщетения за забавени заплати при временна финансова криза на работодателя от Фонда за гарантирани взимания на работниците и служителите.
От КНСБ настояват възможността за принудително изпълнение срещу работодателите отново да бъде въведена в Гражданско-процесуалния кодекс. По силата й имаше възможност извънсъдебно да се издава изпълнителен лист по вземания на работниците, произтичащи от трудови правоотношения, като за това не беше нужно да се чака съдебното дело за неизплатени заплати да приключи.
Да се даде право на работниците да поискат да се открие производство по несъстоятелност на фирмата по Търговския закон, искат още от КНСБ. Също така се предлага при фалирал работодател, работниците да отидат на първи ред вземания от масата на несъстоятелността на фирмата. В момента те са на четвърто място след вземания на банки и други привилегировани търговци.
От обществените поръчки да се отстраняват изпълнители и подизпълнители, ако имат забавени заплати към работниците за дълъг период от време, предлагат още от КНСБ.
По хилядарка дневно от копие на чудотворна икона. Храмове печелят хилядарки от копия на чудотворни икони. Приходите идват от поклонението на вярващите, които по традиция си купуват и палят свещи, пазаруват си църковни сувенири и плащат на ръка на свещениците да им прочетат молитва пред изображението, установи репортерска проверка на „Монитор".
Само за три дни през месец януари столичният храм „Св. Кирил и Методий" навъртя оборот за близо 3000 лева след донасянето на копието на Ватопедската „Богородица Всецарица". Средствата дойдоха от продажбата на вощеници, малки икони и сувенири, шишенца със светено масло и тамян, разказаха служители от храма. Отделно хората пускаха лептата си и в касите за дарения, плащаха и на ръка на свещениците за отслужване на различни треби.
Вярва се, че този иконографски образ на Божията майка изцелява от онкологични заболявания, помага също за избавяне от магии и преодоляване на зависимости от алкохол и наркотици.
Оригиналът на иконата, който се съхранява във Ватопедския манастир в Атон е чудотворен, смята се, че и копието, което е с уголемен размер, също е чудотворно, припомниха от Синодалната палата.
С 30% са нараснали постоянно приходите и на храм-паметника „Св. Александър Невски", след като през 2012 г. благодетел финансира и подари трето копие на чудотворната икона на Пресвета Богородица "Достойно есть", чийто оригинал се съхранява в манастира "Есфигмен" в Атон. В първите седмици от донасянето на образа те са се били увеличили почти двойно, довериха от храма. Оттам категорично отказват да назоват за какви суми става въпрос.
Десетки други копия на икони, считани за чудотворни, има в страната.
С оригинали обаче разполагат само четири манастира, посочиха от Синодалната палата.
Полицаи тарашат къща по къща в Нови Искър. Полицаи тарашат къщи в Нови Искър след обир на пункт за плащане на сметки, съобщиха очевидци пред „Монитор". Сигнал за грабеж в квартал "Курило" на град Нови Искър е подаден в полицията малко след 17.00 часа вчера. Веднага на място са изпратени полицейски екипи, съобщиха по-рано от МВР. Няма пострадали.
„Все още в квартала гъмжи от патрулки и спецполицаи. Тарашат къщи и търсят обирджиите, но не ги откриват. Проверяват и съборетини, разказаха местни жители пред "Монитор". "Крадците са били с маски. Говори се, че са откраднати 2000 лв., някои дори казват за 40 000, защото е ден за пенсии и имало пари", добави курилец. По думите му, по време на екшъна в касата, пред нея имало възрастни сотаджии, които обаче късно се усетили, че става дума за обир и чак след това хукнали да гонят крадците.
Отряд „Кобра" извършва спецакция по установяване на нападателите, за които се предполага, че са се барикадирали в една от къщите, съобщи бТВ. Малко след 17 ч. трима маскирани мъже нахлули в каса за плащане на сметки. Те заплашили касиерката с пистолет и тя им е дала наличните към момента около 2000 лв. Според свидетели, след като са излезли от касата, въоръжените са свалили маските си тичайки, минали са покрай пощата и не са успели да избягат по-нататък, а са влезли в първите къщи, които са необитаеми. Специализираното звено „Кобра" нахлу вътре в издирване на нападателите. Районът е отцепен, не се допуска хора да преминават по улицата.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881510 |
GBP | 2.361970 |
CHF | 2.090010 |