Easy Credit купува конкурента си в бързите заеми "Провидент". Няколко месеца след като придоби две от по-малките дружества на пазара на небанковото потребителско финансиране, един от водещите играчи в сектора пораства с нова сделка. Създадената от Станимир Василев и Неделчо Спасов компания "Изи асет мениджмънт", която е по-позната под името на водещия си продукт Easy Credit, купува местното подразделение на най-голямата британска група за небанково потребителско кредитиране International Personal Finance (IPF) - "Провидент файненшъл България".
Договорът за прехвърлянето на 100% от акциите е бил подписан преди дни, като стойността на транзакцията остава тайна. По данни от отчета на "Провидент" за 2015 г. вземанията от клиенти са близо 15 млн. лв., като по неофициална информация междувременно има чувствителен ръст.
Преди да бъде финализирана, сделката ще трябва да получи одобрението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Планът е след евентуалното разрешение на антимонополния орган двете компании, чиито бизнес модели имат доста сходни черти, да бъдат обединени. От "Изи асет мениджмънт" обаче изтъкват, че това няма да бъде свързано със съкращения на служители, а напротив - ще се търси интегриране на екипите и обединяване на най-добрите практики от досегашната дейност на двете дружества.
Стратегия: купувай и расти
Това е поредното придобиване, с което групата дружества на Станимир Василев и Неделчо Спасов разширява бизнеса си в областта на потребителското финансиране. През есента на миналата година съвместната им компания "Мениджмънт файненшъл груп", под чиято шапка е обединен финансовият им бизнес под няколко марки в България и региона, придоби по-малките компании от сектора "Вива кредит", която отпуска бързи заеми, и "Аксес файнанс", която стои зад агресивно маркетирания продукт "Бяла карта".
Инициативата за новата сделка отново е дошла от страна на българската група, разказва пред "Капитал" изпълнителният директор на "Изи асет мениджмънт" Кирил Михайлов. "През последните 2-3 години сме проучвали най-разнообразни възможности - различни предприятия, фирми, играчи на този пазар. Преди няколко месеца ние се свързахме с "Провидент" и след стандартен процес - преговори, due diligence, стигнахме до тази сделка", посочва той.
От своя страна от IPF, която стъпи в България едва преди четири години, смятат, че постигнатото споразумение "има търговски смисъл за групата". "Това решение позволява на IPF да фокусира ресурсите си върху по-големия си бизнес с кредити по домовете и бързорастящия си дигитален бизнес, където наблюдаваме силно търсене на необезпечено потребителско финансиране", коментира говорител на британската компания за "Капитал".
Борба за мащаб
Сделката ще позволи на българската група, която обслужва над 100 хил. активни клиенти в страната, да разшири проникването си на пазара с достъп до около 45 хил. нови клиенти. За 2016 г. "Изи асет мениджмънт" отчита приходи от 78 млн. лв. и печалба от 11 млн. лв. Конкретни данни за резултатите на "Провидент файненшъл България" няма, тъй като в отчетите си британският собственик, чиито акции се търгуват на борсите в Лондон и във Варшава, обединява дейността си на местния пазар заедно с тази в Унгария и Румъния. За 2016 г. общият оборот в трите страни е 177 млн. паунда, а печалбата е почти 37 млн. паунда.
По оценки на купувача приходите само от България за миналата година са от порядъка на 19 млн. лв. Финансовият резултат, който от стъпването на компанията на българския пазар е отрицателен главно заради инвестициите в започването на дейност на зелено, вероятно и през 2016 г. е с негативен знак, след като през 2015 г. отчетената загуба беше 13.6 млн. лв. През март 2016 г. от "Провидент" коментираха, че към онзи момент общият размер на инвестициите в българския бизнес е около 25 млн. лв. Сега от дружеството не посочиха по-нова информация след запитване от "Капитал".
Сделката ще изравни "Изи асет мениджмънт" по мащаб и с другите два големи играча на пазара - "БНП Париба лични финанси" и "Уникредит кънсюмър файненсинг", чиито приходи към края на 2015 г. са съответно 92.5 млн. лв. и 93.7 млн. лв. Обединените активи на купувача с тези на "Провидент файненшъл България" ще са близо 97 млн. лв. по данни към края на 2015 г.
Това представлява малко над 3% от общите активи в силно фрагментирания небанков финансов сектор, където по данни на БНБ оперират около 150 дружества, като обаче не всички са в сегмента на бързите потребителски кредити. Освен че е пренаселен, секторът изобилства и от нелоялни практики сред по-малките фирми. Именно затова и въпреки излизането на чуждестранен играч, внасящ добри практики, консолидацията с един от големите опериращи на светло играчи може да се приеме по-скоро за позитивна за пазара.
Без съкращения
С придобиването към екипа на "Изи асет мениджмънт", който заедно с кредитните консултанти наброява около 3500 души, ще се присъединят още около 800 служители. От купувача подчертават, че всички работни места в "Провидент" ще бъдат запазени. Нивата на заплащане, които са сходни в двете компании, също ще се запазят.
"Работим в посока изграждане на интеграционни екипи от наши и техни служители - и техните мениджъри ще взимат решения както за техните служители, така и за нашите", обяснява Михайлов.
По думите му сделката носи добри възможности за напасване в търговската структура, тъй като в някои региони и градове, където "Изи асет мениджмънт" не е била сред най-силните играчи на пазара, "Провидент" е имала силни позиции и обратното.
"Аурубис България" с нов пристанищен склад за 15 млн. евро. Нов склад за медни суровини на "Аурубис България" работи вече на пристанище Бургас. Специалното е, че обработката на материала се извършва в затворени пространства, като по този начин се избягват загуби и разпиляване. Инвеститор в проекта, който е на стойност 15 млн. евро, е концесионерът на терминала "БМФ порт Бургас". Медодобивното предприятие от своя страна се ангажира да използва съоръженията най-малко 20 години и гарантира определени минимални количества товари. До края на годината се очаква да бъде пуснат и терминал за сярна киселина за нуждите на "Аурубис". Допълнителната инвестиция ще е от порядъка на 14 млн. евро.
Без загуби
Проектът на практика включва различни съоръжения за обработка на медния концентрат, който "Аурубис" получава от чужбина. Суровината, която се произвежда в България, покрива едва около 30% от капацитета на предприятието в Пирдоп и затова останалото се внася. Инвестицията включва съоръжения за разтоварване от корабите, транспортиране, автоматизирано претегляне, складиране в затворен склад и товарене на жп вагони за превоз към завода в Пирдоп. Тъй като операциите се извършват в затворени пространства, концентратът не се разпилява и не се губи материал. В същото време се елиминира възможността за запрашаване. По думите на изпълнителния директор на "Аурубис" Тим Курт проектът напълно отговаря на визията на компанията до 2025 г. за оптимизиране на производствените процеси и опазване на околната среда.
Целият процес се управлява от система с контролери. Това включва кранове за разтоварване на концентрата в бункери, гуменолентови транспортьори в закрити галерии и склад с място за разделно складиране на различните качества концентрати, който е с площ 6000 кв.м и капацитет 65 хил. тона. Има изградена също оросителна система на местата за разтоварване, както и помощна сграда за товарене на вагоните. През есента предстои съоръжението да бъде оборудвано и със специален хидравличен кран.
Ангажимент на концесионера
Плановете да се изгради съоръжение за "Аурубис" не са нови. "Още с откриването на концесията имахме за цел да направим такъв склад", каза изпълнителният директор на "БМФ порт Бургас" Борис Балев. Дружеството, чиито крайни собственици са братята Кирил и Георги Домусчиеви, получи 35-годишна концесия за терминала за насипни товари "Бургас-Изток 2" през 2012 г., а година по-късно взе и терминала за контейнери "Бургас-Запад" за същия срок. Компанията има ангажимент да инвестира общо 230 млн. лв. в двата терминала.
С проекта за "Аурубис" на практика "БМФ порт Бургас" изпълнява 15 млн. евро от ангажимента си. Нови около 14 млн. евро ще бъдат вложени до края на годината отново по договор с медодобивното предприятие, като в съседство със склада ще бъде пуснат и терминал за сярна киселина. "През него ще минават около 1 млн. тона сярна киселина, която ще се складира и след това ще бъде натоварвана на кораби", каза Георги Домусчиев. По думите му общите инвестиции в пристанището за петте години от началото на концесията ще достигнат над 70 млн. евро до края на годината.
Мерките на държавата
Държавата също планира мерки, които да помогнат за допълнителни инвестиции, каза транспортният министър Ивайло Московски. По думите му Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" ще инвестира близо 30 млн. лв. в такива дейност, които включват и изграждането на конгресен център. Най-важният проект обаче е за удълбочаване на пристанището. За целта през март беше пусната обществена поръчка, но процедурата беше обжалвана в Комисията за защита на конкуренцията и в момента е спряна. Предлаганият договор е на стойност 13.5 млн. лв. и включва работи както в района на "БМФ порт Бургас", така и на терминалите на другите концесионери.
Разходите за болнични стигнаха рекордни нива. Огромен ръст на болничните до третия ден, които са за сметка на работодателя, но и на разходите на НОИ за тези обезщетения показват данни на НОИ, изискани по Закона за достъп до обществена информация от Българската стопанска камара. За 6 години броят на болничните дни за сметка на работодателя се е увеличил със 120%. Осигурителният институт пък миналата година е изплатил 446 млн. лв. за обезщетенията от четвъртия ден нататък. Това са рекордни разходи от 2009 г., откакто има публични данни за тези обезщетения.
През 2010 г. първото правителство на ГЕРБ въведе като антикризисна мярка работодателят да плаща първите дни от болничните, за да се разтовари НОИ от тези разходи и с надеждата да има по-голям контрол върху използването на тези обезщетения. Мярката даде резултат в първите две години от въвеждането й, като НОИ наистина регистрира намаление и на броя на дните, и на сумите. След това обаче от 2012 г. разходите на осигурителния институт тръгнаха стремглаво нагоре, въпреки че огромни разходи останаха и за работодателите.
През 2010 г. работещите са ползвали болнични за 2 млн. и 437 хил. дни, платени от работодателя. НОИ е дал още 288 млн. лв. за малко над 2 млн. броя обезщетения. За сравнение - през 2009 г., когато всички болнични се плащаха от НОИ, осигурителният институт е платил 355 млн. лв. за обезщетенията за общо заболяване, а те са били над 2.7 млн. броя.
От 2011 г. нататък броят на дните за сметка на фирмите расте устойчиво. През 2011 г. има ръст от 66% спрямо предходната година на дните за сметка на работодателя. Разходите на НОИ обаче падат още - до 257 млн. лв. Три години по-късно - през 2014 г., броят на дните за сметка на фирмите е нараснал вече с 99% спрямо първата година (2010 г.). През 2015 г. ръстът е 109%, а през миналата година вече е 120%. За м.г. за сметка на работодателя са изплатени 5 млн. и 364 хил. дни.
В същото време се увеличават платените дни и разходите на НОИ. Ако миналата година разходите за тези обезщетения гонят вече половин милиард лева, то през 2013 г. сумата е била например 330 млн. лв., а през 2014 г. - 352 млн. лв. Броят на изплатените обезщетения от НОИ за м.г. е 2 млн. и 507 хил. обезщетения за общо 16.6 млн. работни дни. Изплатените от четвъртия ден нататък болнични дни вече се доближават до 2009 г., когато бяха 16.9 млн. дни, но тогава това бяха всички болнични в страната.
Почти всички видове обезщетения са вкарали осигурителния институт в преразход, показват предварителните данни за изпълнението на бюджета за 2016 г. Общо за обезщетения са платени 1.4 млрд. лв. Най-сериозно като дял е превишението на обезщетенията за безработица. Към края на миналата година са платени 390 млн. лв., което е с 20% над плана за годината. Спрямо 2015 г. сумата е с 51 млн. лв. повече, или с 15%. Това се дължи на по-високите обезщетения, които НОИ плаща, и на факта, че без работа са оставали по-високоплатени хора, защото безработните с право на пари от НОИ намаляват, макар и минимално. Средно на месец миналата година обезщетение са получавали близо 92 хил. души, или с 270 души по-малко.
Пенсии
За пенсии миналата година са платени (заедно с добавките) 8 млрд. и 737 млн. лв. Ако се извадят обаче добавките, излиза, че НОИ е спестил 102 млн. лв. от пенсиите. Миналата година средно пенсионерите са били 2 млн. 181 хил. души, или с близо 3200 повече от 2015 г. В пенсия през 2016 г. са излезли 107 хил. българи - почти толкова, колкото бяха и през по-миналата година. Лични пенсии са получили 90 500 пенсионери (с над 5% по-малко спрямо предходната година), но наследствените пенсии са се увеличили с над 38%, или са били 16 600.
БДЖ и НКЖИ гълтат от бюджета близо 500 млн. лв. годишно. Правителството ще увеличи субсидиите към държавните предприятия в следващите три години, показва средносрочната бюджетна прогноза за периода 2018-2020 г. Най-много средства и занапред ще гълтат двата жп гиганта - БДЖ и Националната компания "Железопътна инфраструктура".
За БДЖ "Пътнически превози" е предвидена субсидия от 175 млн. лв. във всяка от идните три години. Част от бюджетната инжекция е за покриване на разходите по обществения пътнически превоз - дружеството е длъжно да вози евтино или безплатно определени категории пътници - ученици, пенсионери, военни и т.н. Тази част от сумата е като предни години. Но сега се предвижда БДЖ да получи допълнителни 35 млн. лв. от хазната за закупуване на нови вагони и локомотиви, както и за основен ремонт. Част от тези средства ще отидат за погасяване на задълженията на дружеството към банките по заемите за вече закупени влакове.
По 145 млн. лв. годишно ще получава от 2018 г. Националната компания "Железопътна инфраструктура" за поддържането и експлоатацията на жп мрежата в страната. Това е увеличение с 10 млн. лева спрямо сумата, предвидена за 2017 г. Аргументът за завишението на средствата е по-големият ресурс, необходим за поддръжката и експлоатацията на новите активи, придобити с европари по програма "Транспорт" до момента и невъзможността на НКЖИ да го осигури само със собствени приходи. Освен това е планирано завишение и на бюджетните трансфери, за да може държавното предприятие да изпълнява инвестиционната си програма. За целта в периода 2018-2020 г. дружеството ще получи и по 115 млн. лв. годишно, което е с 10 млн. лв. повече от тази година.
И "Български пощи" ще разчитат на държавна помощ - по 15 млн. лева на година в периода 2018-2020 г. Причината е, че предприятието трябва да поддържа клонове и персонал и в малки населени места, където няма никаква рентабилност.
Столичната община пък ще получи догодина 26.5 млн. лв. субсидия за превозите на пътници по губещите линии на градския транспорт, като сумата е завишена с 3.5 млн. лв. За следващите две години средствата се увеличават с по 5 млн. лв. С по 5 млн. лв. ще се завишат и дотациите от държавния бюджет за покриване на разликата между евтините пътувания на ученици, студенти, пенсионери, военни и действителната им цена. През 2018 г. те ще достигнат 101.8 млн. лв.
Капиталов трансфер от 11 млн. лв. за всяка година до 2020 г. включително ще получи и ДП "Пристанищна инфраструктура". Средствата са насочени за изграждане и поддържане на пристанищата за обществен транспорт.
Плюс-минус
Въпреки че държавата все още има собственост в стотици фирми, тя получава много малки приходи от тях като акционер. От всички предприятия и търговски дружества, в които има участие, догодина тя ще получи като дивиденти скромните 55 млн. лева. През следващите две години сумите ще са с по 5 млн. лева повече. Тези числа може би ще накарат противниците на приватизацията да се замислят дали е разумно държавните предприятия да се "пазят" от частни инвестиции на всяка цена.
Криптовирусът WannaCry заразил над 200 000 компютъра в 150 държави. Глобалната кибератака от петък е взела повече от 200 000 жертви в над 150 държави. Това обяви изпълнителният директор на „Европол" Роб Уейнрайт.
„Никога не сме виждали нещо подобно", каза той пред британската телевизия ITV. „Последният брой е над 200 000 жертви в най-малко 150 държави. Много от тези жертви са фирми, включително големи корпорации, както и правителствени мрежи", посочи Уейнрайт.
От МВР вече разпространиха предупреждение за новия опасен вирус WannaCry, чиито потенциални жертви са милиони компютри по света. Експерти по киберсигурност от ГДБОП дават съвети как да се защитинм- вижте ги ТУК
Роб Уейнрайт предупреди, че има опасност напрежението да ескалира, предаде БГНЕС. Все още не е ясно какво ще видят хората, когато в понеделник сутрин включат компютрите в офиса си. „Ние провеждаме около 200 глобални операции срещу престъпленията в киберпространството всяка година, но това е наистина е невиждано. Този обхват е безпрецедентен", призна директорът на „Европол".
Според него мотивите за нападението остават неизвестни, но очевидно са с криминален характер. Уейнрайт каза, че атаката е безразборна, бързо разпространяваща се и уникална, тъй като вирусът на един компютър може автоматично да се разпространи през цялата мрежа. По думите му, няколко банки в Европа са били засегнати.
„Европол" работи с колегите си от ФБР, за да открие отговорните лица. Въпреки това, киберпрестъпленията остават в „ъндърграунда" и идентифицирането на хактерите и тяхното местоположение става все по-трудно.
Румен Порожанов: 8 млрд. евро влизат в българското земеделие. Около 8 милиарда евро се очаква да влязат по европейските програми през този програмен период в българското земеделие. Това заяви министърът на земеделието Румен Порожанов пред Канал 3.
По думите му има какво да се желае в доброто насочване на средствата и сега е моментът да се изчистят неефективните мерки на финансиране. „Няма да бъде популист. Няма да има проблем с протестиращи, когато има тема, трябва да се комуникира", каза още министърът на земеделието. „Затова има и екшън план. Министерството трябва да работи за институциите и да завърти оборота, защото ведомството е в тежко състояние.", каза Порожанов.
Според него новият земеделски бюджет няма да е 40% от общия бюджет на ЕС заради Брекзит и миграционната политика. „Няма да се допусне неизплащане на средства заради излизането на Великобритания от Европейския съюз", допълни той. И беше категоричен, че не е имало спиране на средства от Брюксел в предишния програмен период. По думите му е имало одит на Европейската комисия, който не е показал добри показатели за България.
Аз бях неудобен на поста в Държавен фонд „Земеделие" заради икономически интереси, а не политически", коментира Порожанов.
Според него е нормално за българския пазар черешите и ягодите, внесени от други страни, да са на спекулативни цени, но това е само в началото на сезона. „Дано тази продукция да бъде платена през данъчната система", каза още министърът. И допълни, че в момента българските стоки са преобладаващи и се купуват повече.
Министерството на земеделието възобновява работата по Закона за храните и Закона за браншовите организации.
Карат Японеца да вдигне Двойната къща. Двойната къща на пъпа на София, която беше разрушена от сегашния си собственик Кирил Киров-Японеца, ще бъде възстановена. Обещанието даде новият културен министър Боил Банов, като увери, че ще намери начин това да стане много скоро.
110-годишната къща беше бутната до основи в края на април, а според плановете на Японеца там ще бъде построен подземен паркинг.
"Ние ще изискаме паметникът на културата да бъде възстановен във вида, в който е бил", заяви министър Банов пред бТВ. Двойната къща загуби своя защитен статут миналата есен, като решението мина през културното ведомство.
Попитан как подопечното му министерство сега ще накара Киро Японеца да възстанови къщата, министър Банов отговори: "Ще го накараме с изисквания. След като има обществен интерес и след като е станало факт и се е случило всичко това, няма минаване".
Дават за образование и здраве 771 млн. повече. Образованието и здравето стават най-големият приоритет на кабинета, заложен в проекта на бюджет за 2018 г. Парите за образование и здраве ще нараснат общо с над 771 млн. лв. през следващата година. Това предвижда средносрочната бюджетна прогноза за периода 2018-2020 г., която е пусната от Министерството на финансите за обществено обсъждане. Най-много ще бъдат увеличени парите за образование - с близо 390 млн. лв., или с 11,5% до 3,776 млрд. лв. Основната причина за това ще бъде вдигането на заплатите в сектора. В средносрочната бюджетна прогноза за периода 2018-2020 г. е предвидено поетапно увеличаване на възнагражденията на педагогическия персонал в системата на предучилищното и училищното образование с цел удвояването им през 2021 г., пише в документа. Още от 1 септември 2017 г. учителските заплати ще бъдат увеличени с 15%.
Предвижда се промяна в и системата на делегираните бюджети от 2018 г., като финансирането ще зависи от качеството на образователния процес. Водещата задача е да има мотивирани и подготвени учители, което ще се постигне чрез инвестиции в тяхното развитие и квалификация, пише в документа. Предвижда се развитие и на професионалното образование в партньорство с бизнеса. Общо за заплати на всички чиновници и служители, които се издържат от хазната, в бюджета за 2018 г. са предвидени 5,359 млрд. лв., което е ръст с 317 млн. лв.
Парите за здравеопазване през 2018 г. се предвижда да скочат с 381,7 млн. лв., или с близо 9% до 4,625 млрд. лв. Но най-голямо е планираното увеличение на средствата за пенсии - с 533 млн. лв., или с 5,87% до 9,6 млрд. лв. Първо още тази година минималната пенсия ще стане 180 лв. от 1 юли и 200 лв. от 1 октомври. А през 2018 г. е предвидено социалната пенсия за старост и минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст да се увеличават с 3,8%. Средната пенсия на един пенсионер се очаква да достигне 367,63 лв. през 2018 г., 385,83 лв. през 2019 г. и 403,42 лв. през 2020 г.
Любопитно е, че в бюджета за 2018 г. се планира парите за отбрана да бъдат увеличени с 98,5 млн. лв., или със 7% и да достигнат 1,489 млрд. лв. Но разходите за полиция и сигурност ще бъдат свити с близо 300 млн. лв., или с 15,4% до 1,634 млрд. лв.
Заради решението на парламента от юни миналата година за придобиване на нов тип боен самолет за следващите три години са планирани съответно 299 млн., 292 млн. и 293 млн. лв. А за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб през 2020 г. са предвидени 285 млн. лв.
Общо разходите на държавата през 2018 г. се планира да бъдат увеличени с 2,262 млрд. лв. След това през 2019 г. и 2020 г. се очаква ново увеличение на разходите на хазната съответно с 1,61 млрд. и 1,449 млрд. лв. Това съответства на увеличение на разходите като дял от БВП за 2018 г. с 0,5% и на намаление с 0,4% и 0,6% съответно за 2019 и 2020 г.
Държавата ще има повече пари за харчене не чрез нови заеми и бюджетен дефицит, а чрез увеличаване на приходите. Планира се приходите в хазната да нарастват по-бързо от разходите и през 2020 г. бюджетът вече да няма дефицит. През 2018 г. се очаква приходите да нараснат с 2,537 млрд. лв., през 2019 г. увеличението да бъде с 2,09 млрд. лв., а през 2020 г. - с малко над 2 млрд. лв. Това ще се постигне благодарение на очакваното положително развитие на бизнеса в страната, вдигането на доходите на хората, както и на мерките срещу сивата икономика.
Броим 1000 лева за бавачка, 500 лева за частна градина. До 1000 лева месечно за частна бавачка трябва да извадят родителите, чиито деца не са приети в общинска ясла или градина и в същото време нямат баби, на които да ги поверят. Двойно по-евтино може да излезе решението им да заложат на частна детска градина. Това показва проверка на „Монитор" в големите градове в страната. Според данни на Министерството на образованието и науката у нас има 94 частни детски градини 73 от които са в София. Месечните такси вървят средно около 500 лева, като може да се намерят и забавачки срещу 300 лева. Тарифата обаче може да скочи и до 800 лева, в зависимост от услугите, които се предлагат.
Платените детски заведения разполагат със собствена кухня и спортна площадка, постоянен медицински контрол и консултации с психолог и логопед. Ученето се редува със занимания по музика, танци, изкуства и спорт. Частните заведения осигуряват чуждоезиково обучение и транспорт от врата до врата, но в повечето случаи това вдига месечната такса. В по-малките градове в частните забавачки или парти клубове цената излиза по-тънко от 200 до 300 лева, но децата са настанени в малки помещения, без спортни съоръжения, а родителите носят храна от вкъщи или доплащат най-малко 5 лева за закуска и обяд.
В Пловдив семействата трябва да заделят около 400-500 лева за частна детска градина.
Във Варна пък руснаци цакат по 1000 лева на месец на професионални забавачки, за да гледат отрочетата им. Наред с възпитанието на хлапетата обаче те искат лелките да говорят родния им език, а понякога им връчват метли и ги карат да готвят.
Събарят незаконни кръчми и на плажа в Бургас. Задължително бутане на незаконни обекти трябва да има на плажа Бургас -север.Там има действащи заведения, които не трябва да работят, защото когато плажа е със статут на неохраняем, при което на него не трябва да се развива търговска дейност. Това каза за „Монитор" министърът на туризма Николина Ангелкова. И уточни, че по казуса е изпратила писма и до кмета, и до областния управител на Бургас, за да се предприемат нужните действия. Министърът беше категоричен, че е момента тези заведения работят без никакво правно основание. Относно управлението на ивицата предстои в края на май ще се проведе търг за отдаване под наем, но към момента той се води без стопанин и за плажа отговаря общината.
Незаконно премахване на преместваеми обекти беше направено в последните дни на плажа „Слънчев бряг-север". Акцията по събарянето им е свързана е поет ангажимент по договор между Министерство на туризма и новия наемател, поясни още Ангелкова. И уточни, че той е представил план за премахването още при подписване на споразумението, но изпълнението му започна миналия четвъртък, като поетапно се съборени незаконни дюнерджииници и павилиончета. Именно незаконните преместваеми обекти бяха причина за прекратяване на договора за концесия на предишния стопанин на ивицата. В продължение на 6 години той не събори павилионите, които обхващат 8000 кв. м повече от разрешената площ за поставяне на търговски обекти, обясни още министърът. Тя допълни, че за ивицата територията, която може да заемат търговските обекти е около 5800 кв. м, а при проверките на място миналата година е констатирано, че те заемат 13600 кв. м.
Незаконни обекти бяха установени и на плаж Несебър-юг, след което също последва прекратяване на договора за концесия. Сега и там новият стопанин започна с разчистване на ивицата, като премахна кораба, които години седеше на плажа.
Преместваемите обекти ще са във фокуса и на нова наредба, която в момента се разработва. Тя ще регулира статута на националните курорти, обявени за такива с решение на Министерски съвет и ще е свързана именно с инфраструктура в тях и елементите свързани с благоустройствената дейност, каза Ангелкова. Според правилата в нея всички павилиони по плажа ще трябва да са с еднаква визия. Очакваме постепенно да се изчисти обликът на курортите и да имат еднаква архитектурна визия, така ще се представя и страната по различен начин, коментира още министърът. По думите й целта е наредбата да бъде приета до началото на следващия летен сезон. Освен изработването и ще са нужни и промени в Закона за туризма, които се предвожда да са готови до края на годината. А подобен регламент за националните курорти, както и единната им визия има в Испания и Франция. Доста неща ще се взаимстват от тях, като ще бъдат подложени първо на обществено обсъждане, уточни Ангелкова. Към момента ведомството може само да препоръчва на стопаните на плажове преместваемите обекти да изглеждат по един и същи начин. Наемателите на Слънчев бряг-север вече са се съгласили и ще работят от есента, така че през лято 2018 г. павилионите по ивицата да имат обща визия.
Относно проблема с кадрите министърът съобщи, че се очаква през следващата седмица да може да се разкрият мобилни приемни, в които да се издават временни работни визи, както и да се съкрати срока за това. Така ще се облекчи работата на бизнеса, като ще се спести пътуването до София. А през седмицата се планира Ангелкова да се срещне с представителите на брашна по морето, където да се набележат най-спешните трудности за решаване преди старта на активния сезон.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |