Седми мистериозен кандидат за бизнеса на CEZ. Седми кандидат е подал оферта за активите на CEZ в България - това е базираната в Лондон, но с израелски собственик Elenilto, като компанията дори е предложила най-висока цена, без да прави детайлно проучване на българските дружества. Това каза за "Капитал" източник, свързан със сделката. Че има седма оферта за големия енергиен бизнес на CEZ, потвърди и друг консултант, но той не знаеше името на кандидата.
Миналият четвъртък ценово предложение е внесла и румънската Electrica, потвърдиха два различни източника на "Капитал". Компанията е единствена, сочена като подходящ купувач, тъй като също притежава електроразпределително дружество в северната ни съседка и акционери в компанията са международни банки и фондове. Другите пет кандидата, които са внесли предложения до 21 април, са чешката Energo-pro, братя Атанас и Пламен Бобокови (собственици на "Приста ойл груп"), които са с водещ партньор турския инженерингов холдинг STFA Yatirim, собственикът на "Минстрой" Николай Вълканов, ТЕЦ "Бобов дол", който се контролира от Христо Ковачки, и търговецът на ток "Фючър енерджи" на Валентин Христов.
Подборът на един или няколко фаворита, с които да продължат преговорите, се чака в края на тази седмица в Прага. Срокът обаче не е задължителен. Добрата новина е, че в окончателния избор трябва да се потърси одобрение на новия собственик и от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която е отпуснала кредит на българските дружества на CEZ.
От Африка към България
Информацията за израелския кандидат дойде седмица след срока за подаване на офертите - 21 април. Elenilto, която се занимава добив на полезни изкопаеми най-вече в Африка, е подала много по-висока цена от останалите кандидати - 120 млн. евро над балансовата стойност, и то без да направи задълбочен due diligence (финансово и правно проучване), твърди източника на "Капитал". На изпратените миналата седмица въпроси до Elenilto не беше получен отговор.
Кандидатът е със спорна репутация. Собственик е израелският милиардер (по собствените му думи в сайта му) Якоб Енгел, който е с хърватски корен. Той е натрупал голяма част от своето състояние от инвестиции в недвижими имоти в Индия, Виетнам и Русия. В момента Elenilto оперира няколко находища за нефт и газ в Грузия и Сенегал според сайта на дружеството. През 2014 г. компанията е сключила договор за разработване на голямо минерално находище в Либерия с обещанието да инвестира в него 2.4 млрд. долара и бонус за правителството от 25 млн. долара, който не е платен. Година и половина по-късно компанията се отказва от сделката и продава правата на друга компания за 23.5 млн. долара, срещу което е имало голямо обществено недоволство. През 2015 г. Elenilto печели и процедура за разработване на находище за фосфати в Того. През 2013 г. компанията е имала намерение да създаде енергиен инвестиционен фонд от 2.5 млрд. долара в Грузия, което обаче не се е случило. Името на дружеството изскача и в Panama papers, където според африкански медии са изтекли документи за скрити в офшорки 1 млрд. долара.
Пак по неофициална информация Elenilto е подготвяло офертата си заедно с търговеца на електроенергия "Мост енерджи", но Ясен Симитчйски, който според Търговския регистър държи половината от акциите на компанията, отрече това пред "Капитал".
За изненадващото участие на израелеца има и конспиративно обяснение: зад офертата стоял интерес на чешката Energo-pro. От дружеството обаче отхвърлят спекулацията за подставен играч: "Енерго-про" винаги участва в подобни тръжни процедури прозрачно и от свое име." От компанията, която оперира електроразпределението в Североизточна България обаче официално потвърдиха пред "Капитал", че са подали самостоятелна оферта.
Подозрението за втори свързан играч идва по линията, че след като държи 1/3 от доставките на ток в България, би имало прекалено голяма концентрация, ако купи и най-големия в сектора - CEZ. В тази връзка от Energo-pro посочиха, че дори ако придобият активите на CEZ в България, това няма да навреди на конкурентната среда на пазара на електроенергия. "Във всички случаи ние се съобразяваме с решенията на българския регулатор", допълниха още оттам.
От самата CEZ не коментират нито кандидати, нито срокове, като единствено от компанията излезе информация, че се запознават с офертите.
Европейското одобрение
Когато се продава стратегически бизнес като този на CEZ в България, не е все едно кой ще е новият собственик. Чешката компания може и да цели най-висока цена. Но за българския клиент най-важно е да получава редовно и качествено захранване с ток на пазарна цена. А високата оферта ще трябва да се избие, като една от опциите е чрез свиване на инвестициите в мрежата.
Успокоително е, че след CEZ кандидатът трябва да бъде одобрен и от ЕБВР, която в началото на ноември миналата година отпусна на "ЧЕЗ разпределение България" заем от 116 млн. евро. Причината е, че в договора за кредит има клауза, която предвижда ако в срока му на действие компанията бъде продадена, новият собственик да е с добра репутация, съответстваща на критериите на банката. В противен случай заемът става предсрочно изискуем. А едва ли спечелилият кандидат ще е готов да се раздели едновременно със сума от порядъка на 250 - 300 млн. евро, колкото е очакването за мажоритарния дял, да отправи търгово предложение към миноритарните акционери и едновременно с това да поеме и още един голям кредит.
Макар към момента ЧЕЗ да е усвоила само 15 млн. евро от средствата, идеята е целия заем да се усвои, за да се финансира инвестиционната програма на компанията за 2016-2017 г.
Окончателният избор на CEZ на купувач се чака във втората половина на юни, коментираха източници на "Капитал". Решението се очаква да бъде взето на заседание на надзорния съвет на чешката компания, което ще се проведе на 22 юни. Иначе ще бъде отложено за есента, тъй като CEZ, в която мажоритарна собственост има държавата, ще трябва да консултира избора с новото правителство, което се чака след изборите наесен.
"Велде България" слиза от фондовата борса. Троянският производител на дървени материали "Велде България" (преди "Лесопласт") ще бъде отписан от регистъра на публичните дружества. Решение за това трябва да бъде гласувано от акционерите на дружеството на общо събрание на 16 юни, става ясно от публикуваната покана. Търговото предложение на компанията е било прието от собствениците на малко под 2% от капитала. Мажоритарният пакет от близо 95% от акциите е притежание на австрийската Welde. Така близо три години след като предишното търгово предложение на дружеството беше спряно от Комисията за финансов надзор, сега "Велде България" е на път да свали акциите си от търговия на Българската фондова борса.
Търгово предложение
Акционерите се очаква да гласуват за отписване на "Велде България" от регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, воден от Комисията за финансов надзор, след което ще бъдат приети и промени в устава, става ясно от поканата за общо събрание. По-рано във вторник от компанията съобщиха, че търговото предложение на Welde GmbH за купуване на всички акции на останалите акционери на дружеството е било прието от 43 акционера, които държат 7924 броя акции. Това представлява 1.96% от капитала на дружеството, който е в размер на 404 634 лв. Австрийското дружество контролираше 94.95% от капитала, а след търговото преминава границата от 95%, което ще му позволи автоматично да изкупи книжата и на останалите акционери. Welde предложи цена от 34.17 лв. на акция, като заявления за приемане на предложението се подаваха между 31 март и 27 април. Капитализацията е около 13 млн. лв.
Още преди три години Welde поиска да изкупи акциите на миноритарните акционери (5.05%), като предложи цена от 28.42 лв. за брой. Комисията за финансов надзор поиска мажоритарният собственик да коригира предложението си, но в крайна сметка издаде забрана за публикуването му.
Резултати
Освен решението за отписване на дружеството от борсата общото събрание трябва да одобри също отчета и доклада за дейността на дружеството през 2016 г. От ръководството предлагат от печалбата за миналата година да не се разпределят дивиденти. През 2016 г. приходите на "Велде България" са намалели с близо 13%, а печалбата се е свила почти девет пъти, показва консолидираният отчет на дружеството (виж таблицата). Въпреки това прогнозите на ръководството за 2017 г. са за ръст на печалбата от близо осем пъти до 450 хил. лв. Продажбите се очаква да нараснат с 3.3%.
"Велде България" е собственик на 70% от "Еко фурнир" в град Ковин, Сърбия, и на 50% от "Лесопласт" - Черна вода, Румъния. Притежава също 20% от софийската компания "Лесоцентър", като остатъкът е собственост на австрийската Welde.
Производство
Австрийската Welde е създадена през 1989 г. като компания за търговия с дървесина, но впоследствие разширява дейността си, като включва доставка на суровини, производство на материали от дървесина, дистрибуция и търговия. Предприятието в Троян произвежда шперплат, дървесно-влакнести плочи и други материали от дърво. Продажбите му са основно на външния пазар (Европейски съюз, Турция и Македония), като продава над 73% от продукцията си на австрийската компания майка. От доклада за дейността става ясно, че "Велде България" планира инвестиция в изграждането на нов парен котел, който да замени съществуващите съоръжения и да повиши енергийната ефективност. Проектът се оценява на 4 млн. евро и ще бъде финансирана с кредит.
Бюрократи отново бавят лечението на тежко болни деца. Дете със спина бифида не може да бъде лекувано у нас заради нормативен хаос. Фондът за лечение на деца е одобрил финансиране на импланти за гръбнака на 8-годишната Самуела, но отказва да плати парите, тъй като операцията на момичето може да се направи само в "Токуда", където медицинските изделия не се купуват с търг по Закона за обществените поръчки. Според правилника на фонда той може да плаща само за изделия, купени с обществена поръчка. Изменението в правилника е направено миналия август и на практика елиминира възможностите за лечение в българските частни болници и донякъде в държавните. Според пациентски организации фондът вече дължи стотици хиляди левове на български болници за извършени операции и отказва да им плати.
На 8-годишната Самуела трябва да се поставят импланти на гръбнака за близо 94 000 лева, в противен случай детето ще бъде лишено от нормален живот, съобщи Би Ти Ви. У нас операцията може да се направи единствено в "Токуда". Частните лечебни заведения не са длъжни да купуват по условията на Закона за обществените поръчки. Освен това имплантът за детето е уникален и се произвежда само от една компания, т.е. може да се пристъпи към директно договаряне или договаряне без обявление.
Според родителите на детето фондът може да направи изключение, още повече че такива вече са правени. "Който иска да работи с фонда, трябва да спазва закона", заяви пред Би Ти Ви директорът на фонда д-р Тинка Троева. Тя съобщи, че се търси вариант и за лечение в чужбина, въпреки че операцията може да се направи у нас, което е по-евтино и удобно за родителите и детето.
Самуела чака от три месеца решение и състоянието й се влошава. Документите й са одобрени още през февруари. Тя е родена със спина бифида, при което прешлените в лумбалната област не са затворени. Страда и от сколиоза. Досега са й правени 4 операции. Единственият шанс е поставянето на магнитни импланти, които ще изправят гръбнака й. "Операцията е необходима за живота на детето, защото изкривяването на гръбнака е голямо, 100 градуса, може и повече, защото са минали вече 3-4 месеца", обясни бащата Емануил Куриан.
"За 10 години сме оперирали близо 100 деца с гръбначни изкривявания. Правилникът на Фонда за лечение бе променен и това затрудни достъпа на пациентите за лечение в страната от компетентни специалисти. Държавата следва да намери начин да реши този новосъздаден административен парадокс. Тези деца са здравно осигурени и следва да получат необходимата им медицинска помощ по силата на най-висшето законодателство, което в случая се оказва с по-слаба тежест от документ без нормативна стойност, какъвто е Правилникът за дейността на фонда. Трябва да се намери решение на административния хаос, който бе създаден с новия правилник", коментираха от "Токуда".
До август миналата година фондът не изискваше проведени търгове по ЗОП, за да плаща медицински изделия. Според новия правилник обаче консумативите са плащат само ако директорът на болницата, където се прави операцията, подаде декларация до фонда, че "изделието/апаратът/уредът за индивидуална употреба се осигурява от аптеката на лечебното заведение на посочена доставна цена след сключен договор по реда на Закона за обществените поръчки". Така при по-редки медицински случаи болниците трябва да правят търгове за едно-единствено изделие. Промяната беше въведена с цел контрол, тъй като у нас няма механизъм за регулиране на цените на медицинските изделия и болниците могат да купуват консумативи на каквито пожелаят цени, а фондът няма капацитета да проверява дали те се реални.
Проблемът със задължителните обществени поръчки засяга и други деца. 3-годишно момиче, което има нужда от операция на гръдния кош, също чака дълго "Пирогов" да набави нужните за операцията й медицински изделия по изисквания от фонда начин - през търг за обществена поръчка. Тъй като това не стана, детето ще замине за лечение в Германия.
"Болниците трябва да обявяват обществени поръчки за медицинските изделия, ако искат да работят с фонда за лечение на деца. Независимо чия собственост е лечебното заведение, законът трябва да се спазва", коментира миналата седмица служебният министър Илко Семерджиев. Изискването за обществените поръчки може да бъде отменено от здравния министър.
Фондът дължи стотици хиляди левове на болници
Според пациентските организации "Заедно с теб" фондът дължи стотици хиляди левове на болници заради неизплатени медицински изделия. "Част от сумите са неизплатени поради липсата на обществени поръчки за медицинските изделия, използвани при интервенции, основно в областта ортопедията. Директорът на фонда е изпращал решения за лечение на деца към болниците с текст, изискващ договор за обществена поръчка или какъвто и да е друг договор до края на 2016 г. В тези случаи администрациите на болниците са били подведени, че ще им се платят медицинските изделия без обществена поръчка, и те са лекували кандидатстващите деца. От 13 януари 2017 г. директорът на фонда изпраща писма вече с изискване медицинските изделия да бъдат само по обществена поръчка", пише в открито писмо на "Заедно с теб".
Според организацията това поведение към болниците е некоректно, увреден е имиджът на фонда, създадено е обществено напрежение и отказ на болниците да работят с фонда. От "Заедно за теб" смятат, че на първо време частните болници все пак трябва да правят обществени поръчки за децата, които ще се лекуват със средства от фонда, а междувременно трябва да се намери ефективно решение за контрол на медицинските изделия, за които фондът плаща - да бъдат с централизирана обществена поръчка или да преминат към НЗОК. "Заедно с теб" очакват новото ръководство на МЗ да плати дълговете към болниците.
Бизнесът иска всяка година да се работи по 251 дни. Всяка година да има фиксиран брой от 251 работни дни. За тази промяна в Кодекса на труда ще настояват от Асоциацията на индустриалния капитал пред новото правителство. Тази година според изчисленията на Асоциацията на индустриалния капитал икономиката ще загуби над 1 млрд. лв. заради "подарените почивни дни". Според шефа на АИКБ Васил Велев 2017 г. е "най-мързеливата" с рекорден брой почивни дни - 117, и само 248 работни дни. Дотук се стигна, след като предишният парламент промени Кодекса на труда с цел да премахне сливането и отработването на празници. Макар че сливането наистина се премахна, се появи нов почивен ден - в случаите, когато празникът се пада в събота или неделя (с изключение на Великден).
"Ако искаме българската икономика да расте с по-бърз темп, не трябва да се подаряват почивни дни. Трябва да определим прага за работни дни в годината, под който няма да падаме. Нещо повече - може всяка година да бъде с равен брой работни дни - 251. В зависимост от това колко са официалните празници, падащи се в събота или неделя, и колко са съботите и неделите в съответната година и дали годината е високосна, ще се подаряват нула, един или два почивни дни", коментира Велев. Той дори намекна, че е по-добре да се върне сливането на почивните дни, срещу което работодателските организации бяха против. Според Велев е по-добре, ако ще се прави подарък - "когато го има, е по-добре да се направи за някой петък, след национален празник, паднал се в четвъртък".
АИКБ са направили анкета сред фирмите, които членуват в организацията, и установили, че 53 на сто от тях са работили на 1 май, което означава, че около половин милион заети у нас са имали нормален работен ден. 62 на сто от работодателите обаче декларират, че се затрудняват да плащат допълнително за положения труд в празничен ден, показали резултатите. "При преработвателната промишленост например около 50% са разходите за суровини и материали, около 25% е разходът за труд, а останалите около 25% са външни услуги, енергия, амортизации, печалба и др. Ако разходът за работна заплата е двоен, за този ден фирмата е на загуба, тъй като обичайната печалба на компанията е около 10% и при двойни разходи за труд тя се превръща в 15% загуба", разясни още Велев.
Наблюдение
По думите на Велев с резултатите, че над половината от фирмите са работили на 1 май, се развенчава митът, че работят само онези фирми, на които им е скъпо да спрат. "Само една четвърт са такива - 26%. А 32% от компаниите отговарят, че работят, защото имат много работа. 21% заради срокове, 11% са в туризма. Има и 5%, които работят заради контрагентите си в чужбина", обясни Велев.
Днес, 22 часа - край на ретроградната мъка. Край на ретроградната мъка. Лошият Меркурий свършва в 22 ч в сряда вечер и новото правителство ще бъде гласувано още в четвъртък. Положението на планетите вече е благоприятно за ново начало. Както е известно, първият в ГЕРБ се съобразява с астрологичните прогнози. По ирония на съдбата на утрешния ден през 1988 г. Белият дом признава, че някои от решенията на президента Роналд Рейгън са повлияни от прогнозите на астроложката на съпругата му Нанси.
В четвъртък в 9 ч сутринта, когато изтича седемдневният срок на проучвателния мандат, бъдещият премиер Бойко Борисов ще представи на президента Румен Радев проекта за коалиционен кабинет на ГЕРБ и „Обединени патриоти". След това държавният глава ще издаде указ, с който предлага на Народното събрание да гласува министър-председателя. Процедурата предвижда лично президентът да представи пред депутатите Бойко Борисов, а те да гласуват кандидатурата му. След това Борисов трябва да оповести структурата и персоналния състав на правителството. Церемонията в парламента ще е в 11 ч - два часа след срещата на Борисов с Радев.
До редакционното приключване на броя днес нямаше яснота за имената на бъдещите министри. Дори новите членове на кабинета не знаеха къде ще бъдат позиционирани. Така например Екатерина Захариева до заседанието на групата на ГЕРБ в 18 ч недоумявала дали ще е в правосъдното или във външното ведомство. В подобна ситуация била и Николина Ангелкова, която в неофициален коментар признала, че чака да й кажат къде ще е министър - в туризма или в регионалното ведомство. Както „Труд" съобщи още в събота, пред „отличничката" Лиляна Павлова се появиха неочаквани пречки, свързани с проверка за магистрала „Марица".
Пуснатото в обращение име на Бранимир Ботев като кандидатура на патриотите за министър на туризма било посрещнато с категорично „Не" в централата на ГЕРБ.
Късно следобед стана ясно, че проблеми има и соченият за бъдещ шеф на здравеопазването доц. д-р Костадин Ангелов, който в момента е изпълнителен директор на Александровска болница.
„Имената на министрите ще станат ясни утре, когато министър-председателят ги обяви", съобщи след последните уточнения на новите министри лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов. Той бе категоричен, че изненади ще има.
Потъват до 40% от парите за здраве. Губят се между 20 и 40% от всички пари, които се отделят за здравеопазване под формата на бюджетни средства, здравни осигуровки, пряко доплащане от пациента, разходи за медикаменти и т.н. Само от бюджета на НЗОК средногодишно това прави над 100 млн. лв.
Една от основните причини за потъването на крупни суми е наложеното в съвременните здравни системи свръхлечение, в това число свръххоспитализации, прекомерно изписване на лекарства, на изследвания и др., ненужни в много от случаите. Това обясни д-р Стамен Попов, мениджър на една от водещите фармацевтични компании в страната, работеща в партньорство с Българското онкологично дружество. По думите му върху производителите на лекарства се оказва натиск и има заплахи не заради създаването на нови лекарства, а заради лечебните резултати, които те постигнат.
Анализите на различни прогнози относно здравните системи в Европа и по света показват, че разходите за здравеопазване ще растат все повече, като темпът на нарастване ще изпреварва икономическия растеж на света. Заделянето на все повече средства обаче досега не е направило здравните грижи по-качествени.
Това е и една от причините водещи експерти и мениджъри да настояват все повече за създаването на ясни разчети къде се дават средства, за какво се дават и на базата на какви конкретни резултати.
Представители на фармацевтичния сектор са убедени, че една от мерките срещу нарастващите разходи за лекарства е ценообразуването да се обвърже с реално постигнат ефект при пациента.
Разпродават имоти заради пик в цените. Обявените за продажба имоти бързо нарастват, а инвеститорите на пазара се опитват да приберат печалбата си. Основната причина за това е, че цените на жилищата в София вече достигат равновесната си точка и нови големи повишения не се очакват, посочват от агенцията Адрес Недвижими имоти в анализ за първото тримесечие на 2017 г. По данни на компанията, с 12% е нараснал обемът на излезлите на пазара продавачи от януари до март спрямо същия период на 2016 г. Все повече продавачи се решават да пуснат имот на пазара, за да излязат от инвестиция, реализирана на някакъв предходен етап. "Тези, които искат да сключат сделка днес, знаят, че пазарът, освен активни купувачи, им предлага и добри финансови условия - улеснено кредитиране, ниски лихви по кредити и депозити. Настоящите условия са благоприятни за продажба - състояние, което няма как да бъде константно. В САЩ лихвите вече се покачват, твърде вероятно е скоро това да се усети и у нас", каза Георги Павлов, изпълнителен директор на АДРЕС. Над 25% от продавачите искат да излязат от направена на предходен етап инвестиция. През 2016 г. делът им беше много по-малък, когато повечето отлагаха продажбата в очакване на по-високи цени.
Интересът на купувачите е насочен предимно към нови сгради в райони с добра инфраструктура и транспортна комуникация. Сред най-желаните столични квартали остават източните и южните, както и някои по-бюджетни локации като Дружба и Люлин. Класацията за най-желани райони се води от Изгрев, Лозенец, Манастирски ливади, Гео Милев. Тристайните апартаменти все по-устойчиво се утвърждават като основния избор на купувачите. Ако преди година те заемаха втора позиция след двустайните, то днес 40% от клиентите избират жилища с три стаи.
Родните краставици и домати с 15% по-скъпи. Краставиците и доматите от родни оранжерии се очаква да се продават с 10-15% по-скъпо, казаха производители на зеленчуци от Пиринския край. Причината е студената зима, която забави много растежа на продукцията и намали добивите. "Не е случайно, че през зимните месеци една маруля стигна до рекордна цена от 1,60-1,70 лв. Годината беше лоша. Не очаквам обаче кой знае какво увеличение на доматите и краставиците в сравнение с миналата година. Възможно е дори да са на миналогодишните цени. Зависи от търсенето, както и от вноса, най-вече на гръцки и турски зарзават", коментира Георги Кафтанов, председател на Сдружение "Югозапад 2013".
Той уточни, че в момента единствените краставици и домати, които са родно производство, са от отопляеми оранжерии. Собствениците им са направили доста повече разходи за отопление и осветление, затова и цените са по-високи. От обикновените оранжерии продукцията ще бъде по тържища и пазари в края на този месец и в началото на месец юни. Тогава се очаква да има достатъчно български домати и краставици. В момента на много места на по-качествената стока от Гърция или други страни търговци слагат етикет "български" и ги продават по-скъпо, предупреди Кафтанов. В Пиринския край голяма част от оранжериите не се отопляват. Това е причината да няма достатъчно родна продукция по пазарите. Заради сибирския студ у нас тази година много от семената не се развиха. Което пък води до намаляване на продукцията.
Всеки пети шеф наема новак за икономия. Всеки пети шеф у нас наема неопитен служител с цел да свие разходите си за заплати и осигуровки, твърдят експерти по набиране на кадри.
„Доскоро работодателите предпочитаха кандидати с опит, които трябваше да привлекат с по-големи заплати. В последните месеци неопитните кадри са по-предпочитани, защото са по-евтини за фирмата", обясни пред „Монитор" специалистът по подбор на персонал Маргарита Николчева. По думите й има случаи, в които взетият от университетската скамейка служител може да струва на началника три три по-малко спрямо работник с 5-6 годишен стаж. Началниците привличат новаците с уговорката, че ще ги обучават между 3 и 6 месеца, през които ще им плащат минимална заплата. „След това възнагражденията нарастват до 700-800 лв. с обещанието, че ще
достигнат сумите на опитните си колеги след година стаж във фирмата", обясни още Николчева.
Схемата се прилага най-често за млади финансисти, счетоводители и брокери на недвижими имоти. „Този подход ще се разраства и в останалите сектори, защото освен евтини служители работодателите си осигуряват кадри, обучени според спецификата на фирмата", заяви Маргарита Николчева.
Интерес към млади кадри без опит по специалността отчитат и от Агенцията по заетостта (АЗ). Всеки ден в бюрата по труда постъпват десетки заявки от работодатели, пожелали да наемат младеж до 29 години. Причината за бума на търсене на неопитни кадри е поредната схема за младежка заетост, която стартира в началото на април. При нея с европейски средства на работодателите се покриват разходите за заплата и осигуровки за период от 6 месеца. В случай, че след края на субсидираният период, шефът наеме на безсрочен трудов договор младежа, държавата покрива разходите за осигуровки за още половина година. „Реално фирмите получават безплатни работници. Затова много от работодателите предпочитат да наемат младежи само когато схемата е активна", признават от Агенцията по заетостта.
В края на март в бюрата по труда са били регистрирани 38 494-ма младежи до 29-годишна възраст. 60% от тях или 23 425 души, са без специалност или професия, показват данните на АЗ. Сред търсещите препитание младоци има и такива, които отиват на интервю за работа с изискване за конкретно възнаграждение. „Има младежи, без нито ден трудов стаж по специалността, които заявяват, че не биха приели предложение под 1200 лв.", твърди експертът по търсене на кадри. Най-претенциозни били кандидатите за работа във финансовата сферата, които често се мръщели на оферти за 1000 лв.
ДАНС и прокуратурата влязоха в Летище София. Прокурори от спецзвеното "Антикорупция" и агенти на ДАНС проверява сигнал, че частна фирма е получила неограничен достъп до цялата информационна система на летище София, съобщиха от Върховната касационна прокуратура (ВКП). Това станало през февруари, въпреки че по същото време се е провеждала процедура по даване на летището на концесия.
До главния прокурор е постъпил сигнал за това, че през м. февруари 2017г., по силата на заповед на изпълнителния директор на „Летище София" ЕАД, на частно търговско дружество са били предоставени пълни администраторски права по отношение на цялата информационна система на летището /неограничен достъп/. По същото време се е провеждала процедура по предоставяне на Летище София на концесия. По данни в сигнала, предходен собственик на търговското дружество, получило този достъп в „Летище София" ЕАД, е настоящ началник на кабинет на министър.
Проверката до този момент е установила, че такава заповед действително е била издадена и е действала, но същата не е била подписана лично от изпълнителния директор на „Летище София" ЕАД, а от друго длъжностно лице. Липсва договор между „Летище София" ЕАД и частното търговско дружество и така предмет на проверката са причините, поради които това търговско дружество е получило пълни администраторски права до информационните масиви на летището, както и какви са ползваните данни.
Прокурори от СЗА извършват лична проверка по сигнала, а по част от поставените въпроси е възложено извършване на проверка и на ДАНС.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |