Седмокласниците се отлепят леко от дъното по български и математика. Седмокласниците се отлепят леко от дъното, което удариха миналата година с рекордно ниските си резултати по български език и математика. Това е накратко равносметката от националното външно оценяване по двата предмета за учебната 2016/17 г. Въпреки че тазгодишните им средни оценки са малко по-високи от миналогодишните, все още всеки четвърти тийнейджър има двойка по математика, а младежите без базови познания по български са 14.3%. От просветното министерство намират данните за положителни, като ги обясняват с "общото усилие на системата" и се надяват те да се превърнат в тенденция.
Най-притеснителни продължават да бъдат резултатите по математика. Средният брой точки, които са постигнали седмокласниците на първия модул (който се вписва като текуща оценка в бележниците), е 28.5 т. от 65 максимални, равняващи се на "добър 4". Въпреки че резултатът е с 2 т. по-добър от 2015/16 г., все пак той не успява да достигне нивото от 2014/15 г., когато средният резултат по математика бе 29 точки. При втория, по-сложен модул, с който се кандидатства в гимназиите, средната успеваемост е 8.7 т. (от 35 възможни). За сравнение миналогодишното ниво беше 7.5 т. Докато м.г. всеки трети седмокласник имаше двойка по математика, тази година делът на двойките е паднал до 25%. В цифри това прави около 4 хиляди двойкаджии по-малко - 13 533 ученици (от общо 53 хил. явили се на изпита) при 18 хил. за м.г. За сметка на това пък тройките по този предмет се увеличават от 18.9% на 23.5%. Учениците с четворки се увеличават от 25 на 26%, както и тези с петици и шестици.
Любопитен детайл е, че децата, получили максималните 100 точки от двата модула по математика, се увеличават близо 6 пъти - от 37 на 251 души, а тези с максимум 35 т. от втория модул - около 8 пъти, от 49 на 409 души.
Тази година от МОН не съобщиха средния брой точки общо за двата модула (кандидатства се именно с общия сбор) с мотива, че те не могат да се усредняват. "Ако на първия модул са се явили 10 човека, а на втория - един, как да дадем общи резултати", аргументираха се от министерството. Скалата за оценяване остава същата, като летвата за тройка отново е 16 т. (на първия модул).
Представянето на седмокласниците по български език също е малко по-добро от м.г., но само по първия модул. На него средният брой точки е 34.6 т. - с 2 точки повече от м.г. При втория модул обаче учениците са постигнали средно 19.5 т., с 1 единица по-малко от м.г. Двойките по български език също намаляват - от 9481 на 7761, или от 17.5% на 14.3%. Намаление има още на учениците с тройки и четворки, докато много добрите и отличните оценки се увеличат.
Учениците все още масово не могат да разпознават видовете сложно изречение по състав и трудно извличат информация от текст, особено когато не е пряко повторена, а е необходим анализ на внушението, показват резултатите. Впечатление на оценителите е направило и неумението им да разсъждават и да структурират логически издържана и пунктуационно оформена теза. Седмокласниците все по-успешно изпълняват дидактическата задача (писане на текст), но допускат традиционни грешки - не съвместяват правилно глаголните времена, не умеят да се изразяват точно, допускат най-различни правописни грешки. Тази година за преразказ се падна откъс от "Войната на таралежите" на Братя Мормареви.
От МОН отдават леко подобреното представяне на учениците на "комплекс от фактори". Според експертите причините не могат да се търсят в учебната програма, която е била еднаква, а по-скоро в "по-упоритата работа на учениците, по-фокусираната работа на учителите и като цяло общото усилие на цялата образователна система". На въпрос дали задачите т.г. не са били по-лесни, от ведомството отговориха, че те се правят "по спецификация" - в тях се тестват уменията на учениците, заложени в съответните стандарти, т.е. определянето на дадена задача за лесна би било субективно. Все пак още е твърде рано да се заключи, че е започнала положителна тенденция. Шефката на дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в МОН Евгения Костадинова подчерта, че не може веднага да се очакват чудеса, важно е всяка година да се върви "с малки крачки" напред.
Любопитни са и данните по региони. Всички области у нас са подобрили представянето си по български език с изключение на Търговище, като най-голям скок в оценките си имат учениците от Враца и Пазарджик, следвани от тези от Варна, Благоевград, Добрич, Кюстендил и Плевен. По математика 27 от 28 области са постигнали по-високи средни резултати, като спад в оценките имат само габровските ученици. За най-голямо повишение на резултатите по математика могат да бъдат похвалени децата в Кърджали, както и тези в Смолян, които продължават да са на второ място по успех и по български, и по математика след софийските седмокласници. Според просветния министър Красимир Вълчев това се дължи на добрата работа на образователните институции в Смолян, както и на запазените в областта традиционни ценности и култура на дисциплина към ученето. "Резултатите на учениците са ниски там, където има проблем с обхващането на децата в образователната система и има ранно отпадане на ученици от уязвими групи", коментира той.
Отличници
Само три са софийските училища, чиито ученици са показали най-добри резултати на изпитите след седми клас и са в топ 10 на отличниците. Това са частно основно училище "Св. София" (51 среден брой точки), Софийската математическа гимназия (50.6 т.) и Първа частна математическа гимназия (49.45 т.), които са съответно на 2-ро, 4-о и 6-о място. Лидер по успех на седмокласниците е математическа гимназия "Д-р П. Берон" във Варна ( 52 т.), трета е математическата гимназия "Акад. К. Попов" в Пловдив (50.9 т.), а на пета позиция е профилираната математическа гимназия "П. Хилендарски" в Русе (49.8 т.). На 7-мо място е ПМГ "Г. Милев" в Стара Загора, а на 8-мо, 9-о и 10-о място са три бургаски школа - съответно ПМГ "Акад. Н. Обрешков", Първо частно основно училище и ПМГ "Акад. Иван Ценов".
И при четвъртокласниците има добри новини
Добра новина поднася и националното външно оценяване за четвъртокласниците. Ако м.г. те се представиха по-зле от 2015 г. по три от 4 предмета, по които държат изпити - български, математика и "Човекът и природата", тази година съотношението е 3:1 в полза на предметите, по които има повишение на резултатите. Оценките им се понижават от 74.9 среден брой точки на 74 т. само по "Човекът и природата". Въпреки че спадът не е голям, движението надолу по този предмет е за трета поредна година. Според МОН още не може да се говори за тенденция на понижаване на резултатите, но все пак този предмет остава с "една удивителна", за да търсят причините за по-слабото представяне.
По български език успехът на учениците в 4-ти клас се повишава от 67 на 71 точки, по математика - от 67 на 70 т., а по "Човекът и обществото" - от 78 на 79 т. Тук обаче се забелязва и негативна тенденция към все по-широка амплитуда между най-високите и най-ниските регионални резултати, като разликата е близо 20 т. Най-малките се справят все по-добре с правописа на думите с "щ" и геометричните задачи, докато продължават да се затрудняват с правописа на гласните в неударени срички (задъхано и др.), с разпознаването на главните части в изречението и с моделирането на ситуация с числов израз (текстова задача). Частното училище "Дорис Тенеди" в София е първенец със 100 т., следвано от частно основно училище "Малкия принц" във Варна (99 т.) и началното училище "М. Лъкатник" в Бургас (98 т.). Тук в Топ 10 на най-добрите училища попадат и школа от Добрич, Ямбол, Разград и др.
Концесионерът на "Оброчище" криел колко манган изнася. Концесионерът на мина "Оброчище" - "Евроманган", е крил от държавата какво точно количество руда добива и изнася. Освен това е установено, че отпадни води от рудника се изливат директно в близката река Батовска, чието устие е в южния край на курорта Албена. Това става ясно от съобщение на окръжната прокуратура в Добрич, която започна проверка на концесионера. Разследването е за престъпления по служба, данъчни престъпления и неоказване на съдействие на орган на властта.
Само в последните месеци миньорите от рудника протестираха на няколко пъти заради забавяне на заплатите и лоши условия на труд и провеждаха гладни стачки под земята. При това заплатите в мината са изключително ниски за този бранш - между минималните 460 и 610 лева. С проблема се ангажира и националният омбудсман Мая Манолова. Преди дни, след поредната стачка и намесата на премиера Бойко Борисов, Министерството на енергетиката временно спря концесията. Формалният повод са забавени концесионни възнаграждения към държавата в размер на 205 хиляди лева. Главният прокурор Сотир Цацаров, от своя страна, нареди проверка на дружеството.
Данните от тази проверка досега показват, че концесионерът е укривал от държавата точните данни за добива и за износа на руда. Мангановото находище е най-голямото в Европа и се определя като четвъртото по запаси в света. Информация за разминаванията е била подадена от миньорите. По искане на прокуратурата от варненската дирекция "Морска администрация" са изпратили диск с данни за последните 10 години от кое българско пристанище какво количество манганова руда е изнесено. От Министерството на енергетиката пък са изискани копия от цялата документация, свързана с договора за концесия, тъй като контролът през годините е бил занемарен. "Изяснява се дали длъжностни лица от МЕ умишлено не са изпълнявали задълженията си и дали има престъпление по служба", посочват от държавното обвинение.
Има данни и за ощетяване на бюджета, затова са разпоредени данъчна проверка и ревизия. През последните 5 години "Евроманган" въобще не е била проверявана от НАП, а при предходната ревизия, която е извършена през 2012 г. и е обхващала периода до 2011 г., никой не е проверил какви са били действителните количества изнесена и продадена в чужбина руда. Възнаграждението, което фирмата трябва да плаща на държавата, е процент от приходите.
На ДАНС е наредено да изясни дали хора, свързани с концесионера, изнасят пари от държавата в нарушение на валутния закон.
Друг стряскащ извод от проверката е, че промишлената отпадна вода въобще не се пречиствала, а директно се изливала в река Батовска само на няколко километра от устието й в южния край на курорта Албена. Помпите, с които тази замърсена с тежки метали вода се е изпомпвала от галериите на повърхността и от там - по дере в реката, са били пускани през нощта, когато няма опасност нещо да бъде видяно.
Прокуратурата е проверила и сигнал на добричката Инспекция по труда, която е установила непрекъснато нарушаване на правилата за безопасни условия на труд. На работниците не били извършвани никакви периодични медицински прегледи. Инспекцията налагала глоби, които обаче не са плащани. Концесионерът дори попречил на няколко пъти на инспекторите да проверят как върви работният процес.
Заплатите в мината са между 460 и 610 лв. - при положение че средната за бранша е над 1270 лева на месец. Според синдикатите тези размери нарушават отрасловия колективен договор за 2017 г., според който минималният осигурителен доход е 644 лв.
Концесионерът
Според данни от Търговския регистър "Евроманган" е собственост на кипърската фирма "Пойтнър трейдинг", а тя пък се държи от друга компания от Кипър - "Белсерв консълтанс", сочи информация на "Правен свят". Директори на втората фирма са Мария Папапавлу и Марта Калеши. Папапавлу е едноличен собственик на "Магиава холдингс", която преди 3 години придоби "Мини Черно море" от предишния собственик - регистрираната на Сейшелските острови "Севар". Преди това пък мината бе на бизнесмена Христо Ковачки. Марта Калеши е директор и на кипърската "Дарклет", която в момента притежава "Топлофикация - Габрово" - също бивша собственост на Ковачки. Концесията със срок 25 г. е от 1999 г. и досега мината е минала през няколко трансформации на собствеността.
Третият лъч на метрото получи още 173 млн. лв. еврофинансиране. Европейската комисия одобри и последния транш от 173 млн. лв. (86.6 млн. евро) за изграждане на третия лъч на софийското метро, стана ясно от съобщение на комисията в четвъртък. С парите ще бъде финансирано изграждането на четири метростанции между Красно село и Горна баня - "Никола Мушанов", "Монтевидео", "Овча купел 2" и "Горна баня". Общата дължина на отсечката, която получава финансиране, е четири километра.
Миналата година Европейската комисия одобри първия транш от 736 млн. лв. С парите беше обезпечено строителството на третия метролъч между кварталите "Хаджи Димитър" и "Красно село" през центъра на града. С новата сума одобрените средства стават общо 909 млн. лв. Цялата дължина на третата линия на метрото е 16 км, на които са разположени 19 станции.
Кой ще строи
Отсечката до кв. "Горна баня", която получава финансиране, е разделена на две позиции и ще бъде изпълнена от две различни строителни фирми. Изпълнител за първите две станции е обединение "Метробилд-запад", в чийто състав влизат "Джи Пи груп", "Станилов" ЕООД, "Интерпро", "Биас-М"ЕООД, с подизпълнител - "Старт инженеринг". "Метробилд-запад" трябва да изгради общо 2336 м тунел (км 11+941 до км 14+277) и две подземни станции в квартал "Овча купел" срещу 81 млн. лв. без ДДС, или с около 10 млн. лв. под първоначалната прогнозна стойност на Столичната община.
Другата половина от отсечката ще бъде построена от обединение "Метро Горна баня" - "Трейс груп холд", "Интегрирани строителни системи", "Евро алианс тунели" и "Мармет". Те спечелиха обществената поръчка с цена от 95 млн. лв., която беше с около девет милиона лева над прогнозите на възложителя.
Докъде е третият лъч
Строителството на третия лъч от софийското метро започна в началото на 2016 г. с най-тежкия участък между "Красно село" и "Малък градски театър Зад канала" в центъра на града. Първата отсечка от близо три километра - между станциите 14 (ул. "Житница" и бул. "Цар Борис III") и 12 (бул. "Акад. И. Гешов" и бул. "България") беше поверена на "Метро 2014" срещу 48 млн. лв. В обединението влизат "Балканстрой", "Балканстрой София" и "Монолит София".
Следващата отсечка от 2.4 км и станциите 11 (при "Петте кьошета"), 10 (при НДК) и 9 (при "Попа") отиде при "Метробилд център" срещу почти 94 млн. лв. В обединението влизат компаниите "Джи Пи груп", "Станилов" ЕООД, "Интерпро", "Биас-М"ЕООД, които ще строят и част от новофинансирания участък.
Лот 3 от третия метролъч от "Орлов мост" до "Малък градски театър Зад Канала" е с изпълнител "Метро строителство", в който влизат фирмите "Трейс груп холд", "Евро алианс тунели" и "Инжпроект".
Заради строителните работи няколко ключови кръстовища в центъра на София бяха с ограничен капацитет или изцяло блокирани. До средата на юни движението в столицата поетапно ще бъде възстановено с отварянето на кръстовищата при "Попа", при бул. "България" и "Акад. И. Гешов", както и при "Цар Борис III" и "Житница".
Случаят с ритнатата камериерка взе поста на Благой Рагин. След 24 години начело на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация председателят й Благой Рагин подаде оставка. Повод за оттеглянето му стана изказване пред "Нова телевизия" от сряда, в което Рагин призова да не се шуми много покрай случая, при който шведски турист ритна брутално камериерка в хотел "Марвел" в Слънчев бряг. Заради това, според Рагин, българският туризъм можел да загуби позиции на скандинавските пазари. Абсурдните думи на Рагин предизвикаха силно обществено недоволство и призиви да се оттегли от поста, включително и от министъра на туризма Николина Ангелкова.
Сега Рагин обясни пред "Капитал", че се оттегля от председателското място по свое желание заради създаденото напрежение и с цел да се успокои ситуацията. Изказването му за инцидента с камериерката според него е интерпретирано погрешно. Оставката му предстои да бъде внесена в организацията и да се разглежда на общо събрание.
Да не обидим скандинавците
Във вторник Благой Рагин гостуваше в сутрешния блок по "Нова телевизия", където коментира и случая от преди няколко дни, при който шведски турист ритна безпричинно в главата камериерката, а жената се свлече на земята. В предаването той каза, че е хубаво конкретния инцидент да отшуми по-бързо, защото може да доведе до отдръпване на скандинавските туристи. По думите му те били особено чувствителни. "Преди години имаше един случай - беше убит барман, и те се обидиха и направиха бойкот", каза тогава Рагин, допълвайки, че няколко години не са идвали по Черноморието.
Това сравнение е най-малкото странно. Случаят съвсем не е аналогичен. Младият швед почина през 2007 г. след сбиване с охранители на дискотека в Несебър, а скандинавските медии бяха скандализирани от видео от инцидента, което показа, че това се е случило пред погледа на местни полицаи, но те стоят безучастни.
В предаването в сряда пред "Нова телевизия" той уточни още, че туристите са 17 типа и те винаги трябва да бъдат посрещани с усмивка според правилата в хотелиерството. Не стана ясно дали типът туристи, които ритат други хора в главата са сред тези 17 типа.
Рагин все пак каза, че въпросният швед, който удари камериерката, трябва да си получи наказанието.
Как Фейсбук взе главата на Благой Рагин
Коментарите на Рагин за инцидента в Слънчев бряг предизвикаха сериозно възмущение в социалните медии и дори имаше призиви да се бойкотират всички хотели, членуващи в асоциацията, докато той не бъде отстранен от поста. В четвъртък в отговор на въпрос министърът на туризма Николина Ангелкова каза, че изказването на Рагин е неприемливо и че "чисто морално и редно" е той да се извини за думите си и да се оттегли от поста.
Оставка наистина последва, като в четвъртък следобед Рагин коментира пред "Капитал", че се оттегля заради създалото се напрежение и е "най-демократично да се извини, ако е засегнал някого". По думите му виновният шведски турист задължително трябва да понесе отговорността си, но неговото поведение не трябвало да става повод за поставяне на етикети на шведските туристи като цяло, каквото се случвало в момента. Според Рагин покрай случая с камериерката шведите са били наричани "лумпени" и "пияници" в интернет, а в действителност те са добри туристи.
Съдът остави шведския турист в ареста
Районният съд в Несебър остави в ареста шведският турист Ралф Сундберг, който ритна камериерката в хотела, съобщи "Дарик радио". При влизане в съдебната зала шведът е казал, че се срамува от постъпката си и "не помни абсолютно нищо", защото е бил пиян. "Дарик радио" съобщава още, че по време на гледането на мярката, адвокатът на туриста е обявил, че той не е имал намерение да се укрива, съжалява искрено за случая и е готов да изплати обезщетение на пострадалата жена.
Боршош и компания брулят здраво ремонта на НДК. Шефът на НДК Мирослав Боршош и съмишлениците мув управата на двореца брулят здраво ремонта започнал за предстоящото председателство на България на Евросъюза се установява от новите 28 милиона лева от хазната изляти, за да не се изложим пред чужденците.
В същото време „Труд" научи, че на фирмата, спечелила търга за ремонта - „Галчев инженеринг" не е платен и лев. Няма обяснение къде са потънали 10 млн. лв., които правителството е дало досега.
Вчера Министерски съвет гласува допълнителните 28 млн. лв. за ремонта на НДК. Мирослав Боршош обаче настоявал в писмо до министъра за Българското председателство Лиляна Павлова да получи допълнителни 36 млн. лв.
Той представил и документация, но след анализ на искането, парите били орязани. В края на миналата година шефът на НДК твърдеше, че цялата реконструкция ще погълне 35 млн. лв.
На вчерашното си заседание правителството реши да вдигне с още 28 млн. лв. капитала на НДК. Миналата година той скочи със 17 млн. лв. и според Търговския регистър към момента е 393,155 млн. лв.
Боршош ще получи забавен транш от 7 млн. лв. (през 2016 г. правителството гласува 17 млн. лв., от които били преведени 10 млн. лв.). Обществената поръчка за ремонта на НДК ще се оскъпи и с други 6,5 млн. лв. и ще достигне 23,5 млн. лв. („Галчев инженеринг" спечели търга с оферта за 16, 5 млн. лв.)
С 50 % се окъпяват и доставките на конгресно-конферентна техника на „Динакорд - България" ЕООД. Договорът за тях бе 3,9 млн. лв., а МС днес гласува още 1,5 млн. лв.
Други 12 млн. лв. ще отидат за изграждане на „Единна хомогенна глобална система за сигурност". Предстои да бъде обявена обществена поръчка.
Лиляна Павлова призна, че досега такава система не е била предвидена. Пропуснато било и изграждането на пресцентър за 250 журналисти.
Любопитна подробност е, че „идейния проект за преустройство и адаптация на основната сграда на НДК", както и „обобщените предварителни количествено-стойностни сметки" бяха направени от наемателя на офис в НДК арх. Любомир Станиславов.
Той се оказа единствения участник в обществената поръчка за идейния проект. „Въпросния проект не е съгласуван с никого". Така отговориха на въпрос на „Труд" от министерството на Лиляна Павлова. Затова не е странно, че изграждането на пресцентър въобще не е било предвидено.
Официалната версия за пропускането на пресцентъра е, че в първоначалната обществена поръчка не били ясни изискванията. Това няма как да е вярно, тъй като въпросните изисквания са еднакви за всички страни, които са поемали председателството на ЕС. Достатъчно е било само да ги поискаме, но тогава Боршош и компания едва ли биха имали основание да искат допълнителни милиони.
Няма да е изненада, ако до председателството шефът на НДК поиска още пари. Срокът за приключване на ремонта по договор бе до края на септември, но вече е удължен с месец.
С ненужни дейности оскъпяват модернизацията
При строгия пропускателен режим в НДК е много трудно за неканени журналисти да огледат на място къде и какво точно се работи по шумно пропагандираната, включително и с билбордове по булевардите „модернизация" на централната сграда.
Екип на „Труд" все пак успя да влезе в сградата, за да види как вървят ремонтите. Общото впечатление е за хаотична, некоординирана дейност по всички 10 етажа (включително и по двата подземни).
Специалисти коментираха, че сред разрушените подови настилки има и такива от мрамор и качествена керамика. На тяхно място се поставя еднотипен гранитогрес. Всичко е подчинено на идеята да се създаде представа за огромен ремонт, в който да се изхарчат повече пари.
В Зала 3 е подменен досегашният, специално внесен от чужбина алуминиев таван - италианско производство, който според архитекти, като визия и конструкция е актуален и в днешно време.
Реномираната фирма Armstrong - Cello и в момента оферира такъв таван с доставна цена 50 евро на кв.м.
Доводът, че подмяната е необходима заради подобряване на акустиката, е несъстоятелен според експерти - установено е, че залата е била в акустичните норми и не е имала проблеми в това отношение. Площта на тавана на същата зала е около 1500 кв.м. Източници на „Труд" коментираха, че сваленият вносен алуминий от тавана, както и от целия 6-ти етаж, е откаран на „вторични суровини".
Странно е и решението за закриване на съществуващия VIP вход А-5, където изобилстваха ценни произведения от дърворезба и мозайки на български художници и дръзкото му обявяване за „Ново културно пространство" - с името Зала 42.
Излишно се ремонтират помещения, нямащи отношение към Председателството като фоайето на Зала 2. Там са положени гранитогресни плочки върху мраморна настилка, а коридорите на етажи -1 и -2 са с изкъртена подова настилка и некачествено боядисани стени.
Търсят виновника за скандала с млякото. След разкритието на в. „Труд", че се подготвя промяна на стандарта БДС за българското кисело мляко, министерство на земеделието започва проверка.
Трябва да се изясни дали служител на ведомството има вина, заяви за „Труд" министър Румен Порожанов.
Както първи „Труд" съобщи в Института по стандартизация са постъпили две предложения - за промяна в съдържанието и съотношението на двата основни щама - Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus, както и на опаковките на киселото мляко по БДС.
Първото предложение е внесено от директора на Дирекция "Политики по агрохранителната верига" на МЗХ Лора Пастухова, БАБХ и фирма "Вамид 2002". А второто - от компаниите „ОМК" АД, „Димитър Маджаров - 2" ЕООД и „Полидей-2" ООД.
И двете са подадени през април по време на служебния кабинет, но са внесени в Института по стандартизация на 9 май.
Министерството на земеделието категорично няма да подкрепи промяна на БДС стандарта за киселото мляко, обявиха от ведомството. И ще внесат становището си веднага в Института по стандартизация. Според него количеството на двата основни щама трябва да остане без промяна, така както е записано в сега действащия БДС.
Българският институт по стандартизация не взима решенията за промяна на стандарта БДС12:2010 „Българско кисело мляко", коментира за „Труд" Ирен Дабижева, изпълнителен директор на БИС. Ние сме длъжни да разгледаме всяко искане за промяна на български стандарт. Окончателното решение ще се вземе от Техническия комитет, в който влизат представители на производители, лаборатории, министерства, контролни органи, браншови асоциации, университети и т.н.
На 16 юни ще бъде общественото обсъждане на предложенията.
Бизнесмен ще търси правата си в съда
Бизнесменът Васил Николов ще търси правата си в съда. Причината е, че от името на неговата фирма, която се занимава с биопроизводство на млечни продукти, е подадено фалшиво искане за промяна на микробиологичния състав на киселото мляко. Николов изпрати и декларация до Института по стандартизация. В нея той заявява, че не е подавал искане за промяна на БДС на киселото мляко.
Спипаха 14 чиновници от ДАИ, продавали книжка срещу 4 бона. Спецполицаи арестуваха 14 чиновници от ДАИ и собственици на автошколи, които са продавали шофьорски книжки. Разследването и операцията са били планирани повече от половин година. Акцията започнала след съмнения, че служители от агенцията взимат рушвети, за да се мине изпит по кормуване от кандидат-шофьори. Вземането на подкупи е било свързано най-вече с кандидати за шофьорска книжка, които изобщо нямали познания и умения да карат. Засега разследващите са установили 15 подобни случая.
Според неофициална информация шефът на ДАИ не е сред задържаните. Досега разследването е показало, че неправоспособните са плащали между две и четири хиляди лева за купуване на шофьорска книжка. "Схемата е действала при практическата част на изпита, т.е. при кормуването, а не при теоретичната", съобщи и главният секретар на МВР Младен Маринов. Неофициално разследващите разкриха, че в схемата са участвали и чуждестранни граждани, които също по този начин са получавали шофьорски книжки. Част от задържаните всъщност са били арестувани и през 2013 г., когато отново имаше спецакция на ГДБОП и прокуратурата. "Държавата декларира, има воля и ще бъде абсолютно безкомпромисна към всякакви нерегламентирани практики, свързани с всички контролни органи, които имат отношение към превенция, безопасност на пътя и намаляване на ПТП-та. Към момента структурите, които са към Министерство на транспорта в "Автомобилна администрация", мерките, които успяхме да провокираме и да вземем, основно касаеха провеждането на теоретичните изпити. Създадохме терминалите, които вече месец и половина функционират и има около 20 000 човека, вече минали като кандидат-водачи, нямаме абсолютно нито един сигнал", обясни и транспортният министър Ивайло Московски след заседанието на кабинета вчера.
При обиските в домовете на задържаните спецполицаите откриха общо 115 000 лева, за които се предполага, че са от подкупи за шофьорски книжки.
Вкарват в регистър всички спиртоварни. Държавата ще следи кой продава казани за ракия и съоръжения за производство на друг алкохол и кой ги купува, като целта е да се ограничи незаконното производство на спиртни напитки. Вносът, производството и продажбата на съоръжения за производство на етилов алкохол, дестилати и спиртни напитки ще може да се извършва само от фирми и кооперации. Освен това те ще трябва да се впишат в регистър към Министерството на икономиката. Това гласи проект на наредба, който е пуснат от министерството за обществено обсъждане.
Вносителите и производителите на съоръжения за алкохол ще може да ги продават само на фирми и кооперации. Като ще трябва да водят стриктна отчетност на кого са предоставили оборудването за производство на алкохол. А документите ще трябва да се пазят 5 години. Целта е лесно да може да се проследи кой си е купил съоръжение за правене на ракия или друг алкохол и дали спазва законите. В момента често се разбират нелегални цехове за правене на алкохол, като не е ясно откъде е доставено оборудването. С промените ще бъде забранена и продажбата от граждани на медни казани за ракия по пазарите и в интернет. Първо защото най-често хората, които ги правят не са регистрирани като фирма, а освен това съоръжения за правене на алкохол ще може да се купуват също само от фирми или кооперации. За вписване в регистъра на производителите и вносителите на съоръжения за алкохол няма да се събира такса. Не са предвидени и някакви специфични изисквания към фирмите, за да бъдат включени в регистъра.
Роми шофират с книжки менте от Гърция. Роми шофират с гръцки книжки менте, като по близо 30 горят всеки месец при проверки на катаджии. Акциите зачестили след няколкото поредни случая в началото на годината, когато полицаите заловили неграмотни роми, които имали шофьорски документи от южната ни съседка. Справка показала, че те са ментета. Освен това били толкова некадърно направени, че дори на пръв поглед се познавало, че са фалшификати.
Моментално била издадена заповед към всички катаджии да са много внимателни, когато спрат човек с гръцка книжка, особено когато той не е грък и не кара по-скъпа кола. Така се стигнало до трупане на точки в статистиката, според които всеки ден по един ром изгарял на пътя заради фалшивите документи. Последният случай е от началото на седмицата, когато в Казанлък бил спрян 32-годишният Иван, който бил засечен по първокласния път преди източния вход на града. Мъжът от ромски произход извадил с голямо самочувствие гръцката си книжка. Тя обаче се оказала фалшива и той моментално бил задържан. При разпитите Иван обяснил, че е купил документа от непознато лице от град Шивачево, община Твърдица. За него платил 1000 лева. Според данни на МВР само от началото на годината в същия район са били заловени още петима подобни мъже, които карали с такива книжки. Всичките определяли себе си за роми. В един от случаите водачът дори бил пиян до козирката.
Заради зачестилите случаи на книжки менте от Гърция разследващите започнали проверка откъде пристигат те. Веднага били внедрени оперативни, които да работят по случая. Оказало се, че хора от махалите копирали оригиналните книжки и просто подменяли снимките и данните на тях. След това ги продавали между 500 и 1000 лева. Ограничение в категориите нямало. Така множество кандидат-шофьори се оказали професионалисти, след като броили сумата. Полицията успяла да разбие и българо-гръцка банда, която се занимавала с издаването на книжките. След подготвяна няколко месеца оперативна разработка, при претърсване на къщата на 51-годишния Искенди от Николаево са открити и иззети мобилни телефони, две ксерокопия на лични карти и две снимки, както и документи за получаване на пари чрез фирма за международни преводи. При акцията е заловен и 31-годишният Али, също от Николаево, който се представил пред полицейските служители с фалшива гръцка шофьорска книжка. Разследването тогава установило, че желаещите да се снабдят с фалшиви книжки от различни категории давали поръчките си на Искенди заедно с необходимите копия от лични карти и снимки, които той изпращал по куриер на човек в Атина заедно с 500 евро за всеки фалшив документ. Готовите свидетелства били връщани обратно в нашата страна по същия начин. Схемата с фалшивите гръцки шофьорски книжки била засечена още в началото на тази година.
През април с менте бе хванат 44-годишен мъж от Твърдица. Преди него с подправени документи били задържани още трима шофьори от Твърдишкия край. По думите на полицаите към тази измама прибягват мераклии да застанат зад волана, но без да карат курсове и да държат изпити. При това в Гърция няма изискване кандидат-шофьорите да имат поне основно образование, както е у нас. Затова нерядко българи, най вече представители на ромския етнос, си вадели свидетелствата за правоуправление в южната ни съседка. Засега не е ясно къде точно се произвеждат нелегалните книжки, които уж са издадени в Гърция. Според криминалисти това, че наподобяват гръцките, не означава, че се правят в тази държава.
Борисов: Еврозоната ни спасява от ЕС на скорости. Членството на България в еврозоната е шансът ни да не бъдем изхвърлени на втора скорост. Това коментира премиерът Бойко Борсов в интервю за „Дойче веле", непосредствено след срещата му с германския канцлер Ангела Меркел в Берлин.
По думите му еврозоната е изключително важна за страната ни, заслужаваме я и затова сме взели всички мерки. „Това ще донесе и намаляване на лихвите по кредитите, а от друга страна пък ще гарантира външните инвестиции", коментира той. Борисов отново напомня и за идеята си за издаване на европаспорти за гражданите от Западните Балкани. „Хората там трябва да усетят перспектива", обясни той. Двамата с Меркел обсъдили ситуацията в Македония и Турция. Ако спечели вота в Германия наесен, Меркел ще дойде на визита у нас до края на година, увери Борисов. Двамата коментирали и казуса с произхода на кирилицата и македонските земи. В тази връзка Меркел изтъкнала - „Ние сме учили, че това са българските братя Кирил и Методий." Немският канцлер пък е обещала да поздрави Борисов за следващия 24 май.
Правителството и местната власт започват заедно борба за намаляване на бюрокрацията и административната тежест за бизнеса и гражданите. Това пък става ясно от стенограмата от заседанието на кабинета, публикувана от пресцентъра на МС. За целта ще започнат разговори с общините, както и с всички кметове. Икономическият министър Емил Караниколов пък подчерта, че до 15 юни трябва да е готов анализът и предложенията за промени в редица наредби, които ще се предоставят на бизнеса и пред икономическата комисия в НС, за да се запознаят и те с реформите. „Ако трябва някъде да се финансира, ще дофинансираме. Важното е накрая бизнесменът или гражданинът, като отиде максимум да му скъсим времето, в което да си изважда документа, за който е отишъл, и да не го размотават по етажите", заключава премиерът.
По време на заседанието Борисов поръчва на вицепремиера Валери Симеонов да организира посещение до оградата на границата за депутатите, за да "спрем да се тричаме вътрешно в България".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.897940 |
GBP | 2.333700 |
CHF | 2.081330 |