Биокозунакът - пълна измама. „Няма биокозунаци, както и сертифицирани фирми, които произвеждат такива продукти. По-заможните хора купуват сладкишите в навечерието на Великден предимно в интернет, като си мислят, че плащат за здраве, а всъщност става дума за голяма биоизмама." Това заяви пред „Труд" Мариана Кукушева, председател на Браншовия съюз на хлебопроизводителите и сладкарите.
Кукушева разясни, че родният купешки сладкиш трябва да съдържа бяло пшенично брашно, мая, захар, яйца или яйчен меланж, прясно или сухо мляко. Добрият козунак имал голям обем, но бил лек. Не трябвало да е в е ниския ценови клас. В момента имало такива, които стрували колкото една кифла, и това показвало, че изобщо не се доближават дори до ниското качество.
„Търговските вериги са вдигнали цените на козунака в навечерието на големия християнски празник, въпреки че го купуват от производителите на цени като миналата година.
От Българската агенция по безопасност на храните обясниха пред „Труд", че по време на проверките не делят козунаците на био и обикновени.
В същото време проверка на вестника показа, че био и веган козунаци се продават в специализирани магазини и интернет сайтовете. Цените често са от 9 до 20 лв. на килограм. Стойността на нормалните великденски сладкиши в обикновените хранителни вериги е 2 до 8 лв. за 1 кг.
Често в съдържанието на биокозунаците пише, че в тях няма мая, глутен, подобрители и консерванти. Вместо това потребителят чете за съставки като яйца от свободни кокошки, кафява тръстикова захар, балкански мед, масло от родопско краве мляко, брашно от лимец.
В навечерието на празника се вижда, че България ще празнува Великден на две скорости. По-заможните българи залагат на биопродуктите, които са в пъти по-скъпи. Докато обикновените хора залагат на традиционните по-евтини продукти.
Продават се екосладкиши
Екокозунакът е различен от биокозунака, коментираха пред „Труд" производители от биомагазин в София. Те нарекоха екокозунак продукт от кафяво брашно, хималайска сол, кафява захар и български яйца др., приготвен на ръка, а не от готова смес. Търговците обаче заявиха, че изделието, което продават за 14 лв. на килограм, не е биокозунак. Разликата е, че за втория вид изделие всички използвани продукти трябва да имат биосертификати, а в България не се произвеждат яйца, които да имат необходимите документи. Така че, ако козунакът е био, по тези стандарти той задължително трябва да е с вносни яйца, коментираха производителите.
Подслушвали съдия заради дело срещу Марешки. Окръжният съдия от Варна Светлозар Георгиев е бил подслушван от агенти на ДАНС като председател на състава, който гледа делото за рекет срещу бизнесмена Веселин Марешки. Това стана ясно днес в Софийския градски съд, където Георгиев бе изправен като подсъдим за натиск върху прокуратурата.
В искането за спецразузнавателни средства (СРС) от ДАНС посочили съмнения, че съдията няма да е безпристрастен при решаването на казуса с Марешки. От Софийския апелативен съд било получено разрешение да се подслушва телефона на магистрата. В кабинета на Георгиев пък били монтирани бръмбари. В крайна сметка агентите не засекли контакти с Марешки или негови хора. Но пък чули как Георгиев склонява прокурорката Здравка Задгорска да прекрати наказателно производство за извършено престъпление от негов приятел.
"Имам 27 години стаж като съдия и съм омерзен от това, което е написано в искането за СРС спрямо мен. Никога не съм се срещал с Марешки, нито неговите защитници са ме търсили заради делото", заяви Георгиев вчера.
По делото за рекет срещу Марешки бе определен друг варненски съдия - Красимир Гайдаров. Процесът е насрочен за 24 април, но за да започне тогава, Марешки вече трябва да е със свален депутатски имунитет.
В обясненията си днес съдия Георгиев каза, че познава прокурор Задгорска покрай баща й, който е вещо лице, но не й е оказвал натиск да смачка дело. То било срещу приятеля му, който трябвало да отговаря за това, че си е забравил ловния автомат върху капака на колата.
Днес състав на Софийския градски съд ще обяви присъдата на колегата си от Варна.
Спас Русев успя да влезе в управлението на БТК. Един от ключовите етапи в битката за БТК приключи. Година и половина след търга, на който заради просрочен дълг руската ВТБ продаде телекома на воден от Спас Русев консорциум, който включва и самата руска банка като инвеститор и кредитор, въпросът с контрола над дружеството изглежда решен. Причината е, че след множество опити, блокирани от другия претендиращ за собственост над БТК - Дмитрий Косарев, на 11 април лагерът на Русев успя да впише промени в надзорния съвет на най-големия телеком в страната. По този начин близките лица до някогашния акционер Цветан Василев са извадени, което отваря път и за промени в управителния съвет.
След дъжда от опити
Битката за овладяването на компанията в Търговския регистър се води активно и почти непрекъснато от края на август 2016 г., когато продажбата беше финализирана. Тогава лагерът на Спас Русев придоби срещу 330 млн. евро люксембургското InterV Investments, което е първото чуждестранно дружество по веригата на собствеността на БТК. InterV е едноличен собственик на "Вива телеком България", което на свой ред държи 100% от акциите на Българската телекомуникационна компания.
Оттогава всеки опит на новия собственик да се смени контрола в двете местни дружества среща отпор от Empreno Ventures, компания на Дмитрий Косарев, която държи контрол над дружества над InterV по веригата и претендира, че е реален акционер с над 70% от телекома (бившият дял на Цветан Василев).
Войната от опити за вписвания и спирането им през Софийския градски съд (СГС) достигна епични размери и се развихри особено от началото на 2017 г. По сметки на "Капитал" над 3% от търговските дела в СГС за първите три месеца са между двата лагера. През март се стигна и до абсурдни опити, при които InterV заявява 12 различни решения за смяна на управителите на "Вива телеком България" ЕООД, всички взети в един ден, с минимални разлики от по един член на борда. На финала по искане на Empreno седем от тях бяха спрени от СГС, а пет получиха отказ от Агенцията по вписванията с мотив, че не е ясно точно кой се иска да представлява дружеството. Справка по партидата на компанията показва, че в началото на април е направен нов аналогичен опит със серийно пуснати заявления, като отново част са отхвърлени от съда, а други още се обработват от агенцията.
Причината да се води битка за овладяването на "Вива телеком България" е, че там по устав, за да се представлява дружеството, са нужни съвместни решения между някога назначени от Цветан Василев мениджъри (като бившия член на надзорния съвет на КТБ Златозар Сурлеков) и назначени от ВТБ членове (като мениджъра й за България Милен Велчев).
Сега в надзора на БТК влизат вече познати лица. Освен Русев там са избрани представители на другите съсобственици в InterV: Боян Иванович, който е управляващ директор във VTB Capital, Франц Хоерхаген, изпълнителен директор на Mazzzanine Management, Бруно Дюшарм, който е бивш изпълнителен директор на Telesystem International Wireless, собственик на чешки и румънски мобилни оператори, купени от Vodafone през 2005 г. Единствено Зено Майер е непознато досега лице.
Промяна в дъното
Сега с решението на СГС се прескача целият този спор и се уважава още първото заявление от септември 2016 г. за смяна на надзорния съвет на БТК. В обосновката си съдията, освен че отхвърля процедурните забележки на Агенцията по вписванията, приема и че решението на InterV достатъчно ясно показва волята му и тъй като е едноличен собственик на едноличния собственик на БТК, промяната трябва да стане факт.
След смяната на надзорния съвет определено може да се счита, че на оперативния фронт победител засега е Спас Русев. Между двете страни продължава да има още спорове в Люксембург и Лондон, където предстоят заседания през май и юни.
Основен ремонт в мениджмънта на БТК едва ли ще има. От купувача бяха заявили още през миналия август, че ще запазят изпълнителния директор Атанас Добрев. Все пак в управителния съвет има още наследени от Василев мениджъри, които вероятно скоро ще бъдат махнати.
Пълното мнозинство ще направи по-лесни оперативни решения като разпределяне на дивидент, големи инвестиции, рефинансиране на облигации и т.н. Не на последно място - прекият контрол прави по-възможна и бъдеща препродажба на телекома, какъвто средносрочен план имат част от новите акционери.
30 млн. евро от телекома към купувача му
В годишния си отчет БТК съобщи, че е изкупила дялове от своя собственик за 30 млн. евро. Процентът не е посочен, но според неофициална информация на "Капитал" става въпрос за около 10% от дяловете на "Вива телеком България". Въпреки това съобщение в Търговския регистър промяната не е отбелязана, вероятно заради съдебните спорове.
С операцията 30-те милиона отиват в продавача на дяловете от "Вива телеком България" - люксембургската InterV, и така Спас Русев и другите акционери могат да платят част от заемите си по сделката за БТК.
Край Брезово отвори най-големият завод за пух на Балканите. Белгийският инвеститор Херман Верстапен, който е собственик и мениджър на "Даун криейтърс" АД (Down creators ), пусна в експлоатация най-големия завод на Балканите за производство на пух от патици и гъски. Той се намира край Брезово, а общата стойност на инвестицията е около 4 млн. евро.
От тях 2.5 млн. евро са в оборудване, а останалите 1.5 млн евро в земи, сгради, инфраструктура, като част от финансирането - 1.2 млн. евро, е осигурено с банков заем за 2-години. Целта е инвестицията да се възвърне след 5 години. Заводът бе построен за 2 години и в него работят 50 души. Годишният обем на продукцията, която предприятието ще реализира през 2017 г., е за около 4 млн. евро. "Прогнозата ми е, че през 2018-2020 г. ще можем да постигнем 8-10 млн. евро оборот и производство на над 100 тона пух годишно, защото тогава ще обработваме и много по-големи количества перушина от Франция и Полша." , коментира Верстапен пред "Капитал".
Дълъг опит с България
Той е в България от 25 години и е един от създателите на българската индустрия за производство на месо и деликатеси от патици и гъски, както и основен износител на продукцията за френския пазар. "Имам симпатии към страната и към хората, с които работех. Познавам условията за бизнес тук много добре, така че решението да построя завода в град Брезово, а не във Франция, Унгария или Полша, беше съвсем логично за мен. Като бизнесмен отчитам предимствата на ниските данъци, цената на труда и сравнително добрата работа на българската администрация с бизнеса", казва той.
Суровината за производството - перушина от кланиците - заводът купува основно от България, Франция и Полша. Тя пристига в Брезово в големи чували, изцапана и неугледна. А излиза от завода като много фини, чисти и леки пухчета с бял и сив цвят. Около 80% от произведения пух заминава за Япония и се използва за производството на дрехи и завивки. Заводът произвежда също и перушина за възглавници.
"България има добра репутация в Япония с три продукта - кисело мляко, българска роза и сумо. Аз искам българският пух да бъде четвъртата разпознаваема стока. Партньорите ни в Япония ценят нашето качество и промотират българския пух. В момента сме в преговори за изкупуване на френския пух от най-голямата компания в бранша "Нишикава", която има 450 години история", разказва Херман Верстапен.
Иновации и конкурентоспособност
Когато започва бизнеса си с патици в България, перушината е възприемана като отпадък. Преди 14 години той среща Кристиян Монжаре - френски изобретател, който има идея за нова технология в производството на пух. Херман Верстапен повярвал в неговата идея и финансира първата уникална машина за пух. Малко по малко двамата започват заедно да правят новата технология в България. Към тях се присъединява и Кристоф Геняр, който е едно от най-уважаваните имена в бранша с над 30 години опит.
Заводът в Брезово е изграден на базата на изцяло нов процес на обработка, с който се постига високо качество и в много по-голяма степен се щади природата. При преработката на перушината заводът в Брезово използва вода, сапун, енергия, машини, труд и знание. Водата се пречиства и част от нея се ползва отново, а отпадъкът от пречиствателната станция е ценен птичи тор. "Икономическите ни цели са да минимизираме потреблението на вода.
С нашата технология ние използваме около 1/3 от водата. Имаме още много да работим и за намаляване на енергийните разходи. Изпреварваме конкуренцията си в знанията и технологията и не спираме да инвестираме в това, за да запазим дистанцията пред останалите", казва Херман Верстапен.
Най-скъпият пух на световния пазар е от Исландия и Канада, около 1200-2000 евро/кг. Скъп е заради качествата си и защото се събира от гнездата на диви патици. Цялата "реколта" от този пух е около 1.5 тона на година. Исландският пух се използва само за завивки и основният пазар е в Близкия изток. Там е топло и ползват климатици, но спят със завивки от този пух.
Заводът в Брезово стартира с обработката на патешки пух с български произход. Гъшият пух обикновено е 2 пъти по-скъп от патешкия, като цената на някои качества надминава 100 евро за килограм. "Трудно е да говорим за цени, защото през последните години неведнъж са претърпявали резки обрати, често продиктувани от най-големия играч на пазара - Китай. Затова нашата цел е да дадем ценова стабилност на дългосрочните ни партньори", сподели Херман Верстапен.
Освен пух неговата фирма продава и част от иновативните си технологии. Досега той е продал 5 инсталации за водно пресортиране на перушината в страни от ЕС. От тези продажби "Даун криейтърс" формира стабилен приход, с който покрива голяма част от инвестиционните разходи. "Без продажбата на тези инсталации ще ни бъде много трудно да платим всички инвестиции, които правим и които искаме да направим", коментира мениджърът на фирмата.
Китай диктува пазара, Япония иска качество
На пазара има един най-голям производител на пух и това е Китай, където се отглеждат повече от 2.5 млрд. патета годишно. Само 10% от перушината е с произход от Европа, 10% от другите страни в Азия и 10% е от останалия свят. Китай формира пазарната цена на пуха. "Ако ще произвеждаме същото качество на пух като Китай, ние сме загубили пазарната битка. Затова нашата пазарна стратегия е да правим нещо, което другите не могат", коментира Верстапен.
В Европа стандартната продукция съдържа 82% пух (останалата част са пера, фибри и др.), в Япония изискванията са за повече от 91%, а стандартът на Down creators е 92% пух. След една година компанията ще повиши съдържанието на пух до 95% в крайния продукт.
ГЕРБ и патриотите се разбраха за 200 лв. минимална пенсия. След мъчителни преговори ГЕРБ и "Обединените патриоти" най-сетне си стиснаха ръцете за увеличение на минималната пенсия за стаж и възраст от 161 лв. на 200 лв., и то още тази година. Повишението ще стане на два етапа - от 1 юли минималната пенсия се вдига на 180 лв., а от 1 октомври - с още 20 лв. до 200 лв., научи "Сега". Договорката ще изисква актуализация на държавния бюджет за 2017 г. Дали и останалите пенсии ще бъдат индексирани с повече от предвидените 2.4%, както би било справедливо, и с колко точно, не стана ясно.
Компромисът бе направен изключително дискретно, като медиите не получиха никакви числа. От изявленията на зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов и съпредседателя на ОП Валери Симеонов се разбра, че двете страни са доволни от постигнатото. "Доволни сме от това, защото постигнахме компромис, който удовлетворява и двете страни. Сега спокойно можем да продължим и по останалите сектори. В момента сме на външна политика, имаме доста работа още", каза Симеонов. Нито той, нито Цветанов пожелаха да разкрият детайлите на договорката, докато не е окончателно готова цялата им управленска стратегия. Цветанов обяви, че очаква да приключат с нея в четвъртък.
Ръстът на минималната пенсия бе най-щекотливият въпрос в разговорите между двете политически сили. Причината е, че хората на Бойко Борисов се противяха на драстичното увеличение до 300 лв., за което националистите първоначално настояваха. Постигнатото компромисно увеличение до 200 лв. е вариантът, който "Обединени патриоти" предложиха в края на 2016 г., след като стана ясно, че тогавашните им коалиционни партньори от ГЕРБ и Реформаторския блок няма да приемат най-ниската пенсия да скочи двойно. Предложението тогава не бе прието и се стигна до извънредните парламентарни избори.
Увеличението на пенсиите ще излезе солено на хазната, а осигурителната система ще стане изцяло зависима от бюджета, показват сметките на НОИ, разпространени вчера от Българската стопанска камара. Експертите на осигурителния институт са пресметнали колко ще струват на бюджета двата варианта - ако минималната пенсия се увеличи на 200 лв. и на 300 лв., както и респективната индексация със същия процент на всички останали пенсии. И при двата варианта ощетените от тавана на пенсиите ще се увеличат още повече, тъй като за част от пенсионерите увеличението ще се окаже по-малко заради това ограничение. Засега никой не повдига въпроса таванът от 910 лв. да бъде повишен или направо да се премахне.
При предвидена минимална пенсия от 165 лв. от 1 юли увеличението на 200 лв. означава 21% ръст. Тогава пенсионерите у нас, които получават минимална пенсия, ще се увеличат от 565 500 на около 800 хил., или 39% от всички. Само това увеличение ще струва 23.5 млн. лв. месечно, или 282 млн. лв. на година. Ако обаче и останалите пенсии се увеличат със същия процент, както би било справедливо според експертите, тогава месечно ще са нужни по 145 млн. лв. допълнително. За 2018 г. НОИ изчислява, че ще са нужни още 1.768 млрд. лв. За 2019 г. допълнителният разход скача на над 1.829 млрд. лв., а за 2020 г. вече ще е 1.892 млрд. лв. За сравнение тази година за пенсии ще отидат близо 9 млрд. лв. От тях от осигуровки са около 5.6 млрд. лв., а останалото идва от хазната. При увеличение за всички с 21% делът на възрастните хора с минимална пенсия не би се променил, но ще се увеличи двойно броят на пенсионерите, които в момента са ограничени от тавана. Ако към април 47 хил. души не получават реалните си пенсии, защото те са над 910 лв., то с индексация на пенсиите от 21% ограничените на тавана ще станат около 100 хил. души.
Сумите са още по-големи, ако се приеме вариантът, който патриотите обещаваха щедро по време на предизборната си кампания - минималната пенсия да стане 300 лв. Това означава ръст от 81.5% на сегашната минимална пенсия. Ако се приложи само тази мярка, огромната част от пенсионерите у нас ще получават вече минималната пенсия - 64%, или 1.36 млн. души. Необходимите допълнителни средства само за минималните пенсии ще са по 132 млн. лв. на месец. Ако обаче се увеличат респективно и всички останали пенсии с 81.5%, то тогава ще са нужни 520 млн. лв. всеки месец. За следващите три години - от 2018 до 2020 г.- от НОИ са изчислили, че ще са нужни почти 20 млрд. лв. допълнително за плащане на пенсиите.
Още сметки
В момента 23% от пенсионерите получават минималната пенсия за стаж и възраст от 161 лв. Това са около 510 хил. души. 39% пък вземат до 200 лв. На другия полюс - с над 800 лв. пенсия, са 5.4% от пенсионерите, показват сметките на БСК на базата на данните на НОИ. От всички с над 800 лв. пенсия 26% са пенсионери от сектор "Сигурност".
Потреблението на природен газ се е увеличило с 15% за година. Потреблението на природен газ се е увеличило през миналата година с почти 15% в сравнение с 2015 г., сочат данните на държавното дружество "Булгаргаз". Това се дължи основно на увеличените количества, които харчи химическата промишленост - с 10% повече, както и на нови клиенти на разпределителните дружества.
Химическата индустрия е най-големият потребител, а компаниите в този сектор ще са най-потърпевши от по-високата цена на природния газ. През миналата година тези фирми са получили 1.1 млрд. куб. метра - над 36% от реализираните количества синьо гориво. На второ място е енергетиката с 30%, следвана от разпределителните дружества - 15 на сто. Голям потребител през миналата година е и стъкларската индустрия с почти 8% от доставките от "Булгаргаз".
По данни на НСИ химическата индустрия и машиностроенето са с основен принос за ръста на износа към края на 2016 г. Това е постигнато при средна цена на газа на входа на газопреносната система от 278.01 лева за 1000 куб. метра, а с таксата за пренос цената беше 328.52 лева. С последното увеличение от 1 април цената стана 363.26 лева за 1000 куб. метра без акцизи, ДДС и таксата за пренос, която е в размер на 19.73 лева.
БГ храните със знак. Натуралната българска храна да се брандира със специален знак. Така потребителите ще знаят какво да избират, когато търсят здравословни продукти. Това предложи депутатът от ГЕРБ и бивш министър на земеделието Десислава Танева по време на дискусията "Да! На българската храна". Форумът, който се проведе вчера, е част от националната кампания "Да! На българската икономика", организирана от "Стандарт" и КРИБ. Танева даде за пример Франция, на която Еврокомисията е разрешила да брандира месото, което е местно производство, за да се различава от потребителите. Тя посочи, че потребителите у нас често са подвеждани относно това кои храни са полезни. На нея самата често й се случвало да обяснява, че млякото не е вредно.
До края на годината трябва да бъде приет изцяло новият закон за храните, посочи Танева. Нормативният акт ще е един от първите закони, които ще внесем в новия парламент, като той дори вече има готова изготвена оценка за въздействие, обясни Танева. Така тя отговори на въпросите на бизнеса, който с нетърпение очаква влизането в сила на новия нормативен акт. Той бе подготвен и внесен още в 43-тото Народно събрание, но депутатите не успяха да го гласуват. В Закона за храните няма да има протекционизъм, а чрез пазарни мерки ще се опитаме да повишим културата и информирания избор на българските потребители, обясни Танева. Тя заяви, че в момента големите компании имат повече възможности да рекламират своите стоки, които невинаги са здравословни и полезни. И посочи, че има нужда от бързо израстване на маркетинговата компетенция на родните производители, за да достигнат те нивата на чуждите компании, които са имали време да развиват тези компетенции. Затова и държавата ще се опита с общи усилия да ги подпомогне, включително и чрез приемане на комуникационната стратегия. Страната ни подготвя съвместна програма на родните производители и веригите и ще отпусне държавна помощ за производителите, които ще я реализират, обясни Танева. Но подчерта още веднъж, че това в никакъв случай не може да се счита за протекционизъм, а за пазарни мерки, насочени към производителите и потребителите, които да имат възможност да направят информиран избор.
Танева обяви още, че се предвижда запазване на данъчното облагане, като все пак ще има нови правила за обратно начисляване на ДДС не само за зърното, но и за плодовете и зеленчуците. Ако ГЕРБ влезе в реално управление, ще направи всичко възможно за коригиране цената на газа надолу, така че поскъпването на енергийните ресурси да не засегне толкова много цените на стоките. Ще бъдат продължени и проекти, които са били временно замразени. Като например изграждането на национално предприятие за противоградова защита, въпреки че служебният кабинет "Герджиков" не е направил нужното и може да има известно закъснение. Все пак се очаква защитата на земеделските ни площи да стартира още на 1 януари 2018 година.
По-късно Десислава Танева написа във Фейсбук, че служебното Министерство на земеделието е на път да вземе грешно решение, което ще ощети бг производителите. Според нея измененията на Наредбата за училищно хранене, които ще бъдат внесени днес в МС, ще премахнат привилегията на родните производители да доставят прясна и сезонна храна на учениците.
Рокади с цените на вносни цигари. Раздвижване на цените на вносните цигари се забелязва на родния пазар. И докато цените на някои марки вървят нагоре, други ще се продават по-евтино. Явно вносителите търсят най-доброто за тях ценово ниво като се има предвид търсенето на потребителите и новите по-високи акцизи, които влязоха в сила от началото на годината.
Слим цигарите на Karelia вече се продават по 5 лв. при досегашна цена от 4,90 лв., видя репортер на "Стандарт". Промяната доведе до изчезване от рафтовете на редица магазини на цигарите на старата цена. Явно хората купуват по повече кутии докато цигарите на ниски цени се изчерпят и магазините заредят от по-скъпите. С цена от 5 лв. са регистрирани и Karelia L, M и S в твърд пакет от 100 мм.
Наред с това цигарите LD Blue Line и LD Violet Line от 102 мм в твърд пакет ще се продават по 4,60 лв. при досегашна цена от 4,70 лв. А дългото LD Red в овална кутия ще струва 4,50 лв. при стара цена от 4,70 лв., става ясно от регистъра с цените на тютюневите изделия на Министерството на финансите. Друг подход на вносителите е да регистрират нови марки цигари като по този начин могат да ги продават в друга ценова ниша. Така в началото на месеца са регистрирани Marlboro Touch XL и Marlboro Fine Touch XL от 98 мм в овална кутия с цена от 5 лв. Със същата цена са и Marlboro Touch и Marlboro Fine Touch с активен филтър и дължина 85 мм.
Посолства подслушвани с позволение на СГС. Посолства у нас са били подслушвани с позволение на Софийски градски съд. Това лъсна вчера по време на заседание на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, на което кадровиците на Темида разгледаха доклада за дейността на отдел "Защита на класифицираната информация" в СГС през 2015 и 2016 г. Точката от дневния ред предизвика истински скандал сред членовете на ВСС.
Първоначлно шефът на Върховния касационен съд Лозан Панов поиска от кадровиците на Темида не само да приемат документа за сведение с констатациите в него за нарушения, като настоя колегията да изиска информация от СГС за имената на съдиите-нарушители.
В отговор друг от членовете на съвета - Галя Георгиева, посочи, че има нарушения при разрешаването на подслушване.
"Г-н Панов, кажете помещенията на кои посолства, консулства, на ЕС или НАТО са подслушвани с разрешение на СГС", настоя Георгиева. Жегнат от питането, Лозан Панов набързо отрече да знае за подобни скандални практики и пренасочи искането на Георгиева към шефа на съда Калоян Топалов, който можел да й даде тази информация. Въпросът на Георгиева предизвика смут в лобито на грантаджиите в тоги и на свой ред Калин Калпакчиев се включи да обяснява, че вероятно не може да се установи кои са подслушваните помещения, защото нямало документи. Калпакчиев също се опита да прехвърли горещия картоф и поиска да бъде извикан шефа на Национално то бюро за контрол на СРС Бойко Рашков, защото той можел да знае.
След това, за да отклони разговора от щекотливата тема за подслушваните посолства и за да разводни дебата Калпакчиев поиска колегията да изиска информация от всички 28 окръжен съдилища, апелативните и спецсъда как се дават разрешения за използване на бръмбари.
"Категорично съм против да правим проверка на спецсъда и другите за СРС. Има си Бюро за контрол. Да не пренасяме проблемите на СГС върху други. Не можем да всяваме паника в обществото и посолствата, че и в други съдилища има проблем и с разрешенията за СРС. Не е редно да искаме информация от други съдилища, нямаме данни за нарушения на други места", поряза го Георгиева.
В опит да излезе от ситуацията Калпакчиев обаче продължи да настоява да се проверят спецсъда и другите съдилища, както и да бъде изслушан Рашков. В искането си грантаджията във ВСС получи подкрепата и друга своя съратница - Соня Найденова.
В крайна сметка с 11 гласа „за" и 1 „против" съдийската колегия прие доклада за сведение и отхвърли исканията на Панов и Калпакчиев. Вбесен накрая Калпакчиев заяви, че в качеството си на член на съвета щял да покани сам шефът на Бюрото за контрол на СРС-тата.
В деневния ред на заседанието на съдийската колегия беше предвидено да се разгледат и две други скандални казуса - за членството на магистрати в грантаджийската организация Съюз на съдиите в България и този за разобличаващите фотоси на Калин Каклпакчиев в компанията на бившата шефка на ССБ Мирослава Тодорова и сламения партиен лидер Христо Иванов.
Варна повлича крак с 15% по-скъпа вода. Водата във Варна може да поскъпне от началото на следващия месец за битовите потребители с 15% от 2,54 лв. на 2,94 лв. на кубик. Това е записано в бизнесплана на ВиК дружеството в морската столица, който във вторник бе обсъден на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Социалната поносимост на цената на водата за ВиК Варна е изчислена на 3,83 лв. на куб. м за 2017 г. Решението за новите цени във Варна ще бъде взето на закрито заседание на 28 април.
Искането на водното дружество в друг голям град - Пловдив, депозирано в средата на 2016 г. пише, че под тепетата до края на 2017 г. трябва да има поскъпване от 30% или кубикът да скочи от от 1,81 на 2,36 лв. През 2021 г. пловдивчани ще ползват вода за по 2,71 лв./куб. м, планират от местното ВиК.
Същият процент поскъпване са поискали още през юли миналата година в Стара Загора. Така водата там от 2,172 лв. за кубик ще скочи до края на годината до 2,82 лв. Догодина обаче цената ще остане същата, е видно от искането на местното дружество, а до 2021 г. ще поскъпне до около 2,87 лв./куб. м.
Най-голяма тесла са приготвили за потребителите в Русе. Сега там кубикът се таксува по 1,90 лв. с ДДС, а до края на годината се иска да стигне до 2,636 лв. или с 39% по-скъпо. От КЕВР коментираха по този повод неофициално, че това са предварителни искания на дружествата и в работните групи те се коригират.
В друг наш дунавски град Видин също заявката е за шоково поскъпване от 35%. Тя е от края на септември миналата година и в нея са поискани цени за 2017 г. от 2,544 лв. за кубик при сегашни - 1,88 лв.
В Бургас са доста по-умерени и в края на юни 2016 г. са депозирали в КЕВР заявление за поскъпване от 11% от 2,27 лв. на 2,52 лв./куб. м с ДДС.
С една трета по-висока цена е поискана в Благоевград за 2017 г., сочи още справка в сайта на КЕВР. Там заявката е кубикът да скочи от сегашните 1,62 лв. на 2,233 лв. В друг областен център в Югозападна България - Кюстендил ВиК дружеството е поискало за тази година цена от 2,354 лв. за кубик или с почти 15% повече от сегашните 2,05 лв.
В Хасково заявката е за скок от 3,00 на 3,29 лв. за 2027 г. или с 9,6%, а във Велико Търново с 31% от 1,76 лв. на 2,32 лв. с ДДС. В Шумен се планира поскъпване от 2,64 лв./куб. м на 3,25 лв. или с 23 на сто.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |