България и Румъния остават "балканското гето" на ЕС. Естония, Чехия и други "по-млади" членове на ЕС бързо настигат развитите западноевропейски държави, дори ги задминават по някои критерии, но за жалост България не е сред тях. Страната ни остава "задният двор" на Европа и въпреки щедрите еврофондове прилича повече на балканските си съседи, които не са в ЕС, отколкото на сродни държави като Словакия и Полша. Подобно е положението и с Румъния, с която от години се състезаваме за последните места. Тази мрачна картина се очертава в новото издание "Индекс на настигането" - мащабно проучване на Институт "Отворено общество", което в последните няколко години разкрива, че Европа се развива на различни скорости и че България за жалост е от изоставащите.
На базата на голям набор измерители (47) - от икономически показатели, държавен дълг и безработица до корупция, работа на съдебната система и свобода на медиите - "Индексът на настигането" отрежда на страната ни печалното 29-о място сред 35 състезатели. Проучването включва 28-те членки на ЕС, Исландия и балканските кандидатки Албания, Македония, Черна гора, Сърбия, Турция и Босна и Херцеговина.
В изследването се вижда кристално ясно връзката между качеството на държавните институции и (не)успехите на съответната страна. По ефективност на държавното управлението България е 29-а. Едва ли някой ще остане изненадан, че страната ни е сред последните в тази ранглиста и по качество на регулациите (27-о място). А страните от Източна Европа, които вече изпреварват западняците и по стандарт на живот, са отново от Прибалтика. При това Естония заема забележителното девето място.
Естония триумфира и в категорията "електронно управление". Страната, в която е-услугите са ежедневие и чипът в личната карта на гражданина отдавна е електронен ключ за достъп до всичко, дори и за гласуване, е седма в ранглистата на "Индекс на настигането" - с други думи много от старите държави членки трябва да я догонват в тази сфера. А България е 28-а със зачатъчно е-управление.
Унищожително лоша е оценката за правораздаването у нас. България е 32-ра, Румъния е 28-а, а Естония и Чехия са съответно на 13-о и 16-о място. Тези резултати за пореден път доказват, че в държава, в която трудно се налага върховенството на закона, няма как да има бързо развитие и просперитет.
Естония, Словения, Полша, Литва вече не са "типични" бивши соцстрани с висока корупция. Естония превъзхожда и немалко членки на ЕС от "стара Европа" и се нарежда на 13-о място, а България е на дъното заради ширещи се подкупи, връзкарство и прочее измерения на корупцията и заема унизителната 33-та позиция.
Страната ни е на опашката дори по показателя "политическа стабилност" - 30-о място, вероятно в резултат на преждевременно прекратените мандати на Бойко Борисов.
На този фон за трета поредна година България се е закотвила на 29-а позиция в категорията "Качество на живот", която включва потребление на човек от населението, образование, здравеопазване, развитие на човешките ресурси. На опашката сме и по енергийна ефективност - 33-то място, и транспортна инфраструктура - 31-во.
С всяка изминала година България пада едно място надолу и в категорията "Демокрация", като през 2016 г. заема 30-а позиция от общо 35 страни. Измерват се индикаторите "Доверие в хората" и "Свобода на медиите", политически натиск и др.
Изводи
Ако при предишните издания на "Индекса на настигането" разделителната линия в Европа се изместваше от оста Запад-Изток към оста Север-Юг, то сега се наблюдава задълбочаване на различията между балканските страни и останалата част от континента, посочват авторите на доклада.
Повечето от новите страни членки от Централна и Източна Европа, които се присъединиха в периода 2004-2007, както и Хърватия, която стана член през 2013 г., подобряват резултатите си и се качват в класацията, като някои от тях вече са много близо до желаните средни стойности на групата на старите членки. Най-успешната страна в процеса на догонване е Естония, следвана от Чехия и Словения. Те заемат съответно 13-о, 15-о и 16-о място в цялостната класация за 2016 г.
Плюсове
Страната ни отбелязва подобрение в сравнение с предишни години единствено по показателя "Икономика" и през 2016 г. заема 27-о място, като след нас са Хърватска и Гърция. Основна заслуга за по-доброто представяне в тази категория има ниският държавен дълг, който ни класира на отличното трето място. Прилично се представяме по показателя "Заетост" - 20-о място, като изпреварваме Полша, Словакия, Румъния и Хърватска. По показателя "Развитие на пазара" заемаме 23-то място и след нас са Унгария, Словения и Хърватска. По развитие на информационните и телекомуникационни технологии пък изпреварваме Полша и Румъния.
759 лв. може да е стартовата заплата за учител наесен. 759 лв. стартова заплата за учител, 791 лв. за старши и 836 лв. за главен учител - с тези по-високи нива на минималните възнаграждения може да посрещнат новата учебна 2017/18 г. преподавателите у нас. През уикенда новият просветен министър Красимир Вълчев съобщи, че обещаното двойно увеличение на учителските заплати през следващите 4 г. ще стане на стъпки, като първата ще се случи още през тази година. Според плановете това може да стане в началото на септември, а скокът да е с около 15%.
Точните проценти и датата на очакваното увеличение тепърва ще се детайлизират, обясни министърът пред "Сега". За целта първо трябва да станат ясни параметрите на актуализираната 3-годишна бюджетна прогноза на правителството, в която се очаква процентът от БВП за образование да бъде повишен от сегашните 3.5%. Едва след това ще може да се каже с колко точно ще се повишат възнагражденията на преподавателите и дали определеният скок ще е само за минималните заплати в системата, или ще важи за всички педагози. При последното увеличение например стартовите заплати бяха увеличени с 10%, а останалите - с 8%.
Ако прогнозите от 15% увеличение се сбъднат, това означава, че минималната стартова заплата на учителите ще се увеличи от 660 на 759 лв. Сметките показват, че старши учителите и старши възпитателите би трябвало да получават не 688 лв., а 791 лв. Главните учители и възпитатели пък следва да се разписват минимум срещу 836 лв. начално възнаграждение при 726 лв. в момента. Минималните основни заплати на директорите би трябвало да скочат от 825 на 948 лв., а на зам.-директорите на детски градини и училища - от 700 на 885 лв. Към момента не е ясно дали и педагогическият персонал в учебните заведения ще бъде уважен с по-високи възнаграждения.
Според предварителните разчети на МОН увеличението на заплатите тази година - за 3-те или 4-те оставащи месеца на 2017 г., ще струва малко под 100 млн. лв. За сравнение тази година заетите в системата - персонал и педагози, получават общо 126 млн. лв. повече, включително и заради увеличението на минималната заплата на 460 лв. "Не става дума просто за поредно увеличение на учителските заплати, а за мярка за разрешаване на дългосрочния проблем в образованието - нуждата от обезпечаване на системата с добри преподаватели", коментира министър Красимир Вълчев. Още при встъпването си в длъжност той обеща допълнителни стимули за преподавателите в отдалечените и малки населени места, които обаче ще станат факт най-рано от 2018 г.
Заявка
Порочната практика на повечето директори на училища да пестят от делегираните бюджети, назначавайки преподаватели на договори само от 15 септември до 30 юни, ще бъде обсъдена със социалните партньори, обеща новият просветен министър. Според него назначаването на педагозите временно за определен срок не противоречи на Кодекса на труда, но за промяна на това положение ще се потърси "нормативна промяна". "Със социалните партньори ще подготвим списък от мерки", коментира той.
Три компании искат да строят офиси в "София тех парк". Три компании искат да изградят офис сграда на територията на "София тех парк" в столицата. Толкова оферти бяха подадени в първата конкурсна процедура за отстъпване на право на строеж в една от т.нар. зони за бъдещо развитие. Добрата новина е, че сред кандидатите има и компания с инвестиционен фокус върху стартиращите технологични компании, което се вписва в идеята на територията на парка да се създават иновативни продукти. Това е новосъздадено дъщерно дружество на "Армада кепитъл", която от своя страна е инициатива на хора от предприемаческата мрежа Endeavor. Добре познато и с история в областта на имотите е и дружеството със специална инвестиционна цел "Фонд за недвижими имоти България". Третият кандидат е "Делта кепитъл" на братята Милен и Георги Велчеви и Красимир Катев, които със своя компания имат миноритарен дял и в консорциума, който контролира БТК.
Офертите на кандидатите бяха отворени във вторник, като сега предстои комисията да разгледа документите. Едва след това ще стане ясно и колко предлагат да платят компаниите за безсрочното право на строеж, което е оценено на най-малко 7.451 млн. лв. Цената е единственият критерий за избор на инвеститор.
Фонд с опит
"Фонд за недвижими имоти България" е едно от най-големите акционерни дружества със специална инвестиционна цел на борсата. Компанията е специализирана в покупки и инвестиции в имоти във всички сектори на пазара в България, а стратегията й е да придобива, развива, управлява и отдава под наем имоти. По-големите инвеститори включват Unicredit Bank Austria и Swedbank, както и местни институционални инвеститори.
В портфейла си дружеството има два големи бизнес имота - Сграда 1 на "Бизнес парк София" и офис сградата "Камбаните" над Околовръстното. Компанията е собственик и на земята и сградите на магазините "Мосю Бриколаж" в София и Варна, като самите обекти се управляват от "Доверие брико". Наскоро стана ясно, че "ФНИ България" разглежда бъдеща възможност да изгради 85-метрова сграда върху магазина на "Цариградско шосе" в столицата. Мястото е съвсем близо до площадката на "София тех парк", което е сигнал, че компанията вероятно търси вариант за нова сграда в района.
Предприемачите
"Армада реалти инвест" е регистрирана едва в края на април тази година с 400 хил. лв. капитал и предмет на дейност инвестиции в недвижими имоти, строителство и т.н. Едноличен собственик на компанията е дружеството за рискови инвестиции "Армада кепитъл". Самото то беше създадено преди година от няколко от членовете на борда на Endeavor. Фокусът му са стартиращи технологични компании с потенциал за растеж, а първата си инвестиция направи в "Софтгруп". Макар че дружеството за инвестиции в недвижими имоти е съвсем ново, интересът на "Армада кепитъл" към изпълнението на проект на територията на "София тех парк" не е от днес. По информация на "Капитал" то е било един от потенциалните инвеститори, с които се водеха преговори за строителство в зоните за бъдещо строителство в края на миналата година. Процедурата тогава обаче не беше публична, водеше се по неясни критерии и в крайна сметка не стигна до финал.
Телеком акционери
Още по-ново дружество е третият кандидат - "Делта кепитъл риъл естейт", което е регистрирано в началото на май тази година с 1000 лв. капитал. Управители са бившият финансов министър от правителството на Симеон Сакскобургготски Милен Велчев и неговият заместник Красимир Катев. Самата компания е собственост на "Делта кепитъл инвестмънтс", в която двамата си партнират заедно с брата на Милен Велчев - Георги Велчев. "Делта кепитъл" е единият от инвеститорите в БТК заедно със Спас Русев и руската банка ВТБ. Последният отчет на "Делта кепитъл" за 2015 г. показва, че дългосрочните активи на компанията са само финансови - общо 17.7 млн. лв., които включват акции и дялове в предприятия, както и заеми. Дружеството има 0 лв. приходи от оперативна дейност и 74 хил. лв. печалба. За сравнение - година по-рано печалбата е била над 11 млн. лв., които са дошли от участията в дъщерни компании.
Терен на ъгъла
Теренът, за който се предлага безсрочно възмездно право на строеж, е т.нар. Зона 2 в "София тех парк", която се намира на ъгъла на булевардите "Цариградско шосе" и "Асен Йорданов". Парцелът е с площ 8140 кв.м, а застроителният план предвижда изграждане на многофункционална административно-обслужваща сграда с разгъната застроена площ до 35 хил. кв.м, както и подземен паркинг на две нива с обща разгъната площ до 16 хил. кв.м. Ключово условие е бъдещият инвеститор да поеме ангажимент поне 30% от офис площите да бъдат предназначени за компании, развиващи дейност във фокусните области на научно-технологичния парк - науки за живота, информационни технологии и чиста енергия. Офисите ще бъдат отдавани под наем.
Медта и петролът движат износа през февруари. Продажбите на български стоки в страните от Европейския съюз нарастват по-бързо през февруари в сравнение с предходния месец. Увеличението е с 10.7% на годишна база, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Най-голям принос за ускорението имат продажбите на нерафинирана мед и медни изделия, където както цените, така и количеството е по-високо. Допълнителен ефект има по линия на петрола - въпреки че експортираното количество намалява, продажбите нарастват поради поскъпването на суровината от началото на тази година на международните пазари. ЕС е важен пазар за България, тъй като за там е насочена около две трети от експортната продукция на страната.
През февруари значително увеличение отбелязват и продажбите на български стоки към страни извън ЕС, където промяната е с 27.2% нагоре спрямо година по-рано. Ключовият фактор отново е петролът, но ефектът е от ръст както в цените, така и в продадените количества. Общо износът през февруари нараства с 16.4% на годишна база.
Факторът "цена"
По-силният експорт на стоки към съюза през втория месец от годината е резултат основно на ценови промени. На първо място ключов фактор е медта - докато през февруари 2016 г. продажбите на метала бяха 89.9 млн. лв., тази година сумата нараства близо три пъти (до 266.4 млн. лв.). Така общият принос към ръста на експорта за месеца е 7.7 пр. п.
От една страна, причината е близо тройното поскъпване на суровината на международните пазари от ноември миналата година. От друга - ефект има и по-високото количество, което България изнася към ЕС - миналата година продажбите в страни от съюза за февруари бяха 11.1 млн. лв., а през 2017 г. достигат 21.8 млн. лв. По-слабото представяне през 2016 г. се дължи и на временното спиране на производствената дейност на "Аурибис България" заради профилактика.
Вторият фактор за ускорението на растежа е петролът, като продажбите на горива, масла и подобни продукти допринасят с 1.4 пр. п. към увеличението на експорта за ЕС. Причината е изцяло поскъпването на суровината, тъй като на годишна база през февруари количеството, продадено в страни в съюза, намалява с 15.1%. Допълнително продажбите на електрически машини, апарати и части допринасят с 1 пр. п. за месеца, като достигнатата сума е 281.2 млн. лв.
Основните партньори
Към февруари основната дестинация за българския износ от страните на ЕС продължава да е Германия, където продажбите достигат близо 1.1 млрд. лв., което е с 16.8% над миналогодишната сума. Около една трета от българските стоки, които се продават в Германия, са машини, апарати и части за тях, следвани от изделия от мед и облекла. След най-големия търговски партньор на страната се нареждат Италия, към която обаче експортът намалява до 665 млн. лв., и Румъния - с продажби на стойност 548.6 млн. лв.
Поглед напред
Износът продължава да е една от основните движещи сили на икономиката. Затова и БВП на България е пряко свързан с развитието на еврозоната.
Добрата новина е, че тази година очакванията на много икономисти са всички страни членки да отчетат растеж. Статистиката за първото тримесечие на годината също е в тази посока - БВП на ЕС нараства с 1.9% на годишна база според предварителните данни на Евростат. А когато в европейските икономики има раздвижване, то се пренася под формата на по-висок БВП в България.
Въпреки това прогнозите са вътрешното търсене в страната през тази година да нарасне - това включва не само потреблението на български, но и на вносни стоки. По тази линия се очаква увеличение на вноса, което би забавило темпа на повишение на нетния износ.
Търговското салдо за ноември е на минус - внесените в страната стоки надвишават изнесените с 421.5 млн. лв. За сравнение, за първите два месеца на 2016 г. сумата е 3.9 млн. лв. Значителната разлика се дължи на по-силния внос тази година както по линия на ЕС, така и от трети страни.
Галя Димитрова оглавява НАП. Правителството официално прехвърля подготовката за българското председателство на Съвета на ЕС на създаденото за целта министерство, оглавено от Лиляна Павлова - това е първата точка в дневния ред на първото заседание на кабинета "Борисов 3". То ще се проведе днес след 10 ч. Досега за председателството са отговаряли Вежди Рашидов като културен министър, Томислав Дончев и служебният вицепремиер Деница Златева.
"Труд" научи, че все още няма яснота къде ще се помещава новото ведомство на Павлова - в сградата на МС нямало място, затова се разглеждали други варианти. Причината - звената, които отговарят за подготовката, ще минат в министерството, а отделно ще са необходими още 300 нови служители.
Сред другите точки в дневния ред е смяна на шефа на НАП - сегашният Бойко Атанасов е подал оставка и ще бъде сменен от заместничката си Галя Димитрова. МС назначава и нови областни управители на Варна, Смолян и Хасково.
Брутална банда убивала и биела за пари. Брутална банда за наркотрафик, нанасяне на побой и убийство срещу заплащане бе разбита при акция на спецпрокуратурата и ГДБОП. В ареста са 12 членове на престъпната група.
Гангстерите са уличени, че през април м.г. са нападнали проф. Стефан Станчев, началник на Клиниката по ортопедия и травматология към столичната болница "Св. Анна". Той бе пребит с железни пръти, от което загуби едното си око.
Бандата е заподозряна и за убийството на надзирателя в Софийския затвор Янко Янев. Той бе пребит до смърт на 26 декември 2016 г. в столичния кв. "Разсадника". От спецпрокуратурата съобщиха и че силоваци от групата насекли жестоко с мачете столичен наркопласьор през август м.г. Той бил нападнат, тъй като разпространявал дрога в контролиран от бандата район.
60% от фирмите ще вдигнат заплатите. 60% от фирмите имат намерение да увеличат заплатите през тази година, показва анкетно проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Това е сериозно увеличение спрямо 2015 г., когато само 34% от компаниите са планирали повишаване на възнагражденията. Явно все повече работодатели обмислят да вдигнат заплатите за да задържат кадрите си и да намерят необходимия персонал. Именно недостигът на квалифицирана работна ръка е един от най-големите проблеми на бизнеса. Над 90% от фирмите имат затруднения при намирането на кадри. Затова 2\3 от анкетираните фирми имат намерение да инвестират в обучение на служителите. Другите проблеми пред бизнеса са бавното обслужване от администрацията и нелоялната конкуренция от сивия сектор. Според 80% от фирмите административното обслужване е бавно, а затруднения създава и изискването на документи на хартиен носител, с печат, които дублират електронните, както и неспазването на срокове за отговор от институциите.
Около 67% от анкетираните са посочили като пречка често променящите се закони. А едва по-малко от една трета от фирмите отбелязват като пречка за развитието си достъпа до финансиране.
Спрямо резултатите от подобно проучване от 2015 г. най-отчетливо подобрение показва оценката на бизнеса за финансовата стабилност на държавата (2017 г.: позитивни оценки дават 83% от фирмите, при 35% през 2015 г.), а влошаване проличава най-вече при оценката за таксите, събирани от администрацията (2017 г.: позитивни оценки дават 48%, при 64% през 2015 г.).
Леко подобрение има в намеренията на фирмите за купуване на нови машини или оборудване - 58%, при 53% през 2015 г. Намаляват обаче тези, които смятат, че ще могат да инвестират в нови технологии - 38%, при 50% за 2015 г.
Запитани за конкретни предложения как може да се съживи развитието на индустриалните зони у нас, членовете на БТПП поставят като нужни: осигуряването на кадри с подходящо образование, изграждане на инфраструктурата (пътища, ж.п. инфраструктура, пристанища, интернет свързаност и др.), улеснен достъп до административни услуги и пълно съдействие от местните и държавни органи, както и данъчни преференции.
В обобщение анкетираните считат, че повече инвестиции у нас ще има, когато електронното правителство стане факт, а образованието подготвя нужните кадри за бизнеса. В посока привличане на повече инвестиции са и мерки за данъчни преференции и по-ниски осигуровки.
София на 4-то място по построени нови жилища. София е на четвърто място по построени нови жилища през 2016 г. Въведените в експлоатация нови жилища за година в цялата страна са общо 9342 броя, обявиха от НСИ. Като най-много нови къщи и апартаменти има в областите Бургас (2688 броя) и Варна (2563 броя). На трето място е Пловдив с 866 жилища, а столицата остава на четвърто място с 465 жилища. Това се дължи на продължаващото строителство на ваканционни имоти и хотели край морето, както и на бума в развитието на индустриалните зони край Пловдив, което води до наемане на повече кадри, и съответно до търсене на апартаменти.
От новите жилища, въведени в експлоатация през 2016 г., най-голям е броят на двустайните (3723) и тристайните (2851). Интересното е, че само за година са завършени и 280 жилища с по шест или повече стаи. Вероятно част от тях представляват големи еднофамилни къщи, но има и луксозни апартаменти. Като най-голяма част от тях са в област Пловдив - 80. На следващите места по брой на многостайните жилища са Варна (53) и Бургас (35), а София отново е на четвърто място с 24.
Завършените през миналата година нови жилища са с близо 30% повече спрямо 2015 г., сочат данните на НСИ. Но въпреки това са много по-малко спрямо пика в строителството през 2010-2011 г., когато в експлоатация са въведени съответно 15 771 и 13 953 нови жилища.
Дебнем градушките със 7400 ракети. Над 7400 ракети са готови да посрещнат градоносните облаци, заплашващи земеделските площи на 17 хил. кв. км от територията на страната, съобщиха за „Монитор" от Изпълнителната агенция за борба с градушките.
„Сезонът започна на 27 април. През 2016 г. той продължи до към 10 октомври. Всяка година началото се определя от състоянието на културите и от метеорологичната обстановка. В края на миналия месец разполагахме с 8823 ракети. В момента са налични около 7400", обясни шефът на ведомството инж. Ваньо Славеев.
„Вече се наложи да обработваме облаците на няколко места в страната и вече вече сме изстреляли 717 ракети. Първоначално на 5 май имаше опасност от градушка в Северозападна България и след това в Южна. Почти навсякъде се изстрелваха ракети. Най-много са работили на полигона край Бърдарски геран, до Бяла Слатина. До края на седмицата се очакват градушки в Източна България, но най-източният ни полигон е в Сливен. Основно повече опасности от градушки се очакват през следващия месец. Обикновено през юни се образуват най-много градоносни облаци и полигоните се използват най-много. Климатичните условия като цяло обаче продължават да се влошават. У нас се използват ракети българско производство", допълни инж. Славеев.
На въпрос къде и кога ще се строят нови полигони за борба с градушките, той обясни, че в изпълнителната агенция е започнала реформа. „В момента има малък застой, защото ни бяха отпуснати само 4 млн. лв., при необходими 12 милиона за изграждане на нови площадки. Очакваме правителството да подкрепи реформата в сектора. Новите полигони, които се планира да бъдат изградени, са в районите на Карлово - Казанлък, а също така и Любимец - Свиленград. На тези места ще се открият по около 30 площадки за изстрелване на ракети", поясни Славеев, но добави, че те евентуално ще са готови най-рано за след година.
Човек на Костов източил 5 млн. лв. от телеком. Бившият депутат и ковчежник на Иван Костов Гроздан Караджов се оказа обвиняем за това, че преди 6 години е помогнал на ръководството на мобилния оператор "Глобул" да присвои над 5,5 млн. лв. от дружеството си. Схемата е работела със сключване на фиктивни договори с общо 21 фирми без предоставяне на стока или услуга в замяна.
Сигналът до специализираното звено "Антикорупция" към Софийска градска прокуратура е постъпил миналата година от настоящите собственици на мобилния оператор "Теленор". След като "Космо България Мобайл" е продало дружеството на "Теленор", новите собственици са направили вътрешен одит. Те са открили фиктивни сделки, сключени с 21 компании на обща стойност 48 млн. лв.
"За тях основание да сезират прокуратурата е липсата на всякакви документи и доказателства за изпълнение задължения по договорите. В сигнала са посочени фирмите и лицата", обясни говорителката на прокуратурата Румяна Арнаудова. Едно от тези дружества е на Караджов, което е сключило общо 3 сделки през 2011 и 2012 г. "И според нашите доказателства няма реално изпълнение по трите договора, но реално парите са били преведени. Това е т. нар. помагачество към длъжностно присвояване. Той е подпомогнал умишлено изпълнителните директори на "Космо България Мобайл", уточни Арнаудова. След като бе привикан в столичното следствие, за да му бъде предявено обвинението, Караджов се оправда, че още не го бил чел.
Караджов има опит в далаверите с източване на телекоми още от времето, когато бе инсталиран от своя командир Иван Костов в БТК. Наглата схема се изпълнява при управленския мандат на Драгалевския лаборант, когато верният партизанин на Сорос Караджов е назначен за главен секретар на Министерство на транспорта и комуникациите и председател на Борда на директорите на БТК. Тогава напълно незаконно и без знанието на ръководството на държавния телеком Караджов залепя на хранилка смесеното дружество „Рила солюшънс", в което участие има милиардерът спекулант Джордж Сорос, и чрез него се източва БТК. В същност сръчният експерт по източване на телекоми е един от първите служители на Сорос у нас в митичната му фондация „Отворено общество". Напълно в реда на нещата след като Караджов е отгледан и охранен от Сорос, после при издигането му във властта се отблагодарява с услуги за бизнеса му, а след изритването на Костов от властта той му става личен ковчежник оглавявайки митичната фондация „Демокрация". Гроздан Караджов се завърна за кратко в политиката на гърба на Реформаторския блок в предишното НС като депутат, а също така взе и дейно участие в задкулисното създаване на олигархичните политически проекти, описано в стенограмите от АРГО-гейт.
Даниел Митов с обвинение за безстопанственост
Бившият министър на външните работи, който пък влезе в политиката като заместник на Костов в ДСБ, Даниел Митов се сдоби с обвинение за безстопанственост, след като такова бе повдигнато миналата седмица на тогавашния му заместник Христо Ангеличин. Причината е, че миналата година Външно министерство не провежда обществена поръчка за самолетни билети, хотелско настаняване и медицински услуги за служителите си. Според прокуратурата по този начин МВнР е ощетено с близо половин милион лева. На излизане от столичното следствие днес Митов коментира, че според него няма нарушение, защото се отнася за практика на всички ведомства от години.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.848090 |
GBP | 2.343570 |
CHF | 2.083110 |