Бойко Борисов: Няма радост в управлението. „Поставиха ме в тази ситуация - или да управлявам с „Обединени патриоти", или да сдавам властта. Няма радост в управлението нито тщеславие, но трябва да се управлява." Това обяви в кулоарите на парламента премиерът Бойко Борисов, след като за трети път пое властта. Той призова да се надмогне политическият егоизъм, обеща сигурност и доверие в държавата и институциите.
„По волята на българския народ ГЕРБ и „Обединени патриоти" поемаме отговорността за управлението на страната през следващите четири години, в исторически за света и Европа момент - политическа несигурност, икономически проблеми, религиозни противоречия, нестабилност в региона", обяви Борисов, преди да положи клетва пред НС.
Борисов бе избран отново за премиер със 133 гласа. От 233-ма депутати, присъстващи в залата, 100 гласуваха „против". Съставът на новия Министерски съвет получи одобрението на 133 народни представители, а 101 бяха „против".
Избирането на Борисов за премиер и новото правителство очаквано не получиха подкрепа от БСП и ДПС.
Социалистите обявиха, че България ще бъде управлявана от правителство на подмяната. Обявиха, че в предизборната програма на ГЕРБ има 53 обещания, от които е спазено само едно наполовина - че ще има вицепремиер, отговарящ за демографската криза.
ДПС прогнозираха, че новото правителство едва ли ще постигне успех, тъй като формулата за съставяне на мнозинството била старата - ГЕРБ за пореден път избрали коалиция, в която се стигнало до „лицемерен национализъм".
Лидерът на „Воля" Веселин Марешки подчерта, че дава толеранс на Борисов, но гласува против кабинета.
На церемонията в НС присъстваха президентът Румен Радев, кметът на София Йорданка Фандъкова, дипломати и представители на вероизповеданията.
„Надявам се да има приемственост, особено в областта на председателството на Съвета на ЕС, сигурността, външната политика." Това заяви президентът Румен Радев. Той подчерта, че пълният мандат на правителството зависи от управленската му програма, от изпълнението на политиките и от приоритетите. „Като че има стремеж на всяка цена да бъдат изкарани 4 години. За мен това е важно, то гарантира стабилност, но най-важният критерий е свършената работа", категоричен бе държавният глава.
В кулоарите на парламента новоизбраният премиер се обърна към левицата: „Истински се извинявам на БСП, че ги победих. Това, което нямат право да казват, е, че се борим само за власт. Аз им дадох цялата власт на тепсия, като си подадох оставката, да направят служебно правителство, досега щяха да са управлявали 5 месеца. Единственото, което ме интересува, е очакванията на хората."
Борисов се обърна и към ДПС, които нападнаха новото правителство заради националистите. „ДПС също, ако си сложат ръка на сърцето, ще признаят, че през всичките години на мое управление към смесените райони или към българските мюсюлмани е имало не само добро отношение, не само съм им помагал много, а привилегировано дори отношение. Какво ли не сме правили там - пътища, обредни домове, чешми...", изреди Борисов.
„По-важен от управлението е етническият мир и аз ще го пазя всячески", зарече се министър-председателят.
При сдаването на властта на „Дондуков" 1 служебният премиер Огнян Герджиков поздрави Борисов с избора му за министър-председател за трети път. Той определи това като голям успех.
Проф. Герджиков отбеляза, че служебното правителство е провело честни и прозрачни избори.
„Ако не бяха честни, нямаше да сме ние", отговори Борисов.
Той коментира и твърдението на БСП, че правителството му идва на власт, за да я консумира.
„Последните, които могат да бъдат упреквани, че искат да управляват за власт - това сме аз и колегите", подчерта Борисов.
Той посочи, че се надява след сдаването на кабинетите министрите да продължат да бъдат в контакт. „Ние не сме реваншистки настроени хора", изтъкна той и изрази надежда сдаването на властта да стане плавно, мъдро, така както демокрацията го изисква.
„Ще положим всички усилия, старание, мъдрост, да стане по-добро в България и да избегнем хаоса", заяви министър-председателят. Той подчерта, че ако имало по-добри от тях, сега те щели да са в парламента или да са ги победили.
Бог да ни пази, да върви с нас и ние след него, завърши изявлението си при третото влизане в премиерския кабинет на „Дондуков" 1 Борисов.
ОПОЗИЦИЯТА
Лидерът на БСП Корнелия Нинова: Това е правителство на подмяната
Това е правителство на подмяната, спрямо това, което обещахте. От красивите думи преди изборите не е останало почти нищо.
Поздравяваме „Обединени патриоти" за израстването - от „България вън от ЕС и НАТО" до „ще продължим неотклонно по пътя на евроатлантическата интеграция". Поздравления! В коалиционното споразумение е заложена мина, която гарантира несигурност в това мнозинство, следователно и в България, в политиките, и в бъдещето. Там пише, че всеки партньор, извън това споразумение, може да си провежда самостоятелна политика, да търси подкрепа и мнозинства в парламента. Всички знаем какво означава това, защото сме го виждали - с реформатори, с БДЦ, плаващи мнозинства, безпринципни съюзи. Това е лоша практика. Но тук идват големите въпроси за държавността и те са според мен поне два - референдумът и промяната в конституцията.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ: Коалицията не носи стабилност
Българските граждани очакват решителни мерки за справяне с бедността и демографската криза.
Възможно ли е изобщо да се постихне успех - нашият отговор е „не". ГЕРБ за втори пореден път избра коалиция, която както се видя от предния мандат, не носи стабилност и реформи.
Да направиш вицепремиер по демографските въпроси националист е цинизъм.
Твърдението, че европейските ангажименти и председателството на Съвета на ЕС изискват такъв кабинет е невярно, защото не отговаря на европейската политическа практика.
В програмата за управление има общи фрази и пожелания. Ние проповядваме заедно обединение, толерантност и мир. Това е условие за общото ни бъдеще.
Рано или късно, независимо от подмяната и лъжите, народът мъдро ще отсъди. Кой обаче ще плати за изгубеното време - най-голямата партия ще плати най-висока цена за своята безотговорност днес.
КОЙ С КАКВО ЗАПОЧВА
Владислав Горанов: Запазваме данъците непроменени
Запазваме данъците непроменени, няма да се допускат допълнителни данъчни облекчения, ще се стремим към балансиран бюджет и ще продължим съвместните усилия с БНБ за по-нататъшна интеграция във финансовите структури в ЕС - еврозоната и банковия съюз, заяви министърът на финансите.
Ивайло Московски: Ускоряваме работата
Основната ни задача е да ускорим работата по изпълнението на приоритетите в управленската програма. Имах възможност да се убедя в професионализма на експертите в министерството и ще разчитам на тяхната зрелост и опит при реализирането на политиките, каза министърът на транспорта.
Николай Нанков: Доизграждаме „Хемус" и „Струма"
Наш основен приоритет ще е да продължим програмата за саниране, водната реформа, кадастъра, строителния контрол и устройството на територията. Сред основните ни цели са доизграждането автомагистралите „Хемус" и „Струма", както и въвеждането на тол таксата. Предстои смяна на ръководството на Агенция „Пътна инфраструктура", съобщи министърът на регионалното развитие.
Николина Ангелкова: Намаляваме административната тежест за бизнеса
Една от основните ни цели ще бъде намаляването на административната тежест за бизнеса. По този начин ще привлечем инвестиции. Заложените дългосрочни цели са свързани с промяната на Закона за туризма и Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, каза министърката на туризма.
Теменужка Петкова: Либерализация на електроенергийния пазар
Финализирането на процеса по пълна либерализация на електроенергийния пазар и пазара на природен газ е една от най-важните задачи в сектора. Следващият сериозен приоритет е свързан с предстоящото решение на Европейската комисия по антимонополното дело срещу БЕХ, „Булгаргаз" и „Булгартрансгаз", обяви енергийната министърка.
Румен Порожанов: Юридическа и финансова стабилност
В средносрочна перспектива искаме да се преборим с теми, отлагани от години, като „Напоителни системи" и с други второстепенни разпоредители, които трябва да се стабилизират юридически и финансово. Особено важен въпрос е новия програмен период и заложените в него приоритети, каза земеделският министър.
Николай Петров: Ще постигнем резултати
Тук съм в качеството си на експерт. Ще дам всичко от себе си за реализацията на политическата програма на правителството, което ме е упълномощило за това. Тоест аз ще се движа стриктно по управленската програма и моите усилия ще бъдат насочени за постигане на резултати в тази посока, обяви министърът на здравеопазването.
Красимир Вълчев: Двойно увеличение на учителските заплати
В управленската програма на правителството е заложен ангажимент за двойно увеличение на заплатите на учителите в четиригодишен период. Този ангажимент ще бъде изпълнен. Трябва да се направи така, че там, където е по-непривлекателно да се преподава, учителите да получават повече средства, декларира министърът на образованието.
Европари за два лота на АМ „Струма". Одобрени за европейско финансиране са апликационните форми за лотове 3.1 Благоевград-Крупник, 3.3 Кресна-Сандански и тунел "Железница" на магистрала "Струма", съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Зелената светлина е по програмата за Съвместна помощ за подкрепа на проекти в европейските региони (JASPERS).
"Това е основание България вече реално да се възползва от европейско финансиране от Европейската комисия, Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за изграждането на посочените обекти", написаха от ведомството. И припомниха, че двата лота от магистралата "Струма" са с обща дължина малко над 41 километра. Участъкът Благоевград-Крупник трябва да бъде готов през май 2018 година и ще струва 186 млн лева. Срокът за пускането на отсечката от Кресна до Сандански е февруари 2018 г. при цена от 213,14 млн лева. "Общата дължина на магистрала "Струма" е 150 километра, като до момента са изградени малко над 86 километра", поясниха от МРРБ.
От Агенция "Пътна инфраструктура" обясниха пред "Труд", че одобрението по JASPERS означава, че страната ни вече е на последен етап от отпускането на средствата, което трябва да бъде одобрено окончателно от Брюксел.
Какво обеща Бойко Борисов в програмната си реч. Основната цел на новото, трето правителство на Бойко Борисов е подобряване на качеството на живот и увеличаване на доходите на българските граждани, нарастване на сигурността и доверието в държавата и институциите, отговорно управление и успешно развитие на държавата. Това бяха най-общо заявените цели в програмната реч на новоизбрания премиер Бойко Борисов, който днес беше избран за трети път за премиер.
Тези заявки обаче не заслужиха вниманието на опозицията, която опонира на Борисов с други аргументи. Според БСП Борисов досега не изпълнявал никое от своите заявки, а на практика той предлага не промяна, а "пак от същото" (Жельо Бойчев). Корнелия Нинова акцентира повече на предизборните обещания на ГЕРБ и "Обединени патриоти", като обяви, че новите приоритети за управление на база на коалиционното споразумение всъщност са отказ от предизборните обещания; в заключение - "това е правителство на подмяната". ДПС на свой ред се обяви "против институционализирането на крайни националисти в управлението на държавата", битката против този подход ще бъде изнесена извън България (Йордан Цонев).
Същевременно обаче заявките на Борисов са важни за обществото и за проследяването и оценката на новото управление. Ето какви са най-важните тезиси в неговата реч по сектори:
Външна политика
- Продължаване по пътя на евроатлантическата интеграция на страната, ще се работи за реформиране на ЕС в името на неговото развитие и разширяване;
- Успешно организиране и провеждане на българското председателство на Съвета на ЕС.
Сигурност
- Ограничаване на битовата престъпност чрез засилване на полицейското присъствие в малките населени места;
- Ограничаване на нелегалната миграция и защита на националните ни граници;
- Ускорено развитие на въоръжените сили;
- Участие на страната в новата политика на ЕС за европейска отбрана.
Социална сфера
- Политики за увеличаване на доходите на гражданите чрез заетост и по-голяма производителност на труда;
- Обвързване на социалните помощи със заетост и полагането на обществено полезен труд, отговорно родителство и редовно посещаване на детски градини и училища от децата. Всички в трудоспособна възраст, които получават помощи, трябва да се включат в заетост;
- Увеличаване на минималната пенсия от 1 юли 2017 г., а минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще нарасне от 1 октомври 2017 г., като заедно с това се преизчислят и всички пенсии, отпуснати през 2010 г., със средния осигурителен доход за 2009 г.
Съдебна реформа
- Нов антикорупционен закон, който да създаде единен антикорупционен орган на основата на действащата Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество;
- Промени в Наказателно-процесуалния кодекс с цел намаляване на формализма и на безкрайното връщане на делата в досъдебна фаза;
- Нова наказателна политика и нов Наказателен кодекс;
- Въвеждане на електронно правосъдие;
- Нов ред за преследване на корупцията по високите етажи на властта и прехвърляне на корупционните дела в специализираната прокуратура и специализирания съд;
- До края на 2018 г. да бъдат изпълнени 17-те препоръки в последния доклад по Механизма за сътрудничество и оценка, за да се гарантира необратимост на борбата с корупцията и независимостта на съдебната власт.
Транспорт и инфраструктура
- Чрез изграждане на безопасна и модерна инфраструктура - развитие на регионите и намаляване на регионалните различия;
- Доизграждане на АМ "Хемус", АМ "Струма", АМ "Калотина-София", Южната дъга, разширението на метрото в София и др.;
- По-страведлив модел за заплащане на пътищата, чрез въвеждане на смесена система - електронна винетка за колите и тол такса за тежкотоварните автомобили.
Здравеопазване
- Поетапна демонополизация на НЗОК,
- Изграждане на интегрирана информационна система в този сектор;
- Преодоляване на регионалните дисбаланси;
- Финансова стабилност и обезпечеване на здравната система.
Образование
- Увеличаване на инвестициите в образованието, увеличаването на бюджета за образование, учителиете с двойни заплати в края на мандата;
- Решително ликвидиране на неграмотността и налагане на задължително образование със силата на всички държавни институции и инструменти.
- Родолюбието и образователната система да станат основа на възпитанието и извисяването на българския дух, формиране на чувство на солидарност в обществото и привързаност към родината;
- Ежегоден ръст на средствата за наука.
Икономика и финанси
- Модернизацията на страната и ускоряването на растежа на икономиката ще осигурят БВП от 120 млрд. лв. в края на мандата. При изпълнение на тази програма се гарантира в рамките на мандата минимална заплата от 650 лв. и средна от 1500 лв.("Дай Боже - и повече");
- По-гъвкави възможности за заетост и допълнителни квалификации;
- Балансиран бюджет през 2020 г.
- Запазване на данъчните ставки на преките данъци и недопускане на допълнителни данъчни облекчения;
- Намаляване на административната тежест;
- Енергийна сигурност като ключова за икономика ще се търси чрез собствен газов добив, интерконектори, газов хъб;
- Безалатернативно пълна либерализация на пазара за електроенергия и газ, за което са необходими законодателни промени;
- Присъединяването към банковия съюз и еврозоната са естествен път за развитие след изпълнението на всички критерии. Дотогава Валутният борд е безалтернативан и неприкосновен.
Горанов: Дефицитът може да е по-нисък. Увеличението на учителските заплати ще започне още от есента на тази година. Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов по време на церемонията по предаване на поста във ведомството.
Обещанието възнагражденията на преподавателите да нараснат двойно до края на мандата на правителството, е част от предизборната програма на ГЕРБ. Ресурсът, който е необходим за тази цел общо за четирите години, е 1.4 млрд. лв., уточни служебният финансов министър Кирил Ананиев, който ще се върне като заместник на Горанов.
Точният процент на увеличение на заплатите на педагозите през тази година ще стане ясен при публикуването на актуализираната тригодишната бюджетна прогноза на правителството. Тя трябва да бъде приета от Министерския съвет до 17 май.
Повече приходи
От думите на финансовия министър стана ясно, че обещаното увеличение на минималната пенсия (на две стъпки до 200 лв.) и на учителските възнаграждения няма да увеличи дефицита в бюджета през тази година. По закон той е планиран на 1.33 млрд. лв., но според Горанов при мерки за по-добра събираемост може да се постигне и по-нисък от планирания минус.
В полза на приходната част на бюджета е и завърналата се през последните месеци инфлация, както и продължаващият ръст на икономиката. Последната прогноза на финансовото министерство е за 3% ръст на БВП, но според Горанов той ще е по-висок - между 3.3 и 3.5%.
Подобни са очакванията и на много икономисти, предвид продължаващия спад на безработицата, ръст на износа и очаквания за повече потребление. Според Горанов има логика минималната работна заплата да се увеличи с 50 лв. през 2018 г. В момента тя е 460 лв., а работодателските организации настояват да бъде приета формула за нейната актуализация, която не зависи от волята на управляващите, а от реални икономически и социални показатели. Горанов заяви, че остава и графикът за увеличаване на осигуровките с още един процентен пункт от догодина.
Потенциален източник на повече извънредни разходи - програмата за саниране на ГЕРБ, засега върви с бавни темпове. До момента разплатените през ББР средства са малко над 300 млн. лв., уточни Ананиев.
Данъците остават без промяна
Без увеличение на данъци, постепенно свиване на бюджетните дефицити, без самоцелно поемане на нов дълг и продължаваща интеграция към еврозоната, е заявката на Горанов за следващите четири години начело на финансовото ведомство.
Премиерът Бойко Борисов също обеща запазване на данъчните ставки. Той заяви, че валутният борд е без алтернатива докато не влезем в еврозоната. Премиерът заяви, че новата власт ще работи за устойчивото нарастване на доходите на основа на ръст в икономиката, а той ще дойде след облекчаване на административната тежест, развитие на капиталовия пазар и на икономически зони.
Освен Ананиев, поста на заместник-финансов министър ще запази и Маринела Петрова, която ще продължи да отговаря за дълговата политика, националната програма за реформи и подготовката на присъединяването на страната ни към еврозоната. Горанов уточни, че третият му заместник предстои да бъде определен.
Програмата за спасяване на Северозапада се оказа без финансиране. Програмата за спасяване на Северозапада и другите силно изоставащи региони, която бе лансирана от предния кабинет "Борисов" и която е обявена за приоритет на новото правителство, се оказва без осигурено финансиране. В Бюджет 2017 няма заложени средства за изпълнението й, а и Министерството на финансите има сериозни забележки за набелязаните мерки и за използваните статистически данни. Това се разбира от писмен отговор на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Спас Попниколов, съобщи Investor. bg. Въпросът е зададен от Лиляна Павлова, бивш регионален министър, която до вчера бе депутат, а вече е пак министър, но по въпросите на българското председателство на Европейския съюз.
Специалните мерки за слабо развитите региони, на първо място Северозапада, бяха предложени от правителството на Бойко Борисов в края на 2015 г. и самата Павлова бе активен участник в писането на програмата. Там бяха заложени данъчни облекчения за бизнеса, субсидиране на до 50% от лихвите по инвестиционни заеми, публични инвестиции в предприятия и инфраструктура, жилищни програми за привличане на млади квалифицирани кадри, стипендии за ученици с ангажимент за оставане на работа в районите и т.н., припомня Investor. Всичко това обаче остана на хартия. Документът забуксува в безкрайни съгласувателни процедури между ведомствата, а както се разбира от отговора на Попниколов, и пари няма.
През март т.г. от Министерството на финансите е получено становище, според което преди всички други мерки трябва да се предвидят сериозни "мерки по отношение на въздействието върху човешкия капитал в районите, попадащи в обхвата на програмата". С други думи, без да има подготвени хора за работа, другите мерки няма как да помогнат. Едва след като се намерят решения на проблемите с качеството на работната сила, може да се мисли за европейско финансиране на мерките и ще се предлагат и проекти за национално съфинансиране, смятат от финансовото министерство.
За изпълнение на програмата са необходими почти 1,3 млрд. лева за периода 2017 - 2025 г. Само за тази година са необходими 192,6 млн. лева, с които обаче регионалното министерство в момента не разполага. Някакви пари биха могли да бъдат намерени при евентуално преструктуриране на бюджета на ведомството, така че част от предвидените мерки за тази година да започнат да се реализират до няколко месеца, подчертава Попниколов.
Най-странното е, че въпросът към служебния министър е зададен от Лиляна Павлова, която сама би трябвало да даде обяснения защо не са осигурени средства за програмата за спасяване на бедните и изостанали райони. През юни 2016 година като министър на регионалното развитие Павлова заяви: "Целенасочената инвестиционна програма за подкрепа в подкрепа на Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар, пограничните, планинските и полупланинските слабо развити региони ще влезе като финансов ресурс в бюджета през 2017 г. Тогава тя уверяваше, че правителството бързо ще пусне насоките за кандидатстване, за да може общините и партньорите им да подготвят и подадат своите проекти и още "от следващата година реално да започнат инвестициите". Вече наближава средата на 2017 г., а се оказва, че програмата е "доникъде".
Брюксел даде зелена светлина за част от "Струма". България е получила одобрение за финансирането на строежа по два участъка от магистрала "Струма" , както и на тунела "Железница". Това обяви вчера пред журналисти служебният министър на регионалното развитие Спас Попниколов. Става дума за отсечките Благоевград - Крупник и Кресна - Сандански.
Работата по тези участъци досега вървеше с държавни пари от бюджета. Едва в края на април Брюксел е одобрил апликационните форми по двата лота. "Вече реално България може да се възползва от европейското финансиране", каза Попниколов. Според разчетите за 12.5 км от Благоевград до Крупник са предвидени 155 млн. лв. без ДДС. Договорът беше подписан и до момента се изпълнява проектирането, но има забавяне, което строителят "Агромах" трябва да навакса и градежът да започне.
За частта Кресна - Сандански от близо 24 км са предвидени 234 млн. лв. без ДДС. Изпълнител на проектирането и строителството е обединението "Струма Лот 3.3". В него участват "ГБС Инфраструктурно строителство", "Пътстрой 92" и "Геострой". Разрешителните за този участък бяха издадени от МРРБ през февруари.
Преди месец беше спряна поръчката за избор на строител на тунела "Железница" заради изчезнали документи от тръжните книжа. По прогнозна стойност четирите километра, от които 2 км са тунел, трябваше да струват 250 млн. лв. Служебният министър обяви, че загубеното време ще се навакса и ще бъде обявен нов конкурс, за да не се загуби европейското финансиране. Засега обаче по проекта има застой. Скандалът с този търг подложи на съмнение изпълнението на цялата магистрала до гръцката граница, което е част от трансевропейски коридор и е приоритет за Европейската комисия.
Освен тези обекти обаче остава най-трудната задача от довършването на магистрала "Струма" - 21 км през Кресненското дефиле. Предстои все още България да обяви пред Брюксел окончателното трасе. То трябва да премине и през задължителната оценка за въздействие върху околната среда. След като беше взето решение да не се строи дългият 15 км тунел, се премина на варианта за два двулентови пътя, като единият от тях се измества високо в планината извън дефилето.
Вдигат заплати, рокади в АПИ. Минути след клетвата си министрите от кабинета "Борисов 3" започнаха изпълнение на обещанията си. Увеличение на учителските заплати ще е факт още тази есен, съобщи финансист номер 1 Владислав Горанов. Премиерът Бойко Борисов обяви образованието за стратегически приоритет. Управленската програма предвижда до края на мандата възнаграждението на преподавателите да се увеличи двойно. "Тази политика трябва да стартира още през 2017 г.", посочи Горанов.
Рокади в АПИ пък предвижда още днес регионалният министър Николай Ненков.
По думите му това ще бъде съгласувано с премиера Борисов, но вече има имена на членове на управителния съвет, които се обсъждат. "В пътната агенция има изключително много неща, които трябва да свършим, и забавени такива", коментира той.
Борисов започва 3 битки. ойко Борисов и министрите от екипа му положиха вчера клетва пред парламента. За първи път в най-новата ни история политик става за трети път министър-председател.
Образованието и здравето на нацията са стратегически приоритети на правителството, обяви Борисов. Кабинетът му ще работи за по-високи доходи, сигурност и стабилност.
По-високи доходи, образование, здравеопазване, сигурност и безкомпромисна битка с корупцията. Това са ключовите приоритети на кабинета "Борисов 3", гласуван вчера от 44-ото народно събрание. Премиерът Бойко Борисов очерта пред депутатите задачите на коалиционното правителство на ГЕРБ и "Обединени патриоти". "Поемаме отговорността за управлението на България в следващите 4 години", обяви Борисов. И посочи, че "сме в исторически момент за света и за Европа - политическа несигурност, икономически проблеми, религиозни противоречия, нестабилността в региона, предизвикателства пред сигурността, надмогване на партийния егоизъм". "Кризите по света налагат надмогване на партийния егоизъм. А българите се нуждаят от сигурност и доверие в държавните институции", подчерта министър-председателят. И увери, че общото разбиране на коалиционните партньори е нуждата от отговорно управление.
"Продължаваме борбата с корупцията на всички нива", обяви Бойко Борисов. За тази цел правителството ще предложи нов антикорупционен закон, "който ще обединява фрагментираното законодателство и с него ще се създаде единен антикорупционен орган". Новото звено ще бъде на основата на сегашната Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество. "Ще създадем нов ред за преследване на корупцията по високите етажи на властта", увери още Борисов. И посочи, че това ще стане с пренасочване на тези дела в специализираните съд и прокуратура. "Обществото ни има очакване и ще отговорим на него с продължаване на съдебната реформа за гарантиране на ефективна, бърза и справедлива съдебна система", посочи премиерът. Мерки в тази посока са приемането на нов Наказателен кодекс, въвеждане на електронното правосъдие до края на 2018 г. и изпълняване на 17-те препоръки на ЕК по мониторинга на родното правосъдие. Борба със сивата икономика и пресичането на контрабандата са други важни задачи за новия кабинет.
"Нямаме основание да се откажем от изграждането на модерна инфраструктура. Това ще помогне за развитие на регионите и намаляване на регионалните различия", обясни Борисов. И пое ангажимент за доизграждането на АМ "Хемус", АМ "Струма", АМ "Калотина-София", Южната дъга, разширението на метрото в София. Като стратегически приоритет новият премиер посочи образованието, като целта е ликвидиране на неграмотността и задължително образование. "Ангажираме се с увеличаване на инвестициите в образованието и увеличаването на бюджета му, както и с ежегоден ръст на средствата за наука", увери министър-председателят. По думите му - "родолюбието и образователната система в новия кабинет ще бъдат основа на възпитание и възвисяване на българския дух". "Подобряване на здравето на нацията е също стратегически приоритет за управлението ни. Започваме поетапна демонополизация на НЗОК и интегрирана информационна система", отбеляза Борисов. Друг негов ангажимент е предприемането на всички мерки за гарантиране на сигурността на българските граждани, ограничаване на битовата престъпност, нелегалната миграция и защита на националните ни граници. Брутен вътрешен продукт от 120 млрд. лв, минимална работна заплата от 650 лв. и средна - 1500 лв., са част от ангажиментите, поети от кабинета "Борисов 3". "Основната мисия на правителството е подобряването на качеството на живота на българските граждани и успешно развитие на България", заключи Бойко Борисов.
Гласуването на новия кабинет бе предшествано от едночасови дебати, в които БСП и ДПС критикуваха правителство на ГЕРБ и патриотите, а "Воля" на Веселин Марешки даде подкрепата си в аванс. Така точно в 13.01 часа със 133 гласа "за", 101 гласа "против" и без нито един "въздържал се" парламентът одобри състава на третия кабинет на Борисов. Изборът му за премиер пък бе подкрепен от 133 депутати, като против се обявиха сто народни представители от БСП и ДПС.
"Както виждате, нито тщеславие има, нито радост. Но ако трябва да служим на държавата, трябва да служим сега, въпреки всички тези трудности", заключи Борисов и пое властта за трети път.
11 БГ плажа с пет звезди за качество. 11 български плажа получават 5 звезди за качество със световния сертификат „Син флаг" за тази година. Високото отличие, което оценява ивиците за качеството на морската вода, екологичност, безопасност, услугите и удобствата, които предоставят, ще получат „Оазис", „Дюни", „Созопол-Харманите", „Поморие-Изток", „Слънчев бряг-юг", „Свети Влас-централен", „Свети Влас-нов паж", „Свети Влас-изток", „Слънчев ден". След двегодишно прекъсване през 2017 г. сертификат ще получи отново Албена.
Нов участник за инициативата е „Бялата лагуна" в община Каварна, която се включва за пръв път. Яхтеното пристанище „Марина Диневи" също ще получи документ за качество. Всички 12 обекта, които кандидатстваха за сертификат тази година, го получават, съобщи за „Монитор" Станимир Георгиев, председател на УС на българското движение „Син флаг". Той уточни, че от списъка отпада „Слънчев бряг-север", където все още има концесионни неуредици. Все пак родните плажове, които ще са част от световната ранглиста, се увеличават спрямо миналата година, когато тяхната бройка беше 10. Общо плажовете у нас са около 238, от които близо половината са отдадени за стопанисване.
Кандидатстването за документа е доброволно, като подготовката за това започва още в края на миналата година. Таксата за участие е приблизително 420 евро, като се определя в зависимост от големината на ивицата и се плаща на международната организация за разглеждане на документите. Аз не мисля, че тарифата може да е проблем за който и да е концесионер, коментира Георгиев. Според него въпреки таксите, които стопаните плащат на държавата, те получават много добри приходи от плажовете. Интересът на концесионерите е печалбата от ивиците, много малко искат да подобрят нещо, за да участват, счита още експертът. По думите му организацията се е свързала с повече от 100 стопани на плажове у нас, но не е имало интерес за участие в инициативата. И затова работим основно с традиционни участници, посочи още Георгиев.
Макар стопаните на ивиците да не проявяват голям интерес, при потребителите тенденцията е обратната. Все повече туристи проверяват дали плажът има документ за качество. Основно серификатът се търси от чуждестранни гости, които избират място за почивка и летуване у нас, посочи експертът. Георгиев заяви още, че в последно време големите туроператори поставят като условие към плажовете те да имат документ за качество.
78-годишен дядо прибра 8-милионния джакпот. 78-годишният Тодор Крантов от град Съединение е 91-ият тото милионер на България. Щастливецът, който с фиш за 4,40 лв. спечели втория по големина джакпот в историята на Българския спортен тотализатор от 7 940 616,60 лв., разкри, че е играл всяка седмица от далечната 1958 г., преди късметът да му се усмихне в неделя.
Крантов заяви, че през всичките години е играл с едни и същи числа.
„От 1958 година пусках тото всяка седмица. Прекъснах само за две години, докато бях в казармата. Винаги играя с едни и същи числа, повечето от които са рождените дати на мои близки. Досега най-много съм уцелвал четворки", сподели късметлията. Той допълни, че няма намерение да инвестира огромната печалба.
"Имам деца, внуци, правнуци. Ще им осигуря живота. Няма за кога да се занимавам с бизнес", добави дядо Тодор.
новият тото милионер сподели още, че цял живот е изкарвал прехраната си като работник в обувен завод, преди да се пенсионира преди 20 години. Крантов обаче все още не е наясно с какво може да помогне на родния си град Съединение.
„Пенсионер съм от 20 години. Преди това работих в обувния завод „Петър Ченгелов". Имам 40 години стаж там, но пенсията ми е 300 лв. Още не мога да осъзная какво ми се случи. В Съединение още не знаят, че аз съм спечелил милионите. Довечера ще разберат.
Ще отпразнуваме печалбата подобаващо. Все още не знам какво мога да направя за Съединение. Семейният съвет ще реши", завърши щастливият дядо.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |